zc Het hele jaar kermis Reisboek Maori Nep-agenten Fietstocht eden wijzer Welkom Museum Steenwijk Kampeerreizen ANWB blijvend succesnummer f zaterdag 3 mei 2003 W3 'n circa 750 boekwinkels is er .van 7 tot en met 27 mei extra idacht voor boeken die voor a,cantiegangers interessant jjn. Tal van boeken (van kin- b rjier- tot kunstboeken, van reis- (2-; Verhalen tot restaurantgidsen idv.;gn van kookboeken tot romans) i6 "h'ebben een plaats of gebied als ^decor en kunnen dus voor toe- fristen interessant zijn. Tijdens le Weken van het Reisboek ligt n de boekwinkel een gratis ca- leautje van de NS klaar: 'Weg in federland' met leestips bij rei en in eigen land. Je klant die voor minstens 12,50 euro aan Nederlandstali ge boeken koopt, krijgt een weede gratis boekje: 'Weg in de vereld' met vijf boekentips voor jonderd vakantiebestemmin gen plus een overzicht van reis gidsen. o h TLTet land vau de Maori ver_ 48pTlheugt zich in een groeiende belangstelling van buitenland toeristen. Vorig jaar bezoch ten ruim 2 miljoen toeristen iNieuw-Zeeland, zo'n 100.000 meer dan in 2001. Ook het Ne derlandse bezoek steeg: van 25.164 naar 26.037. Ongetwij feld dankt Nieuw-Zeeland de [roei voor een groot deel aan de ipnamen in het land voor de "Imtrilogie The Lord of the ings. En er komt meer, want Drd-regisseur Peter Jackson inderzoekt de mogelijkheid een emake van 'King Kong' ook in te Nieuw Zeeland op te nemen. Het land heeft sinds deze maand een nieuwe uitgebreide website jvoor toeristen: 'www.newzealand.com "I\ /Tet name Aziatische bezoe- Akers van Amsterdam wor nogal eens het slachtoffer wan nep-agenten. Vaak gaan ze voorhoge bedragen het schip in. FBöPp initiatief van de politie is de- p.i;ze maand een preventiefolder in het Engels, Spaans, Japans en IChinees verschenen. •ki én dag fietsen, vier dagen in het zadel, een kort ritje van rog geen 30 of een lange tocht 'an ruim 100 kilometer. De mo- dijkheden zijn op een rij gezet de fietskalender die Holland lip Pares heeft uitgegeven, leurig op een rij op datum, met le naam, het vertrekpunt en de engte(s) erachter. Plus verder- p nog wat uitgebreidere ïnfor- ïatie per tocht. En voorin een aart van Nederland waarop de ietsroutes zijn terug te vinden ilus de 26 campings die bij Hol- ïnd Tulip Pares zijn aangeslo- en. )e fietsevenementenkalender verkrijgbaar aan de receptie an de 26 campings of kan wor- engedownload van internet: invw.hollandtulipparcs.nl. 7oor de wielrijder of -rijdster -V die de fiets voor méér ge buikt dan alleen het ritje tus sen huis en werk, heeft de iNWB in de reeks ledenwijzers iet 68 pagina's tellende 'Fietsen n de vrije tijd' uitgegeven. Het roekwerkje gaat echt van begin ot einde: van het aanbod wat er Rkoop is, via kleding, accessoi- en kleine reparaties tot (dag) ochten en heel veel nuttige in- prmatie over fietsen in Neder- and en een aantal Europese anden. Fietsen in de vrije tijd' is alleen 'oor ANWB-leden gratis af te ialenbij de ANWB-verkoop- iunten of tegen verzendkosten ebestellen via tel. 08000503 of nternet: .anwb.nl. f"egentien hotels in Noord- I en Midden-Limburg zijn amen eveneens klaar voor de totvangst van fietsende gasten. Ze noemen zichzelf de 'Fietsers Welkom Hotels'. Er zijn eenvou- •dige tot zeer luxe onderkomens bij. Ook zijn diverse arrange menten mogelijk en er wordt al- torlei passende service aange- [boden, zoals een beveiligde ■fietsenstalling, gratis vervoer