Virussen krijg je er nooit onder PZC PZC Bommenmaker blijft Italië schrik aanjagen Nederlands in onderwijs, tenzij Door verdwijnende diersoorten blijven steeds minder gastheren over Goede afloop oorlog Irak lijkt voor Blair geen stemmentrekker 1 mei 1953 donderdag 1 mei 2003 Eén keer niezen en het is gebeurd: het ver koudheidsvirus heeft weer een nieuw slachtoffer gevonden Wat is dat eigen lijk, een virus? En waarom komen we er nooit meer van af? door Lindy Jense Het is voorjaarsvakantie in Peking, maar de Chinese hoofdstad loopt niet vol met de gebruikelijke horden toeristen. Integendeel: een gestadige stroom bewoners ontvlucht de stad. Weg willen ze, zo ver mo gelijk van het besmettelijke sars-virus, dat in Peking al veertig levens kostte. Het lijkt een kwestie van tijd 'voordat sars, dankzij het vlieg verkeer, in Nederland terecht komt. Ondertussen hebben we in dit land zorgen om een ander virus. De vogelpest, die kippen doodt, blijkt ook rampzalig huis te kunnen houden in een men senlijf. Dierenarts Jan Bosch uit Rosmalen overleed slechts en kele weken nadat hij besmet raakte. Wat is er aan de hand? We wor den bedreigd. Door een micro scopisch klein fenomeen dat, in allerlei verschijningsvormen, onafscheidelijk is van de mens. Waterpokken, mazelen, pfeif fer, koortslip, verkoudheid, gordelroos: het zijn allemaal vi russen. En van virussen komen 'we nooit meer af. Virussen kun nen namelijk alleen overleven door zich in cellen van levende wezens of bacteriën te dringen en zichzelf hierin te vermenig vuldigen. Daarbij ontstaan soms ziekteverschijnselen, zo als verkoudheid. Een virus kan de cellen ook aan zetten om zich onophoudelijk te blijven kopiëren. Dat noemen wij kanker. Van bepaalde kan kersoorten, zoals baarmoeder halskanker, is bekend dat de veroorzaker een virus is Virussen zijn ongelofelijke overlevers. Ze kunnen, gevries droogd in een ampulhonderden jaren bewaard blijven om na 'contact met een cel of bacterie weer tot leven te komen alsof er niets is gebeurd. Ze kunnen, zoals het herpesvirus dat koortsblaasjes veroorzaakt, zich verankeren in ons gene tisch materiaal en levenslang in een mensenlijf blijven. Ze wor den alleen actief als dat lijf teke nen van stress vertoont. De meeste virussen wonen van nature het liefst in een bepaald soort dier, bacterie of plant. Maar sommigen zijn niet te be roerd om van soort te wisselen. Een virus maakt de ene dier soort nauwelijks ziek, maar de andere juist heel erg. Griep (in fluenza) bijvoorbeeld, is een vi rus dat ook bij vogels voorkomt. Vogels hebben er in de meeste gevallen geen centje last van, maar mensen des te meer. Drift Sommige virussen kunnen zich zelf ook mengen met andere vi russen of van gedaante veran deren, soms razendsnel. „Tegen influenza kunnen wij ons wape nen met een jaarlijkse griep prik", zegt dr. Marcel Peeters, arts-microbioloog in het Til- burgse Sint Elisabeth Zieken huis. „Maar dan wel met het soort influenzavirus dat op dat moment heerst. Het influenza virus heeft een bepaalde drift, zoals wij dat zeggen. Het veran dert regelmatig. En het is een echte killer: in Nederland gaan er gemiddeld ieder jaar 1200 mensen aan dood." Virussen kunnen zich versprei den via speeksel, sperma, uit werpselen, bloed, muskieten, water en lucht. Het virus is, kortom, de boeienkoning van de natuur. „Voor antibiotica zijn ze niet vatbaar", zegt dr Peeters. „Maar virussen kun je wel be strijden. met zichzelf. Daarom gebruiken we afgezwakte ver sies in een vaccin, bijvoorbeeld om de bof, polio en rodehond te bestrijden. Maar er zijn nog een heleboel virussen waar we niets aan kunnen doen. Hiv bijvoor beeld, het virus dat aids veroor zaakt. Dat richt zich, in tegen stelling tot de meeste virussen, Een arbeider met een mondkapje op loopt met zijn bezittingen naar het, doorgaans zeer drukke, Tainanmenplein in Peking, alvorens terug naar huis te gaan. foto Guang Niu/RTR niet op een bepaald orgaan in je lichaam. Het nestelt zich in het hele immuunsysteem en wordt daarmee vrijwel