Mozarts Requiem trendy PZC Meisje met rotte vissen Peter Gabriel zonder franje donderdag 1 mei 2003 29 Er zwemmen rotte vissen in mijn hoofd waardoor ik rotte dingen denk. En die vis sen poepen in mijn hersensap waardoor ik zwarte vlekken voor mijn ogen zie, en niet meer weet wat ik doe. Dit beweert Saskia in de mo noloog Ogen vol waanzin. Er is duidelijk iets mis met 'het meisje dat er heel gewoon uit ziet. Heel gewoon wil zijn. Maar eigenlijk alles behalve gewoon is.' Saskia heeft een vrij nuchtere kijk op de wereld, maar om teleurstellingen en te genslagen voor haar draaglijk te maken zet ze die om in sprookjesachtige en denkbeel dige belevenissen, Een nieuw vriendje op een wit te fiets wordt door haar omge toverd tot een droomprins op een wit paard. Wanneer hij eerlijk bekent wel met haar de liefde te willen bedrijven, maar nog niet uit is op een vaste ver bintenis, troost ze zich met haar constatering dat de bij belse Heilige Maagd Maria en de engel Gabriël elkaar ook niet dagelijks ontmoeten. Na haar zestiende verlaat ze het ouderlijk huis. De waan denkbeelden worden frequen ter en ze geeft zich grotendeels over aan haar fantasieën. Ook de titel Ogen vol waanzin doet vermoeden dat het meisje een gespleten persoonlijkheid heeft. Sanne Vogel (19), die de monoloog schreef en het zelf vertolkt, kan er geen uitsluitsel over geven. „Het uitgangspunt is een jong meisje op weg naar volwassenheid. Ik was aan het schrijven en toen dacht ik op een gegeven moment: Oh, vol gens mij is ze schizofreen, maar ik weet er te weinig van om het daar doelbewust over te hebben." Dit vluchten uit de realiteit in sprookjesachtige dromen vindt Sanne Vogel niet erg. „Als je daar maar gelukkig in bent. Het heeft wel iets triests, maar ook iets moois, iets vei ligs." In ons land neemt zij een hele bijzondere positie in. Zij is na melijk de jongste toneelschrijf ster en toneelmaakster die vol ledig van haar theatrale in spanningen kan leven. En dat voor iemand met mavo als vooropleiding en zonder to neelschool. De praktijk ervaart ze als de beste scholing. Wel wordt ze daarbij veelal ge coacht of geregisseerd door ta lentvolle mensen uit het vak, zoals Jack Wouterse, Harm van Geel en Daniëlle Wagenaar met wie ze eerder heeft samenge werkt. Max Smith Sanne Vogel speelt Ogen vol waanzin vanavond (donderdag) in 't Beest in Goes, aanvang 20.30 uur. Sanne Vogel Stichting Jeugd Musical Amsterdam heeft na de succesvolle tournees van de musicals Sjakie en de chocola defabriek en Honderd en één Dalmatiërs, naam gemaakt als een gloedvol en inventief jeugdtheatergezelschap. Dit seizoen reikt het gezelschap over de regenboog naar een on vergetelijke Broad way-klassie- ker: De tovenaar van Oz. De tovenaar van Oz is een prachtig tijdloos verhaal over het meisje Dorothy dat droomt van een sprookjesland 'some where over the rainbow', waar alles prachtige kleuren heeft en de wonderlijkste avonturen zijn te beleven. Een dwergen- land met knotsgekke inwoners, een vogelverschrikker zonder verstand, een blikken man zonder hart en een aardige leeuw zonder moed, griezelige heksen en goede feeën en een wijze tovenaar die iedereen met zijn of haar problemen kan helpen. De musical wordt uitgevoerd door maar liefst vijftig kinde ren en volwassenen. Deze sprookjesmusical is zowel voor kinderen als voor