Van der Vaart showt klasse Dillen duikt weer op in bespiegelingen Bondscoach zet vraagtekens bij uitstel WK badminton Rechter handhaaft celstraf De Bever Kluivert gelijk met Bergkamp IAAF wist van positieve tests Lewis Sjeng Schalken naar laatste acht Hewitt niet in Masters Rome Seizoen Van Hoogdalem voorbij FC Nürnberg ontslaat Augenthaler Nouma zeven maanden geschorst Invallers voldoen in vriendschappelijke interland tegen Portugal m •W Gonzalez de Galdeano geschorst in Frankrijk Penalty ruim drie weken later benut Dubbelslag Bertoletti in Romandië Williams naar laatste vier bij WK snooker EINDHOVEN - Patrick Kluivert maakte gister avond in de vriendschap pelijke interland tegen Portugal in Eindhoven zijn 37e doelpunt voor het Nederlands elftal. De pas 26-jarige spits deelt daar door met Dennis Berg kamp de eerste plaats op de eeuwige topscorerslijst van Oranje. De verwachting is dat Kluivert nog jaren de nummer één van die rang lijst zal blijven. Hij kan gezien zijn leeftijd nog heel wat jaren mee. Bo vendien staat verder nie mand van de nu nog actie ve internationals bij de eerste vijftien van de schutterslijst. Kluivert debuteerde op achttienjarige leeftijd in het Nederlands elftal. Bij zijn eerste optreden in Oranje, thuis tegen Tsje chië scoorde hij niet. Hij mocht destijds ook maar twintig minuten meespe len. Zijn tweede interland duurde nog korter, twaalf minuten tegen Malta, maar leverde wel zijn eer ste Oranje-doelpunt op. De echte doorbraak van Kluivert kwam in decem ber 1995, toen Nederland in Liverpool een beslis singswedstrijd tegen Ier land speelde met als inzet deelname aan het EK in Engeland. Oranje won met 2-0, beide treffers kwamen van Kluivert. Sindsdien is de Amster dammer niet meer uit Oranje weg te denken. Hij ging door met doelpunten maken, zonder dat hij ooit een wedstrijd tegen een zogenaamde voetbal dwerg aangreep om eens met vier of vij f treffers zijn gemiddelde op te vijzelen. Kluivert kwam tweemaal in zijn interlandloopbaan tot drie treffers; in een vriendschappelijk duel tegen Belgie en in de kwartfinale van het EK 2000, tegen Joegoslavië. GPD MONTE CARLO - De internationale atletiekfederatie (IAAF) was in 1988 op de hoogte van de positieve dopingtesten die in de Verenigde Staten onder anderen bij Carl Lewis waren af genomen. Dat heeft het bestuur van de IAAF gisteren in een persverklaring bekendgemaakt. Lewis, die in zijn imposante loopbaan negen keer goud won tijdens de Olympische Spelen, en zeven andere Amerikaanse atleten werden destijds vrijge sproken door de IAAF. Het Amerikaanse olympisch comité (USOC) had bij de IAAF om die vrijspraak gevraagd. Volgens de internationale atletiekfederatie waren de geconstateerde concentraties bij de acht betrapte atleten, van w ie de IAAF de namen niet noemde, te klein om tot sancties over te gaan RTR/AFP MUNCHEN - Sjeng Schalken heeft de laatste acht bereikt in het tennistoernooi van München. De als derde geplaatste Limburger versloeg gisteren de Australiër Wayne Arthurs in de tweede ronde in twee sets: 7-6 6-3. In de kwartfinales stuit Schalken op de Rus Kafelnikov. John van Lottum bereikte gisteren de kwartfinale van het Challenger-toernooi in New Delhi. De tennisser was in twee sets te sterk voor de Brit Ar- vind Parmar: 6-3 7-6. Van Lottum, in New Delhi als eerste ge plaatst, ontmoet nu de Thai Danai Udomchoke ANP ROME - Lleyton Hewitt heeft zich gisteren afgemeld voor het Masters tennistoernooi van Rome, dat maandag begint. Ook Venus Williams komt niet naar Rome. Zij klaagt over overbe lasting. Hewitt, die maandag na 75 weken door Agassi afge lost werd als nummer 1 van de wereld, wil zich