sïfi" Dutroux werkte toch samen BEKENDMAKING PZC Solana steunt initiatief voor leger Europa bin H9H uit ijzonder bijzondere mode pot Leolux in de aanbieding! 20 tot 50% korting Herverkiezing Cuba in orgaan mensenrechten VN wekt woede VS China doodt huisdieren van sars-patiënten Hutu lost Tutsi af als president Burundi Proces tegen Brusselse zakenman Nihoul ook berecht in Belgische zedenzaak hoofdverdachte Minder vogelpest in België Afri-Trabant de Jonge Hoek van Dijke Louis Hemelaar Palladio van der Poel J| Duitse justitie klaagt weduwe aan voor moord plastisch chirurg Dode opa toch bij trouwerij Inbrekers Bangladesh afgeslacht Britten leveren massaal wapens in Satelliet Nederland/Italië stort neer Noodtoestand Colombia opgeheven IRA zal proces vrede niet ondermijnen AXEL donderdag 1 mei 2003 BALI - Zeven maanden na de bomaanslagen die op Bali meer dan tweehonderd mensen het leven kostten begint op 12 mei het eerste proces tegen de hoofdverdachte, Amrozi. De Indonesische justitie meldde gisteren dat de aanklacht tegen Amrozi bij de rechtbank op Bali is ingediend. De monteur heeft volgens de politie bekend dat hij de springstof voor de aanslag had gekocht en dat hij de eige naar was van de auto waarin de zwaarste bom was geplaatst. Amrozi wordt volgens bronnen binnen justitie berecht volgens de nieuwe anti-terreurwetge ving. Dat betekent dat de ver dachte de doodstraf kan krij gen. DPA/RTR doorTon van Lierop en Cor de Horde LUIK - Justitie in Luik zal be halve Mare Dutroux en enkele directe handlangers ook andere verdachten voor de rechter brengen in verband met het ze- denschandaal dat België in 1996 teisterde. Justitie denkt dat er toch sprake was van bendevor ming rondom Dutroux. De Kamer van Inbeschuldiging stelling in Luik besloot gisteren ook de Brusselse zakenman Mi chel Nihoul voor een volksjury te brengen wegens zijn betrok kenheid bij de kindermoorden. van onze redactie buitenland NEW YORK - De Verenigde Staten zijn dinsdag uit een VN- vergadering weggelopen uit woede over de herverkiezing van Cuba in de Mensenrechten commissie. „Cuba opnieuw in de Mensenrechtencommissie la ten dienen is als het aanstellen van Al Capone als hoofd veilig heid van het bankwezen", zei Witte-Huiswoordvoerder Ari Fleischer. Cuba heeft enkele weken gele den nog 78 oppositieleiders, journalisten en intellectuelen tot langdurige gevangenisstraf fen veroordeeld en drie bootka pers terechtgesteld. Voor de VS is Cuba 'de grootste schender van mensenrechten op dit half rond', zei Sichan Siv, de Ameri kaanse ambassadeur bij de Eco nomische en Sociale Raad van de VN, waar de herverkiezing van Cuba - en Rusland - bij ac clamatie werd aanvaard. Ook mensenrechtengroepen maken zich zorgen over het toe nemend aantal landen in de commissie dat zelf een povere van onze redactie buitenland MOSKOU - EU-buitenlandco- ordinator Javier Solana steunt het initiatief van vier EU-lan- den om een begin te maken met een Europees defensiebeleid. Hij zei dat gisteren in de Russi sche hoofdstad Moskou, waar hij overlegde met de Russische minister van Buitenlandse Za ken Igor Ivanov. Frankrijk, Duitsland, België en Luxemburg pleitten dinsdag in Brussel onder meer voor het op zetten van een EU-hoofdkwar- tier voor de organisatie van Europese defensie-operaties. Verder willen ze een gezamen lijk EU-agentschap voor ont wikkeling en aankoop van wa pens. ZWICKAU - De Oost-Duitse Trabant keert misschien terug op de weg. Sachsennng Fahrzeugtechnik, een dochter van de voormalige fabrikant van de Trabant, wil in Afrika een nieuwe