Het clubje van Pim is netjes ingekapseld él Wat ruim je op en wat laatje staan? Politieke erfenis 25 Palazzo di Pietro zaterdag 3 mei 2003 In het Rotterdamse café Engels nam Pim Fortuyn op 2 maart vorig jaar een voorschot op zijn ei gen gewelddadige dood. „Ze kun nen mij van de wereld rammen, maar mijn ideeën kunnen ze niet wegslaan", zei hij strijdvaardig. Dat roept de vraag op hoe het ge steld is met zijn politieke erfenis, één jaar nadat Volkert van der G. uit de bosschages bij het Hilver- sumse mediapark kroop. Harry Mens: „Nou, het ebt hard weg." Harry Mens prikt bedachtzaam in een clubsandwich op het terras van Huis ter Duin in Noordwijk. Om hem heen fladderen elegante dames in licht zomerkatoen, zelf is de makelaar en tv-presentator ook 'casual' ge kleed. De gedachten dwalen in die entourage al snel af naar de vaste za terdagse dineetjes met vriend Pim. „Altijd goed eten. Savelberg, dat soort locaties. Pim met zijn boord- knoopjes los, iets jongensachtigs over zich. Dan koos hij de mooiste ober uit en zei. jij gaat ons vanavond bedie nen Het samenzijn met Fortuyn was meestal een feest, wil Mens maar zeg gen. „Hij was een primadonna, een le vensgenieter, een filosoof, maar ook: bang voor wat er komen zou. Ik mis hem nog iedere dag." Heeft Fortuyn voorvoeld dat hij op 6 mei, op het hoogtepunt van zijn poli tieke roem, zou worden neergeknald? De vraag is al eerder gesteld, want: hij had er nachtmerries over, zo bekende hij aan zijn woordvoerder Herben. Een waarzegster had het hem voor speld, wist vriend Mens. Zijn moeder had hem ervoor gewaarschuwd. Feit blijft dat een tot dan toe onbekende milieuactivist die dag de Nederlandse politiek nóg een keer op zijn grond vesten deed schudden. De eerste keer was natuurlijk op 6 maart geweest, toen Fortuyn een hele politieke gene ratie in één televisiedebat van het to neel speelde. Vrijwel iedereen die toen bij Fortuyn aan tafel zat, WD-leider Hans Dijk stal, PvdA-leider Ad Melkert, D66- leider Thom de Graaf en GroenLinks- leider Paul Rosenmöller, zou de maanden daarna het leiderschap moeten opgeven. De enige die kon blijven - CD A-leider Balkenende - had na de aanslag op Fortuyn be scherming nodig. Het Torentje waar de premier zetelt, kreeg een stalen hekkogelvrij glas en geblindeerde ra men. Dat laatste was overigens vooral de erfenis van moordenaar Volkert. Na diens aanslag verloor politiek Ne derland definitief zijn onschuld. Het stempel dat Fortuyn op Den Haag heeft kunnen drukken in het jaar waarin hij furore vierde, is minder ge makkelijk te beschrijven. „Ze kunnen mij van de wereld rammen, maar mijn ideeën kunnen ze niet wegslaan", zei hij op 2 maart in het Rotterdamse café Engels. Zag Fortuyn dat goed? Mens: „Die ideeën van Fortuyn zijn er nog wel. Alleen: ze worden amper meer uitgedragen. De LPF is zonder Pim een partij zonder ziel. Ik word er niet vrolijk van als ik rondom de her denking op 6 mei dat gemarchandeer met vlaggen en manchetknopen zie... Het ebt allemaal alweer snel weg. Na zijn dood stond half Nederland hui lend langs de route, en als je nu ziet hoe ik met zijn bronzen beeld heb moeten leuren... Niemand wilde het hebben." Gezag WD-coryfee Hans Wiegel wil geen al te hard oordeel vellen. „Fortuyn heeft niet de tijd van leven gehad om veel te kunnen realiseren." Dat de Neder landse rechter onlangs bepaalde dat de politieke schade van de moord op Fortuyn niet te meten is, vindt hij de grootst mogelijke onzin. „Flauwekul! Als hij nog geleefd had, hadden we de ineenstorting van de LPF niet meege maakt en ook niet de val van het eerste kabinet Balkenende. Hij had het ge zag om een fractie van 26 man inclu sief de ministers Heinsbroek en Bom- hoff in het gareel te houden. Fortuyn had kunnen zeggen: hoor eens, jullie zijn op mijn bagagedrager deze tent binnengereden, nu moeten jullie wèl naar mij luisteren. Doorzijn dood was dat gezag meteen weg." Waar stond Fortuyn eigenlijk voor? Echt vat kregen de overige politici niet op zijn unieke mengsel van demo cratische hervormingen, doorgescho- De kortstondige politieke loopbaan van Pim Fortuyn - 10feb. 2002: Bestuur Leefbaar Nederland zegt vertrouwen in Fortuyn op na omstreden interview in de Volkskrant. 