gran bagage van het ene naar het gandere hotel en fietskaarten. Bnformatie op internet: pww. lekker-genietenn 1 De stoomcarrousel van Sjoerd Vinke. Hij bouwde er 35 jaar aan. foto Ron Nagtzaam/GPD Het Kermis en Circus Mu seum in Steenwijk is niet heel groot. Maar wie, na een ochtend ronddolen door de drie museumpandjes, be weert alles gezien te hebben, liegt. Sinds 1972 organiseert de ANWB voor haar leden kampeerreizen: met een reislei der én een technisch begeleider gezamenlijk op avontuur. Met groepen van maximaal 25 auto's plus caravans, zo'n 50 man of vrouw in totaal. Eenendertig jaar later kiezen ruim 4.500 kampeerders voor een dergelij ke vakantie. 'Zorgeloos op reis' luidt de slo gan op de omslag van de bro chure. ,,Dat geeft precies onze bedoeling weer", zegt Frans Beusker, manager van ANWB Kampeerreizen ten overvloede. Eigenlijk had er nog iets bij ge moeten: „Hetmoet vooralgezel- lig zijn, zo leuk dat iedereen bij thuiskomst zegt: volgend jaar weer." Dit laatste lukt aardig, want de helft van de deelnemers komt vrijwel ieder jaar terug. Trouwe deelnemer is bij voor beeld het echtpaar Paul en Ria van Wegen uit Leusden. Sinds de zomer van 2000 gaan ze mee, eerste bestemming was Zuid- Engeland, dit jaar, hun vierde, wordt het Frankrijk. Ria- „We wilden het voor één keertje doen, hadden net een nieuwe ca ravan, waren nog nooit in Enge land geweest en vonden het wel een geruststellend idee dat er begeleiders waren. Het is ons zo goed bevallen, dat we sindsdien elke zomervakantie meegaan." Het idee van de kampeerreizen - indertijd door ANWB-leden zelf ontwikkeld en inmiddels ook door andere organisaties ontdekt - is even simpel als doel treffend. Stippel een route uit, reserveer de campings, regel hier en daar een excursie, zorg voor goede gidsen, neem een technische man mee, laat je ver gezellen door een begeleider en dat alles onder de beschermen de paraplu van de ANWB die, met alarmcentrale, repatrië- ringsdienst, rechtsbijstand en dergelijke 24 uur per dag paraat staat. „Dat gevoel van veiligheid is be langrijk", zegt Beusker. „Door dat wij de deelnemers als het ware bij de hand nemen, gaan mensen naar landen waar ze met een caravan nooit alleen heen zouden gaan." Zoals, al weer jaren geleden, landen ach ter het IJzeren Gordijn. „In co lonne door de DDR. met voor en achter ons politie-escortes. Wee je gebeente als wij van onze rou te afweken. En met een ver plichte gids, uiteraard." Oost-Europa is geleidelijk min der avontuurlijk geworden - hoewel tochten naar Roemenië nog steeds onalledaags zijn en Bulgarije vooralsnog helemaal niet op het programma staat - maar nu zijn de Baltische Staten in trek. En inmiddels zoekt de ANWB het ook in groepsver band buiten Europa: met de camper een maand door Zuid- Afrika of Australië. Beusker geeft toe dat de kam peerder er wel iets voor moet in leveren: vrijheid. Is kamperen bij uitstek een individualisti sche en onafhankelijke bezig heid, deelname aan georgani seerde groepsreizen vergt enige aanpassing. „Dat zal ik niet ontkennen. Soms is er wel een mogelijkheid van een route af te wijken, maar vertrek- en eindpunt staan vast. Wel heb je op elke reis vrije da gen. En je hoeft niet aan de ex cursies deel te nemen, al is het wel bij de prijs inbegrepen." Het hangt ook een beetje van de be stemming af. „In Polen is niet zo veel te doen, daar moet je meer organiseren dan in Italië, waar iedereen