in de Masters van Hamburg (vanaf 12 mei) en de World Team Cup in Düssel- dorf (vanaf 19 mei) voorbereiden op Roland Garros. Venus Williams speelt momenteel in Warschau en reist daarna door naar Berlijn. Williams wil in de aanloop naar Roland Garros niet vier weken op rij tennissen en besloot daarom haar deel name in Rome te annuleren. DPA GELSENKIRCHEN - Voor Marco van Hoogdalem is het sei zoen afgelopen. De verdediger van Schalke 04 klaagt al een tijdje over pijn in zijn heup en wordt volgende week aan die kwaal geopereerd. DPA NEURENBERG - FC Nürnberg heeft trainer Klaus Augent haler gisteren ontslagen. Hij is opgevolgd door Wolfgang Wolf, die half maart door VfL Wolfsburg op straat werd gezet Augenthaler was drie jaar werkzaam bij FC Nürnberg. De club uit de Bundesliga bevindt zich vier speelronden voor het einde van de competitie in acuut degradatiegevaar. SID ISTANBOEL - Pascal Nouma is gisteren door de Turkse tuchtcommissie voor zeven maanden geschorst. De Franse spits van Besiktas maakte na een treffer tegen Fenerbahce (2-0) een obsceen gebaar. Nouma trok zijn shirt uit en liet daarna zijn hand suggestief in zijn broek verdwijnen. Het in cident veroorzaakte veel opwinding in Turkije. Besiktas ont sloeg de Fransman op staande voet. DPA donderdag 1 mei 2003 door Henri van der Steen EINDHOVEN - Aanvallend is het Nederlands elftal top. Dat blijft zo, zeker met Rafael van der Vaart zo meteen als vaste nummer 10. Verdedigend is het Nederlands elftal minder top. En dat blijft ook zo, voorlopig. Zenden verdedigde gisteravond tegen Portugal weer even als een aanvaller en pats, het was 1-1. Met die uitslag kon overigens ie dereen wel leven. De uitslag was natuurlijk ook van weinig waarde. De oefenin terland tegen Portugal was al leen interessant om te zien hoe enkele jonge spelers zich als in valler zouden gedragen. Daar over mocht Advocaat content zijn. Rafael van der Vaart was met afstand de beste wissel. In de drie kwartier die hem gege ven waren, was Van der Vaart een lust voor het oog; ongeloof lijk balvast, buitengewoon in telligent en weer spelend alsof hij 30 is in plaats van 20. De andere invallers bekoorden ook, niet zozeer door louter fa belachtige acties als wel door ongeforceerd mee te doen. Van der Meijde leefde na rust zicht baar op met Van der Vaart en Sneijder in zijn nabijheid. Rob ben probeerde meteen zijn spe cialiteit (de passeerbeweging) en ook Melchiot en Bosvelt wa ren bepaald geen verzwakking van het elftal. De invalbeurt van Van Hooijdonk was te kort voor een recensie; de spits had wel even wat meer tijd moeten ne men voor zijn eerste vrije trap, die hem mogelijk nieuwe roem had kunnen brengen. Positief De reserverol van Ruud van Ni- stelrooij betekende een gelegen heid Makaay en Kluivert nog eens te testen als centraal aan- valsduo. De test viel qua cijfers positief uit, want het was IGui- vert die uit een assist van Makaay scoorde. Verder vonden de twee elkaar toch maar zel den, wat vooral ook met de aan voer te maken had, zoals zo vaak. Oranje zou weer eens 'ou derwets' met vleugelspelers Aanvaller Roy Makaay (links) duelleert met de Portugese verdediger Fernando Couto. voetballen, maar dat was na tuurlijk schijn. In een 4-4-2- systeem zijn de vleugelmannen meer aanvallende middenvel der dan buitenspeler. Overmars en Van der Meijde hebben wel het talent de achterlijn te berei ken, maar enigszins effectief werd de Ajacied pas na rust. Het was soms een beetje goed met Oranje, meestal een beetje matig. Portugal begon met een serie vaardige combinaties, die soms dwars door het Neder landse centrum liepen, maar miste de grote kans op een voor