6 mrt. 2002: Onder leiding van Fortuyn boekt Leefbaar Rotterdam bij gemeenteraads verkiezingen een monsterzege. 15 mei 2002: Bij de Tweede-Kamer verkiezingen haalt de LPF 26 zetels. Na een korte formatie wordt een CDA/VVD/LPF-kabinet gevormd dat 87 dagen standhoudt 22 jan. 2003: De LPF haalt bij nieuwe Kamerverkiezingen nog maar 8 zetels en staat bij de formatie voorlopig buitenspel. 11 feb. 2002: Een dag na de crisis in Leefbaar Nederland besluit Fortuyn met een eigen lijst de verkiezingen in te gaan Lijst Pim Fortuyn. 6 mei 2002: Iets na zes uur wordt Pim Fortuyn doodgeschoten in het Hilversumse mediapark na een optreden in een radio programma Zes minuten na de schietpartij wordt de 32-jange Volkert van der G. gearresteerd. 15 apr. 2003: Na een eis van levenslang legt in een rustig verlopen strafproces de rechtbank in Amsterdam Volkert van der G uiteindelijk 18 jaar gevangenisstraf op. Zowel het OM als Volkert van c gaat in beroep De geest van Fortuyn waart nog door de burelen van de LPF-fractie in het Tweede-Kamergebouw, getuige deze afbeelding op het kantoor van een frac tiemedewerkster. foto Harmen de Jong/GPD ten liberalisme, nostalgie naar de jaren vijftig, vooruitgangsgeloof, chauvinisme en misprijzen voor de 'achterlijke islamitische cultuur'. „Fortuyn is een extremist. Wat be staat wil hij afschaffen, wat afge schaft is, wil hij weer instellen", con cludeerde WD-leider Zalm. Anderen trokken provocerender vergelijkin gen, zoals met Haider, Mussolini, zelfs Hitler. „Dit grof geschut toonde al aan dat het fortuynisme niet onder één noe mer was te vangen", zegt directeur Gerrit Voerman van het Documenta tiecentrum Nederlandse Pers en Poli tiek in Groningen. Hij heeft als geen ander het gedachtegoed van Fortuyn geanalyseerd en bekeken in hoeverre het weerklank vond bij andere partij en. Geen eenvoudige klus, stelt hij vast: „Want Fortuyn was een politicus van kwikzilver met een nogal exoti sche mix van opvattingen." Een jaar lang was vrijwel het gehele politieke establishment zwaar onder de indruk van Fortuyn, maar daarmee is nog niet gezegd dat hij grote invloed heeft gehad. Voerman: „Al vóór de doorbraak van Fortuyn zag je dat heel veel partijen de koers begonnen te verleggen. Vergeet de enorme impact van de aanslagen op 11 september 2001 niet, op het denken in Nederland over veiligheid en migratie. Die aan slagen, gevoegd bij de onvrede over de wachtlijsten en politieke grijsheid, bezorgden Fortuyn zijn podium. Cha risma, dat zie je altijd, werkt vooral in tijden van crisis. Het mobiliseert. En Fortuyn heeft 1,6 miljoen Nederlan ders gemobiliseerd, dat is zeker. Maar of hij zelf de aanzet heeft gegeven óf de aanslagen op 11 september7 Dat is een beetje de kip of het ei-discussie. Het asielbeleid was al een stuk stren ger, nog vóórdat Fortuyn dit zoge naamde taboe doorbrak." Dankzij het electorale succes van For tuyn marcheerden eind mei in elk ge val 26 'Pim-people' de Tweede Kamer binnen. Die invasie - waarbij de door Fortuyn gehate PvdA uit het prachti ge voormalige ministerie van koloni ën werd verdreven -symboliseerde het treffendst de aanval