volwassenen. De muziek is gerrangeerd door Clous van Mechelen. De tovenaar van Oz is zaterdag te zien in het Scheldetheater in Terneuzen, aanvang 15.00 uur. Zijn huidige uiterlijk is al veelzeggend: Peter Gabriel oogt anno 2003 meer dan ooit als een filosoof. De avontuur lijke Engelse zanger (53) ziet zichzelf tegenwoordig dan ook vooral als een bescheiden ver spreider van interessante mu ziek en minder als een rock- held. Niettemin moeten zijn hersenspinsels aan de fan wor den gebracht, zodat de man, die als frontman van Genesis (1967-1976) geregeld opzien baarde met de meest extrava gante uitmonsteringen, toch weer is gaan toeren Onder de noemer 'Growing Up Live 2003' staat hij op vrijdag in Ahoy', 'in the round' nog wel. In die codenaam zit opgesloten de titel van zijn jongste cd Up, waarmee Gabriel zich vorig jaar na een afwezigheid van tien jaar weer meldde met een vervolg op zijn reguliere stu dio-album Us. Anders dan de vlag Up doet vermoeden is de lading van de plaat nogal som ber gestemd. „Maar afgezet te gen mijn vorige albums toch wel meer 'up', dus vond ik zelf de titelkeuze helemaal niet zo vreemd", aldus Gabriel. Louis Du Moulin Peter Gabriel, vrijdag in Ahoy', aanvang 20.00 uur. Sopraan Saskia Gerritsen met het Zeeuws Orkest. foto Lex de Meester ter-Paul Houtmortels en de bas- bariton Math Dirks. Leen de Broekert bespeelt het orgel. Het oratoriumkoor wordt begeleid door het Zeeuws Orkest. Vol gens Hut is vooral dat laatste uniek: „Bij mijn weten hebben het Zeeuws Orkest en de Mid delburgse Oratoriumvereniging al ongeveer vijftig jaar niet sa men gespeeld en dat terwijl het orkest aan het eind van de ne gentiende eeuw begonnen is als begeleidingsorkest van dit koor. We repeteren ook al sinds jaar en dag allebei in de Concertzaal Het is heel goed dat deze twee gezelschappen nu eindelijk weer eens iets samen doen Het concert opent met de Vespe- ra Solennes de Confessore, ook van Mozart, Jan Hut vindt het een mooie combinatie. „In de kerkelijke traditie horen de ves pers bij de avonddienst. Omdat de avond geassocieerd wordt met de dood, vormen de vespers met het requiem zo'n mooi ge heel." Wie zaterdag niet kan, heeft zondag de mogelijkheid uit te wijken naar Bergen op Zoom. Daar treedt 's avonds in de Sint Gertrudiskerk het plaatselijke Concertkoor op. Met het Randstedelijk Begelei dingsorkest wordt Mozarts Re quiem uitgevoerd. Het is een trend. Onmiskenbaar. Douwe Eisenga Koninklijke Oratoriumvereni ging Tot Oefening en Uitspan ning treedt zaterdag op in de Concertzaal in Middelburg, aanvang 20.00 uur. Het lijkt een nieuwe trend te worden. Niet alleen doen we met z'n allen voor de Paasdagen de Mattheus van Bach, tijdens de dodenherdenking klinkt het Requiem van Mozart. Dirigent Jan Hut van de Koninklijke Oratorium vereniging Tot Oefening en Uitspanning is niet van plan met deze mode mee te gaan. Toch leidt hij zaterdag in de Concertzaal in Mid delburg het mooiste requiem aller tijden. Hut is de eerste die onder schrijft dat het muzikale aanbod op deze manier niet moet verschralen. „Het provin ciale kunst- en cultuurbeleid geeft ook aan dat de koren in Zeeland aan vernieuwing moe ten doen. Dat wil niet zeggen dat je doorlopend hedendaagse werken zou moeten zingen. In januari hebben wij Israel in Egypt van Handel gedaan en komend najaar brengen we L'enfance