sprong, toen Simao een snelle, op techniek uitgevoerde aanval afrondde door de bal tegen het been van Van der Sar te trappen in plaats van tegen het net. Counter De 1-0 na een klein halfuur ver anderde alles, zoals wel vaker. Tot dan lag Oranje onder. Ne derland durfde niet naar voren te verdedigen, moest dus terug en kon alleen op de counter wat proberen. Ineens viel echter de goal, toen de bal min of meer toevallig via Ricksen bij Makaay kwam, die met een hak je Kluivert kansrijk maakte. De topscorer rondde bekwaam af. De gelijkmaker viel laat. Zen den verdedigde weer eens door alleen maar terug te lopen, Simao de gelegenheid gevend in schietpositie te komen. Via het been van Frank de Boer viel de bal tegen het net 1-1 Na afloop gaven alle spelers el kaar in de middencirkel een hand, zoals bij aanvang van de partij. Het was een illustratie van de avond, die vriendschap pelijk was en weinig om het lijf had, op enkele momenten van grote schoonheid na, Daarvoor wordt Rafael van der Vaart har telijk bedankt. Nederland - Portugal 1-1 (1-0). 27 Kluivert 1-0, 78. Simao 1-1. foto Fred Ernst/AP Scheidsrechter: Meier (Zwi) Gele kaartOoijer, Zenden (Nederland), Loureiro (Portugal). Aantal toe schouwers: 25.000. Bijzonderheid: Kluivert evenaart record Bergkamp als topschutter van het Nederlands elftal met 37 doelpunten. Nederland: Van der Sar: Ricksen (46. Melchiot), De Boer, Ooijer en Zenden: Van der Meyde (85. Van Hooijdonk), Davids (46. Sneijder), Cocu (46 Bosvelt) en Overmars (77. Robben): Kluivert (46. Van der Vaart en Makaay. Portugal: Ricardo; Miguel, Couto, Meira en Jorge; Figo (46. Viana), Ma- niche (46. Conceicao), Rui Costa (46 Deco), Tiago (38. Loureiro) en Simao, Pauleta (63 Gomes). GPD Mateja Kezman wil record neerzetten om nooit meer te vergeten TOPSCORERS Speler met de meeste goals in 1 seizoen in de Nederlandse Eredivisie seizoen speler 1 1956/57 Coen Dillen 2 1960/61 Henk Groot 3 1959/60 Henk Groot 4 1985/86 Marco van Basten 5 1997/98 Nikos Machlas (Gri) 1978/79 Kees Kist 1976/77 Ruud Geels 1958/59 Leo Canjels 9 1966/67 Johan Cruijff 10 1981/82 Wim Kieft 1957/58 Leo Canjels 1956/57 Cor van der Gijp dub goals PSV 43 Ajax 41 Ajax 38 Ajax 37 Vitesse 34 AZ'67 34 Ajax ra? EED 1998/99 Ruud van Nistelrooy 1986/87 Marco van Basten 1959/60 Coen Dillen NAC Ajax Ajax NAC Feyen met nog 5 wedstrijden voor de boeg in dit seizoen STAND EUROPESE GOUDEN SCHO seizoen 2002/03 Christian Vieri Internazionale (Ita) 24 2 48 3 Mateja Kezman PSV (Ned) 31 1,5 46,5 4 James Seattle Southampton (Eng) 23 2 46 5 Thierry Henry Arsenal (Eng) 22 2 44 6 Ruud v. Nistelrooy Manchester (Eng) 21 2 42 factor, afhankelijk van competitiesterkte Kezman (Ser)* PSV 31 BUENOS AIRES - Pas 24 dagen nadat de arbiter hem had toegekend, heeft een Argentijnse voetbal ler een strafschop daad werkelijk benut. Deze 'langstdurende penalty ooit' gaf Atlanta een nipte overwinning (1-0) op Cambaceres, uitkomend in de tweede divisie van Argentinië. Deze unieke gebeurtenis ontstond in de 85e minuut van het competitieduel tussen Atlanta en Camba ceres. Nadat de scheids rechter Atlanta een straf schop had toegewezen, werd het duel afgebroken vanwege supportersrel- len. Ruim drie weken later mocht de Atlanta-speler eindelijk vanaf elf meter aanleggen. Die resterende vijf minuten werden ove rigens afgewerkt achter gesloten deuren, op neu traal terrein. Het incident inspireerde een Argentijnse schrijver, Osvaldo Soriano, tot een verhaal getiteld 'de langstdurende penalty van de wereld'. RTR FLEURIER - De Italiaan Simo- ne Bertoletti heeft gisteren in de Ronde van Romandië een solo van 108 kilometer bekroond met de dagzege en de