pzc Starterslening niet te snel geven Borssele is oase met palmbomen rijker Huisdieren komen om bij brand Sirjansland Oud-Vossemeerse jeugd kan stunten Z-Vlamingen halen minder snel rijbewijs b 12 Fracties willen vinger aan pols houden bij uitwerking Jongens gepakt bij valse sponsoractie in Goes Rondrit voor oude trekkers Weddenschap Bestuurder doorgereden na doodrijden fietser in Nisse Onder invloed Geef om vrijheid Ja, ik steun Amnesty International i m. donderdag 1 mei 2003 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wethouder A. van der Wouden van de Volks huisvesting moet niet te hard van stapel willen lopen met het verstrekken van een zogeheten starterslening aan jonge men sen die een eigen woning willen kopen. Dat signaal geeft VVD- GOES - De politie heeft gister avond rond acht uur in de Wil lem Dreeslaan in Goes drie der tienjarige jongens uit die plaats betrapt, die onder het mom van een sponsorloop geld ophaal den bij bewoners in Goes- Noord. De jongens zeiden dat ze geld ophaalden voor een sponsor loop van voetbalvereniging Ro- bur. De sponsorloop zou volgens hen op 17 mei worden gehou den, maar de club had helemaal geen plannen voor zo'n actie. De jongens liepen tegen de lamp toen ze aanbelden bij een trai ner van Robur. De echtgenote van de trainer deed open, ver trouwde het verhaal niet en deed navraag bij haar man. Toen ze terugkwam, waren de jongens verdwenen. J. Quinten van Robur vond het een kwalijke zaak, die de club in diskrediet kon brengen. „Als wij binnenkort echt zoiets als een sponsorloop willen houden, worden wij op deze manier niet meer serieus genomen." Quin ten lichtte de politie in. Een sur veillancewagen nam een kijkje in de wijk, maar kon de jongens in eerste instantie niet vinden. Later vonden agenten de jon gens wel. Het drietal bleek in totaal meer dan twintig euro te hebben opgehaald. De jon gens hebben het geld aan de politie overhandigd en worden doorverwezen naar bureau Halt. fractievoorzitter A. Verseput af en hij krijgt daarin bijval van de fracties van CDA, SGP en Leef baar Schouwen-Duiveland (LSD). Verseput zegt het 'best goed' te vinden dat de gemeente het wo- ningbezit onder jongeren wil stimuleren, maar wil als fractie graag de vinger aan de pols hou den bij de uitwerking van con crete maatregelen daartoe. Hij zegt dit naar aanleiding van een tekstpassage in het raadsvoor stel betreffende de storting van een half miljoen euro in het lan delijke Huisvestingsfonds. De gemeente heeft kort geleden een miljoen euro op haar reke ning gestort gekregen als twee de uitkering uit de verkoop van de aandelen Bouwfonds Neder landse Gemeenten. Eerder al in 2000 kreeg ze een uitkering van twee miljoen euro voor de ver koop van die aandelen. Een der de tranche volgt in 2004. Het geld van die eerste ui tkering werd drie jaar geleden ook ge stort in het Stimuleringsfonds Volkshuisvesting Nederlandse Gemeenten (SVN). Dit landelij ke fonds beheert deze gelden voor de gemeenten Het betreft geoormerkt geld dat eigendom blijft van elke afzonderlijke ge meente. Het kan op brede wijze besteed worden aan leningen voor volkshuisvestingszaken die een vitaal platteland en ste delijk gebied ten goede komen. Zo wil de gemeente onder meer met dit geld leningen verstrek ken aan woningcorporatie Zeeuwland ter compensatie van de vergoeding in verhuiskosten bij de herstructurering van de wijk Malta in Zierikzee. Aantrekkelijk Het dagelijks gemeentebestuur vindt de systematiek van het Stimuleringsfonds zeer aan trekkelijk en stelt de raad daar om voor ook de helft van de tweede uitkering uit de verkoop Bouwfondsaandelen hierin te storten. De raadsfracties kun nen daarmee akkoord gaan. WD, CDA, SGP en LSD willen echter niet dat daarmee meteen groen licht wordt gegeven voor het verstrekken van startersle- ningen aan jonge woningko pers. De WD-er Verseput valt over de zinsnede: 'Wij overwe gen het fonds te gaan gebruiken om het actuele probleem van starters op de koopwoningen- markt het hoofd te bieden'. Wat hem betreft gaat de wethouder daarmee wat te kort door de bocht. Volgens Van der Wouden wordt die starterslening alleen maar als voorbeeld genoemd voor een mogelijke besteding