PZC Natte en rustige Koninginnedag Trein ontspoord in Apeldoorn en Zwolse diskjockey terug in Nederland Vrijmarkten verregend tot genoegen van cafébazen FNV vraagt om opheldering over Nabestaandenwet CDA, VVD en D66 voor aanpassing kiesstelsel Het is weerzover! Burgemeester pakt uit met thriller Telefoontruc kost vrouw halve ton Overvaller dreigt met handgranaat Ontsnapte gevangene weer vast Tolk bij abortus buitenlandse Voorjaarsopruiming: tot 50% afgeprijsd. I donderdag 1 mei 2003 van onze redactie binnenland DEVENTER - Koninginnedag 2003 was niet stuk te krijgen door het slechte weer dat rond het middaguur boven Neder land losbarstte. De koninklijke familie hield het tijdens het be zoek aan Wijhe droog, in De venter evenwel viel deregen la ter met bakken uit de hemel. Het leek niemand te deren. Voor de vorstin begon de dag vrolij k: prins Bernhard had een Mexicaans dans- en zangge zelschap naar paleis Huis ten Bosch gestuurd. Om kwart voor zeven 's ochtends trad dat al voor haar deur op. Koningin Beatrix, prins Willem-Alexan- der, prinses Maxima en andere leden van het Koninklijk Huis vertrokken later in de ochtend naar het Overijsselse dorp Wijhe, waar circa 40.000 be langstellenden de Oranjes, de optredens en manifestaties ga desloegen. Met een half uur vertraging vertrok het gezelschap over de IJssel per catamaran naar koek- en boekenstad Deventer. Daar hadden zich ondanks het slechte weer 100.000 mensen langs de route verzameld. Hier verrichtte de politie negen aanhoudingen, één persoon wilde een bevel van de politie niet opvolgen en acht mensen werden aangehouden wegens een spandoek met beledigende tekst. De koningin besloot het bezoek aan Overijssel met een kort dankwoord, gericht aan de tal loze mensen die de dag tot een 'fantastisch' evenement had den gemaakt Elders in het land reageerden de onderdanen wat minder en thousiast op het weer. Zo Koningin Beatrix zwaait naar publiek in Wijhe. foto Vincent Jannink/ANP schatte de politie in Amster dam het aantal bezoekers dat op vrijmarkt en andere festivi teiten afkwam, op maximaal 350.000. Een jaar geleden wa ren dat er ruim 100.000 meer. Veel 'marktlui' pakten aan het begin van de middag de spulle tjes maar weer in. Alles verre gende en de bezoekers gingen liever naar het Museumplein, waar diverse artiesten optra den. De spoorwegen schatten het aantal reizigers dat op het Cen traal Station in de hoofdstad arriveerde, op 125.000. Ook op de andere grote vrij markt. die in Utrecht, was het rustiger dan vorig jaar. De ho reca was desondanks tevreden, aangezien veel kooplustigen tijdens de hoosbuien een café invluchtten. De bekende KoninginneNach in Beatrix' woonplaats Den Haag begon rustig en vredig, doch eindigde later in de nacht met enkele rellen en vechtpar tijen. De politie pakte 64 men sen op. Rotterdam had volgens de politie 'een heel erg rustige' Koninginnedag. Enquêtes over het Koninklijk Huis beginnen te behoren tot de tradities van Koninginne dag. De affaire met prinses Margarita heeft het enthousi asme van de bevolking enige tijd getemperd, maar inmid dels blijkt weer 86 procent te vreden te zijn met de Oranjes. Tegelijk vindt een kleine meer derheid (57 procent) dat erfop volging niet meer van deze tijd is, zo blijkt uit een enquête van het Nipo in opdracht van NOS Actueel. Anders Een onderzoek van Intomart voor het Algemeen Dagblad wijst uit, dat de helft van de Nederlanders vindt dat Bea trix Koninginnedag anders zou moeten vieren. Geen afgesproken program ma's meer, maar onverwachte bezoeken her en der in het land. Dat zou pas een goed beeld ge ven van de manier waarop het volk het feest viert. ANP Prinses Maxima hapt geblinddoekt in een Deventer koek. foto Robin Utrecht/ANP De verregende vrijmarkt in Amsterdam, foto Cor Mulder/ANP AMSTERDAM - De FNV eist verbeteringen in de Algemene Nabestaandenwet ANW. De FNV wil dat de Tweede Kamer aan minister De Geus van Soci ale Zaken opheldering vraagt over onjuistheden in die wet. Dat schreef de FNV gisteren in een brief. Volgens de vakcentra le is de wet strijdig met door Nederland ondertekende ver dragen van de Internationale Arbeidsorganisatie ILO. In bepaalde gevallen mag het ei gen inkomen van de nabestaan de niet van de uitkering worden afgetrokken. Ook hebben nabe staanden van werknemers die door een beroepsongeval of -ziekte omkwamen recht op een volledige uitkering. In Neder land geldt dat echter niet voor nabestaanden van na 1950, die geen uitkering krijgen. Ook mag de WW- of WAO-uitkering van werknemers die door hun werk zijn overleden, niet van de ANW-uitkering afgaan. ANP van onze redactie binnenland APELDOORN - In Apeldoorn is in de nacht van dinsdag op woensdag een goederentrein ontspoord. Er zijn geen gewon den gevallen. Door een stroom storing die gisterochtend volg de op het ongeval, kwam het treinverkeer rond Apeldoorn circa anderhalf uur stil te lig gen, meldde ProRail Verkeers informatie. Tegen acht uur 's ochtends was de stroomstoring rond Apel doorn verholpen en kwam het meeste treinverkeer geleidelijk weer op gang. De treinen tussen Apeldoorn en Zutphen reden pas vanaf ongeveer half drie 's middags geleidelijk hun dienstregeling. Tot morgen rij den de treinen bij Apeldoorn wel langzamer, waardoor kleine vertragingen ontstaan. Het ontspoorde transport be stond uit 21 wagons, geladen met gewalst staal, waarvan er elf uit de rails zijn gelopen en enkele gekanteld naast het spoor lagen. De politie sprak van een grote ravage. ProRail was nog tot afgelopen nacht be zig met opruim werkzaamhe den. Vanochtend wordt begon nen met het herstel van de vele kapotte kabels. Het is nog niet bekend wanneer de nieuwe ka bels zullen worden getest. Het spoor, een wissel en een ge deelte van de bovenleiding van het zijspoor waar het ongeval gebeurde, zijn vernield. Herstel daarvan zal lange tijd vergen. De trein ontspoorde op het em placement van Apeldoorn, en kele honderden meters voor het NS-station. De oorzaak van de ontsporing is nog onbekend. Onherstelbaar De trein reed voor transporton derneming Railion. Volgens een woordvoerder van het bedrijf zijn de tien ongeschonden wa gons inmiddels afgevoerd. Vier van de ontspoorde wagons zijn vermoedelijk onherstelbaar be schadigd. Het transport was on derweg van Beverwijk naar staalverwerkende industrie in Salzgitter in Duitsland. De inspectie Verkeer en Water staat heeft een onderzoek inge steld. Ook de Raad voor de Transportveiligheid is daarbij betrokken. Voorzitter Pieter van Vollenhoven bracht gister middag, na de Koninginnedag festiviteiten in Wijhe en Deven ter, een bezoek aan de plaats waar het ongeval is gebeurd, liet de Rijksvoorlichtingsdienst we ten. Zoals gebruikelijk bij grote verkeersongevallen stelt ook justitie een onderzoek in. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - CDA, VVD en D66 willen het kiesstelsel zo aanpassen, dat kiezers bij lan delijke verkiezingen ook op re gionale kandidaten voor de Tweede Kamer kunnen stem men. De drie partijen die onderhan delen over de vorming van een nieuw kabinet, willen de wijzi ging nog in de komende kabi netsperiode invoeren. Dat hebben bronnen rond de onder handelaars gisteren bevestigd. De verandering van het kies stelsel is een oude wens van D66. De bedoeling van deze wijziging is dat kiezers een voorkeur voor een regionale kandidaat uit spreken, waardoor zij zich meer verbonden voelen met de politi ci die uiteindelijk in de TVeede Kamer terechtkomen. Nu ken nen kiezers vaak alleen de lijst trekker van 'hun' partij. Volgens de afspraken die de par tijen gemaakt hebben, blijven de stemmen die landelijk op een partij uitgebracht worden, be palend voor het aantal zetels dat zij in de Tweede Kamer krij gen. De kiezers krijgen echter meer invloed op de mensen die die zetels gaan bezetten. Hoe het systeem precies veran derd gaat worden, is nog niet duidelijk. Zo zou een kiezer tij dens de verkiezingen op twee lijsten kunnen stemmen, op een landelijke lijst en een districts- lijst. De landelijke lijst bepaalt het aantal zetels van een partij, de districtslijsten de kandida ten. Ook is het mogelijk dat par tijen op hun lijst na een landelij ke kopgroep de rest van de plaatsen vrijhouden voor regio nale kandidaten, die dan per kiesdistrict variëren. GPD Advertentie PlE- HIER.TJ&S MOE-T JE- aJ IET 1)1£- AA/WK llc LEJO-EK-DEX,* Deze maand weer interessante artikelen, nieuws over exclusief winkelen, culinair genieten, kunsten en cultuur in Zeeland. Ga snel naar het exclusieve maandblad dat uitsluitend digitaal verschijnt: LEEUWARDEN - Het beloofde boek van de oud-burgemees ter van Leeuwarden, Loekie van Maaren-van Balen, is af. 