Toneel verzet bergen Julian Sas is gitaarverslaafd PZC donderdag 1 mei 2003 z 3(3 Live met cabaretier Onno Innemee Cabaretliefhebbers kunnen woensdagavond terecht in de Stadsschouwburg in Mid delburg. Op die avond treedt de bekende cabaretier Onno Innemee voor het voetlicht met zijn derde soloprogramma Li ve. In dit programma maakt hij het publiek deelgenoot van zijn persoonlijk leven. Hij ver telt over de dood van zijn moe der, de aankoop van een huis, de jacht op keukens. En zelfs over zijn operatie 'hakkie-tak- kie-weg-zakkie'. Innemee was jarenlang de helft van het cabaretduo Basterd. Nu staat hij al weer enige jaren alleen op het toneel. Innemee oogstte met zijn programma Live lovende kritieken in de pers. Zo merkte de recensent van De Volkskrant op: 'Inne mee is een milde Youp van 't Hek. De cabaretier giet zijn vertelling in een strakke mon tage van sketches, kritisch commentaar en tegenwijshe- den'. 'Innemee houdt het publiek in hoge staat van paraatheid door de vele snelle en associatieve overgangen die extreme type tjes te voorschijn toveren. Het zijn zoveel grappen dat er de hele avond flink geschudde buikt kan worden', stelde de criticus van Trouw. Onno Innemee, woensdag in de Stadsschouwburg Middelburg, aanvang 20.00 uur. ten. Toen heb ik besloten zelf een stuk te schrijven. Het thema is wel iets naar de achtergrond verschoven, maar het gaat toch veel over de troost van de herin nering, over keuzes die je maakt en de eventuele spijt." „Er zit nog wel materiaal in wat mijn spelers hebben aangedra gen. Eén vanhen,NiekdeJonge, heeft vorig jaar de Kilimanjaro (de hoogste berg van Afrika) be klommen en kon daar zo mooi oververtellen, dat ik zei: zet dat eens op papier. Ik hoefde er al- Ze had zich in haar puberteit best kunnen afzetten tegen 'dat klotetoneel van mijn ouders', die zich in het ama teur-circuit niet onbetuigd laten. „Maar het heeft altijd op recht mijn hart gehad", zegt Marian Pankow, die in 1980 in Zierikzee werd geboren. Dat komt tot uiting in haar oplei ding tot theaterdocent aan de Theaterschool in Amsterdam, waar ze in 1999 aan begon. Als onderdeel van haar afstu deeropdracht maakte ze de voorstelling Kilimanjaro. A anvankelijk ging haar be- XAdangstelling nog uit naar acteren, maar de auditie voor de docentenopleiding bracht een omslag teweeg. „Dat was me toch leuk! Bij de audities voor de toneelschool voelde ik mij niet prettig, liep tegen mijn ei gen beperkingen op." Hoewel ze in Zeeland toch fraaie voorstel lingen heeft laten zien. Maar Marian had haar draai gevon den. Buiten de opleiding om re gisseerde ze het Zierikzeese ad- hoc-gezelschap Intermezzo (met haar moeder Ali Pankow) in Aan het eind van de asperge- tijd. En in het derde jaar van haar studie trad zij naar buiten met de voorstelling Adem, ge baseerd op poëzie en eigen in breng. „Aan het eind van het derdejaar schrijf je een plan, waarin je de vijf afstudeeropdrachten vorm geeft: een educatief project, een vakartikel (een afgeslankte scriptie), een vormgevingspro- ject, een speltraining en het ma ken van een voorstelling. Je wordt opgeleid om met ama teurs te werken en gestimuleerd om dat bij bestaande verenigin gen te doen, maar ik heb mijn ei gen spelersgroep samengesteld uit mensen die ik ken." Allemaal van