Plan om school te behouden Alleen spelen geen bal aan PZC giro 55 2000 NSGK. Elk kind speelt mee. Zeeuws-Vlamingen en Middelburgers halen minder snel rijbewijs Inslag bolbliksem in Zierikzee Kitesurfer blijft achter boei hangen Hond en poes gedood bij uitbranden woning Sirjansland AMNESTY Sehandicaptë kind Borssele wil basisscholen verkassen 12 Ja, ik steun Amnesty International m. L door Rob Paardekam BORSSELE - De gemeente Bor- sele wil de twee basisscholen in het dorp Borssele verplaatsen. De reformatorische Ds. G.H. Kerstenschool krijgt een nieuw onderkomen achter de kerk van de gereformeerde gemeente. De openbare Franck van Borssele- school kan dan naar het huidige gebouw van de Kerstenschool verhuizen. Deze constructie is nodig om het openbaar onderwijs in de ge meente Borsele in de huidige vorm in stand te houden. De ge middelde schoolgrootte is mo menteel niet genoeg en daarom wil de gemeente de openbare basisschool van Borssele óf die van Nieuwdorp tot nevenvesti ging van De Reiger in Heinkens- zand maken. Dat kan echter niet zomaar. Een school mag van de Rijksover heid alleen een nevenvestiging worden als binnen een straal van vijf kilometer geen andere openbare basisschool is geves tigd. Laten de openbare scholen door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het slagings percentage voor rijexamens in Middelburg behoort tot de slechtsten van Nederland. Ook Zeeuws-Vlaanderen komt er bekaaid vanaf: Zeeuws-Vla mingen halen doorgaans min der snel hun autorijbewijs dan mensen uit andere delen van het land. Zoveel valt af te leiden uit cij fers van het Centraal Bureau Rijvaardigheid (CBR) over de prestaties van kandidaten die opgaan voor het rijexamen. Landelijk ligt het slagingsper centage voor het eerste rijexa men op 46. Het slagingspercen tage in Middelburg ligt met 32 lager dan het percentage in Ter- neuzen (42), terwijl Goes er met 44 procent net boven ligt. Het percentage geslaagden in Mid delburg is vergelijkbaar met de cijfers uit de de vier grote ste den. Daar slagen eveneens minder dan vier op de tien kandidaten voor de eerste keer voor hun rij examen. Van de Zeeuws-Vla mingen die voor het eerst op gaan slaagt 42 procent. Het CBR tekent daarbij aan. dat die slagingspercentages niet al leszeggend zijn. De kans om te slagen hangt ook af van de grootte van de rijschool, het aantal lessen, de instructeurs en de lesmethoden. Ook de diversiteit in kandida ten en de lesauto's (automaat of schakelen) zijn van invloed op het slagingspercentage, aldus het CBR Het CBR publiceert op zijn web site tvwiv.cbr.nlde prestaties van de geregistreerde rijscho len. Die cijfers worden eind ja nuari, half april, half juni en half oktober ververst. Behalve de gemiddelde slaagkans per examenplaats staan op de site ook de prestaties van de indivi duele rijscholen per regio ver meld. donderdag 1 mei 2003 van Borssele en Nieuwdorp nu 4950 meter van elkaar van daan liggen. „Voor die vijftig meter moeten we daarom een ingewikkelde constructie be denken", aldus wethouder F. Tollenaar. „Dat is natuurlijk belachelijk." Omdat het gemeentebestuur niet verwacht dat Den Haag zich coulant zal opstellen, is een plan bedacht om de twee open bare scholen tenminste vijf kilo meter bij elkaar vandaan te krijgen, in de vorm van de ver huizingen. De Kerstenschool zou op ter mijn waarschijnlijk toch moe ten verhuizen, omdat het huidi ge onderkomen te klein is. Voor de Franck van Borsseleschool is het gebouw wel groot genoeg. Als de verplaatsing een feit is, liggen de openbare scholen van Borssele en Nieuwdorp ver ge noeg van elkaar vandaan, zodat één van de twee een nevenvesti ging van de Reiger kan worden. Welke dat wordt, is overigens nog niet bepaald. Haalbaarheid Tollenaar benadrukt dat de plannen in een vroeg stadium zitten. De gemeente moet de haalbaarheid van het plan nog onderzoeken. De wethouder schat de kosten op 2 miljoen eu ro. Toch wil de gemeente er alles aan doen op de openbare scho len allemaal open te houden. „We kunnen wel een school slui ten, maar dan moeten de kinde ren naar een ander dorp, zodat die school te klein wordt en moet uitbreiden", aldus Tolle naar. Als de plannen doorgaan, wil de gemeente bij de Franck van Borsseleschool wellicht ook wat andere voorzieningen zoals de peuterspeelzaal onderbren gen. De gemeente zal vóór de discussie rondom de kader nota meer duidelijk verschaffen over de haalbaarheid van het plan. ZIERIKZEE - Bewoners van de Manhuisstraat in Zierikzee werden gisterochtend opgeschrikt door een snel langsflitsende vuurbal boven hun wonin gen. Het bleek te gaan om een zogeheten bolblik sem. De vuurbal trof een stenen ornament op het dak van het pand Manhuisstraat 23 en richtte aanzienlijke schade aan. Het ornament brak in stukken uiteen. Een van de brokken beschadigde het dak van het naastgelegen pand. De overige stenen bleven liggen. Dat leverde gevaar op voor de omgeving omdat de brokstukken er vanaf kon den rollen. De brandweer verwijderde ze daarom van het dakornament. De blikseminslag veroorzaakte storing aan com puters, televisies, video's en telefoonaansluitin gen. foto Marijke Folkertsma door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Een compleet reddingsteam is gistermiddag uitgerukt om een gestrande ki tesurfer uit de Westerschelde te halen. De man was met de lijnen van zijn vlieger achter een boei voor de Vlissingse boulevard blijven hangen. Hij wist uitein delijk op eigen kracht de kant te bereiken. De man raakte in de problemen toen de wind viel. Zijn vlieger zakte en de lijnen van zijn vlie ger bleven achter een boei han gen. De reddingsbrigade van het strand, een reddingsboot van de KNRM uit Breskens, een ambulance en de politie te water werden opgeroepen om de man te helpen. „Het kan fout aflo pen", aldus strandwacht A. Dijkstra. „Als de lijnen om je benen komen en je kunt jezelf niet op tijd lossnijden, wordt je zo ondergetrokken door de stro ming." De kitesurfer was. tegen de af spraken in, zonder vergunning j het water op gegaan. De ge meente Vlissingen heeft afspra ken gemaakt met de vereniging van Vlissingse kitesurfers. Zon der vergunning mag er niet wor den gesurfd. Als de gemeente een vergunning afgeeft, moeten de surfers zich aan strenge re gels houden. Zo moet er een vei ligheidsfunctionaris aanwezig zijn en moeten de surfers zorgen voor een telefoon en spullen om eerste hulp te kunnen verle nen. De man was niet alleen. Nog drie andere leden van de vereni ging waren gisteren illegaal aan het kitesurfen voor het bad- strand. Dijkstra gaat met de gemeente en de vereniging over leggen of er maatregelen geno- men moeten worden na dit inci dent. Twee jaar geleden zorgde j een kitesurfer voor opschud ding toen hij met zijn vliegerj tussen twee flats op de boule vard scheerde. door Ali Pankow SIRJANSLAND - Een vrij staand woonhuis aan de Lage- weg in Sirjansland is gisteren aan het begin van de avond vol ledig uitgebrand. De brandweer werd rond half zeven gealarmeerd. De vrijwil lige brandweer post Oosterland heeft het vuur met circa acht tien leden en met inzet van twee lage- en twee hoge drukspuiten geblust. Het huis werd bewoond door een gezin bestaande uit man, vrouw en twee kinderen. Twee huisdieren, een hond en een poes, zijn bij de brand omgeko men. Twee paarden in de achter de woning staande schuur konden tijdig in veiligheid worden ge bracht. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur over sloeg naar deze schuur. Het gezin is tijdelijk onderge bracht bij familie in Bruinisse. De betrokkenen, die zeer ge ëmotioneerd waren door het ge beuren, kregen gisteravond nog steun van een huisarts, de stich ting Solvage en de stichting Slachtofferhulp. Blikseminslag Woordvoerder L. Vermeer van de brandweer Schouwen-Dui- veland zegt nog geen aanwij- zigingen te hebben voor de oor zaak van de brand. De veron derstelling die hij zelf van om standers vernam dat er sprake zou zijn van blikseminslag, zegt hij niet te kunnen bevestigen. De politie stelt morgen een tech nisch onderzoek in. We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International I I 4,50 per maand I I anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer I I I I I I Naam/voorletters Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum i i ii i i i _Qm Ov Handtekening Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl g International Support our fight for human rights Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten. Sporten, spelen, vakantie. Kinderen met een handicap willen niets liever dan gewoon meedoen. Daarom zorgen we dat speelplaatsen worden aangepast, maar ook schoolklassen, computers, werkplekken en woonhuizen. In 2003 - het Europees Jaar van mensen met een handicap - willen we nog méér klaarspelen. Doet u mee? Amsterdam www.nsgk.nl nederlandse stichting voor het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36