onmogelijk om te bestrijden. De laatste jaren zijn wel middelen ter beschik king gekomen die bij een aantal virussen de vermenigvuldiging in de cellen te kunnen remmen." Slechts één menselijk virus heb ben we er tot nu toe definitief onder gekregen: de pokken. Dat komt doordat pokken zich al leen op mensen richt en een goed vaccin beschikbaar is. Ook po lio huist alleen in mensen, en ook tegen dit virus is een vaccin Tegen mazelen wordt met suc ces gevaccineerd. Runderpest is vrijwel verd8wenen door het stelselmatig afmaken van be smette dieren. Maar griep, ebo- la, knokkelkoorts: zij blijven rondwaren, wij blijven machte loos. Sommige wetenschappers stellen dat een voorloper van het virus verantwoordelijk was voor het ontstaan van cellen, om voor zichzelf een permanent on derkomen te creëren. Zo waren virussen direct betrokken bij het ontstaan van leven op aarde. Uitsterven Maar kunnen virussen ook weer het einde van al dat leven bete kenen? „Wij mensen moeten het hebben van onze complexiteit", zegt arts-microbioloog Peter Schneeberger in het Bossche Je roen Bosch-ziekenhuis. „Een virus is een simpele structuur, die moet gewoon ergens aan klampen. We kunnen dus best nog eens een virus tegen het lijf lopen dat zo agressief is dat we uitstei-ven. We passen ons niet snel genoeg aan." De groeiende wereldbevolking, armoede en intensieve veeteelt zijn belangrijke factoren in de verspreiding van virussen. Viro- loog prof. dr. Jaap Goudsmit be schrijft daarnaast in zijn nieu we boek 'De virusinvasie' hoe virussennu er steeds meer dier soorten door menselijk toedoen verdwijnen, steeds minder gast heren tot hun beschikking heb ben. Oftewel: er zijn steeds min der soorten dieren beschikbaar voor een almaar groeiende hoe veelheid virussen. Wat betreft de vogelpest is de grootste angst voor virologen niet de overleden dierenarts, licht Goudsmit toe. „Het is de angst dat een varken met het virus besmet raakt. In een varken kan het virus zich transformeren en vervolgens gevaarlijk worden voor de mens. De angst voor het varken deelt arts-microbioloog Peter Schneeberger niet. „Maar hoe groot is die kans eigenlijk? Het kippenvirus komt over de hele wereld voor. En waarom zou zo'n virus nou per se op een var ken overslaan?" GPD De Virusinvasie, Jaap Goudsmit Uitgeverij Contact, 256 pagina's. Prijs: 24,90 euro. pagina 5: huisdieren gedood door Harm Harkema De Britse premier Tony Blair had, zoals zijn landgenoten zeggen, 'a good war' (een goede oorlog), maar belonen de kiezers hem daar ook voor? De vraag is actueel nu vandaag verkiezingen worden gehouden voor ge meenteraden in vrijwel ge heel Groot-Brittannië en voor de regionale parlemen ten in Wales en Schotland. Verrassend genoeg blijkt uit allepeilingen dat de oorlog in Irak nauwelijks nog van in vloed is op het gemoed van de kiezers. Volgens de door gaans redelijk betrouwbare ICM-peiling zou Blairs La bour op het ogenblik 42 pro cent van de stemmen krijgen. Dat is weliswaar drie procent meer dan in september van het afgelopen jaar, maar nogal altijd minder dan de 44 procent waarmee Labour in 2001 de parlementsverkie zingen won. Voor Blairs persoonlijke po pulariteit geldt dezelfde trend. „De oorlog heeft Blair slechts marginale winst op geleverd", aldus prof. Pa trick Dunleavy van de Lon don School of Economics. Ook nu lijkt de kiezer zich niet te laten leiden door bui tenlands beleid, maar door het dagelijks leven thuis. Criminaliteit, immigratie, onderwijs en gezondheids zorg, daar draait het om. On danks miljarden investerin gen en herhaalde beloftes van Blair dat alles beter zal worden, is de kiezer in toene mende mate ontevreden over de regeringsprestaties. Gelukkig voor Labour is de conservatieve oppositie on der leiding van de onzichtba re Iain Duncan Smith te zwak om daarvan de profite ren. Zo is het normaal dat de regeringspartij fors verliest bij gemeenteraadsverkiezin gen, maar Duncan Smith heeft de conservatieve lat zeer laag gelegd door zich op voorhand tevreden te verkla ren met een