Zeeuwse afkomst. „Ik wilde iets gaan doen op ba sis van het thema schoonheid en troost. Wat raakt je, wat biedt je troost, wat is voor jou schoon heid. De spelers kwamen met muziek en beeldmateriaal en schreven verhalen. Ik wilde ook met leeftijdsspiegelingen wer ken, dus oude en jonge versies. Maar na een kleine maand kwam ik tot de ontdekking dat het te veel bij ons bleef, er was geen communicatie naar bui- De cast van Kilimanjaro: Lies Hanse, Johan Bodrij, Belle van Lier, Cora Hoogstrate en Niek de Jonge. foto Marian Pankow leen nog maar een dialoog van te maken tussen de oude en de jon ge David. De titel heeft vooral te maken met welke bergen je ver zet in je leven en in hoeverre je spijt hebt van bepaalde zaken. Wat bepaalt je karakter? Het stuk begint met de volwassen Anne en David, die elkaar na zo'n twintig jaar voor het eerst weer ontmoeten, afgewisseld met scènes van de jonge Anne en David, die een relatie hebben. Gaandeweg krijg je te zien wat er is misgelopen. Óp een dag verdwijnt de jonge David." „Dat heeft ook te maken met het vijfde personage, een vrouw in een moestuin die een soort ora kelfunctie heeft. Vanuit haar wijsheid voert ze gesprekken met de jonge David, die daaraan conclusies verbindt voor zijn ei gen leven. In hoeverre zijn die raadgevingen schuldig aan de keuzes die hij maakt? Wat is be palend voor je levensloop? Hij besluit om weg te gaan. Na twintig jaar komt hij terug en wil eigenlijk Anne alsnog vra gen met hem mee te gaan.Je kunt alleen maar hopen en lief de geven." Marian Pankow heeft plezier in regisseren. „Ik sta zelf niet meer zo graag op het podium. Ik ben iets te bewust aan het acteren. Er is altijd een soort derde oog dat zegt: wat sta je die wenk brauw pathetisch op te trekken, trut. Dus dan ben je niet echt be zig met toneelspelen. Ik sta er liever voor, hoor." Frans Doeleman Kilimanjaro, met Lies Hanse. Cora Hoogstrate, Johan Bodrij, Belle van Lier en Niek de Jonge, wordt woensdag en donderdag gespeeld in 't Beest in Goes, aan vang 20.30 uur. Tracce d'Orfeo De mini-opera Tracce d'Or feo is een reis door de mu ziekgeschiedenis. Aan de hand van fragmenten van onder meer de componisten Monte verdi, De Falla, Mozart, Schu bert en Britten zingt La Musica over het thema 'verlangen'. Alles in deze voorstelling is mini. Zelfs een deel van het publiek, want ook kinderen vanaf 8 jaar zijn welkom. La Musica is de hoofdpersoon (mezzosopraan José Biermans) en tevens de enige zangeres in Tracce d'Orfeo (Sporen van Orpheus). Lopend over het strand vindt zij de aangespoel de herinneringen van mensen uit alle tijden. Voor La Musica zijn het liederen. Zij wordt be geleid door gitarist Janis Aar- noutse, die zich specialiseerde in oude instrumenten als de vi- huela (Spaanse luit) en barok- gitaar. De gitaar functioneert als 'miniatuurorkest'. Theater vormgever Florain Verheijen deed de regie. Dit is de tweede productie van de Haags-Til- burgse stichting Sprezzatura, die in 1999 langs de theaters in Nederland en Beige trok met de dansopera II Ballo delle In- grate van Monteverdi. Tracce d'Orfeo, zaterdag in Markiezenhof, Bergen op Zoom, aanvang 20.00 uur. Julian Sas speelt de blues- rock met hart en ziel. Ooit leek het hem geweldig om bluesmuzikant te zijn. Met zijn gitaar het