du Christ van Hector Berlioz. Dat zijn allebei pittige werken die niet vaak op de plan ken staan. Daarnaast voeren we om de twee jaar rond de doden herdenking een requiem uit. Dat is nu, ook om praktische re denen, Mozart geworden, maar dat gaan we beslist niet elke keer doen." Solisten tijdens het concert zijn de sopraan Saskia Gerritsen, de alt José Schol ten, de tenor Pe- ZEELAND Vanaf vandaag exposeren Ank van Meer (schilderijen) en Annie An- driessen (beeldhouwwerk) in Galerie 'T' in Middelburg. Zondag is er een aangeklede thee in aanwezigheid van de kunstenaars tussen 13.00 en 17.00 uur. In de kelder is werk te zien van De Haagse Etsclub met aandacht voor Willem Minderman (1910-1985 De mei-expositie loopt tot zaterdag 24 mei. Bezoekers kunnen op donder dag, vrijdag en zaterdag tussen 11.00 en 16.00 uur terecht in de galerie. De eerste zondag van de maand is de ga lerie geopend van 13.00 tot 17.00 uur. In verpleeghuis ABG in Bergen op Zoom zijn zwart/wit- en kleurenfo to's te zien van Helen Grootjans en olieverfschilderijen van Hetty Kake- beeke-Oliemeulen De foto's van Grootjans zijn indrukken van haar reizen naar het Verre Oosten, Afrika en Midden- en Zuid-Amerika. Hetty Kakebeeke-Oliemeulen uit Kruinin- gen maakt haar debuut tijdens deze expositie Haar werkwijze varieert van figuratief tot abstract. Beide ex posities zijn dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur te bezichtigen tot en met maandag 12 mei. De sporen van de mens in het land schap vormen het uitgangspunt voor het werk van Frans Room. De kunste naar exposeert tot en met dinsdag 3 juni in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. In 1995 is hij begonnen aan een serie zeefdrukken van kustlich ten van Zeeuwse en Zuid-Hollandse wateren, die hij nu tentoonstelt in de Expogang op de begane grond van het ziekenhuis. Kunstuitleen 'de Bevelanden' orga niseert zondag een afsluiting van de expositie 'Stille Dromen' door Denz de Kroon. De middag begint om 14.00 uur aan de Wijngaardstraat 3 in Goes. Onder de titel 'Schaken en Schelpen' start er een nieuwe expositie in blik museum De Blikvanger in Renesse. De tentoonstelling over schaken en schelpen is opgezet voor een brede doelgroep. Trees van Veldhoven neemt de schaakstukken voor haar rekening. Van Veldhoven ontwierp door de jaren heen diverse schaak spelen met als 'kopstukken' Chine zen, Japanners, hondjes, baby's en kabouters. De andere helft van de ex positie bestaat uit werkstukken van schelpen, gemaakt door mevrouw J.R v.d. Hoek Zondag 4 mei en zater dag 10 mei is het museum geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Doordeweeks is het museum geopend op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur en op woens dag van 14.00 tot 17.00 uur. De ten toonstelling loopt lot en met vrijdag 30 mei. Vijf kunstenaars staan vanaf zater dag in de schijnwerpers in kattenga- lerie Alexandra in Zierikzee. Er is werk te zien van Klaar Wolff met ac ryl, Maja Philips met acryl op linnen en paneel, Clazien Immink met zeef drukken en olieverf, Centijn Hoogen- boezem met bronzen kleinplastieken en Judi Bruinsma met raku-katjes van keramiek. Voor alle kunstwerken geldt dat katten de hoofdrol spelen. De openingsreceptie is zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. De expositie loopt tot en met zondag 29 