België werkt aan windpark in zee POK" \W Reusachtig windscherm van glas en staal PZC Vijf kunstenaressen in de schijnwerpers MIDDELBURG BOEKENSTAD 13 lezers schrijven ELICHT Verzet kunst Justitie I Justitie II PvdA-vrouwen IV WCT IV Islam Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. donderdag 1 mei 2003 door Harmen van der Werf Nederland heeft het nakijken bij de bouw van windmolenparken in zee. Al jaren wordt er over gepraat, maar tot nu toe is nog geen paal voor een windmolen de zeebodem ingedre ven. Het heilige vuur lijkt te ontbre ken. Bij de Belgische, Franstalige groene staatssecretaris voor energie Olivier Deleuze brandt dat wel. Een eerste windmolenpark in de Wes- terscheldemonding, op de Vlakte van de Raan, mag door de Belgische Raad van State op procedurele fouten afge schoten zijn Twee nieuwe parken staan alweer op de rol, één iets verder weg in zee op cle Vlakte van de Raan en een grote op de Thorntonbank, zo'n dertig kilometer uit de Vlaamse kust, tegen het Nederlands deel van de Noordzee. Met de landelijke verkiezingen in Bel gië van 18 mei in zicht had Deleuze zich geen mooier einde van zijn staatssecretariaat kunnen wensen. Hij kan zijn kiezers laten zien dat hij echt werk maakt van duurzame ener gie, dat het wat uitmaakt dat de groe nen meeregeren. Dat is ook precies de kritiek die leeft bij de gemeente Knokke-Heist, dat windmolenparken in zee 'een politiek speeltje' zijn. Het gemeentebestuur van Knokke-Heist leidde het verzet tegen het eerste windmolenpark, daarin gesteund door de Zeeuwse ge meenten Sluis en Vlissingen én de pro vincie Zeeland. De windmolens tasten het vrije uit zicht aan, vinden zijDe Vlakte van de Raan ligt gewoon te dicht bij de kust en, het hoofdargument van de Zeeuw se bezwaarmakers, de open Wester- scheldemonding moet vrij blijven van hinderlijke, onnatuurlijke obstakels. Ook voor de veiligheid van het drukke scheepvaartverkeer op de Wester- schelde. Broeikasgassen Inge Jooris van het kabinet van De leuze is niet onder de indruk. België moet op de één of andere manier vol doen aan internationale afspraken over het beperken van de uitstoot van broeikasgassen. Windenergie komt dan al snel om de hoek kijken, als al ternatief voor uit kolen of gas gepro duceerde elektriciteit. En als alterna tief voor kernenergie, waarvan de huidige Belgische regering op termijn af wil. k Vlissingen Cadzand-Bad Zeebrugge Zeeuws- Vlaanderen BELGIE |cKeeSlammers/pzclOJanDeNul Fina Eolia ©C-powerL Het verst in zee geplande windmolen park, op de Thorntonbank, moet de grootste milieubijdrage gaan leveren. C-Power, een combinatie van voorna melijk Waalse bedrijven en baggeraar Dredging International, wil daar zes tig windturbines wegzetten van elk maximaal 5 megaWatt. Samen kunnen ze alle gezinnen in België drie weken van elektriciteit voorzien. Het project op de Vlakte van de Raan, of beter de Droogte van Schooneveld, is kleiner. Een consortium van Fina- Eolia en baggerbedrijf Jan DeNul wil daar 36 windmolens plaatsen met een vermogen van in totaal 108 tot 129 megaWatt. Als er niets tussenkomt, beginnen de werkzaamheden voor beide windmolenparken volgend jaar. Of dat haalbaar is, hangt opnieuw af van de tegenstand. Het gemeentebe stuur van Knokke-Heist heeft nog geen standpunt bepaald, maar, ver klaart een woordvoerder, de kans dat Knokke-Heist in het geweer komt te gen de locatie op de Vlakte van de Raan, is 'niet denkbeeldig'. Met de keuze voor de Thorntonbank heeft Knokke-Heist minder moeite. Die ligt uit het gezichtsveld van de apparte menten aan de boulevard. Doelmatiger Burgemeester graaf Leopold Lippens van Knokke-Heist is ook al geen warm voorstander van molens op de Thorntonbank. Hij zou veel liever zien dat België, Nederland en Groot- Brittannië met elkaar rond de tafel gaan zitten om een plek aan te wijzen op de Noordzee voor een gezamenlijk, grootschalig windmolenpark. Dat lijkt hem veel doelmatiger. Zeeuws gedeputeerde van energiebe leid Jacques Suurmond (WD) heeft zo kort na zijn aantreden nog niet zo'n uitgesproken mening. Hij lijkt verrast door het nieuws over