podium op en voor publiek zijn favoriete muziek spelen. Gedreven. En vol over gave. Ondertussen doet Julian Sas dat al weer een groot aan tal jaren. Sterker nog, de Ju lian Sas Band is uitgegroeid tot een van de bekendste, meest spelende bluesacts van ons land. En met de nieuwe live dub- bel-cd Delivered in de pocket heeft Sas zijn doel weer wat scherper gesteld: eindelijk be roeps-bluesmuzikant worden. Dat laatste zijn Julian Sas, Pierre de Haardt (drums) en Tenny Tahamata (bas) al deels, maar de drie muzikanten heb ben naast de band allemaal nog een parttime baan. Sas, woonachtig in het het Gelderse Leeuwen, werkt nog altijd twee dagen per week bij een 'gewone baas'. Een paar jaar geleden waren dat nog vier da gen. Gezien alle positieve ontwik kelingen lijkt de stap naar pro fessioneel muzikant dichterbij dan ooit. Niet alleen in Neder land, maar vooral ook in Duitsland doet Julian Sas het namelijk steeds beter. En Duitsland is een interessante markt voor hem. De bluesrock is bij onze oosterburen nog al tijd populairder dan bij ons. Volgend jaar staat er een toer van zes weken achtereen op het programma. Daarnaast is er serieus sprake van tournees door Scandinavië en Canada. „Ik heb nooit durven dromen dat het zover zou komen", zegt Sas. „Vroeger wilde ik gewoon de blues spelen en optreden. Maar inmiddels hebben we met deze band al zeven albums ge maakt en ontzettend veel ge speeld. Nu staan we voor de keus om fulltime met de band aan de gang te gaan. Dat is mooi, maar ook best moeilijk. Maar het is duidelijk hoe de keus straks uit zal vallen. We gaan voor de muziek." Die favorieten van Julian Sas zijn onder meer Rory Gal lagher, Jimi Hendrix, Johnny Winter, The Allman Brothers en Led Zeppelin. Oude bands dus vooral. Met nieuwe muziek heeft Sas niet zoveel. „Ik ben een gitaarverslaafde. En wat dat betreft valt er tegenwoor dig niet zoveel te genieten bij die nieuwe rockbands. Ik heb een andere visie. Ik houd ervan als er met liefde en gevoel wordt gespeeld. En ook dat er met liefde met de gitaar wordt omgegaan. Ik zie wel eens bij nieuwe bands de gitaar ge woon zonder koffer achterin de bus liggen. Daar snap ik hele maal niets van. Ik ben nog het type dat na het optreden z'n gi- taar poetst." Sas praat overigens conse quent over 'wij' als hij het over z'n band heeft. De Julian Sas Band heet tegenwoordig sim pelweg Julian Sas, maar dat betekent allerminst dat het hier een soloproject met twee begeleiders betreft, zegt de persoon in kwestie. Sterker nog, Sas wilde aanvankelijk helemaal niet dat de band naar hem werd genoemd. „De andere jongens in de band stelden dat voor. Ik vond het wat arrogant overkomen, maar uiteindelijk is het toch een goede keus geweest, denk ik. Het is een naam die iedereen onthoudt. Maar iedereen is even belangrijk in de band. Het spel van Pierre en Tenny is net zo bepalend voor onze sound als mijn spel. Wat zo kenmerkend is aan Julian Sas? Wij spelen met een ontzettende gedrevenheid. Zodra wij het podium op gaan, zijn wij hele maal blues." Julian Sas treedt zaterdag op in Brogum in Zierikzee, aanvang 22.00 uur. Podium 1 t/m 7 mei ANTWERPEN Chocoladetongen. Theatervoorstel ling en bitterzoete komedie naar tekst van Philippe Blasband, over drie vrouwen, die verslaafd zijn aan