PZC Verzet nekt plan vakantiedorp Koor zoekt vervanging voor knallend orgel 11 Minder sprongen, steeds meer klachten Tegenstanders blij over afketsen plan verstening Zandput Fout verwisseling bij crematie lag mogelijk bij uitvaartverzorger Gimbóe Initiatiefnemer camping nieuwe stijl in Vrouwenpolder ziet van idee af Gemeente moet nieuw besluit nemen over parkeerkaart Diefstal küJIMJ AANBIEDING WCiKH zeeuwse almanak Kaas WALCHEREN zaterdag 3 mei 2003 doorRinusAntonisse VROUWENPOLDER - De bouw van een compact Zeeuws recreatiedorp in Vrouwenpol der is van tafel. Vanwege het vele verzet ziet directeur H. van Koeveringe van Roompot Re creatie Beheer ervan af. Het nieuwe dorp moest op cam ping de Zandput komen. Die wordt nu gewoon als kam peerterrein aangepast en uitge breid. Van Koeveringe betreurt het af ketsen van het proefproject. Hij had met de bouw van het 'va kantiepark nieuwe stijl' een aanzet willen geven voor de noodzakelijke sanering van de Zeeuwse kampeersector. „Ken nelijk is dit onderwerp moeilijk te communiceren. De mensen denken: die plempt daar weer een boel bungalows neer. Dat is natuurlijk niet zo, maar ik kan me die opvatting wel een beetje voorstellen." Volgens Van Koeveringe is er met een vakantiepark in de vorm van een Zeeuws dorp op verschillende fronten winst te behalen. Er is sprake van een te rugloop van de bezetting op kampeerterreinen. De recrean ten vragen om luxueuzere ver blijven. Uitbreiding van campings om nieuwe voorzieningen haalbaar te maken ligt moeilijk, vanwege de extra aanslag op ruimte en landschap. Spreiding Bouw van compacte recreatie eenheden, bijvoorbeeld in de stijl van een Zeeuws ringdorp, zou een goede oplossing zijn. Het aantal kampeerplaatsen kan daardoor verminderen en er komt meer ruimte voor groen en natuur. Bovendien is zo'n dorp geschikt om het hele jaar door gasten te ontvangen. Dat is goed voor de spreiding van recrean ten en (verkeers)drukte, en dient tegelijk de werkgelegen heid. Van Koeveringe wilde daarom MIDDELBURG - Binnen zes weken moet het Middelburgse college van B en W een nieuwe beslissing nemen over de gehan- dicaptenparkeerkaart van Ge rard van der Gaag. Dat heeft de rechtbank gisteren beslist. Van der Gaag was bij de rechtbank in beroep gegaan omdat de ge meente weigerde hem een par keerkaart te verstrekken. Verder bepaalde de rechtbank dat Van der Gaag opnieuw moet worden gekeurd door een onaf hankelijke arts. De 37-jarige Middelburger zit sinds 1997 in een rolstoel. Hij vroeg eind 2001 een gehandicaptenparkeer- kaart aan. De keuringsarts ad viseerde de gemeente om die niet te verstrekken. Van der Gaag ging in beroep en moest opnieuw worden gekeurd. Deze arts, van de GGD, verwisselde de man met iemand anders. Ook deze keer weigerde de gemeente de man een parkeerkaart. Beide artsen hebben de man niet li chamelijk onderzocht. De man had echter van de gemeente wel aanpassingen in zijn huis gekre gen omdat hij gehandicapt is. De hele procedure heeft bijna anderhalf jaar in beslag geno men. Tussen het advies van de tweede arts en de beslissing van het college alleen al zaten vier maanden. Al die tijd heeft Van der Gaag geen gehandicapten- parkeerkaart gehad. B. Ver- meirssen, de advocaat van de man, had de rechter daarom ge vraagd om snel een beslissing te nemen. Dat verzoek is met deze uitspraak gehonoreerd. meewerken aan een proefproject op de Zandput. Hij geeft aan dat er al jarenlang is gesteggeld over aanpassing van het kampeerterrein, dat deels in de kwetsbare duinrand ligt. „Het was een lijdensweg van overleg en de discussie was erg ingewikkeld geworden." Er werd bezwaar gemaakt