leiders trui. De coureur van Lampre reed in de eerste etappe van Genf naar Fleurier bijna de hele dag alleen en bereikte uiteindelijk met ruim een minuut voorsprong op het peloton de finish. Bertoletti had 40 kilometer voor de streep een marge van ruim tien minuten op zijn achtervol gers. In de finishplaats Fleurier behield hij daarvan nog 1.10 over De Oostenrijker Gerrit Glomser won de spurt van het uitgedunde peloton, Eddy Maz- zoleni (Italië) werd derde. Bertoletti nam de leiding in het algemeen klassement over van de Zwitser Fabian Cancel- lara, die dinsdag de proloog op zijn naam had geschreven. ANP/DPA door Henk van Weert EINDHOVEN - Haalt Mateja Kezman de veertig doelpunten dit seizoen? Het lijkt onmoge lijk, al weet je het met vijf wed strijden te gaan nooit met de ranke, vinnige Servische spits van PSV, die er nu 31 op de teller heeft staan. Kezman steekt in grote vorm en in hem brandt de ambitie om een record neer te zetten dat ze in Eindhoven en Nederland niet meer vergeten. Veertig doelpunten; het is iets uit vervlogen tijden. Slechts twee spelers in de eredivisie overschreden ooit de barrière van veertig treffers. Henk Groot lukte het voor Ajax in '60-'61. Hij maakte er 41. Een half de cennium eerder scoorde Coen Dillen 43 keer. Het Record, neergezet voor PSV. Toch wordt Dillen tegenwoor dig niet in één adem genoemd met toppers uit het verleden als Wilkes en Lenstra. Buiten Eind hoven, buiten de kring van his torisch bewuste PSV-suppor- ters, was Coen Dillen (1926- 1990) tot voor enkele jaren niet zo heel bekend meer. Van Nistelrooij De herinnering aan Dillen werd nieuw leven ingeblazen in het seizoen '99-'00 toen Ruud van Nistelrooij, voorganger van Mateja Kezman, aan een sei zoen bezig was waar geen maat op stond. Van Nistelrooij was hard op weg om het record van Dillen te achterhalen. De PSV- door Gijs van Oosten DEN HAAG - De Internationale Badminton Federatie (IBF) heeft gisteren het wereldkampi oenschap badminton, van 12 tot 18 mei in Birmingham, uitge steld vanwege de aanhoudende onzekerheid als gevolg van het sars-virus. De Nederlandse bondscoach Martijn van Doore- malen heeft echter het sterke vermoeden dat een politiek spel wordt gespeeld door 'enkele Aziatische figuren' die het da gelijks bestuur van de IBF 'ma nipuleren'. Van Dooremalen is behalve badmintoncoach ook bestuurs lid van het IBF. Hij weet uit hoofde van zijn bestuursfunctie wat er zich op het politieke to- 'er werd geveld door een zware blessure en bleef na 23 wedstrij den steken op 29 doelpunten. Wie was Coen Dillen? In ieder geval een heel andere spits dan Mateja Kezman en Ruud van Nistelrooij. Kezman is beweeg- neel afspeelt. In Birmingham komt het bestuur van de IBF, zoals tijdens elk WK, in verga dering bijeen. Een van de vele agendapunten is de verplaat sing van het hoofdkantoor, dat sinds jaar en dag in het Engelse Cheltenham staat. De Aziatische bestuurders, die steeds meer macht naar zich willen toetrekken, proberen de zetel van het IBF-hoofdkantoor naar hun continent te verplaat sen, aldus Van Dooremalen. „Maar omdat veel Aziatische bondsvertegenwoordigers van wege het sars-virus bang zijn om te reizen, zou het kunnen zijn dat het voorstel het in stem ming niet haalt De Aziaten hebben er dus belang bij om het WK te verplaatsen." Van Dooremalen kan zich niet lijk, razend snel en alert. Van Nistelrooij is een aanvaller die zijn eigen kansen schept en af maakt. Coen Dillen was zelfs geen echte midvoor. De journa list Frans van den Nieuwenhof portretteert Coen Dillen in zijn voorstellen dat er werkelijk sprake is van een gezondheids risico. Het uitstel druist immers in tegen