Somberheid over arbeidsmarkt PZC Kwart eeuw Blijf van m'n Lijf-huis Zeeland Goes' theater toont deel gezicht MIDDELBURG BOEKENSTAD Commissaris ziet weinig kwaliteit in eigen ambtenaren 15 Veel Zeeuwen werken buiten provincie Lager geschoolde jeugd heeft beste kansen op een baan Man gepakt met tien gram wiet Brand in azc Boete voor slaperige bromfietser Aanhouding wegens verkoop xtc Woningen op plek Ter Mantelinge Doorrijden na botsing beboet Te hard rijden kost rijbewijs zaterdag 3 mei 2003 door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De provincie Zeeland kent enorm veel pende laars, die in de provincie wonen maar werken in België, het Rijn mondgebied of West-Brabant. Liefst één op de acht Zeeuwse werknemers verdient zijn bo terham buiten de provincie. Voor het Regionaal Platform Arbeidsmarktbeleid (RPA) in Zeeland is dat gegeven aanlei ding voor nader onderzoek. Ac countmanager Louise Beduwé van het RPA zei dat gisteren bij de presentatie van de eerste jaarrapportage die een brede kijk geeft op de Zeeuwse ar beidsmarkt. Het zogeheten pendelsaldo is gestegen van 18.700 mensen tot 19.500 mensen. Dit saldo geeft het verschil aan tussen het aan tal mensen van buiten de pro vincie dat in Zeeland werkt en Zeeuwen die buiten de provin cie werken. De helft van de uitgaande pen delaars heeft mbo-niveau, een kwart zit op hbo- of universitair niveau. Een verklaring voor de negatieve pendelstroom ligt in het feit dat de Zeeuwse beroeps bevolking voor ongeveer de helft uit mbo-ers bestaat. Een ander kenmerk is, dat de pende laars voornamelijk Zeeuwen zijn die werken in sectoren van de arbeidsmarkt die in de pro vincie ondervertegenwoordigd zijn. Voordekomendejarenisde verwachting dat het aantal mensen uit Zeeland dat elders werkt nog toeneemt De pende laars wonen overwegend in Zeeuws-Vlaanderen, Schou- wen-Duiveland en Tholen. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Lager ge schoolde jongeren hebben in Zeeland de komende jaren de beste vooruitzichten op een baan. Mensen met een opleiding op mbo-, havo- of vwo-niveau hebben minder goede vooruit zichten op werk. Die ontwikkeling schetst het Regionaal Platform Arbeids marktbeleid (RPA) Zeeland in Zo werkt Zeeland, een rapport dat een beschrijving geeft van de Zeeuwse arbeidsmarkt. Die staat volgens het rapport de ko mende jaren onder druk door de verslechterende economie, stij gende werkloosheid, vergrij zing en ontgroening. Alle instanties die te maken hebben met de arbeidsmarkt zijn in het RPA gebundeld. Het gaat om de gemeenten, de pro vincie, werkgevers, werkne mers en het beroepsonderwijs. De taak van het RPA is oplossin gen te vinden voor de knelpun ten die zich op de Zeeuwse ar beidsmarkt voordoen. Boven die markt pakken zich donkere wolken samen. Bij een veronderstelde economische groei van één procent neemt de werkgelegenheid af, terwijl de beroepsbevolking toeneemt. Dat leidt ertoe dat de werkloos heid stijgt tot 5,4 procent. Vorig jaar was dat 4,5 procent. Imago Volgens de prognoses van het Centrum voor Werk en Inkomen daalt het aantal vrijkomende banen dit jaar met twee procent tot 14.000 vacatures. Daarvan zijn met name de banen voor la ger geschoold (technisch) perso neel moeilijk te vervullen. ..Bij na niemand kiest nog voor een TERNEUZEN - Tijdens een verkeerscontrole op de Grenu- laan in Terneuzen is gistermid dag rond half zes een 31-jarige man uit het Belgische Tournai aangehouden wegens bezit van wiet. De man zat als inzittende in een Belgische auto en was in het be zit van tien gram hennep. De hennep werd in beslag genomen en de man kreeg een boete van 200 euro. technische opleiding, ondanks alle campagnes en acties om daar verandering in te krijgen", licht voorzitter J. van Schaik van het RPA toe. „Ik denk dat het alles te maken heeft met het imagoHet is gewoon geen mode om in een overall te lopen. Ter wijl de salarissen in die beroe pen toch goed zijn." Lichtpuntjes voor de werkgele genheid zijn er vooral in secto ren waar vraag is naar lager op geleiden. Te denken valt aan de uitbreiding van