veel zelf kan doen." Maar de ANWB'er geeft wel aan, dat een meereizend echt paar niet echt vrienden maakt indien het zich voortdurend aan gemeenschappelijke activitei ten onttrekt. „Dan horen ze er niet echt bij en als er één ding is wat we niet willen is groepjes binnen de groep De gemiddelde leeftijd van de deelnemers is 50 tot 55 jaar. „Maar", zo haast Beusker zich eraan toe te voegen, „met hun fysieke gesteldheid is niks mis. Het merendeel bestaat uit echt paren. Zestig bestemmingen telt de brochure voor 2003. Beusker en zijn medewerkers proberen elk jaar 10 tot 15 nieuwe reizen sa men te stellen. Iedereen die zich aanmeldt krijgt een informatie pakket toegestuurd met onder meer routebeschrijving, pro gramma, reisgids en deelne merslijst Voor alle camperrei zen en voor sommige caravanreizen wordt vooraf een kennismakingsbijeenkomst ge organiseerd, zo niet dan ont moeten de deelnemers elkaar voor het eerst op locatie. Vooraf wordt duidelijk aangegeven wat de voorzieningen op de campings zijn. Om onaangena me verrassingen te voorkomen. Beusker: „Als er geen campings zijn, of niet aan onze normen voldoen, zoeken we iets anders. Zo hebben we eens een keer in een ijsstadion gebivakkeerd, op een vliegveld en op een om muurde parkeerplaats van een hotel Behalve de reisleider reist een technische man mee. Die tuft als een echte bezemwagen, ach ter de groep aan met in zijn ba gage een grote hoeveelheid ge reedschap, materieel en enkele noodzakelijke geachte reserve onderdelen. Paul van Wegen: „Op onze eer ste reis ging de omvormer van de caravan stuk. Binnen een dag had de ANWB een nieuwe over laten vliegen. Komen we terug van een uitstapje, was het weer gerepareerd. Lekker toch?" Gerard Chel Holland International Voordelen om van te smullen! Eén nacht één dag gratis Eén gratis extra overnachting en één gratis extra dag toegang tot de Disney® Parken bij aankomst van 15 t/m 22 mei en 9 t/m 18 juni 2003. Gratis smuibonnen voor kinderen Bij reservering van een arrangement Disneyland® Resort Paris vóór 1 juni 2003 ontvangt u per kind een gratis maaltijdvoucher*. Boek nu en beleef een betoverende vakantie met het hele gezin! Ga voor informatie en boekingen naar uw ANVR reisbureau. Holland International. Mijn mooiste tijd van het jaar. Zolang de voorraad strekt Wijzigingen voorbehouden. World of TUI Er staat, ligt en hangt ontzet tend veel in het Kermis en Circus Museum in Steenwijk. In elk hoekje en gaatje is wel iets te vinden, dat te maken heeft met de kleurrijke wereld van dit eeuwenoude volksvermaak. Dit museum is een feest voor het oog. Als zo vaak is ook het ontstaan van dit museum het gevolg van verzamellust én van enig toeval. In Steenwijk was er de notaris zoon Henk Volkers die een groot liefhebber was van kermis en circus en dientengevolge zoveel mogelijk probeerde te vergaren van wat ermee van doen had. In het stadje woonde bovendien Gerrit van Heyst, die als jonge knul na schooltijd de exploitant van een f ietscarrousel hielp. Daarmee legde hij de basis voor een gepassioneerde en levens lange liefhebberij: het bouwen van modellen van kermisattrac- ties. Toen in 1986 een gemeente lijk pand beschikbaar kwam, was het initiatief tot de stich ting van een museum snel geno men. Volkers en Van Heyst stel den delen van hun collectie beschikbaar en Steenwijk had een Kermis en Circusmuseum. Nu, zeventien jaar later, is de collectie fiks uitgedijd. Inde