winst van vijftig gemeenteraadszetels (op een totaal van zo'n 13.000). Voor Labour zou een verlies van 150 zetels min of meer acceptabel zijn. Worden het er echter meer dan vijfhon derd, dan zullen de kranten dat uitleggen als een drama tische nederlaag. Grote vraag is of 's lands derde par tij, de Liberaal-Democraten, zodanig zullen profiteren dat ze groter worden dan de Con servatieven. Schotland De verkiezingen voor het re gionale parlement in Schot land hebben een geheel eigen dynamiek. Labour is er de grootste partij, maar krijgt grote concurrentie van voor al de Schotse Nationale Par tij, die streeft naar een onaf hankelijk Schotland. De Conservatieven zijn in Schotland vrijwel uitgeteld. De situatie is er zelfs zo erg, dat een groep partijleden die ontevreden is over Iain Duncan-Smith, een onaf hankelijke partij heeft opge richt. Wat betreft Blair: zelfs al pakken de gemeenteraads verkiezingen in Groot-Brit- tannië gunstig voor hem uit, dan nog wachten hem vrijwel zeker zware jaren binnen zijn eigen partij. Blairs keuze voor Bush in de kwestie Irak heeft kwaad bloed gezet bij menig traditioneel Labour- activist. Volgens prof. Dunleavy heeft Irak er toe geleid dat een sub stantieel deel van de Labour- aanhangers nu een grote hekel heeft aan Blair. Ze ac cepteerden hem voorheen als iemand die weliswaar hun wortels niet deelde, maar die wel een stemmentrekker was. Nu beschouwen ze hem als een koekoek in hun nest. Blair, die zo graag een bin dende kracht wil zijn, zal nu tegen wil en dank verder moeten als controversieel politicus. GPD door Hans Geleijnse Misschien is het de verpak king van de explosieven die de bevolking van de noord oostelijke Italiaanse regioFriuli het meeste vrees aanjaagt. Ont ploffende chocolade-eieren, zeepbollen, chocoladepasta, tu bes mayonaise en tomatensaus: een misdadige gek houdt Friuli er al bijna tien jaar mee in gijze ling. Zijn laatste product, een mar keerstift, explodeerde vorige week vrijdag in de handen van de negenjarige Francesca, even buiten het dorp San Biagio di Callalta. Het was Bevrijdings dag, een nationale vrije dag, voor Francesca's familie aanlei ding voor een gezellige pick nick. Die zal nooit meer verge ten worden. In hel afgelopen weekeinde werd bekend dat Francesca het licht in haar rech teroog voorgoed heeft verloren, dat ook het linkeroog bescha digd is en dat drie vingers zijn weggerukt van de hand waar mee ze de pen opende. De autoriteiten zijn ervan over tuigd dat de dader een man is. In de media wordt hij de 'Unabom- ber' genoemd, een verwijzing naar de in 1998 tot levenslang veroordeelde Amerikaan Theo dore Kaczynsky, Hij stuurde in de Verenigde Staten achttien jaar lang bombrieven rond die drie doden en twintig gewonden eisten. De Italiaanse bommen- bouwer is sinds 1994 actief, pleegde achttien aanslagen waarbij enkele tientallen ge wonden vielen. De politie zit met de handen in het haar: geen spoor van de dader, geen pogin gen tot afpersing, geen 'visite kaartjes'. Dat het om een man gaat, wordt onder meer afgeleid uit het ge geven dat de 'Unabomber' nog nooit verpakkingen heeft ge bruikt die vooral door mannen worden gekocht, zoals blikjes bier. Bij de elf aanslagen voor november 2000 werden stukjes ijzeren pijp tot explosieven om gebouwd, bij de acht die erop volgden waren het populaire consumptieartikelen. Omdat voor Francesca ook al een vijf jarige jongetje gewond raakte, gaan de autoriteiten ervan uit dat de dader het op kinderen heeft gemunt. Niets is echter zeker. Zo is de aanslag van afgelopen vrijdag de eerste buiten Friuli, in de buurregio Veneto. Is dat weer een verandering van patroon? De politie vraagt het zich wan hopig af, maar komt vooralsnog geen stap verder. Een zakenman uit Biagio di Callalta is er zo ziek van dat hij 50.000 euro uit loofde voor tips die tot aanhou ding van de bommenfabrikant leiden. Competentie Deze eerste actie van de 'Una^ bomber' heeft buiten Friuli al tot hevige competentiegevech ten geleid tussen de Openbare Ministeries uit