tegen een compact dorp door onder meer de dorpsraad Vrouwen polder en de stichting Duinbe houd. Nog langer doormodderen ziet Van Koeveringe niet meer zit ten. Dan maar geen voorbeeld plan op de Zandput. Hij heeft de gemeente Veere toestemming gevraagd de oude plannen voor het kampeerterrein uit te voe ren. Het betekent in elk geval uitbreiding van het aantal plaatsen. „We hebben er nu honderd min der dan onze vergunning toe staat. En er ligt nog een reep die ook mag worden ingevuld. Het ordinaire kamperen, recht toe, recht aan." Van Koeveringe hoopt tegelijk de ontsluiting te kunnen aan passen en in samenwerking met waterschap Zeeuwse Eilanden iets te kunnen doen aan de par keervoorzieningen. Dat moet een verbetering opleveren van de nu bestaande onveilige ver keerssituaties. De plannen voor het vakantiedorp nieuwe stijl zijn bij de gemeente terugge haald. Het idee voor compact recrea tief bouwen is voor Van Koeve ringe niet voorgoed van tafel. Hij wil best meewerken aan een ander voorbeeldplan. Voorwaarde is dan wel dat het tijdig wordt doorgesproken met de mensen in de omgeving en andere belanghebbenden. „Het is een zodanig complex pro bleem, zowel wat inrichting als draagvlak in de samenleving betreft, dat je er veel over moet communiceren. De mensen Instructeur Henk Post van Paracentrum Zeeland maakt een tandemsprong met een belangstellende; bezwaarmakers hebben het centrum in een moeilijke positie ge bracht. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Het Paracentrum Zeeland zit in de verdrukking. Een groep bewoners in Arnemuiden wil in navolging van een actie in Sinoutsker- ke de para's rond hun dorp weren. Het springen is in strijd met het bestem mingsplan. Volgens Jan Boyen Rienks doet het centrum er alles aan om over last zoveel mogelijk te beperken. „Het zou jammer zijn als het parachute springen uit Zeeland zou verdwijnen." „Eigenlijk zou ik het liefste de klagers een keer meenemen", zegt instructeur Leander van der Snel. „Gewoon, om eens te kijken wat ze er van vinden." Een normale parachutesprong vindt plaats op een hoogte van negenduizend voet. Parachutisten vallen een halve minuut met 180 kilometer per uur naar beneden. De parachute gaat open en vier, vijf minuten later staat de springer weer beneden. Een onvergetelijke erva ring, vindt Van der Snel. „Negen van de tien mensen wil nog een keer. En die ene die niet meer wil, had de ervaring toch niet willen missen." Het centrum is hard op zoek naar een nieuwe locatie om te landen. De ge- meente Middelburg wil in de tussentijd tijdelijk vier locaties beschikbaar stel len „Het mooiste zou zijn om een plek dichtbij het vliegveld te vinden", vindt Van der Snel.Dan zitten we verder van de klagers af." Volgens Rienks doet het centrum er alles aan om de overlast te beperken. De vliegtuigen voldoen aan alle eisen, bij het opstijgen wordt direct uitgeweken richting het Veerse Meer en de vliegers winnen hoogte boven het water Toch neemt het aantal klachten alleen maar toe. Voorstanders „Terwijl het aantal sprongen de afgelo pen jaren is afgenomen. Dat is toch een maatschappelijke ontwikkeling. Men sen klagen over een boer die 's avonds nog even ploegt voordat het slecht weer wordt of over jongeren op brommers. Er wordt steeds meer geklaagd Van der Snel vermoedt dat het aantal mensen dat klaagt veel kleiner is dan het aantal voorstanders. „Maar die hoor je niet, die staan niet in de krant. Ik hoorde laatst dat er hier op de camping een gast was die een andere standplaats wilde. Dan kon hij de parachutisten beter zien landen. Ik weet zeker dat de meeste mensen het leuk vinden om te zien." De