stationeren PZC Iedereen moet zich bij FC Türkiyemspor op zijn gemak voelen 21 RUDEN RIEMENS Integratie op het voetbalveld zaterdag 3 mei 2003 FOTOGRAFIE ssr Een trainer geeft een uitbrander aan spelertjes van D2 van Türkiyemspor na een verloren wedstrijd. foto Harmen de Jong/GPD De geur van kolen en kruidig vlees overheerst op Sportpark Spie- ringhorn, het onderkomen van FC Tür kiyemspor Amsterdam. Voor het duel met ADO'20 uit Heemskerk klinkt Turkse muziek uit grote boxen langs de zijlijn, zo nu en dan afgewisseld met top-40 hits en kroegmuziek. Het is een klein complex voor een club die koplo per is in de hoofdklasse A. Een tribune ontbreekt. De toeschouwers staan nog achter de reclameborden. „Tien minu ten blessuretijd, wat is dit voor scheids- réchter", schreeuwt een man in het Turks. „Fluit toch eens af", zegt een vrouwelijke toeschouwer in het Neder lands. Bij de cornervlag staat een groepje Am sterdammers. „Moet jij niet naar de camping?", vraagt iemand aan zijn vriend. ^Nee, natuurlijk met. Ik sta hier prima. Lekker voetbal kijken in het zonnetje", ant woord hij in plat-Amsterdams. Even later gaat het gesprek over voetbal. „Die nummer negen heeft toch bij Telstar gespeeld? Hij is wel een goede voetballer voor deze clubZe zijn het eens. FC Türkiyemspor kent een groot sportief Succes. In de periode van 1988 tot 2002 is de club opgeklommen van de Amsterdamse re gionale onderbond naar de hoofdklasse. Opgericht in 1987 als Caglayanspor, op ini tiatief van een moskee die de Turkse jeugd liever op voetbalvelden zag dan in koffie- en theehuizenEen jaar later krijgt de club de huidige naam. En daar zijn de leden trots op Trots dat de club is ontstaan uit de Turk se gemeenschap. Maar dat betekent volgens voorzitter Nedim Imac niet dat er op de Turkse identiteit gehamerd moet worden ,De club is een afspiegeling van de stad: een grote diversiteit aan nationaliteiten. We staan open voor iedereen. Elke bezoeker moet zich op zijn gemak voelen." Hpt clubembleem heeft de vorm van een schild. De onderste helft is groen-wit ge streept, dat zijn de clubkleuren. Daarboven is zowel de Turkse als de Nederlandse vlag te zien. Het Amsterdamse stadswapen, tus sen de twee vlaggen, maakt het embleem compleet. Multicultureel Voor, tijdens en na de wedstrijd tegen ADO'20 is er aardig wat publiek aanwezig. In de kantine zitten mensen van allerlei na tionaliteiten ontspannen door elkaar. Turk, Surinamer, Molukker, rasechte Amster dammer uit de Jordaan, ze zijn er allemaal te vinden. Twee Nederlandse vrouwen ach ter de bar tappen biertjes en schenken wijn in. Een Turkse collega opent een flesje Turk se Efes-bier. In de keuken bereiden twee vrouwen het gehakt dat beneden op de roos ters verdwijnt, terwijl een jongen druk in de weer is om klanten te voorzien van hun pa tat met. Aan de bar zit een aantal Amsterdammers bier te drinken. „Dat is de S-Side", zegt Lesley Hellings, algemeen coördinator en trainer van de A-jeugd. „Het begon als een geintje, maar tegenwoordig zijn ze er elke week.Hellings is al sinds de oprichting ac tief bij de vereniging. De bewuste selectie van muziek, eten en drinken is volgens hem een van de redenen achter het succes van de club. Er worden regelmatig gesprekken ge voerd met toeschouwers en leden over wat er veranderd kan worden. „De mensen moe ten zich thuis voelen en zich op hun eigen manier kunnen manifesteren", zegt Hel lings. Een doorsnee Turkse voetbalvereniging toont vaak de nationale trots: Vlaggen, vlaggen en nog eens vlaggen. De kantine van een dergelijke voetbalclub lijkt daarom meer op een Turks koffiehuis. Niet Türkiy emspor. Ook geen posters of vaantjes van de populaire Turkse topclubs Galatasaray en Fenerbahce, die een grote aanhang kennen onder Turken in Nederland. Zelfs niet van het Turkse elftal dat derde werd op het WK- voetbal van afgelopen zomer. Nee, aan de muur zijn alleen zijn foto's te zien van de benefietwedstrijd die Türkiyemspor in 1999 speelde tegen Ajax in de Amsterdam Arena. Verder hangt er een ingelijst shirt en zijn de tot nu toe behaalde prijzen te bewonderen. In de bestuurskamer hangt wel een portret van Mustafa Kemal Atatürk, de oprichter van de Turkse republiek. Maar daarnaast hangt ook een groot portret van koningin Beatrix en prins Claus. Nationalisme „Vlagvertoon