de havenactivi teiten, zoals de containertermi- nal in het Sloegebied, en de geplande vestiging van glas tuinbouw in de Kanaalzone. De komst van zeventig hectare tuinbouwkassen schept ruim driehonderd nieuwe banen, al dus Van Schaik. Probleem is verder, dat de be roepsbevolking vergrijst. Ten opzichte van de rest van het land is de leeftijdsgroep 45 tot 65 jaar oververtegenwoordigd, een ten dens die zich voortzet. Daar naast is er in Zeeland sprake van ontgroening. Jongeren die voor studie wegtrekken uit de pro vincie keren na hun opleiding doorgaans niet terug. Het percentage arbeidsonge schikten in Zeeland is met 7,5 het een na laagste van Neder land. Zuid-Holland scoort met 6,9 procent het best, Limburg kent het hoogste percentage: 10,7. Het aantal bijstandsuitke ringen daarentegen is de afgelo pen driejaar met 0,8 procent ge stegen. Landelijk is er sprake van een geringe afname met 0,2 procent. Opvallend is het grote aantal vrouwen met een bij standsuitkering. Het gaat om tweederde van het totaal aantal uitkeringsgerechtigden door Rolf Bosboom GOES - Langzaam maar zeker, als een spannende voorstelling, ontvouwt zich het nieuwe theater aan hel Bleekveld in Goes. Een deel van de steigers is inmid dels afgebroken, zodat het gebouw met zijn rood gemetselde ronde zaal goed te zien valt. Ook de beplating van de ach terliggende toneeltoren is grotendeels gereed en zichtbaar. Binnen wordt er volop gewerkt om het toekomstige the aterpubliek zo veel mogelijk naar de zin te maken. Inmiddels is ook de entree partij, die naast de zaal komt, in wor ding. De nieuwbouw vormt één geheel met de vroegere ambachtsschool en drukkerij aan de Westwal, die deels ge bruikt gaat worden voor schouwburg activiteiten en deels als onderkomen voor diverse culturele organisaties. De bouw van het theater, dat De Mythe gaat heten, moet in de zomer klaar zijn. foto Willem Mieras door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het Blijf van m'n Lijf-huis Zeeland bestaat vijfentwintig jaar. Twee dames uit Zeeland namen in de jaren zeventig een kijkje bij het Blijf van m'n Lijf-huis in Amster dam. Daarop stelde een particu lier haar eigen huis beschikbaar voor vrouwen die worden mis handeld. In de loop van de jaren nam het aantal opvanghuizen toe en is er ook op het gebied van vrouwenopvang veel veran derd. De vrouwen die de hulp van het Blijf-huis inroepen, zijn jonger geworden, vertelt woordvoer ster Jantine. „Ze zijn nu meestal tussen de twintig en dertig jaar oud. We kunnen daaruit aflei den dat de vrouwen minder lang wachten voordat ze hulp zoe ken. Maar de problemen waar mee ze bij ons komen, zijn com plexer geworden. De vrouwen hebben vaker schulden of ze hebben zelf een moeilijke jeugd gehad. Ook zie je dat vrouwen naar ons toe komen omdat ze zijn uitgehuwelijkt. Dat hadden we tien jaar geleden niet. Dat geldt ook voor vrouwenhandel. Dat komen we ook steeds meer tegen." Hoewel vrouwen nog steeds worden onderdrukt, kunnen na vijfentwintig jaar eindelijk de eerste vruchten worden geplukt van het werk van het Blijf-huis, zegt Jantine. „Huiselijk geweld is een publieke zaak geworden. De politie en justitie zien hierin een taak weggelegd voor zich zelf. Vroeger konden ze weinig doen en beschouwden ze de kwestie als een probleem in de relatiesfeer. Tegenwoordig ma ken ze er werk van. De politie vraagt of de vrouw aangifte wil doen en justitie vervolgt de da ders eerder. En landelijk komt nu de discussie op gang of de man degene is die uit huis moet gaan, in plaats van altijd maar de vrouw." Opvoeding Voor de medewerksters is er eveneens veel veranderd. „We geven nu opvoedingsondersteu ning. Sommige vrouwen hebben van huis uit niets meegekregen over opvoeding. En soms heb ben de vrouwen het al zo moei lijk om hun eigen leven op de rails te krijgen, dat ze zich on mogelijk ook nog op hun kinde ren kunnen richten. We geven ook cursussen voor kinderen. Want zij hebben meestal ook veel gezien en meegemaakt We leren ze daarmee omgaan. Dat is hartstikke belangrijk. De kans bestaat dat kinderen angstig