meeste sprongen vinden plaats op een hoogte van negenduizend voet, leerlingen springen vanaf 3500 voet. Zij maken een sprong met een 'static-line' een parachute die automatisch wordt geopend als de springer het vliegtuig uitgaat. „We vlogen voor de veiligheid altijd voor elke cursist een rondje", ver telt Van der Snel ..Anders komen ze te dicht bij elkaar We hebben nu afge sproken om er twee tegelijk te laten springen." De klagers zeggen vooral last te hebben van rondcirkelende vliegtuigen. „Tijdens opleidingsdagen rouleren we daarom langs vier velden, Als we hoger vliegen, hoor je de vlieg tuigen nauwelijks.Het paracentrum is belangrij k voor Zeeland, vinden Rienks en Van der Snel. Er werken zes mensen, toeristen komen er speciaal voor naar de provincie. „Het zou jammer zijn als dat uit Zeeland zou verdwijnen", vindt Rienks. „Maar daar kun je de mensen niet altijd van overtuigen. Die zitten in de tuin en horen alleen de vliegtuigjes." En dat is altijd als het mooi weer is. „Daar zijn we afhankelijk van. Als het te hard waait of als het bewolkt is, kun nen we niet springen. Je moet het lan dingsgebied kunnen zien." Van der Snel vermoedt dat het paracen trum de schuld krijgt van alle overlast die mensen van het vliegveld hebben. Tegen een gewoon toestel dat te laag vliegt, is weinig te beginnen. „Ze horen een vliegtuig, maar daar kunnen ze niets mee. De enige manier om te pro testeren is om het op de landingsplaats te gooien. Mensen zien een parachutist en denken, daar heb ik last van Maar wij vliegen zelfs bij de lage vluchten nog twee keer zo hoog als de gewone kleine luchtvaart." Vanaf Midden-Zee land wordt al bijna dertig jaar gespron gen. „Ik denk dat vooral de mensen kla gen die hier nog niet zo lang wonen, de mensen die hier al woonden, hoor je niet." DOMBURG - Dieven hebben in de nacht van donderdag op vrij dag uit de voortent van een ca ravan op een camping aan de Schelpweg in Domburg een ca mera, een zonnebril en cd's ge stolen. De waarde van de gestolen goe deren bedraagt enkele honder den euro's. door Anita Janse ARNEMUIDEN - Ouderenkoor De Zilverstem uit Arnemuiden is wanhopig op zoek naar een ander orgel. Het huidige exem plaar is getekend door de tand des tijds. Het harmonium pro duceert geregeld rare geluiden en harde knallen. Dat zorgt voor veel hilariteit, wat de zang niet ten goede komt. Vanuit het zaaltje in woonzorg centrum de Beaufort klinken heldere tonen. Niks geen uit schieters en haperende noten. „Dat zul je altijd zien", zegt voorzitter Piet Kasse. „Nor- Advertentie www. hilltop, nl Hilltop A&L PC met: Athlon-2500+, 512Mb, 120Gb harddisk, 128Mb GeforceFX 5200, DVD rewriter, DVD speler, Firewire- TV- Kaart, 2.1 speakerset en WindowsXP 1195j~ maal gesproken is het echt niet om aan te horen." Ondanks de kuren van het in strument worden de repetities nog trouw bezocht door de le den. De ouderen beleven veel plezier aan het zingen en de rare geluiden zijn niet zelden aanleiding voor een lachsalvo. Toch probeert Kasse via allerlei wegen een ander orgel te vin den. „Op deze manier is het echt on doenlijk, we kunnen geen toon meer houden." Huib Meulmeester is organist van het koor. Ook hij meent dat het orgel op instorten staat, ook al weet hij nu toevallig het on derste uit de kan te halen. „Je moet er mee kunnen omgaan, anders krijg je er niet veel meer uit." Muis Helaas heeft het koor geen geld om zelf een nieuw exemplaar aan te schaffen Het koor kreeg al enkele orgeltjes aangeboden Die bleken allemaal ongeschikt Een van die orgels produceerde zelfs helemaal geen geluid meer. omdat er een muis aan de bedra ding had geknaagd. „Ons