chocolade, hiervoor in groepsthera pie gaan. do. vr. za. en wo. Raamthea- ter op 't Zuid 20.00 uur. Misery. Theatervoorstelling naar een roman van Stephen King over het ge brek aan privacy; vertaald door Ca- trien Hermans, gespeeld door Anita Koninckx en Frans Maas. vr. en za. Klokhuis 20.30 uur. Speechless. Jeugdtheatervoorstel ling zonder kinderen maar met speci al guests, experten en mediabeken- den, door Wouter M. Hessels. vr. en za. Het Appeltje 20.30 uur. Dwangvoorstelling II. Vooroorlogs cabaret door Jochen Balbaert en Stefaan Degand in een Palace decor, do. vr. en za. Zuidpool 20.00 uur De kleine Prins. Musical naar een sprookje van Antoine de Saint-Exu- péry in een regie van Frans Manjnen, gespeeld door Gêne Bervoets op mu ziek van Alex Callier. do. t/m za. Stadsschouwburg 20.00 uur, zo. 14.30 uur. First Knight. Variétéavond met thea ter uit Engeland, Engels gesproken, door het theatercollectief Forced En tertainment. za. en zo. Bourla 20.00 uur. Aperitiefconcert. Concert met ver rassende elementen door Tars Loo- tens, componist en pianist het Carlos Diaz Quintet zo. Kasteel Steytelinck 11.00 uur Prokofiev 3. Klassiek Matineecon- cert met werk van Leduc, Prokofjev en Tsjaikovski door het Symfonieor kest van Vlaanderen o.l.v. Michel Til- kin mm v Jan Michiels op piano, zo. DeSingel 15.00 uur. II re Pastore. Opera van Mozart. vr. en zo. De Munt 20.00 uur. GENT De wilde eend. Theaterstuk en be werking van tekst van Ibsen door Ge- rardjan Rijnders over burgerlijke middelmatigheid en huichelarij, door Toneelgroep Amsterdam, vr. en za. Vooruit 20.00 uur Een sneeuwwit vogeltje. Theaterstuk van Matth ïas Sercuschets van kleine mensen die meegesleurd worden door onverwachte verlangens en lusten, gespeeld door het Publiekstheater. do. vr. en za. Minnemeers 20.30 uur. De jongen die het wist. Jeugdtheater voorstelling naar Georges Simenon door Eva Bal over vriendschap, loya liteit, isolement, eenzaamheid en het heftige verlangen ergens bij te horen, za. Kopergietery 20.00 uur, zo. 15.00 uur Closer. Theaterstuk van Patrick Mar- ber door theater Krakeel. vr. en za. Teater Krakeel 20.15 uur Dood van een handelsreiziger. To neelstuk naar Arthur Miller door het Publiekstheater Gent in een regie van Alain Pringels do. t/m za. Publieks theater Groot Huis 20.30 uur. L'Amour des trois Oranges. Opera met proloog en vier akten van Sergei Prokofjev, gebaseerd op Carlo Goz- zi's komedie L'Amore delle tre Mela- rance, door de Vlaamse Opera in co productie met de Komische Oper, Berlijn o.l.v. Balózs Kocsór. vr. en wo. Vlaamse Opera 20.00 uur, zo. 15.00 uur Liesbeth List en Johan Verminnen. Gezamenlijk concert. vr. en za. Bijloke 20.00 uur Epsom Chamber Choir. Concert door Engels kamerkoor. za. Sint-Niklaaskerk 15.30 uur Klassiek Concert. Concert met wer ken van Purcell, Handel, Bach,. Haydn en Beethoven door Nancy Ar- genta, sopraan en Maggie Cole, kla vecimbel en pianoforte, za. Bijlokekapel 20.00 uur. MOS. Familievoorstellingen kennis making met de wereld van muziek, theater en dans met De nachtegaal en de suite uit L'Histoire de Soldat. zo. Vlaamse Opera 11.00 uur Concerten in de Handelsbeurs. Anto nio Rivas y sus Vallenatos uit Colum bia, zoetgevooisde maar opzwepende muziek, waarin de accordeon cen traal staat, za. 