de windmolen parken en vraagt zich af wat er is ver anderd sinds de procedure tegen het eerste windpark op de Vlakte van de Raan. „Het lijkt mij dat de problemen die wij signaleerden voor de visserij, voor de veiligheid van de scheepvaart en voor vogels, niet zijn verdwenen." Van de andere kant begrijpt hij de Bel gen wel. ,,We willen allemaal meer doen aan duurzame energie." Het scherpste verzet is wellicht te ver wachten van visserijorganisaties, die zich tot op heden vrij stil hebben ge houden. De Arnemuidse visser Blaas Marijs noemt de keuze voor de Thorn tonbank ronduit 'een drama'. „Wij komen daar wekelijks." Hans van Geesbergen van de Zeeuwse vissers- Als het aan de Belgische staatssecretaris voor energie ligt, staan windmolens straks niet alleen op het land. foto Dirk-Jan Gjeltema vereniging Zevibel gebruikt het woordje 'funest'. Grote kotters vissen op de Thorntonbank, kleine Eurokot ters op de Vlakte van de Raan. Van Geesbergen: „Vissers hebben histori sche rechten. Die kun je niet zomaar afpakken." Alternatieve vormen van visserijin de windmolenparken, ziet Van Gees bergen voorlopig niet zitten. „Die windmolenjongens schermen daar wel mee, dat mosselkweek mogelijk zou zijn tussen die molens, maar ik heb er nog nooit een fatsoenlijk on derzoek naar gezien." Het heilige vuur van staatssecretaris Deleuze mag na de verkiezingen in België blijven branden. Hij zal nog volop brandstof nodig hebben om Ne derland voor te blijven. Het nieuwe busstation van Terneuzen is klaar, maar nog niet in gebruik. foto Peter Nicolai door Jan Jansen TERNEUZEN - Aan sommige borreltafels heet het lelijk, net zo makkelijk noemen ze het een deur verderop mooi. Dat punt scoren de architecten Paul van Beek en Frank Roodbeen alvast. Het door hen ontworpen nieuwe busstation bij het Terneuzense sluizencomplex is opvallend ge noeg om de tongen los te maken. De architecten voldoen ermee aan een eis die met name de ge meente Terneuzen stelde: zet iets herkenbaars neer, iets meer dan de gebruikelijke verzame ling abri's, opstapplekken en rijstroken. Dat heeft de provin cie Zeeland, die het station fi nanciert, geweten. Vergeleken met het oorspronkelijke, sobere plan gingen de kosten riant over de kop: 3,1 miljoen euro. Maar dan heb je ook wat... Een reusachtig windscherm van lichtgroen glas, gevangen in een stalen constructie, met hier en daar uitstulpingen voor de kleurige zitjes, een chauffeurs- verblijf en de fietsenstalling, en aan de uiteinden markeringsto rens om van ver op te vallen. En dat doet het knooppunt van busverbindingen aan de Zeeuws-Vlaamse kant van de tunnel. Westenwind Naast herkenbaarheid was be schutting van wachtende pas sagiers tegen de op die open plek door niks gehinderde, overheer sende westenwind ook een ver eiste. „Zo is het een langwerpige constructie geworden, haaks op de windrichting", legt de Hil- versumse architect Frank Roodbeen uit. Het stelde hem meteen voor een probleem: het hoge scherm moet tegen een stormpje kunnen door Ali Pankow ZIERIKZEE - Alexandra Stapff zet in de maanden mei en juni vijf kunstenaressen in de schijnwerpers in haar galerie Alexandra in de Lange Nobel- straat in Zierikzee. Passend bij de signatuur van deze galerie annex handtapijtweverij heeft zij deze kunstenaars verzocht voor deze expositie hun uiteen lopende interpretaties rond het thema 'katten' uit te werken. Voor de meesten van hen bete kent dat een incidenteel uit stapje naar een geheel ander Daarom zijn de glasplanken niet alleen gevat in gegalvani seerd (roestwerend) staal, maar is het gevaarte extra geschoord met kruisdraden en een paar zij vleugels. „Daar hebben we met de constructeur goed naar geke ken." Roodbeen ontwierp het busstation in overleg met land schapsarchitect Paul van Beek uit Rotterdam die verantwoor delijk was voor de inpassing in de omgeving. Van Beek droeg een steentje bij aan de beschut ting tegen weer en wind door aan de westkant van het com plex een 'groenkade' in te teke nen met in ieder geval een rij po pulieren. Gezien de ligging van het sta tion, buiten de stad, moesten de ontwerpers