versie van de auto introduceren. Het bedrijf wil het hoekige en veel roet en lawaai verspreidende autootje omtoveren tot de AfriCar. Het moet een robuuste en makkelijk te repareren versie worden, spe ciaal bestemd voor ontwikke lingslanden. AFP Een datum voor het lang ver wachte proces tegen Dutroux en de zijnen valt echter nog steeds niet te geven. Nihoul kan nog in beroep gaan bij het Hof van Cas satie, het hoogste rechtscollege Advertentie modern living easy living BANG OLUFSEN Loewe buitenmeubelen Genieten komt van Binnenuit: een uniek nieuw woonconcept in Heinkenszand. Schouwersweg 7: pal naast de A58. www.binnenuit.nl in België. Hij heeft daar twee weken de tijd voor. Als hij be roep aantekent, wordt de zaak op zijn vroegst volgend jaar be handeld door een volksjury. Oorspronkelijk stelde de Raad kamer van de rechtbank in Luik dat Nihoul niet bij de zaak- Dutroux betrokken was. De ou ders van diverse verdwenen en vermoorde kinderen gingen daartegen bij de Kamer van In- staat van dienst heeft op men- senrechtengebied. Human Rights Watch zei dat deze lan den samenwerken om schendin gen te verdoezelen. Tijdens de zes weken durende jaarverga dering van de commissie, die vo rige week vrijdag afliep, werd een motie die Cuba oproept een mensenrechtenonderzoeker toe te laten nog net aangenomen. Een motie waarin kritiek werd geoefend op de recente maatre gelen tegen de oppositie haalde het echter niet. Ook een debat over mensenrechtenschendin gen in Zimbabwe werd afgewe zen, terwijl de controle op Soe dan werd beëindigd. Tjsetsjenië Een motie met kritiek op Rus land vanwege schendingen in Tsjetsjenië werd afgewezen. Rusland is dinsdag eveneens zonder tegenstem voor een nieuwe termijn van drie jaar in de commissie gekozen. Voorzit ter van de commissie is Libië, een land dat volgens Human Rights Watch een afgrijselijke naam heeft op mensenrechten- gebied. AP Solana noemde de minitop 'be langrijk', bedoeld om 'de Euro pese defensiecapaciteit te ver sterken'. De voormalige Navo- topman zei verder dat de voor stellen van de vier landen om de gemeenschappelijke EU-defen- siepolitiek te versterken van de anderelanden een 'welwillende, positieve en constructieve' re actie verdienen. Solana zei later in een interview met een radiostation in Moskou dat het initiatief van de vier 'niet in tegenspraak is met het bestaan van de Navo'. Het At lantisch bondgenootschap rea geerde bezorgd op de plannen. Volgens een zegsman van de Navo bestaat het gevaar dat dubbel werk wordt geleverd dat ten koste gaat van militaire middelen. De Russische minister Igor Ivanov zei de ontwikkelingen nauwgezet te gaan volgen. Hij verklaarde verder dat Rusland ook op het gebied van defensie en veiligheid nauw wil samen werken met de EU. De Britse minister van Defensie Geoffrey Hoon heeft de minitop gisteren bekritiseerd. „Wij den ken dat het belangrijk is op de militaire capaciteit van Europa te verbeteren en niet om institu ties te ontwikkelen die bestaan de faciliteiten binnen de Navo verdubbelen", zei Hoon, die op bezoek was in Tsjechië. Zijn Tsjechische ambtgenoot Jarosl- av Tvrdik zei Hoons standpunt volledig te delen. AFP/DPA/AP Een vrouw in Shanghai neemt haar hondje onder de arm bij het oversteken van de straat. Huis dieren van sars-patiënten en zwervende honden en katten worden in China afgemaakt. foto Liu Jin door Jessica Smeenk PEKING - De Chinese autoriteiten zijn bezig de huisdieren van sars-patiënten in beslag te nemen en af te maken uit vrees dat de honden en katten de besmettelijke longziekte over brengen. Hoewel