loop der jaren zijn er veel stuk ken bijgekomen; via bruikleen, maar ook uit nalatenschappen en schenkingen. Hogeschool Het meest aansprekend in de collectie zijn zonder twijfel de miniaturen van attracties. Als waarschuwing vooraf: wie zich zelf wel een redelijke knutselaar noemt, verlaat dit museum ge frustreerd. Want het gros van wat er aan modellen van draai molens, gondels, circustenten, voertuigen en poppen staat valt in de categorie hogeschool. Handwerk, waarin in veel ge vallen jaren is geïnvesteerd. Aanraken is verboden, maar veel modellen zijn voorzien van een schakelpaneeltje, waarmee ze in beweging kunnen worden gezet. Leuk voor kinderen Naast de miniaturen bezit het museum talloze poppen: clowns, amazones, goochelaars en andere artiesten. Daaronder enkele verschrikkelijke mooie van de kunstenares Erna Ger ritsen uit Westerhaar. Aanplak biljetten van circussen, foto's, muziekinstrumenten sieren verder de wanden. Een verhaal apart is het vest zaktheater in het museum. Slechts 22 stoelen telt het en het podium is nauwelijks 2 meter breed. Maar zelfs zonder voor stelling is het een bezoek waard. Want ook hier is weer van alles te ontdekken. Zoals de orkest bak boven de ingang met de spe lende clowns, het doorkijkje naar de schminkruimte met Openingstijden: februari t/m juni en september t/m decem ber: dinsdag t/m vrijdag van 10- 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Juli t/m augustus: maandag 13- 16.30 uur. Dinsdag t/m zaterdag 11-16.30 uur. Het museum kent speciale groeps- en kinderarrangemen ten. Toegangsprijs is 2 euro voor volwassenen; kinderen tot twaalf jaar 1 euro. Verder zijn er combikaarten die tevens toe gang geven tot de Oudheidska mer. Het kermis- en circusmuseum is een feest voor het oog. foto Ron Nagtzaam/GPD clown en de met café-taferelen beschilderde glazen panelen. Het magnus opus van het muse um staat eigenlijk in de saaiste zaal. Dat komt omdat die recent is verbouwd om te voldoen aan de hedendaagse veiligheidsei sen. Dit seizoen wordt de zaal verder aangekleed. Het topstuk van de collectie is er niet minder om. Het is een reusachtige mini atuur (de grondplaat meet vier bij vier meter) van een stoom carrousel. De inmiddels overle den Hattemmer Sjoerd Vinke werkte er 35 jaar aan in de schuur bij zijn woning. Alles maakte hij zelf, veelal gebruik makend van afvalmateriaal. Zo zij n koperen leuningen gemaakt van handgrepen zoals die bij doodskisten worden gebruikt. Zelfs de houten, frivole dames die de entree opsieren ter ver lokking van kermisgangers, sneed Vinke zelf. Overigens is stoomdraaimolen een stuk groter dan Vinke aan vankelijk in zijn hoofd had. Hij wilde een molen bouwen met een schaal van 1 op 12Hi j begon met de bouw van het Gavioli- orgel dat de kermisattractie van muziek voorzag. Toen dat klaar was bleek Vinke zich in de maatvoering te hebben vergist. Het orgel had een schaal van 1 op 8. Dus bouwde perfectionist Vinke de rest ook maar vijftig procent groter, tot genot van de bezoeker van het Steenwijkse museum. In hetzelfde zaaltje staan overi gens nog een paar prachtminia- turen van het echtpaar Gras uit 't Harde. Hij bouwde de molens, zij maakte de modellen af door de panelen te beschilderen met arcadische landschapjes. Hoe anders valt dit museum aan te prijzen dan met de woorden 'Komt dat zien, komt dat zien'? Peter Leunissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31