Koninginnedag is rommeldag zeker weten 20% korting Z-Vlamingen halen minder snel rijbewijs Gent geeft 'groene' zeeschepen korting wmmmmmmm zeeuwse almanak Haar 25 jaar Glashandel Moerstee Voorzitter Axelse oranje stichting Van Harn legt functie neer Sint Jansteen krijgt eind mei duidelijkheid over zorgcomplex uw feest?? door Frank van Cooten SINT JANSTEEN - De stuur groep slaat eind mei spijkers met koppen over de realisatie van een woon-zorgvoorziening voor ouderen in Sint Jansteen. Dan is bekend of dit complex een haalbare kaart is en waar de voorziening in het dorp kan ko men. Ook hoopt de stuurgroep enige duidelijkheid te kunnen geven over de huurprijzen voor de toe komstige bewoners. De woon zorgvoorziening is onderdeel van het spreidingsplan oude renzorg Oost-Zeeuws-Vlaande ren. In de stuurgroep zit een ver tegenwoordiging van de ge meente Hulst, Stichting Cura- mus, Thuiszorg Zeeuws-Vlaan deren en bewoners van Sint Jansteen. Voorzitter P. Weemaes zei dinsdag dat eind mei duide lijkheid komt over de voorzie ning voor ouderen. Hij reageert hiermee ook op een brief van de Stichting Onder steuning Woonzorg Sint Jan steen, een groep mensen uit het dorp, aan Gedeputeerde Staten. Op 19 juni 2002 is volgens deze stichting afgesproken dat bin nen zes maanden een concreet uitgewerkt voorstel op tafel zou liggen. „Tot onze spijt moeten wij echter constateren, dat thans nog geen concreet voor stel is opgesteld en vastgesteld", stelt de stichting in de brief aan GS GS zeggen in een reactie dat van de direct betrokken partijen vooralsnog geen signalen van ernstige vertraging zijn ontvan gen. GS hebben echter wel be sloten Stichting Curamus te verzoeken het provinciebestuur te informeren over de voort gang. Weemaes sprak onlangs met de Stichting Ondersteuning over deze briefwisseling. „Ik heb toen gezegd dat deze stich ting niet op geruchten moet af gaan maar moet vertrouwen op de professionaliteit van de pro ject- en stuurgroep. Het is ook niet verstandig geweest deze brief te schrijven. Je moet el kaar geen vliegen afvangen." Directeur A Janse van De Blaauwe Hoeve, onderdeel van stichting Curamus, zegt dat hij het provinciebestuur onlangs over de voortgang heeft geïnfor meerd. „Beide brieven hebben elkaar blijkbaar gepasseerd. Feit is dat hard wordt gewerkt aan de realisatie van de woon zorgvoorziening in Sint Jan steen. Er komt echter heel wat bij kijken. Geschikte bouw grond, zo centraal mogelijk in het dorp en acceptabele huur prijzen. We willen geen gebouw voor de elite neerzetten. Zes maanden bleek echter wat kort te zijn om een kant en klaarplan gereed te hebben." Niet stil Janse zegt ook dat Curamus en Thuiszorg bij het verlenen van zorg aan nog thuiswonende ou deren niet stil zitten. „We bie den negentig mensen vervan gende zorg. Dat zijn mensen die met een indicatie voor een ver- zorgings- of verpleeghuis op de wachtlijst staan. Zo hebben de ze mensen een alarmering in huis. Biedt je deze mensen daar naast een goede maaltijdvoor ziening, dagopvang en een huis houdelijke dienstverlening, dan ben ik ervan overtuigd dat zij nog heel lang zelfstandig thuis kunnen blijven wonen. Veel ou deren willen dat ook als ze de garantie hebben dat hulp dicht bij is Dat blijkt vaak uit de ge sprekken die we met deze men sen hebben." Door deze ontwikkeling neemt de vraag naar grootschalige woonzorgcomplexen volgens Janse af. Óf in Sint Jansteen dus nog wel een markt is voor een woon-zorgvoorziening laat Janse in het midden. „Dat moet het dorp aangeven. Je kan ook denken aan de bouw van een steunpunt met daar omheen een paar ouderenwoningen. Vanuit dit steunpunt kan dan zorg w^or- den verleend aan die