veterinaire deskundigen zeg gen dat er geen bewijs is dat sars via huisdieren op mensen kan overgaan, willen de volksge- zondheidsautoriteiten geen risico nemen. „Huisdieren kunnen ziekten verspreiden. Mensen kunnen maatregelen nemen tegen be smetting, maar dieren kunnen dat niet", zei een woordvoerster. „Als in een gezin sars heerst en er zijn huisdieren, dan gaan we die dieren van gen en doden, ook al vertonen zij geen sympto men van de ziekte." Volgens haar waren er al enkele honden met sars aangetroffen. Chinezen mogen alleen huisdieren hebben als zij daarvoor een fikse belasting betalen. De au toriteiten knepen tot dusver nog wel eens een oogje toe als iemand illegaal een hond of kat hield, maar dat gebeurt nu niet meer. Ook zwerfdieren worden gevangen en afgemaakt. Veel mensen zetten hun dieren op straat uit angst voor besmetting. In de wijk Fengtai in Peking gooide een man zijn Pekineesje van de zesde verdieping van een flat, omdat hij dacht dat de hond ziek was, zo meldde gisteren de krant Daily Star. De hond overleefde de val en is vervolgens levend begraven door de eige naar. Bedreigde diersoorten profiteren mogelijk van de sars-epidemie De Chinezen staan erom bekend dat zij zeldzame dieren eten, maar die gewoonte neemt af nu de autoriteiten de con sumptie daarvan afstraft. „In Guangdong heb ben we een wet die zegt dat de consumenten van zeldzame dieren gestraft moeten worden, maar wij hebben dat nog nooit gedaan. Maar vanaf nu gaan wij erop letten", zo hebben de autoriteiten meegedeeld. Winkels, restaurants en keukens worden geïnspecteerd op aanwe zigheid van vlees van beschermde dieren. Chinese medici zeggen dat sars mogelijk is ont staan in restaurants waar gevogelte werd ge slacht en bereid. Het verband is niet bewezen, maar in Zuid- China leven de mensen veelal te midden van hun dieren en staan op volle mark ten waar beschermde dieren, zoals slangen, miereneters en schildpadden, onder onhygië nische omstandigheden te koop worden aan geboden. Als een virus op dergelijke plaatsen erin slaagt van het dier naar de mens over te springen, be staat de kans op het ontstaan van een onbehan delbare ziekte AFP/RTR beschuldigingstelling in be roep. De uitspraak van gisteren is dan ook een overwinning voor Pol Marchal en andere ouders. De betrokkenheid van Nihoul en het bestaan van netwerken verdeelde justitie, politie en journalistiek bijna tot op het bot in kampen van mensen die er wel of niet in geloofden. Vooral de Vlaamse krant De Morgen voerde een nimmer aflatende publicitaire strijd ter onder steuning van Marchal en andere ouders met berichten dat Ni houl Mare Dutroux zou hebben aangezet tot ontvoering van meisjes in opdracht van netwer ken van pedofielen. De krant beriep zich daarbij op diverse anonieme documenten en bronnen binnen politie en justitie. Vooraanstaande magi straten en andere media in Bel gië deden die berichtgeving af als onzin, hoewel bijvoor beeld het weekblad Humo De Morgen grotendeels volgde. De Morgen haalde meerdere malen een Vlaams gezin aan dat Ni houl had gezien op de dag en plaats van de ontvoering van de Waalse meisjes Sabine en Laetitia. Fraude Nihoul is verscheidene keren wegens fraude veroordeeld, on der meer nadat hij de opbrengst voor een inzamelingsactie voor Sahel-landen in eigen zak had gestoken Nadat de zaak- Dutroux in 1996 in de open baarheid kwam, zat hij lange tijd in voorarrest. In 1998 moest justitie hem na het uitzitten van een andere straf op vrije voeten stellen. Nihoul zou wel drugs hebben geleverd voor Dutroux' hand langer