op de gevestigde orde die Fortuyn voor ogen stond. Maar inmiddels, een jaar later, heeft de PvdA alweer 'Koloniën' heroverd. De partij is met Wouter Bos aan het roer, terug van weggeweest. CDA en WD onderhandelen alsof er niets is veranderd in alle beslotenheid over een nieuw kabinet De LPF staat wat verongelijkt aan de zijlijn. Is de bres in het Haagse fort gedicht? Ferry Hoogendijk briest. „Als er fets is waar politici goed in zijn, is het her stellen van de oude orde! En dan kij ken ze erbij met een gezicht van: wat zijn we weer fijn onder elkaar... Ik be doel: Pim durfde het aan om zijn idea len klip en klaar voor het voetlicht te brengen. Maar hoor je nu bij de forma tie Zalm en Balkenende nog zeggen waar zij voor staan? Ik hoor alleen D66 iets roepen over onderwijs en de gekozen burgemeester Dan heb je het wel gehad." Mens schampert: „Poli tiek was een theater voor de elite. De gevestigde partijen hebben door het succes van Fortuyn gelukkig in de ga ten gekregen dat er ook gewone men sen in de zaal zitten. Maar het volks theater dat nu wordt opgevoerd, kan ik nog geen doorslaand succes noe men Wat je ziet, is vooral een potje moddersmijten en schelden. De LPF is ermee begonnen en PvdA en CDA hebben het inmiddels overgenomen. Is dat vooruitgang? Het grootste doel van Fortuyn was om vijftig jaar es tablishment omver te kegelen. Hij wilde inbreken in de kliek van mensen die elkaar baantjes toeschuiven en de hand boven het hoofd houden. Maar als je kijkt hoe vlotjes Annemarie Jor- ritsma, oud-minister van de WD, nu alweer burgemeester van Almere is geworden..." Wat is de politieke erfenis van For tuyn, een jaar na zijn dood? Wiegel meent dat met de moord op Fortuyn een in Den Haag uniek politiek feno meen onherroepelijk verloren is ge gaan. „Politiek moet in mijn ogen meer zijn dan het bestuurlijk afhan delen van dossiers. Je moet ook de moed hebben te zeggen wat er mis is in de samenleving, hoe je het graag an ders zou zien. Fortuyn zei gewoon kei hard: ik breng het paard naar de ha ver, en het zal vreten! Hij had een stijl die, vrees ik, niet door anderen kan worden overgenomen omdat ze ge woon dat talent ontberen." Het water stroomt weer in de oude bedding, menen de partijgenoot Hoogendijk, vriend Mens en de oud politicus Wiegel Hoe denkt de weten schapper erover? Voerman is zo moge lijk nog somberder. „Fortuyn wilde het politieke bestel openbreken. Nou, dat heeft nauwelijks vrucht afgewor pen Het is toch weer business as usu al. Kijk, een grote LPF-fractie had nog wel druk kunnen uitoefenen. Maar het clubje van Herben is, het spijt me dat ik het moet zeggen, netjes ingekapseld. Sterker, hij doet over dreven veel moeite om erbij te horen, het braafste jongetje van de klas te zijn. Ik begrijp dat na een jaar geruzie in de eigen tent best wel. Maar het is toch vreemd om een partij die een hor zel wilde zijn, nu te horen verklaren dat ze al maanden geen problemen meer veroorzaken Revival Is met Fortuyn dan ook het fortuynis me ten grave gedragen? Voerman ziet nog wel een revival in het verschiet. „Want de voedingsbodem is gebleven. Van de partijtrouw moeten we ons niet zoveel meer voorstellen, gezien de laatste twee verkiezingen. Eén bui tenstaander met een sterke uitstraling en een goed verhaal kan in dit land zo maar één zesde van de kamerzetels veroveren, is gebleken. Een partij of veel geld heb je er niet eens voor nodig. Wat vooral telt is menselijk kapitaal Oud-LPF'er Hoogendijk heeft zelfs al een erfopvolger in gedachten. „Als dit kabinet van CDA, VVD en D66 sneu velt, verwacht ik dat Herman Heins broek weer in de ring stapt. Ik spreek de laatste tijd steeds vaker met