de adviezen van de we reldgezondheidsorganisatie WHO en de Britse overheid. De organisatie was er op ingesteld om 337 deelnemers uit 48 lan den te ontvangen. China zou met een afvaardiging van veer tig personen naar Birmingham reizen Van Dooremalen: ..Een controleerbare groep. Het lijkt me geen probleem om die groep voor vertrek naar Engeland te isoleren." Nadelen De voorbereiding op het WK voor de zeven Nederlandse bad- mintonspelers (Audina, Yie, De Wit, Jonathans, Palyama, Bruystens en Bruil) is afgebro- ivt Coen Dillen boek 'Voor rood-wit gezongen' als een wat norse rechtsbuiten die de vrijheid zocht op het veld en ongenadig hard kon schieten als hij de kortste weg naar het doel gevonden had. Harder dan Ronald Koeman, harder dan Willy van der Kuijlen. Dillen had mooie bijnamen: Het Ka non, Coen de Koene, De Man met Atomen in zijn Schoenpunt Volgens de overlevering schoot hij ooit een gat in een doelnet. Coen Dillen was een late roe ping. Als jongen speelde hij voor het Eindhovense Brabantia Vijftien jaar oud stapte hij over naar PSV, maar hij brak er niet door. Hij stopte met voetbal en ging bij de marine. Na lange om zwervingen keerde hij terug bij Brabantia en in 1949 bij PSV. Dillen bleef bij PSV tot en met ken op een ongelukkig moment. Het WK weegt ook zwaar mee als kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen van volgend jaar in Athene. Volgens Van Dooremalen ziet het er naar uit dat het wedstrijdprogram ma in het najaar van 2003 heel zwaar wordt. „Het WK moet ergens worden ingepast, dat zou denk ik alleen in december nog kunnen. Aan het uitstel kle ven alleen nadelen. De sporters zijn de dupe van een politiek spel." Opmerkelijk is dat een week la ter, van 19 tot 25 mei, het WK tafeltennis in Parijs met 600 spelers uit 120 landen wél door gaat. Tafeltennis is een sport die net als badminton door Azië wordt gedomineerd Het Chine se tafeltennisteam heeft haar het seizoen '60-'61. In 328 wed strijden maakte hij 288 doel punten. Het record uit '56-'57 was dus bepaald geen toeval. Die 43 doelpunten kwamen overigens met horten en stoten tot stand. In twaalf van de 34 wedstrijden scoorde Dillen helemaal niet. In uitwedstrijden maakte hij er vierentwintig. Ongekend is de reeks van negen wedstrijden tussen eind januari en eind maart Dillen scoorde maar liefst twintig doelpunten, de de finitieve stoot naar het record. Er is geen link tussen die tijd en het huidige seizoen. Of hooguit een kleine. De link is Joegosla vië. Mateja Kezman is Joego slaaf, nu Serviër. Coen Dillen heeft zijn opgang mede te dan ken aan de Joegoslavische PSV- trainer Ljubricha Brocic Die oefenmeester maakte Dillen veelzijdiger. Met zijn 43 treffers werd Dillen dat jaar ook topscorer van Eu ropa. Mateja Kezman heeft ook nog kans op de Gouden Schoen. Kezman staat derde in het klas sement, met 46,5 punten. Hij staat in het klassement direct achter leider Roy Makaay (De- portivo La Coruha, 48) en Chris tian Vieri (Inter, 48). Beide spitsen hebben 'slechts' 24 doel punten gemaakt, maar ze staan op 48 punten, omdat de compe tities waarin ze spelen zwaarder wegen. Elk doelpunt in Spanje en Italië telt voor twee, terwijl elke in Nederland gemaakte goal slechts voor anderhalf punt telt. GPD deelname toegezegd. De spelers trainen in afzondering in een accommodatie buiten Peking. Het sars-virus heeft wereldwijd 375 mensen, van wie 159 in Chi na, het leven gekost. In Groot- Brittannië zijn er nog geen slachtoffers gevallen. Het WK badminton is het eerste sportevenement buiten Azië dat als gevolg van het sars-virus wordt uitgesteld. De Engelse voetbalclubs Aston Villa en Everton hebben hun tour