RQVINCIALE ZEEUWSE COURAN Eigen staat Palestijnen in 2005 PZC Bush kondigt einde oorlog in Irak aan ■MJ intratuin Bl0f speelt Markt vol Man zwaargewond bij schietpartij Terneuzen mÊm Tussen haaien in Antwerpen 15 VS, VN, EU en Rusland presenteren vredesplan Midden-Oosten )66 Zeeland wil eden polsen iver formatie ^osgeld geëist /oor toeristen Geraniums Meer virussen voor minder soorten Toch netwerk rondom Dutroux Busstation is de abri voorbij Gelijkspel Oranje tegen Portugal Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 15° A 9° ZW 6 Weinig zon Veel bewolking en af en toe buien. Krachtige wind uit het zuidwesten en maximumtemperatuur 15 graden. 46e jaargang no. 103 onderdag 1 mei 2003 >s nummer 1,10 internet: www.pzc.nl an onze redactie buitenland ERUZALEM - Vertegen- 'oordigers van het zoge- oemde 'kwartet' hebben isteren het vredesplan oor het Midden-Oosten verhandigd aan de Israë- sche premier Sharon en ijn Palestijnse ambtge- oot Abbas. e Verenigde Staten, de Ver- ïigde Naties, de Europese Unie Rusland hebben het stappen - lan opgesteld, dat uiteindelijk ioet leiden tot de stichting van ;n Palestijnse staat in 2005. e 'routekaart' naar vrede be- aalt onder meer dat de Pales- jnen onmiddellijk een eind loeten maken aan het geweld ;gen Israël en het recht op vre- s en veiligheid van dat land on- ubbelzinning erkennen. Israël ioet een soortgelijke verkla- ng uitgeven, waarin het zich itspreekt voor een Palestijnse ;aat naast Israël, et kwartet verwacht verder an Israël dat het de beperkin- ;n opheft die het de Palestijnen eeft opgelegd, zodat hun dage- jks leven weer normaal wordt, laarvoor moet Israël ook zijn •ger uit Palestijnse steden te- ïgtrekken en stoppen met de ouw van nederzettingen in Pa 's tij ns gebied. lervorming je langverwachte presentatie an de 'routekaart' volgde op de bëdiging van Abbas, de eerste alestijnse premier in de ge- :hiedenis. President Arafat 1IDDELBURG - De Staten- actie van D66 Zeeland wil dat onder alle leden van de partij ;n landelijk referendum komt eer de kabinetsformatie, olgens de woordvoerder van de eeuwse Statenfractie, A. Hij- anaar. zijn de meningen over e voorgenomen formatie ver- eeld omdat de democraten niet t een rechts kabinet zouden ïuishoren De verdeeldheid binnen Zee- md is nogal groot en we wilen ■eten hoe alle 13.000 D66-le- en er over denken", aldus Hij enaar. ,,Het gaat hier niet om en motie van wantrouwen, ïaar gezien deze plotselinge en nverwachte ontwikkeling vin- en wij dat de leden hun mening loeten kunnen laten horen." '66 Zeeland vindt wel dat de itkomst van het referendum ïaatgevend moet zijn bij de be- iissing om deel te nemen aan et kabinet. lijgenaar erkent dat er niet veel ijd is, maar volgens hem moet o'n referendum binnen een reek te regelen zijn. ANP iLGIERS - Er zijn onderhan- elingen gaande over een los- ;eld voor de 31 Europese toeris- en die sinds vele weken in de lahara worden vermist. )at meldde de Franse radiozen- er RFI gisteren. DPA heeft die post ingesteld onder zware internationale druk. De komst van een premier betekent een beperking van de macht van Arafat en een ingrijpende her vorming van het Palestijns be stuur, wat het 'kwartet' ook heeft geëist. Direct na de premier zijn giste ren de nieuwe Palestijnse minis ters beëdigd. Het kabinet van Abbas bestaat uit zowel critici als aanhangers van Arafat. Definitief In zijn eerste toespraak tot het parlement had Abbas gewaar schuwd voor mogelijke pogin gen van Israël om wijzigingen in het vredesplan aan te brengen. „We zullen niet over de route kaart onderhandelen. De route kaart moet worden uitgevoerd", zei de gematigde premier. VN- gezant Roed-Larsen zei gisteren dat de officiële versie van het plan definitief is en niet open voor onderhandelingen. Een onmiddellijk eind aan het ge weld tegen Israël, zoals de 'rou tekaart' voorschrijft, wordt voor de Palestijnen moeilijk te realiseren. Twee Palestijnse radicale islamitische bewegin gen, Hamas en Jihad, hebben het plan al verworpen. En kort na Abbas' toespraak vond gisterochtend in Tel Aviv een zelfmoordaanslag plaats, die aan drie mensen het leven kostte. Gisteravond meldde het dag blad Ha'aretz dat de aanslag pleger de Britse nationaliteit had AFP/RTR/DPA De Markt in Middelburg was nog nooit zo vol met mensen als gisteravond, meldde zanger Paskal Jakobsen van Bief. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Ongeveer tienduizend mensen heb ben gisteravond het concert van Bief op de Middel burgse Markt bezocht. De band speelde voor het eerst voor een groot publiek nummers van de nieuwe cd Omarm. Het concert was de koninginnedagknaller van het jaar. Het was voor het eerst dat er op de Middelburgse Markt zo'n groot evenement plaatsvond. Het initia tief kwam van de Middelburgse horeca, de gemeente sprong financieel bij. Danny Vera opende de avond Tijdens zijn optreden stonden er al zo'n zevenduizend mensen voor het podium. De organisatie sloot uit voorzorg de toegang tot de Markt bij het Tympaan- plein af. Door een te grote concentratie mensen vlak voor het podium ontstond een gevaarlijke situatie. Volgens de politie verliep de avond zonder wanklan ken. Wel werden drie mannen aangehouden na een vechtpartij, die volgens de politie overigens los stond van het concert. Bief begon met De mooiste verliezers, het openings nummer van de nieuwe cd. „Wat te gek dat het hier zo verschrikkelijk vol staat", riep zanger Paskal Jakob sen De band speelde een thuiswedstrijd, Aan de kust werd door duizenden meegezongen, de Markt schud de onder Blauwe Ruis. De organisatie had vooraf op vijf- tot tienduizend bezoekers gerekend. Doordat het weer gistermiddag nog opklaarde, werd dat aantal met gemak gehaald. „Nog nooit in de geschiedenis van Middelburg heb ben er zoveel mensen bij elkaar op dit plein gestaan", zei Jakobsen. pagina 3: nat en rustig pagina 11 feest in Zeeland van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president George Bush zal vannacht verklaren dat de oorlog in Irak zo goed als voor bij is. Het Witte Huis kondigde gisteren aan dat hij dat zal doen in een toespraak vanaf een Amerikaans vliegdekschip op volle zee. In de toespraak zal de president de boodschap overbrengen van generaal Franks, de comman dant van de coalitietroepen, die hem dinsdag meldde dat de be langrijkste gevechtsoperaties in Irak voorbij zijn. Woordvoerder Ari Fleischer van het Witte Huis zei dat Bush geen overwinning zal uitspreken, ook al is de Iraakse president Saddam Hoessein verdreven. Hij wil al leen 'een belangrijk moment' aangeven in een televisietoe spraak, net als in die van 19 maart toen Bush het begin van de oorlog aankondigde. De zegsman van het Witte Huis zei ook dat de vijandelijkheden in Irak nog niet zijn afgelopen. „We hebben troepen die nog steeds worden beschoten, en vuur beantwoorden", zei hij. Dat bleek ook gisteren weer. Amerikaanse militairen scho ten op een menigte in Falluja, een stad 50 kilometer ten westen van Bagdad. Volgens een woordvoerder van het plaatse lijke ziekenhuis zijn daarbij drie doden gevallen en twee mensen zwaargewond geraakt. De menigte boze Iraki's protes teerde bij een Amerikaanse commandopost, nadat daar maandagavond dertien Irake zen waren omgekomen toen Amerikaanse militairen scho ten op betogers die hun vertrek uit een school eisten. Volgens Advertentie HET GROENE WARENHUIS diverse kleuren stekgeranium 5 mei a.s. geopend van 8.45 - 18.00 uur Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 De mens zal steeds vaker met virussen, zoals sars, hiv of pok ken, te maken krijgen. Viroloog prof. dr. Jaap Goudsmit be schrijft dat nu er steeds meer diersoorten door menselijk toe doen verdwijnen, de virussen steeds minder gastheren tot hun beschikking hebben. Oftewel: er zijn minder soorten dieren beschikbaar voor een groeiende hoeveelheid virussen. De Brusselse zakenman Mi chel Nihoul (foto) zal voor een volksjury moeten ver schijnen wegens zijn be trokkenheid bij het Dutroux-zedenschandaal, dat België in 1996 teisterde. Justitie in Luik is ervan overtuigd geraakt dat er toch sprake was van bendevorming r~ rondom Dutroux. De opdracht was duidelijk: het busstation bij het Terneuzense sluizencomplex moest iets anders worden dan die eeuwige abri Dat is de ontwerpers gelukt. De reusachtige stalen constructie met lichtgroen glas wekt bij de één bewondering, bij de ander afgrijzen. De prijs was riant, maar bezoekers zullen het knooppunt van de bussen aan de Zeeuws- Vlaamse kant van de tunnel niet snel over het hoofd Het Nederlands elftal kwam gisteravond tegen Portugal niet verder dan een 1-1-gelijk- spel. Patrick Kluivert opende de score na 27 minuten, hij evenaarde met dit 37e doel punt voor Oranje het record van Dennis Bergkamp. Simao bepaalde de eind stand twaalf minuten voor het einde op 1-1. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie:6; radio en televisie: 9; zeeland: 11,13 en 15, sport: 17,19 en 21; kunst: 23,24,25 en 27; uit: 29, 30 en 31. Amerikaanse militairen schieten op demonstranten in Fallujah. Het was gisteren voor de tweede keer deze week dat de troepen schoten vanuit de menigte beantwoordden. foto Hussein Malla/AP ooggetuigen was het een vreed zame betoging, maar een leger- woordvoerder zei dat de Ameri kanen terugschoten toen er vanuit de mensenmassa op hen werd geschoten. Minister van Defensie van de VS Donald Rumsfeld heeft tijdens zijn bezoek aan Bagdad in een toespraak tot de Irakezen ge probeerd hen gerust te stellen. „De coalitie wil u helpen bij de overstap van uw land van tiran nie naar vrijheid en zelfbe stuur". zei hij ..Ons doel is stabiliteit en veiligheid te her stellen, zodat u een interim-re gering kunt vormen en uitein delijk een regering die door Irak is ontworpen en gekozen. We blijven zo lang als nodig om u daarbij te helpen en geen dag langer." Brief De Arabische krant Al Quds al A: abi heeft gisteren een brief van de verdreven Iraakse leider Saddam Hoessein gepubli ceerd. De handgeschreven boodschap aan het Iraakse volk is gedateerd op 28 april, de ver jaardag van de 66-jarige Sad dam. De in Londen uitgegeven krant ontving de brief per fax. Volgens de redactie is de brief echt afkomstig van Saddam. Die stelt daarin dat de Ameri kaans-Britse overwinning 'al leen door verraad mogelijk was'. Hij roept in de brief de Irakezen op tot 'verzet tegen de bezetting' en belooft hun 'bevrijding en overwinning'. RTR/AFP pagina 2: verboden geneugten door Wout Bareman TERNEUZEN - Bij een schiet partij in de Rozenstraat in Ter- neuzen is gistermiddag een 29- jarige Temeuzenaar zwaarge wond geraakt. Hij is per ambu lance overgebracht naar het Universitair Ziekenhuis in Gent. De schoten vielen om drie uur. Twintig minuten later meldde de vermoedelijke dader, een 22-jarige man uit Terneu zen, zich op het politiebureau. Hij werd aangehouden. Getuigen verklaarden gister avond dat ze drie schoten had den gehoord. Het slachtoffer werd verschillende malen ge raakt, onder meer in een been. Hoewel de politie hangende het onderzoek verder geen medede lingen deed, houdt de schietpar tij zo goed als zeker verband met enkele incidenten die zich zon dagochtend in Terneuzen voor deden De politie pakte toen vier mannen op na een ruzie tussen twee groepen in de Nieuwstraat in het uitgaanscentrum, die niet alleen uitmondde in een vecht partij, maar ook leidde tot brandstichting en bedreiging. Onder de vier mannen die wer den aangehouden, bevonden zich een 22-jarige en een 29-ja- rige Temeuzenaar, een 19-jari- ge Axelaar en een 27-jarige man met onbekende woonplaats. De ruzie in het stadscentrum ont stond omstreeks half zes, Een uur later ging de auto van één van de betrokkenen, die gepar keerd stond in het Debussyhof in Temeuzen-zuid. in vlammen op. Bij de brand liepen ook twee andere auto's schade op. Weer een uur later kreeg de poli- tie de melding binnen dat in de Rozenstraat werd gedreigd met een vuurwapen. Toen de agen ten verschenen, maakten ver schillende mannen zich snel uit de voeten. Vier werden er aangehouden. Een speurtocht naar het vuurwapen leverde niets op. (Advertentie) voorletters: straat: postcode: plaats telefoon: 'i noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16, Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening. 8 713214 000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). i per kwartaal met automatische incasso S5.10). per jaar met automatische incasso 209,90) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1