hem daarover. En ik ben ervan overtuigd dat hij wèl succes kan hebben. Want de kiezers zijn op drift. Ze zijn van de LPF naar de PvdA gedwaald en laten straks Wouter Bos net zo makkelijk weer vallen Wiegel kan die redene ring een heel eind volgen, al laat hij zich niet uit over de kansen van de buurman van Hoogendijk. Veel Ne derlanders hebben behoefte aan sterk leiderschap en dat ontbreekt, denkt hij. „Het spijt me dat ik het moet zeg gen, maar Balkenende is óók niet de man die stevig optreedt. De kloof tus sen burgers en politici is weer net zo groot als toen Fortuyn opkwam. En reken maar dat de heisa straks los barst als het kabinet Balkenende twee gaat bezuinigen. Dan is het wachten tot over twee of drie jaar wéérzo'n figuur opstaat." Fortuyn zelf zal het allemaal een rot- zorg zijn, meent Mens tenslotte. „Ik weet vrij zeker dat Pim zich over de hele situatie rond de LPF niet meer opwindt. Welnee. Hij zit in de hemel dikke sigaren te roken met John F. Kennedy, die hij enorm adoreerde. Omringd door mooie jongens, reken maar! Paul Koopman Pim Fortuyn is dood, maar de ramen van zijn villa worden nog elke donderdag gewassen. De tuin wordt netjes bijgehouden en als het schilderwerk klaar is, komen het dak en de goten aan de beurt. De nieuwe ei genaar vindt het een heilige plicht het be kendste woonhuis van Rotterdam in top conditie te houden. Toekomstplannen voor het pand zijn er niet, zegt de huisbewaarder. Een museum? Misschien. De woning van Pim Fortuyn blijft ook een jaarna diens dood grote aantrekkings kracht uitoefenen op zijn volgelingen. Er gaat geen dag voorbij of er bellen mensen aan of ze binnen een kijkje mogen nemen Nog dagelijks worden er bloemen bezorgd en elke avond komen fans in het plantsoen voor het huis bijeen. De bezoekersstroom laat zich lastig kanali seren. Het heeft weinig geholpen dat het manshoge standbeeld dat Harry Mens van Fortuyn liet maken in de achtertuin is ge plaatst en met aan de voorzijde, zoals de op drachtgever wilde. Pim-adepten zijn hard nekkig: ze wachten nu net zo lang bij het hek tot ze de huisbewaarder kunnen aanschie ten met de vraag of ze alsjeblieft even hun bronzen held mogen zien. Speciaal om aan die wens tegemoet te komenis er een deur in de schutting gemaakt. Voor een snel bezoek achterom. Fortuyns Palazzo di Pietro is te genwoordig eigendom van de Wassenaarse onroerendgoedmiljonair Chris Thünnes- sen. Hij kocht het pand van de nabestaan den, inclusief het complete interieur en kwam zo in het bezit van alles wat Fortuyn om zich heen verzamelde, van de meubels en schilderijen tot en met de sigaren en strop dassen toe. Om souvenirjagers de pas af te snijden, is de toegang streng gelimiteerd Familieleden van de overledene zijn welkom, net als de ministers en kamerleden van de LPF en de kern van Leefbaar Rotterdam. Voor ande ren blijft de deur meestal stevig op slot. „Te veel aanloop is niet leuk voor de buurt. We gaan hier op het plein goed met elkaar om. Dat willen we zo houden," verklaart de huisbewaarder, die graag anoniem blijft. Daarom wordt Fortuyns villa in tegenstel ling tot eerdere plannen misschien toch geen museum Het was een interessant idee, maar er zijn tal van redenen om er nog eens kritisch naar te kijken. Het lijkt, zegt Thiin- nessens woordvoerder, bijna onmogelijk grote aantallen mensen te ontvangen en te gelijkertijd het interieur in oorspronkelijke staat te handhaven. De bewoner was zeer gesteld op orde en netheid en verdroeg het niet als een voorwerp ook maar een centi meter werd verschoven. En beeldjes, boe ken, pressepapiers, visitekaartjes, foto's en andere persoonlijke objecten staan en lig gen er - ordelijk