Michel Lelièvre. Ook trad hij in het verleden op als koerier en regelneef voor tal van financiële transacties, waarbij ook de Franstalige socialisten en christen-democraten be trokken zouden zijn geweest. Verschillende ouders en andere aanhangers van de netwerk theorie dachten daarom dat Ni houl zich achter politieke con tacten bij justitie kon verschui len. ANP BERLIJN - Justitie in Duitsland heeft de 31-jarige weduwe van de rijkste plastisch chirurg van het land aangeklaagd. Ze ver denkt Tatjana Gsell ervan ach ter de moord op haar 76-jarige echtgenoot Franz te zitten. Franz Gsell overleed in maart, nadat hij drie maanden in coma had gelegen. Onbekenden bra ken in bij het slachtoffer en sloe gen hem met een bijl. De buit was 5000 euro en een duur hor loge. Justitie zegt duidelijke be wijzen tegen de weduwe te heb ben. Ze erfde het vermogen van haar man, met wie ze negen jaar was getrouwd. Vorig jaar begon Tatjana een af faire met een zestigjarige man. Toen duidelijk werd dat de twee bij elkaar wilden blijven, stelde Franz Gsell zijn vrouw een ulti matum, Ze moest voor eind 2002 bij hem terugkomen of ze zou geen geld meer krijgen. Op 5 ja nuari werd hij het slachtoffer van de overval. RTR BRUSSEL - De vogelpest verspreidt zich in België iets min der snel dan gevreesd. Op twee pluimveebedrijven die eerder deze week werden verdacht van besmetting, blijkt de ziekte niet te heersen Dat heeft het Belgisch voedselagentschap gis teren gezegd. Snelle testen van de bedrijven in Brecht en Wuustwezelbeide vlakbij de Nederlandse grens bij Breda, waren negatief. ANP WELLINGTON - Al was hij twee dagen eerder, op zijn 79ste verjaardag, overleden, Johannes Fransen was er bij toen zijn kleindochter Rachel James vorige week trouwde. In de kerk en op de receptie, waar de gasten na het bruidspaar te hebben gefeliciteerd een blik in de kist konden werpen van de man die in 1950 uit Nederland naar Nieuw-Zeeland emigreerde. „Het hielp iedereen enorm", zei Rachels moeder Nancy. Johannes Fransen, die twaalf kinderen, 54 kleinkinderen en vier ach terkleinkinderen had, is gisteren begraven in Hamilton. AP MYMENSINGH - Honderden bewoners van een dorp in Ban gladesh hebben gisteren met stukken metaal en bamboestok ken veertien dieven doodgeslagen, zo heeft de politie gemeld. De slachtoffers hadden ingebroken in een huis in het dorp Na- makashar, in het district Mvmensingh. Zo'n vijfhonderd dor pelingen gingen hen achterna en slachtten hen af. AP LONDEN - Sinds 31 maart zijn circa 20.000 ingeleverd bij de Britse politie. In de hele maand april mochten Britten dat doen zonder het risico van vervolging. Ook is een grote hoe veelheid munitie uit de circulatie genomen. Vuurwapens zijn verboden in Groot-Brittannië sinds in 1997 op een school in Dunblane in Schotland zestien kinderen en een leraar werden doodgeschoten. Het afgelopen jaar is in het land bij 9.974 misdrijven gebruik gemaakt van een vuurwa pen terwijl dat in het jaar ervoor dat 7362 maal gebeurde. AP LOS ANGELES - De Nederlands-Italiaanse satelliet Beppo- sax is dinsdagavond naar beneden gekomen, zo meldde het Italiaanse ruimtebureau Agenzia Spaziale Italiana De brok stukken van de röntgensateiliet belandden m de Stille Oce aan, op zo'n driehonderd kilometer van Galapagos eilanden. Bepposax werd gisteren precies zeven jaar geleden gelan ceerd om te zoeken naar zwarte gaten, neutronensterren en andere bronnen van röntgenstralen in het heelal. Dat leidde onder meer tot de identificatie van vijftig gammaflitsen (ex treem zware explosies van gammastraling). AP