'Hoezo burgemeester' - ervaringen van de burgemeester van Leeuwarden 1999-2001 - verschijnt over vijf weken bij de Haagse uitgeverij BZZTóH. Volgens de uitgever lijkt het 320 pagina's tellende werk 'welhaast een thriller', zij het dat Van Maaren feiten met documenten staaft. Van Maaren bestempelt 'Hoezo burgemeester' als een boek over de modernisering van het openbaar bestuur: „Als je alle franje er af haalt, gaat het daar om." Blij kens de flaptekst van het boek verzeilde Van Maaren in Leeuwarden 'in een klimaat van achterklap en achterdocht' en 'in een doolhof van machtspolitieke spelletjes, die voorbijgingen aan het belang van de stad'. GPD CHAAM - Een 58-jarige vrouw uit Chaam heeft dinsdag ont dekt dat ze voor zeker 55.000 euro is opgelicht door een man die zich voordeed als 'KPN-medewerker', Volgens de politie werd de vrouw vorige week gebeld met de melding dat er iemand van KPN zou langskomen om wat werkzaamheden aan haar telefoontoestel te verrichten. De zelfde dag belde er nog een man in een overall aan met de me dedeling dat hij van de KPN was. De man drukte wat toetsen op het toestel in en trok daama de stekker uit. Vervolgens ging de man naar eigen zeggen even langs bij zijn baas, die verderop bezig zou zijn. Gedurende die tijd mocht de vrouw de lijn niet gebruiken. Later bleek dat door telebankieren het geld van de rekening van de vrouw was afgeschreven. GPD ROTTERDAM - De politie van Rotterdam heeft een speciaal team geformeerd dat onderzoekt of er verband bestaat tussen een aantal overvallen waarbij de overvaller dreigde met een handgranaat. Er wordt samengewerkt met de politie van Zuid-Holland-Zuid, waar ook een overvaller actief was die zei een handgranaat bij zich te hebben. Pomphouders in Rotterdam-Zuid, Spijkenisse en Hoogvliet waren het slachtoffer van de overvallen, die zondag begon nen. ANP DORDRECHT - De politie heeft gisterochtend een voort vluchtige gevangene aangehouden die dinsdag was ontsnapt uit gevangenis De Dordtse Poorten in Dordrecht. Omwonenden meldden de man te hebben gezien. Hij was ge wond aan zijn handen en liep mank. De politie arresteerde hem bij de pont van Dordrecht naar Werkendam. De man moet nog 3,5 jaar zitten voor diefstal met geweld. ANP DEN HAAG - Vrouwen die geen Nederlands spreken, moeten in abortusklinieken worden bijgestaan dooreen tolk. Daartoe zijn gratis tolken beschikbaar, die binnen een minuut telefo nisch bereikbaar zijn. Staatssecretaris Ross (Volksgezondheid) meldde dat aan de Tweede Kamer na advies van de Inspectie voor de Gezond heidszorg. Volgens de inspectie kunnen hulpverleners er niet altijd van uitgaan dat met de vrouwen meegekomen tolken juist vertalen. Daarom moeten gekwalificeerde tolken be schikbaar zijn. ANP van onze redactie binnenland ZWOLLE - De Zwolse diskjoc key die in de Verenigde Staten tot acht jaar celstraf is veroor deeld voor smokkel van hon derdduizenden xtc-pillen keert vanochtend terug in Neder land. Volgens zijn advocaat landt hij omstreeks half acht op Schip hol. De man werd begin vorig jaar samen met zijn kompaan aan de VS uitgeleverd. De twee hadden zich daar fel tegen ver zet. Zijn kompaan, in de VS veroor deeld tot vijf jaar cel, keerde 13 maart terug naar Nederland en werd twee weken later op vrije voeten gesteld. De straf die de Amerikaanse rechter heeft uit gesproken, wordt naar Neder landse maatstaven omgezet. Aangezien hij inmiddels drie jaar had vastgezeten, mocht hij naar huis. Het OM wil nog niet vooruitlo pen op de procedures die voor de Zwolse dj gaan gelden. De disk jockey wordt om te beginnen vanmiddag voorgeleid aan de rechter-commissaris in Almelo. Justitie zal dan om inbewaring stelling vragen. Onschuldig De twee zeggen onschuldig te zijn, maar besloten in de VS te bekennen in ruil voor een lagere straf. De mannen hebben zich destijds in Nederland tot het uiterste verzet tegen de uitlevering, om dat volgens hen het Amerikaan se politieonderzoek niet deugde en de straffen voor drugssmok kel in de VS veel zwaarder zijn dan in Nederland. ANP Advertentie Medewerkers van ProRail zijn bij het Centraal Station in Apel doorn bezig met de berging van de ontspoorde goederentrein. foto ANP Advertentie GeMt voor duizenden «Widen Vlissingen, Goes, Middelburg Draagwieg* 'Palmleaf' excl. bekleding. Standaard jouw wereld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3