juni. De galerie is geopend op donderdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur en donderdagavond van 18.30 tot 21.00 uur. Paul Kamper exposeert van 2 tot en met 24 mei in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. De tentoonstel ling 'De hemel gevat in de Bewaer schole' wordt gehouden ter gelegen heid van het twintigjarig bestaan van de Stichting Westerschouwen Kultu- reel. Onder indruk van de 'Zeeuwse luchten' vervaardigde Kamper een installatie van zes banieren van transparante stof die een wolkenhe mel laten zien. De expositie wordt morgen om 17.00 uur geopend door wethouder A. van der Wouden van Cultuur bij de gemeente Schouwen- Duiveland. Voorafgaand aan de ope ning is er in dorpshuis De Schutse een kort symposium over het thema 'Kunst en Politiek'. Openingstijden de Bewaerschole: dinsdag tot en met zaterdag 13.30 tot 16.30 uur. In de Duingalerie in Domburg start zondag een expositie van Ria Nies- waag (schilderijen), Terry van der Heiden (schilderijen), Daniëlle Jac- quinot (beelden). Jean-Francis Laurent (beelden) en Otto Schmidt ('Waterspiegelingen'-fotografie). De opening wordt verricht door mr. Go- dert W. Maas Geesteranus. De wer ken zijn tot en met zondag 27 juli da gelijks te zien van 12.00 tot 21 00 uur. Vanaf zondag zijn er in Galerie Esprit beelden in brons en keramiek te be zichtigen van Lebuïn D'Haese. De expositie loopt tot zondag 1 juni. Be zoekers kunnen terecht aan de Gra venstraat 99 in Clinge op donderdag tot en met zondag van 13.30 tot 17.30 uur, Op donderdagavond is de galerie open van 19.00 tot 21.00 uur. ROTTERDAM Maritiem Museum Rotterdam: t/m 16 mei - Nooit vertoond! Bezit uit het depot.Van een torpedo tot de haarlok van Van Speyk. Kunsthal: t/m 4 mei - André Kertesz. Distortions. Een serie foto's van vrouwelijke naakten gedeformeerd door lachspiegels; t/m 25 mei - Impressionisme: Le Miracle de la Couleur. Meesterstukken uit de Fon- dation Corboud; t/m 29 juni - Play boyfotografie in Nederland 1983- 2003; t/m 6 sept. - Isamu Noguchi (1904-1988). Een brede kijk op het oeuvre van de Amerikaanse-Japanse kunstenaar en ontwerper. Wereldmuseum: t/m 12 okt. - Cul tuurontmoetingen in textiel Chabot Museum: t/m 22 juni - Woody van Amen. Global Dimensions. Ned. Architectuurinstituut NAI: t/m 31 dec. - Twee eeuwen architectuur in Nederland. Een inleiding op de Ne derlandse architectuur sinds 1800 Hist. Museum 'Schielandshuis' Atlas van Stolk: t/m 1 juni - Watersnood, 1953. Prenten, foto's en tekeningen over de ramp van 1953. ANTWERPEN MUHKA: tot 18 mei - Bojan Fajfric- /Gert Robijns/Wilhelm Sasnal Kon. Museum voor Schone Kunsten: tot 2006: Hans Memling/Instrumen- taal. GENT SMAK: tot 11 mei - Christoph Fink, presentatie in het kader van 't Erf goedweekend met reizen. Tot 18 mei: Kunst Nu Koen Theys. Tot 1 juni: Cai Guo-qiang, An Arbitrary History. Tot 8 juni: Ars Morendi Ars Vivendi opstelling van werk van Bruce Neu- man en Fantasmagonia van Stephen Sack in het kader van het Time Festi val. Tot 6 augustus: Bruce Nauman The art of diyng, The art of living, in het kader van het Time Festival. Caermersklooster: tot 8 jimi - Carl De Keyser: Zona - fotoreeks van Siberi sche gevangenkampen. Design Museum Gent: tot 9 juni - Claire Bataille en Paul Ibens, projec ten en objecten van 1968 tot 2002 en Gestroomlijnd zilver van Gustav Be- ran. Tot 9 juni - Hommage aan Stel- ton Thermoskan. BRUGGE Stadshallen: tot 12 mei - Art Meeting, Internationale kunststentoonstel- ling Arentshuis: tot 26 mei - De eeuw van Titiaan (1470-1580), overzicht van Venetiaans grafisch werk uit de Re naissance. KNOKKE Scharpoord: tot 25 mei - 25ste Fotof estival met gastfotografen David Bailey en Geraldine Langlois. 