huidige orgel is zo'n 25 jaar oud We willen graag een vervangend instrument waar over we ons voorlopig niet meer druk hoeven te maken." Inmid dels heeft het koor voor een bij drage uit het budget aangeklopt bij de Arnemuidse wijktafel. „Het geld wordt goed besteed, want wij lenen ons orgel uit aan allerlei andere verenigingen. Bovendien treden wij vaak op voor bewoners van de Beaufort, die genieten er ook van vertelt Kasse. Voorlopig moet het koor nog even geduld hebben, want de wijktafel beslist pas in juni of er geld beschikbaar wordt ge steld voor het nieuwe orgel Kasse blijft optimistisch: „Des noods zingen we tot die tijd a ca- pella." Het orgel van ouderenkoor De Zilverstem in Arnemuiden is zo afgetakeld dat het regelmatig rare geluiden en knallen laat horen. foto Lex de Meester moeten goed begrijpen waar het precies om gaat." Directeur van Koeveringe hoopt dat het nieu we dagelijks provinciebestuur het er niet bij laat zitten. Hij put hoop uit de opstelling van de pas benoemde gedeputeerde voor natuur en landschap, M. Kra mer. Die ziet wel iets in het uit gangspunt om door omvorming van campings ruimtewinst te boeken, het vakantieseizoen te verlengen en natuur en land schap op te krikken. door Miriam van den Broek VROUWENPOLDER - Vrou wenpolder slaakt een zucht van verlichting. Want het plan voor een recreatiedorp op de plaats van camping de Zandput is van de baan. De dorpsraad Vrou wenpolder, de stichting Duin behoud en de Veerse fractie van de PvdA/GroenLinks spraken zich eerder uit tegen de komst van appartementen. Zij zijn blij met het besluit van de camping eigenaar. „Kijk eens aan. Dat is heel goed nieuws", reageert secretaris A. Meijers van de Stichting Duinbehoud afdeling Midden- Zeeland als hij hoort dat direc teur H. van Koeveringe van Roompot Recreatie Beheer af ziet van zijn plannen met de Zandput. De stichting heeft een paar maanden geleden hierover nog een brief gestuurd naar de provincie en naar de gemeente Veere. „Eigenlijk had ik deze beslissing wel verwacht. Het plan ging te ver, niemand was er klaar voor." Nu het plan niet doorgaat, kan Van Koeveringe gebruik maken van de oude rechten om de cam ping uit te breiden met honderd kampeerplaatsen. „Wij willen heel erg graag dat de camping helemaal uit dat gebied ver dwijnt", zegt Meijers van Duin behoud „Wij zien de Zandput liever komen aan de andere kant van de Koningin Emmaweg. Maar tegen verkregen rechten kunnen we weinig doen. In elk geval zien we nog altijd liever tenten dan vaste objecten in het gebied." Geen strak plan Ook voorzitter E. Joziasse van de dorpsraad Vrouwenpolder is opgelucht. „Dat is precies waar voor we hebben gewerkt. De in woners van ons dorp vonden het geen strak plan. Dat weten we omdat we hun meningen heb ben geïnventariseerd. Daarna brachten we het onderwerp ter sprake in de gemeenteraad. De campingeigenaar had formeel nog geen plan ingediend. Er kon dus nog weinig over worden ge zegd Maar met dit bericht zijn wij heel gelukkig. We zagen nóg een bungalowpark in de omge ving niet zitten. We blijven de kwestie overigens kritisch in de gaten houden Want je weet maar nooit." De dorpsraad gaat nog wel met de eventuele uitbreiding van de camping aan de slag. „Het is een oud verhaal; de eigenaar heeft recht op die uitbreiding. Wij gaan aandacht vragen voor de locatie van de uitbreiding. Wij zien de camping het liefste ver huizen naar het zuidwesten van Walcheren. Dat past precies in de Regiovisie Walcheren 2000+. Want daarin staat dat de recrea tie bij voorkeur in het zuidwes ten van Walcheren moet worden geconcentreerd. Toch moet ik eerlijk zeggen: die