verder rekening houden met de sociale veilig heid. „Dan wil je geen donkere, dichte wanden", zegt de op drachtgever in het provincie huis. Vandaar het glas, licht en doorzichtig Om gezelligheid heeft Roodbeen zich daarente gen niet bekommerd. „Dat lukt maakt bronzen kleinplastieken. In galerie Alexandra geeft Hoo- genboezem met haar werk een humoristische kijk op de kat ten wereld. Judi Bruinsma, eveneens uit Rotterdam presenteert zich met raku gestookte katjes. Zij toont het dier in zijn speciale, soepele houdingen. De expositie 'Vijf kunstenaressen in de schijnwerpers' in galerie Alexan dra wordt zaterdag 3 mei om 14 00 uur geopend en is lot en met zondag 29 juni te bezichtigen van donder dag tot en met zondag tussen 11.00 en 17.00 uur en op donderdagavond van 18.30 tot 21.00 uur. je op die plek toch niet." Hij noemt zijn geesteskind een 're delijk industrieel ding in een omgeving die daar om vraagt, met die sluizen en die schepen'. „Het is eigenlijk meer een appa raat dan een gebouw.Het staal mocht om die reden bijvoor beeld zijn originele kleur hou den, het is niet geschilderd. De architect kent geen voorbeelden van vergelijkbare busstations, maar de voor zijn ontwerp ken merkende glasplanken worden volgens hem vaker toegepast in een industriële omgeving. Hij is tevreden met het resul taat. „Het is bepaald niet alledaags. Ik heb al veel wo ningcomplexen en kantoren ontworpen, maar dit is echt heel iets anders. Ik ben er wel geluk kig mee." Uiteraard vindt Roodbeen het de 3,1 miljoen eu ro wel waard. Dat Terneuzen praat over zijn ontwerp beves tigt hem in zijn gelijk. De archi tect wilde iets spraakmakends doen. In de discussie - mooi of lelijk - mengt hij zich wijselijk niet. Dat moeten anderen maar uitmaken. De uitkomst van een kleine rondgang langs leken zal hem tevreden stemmen. Veel va ker dan de kwalificatie lelijk valt een andere term: 'allure'. Gedeputeerde Gert de Kok verricht 14 mei de officiële opening. Het gebeurt niet vaak dat een hoofdofficier van justitie tekst en uitleg geeft over zijn organi satie en dat het Middelburgs parket minder presteert dan een beetje advocatenkantoor zou wel eens gebaseerd kunnen zijn op een te hoge dunk van de pres taties van advocatenkantoren (PZC, 25-4). Menig advocaten kantoor heeft zich gespeciali seerd in bepaalde zaken en daartegen moet elke officier van justitie de strijd opnemen. Vooral in het arrondissement Middelburg met een kleine be zetting is daardoor inzet en veelzijdigheid nodig. De heer Eland schrijft dat de laatste ja ren veel is geïnvesteerd in kwa liteitsverbetering en als blijk daarvan is het ISO-certificaat behaald. Echter het certificaat op zich is geen garantie voor kwaliteitsverbetering, wel als deze wordt gekoppeld aan een mentaliteitsverandering bij diegene die de ISO-normen moeten toepassen. Toch blijven klachten liggen, ook in Zeeland. De vraag is, waar staat het OM in deze? Al gauw ontstaat de neiging van 'het met elkaar on der de pet willen houden'. De discussie rond het Openbaar Ministerie houdt verband met de aanstelling van de heer Va- lente als plaatsvervangend hoofdofficier. Voor de in het ver leden geleverde prestaties door de heer Valente, zoals beschre ven in de PZC van 5 april, is vast en zeker geen ISO-certificaat nodig geweest. Door de komst van de heer Valente naar Zee land ontstaat het gevoel dat er een frisse wind van zee door het Openbaar Ministerie gaat en hopelijk houdt de heer Valente voor de toekomst de wind in het zeil. U. Bakema A. van Dalsumstraat 11 Vlissingen De baas van het OM in Zeeland, hoofdofficier van justitie J. E- land hoogstpersoonlijk, schreef in de PZC van 25 april in de ru briek Te gast, dat de Zeeuwse burger met voor zijn veiligheid moet vrezen als gevolg van wei nig kwaliteit bij het OM. Onder de verantwoordelijkheid van juist deze hoofdofficier weiger de fraudeofficier Van Es om mijn aangifte van strafbare za ken in het conflict Trading Ad- vice/Broersma versus de over heid op te nemen. Nadat ik daarna schriftelijk aangifte had gedaan bij de Zeeuwse hoofdof ficier zelf (zie PZC 