BOGOTA - In Colombia heeft de hoogste rechtbank, het Con stitutionele Hof, de noodtoestand opgeheven. Die was sinds augustus vorig jaar van kracht. Volgens een van de rechters wordt het besluit vandaag van kracht, nadat president Ulribe en het parlement officieel zijn ingelicht. Ulribe riep de noodtoestand vorig jaar uit na een golf van ge weld tussen linkse rebellen, paramilitairen en het leger. Hij heeft de noodtoestand onder meer gebruikt om een 'noodbe- lasting' te heffen ten gunste van het leger. AFP van onze redactie buitenland BUJUMBURA - De Hutu Doitien Ndayizeye is giste ren ingezworen als nieuwe president van het door bur geroorlog verscheurde Burundi. De voormalige vi ce-president volgt de Tutsi Pierre Buyoya op als leider van het kleine Centraal- Afrikaanse land. „Ik zweer te werken voor het goede van alle Burundezen, te vechten tegen genocide en uitsluiting en het respect voor de mensenrechten te be schermen", aldus de 49-jari- ge Ndayizeye, die voor an derhalf jaar is geïnstalleerd Onder de vredesakkoorden van Arusha, die voorzien in een gedeeld leiderschap tus sen Hutu's en Tutsi's, was hij de afgelopen achttien maan den al vice-president. Het vredesverdrag, dat in 2000 werd getekend, moet een einde maken aan de tien jaar durende burgeroorlog, die al meer dan 300.000 le vens heeft geëist Hutu's vor men zo'n 85 procent van de bevolking, maar het politie ke leven wordt traditioneel gedomineerd door de Tutsi's. Delicaat In december tekenden de overheid en drie van de vier Hutu-milities een staakt- het-vuren, maar het verdrag wordt in de praktijk met de voeten getreden. Volgens waarnemers verkeert Ndayi zeye in een delicate positie. „Hij zit klem in het midden, tussen de rebellen die hun aanvallen hebben opgevoerd en het leger en Buyoya, die hem stevig onder de duim proberen te houden", aldus een westers diplomaat. AFP Advertentie 's hoogstpersoonlijke design mode en gelegenheidskleding op maal een fraaie bloemlezing uit de 'Hls collectie Zie t oor aanbiedingen nu gratis iXXXi bod- en onze prijslijst wtne.elena-slvling.nl LNOORDSTKAAT 46.4331 CE MIDDELBURG TEL. 0118-681112. DINSDAG T/M ZATERDAG 10-17 U. LONDEN - Terreurbeweging IRA zal op geen enkele manier het vredesproces in het Britse Noord-Ierland ondermijnen. Dat verzekerde gisteren de lei der van de politieke vleugel van de IRA, Gerry Adams van de Sinn Fein. Adams reageerde op de oproep van premier Blair, die meer zekerheid eiste over de toekomstige bedoelingen van de IRA. „Ik wil elke twijfel wegnemen", zei Adams gisteren. Hij wees op het belang vooruitgang te boe ken bij het moeizame vredes proces. Bronnen bij de Ierse regering omschreven de verklaring van Adams als een nieuwe belang rijke stap in het proces om ver trouwen te kweken. ANP Advertentie Op donderdag, vrijdag en zaterdag van 9.30 tot 18.00 uur én zondag van 13.00 tot 18.00 uur: Omdat wij ruimte moeten maken voor de nieuwe Leolux-collectie, kunt u enorm profiteren van een eenmalige stuntverkoop van onze grote collectie. ANTHONIA NOBLE BORGIA CALUMET CARABAS CARABITA ECHNATON E-DORADO FIABO HEUCAL IION KALEI DOS KILENGE LAPfTA MAHARADJA MEROPIDA PALLONE ROOBY SAGA SCYLLA SOLYMI TABLET TRIAS VOLARE WIBBER Tevens diverse opruimingsmodellen van o.a. Rolf Benz, Jori, Gelderland, Montis en Label Pot Nieuwendijk 89. Axel Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. Elke zondag geopend vi i 13.00 tol 18.00 uur. SieMallc keukenetudio 1 e verdieping. Bezoek ona ook op internet: www pol-axel nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5