door Azië afgezegd. Het nationale voetbalelftal van Portugal, gis teren in Eindhoven tegenstan der van Nederland, heeft twee vriendschappelijke interlands in Japan en Zuid-Korea afge blazen Het WK baanwielren- nen in China staat eveneens ter discussie GPD van onze sportredactie PARIJS - De Spaanse wielren ner Igor Gonzalez de Galdeano mag een halfjaar niet aan wed strijden in Frankrijk deelne men. De Franse antidopingbri- gade CPLD schorste de 29- jarige Bask voor zes maanden wegens het gebruik van het ver boden middel saibutamol. De ONCE-coureur reageerde vorig jaar bij een aantal dopingcon troles in Frankrijk positief. Gonzalez mist door de eenzijdi ge straf ondermeer de komende Ronde van Frankrijk. Vorig jaar reed hij zeven dagen in de gele leiderstrui. Hij eindigdeals vijf de in het eindklassement van onze sportredactie KORTRIJK - De Nederlandse voetballer John de Bever is gis teren in België veroordeeld tot negen maanden onvoorwaarde lijke celstraf en een geldboete van bijna 5000 euro. Rechter mr. L. Dhulst van de correctionele rechtbank in Kortrijk acht De Bever schuldig aan een sleutelrol in het om koopschandaal rond de voet balwedstrijd Kortrijk-Wester- lo. De Bever benaderde in april 1999 twee spelers van Westerlo - de Nederlander Coen Burg en de Belg Mare Cox- om het duel uit handen te geven. Via afgetapte telefoongesprekken kwam de Belgische politie op het spoor van John de Bever. In de rechtbank in Kortrijk gaf De Bever maandag 31 maart voor het eerst toe dat hij betrok ken was bij het omkoopschan daal In februari was hij al bij verstek veroordeeld tot negen maanden celstraf. Daartegen ging de inwoner van Berlicum in verzet (eerste beroep). De Bever, die gisteren naar Ibi- za vertrok voor een zang-optre den, gaat waarschijnlijk in ho ger beroep bij het Hof van Beroep in Gent. De Bever achtte het voor de uitspraak uitgeslo ten dat hij negen maanden de cel zou ingaan „Nederland hoeft mij niet uit te leveren Als ze mij in hoger beroep veroordelen tot De schorsing zal ongetwijfeld veel commotie veroorzaken in de internationale wielerwereld. Gonzalez de Galdeano is eerder door de internationale wieler- unie UCI vrijgesproken van do ping. De Spanjaard, die ondermeer positief werd bevonden na de zesde etappe in de Tour van 2002, kon een doktersattest overleggen waarmee hij aan toonde dat hij het middel saibu tamol om louter medische rede nen gebruikte. De Franse antidopingdienst be sloot na langdurig beraad de do- pingregels anders te interprete ren. Daarop werd Gonzalez de Galdeano voor een halfjaar uit gesloten. AFP/ANP celstraf, zorg ik gewoon dat ik niet meer in België kom. Nee, ze moeten niet doen alsof ik een grote crimineel ben." GPD SHEFFIELD - Mark Williams heeft de laatste vier bereikt op het WK snooker. De 28-jarige Welshman versloeg zevenvou dig wereldkampioen Stephen Hendry gisteren in Sheffield met 13-7 in de best-of-25. In de halve finale staat hij tegenover de winnaar van het duel tussen Lee en Fu. Voor Williams was het de eerste overwinning op Hendry tijdens een WK Hij werd in 2000 de eer ste linkshandige wereldkampi oen in de 73-jarige historie van het evenement. In de finale boog de Welshman tegen Matthew Stevens een achterstand van 13- 16 om in winst met 18-16. Het jaar erop stond Williams weder om in de eindstrijd die hij ver loor van Hendry (11-18) Dat was de tweede keer dat hij tij dens een WK tegen de Schot het onderspit dolf. Eerder gebeurde dat in 1997 Ook Ken Doherty schaarde zich bij de beste vier van de wereld. De als vijfde ge plaatste Ier won met 13-8 van de Schot John Higgins. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17