gerangschikt - volop op de vele bureaus en werktafels. Zelfs een kassa bonnetje van een ijzerhandel voor de aan schaf van een nieuwe lamp ligt er nog Eigenlijk is het huis al een museum. Een rondleiding, waarbij uit privacy-overwe- gingen alleen de slaapkamer dicht blijft, maakt dat snel duidelijk. Alles verkeert in dezelfde staat als toen Fortuyn voor de laat ste maal de deur achter zich dichttrok. Sinds hij op 6 mei 2002 om zeven minuten over zes 's avonds de laatste adem uitblies - de antieke klok in de ontvangstkamer is op dit tijdstip stilgezet, andere klokken zullen snel volgen - is ieder voorwerp in huis ge schiedenis geworden. Daarom zou het ongepast zijn iets te verwij deren. En dat levert meteen het dilemma op waarvoor de pleitbezorgers van een muse um zich zien geplaatst. Het is onbegonnen werk alles te laten zoals het is, maar de helft van de spullen opbergen kan ook niet. De huisbewaarder: „Dit huis is Pim. Op alles wat hier staat en hangt was hij vreselijk trots. Haal je iets weg, dan is het Pim niet meer." En dan- wat ruim je op en wat laat je staan? Neem de fonteintjes en wasbakjes, die je overal in het huis aantreft. Kennelijk was Fortuyn op het manische af hygiënisch. Zo'n eigenaardigheid wordt alleen duide lijk als je al die wasplaatsen intact Iaat. Het zelfde geldt voor de tientallen kunstwerken aan de muur. Moet je de ene beroemde schil der laten hangen en de andere verwijderen? In de zoektocht naar de oplossing hoe het grote publiek kennis kan maken met de leef omgeving van Pim Fortuyn, zonder dat die omgeving geweld wordt aangedaan, is ge opperd vertrekken met glazen wanden af te schermen Een ander idee is alle vertrekken uitgebreid te filmen en op internet te zetten als virtueel museum Volgens een variant hierop kan het gefilmde interieur als dvd op de markt worden gebracht. Een digitaal museum heeft één groot na deel: de 'bezoeker' mist de sfeer. En die is on misbaar wil je iets van Pim Fortuyn begrij pen. Want hoe weelderig, kleurrijk en smaakvol ook ingericht, dit huis mist iets essentieels: intimiteit, warmte. Hier rond lopend, besef je opeens dat behalve Fortuyn niemand zich met de inrichting heeft mogen bemoeien Alles weerspiegelt zijn hoogst persoonlijke smaak. De woonkamer van Pim Fortuyn. Wel of geen museum? foto Guido Benschop/GPD Vreemd genoeg ontstond er op die manier eerder een anonieme showroom dan een ei gen woonomgeving. Je krijgt het gevoel dat Pim Fortuyn een eenzaam mens is geweest - een indruk die nog eens wordt versterkt door het ongewoon grote aantal foto's en portretten dat Fortuyn van zichzelf ophing. Dat hier een mens van vlees en bloed heeft geleefd, proef je alleen uit kleinigheden als de aangebroken kruidenpotjes in de keuken en de geknakte ruggen van stukgelezen boe ken. Nog zoiets wat je op een dvd niet snel zal op vallen: dat de bewoner zichzelf soms met zijn exclusieve smaak in de weg zat. Zo ver- toont de rode marmeren vloer op de eerste verdieping lelijke slijtplekken door For tuyns voorkeur voor bepaalde leren schoe nen die hij speciaal in Engeland liet maken, terwijl de schoenmaker nadrukkelijk had gewaarschuwd er nooit mee op hout of mar mer te lopen. Tijd om van al het moois om zich heen te ge nieten, had de bewoner eigenlijk ook niet. Het bleek dat hij zijn wijnkelder sterk had verwaarloosd. Er werd een vinoloog inge huurd om de goede flessen te scheiden van de bedorven exemplaren. Dat kostte ver schillende dagen. Daarna kwam de reini gingsdienst om de verzuurde wijn op te ha- len. Er verdwenen enkele tientallen dozen in de vuilniswagen. Nevin Atici en Peter de Lange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25