kampeer- plekken bij de duinen zien er wel heel netjes uit. Het heeft iets charmants." Toen de dorpsraad de kwestie aansneed in de raadsvergade ring, was er één fractie die haar mening hierover kenbaar maakte. De overige fracties wil den wachten tot er een plan was ingediend. De PvdA/Groen Links verzekerde de dorpsraad tijdens die vergadering dat ze nooit toestemming zou geven voor het recreatiedorp. „Dit is een heel goed geluid", zei raadslid J. Jobse van de fractie gisteren, toen hij het laatste nieuws hoort „Het is echt een pluspunt dat daar geen verste ning komt." Jobse is benieuwd of Van Koeveringe gebruik gaat maken van het recht op uitbrei ding. „Ik weet dat hij heeft gezegd dat kamperen tegen woordig financieel minder aan trekkelijk is. Ik hoop dat die uitbreiding economisch niet haalbaar is Maar we zien hoe dan ook liever tenten en cara vans dan appartementen. Want huizen van drie hoog op die plek zijn vanuit de verte zichtbaar." door Jacques Cats MIDDELBURG - De fout van de persoonsverwisseling bij een crematie in Middelburg lijkt te liggen bij de uitvaartverzorger. Nabestaanden hadden bij het afscheid nemen al hun ernstige twijfels uitgesproken over de identiteit van de persoon in de kist. De uitvaartverzorger zou die signaleringen hebben afge daan met de opmerking: „Men sen veranderen als ze dood zijn." De betrokken uitvaartverzorger J. den Besten wenst zich bij monde van advocaat R Maat van commentaar te onthouden. Een kleindochter van de op 73- jange leeftijd overleden W. Wie gel uit Veere vertelt hoe ze sa men met andere familieleden tijdens de afscheidsbijeen komst die aan de herdenkings dienst voorafging, bij de nog ge opende kist staande, vaststelde: dit is opa niet! „Iedereen was helemaal over stuur. Opa was wel erg veran derd tijdens zijn ziekte. Maar zoals hij er daar bij lag, was toch weer heel anders. We konden van de schrik niet nadenken en gingen er natuurlijk ook niet van uit dat daar een andere man zou kunnen liggen." Ook na de herdenkingsdienst bleef er een vreemd gevoel han gen „Diep van binnen snapten we het niet", kijkt de kleindoch ter terug „De man in de kist leek niet eens op onze opa." Gedichtjes Twee dagen later werd het be kend: er was een fout gemaakt, kreeg de familie te horen. Erwa- ren twee kisten verwisseld De opa van de meisjes lag nog in het mortuarium. In zijn plaats was een andere persoon gecremeerd. De kleindochter: „Er ging van alles door ons heen. We hadden een herdenkingsdienst gehou den bij een onbekende. Alle te keningen, gedichtjes en bloe men zijn met een andere opa meegegaan." Boosheid overheerst „Mensen maken fouten, maar zoiets ver schrikkelijks mag gewoon nooit gebeuren", zegt de kleindochter. Uiteindelijk kon vijf dagen later de crematie alsnog doorgaan en kon opnieuw afscheid worden genomen, nu van de echte opa. De kleindochter prijst zich ge lukkig alsnog afscheid te heb ben kunnen nemen. De nabe staanden van de 92-jarige W.Kluijfhout uit Koudekerke, de man met wie haar opa werd verwisseld, werd die mogelijk heid ontnomen. pagina 12: uitgelicht Advertentie VAN DE KORTINGEN VAN €20, -TOT €50,' OP DIVERSE SERIES RESTANTEN MANTELS, JACKS PARKA's ALLE PULLOVERS VESTEN 20% KORTING LANGE DEFT 16 MIDDELBURG In gezelschap van haar bijna vierjarige dochtertje Anouk ging een Vlissingse dezer da gen boodschappen doen. In de kaaswinkel aangeko men keek het meisje op van de vele variëteiten. „Wat is dat met dat groene?", wilde ze weten. „Dat is jonge", legde haar moeder uit. Waarop Anouk je conclu deerde: „Dan is dat met dat rode zeker een meisje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11