roept alleen maar nationalis me en agressie op", zegt voorzitter Imac. .Türkiyemspor is een voetbalvereniging. Er is hier geen ruimte voor politiek. Niet iedereen is het met hem eens. Er zijn zelfs mensen die daarom weg blijven. „Daar heb ik gewoon schijt aan. Ik bepaal wat wel en niet kan. Als er mensen zijn die het niet met mij eens zijn, moeten ze maar een ande re vereniging opzoeken. We leven hier in Ne derland, niet m Turkije." Imac heeft het al een paar keer meege maakt. Tijdens het kampioensfeest twee jaar geleden bijvoorbeeld. In een tent trad een Traffassi-band op met Zuid-Ameri- kaanse muziek. Een oude man kwam op Imac af: 'Wat is dit nou? Wij zijn toch een Turkse vereniging? Wij zijn toch kampioen geworden?' De voorzitter wees de man reso luut het gat van de deur met de boodschap dat Türkiyemspor een club voor iedereen is. Zo was er ook een Turkse jeugdtrainer die sommige jonkies duidelijk maakte dat ze moesten voetballen 'als een Turk' „Dat slaat helemaal nergens op", zegt Imac. „Voetbal gewoon als een goede voetballer". De trainer kon onmiddellijk zijn biezen pakken. Net als die ene toeschouwer die een jongen aansprak op zijn ketting met David ster. De man vond dat hij die ketting maar af moest doen. Dat kan niet door de beugel, vond Imac. Hij heeft de man nooit meer ge zien. De jongen met de Davidster is er elke week Toch vindt de voorzitter niet dat zijn club bijdraagt aan integratie. „We hebben geen toverstokje bij de vereniging. Türkiyemspor is een voetbalclub en geen maatschappelij ke instelling. Wil je iets over je geloof leren, dan ga je naar de kerk, moskee of synagoge. Leren doe je op school en voetballen bij een voetbalclub. Bij FC Türkiyemspor is begrip voor elkaar. Hier wordt niet over politiek, geloof of het al dan niet dragen van hoofd doekjes gepraat. De Nederlander drinkt zijn biertje samen met de Turk en dat onder het mom van een ding: het succes van FC Türkiyemspor. Succes brengt gevaren met zich mee, weet ook Imac. Mensen die zich goed kunnen ver- kopen maar met hele andere bedoelingen naar de vereniging komen. Bijvoorbeeld om j politieke standpunten te propageren. Tegen die 'verkeerde mensen' is Türkiyemspor goed gewapend. Dat komt door de hiërar- 1 chie. Er is namelijk respect voor wat Imacen de zijnen hebben opgebouwd. Daar kan nie mand omheen, dus passen mensen zich al snel aan. Verder is er de jaloezie van andere clubs en daarmee gepaard gaande geruchtenstroom. Sommige clubs bestaan al honderd jaar en hebben niet kunnen bereiken wat Türkiy emspor in slechts een aantal jaren wel is ge lukt. En dus wordt er gezocht naar 'verkla ringen'. Dat de club heel veel geld heeft of dat mafia er actief is. En dat de club be taald voetbal wil gaan spelen. Waar dat vandaan komt, weet Imac niet. Niet dat hij profvoetbal uitsluit, want wie weet wat erin de toekomst gebeurt? Maar als je zeven jaar geleden aan Imac had gevraagd of zijn club i ooit hoofdklasse zou spelen, had hij nee ge zegd. Opspraak Türkiyemspor komt ook vaak in opspraak door ongeregeldheden in het veld. Het laat ste incident dateert van een aantal weken geleden. Na de uitwedstrijd tegen concur rent Baronie brak er een massale vechtpar tij uit. Vier spelers zijn inmiddels voorlopig geschorst door de KNVB. Imac heeft er geen goed woord voor over. Voorlopige schorsin gen komen nooit en te nimmer voor in het I voetbal. Volgens coördinator Helling ontvangt Tiir- kiyemspor zijn bezoekers wel gastvrijmaar andersom is dat niet het geval. Spelers wor- j den op bezoek bij Türkiyemspor netjes naar de kantine en kleedkamers begeleid. Be stuursleden worden welkom geheten door j Imac en nemen plaats in de bestuurskamer. Maar als Türkiyemspor ergens arriveert is het al snel: 'O, daar heb je die Turken weer' Bij de club zijn ze het inmiddels zat. Hel lings laat een onderzoek instellen door twee studenten van de Vrije Universiteit Amster dam. Zij moeten kijken in hoeverre de club schuld heeft aan de ongeregeldheden Dat neemt echter niet weg dat Türkiyemspor af- stevent op het kampioenschap. Er moet zondag alleen nog gewonnen worden van Kranenburg. Het zoveelste succes in het zestienjarige bestaan. En dus wordt het weer tijd voor een feestje, een multicultu reel feestje. Ertan Basekin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22