verschillende plaatsen in Friuli en Trevizo en Venetië. Onderzoeksoff icier van justitie Giovanni Cicero is er ze ker van dat de 'Unabomber' in zijn provincie actief is en wil dat zijn misdadige acties het etiket terrorisme opgeplakt krijgen, zodat nog meer manschappen kunnen worden ingezet in de jacht. Anderen twijfelen: bom aanslagen komen in Italië vaker voor, soms zijn de motieven dui delijk, maar veel vaker niet. Francesca's vader is de compe- door Maarten van Rossem Het is alweer jaren geleden dat Jo Ritzen, toen minister van Onder- ,'iwijs, voorstelde al het onderwijs aan de •^universiteiten in het Engels te geven. i^Dat leek hem wel zo handig omdat de wetenschap grotendeels een interna- Ï-Jtionale onderneming is, waarin het En- >gels al heel lang de lingua franca is ;In Italië had men niet begrepen dat het *hier ging om een suggestie en niet om 'een politiek besluit, zodat daar nog enige tijd een verbaasde discussie is ge boerd over het eigenaardige Nederland ;dat zijn eigen taal op academisch ni- rveau had afgeschaft 'In Nederland was de verontwaardiging ;Iover Ritzens ideetje allerwegen groot ;in 1992 is zelfs in de wet vastgelegd dat ^Nederlands in het hoger onderwijs ver- plicht gebruikt moet worden in het on- "derwijs en bij examens. Hoewel het overgrote deel van het onderwijs aan Nederlandse universiteiten en hoge scholen nog steeds in het Nederlands wordt gegeven, is het toch niet uitge sloten dat Ritzens suggestie uiteinde lijk heel langzaam, ja sluipenderwijze gerealiseerd zal worden. Wie aan een Nederlandse universiteit doceert of regelmatig lezingen gqpft, wordt met toenemende frequentie ge vraagd in het Engels te spreken. Gaat het om een geheel of grotendeels En gelstalig publiek, dan is daar natuur lijk geen enkel bezwaar tegen In de praktijk blijkt echter met grote regel maat dat het publiek waarvoor in het Engels moet worden gesproken groten deels uit Nederlanders bestaat. Minder dan tien procent van de toehoorders bestaat dan uit Engelstaligen of andere buitenlanders die het Nederlands niet machtig zijn. Lezing Het gebeurde mij onlangs dat ik voor ruim honderd Nederlandse studenten een lezing in het Engels moest houden vanwege de aanwezigheid van één Ier se student. Zo ontstaat de wonderlijke en mijns inziens onwenselijke situatie dat Nederlandse studenten en docen ten zich langdurig en moeizaam met Engels moeten behelpen vanwege de aanwezigheid van een paar verdwaal de buitenlanders. Als alle Nederlandse studenten en do centen perfect tweetalig zouden zijn, zou er niets aan de hand zijn. Dat is ech ter helemaal niet het geval. Onderzoek toont overtuigend aan dat Engelstalig onderwijs door Nederlandse docenten aan Nederlandse studenten aanzien lijk minder effectief is. De kennisover dracht verloopt trager en nuance en scherpte ontbreken. Hoe is nu de eigenaardige situatie ont staan dat ten behoeve van een paar bui tenlandse studenten een deel van het universitaire onderwijs in gebrekkig Engels moet worden gegeven? Dat komt omdat 'internationalisering' de heilige koe van het Nederlandse universitaire bestel is. Met vele Engelstalige oplei dingen kan zowel in Nederland als in het buitenland goede sier gemaakt worden De suggestie is ook altijd dat die opleidingen grote aantallen buiten landse studenten zullen trekken. Daar om worden Engelstalige cursussen flink gesubsidieerd, waardoor het voor de docenten weer aantrekkelijk wordt dergelijke cursussen aan te bieden. Dat het Engelstalige onderwijs minder ef fectief is en dat van de 'grote aantallen' buitenlandse studenten zelden of nooit sprake is, is dan van secundair belang. Dit onwenselijke verschijnsel is onder deel van een probleem waarmee alle niet-Engelstalige landen worstelen: de dominantie van het Engels als weten schapstaal. Onlangs verscheen daar over een verstandig rapportje van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, getiteld Neder lands, tenzij - Tweetaligheid in degees- tes- en de gedrags- en maatschappij wetenschappen. Dat Engels de