1 t/m 7 mei DONDERDAG Tineke Schouten Tineke Schouten brengt haar show Top Tien 2. Deze voorstelling is uitverkocht. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Ogen Vol Waanzin Huis a/d Werf brengt de productie Ogen Vol Waanzin. Deze solo wordt gespeeld door de 19-jarige Sanne Vogel. Het gaat over Loena, die er stiekem naar verlangt 'the bitch' te zijn, het sexy meisje met hordes vriendinnen. Als ze moet verhuizen vanwege de scheiding van haar ouders, besluit ze het roer dras tisch om te gooien: ze wordt Saskia, het meisje dat haar mobiel aan laat staan in de les en dan giechelend de klas wordt uitge stuurd. Het meisje dat te veel breezers drinkt. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Rooie Oortjes In De Rooie Oortjes zijn er regelmatig optredens. Deze keer is Copycat weer aan de beurt, die covers speelt van Robbie Williams tot Cheaptrick en van Thin Lizzy tot Freakpo- wer. Café De Rooie Oortjes, Middelburg, 23.00 uur VRIJDAG Verhalenmiddag In het kader van het Festival Cultureel Gekleurd wordt een ver halenmiddag gehouden. Deze verhalen uit de Molukken, Afrika, de Arabische wereld en Nederland zijn bestemd voor kinderen van 4 tot 12 jaar Wijkcentrum De Regenboog, Oost-Souburg, 14.00 uur Kommil Foo Het cabaretduo Kommil Foo brengt Lof der waanzin. De broers Walschaert spelen geweldig viool, piano en gitaar, ze zingen prachtig en hun grappen doen de zalen bulderen van het lachen. Het is cabaret dat raakt, heftig, zonder compromissen en nergens mee te vergelijken. Lof der waanzin is hun vijfde pro gramma. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Kwartet Kwitka De groep Kwitka uit Delft geeft een concert. Ze brengen twee gastmuzikanten uit Kiev mee, een balalaika- en een bayanspeler. Alle horecagelegenheden in Groede ondersteu nen de Russisch-Oekraïnse sfeer door de avond een of meer ge rechten uit deze landen op de kaart te zetten. Lutherse kerk, Groede, 20.00 uur Erik en Diederik Erik en Diederik zetten een komische vooorstelling neer. Erik van Muiswinkel en Diederik van Vleuten brengen hun ca baretshow Mannen met Vaste Lasten, die herkenbaar is voor mannen èn vrouwen Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Zeeuwse Belofte De tweede voorronde voor de Zeeuwse Belofte wordt gehouden. Hieraan nemen deel Style, Taste, Black Hole, Recess, Taphar- heejl en Anchor. De slotact komt voor rekening van For the Al liance. Kalashnikov, Terneuzen, 20.30 uur Kids are allright Het is weer tijd voor The kids are allright. De bands Scwar en Meltdown krijgen de gelegenheid om podi umervaring op te doen. De Piek, Vlissingen, 21.30 uur Djs Dj's zorgen voor de muziek. Die doet tropisch aan in club Alibi. Podium 't Beest, Goes, 23.00 uur ZATERDAG Zijdemuseum Er begint een nieuwe activiteit in het Zijdemuseum. Iedere eerste zaterdag van de maand vindt er een klein concert Sunny Mayer als Dorothy met haar hondje Toto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43