mensen die bijvoorbeeld nog dolgraag thuis willen blijven wonen." door Kris Naudts GENT - De Gentse havenauto riteiten geven vanaf 1 mei sche pen die over een Green Award certificaat beschikken 6 pro cent korting op dokrechten. Gent is de eerste Belgische ha ven die rederijen stimuleert in zake milieukwaliteit en veilig heid. De haven van Gent verruimt hiermee een maatregel van 1997 om schepen die beschikken over een afzonderlijke ballastcapa- citeit lagere dokgelden aan te rekenen. De Green Award-korting komt daar bovenop. De korting geldt in Gent vooral voor bulkcarri ers met kolen en ertsen. Gent heeft een maritieme goederen overslag van 24 miljoen ton per jaar waarvan 90 procent bulk goederen. Het certificaat wordt toegekend door de Green Award Foun dation, een onafhankelijke or ganisatie die in 1994 werd opge richt op initiatief van het ge meentelijk havenbedrijf van Rotterdam en het Nederlandse ministerie van Transport. De stichting zet rederijen en be manningen ertoe aan milieube wust te varen. Zeeschepen vanaf 20.000 ton worden beoordeeld op techni sche staat, kwaliteit van de be manning en management aan de wal. Inmiddels geven 46 ha vens in 8 landen kortingen aan ongeveer 160 'groene' schepen. Advertentie Brasseriemenu I tuinkruidcnbouillon en stamppot veldsla (vegetarisch) of spaghetti bolognese en citroenkwark 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 3 mei 11.30-16.30 uur Museum drukkerij demonstratie drukken in de Maand van de Vrijheid zondag 4 mei 13.00-17.00 uur |Boekenmarkt grpte eendagsopruiming zo n 10.000 boeken tegen bodemprijzen kijk ook op de; Winkel DRVK in Woord Brasserie KERY Beeld &Geluïd A Markt 51 Middelburg P (0118) 886886 Zijn collega's kennen zijn verhalen. Weten alles van zijn strijd tegen overgewicht. Over zijn kuren, zijn dieetjes, zijn crackers met en zonder, zijn plaspillen en zijn shakes. Ze weten ook dat het alle maal weinig zoden aan de dijk zet. Ze zien zijn buikje groeien, tot buik. Af en toe steunen ze hem met woord en daad. Be geleiden hem een eindje op zijn barre fietstochten. Tonen hem krantenartikels, waarin gemeld wordt dat zes op de tien Nederlanders te dik zijn en zeggen 'm dan dat 'zijn buikje nog wel meevalt Wat ze overigens niet verteld heb ben, is dat ze hem hebben on langs hebben aangemeld voor een gezonde sportacti viteit: zwangerschapsgym- nastiek. En voorz'n kale col lega is direct ook maar een haarimplantaatbehandeling geregeld. Dat alles onder het motto: beter haar op je hoofd dan op je buik. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Zeeuws-Vla mingen halen doorgaans min der snel hun autorijbewijs dan mensen uit andere delen van het land. Middelburgers doen het nog slechter, het slagingsper centage in de Zeeuwse hoofd stad behoort tot een van de slechtste van Nederland. Zoveel valt af te leiden uit cij fers van het Centraal Bureau Rijvaardigheid (CBR) over de prestaties van kandidaten die opgaan voor het rijexamen. Landelijk ligt het slagingsper centage voor het eerste rijexa men op 46. Van de Zeeuws- Vlamingen die voor het eerst op ga an voor het rij b e wi j s sla agt 4 2 procent. Het CBR tekent daarbij aan, dat Advertentie die slagingspercentages niet al leszeggend zijn. De kans om te slagen hangt ook af van de grootte van de rijschool, het aantal lessen, de instructeurs en de lesmethoden. Ook de diversiteit in kandida ten en de lesauto's (automaat of schakelen) zijn van invloed op het slagingspercentage, aldus het CBR Het CBR publiceert op zijn web site www.cbr.nlde prestaties van de geregistreerde rijscho len. Die cijfers worden eind ja nuari, half april, half juni en half oktober ververst. Behalve