20.15 uur. The Jay- hawks David Poe uit USA, zo. 20.15 uur. Maria Farantouri uit Grie kenland. di. 20.15 uur. BRUGGE Poes, Poes, Poes. Uniek en experi menteel theaterfeuilleton op doek in vijf afleveringen op vijf maandagen naar een scenario van Paul Mennes met een cast van ervaren film- en the ateracteurs, die zich opmaken om de totale zonsverduistering te onder gaan, door Victoria en Cie De Koe. ma. Het Net 20.30 uur. Verder in een 50-tal theaters in heel België, waar onder in Gent in de Vooruit en Ant werpen in Bourla, C.C. Ter Rivieren, C. C. De Mol en C.C. De Kern op het zelfde tijdstip. Aka Moon Ictus. Jazzconcert met improviasties van Aka Moon en mu ziek van Sciarrino o.l.v. Georges-Elie Doctors, dirigent en m.m.v. Paul De- clerck op altviool, do. Concertgebouw 20.00 uur. Project Jack Seis. Portret naar het le ven en werk van de beroemde Ant werpse saxofonist Jack Seis, die ge ruïneerd werd door zijn passie voor muziek, jazz, naar een tekst van Peter Anthonissen gespeeld door Zuidpoo- 1/Antigone met Koen Desutter en Jos Verbist, vr. en za. De Werf 20.30 uur. Luar na Lubre en Ttukunak. Dubbel concert met folk uit Galicia en mu ziek van de Baskische rhythm twins, zo. Stadsschouwburg 20.00 uur. Multiple Voice. Concert door het saxofoonkwartet Blindman met polyfone muziek uit de 12de tot de 15de eeuw. zo. Concertgebouw 20.00 uur. Bobo Stenson Solo. Concert door de Zweed Bobo Stenson, één van de gro te Europese pianisten en een van de eerste componisten, die invloeden uit de volksmuziek uit andere culturen in zijn muziek verwerkte, ma. De Werf 20.30 uur. Maria Farantouri. Concert met mu ziek van Theodorakis, Hadjidakis en Brecht. wo. Stadsschouwburg 20.30 uur. Ludwig. Beethovenweekend met de integrale strijkkwartetten van Beet hoven in zeven concerten, een mu ziek- en woordprogramma rond Lud wig van Beethoven door het Danel Kwartet, do. Cultuurcafé 11.30 uur, Kamermuziekzaal 20.00 uur, vr. Ka mermuziekzaal 18.00 uur, Wan delfoyer 5 22.30 uur, zaterdag Kamermuziekzaal 11.30 uur, Con certzaal 16.00 uur en Kamermuziek zaal 20.00 uur. KNOKKE Andere Namen. Theaterprogramma van Herman van Veen. za. Casino 20.30 uur. Poes, Poes, Poes. Experimenteel the aterfeuilleton op doek in vijf afleve ringen op vijf maandagennaar een scenario van Paul Mennes, door Vic toria. Zie Brugge, ma. Scharpoord 20.30 uur plaats in het Grand Café. Het Combo Joop Kort - Joop Kort (pi; no) en Collin Clement (bas) - bijt het spits af met boogie woog» muziek. Zijdemuseum, Meliskerke, 14.00 uur Tovenaar van Oz Stichting Jeugd Musical Amsterdam presenteert de sprookje musical De Tovenaar van Oz. Dit is het tijdloze verhaal van het meisje Dorothy dat onbegrepé droomt van een sprookjesland 'somewhere over the rainbow' waar alles prachtige kleuren heeft en je de wonderlijkste avo* turen kan beleven. Scheldetheater, Terneuzen, 15.00 uur Oratoriumvereniging De koninklijke oratoriumvereniging Tot Oefening en Uitspa* ning geeft een 4 mei-herdenkingsconcert. Uitgevoerd worden het Requiem en Vesperae Solennes de Co* fessore van Wolfgang Amadeus Mozart. De solisten zijn Saski Gerritsen (sopraan), José Scholte (alt), Peter-Paul Houtmorté (tenor) en Math Dirks (bas-bariton). De begeleiding is in hande van het Zeeuws Orkest en Leen de Broekert bespeelt het orgt Dirigent is Jan Hut. Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Tracce d'Orfeo De mini-opera Tracce d'Orfeo is een reis door de muziekgeschie denis. Aan de hand van fragmenten van onder meer de componiste Monteverdi, De Falla, Mozart, Schubert en Britten zingt d hoofdpersoon La Musica, vertolkt door de mezzosopraan Jos Biermans, overhet thema 'verlangen'. Dit is een productie vand Haags-Tilburgse stichting Sprezzatura. Het Markiezenhof, Bergen op Zoom, 20.00 uur Erik en Diederik Erik en Diederik zetten een komische vooorstelling neer. Zie vrijdag. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Culturele avond De stichting Surant houdt een culturele avond. Op het programma staat een drie uur durende Winti-show mf traditionele dans en zang uit Suriname waarbij men in trams raakt. Voor de uitvoering zorgt de groep Afoe-Sensi (halve een: uit Rotterdam. Ook is er een optreden van een jongerendag groep. Na afloop dansen met een dj. Adriaan Coortelaan IA, Vlissingen, 21.00 uur Minyeshu Zangeres-danseres Minyeshu treedt op met haar nieuwe groe Chewata. De coposities vinden hun oorprong in de culturen van verschil lende volkeren als de Oromo, Gurage, Afar, Somaliërs en de Er treeseBilen. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Howard Komproe Cabaretier Howard Komproe brengt zijn programma Dusdat. Dusdat is zijn tweede soloprogramma. Howard Komproe is van de ontdekkingen uit de kweekvijver van Comedytrain, gees tel ijk vader van FreshWagon en mensenmens. Howard, een bee: je-dik-maar-wel-lekker, doet opnieuw zijn ding en dat wil; niet missen. De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur Engorge De band Engorge presenteert de nieuwe cd 50 Megatons of As moured Steel. Op dit album van deze Utrechts/Vlissingse deathmetalformat; wordt in acht nummers opkomst en ondergang van het Duitt gevechtsschip Bismarck in muziek gevangen In het voorpïl gramma staat de uit de Utrechtse metalscene afkomstige forms tie Virulent. Deze band bestaat sinds 1998 en speelt extrero deathmetal, meedogenloos hard, maar toch atmosferisch. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur Julian Sas De levende blueslegende Julian Sas geeft een concert. Met een tomeloze inzet en een verbluffende techniek koppelt J- lian het ene nummer aan het andere. Hij kan de meest keiharc en opzwepende soli op elektrische gitaar spelen om deze dan: laten volgen door een breekbaar verstilde akoestische song. Ij band bestaat verder uit Tenny Tahamata op basgitaar en Pieri 'the boogie man' de Haard op drums. Brogum, Zierikzee, 22.00 uur ZONDAG Panta Rhei Regelmatig zijn er optredens in strandpaviljoen Panta Rhei. Deze zondag treedt de Vlissingse gitaarrocker Miles Browni^ voor het voetlicht. Panta Rhei, Vlissingen, 17.00 uur Concertkoor Het Concertkoor Bergen op Zoom verzorgt een optreden. Onder leiding van Thijs Kramer en met medewerking van bi1 Randstedelijk Begeleidingsorkest worden het Adagio van Bz be. de Berliner Messe van Part en het Requiem van Mozart g bracht St. Gertrudiskerk, Bergen op Zoom, 20.45 uur MAANDAG Kunstbende Het thema van de kunstbende is dit jaar 'toekomst'. Deze landelijke wedstrijd in kunst en cultuur voor jongeren va.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 44