van geld uit het Stimulerings fonds. „Haal die zin er toch maar uit voordat dit voorstel in de raad komt", adviseert Verse put. De wethouder zegt toe dat te zullen doen. van onze regioredactie SIRJANSLAND - Een vrij staand woonhuis aan de Lage- weg in Sirjansland is gisteren aan het begin van de avond vol ledig uitgebrand. De brandweer werd rond half zeven gealarmeerd. De vrijwil lige brandweer post Oosterland heeft het vuur met circa acht tien leden en met inzet van twee lage- en twee hoge drukspuiten geblust. Het huis werd bewoond door een gezin bestaande uit man, vrouw en twee kinderen. Twee huisdieren, een hond en een poes, zijn bij de brand omgeko- KATS - De Oldtimer Trekkers en Motorenclub Midden-Zee land houdt zaterdag een rondrit met ongeveer 85 oldtimer-trek kers. Vanaf 9.00 uur verzamelen de deelnemers zich op de Jonk vrouw Annahoeve aan de Huis- dij k/Katseveerweg bij Kats. Om tien uur valt het startschot. De rondrit gaat via de polderwegen richting Kortgene, Geersdijk, Kamperland, Schotsman, Veer- sedam, richting Veere naar Mid delburg en via Kleverskerke, Van Cittersweg, Pietweg naar het eindpunt op de Van Strien- weg. De totale rit is 63 kilometer lang. KAPELLE - Een 25-jarige in woner van Kapel le heeft gister avond rond half negen in de Korte Kerkstraat in zijn woon plaats een bekeuring gekregen omdat hij een oranje vlag boven op het stadhuis had geplaatst. De man was vanwege een wed denschap omhoog geklommen en had de vlag opgehangen, maar kwam op de terugweg vast te zitten. De bewoners van een van de woningen haalden de man binnen. De politie gaf de Kapellenaar, die onder invloed van alcohol was, een boete. men. Twee paarden in de achter! de woning staande schuur kon den tijdig in veiligheid worden gebracht. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur over-} sloeg naar deze schuur. Het gezin is tijdelijk onderge bracht bij familie in Bruinisse De betrokkenen, die zeer ge ëmotioneerd waren door het ge beuren, kregen gisteravond nog steun van een huisarts, de stich ting Solvage en de stichting Slachtofferhulp. Woordvoerder L. Vermeer van de brandweer Schouwen-Dui veland zegt nog geen aanwij- zigingen te hebben voor de oor zaak van de brand. De veron derstelling die hij zelf van om standers vernam dat er sprakt zou zijn van blikseminslag, zegt hij niet te kunnen bevestigen De politie stelt morgen een tech nisch onderzoek in. NISSE - Een fietser is gister avond omgekomen bij een aan rijding met een auto. De auto mobilist reed door na het onge luk, dat rond half elf gebeurde op de Drieweg ter hoogte van Nisse. De politie Zeeland is op zoek naar de bestuurder of be stuurster van de auto. Het slachtoffer werd door pas santen aangetroffen. Zijn fiets lag op de rijbaan. Ambulance,! brandweer en politie zijn on middellijk na de melding gear riveerd, maar hulp bleek te laat. Van de dader ontbreekt ieder spoor. Ook de identiteit van het slachtoffer was vannacht nog niet bekend. OVEZANDE - De politie heeft gistermiddag even voor vijf uur op de 's-Heerenhoeksedijk in Ovezande een veertigjarige au tomobilist uit de gemeente Bor- sele een rijverbod van zes uur opgelegd. De man had meer dan twee keer de toegestane hoe veelheid alcohol gedronken. Francis van Dijke en Patrick Schetters skaten de nieuwe baan in Oud-Vossemeer open. door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - Een skatebaan. De jeugd van elk dorp wil er één, in Oud-Vosse meer was het gisteren zover. Bij het jeugd honk aan de Patrijzenweg opende wethou der M. Velthuis een zogeheten kwart-ramp, een bank, een spine en een rail. Voor de meeste mensen zijn het gewoon rare obstakels waar de jeugd voor onmogelijk gehouden toeren op uithaalt. „Tsjonge tsjonge", verzuchte een man gisteren. „Hoe is het toch mogelijk?" Nadat Francis van Dijke en Patrick Schetters de baan op spec taculaire wijze hadden geopend gaven ze samen met een paar skatematen een demon stratie weg. En al vonden de omstanders het heel knap wat ze deden; de jongens zelf wa ren niet erg tevreden. Als een truc weer eens niet helemaal lukte, klonk regelmatig een welgemeend 'shit'. De skatevoorziening is met inspraak van de jeugd en omwonenden geplaatst. Na