lingua franca van de wetenschap is geworden sedert de Tweede Wereldoorlog is op zichzelf een zegen. Dat bevordert im mers de moeiteloze uitwisseling van wetenschappelijke informatie. In de bètawetenschappen is zelfs een soort simpel Engels wetenschapsdia lect tol stand gekomen, dat niet meer dan zo'n duizend woorden gebruikt en waar vrijwel iedereen in de wereld mee vooruit kan. In de bètawetenschappen kan de wetenschappelijke productie ook eenvoudig gemeten worden door het aantal Engelstalige tijdschriftarti kelen te tellen. PARADE - Koninginnedag is gisteren in Amsterdam gevierd met de grootste militaire para de die ooit in ons land is gehou den. Enkele duizenden mili tairen marcheerden en reden in een colonne van zevenen- halve kilometer door de Am sterdamse Van Baerlestraat. Landmacht, luchtmacht en marine toonden een belang rijk deel van het rollend mate rieel dat Nederland ter verde diging bezit. De burgemeester van Amster dam gaf toestemming voor het défilé nadat het ministerie van oorlog had beloofd alle even tuele schade aan het wegdek te herstellen. TREIN - Op Koninginnedag bereikte voor het eerst na de watersnoodramp een trein uit Krabbendijke het station in Goes. Het treinverkeer door de Kruiningse polder wordt nog niet hervat. Het traject moet nog op diverse plaatsen wor den opgehoogd. PERENBLOESEM - Een dele gatie van Zeeuwen heeft ko ningin Juliana twee bloeiende perentakken aangeboden tij dens een bezoek aan paleis Soestdijk. De koningin sprak de verwachting uit dat heel Zeeland binnenkort de gevol gen van de ramp teboven zal zijn. Politiemensen inspecteren de plaats waar een negenjarig meisje ernstig gewond raakte toen in haar hand een markeerstift ontplofte die daar door de Unabomber zou zijn achtergelaten. foto EPA tentiegevechten zat. In ver scheidene dagbladen deed hij een oproep aan de autoriteiten: laten we de handen ineenslaan en deze gek pakken voor hij nog meer slachtoffers maakt. GPD In die takken van wetenschap waar de taal een veel essentiëler rol speelt dan in de bètawetenschap liggen de zaken echter gecompliceerder. Daar wordt vaak nog op goede gronden in het Ne derlands geschreven en bestaat de pro ductie bovendien niet alleen uit tijd schriftartikelen, maar ook uit boeken. Onrechtvaardig Als die takken van wetenschap op de zelfde wijze beoordeeld worden als de bètawetenschappen, namelijk slechts door telling van het aantal Engelstali ge tijdschriftartikelen, is dat in hoge mate onrechtvaardig. Toch gebeurt dat en ook dat heeft weer te maken met de weinig rationele verabsolutering van het gebruik van het Engels. Wat in het Engels is gesteld, is per defi nitie geleer der en belangrijker dan wat in het Ne derlands is gesteld Een klunzig stukje in het Engels heeft voor de universitai re productiemeters meer gewicht dan een mooi, origineel boek in het Neder lands. Het rapport van de KNAW pleit voor tweetaligheid over de hele linie. Af hankelijk van de context kan dan Ne derlands of Engels gebruikt worden. Het adviseert terecht tegen de keuze voor Engels als instructietaal aan onze universiteiten Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail. redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand: 20.50 per kwartaal. 55.10 per jaar €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag.1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMFtO 47.70,65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0118) 484321 Fax (0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 lnternet.www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV -s een onderdeel van hel Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen r, een bestand dat word: gebruik! voor erve (aboonementenjadm nistratie en om u te (laten) mtormeren ever voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden Ais u op deze informatie geen pr-;s stelt dan kunt u dit schriftelijk meiden t>| PZC. afdeling lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot UJGCJGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4