de gemiddelde slaagkans per examenplaats staan op de site ook de prestaties van de indivi duele rijscholen per regio ver meld. Afgezet tegen de beide an dere examenplaatsen xn de pro vincie, vormen Zeeuws-Vla mingen die voor de eerste keer examen doen de middenmoot. Het slagingspercentage in Mid delburg ligt met 32 procent la ger dan het percentage in Ter- neuzen, terwijl Goes er met 44 procent net boven ligt. Het per centage geslaagden in Middel burg is vergelijkbaar met de cij fers uit de de vier grote steden. Daar slagen eveneens minder dan vier op de tien kandidaten voor de eerste keer voor hun rij examen. Het Gelderse Lichten voorde spant landelijk de kroon: hier slaagt zes op de tien kandi daten voor de eerste keer voor hun rijbewijs. Advertentie op onze glazen meubelen van ma. 28/4 t/m vrij. 2/5 Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a Kapelle-Biezelinge ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 1 mei 2003 Advertentie doorWout Bareman TERNEUZEN - Hij wenkt zijn aanstaande vrouw en wijst haar op een pedaalemmer. Dan kijkt Kadir (23) naar de dikke vrouw, die verveeld op een stoeltje tus sen haar spullen zit. Op een stuk karton heeft ze met hoekige let ters de dreigende tekst 'Alles moet weg!gekalkt. Logisch, wie zou niet van zulke rommel af willen. Een normaal mens bestelt daarvoor een con tainer, maar de Hollandse han delsgeest kan daarmee maar moeilijk vrede hebben. Dus pak je op een kwade dag wat lege do zen, gooit ze vol met alles wat maar overbodig is in het huis houden en rept je naar de bin nenstad. Om daar vijf euro te vragen voor een pedaalemmer met roestplekken en zelfs tien euro voor een knallende thee pot, merk Made in Hong-Kong. Kadir biedt twee euro voor de pedaalemmer. De vrouw schudt het hoofd en krast dat ze niet la ger gaat dan vier. En dus vinden ze elkaar uiteindelijk op drie euro. Kadir verduidelijkt na af loop zijn aankoop: „Ik ga over een maand trouwen, maar we hebben weinig geld en daarom kopen we hier.Z'n vrouw sleurt twee volle plastic zakken mee, vol kopjes, borden, lepels en messen. Het is precies zeven uur in de ochtend. Een grijze Konin ginnedag. dat, wat ze anders toch zouden weggooien. En wat niet wordt verkocht... gooien ze weg. In Temeuzen, Axel, Schoondijke en IJzendijke, ja, waar eigenlijk niet, slaan koopjesjagers hun twijfelachtige slag. Ook al in de vroege ochtend wordt alom de vlag gehesen en het Wilhelmus getoeterd en ge zongen. Maar nergens zo mooi als in Axel, traditiegetrouw het Oranjebolwerk in Zeeuws- Vlaanderen. Dat is vooral te danken aan de ongebreidelde inzet van de 68-jarige Adri van Ham, sinds de jaren vijftig lid en sinds '82 voorzitter van de stichting Oranjevieringen Groot-Axel. Gisteren was z'n laatste als voorzitter. „Ach, dat Koningshuis... ik acht het hoog hoor, maar het ging mij toch al tijd vooral om de gezelligheid, om dat saamhorigheidsgevoel. En als je dan al die blije gezich ten ziet... Prachtig!" Ballon Om kwart over negen verzame len de notabelen van het nieu we, grote Temeuzen zich op het bordes van het stadhuis. „Ja, ik heb burgemeester Barbé kun nen strikken", glundert Van Ham. Vierhonderd kinderen en him ouders zien Ron Barbé aan treden, een grote oranje ballon in de hand. De burgervader heeft de grootste van allemaal. „Het is een burgemeestersbal lon", roept een Axelaartje vol ontzag. Hij is maar een gewoon ventje en heeft dus maar een ge wone ballon. De burgemeester krijgt een briefje in de handen gedrukt met de tekst van het Zeeuws- Vlaams Volkslied. Hij gunt het geen blik waardig; zal hij 'zijn' volkslied; niet kennen! En ook de twee coupletten van het Wil helmus gaan uit het