een foto Willem Mieras bijeenkomst waar alle betrokkenen aanwe zig waren, werd besloten een akoestisch on derzoek uit te voeren. Naar aanleiding daarvan is besloten een betonnen skate baan aan te leggen. Deze veroorzaakt de minste geluidsoverlast voor de omwonen den, Wethouder Velthuis waarschuwde de jongeren gisteren nog even. „Een skatebaan is voor skates en niet voor brommers'", sprak ze streng. Daarmee aangevend dat de jeugd er deze keer geen potje van moet ma ken. door Rob Paardekam BORSSELE - Het dorp Borssele is sinds gisteren twee bomen rij ker. Palmbomen wel te ver staan, en nog geen echte ook. Het gaat om het kunstwerk Oase dat gisteren door wethouder A. van Opdorp werd onthuld. Doordat de onthulling onder deel uitmaakte van de activitei ten rondom Koninginnedag, waren een paar honderd mensen er getuige van. Vooraf sprak Van Opdorp ongetwijfeld mooie woorden, maar door het ontbre ken van een microfoon verstond niemand er wat van. Veel maakte dat niet uit, want het ging tenslotte om het kunst werk. Uit de reacties van de mensen viel op te maken dat ze het zeker konden waarderen. Oase is het twaalfde kunstwerk in het kader van de beeldende- kunstroute van Borsele. Het is de bedoeling elk van de vijftien dorpen van een kunstwerk te voorzien. De palmbomen in Borssele zijn ontworpen door kunstenares Wies de Bles. De stichting Kunstuitleen Zee land en de Culturele Raad Borsele hebben subsidie ver leend. Na de onthulling waren de meeste mensen zo weer gevlo gen, de fanfare achterna. Slechts een handjevol kunst liefhebbers bleef staan om het werk uitgebreid te analyseren en op zoek te gaan naar de die pere betekenis. Voor de gewone man hoefde dat allemaal niet zo „Gewoon twee palmbomen tus sen een paar stenen", lachte een man. „Is dat zo moeilijk?" De meeste aanwezigen konden het kunstwerk Oase van kunstenares Wies de Bles gisteren wel waarderen. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Zeeuws-Vla mingen halen doorgaans min der snel hun autorijbewijs dan mensen uit andere delen van het land. Middelburgers doen het nog slechter, het slagingsper centage in de Zeeuwse hoofd stad behoort tot een van de slechtste van Nederland. Zoveel valt af te leiden uit cij fers van het Centraal Bureau Rijvaardigheid (CBR) over de prestaties van kandidaten die opgaan voor het rijexamen. Landelijk ligt het slagingsper centage voor het eerste rijexa men op 46. Van de Zeeuws- Vlamingen die voor het eerst op gaan voor het rijbewijs slaagt 42 procent. Het CBR tekent daarbij aan, dat die slagingspercentages niet al leszeggend zijn. De kans om te slagen hangt ook af van de grootte van de rijschool, het aantal lessen, de instructeurs en de lesmethoden. Ook de diversiteit in kandida ten en de lesauto's (automaat of schakelen) zijn van invloed op het slagingspercentage, aldus het CBR Het CBR publiceert op zijn web site www.cbr.nlde prestaties van de geregistreerde rijscho len. Die cijfers worden eind ja nuari, half april, half juni en half oktober ververst. Behalve de gemiddelde slaagkans per examenplaats staan op de site ook de prestaties van de indivi duele rijscholen per regio ver meld. Afgezet tegen de beide andere examenplaatsen in de provincie, vormen Zeeuws-Vla mingen die voor de eerste keer examen doen de middenmoot Het slagingspercentage in Mid delburg ligt met 32 procent la ger dan het percentage in Ter- neuzen, terwijl Goes er met 44 procent net boven ligt. Het per centage geslaagden in Middel burg is vergelijkbaar met de cij fers uit de de vier grote steden. Daar slagen eveneens minder dan vier op de tien kandidaten voor de eerste keer voor hun rij examen. Het Gelderse Lichten voorde spant landelijk de kroon: hier slaagt zes op de tien kandi daten voor de eerste keer voor hun rijbewijs. We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar I ik machtig Amnesty International 4,50 per maand anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn I rekeningnummer I I I I I I Naam/voorletters Straat I I I Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening •Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Support our fight for human rights Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34