of agressief worden als daar te weinig aandacht voor is." Ook op het gebied van voorlich- Advertentie zondag 4 mei een hele dag lang op de Markt de grootste en leukste boekenmarkt van heel Zeeland een activiteit in het kader van de Kunst- en Cultuurroute ting is de taak van het Blijf van m'n Lijf-huis verschoven. De stichting geeft nu informatie op scholen, er zijn folders en er wordt telefonisch advies gege ven aan vrouwen die worden mishandeld of aan mensen die zulke vrouwen kennen „Voor ons 25-jarig bestaan laten we deze zomer een reclamevlieg tuig vliegen en er is een boek uit gebracht waarin bewoonsters hun ervaringen vertellen. Dit boekje is maandag op bevrij dingsdag verkrijgbaar bij ons kraampje waarmee we in Vlis- singen staan. Ook gaat er een re clamecampagne van start in de bioscoop en op bussen." Geen plaats Toch zijn er nog steeds dingen die veel beter kunnen. ..We heb ben te weinig opvangplaatsen We kunnen zestien vrouwen met hun kinderen opvangen op drie anonieme adressen in Zeeland. Vorige week hadden we even één kamer vrij. Binnen een half uur belden zes vrouwen op Ik geef toe, dat was een extreme si tuatie. Maar voor bijna drie kwart van de vrouwen die naar ons toe komen, hebben we geen plaats. Daar is te weinig geld BURGH-HAAMSTEDE - Door de rookontwikkeling bij een brand zijn gisteravond in het asielzoekerscentrum in Burgh- Haamstede twintig kamers on bewoonbaar geraakt. De brand brak rond kwart over zeven uit in een kamer. De brandweerkorpsen uit Haam stede en Renesse hadden het vuur vrij snel geblust. Niemand raakte gewond. De bewoners van de onbewoon baar geraakte kamers worden tijdelijk ondergebracht in het azc in Middelburg. De oorzaak van de brand is nog onbekend. COR DE JONGE TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter veroordeelde gisteren een 22-jarige inwoner van de Scheldestad voor dron ken rijden op zijn bromfiets tot 390 euro boete. In de straf maat werd ook het niet hebben van een verzekering meegeno men. Getuigen hadden op 30 juli vorig jaar in Terneuzen de politie gebeld toen de man op de Schoolweg naast zijn brom mer op de weg lag te slapen. De verdachte verklaarde dat hij na een feestje was gaan stappen en op zijn brommer naar huis wilde rijden. Uit de blaastest bleek dat hij ruim twee keer zo veel had gedronken als toegestaan. GOES - De politie heeft gisterochtend rond twee uur op de Oude Vismarkt in Goes een achttienjarige Goesenaar en een even oude Kapellenaar aangehouden wegens handel in drugs. Het tweetal werd in een Goese horecagelegenheid betrapt bij de in- en verkoop van een xtc-pil. Bij hun aanhouding werden nog enkele pillen aangetroffen. De hele handel werd in beslag genomen en de twee zijn na verhoor weer in vrijheid gesteld. DOMBURG - Het voormalige verzorgingshuis Ter Mantelin ge in Domburg is gekocht door R Bommeljé en R. Bouwman uit Domburg. Het duo wil de oude gebouwen slopen en van het gebied een kasteelachtige buitenplaats maken met een hoofd gebouw en twee bijgebouwen. Daarin komen vijf tot zeven woningen. In twee woningen gaan Bommeljé (van het Apart - Hotel Bommeljé in Domburg) en Bouwman (van Bouwman Cadeau) zelf wonen. De anderen worden verkocht. De Domburgers hebben in een vroeg stadium het gebied en de mogelijkheden bekeken. „We zien er kansen in", zegt Bom meljé. „Maar het is niet geheel zonder risico. Want we hebben het gekocht voor een heel hoog bedrag. We hebben gesprek ken gevoerd met de gemeente Veere en de provincie, want er zijn nogal wat voorwaarden aan het gebied verbonden. Maar we hebben voldoende vertrouwen in ze." Wanneer de eerste werkzaamheden te zien zijn, is nog de vraag. „Eerst moet het bestemmingsplan worden gewijzigd- In het gunstigste geval ïsdat overeen half jaar afgerond. Maar ik verwacht niet dat het zo gemakkelijk gaat. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft gisteren een 31-jarige man uit Retranchement voor het doorrijden na een verkeersongeval veroordeeld tot vier maanden rijontzeg ging, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en 400 euro boete. De man was 16januarivorigjaaropdeRijkswegN61 in IJzendijke betrokken bij een botsing tussen twee auto's, maar ging er daarna vandoor. Een 34-jarige Hulstenaar kreeg een boete van 400 euro, om dat hij op 28 juli vorig jaar was doorgereden, nadat hij op de rijksweg N61 in de Braakman een aanrijding had veroor zaakt. RILLAND - Op de Oude Rijksweg ter hoogte van Rilland heeft de politie donderdagavond het rijbewijs van een 37-ja- rige automobilist uit Vlissingen in beslag genomen. De man reed met 133 kilometer per uur over de weg, waar 80 kilometer het maximum is. Diezelfde avond werd ook het rijbewijs van een 25-jarige man uit Krabbendijke ingevorderd. Hij scheur de met 140 kilometer per uur over dezelfde weg. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gelder heeft geen hoge pet op van de kwaliteit van het provinciaal ambtenarenkorps in Zeeland. In grotere provincies, met meer inwoners, meer geld en veel meer ambtenaren, zijn de mede werkers ten provinciehuize vol gens hem vanzelfsprekend be ter. „Dat is nu eenmaal zo. Een gro tere provincie kan zich betere ambtenaren veroorloven. Een kleinere organisatie heeft ook minder mensen in de top. Dat is evident", zegt Van Gelder in een interview met journalist Rudie van Meurs, dat is versche nen in het tijdschrift B&G, een uitgave van de Bank Neder landse Gemeenten en de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten. De commissaris constateert dat het moeilijk is 'sprankelende en creatieve' geesten te vinden die naar Zeeland willen komen. En als ze er al zijn, gaan ze ook weer bij de provincie weg. Van Gel der: „Als je briljant bent in een kleine gemeente, vertrek je op een keer naar een grotere ge meente Dat geldt voor een ambtenaar bij de provincie net zo." Op de vraag of de overstap van gedeputeerde in de grote pro vincie Noord-Holland (14 jaar) naar commissaris van de konin gin in het kleine Zeeland (sinds 1992) voor hem een promotie betekende, antwoordt Van Gel der dat dit wel degelijk een car rièresprong was. Een nieuwe sprong zit er niet in. omdat over plaatsingen van commissaris sen der koningin ongebruikelijk zijn. Straf „Het gekke is dat verschuivin gen onder bestuurders zich wel voordoen bij burgemeesters. Niet bij commissarissen. Ja, één keer is het gebeurd. Dat ging om een strafoverplaatsing onder koning Willem I van de commis saris van de koningin in Bra bant naar Zeeland. Maar dat was geen promotie", stelt de commissaris Van Meurs confronteert provin ciesecretaris L. Verduit (drie jaar geleden uit Rotterdam ver huisd naar de Middelburgse Abdij en baas over ruim zeshon derd ambtenaren) met de uit spraken van Van Gelder. Die er kent dat het wel eens eenzaam is aan de top in de Delta. „Soms, en daarin ga ik met Van Gelder mee, kun je wel eens de intellec tuele kameraadschap missen. Zo'n omgeving tref je eerder in de stad aan dan hier. Maar dat is geen diskwalificatie", aldus Verduit. De secretaris (voorheen griffier) deelt overigens Van Gelders kenschets over de kwaliteit van de ambtenaar in Zeeland niet. „Als ik naar het ambtelijk appa raat kijk, beschikken wij op di verse plekken over goede men sen. Het zijn wel mensen die lang op één plaats zitten. Er is weinig mobiliteit, maar dat be tekent nog niet dat het apparaat kwalitatief minder is." Verduit ervaart wel dat er op merkelijke verschillen zijn tus sen Zeeland en Rotterdam, zegt hij in B&G „De maatschappe lijke elite is in omvang een stuk kleiner dan elders. Mensen ko men elkaar tegen in een groot aantal hoedanigheden. Ze heb ben elkaar nodig. Het gebeurt wel eens dat we op kantoor goe de afspraken hebben gemaakt. Dat we eensgezind uit elkaar gaan en zeggen zo en zo gaan we het regelen. Maar dan komen die mensen elkaar 's avonds weer in het schoolbestuur tegen en worden andere afspraken ge maakt." Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B V al meer dan 25 jaar glansrijk in schoonmaakwerk 0118 - 417 500 www.bleijenbergbv.nl info@bleijenbergbv.nl gecertificeerd volgens de NEN-IS09002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15