hoofd. De regels 'Op u zo wil ik bouwen, verlaat mij nimmer meer' zingt hij wel erg hard mee. Over drie weken legt hij z'n functie neer. Als Barbé zijn ballon oplaat, volgen de kinderen zijn voor beeld. Even kleurt de grauwe lucht boven Axel oranje. Oud burgemeester Jan Frans Mulder bekijkt het tafereel vanaf de zij lijn, half verscholen achter de draaimolen, vlak voor de snoep- kraam. Even later verslaat scheidend voorzitter Van Harn scheidend burgemeester Barbé met precies tien centimeter. Hoe hij ook hupt in zijn jutezak, de burgervader komt geen centi meter vooruit. Daarna ver dwijnt hij beschaamd in de mas sa. En terwijl alom de kinderspe len, Vlaamse kermissen, bonte ochtenden, zeskampen en volksspelen losbarsten, trekt de hele Zeeuws-Vlaamse kinder schaar met versierde fietsen over paden, door straten en ste gen op weg naar het dorps- of marktplein, waar een deskundi ge jury de prijzen toekent. En zijn het geen oranje ballonnen die het zwerk kleuren, dan toch zeker rode, witte en blauwe. Al les is zoals het altijd was en zo als het kennelijk eeuwig moet zijn Tradities worden gekoes terd en zelfs in ere hersteld. Zo als in Paal waar 's middags een ouderwetse zeepkistrace wordt gehouden. Mét een tintje van deze tijd. Want nog voor de eer ste zeepkist is gestart, roept een strak geklede, blonde meid naar een kennelijke vriendin, iets verderop „Heb jij je oranje string aan? Ik wel Te gevaarlijk De Waterloopleinmarkt in Ter- neuzen begint officieel om klok slag acht uur, maar de meeste verkopers hebben zich al rond de klok van vier gemeld op het Stadhuisplein, de Markt, en de Herengracht. Verder dan de Ax- elsedam mag de uit z'n voegen gegroeide rommelmarkt niet uitdijen. Te gevaarlijk en te on overzichtelijk, oordeelden de organisatoren. Twee meisjes torsen een grote kartonnen doos mee met aller hande snuisterijen. En een ta feltje om alles netjes uit te stal len. Ze zoeken wanhopig naar een plaatsje. „Ach, dat vinden jullie vast wel", spreekt een wouw van middelbare leeftijd hen bemoedigend toe. Zelf heeft ze zich pontificaal neergeplant op de hoek van de Herengracht, ook al met theepotten, hele en halve seiviezen en beduimelde boekjes met titels als 'Ogen zo troebel als een vijver', 'Nee dok ter, niet daar!' en 'Het spook kwam in de mist'. Plus een ver geelde medische encyclopedie, die besprenkelt lijkt met etter, wondvocht en pus. Het is nau welijks licht, maar er zijn al dui zenden mensen op de been. Er wordt net niet over de hoofden gelopen. Scheidend burgemeester Barbé (midden) wordt met zaklopen verslagen door scheidend voorzitter Van Harn van de oranjestichting in Axel. Nergens in Zeeuws-Vlaanderen werd het Wilhelmus zo uitbundig gezongen als in het Oranjebolwerk Axel. foto's Peter Nicolai Rommeldag Trouwens, wie nieuwsgierig hier en daar een dorp of stad in Zeeuws-Vlaanderen bezoekt, kan niet anders dan conclude ren dat Koninginnedag lang zaam tot rommeldag is verwor den. De afdankertjes van de ene helft van de 100.000 Zeeuws- Vlamingen verhuizen naar de andere helft. Volgend jaar weer? Okee, maar dan andersom. Noem het rommelmarkt, vrij markt of Waterloopleinmarkt... het is één pot nat: mensen hopen nog een lieve duit te vangen voor Hoofden op de rommelmarkt in Schoondijke. Andere merken roepen dat je spotgoedkoop kunt bellen. Maar niet dat je apart moet betalen voor bellen in het buitenland, sms'en en je voice-mail afluisteren. Alleen bij Orange kan dat allemaal gewoon vanuit je beltegoed. Zo weet je altijd waar je aan toe bent. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl www.rederii-diikhuizen.nl 0118-419367

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39