17-10-2002) voerde deze ambtenaar een drogreden aan om geen straf rechterlijk onderzoek in te hoe ven stellen. Terwijl ik (alleen) aangifte had gedaan tegen 39 personen, beweerde de hoofdof ficier tegen de tekst van mijn aangifte in, dat ik aangifte zou hebben gedaan tegen over heidsorganen, en die zijn niet strafrechterlijk te vervolgen (Pikmeer-arrest). Een grove, ge makkelijk te controleren, leu gen van deze hoofdofficier die is bedoeld om (oud)bewindslie- den, (top)ambtenaren en zijn hoogste baas van het OM (ten onrechte) uit de wind te houden. Wellicht is de kwaliteit van het OM voldoende om met wild plassers om te gaan, het is het zeker niet wanneer het gaat om serieuze zaken als misdrijven gepleegd door vertegenwoordi gers van het openbaar bestuur zoals in het conflict Trading Ad- vice/Broersma versus de over heid hebben plaatsgevonden. Tegen de beschikking van de hoofdofficier heb ik mij zowel bij het Gerechtshof als bij de Hoger Raad der Nederlanden beklaagd. Sam Broersma Timmermanstraat 30 Zoutelande De media worden in steeds gro tere mate gedomineerd door mannen. Verrast was ik door de PZC die een stuk inruimde hoe het werkt in onze eigen PvdA voor vrouwen aan de top. In het artikel is precies weergegeven hoe het in zijn werk gaaten alsje politiek niet actief bent zul je denken dat is echt democra tisch, de leden beslissen. De dis cussie in de meeste afdelingen moet nog beginnen en binnen het gewest Zeeland zijn de rap porten De kaasstolp en Onder een gesloten dak niet bespro ken. Conclusies die landelijk wel zijn getrokken: terug naar de afdelingen, de stemmers, de sympathisanten aan het werk. Luister naar de mensen en han del ernaar volgens sociaal-de mocratische beginselen. Ik ben kwaad Vierduizend stemmers op Marjan de Koster en Maria le Roy worden geschoffeerd. Al leen mannelijke gedeputeerden onder wie een vader van elf kin deren. Hoe kan hij dit combine ren? Alle politieke partijen, ook de PvdA, dienen gebruik te ma ken van eigen-wijze vrouwen en werk te maken van herverdeling van kennis en macht. Een vrou wennetwerk kan helpen vrou wen op belangrijke posten te krijgen. Emanciperen is een zaak van mannen en vrouwen Hierbij past geen college dat uitsluitend uit mannen bestaat Hoeveel vrouwelijke wethou ders, fractievoorzitters telt Zee land nu? Atie van Dijk Waddenzeestraat 14 Oost-Souburg Evenals de eerste heeft ook de tweede zitting van de Raad van State aangetoond dat Provinci ale Staten van Zeeland allesbe halve zorgvuldig zijn omgegaan met de belangen van de bevol king. Het prestige van de schei dende bestuurders Bruijnooge en Van Zwieten woog zwaarder dan de zorgvuldige afweging van de voors en tegens van de WCT. Anders is niet te verklaren dat de Raad van State vraagte kens heeft gezet bij de komst van de WCT. De kritiek betrof: 1. er is niet serieus gezocht naar al ternatieven met betrekking tot werkgelegenheid; 2. de proce dure voor de bestemmingswi jzi - ging van De Kaloot is in strijd met de habitatrichtlijn; 3. er is geen overleg geweest met Brus sel inzake die bestemmings planwijziging van een uniek natuurgebied; 4. de natuurcom pensatie is van kwantitatieve aard, echter niet van kwalita tieve aard in de zin zo die wordt bedoeld in de habitatrichtlijn. 5. de overlast van de toename van het aantal goederentreinen van 52 naar 190 per week is on voldoende onderzocht; 6 de ge volgschade ten gevolge van trillingen is onvoldoende on derkend en 7. er is geen contact geweest met Bergen op Zoom en Roosendaal die met dezelfde spooroverlast te maken krijgen als de woongebieden in Zuid- Beveland. Tijdens de zittingen van de Raad van State bleek, dat de appellanten hun huiswerk beter gedaan hadden dan de ar rogante bestuurders. Of om in termen van de heer Van Zwieten te spreken, niet de bezwaarma kers zijn 'kippen zonder kop', doch de bestuurders. Peter H de Dreu Rijzendeweg 26 Woensdrecht Van harte stem ik in met de in houd van de inzending van Ruud Boogaert over de AEL en zovoort (PZC 24-4). Helaas is Nederland kennelijk volslagen blind over het feit dat de islam ons land al in de greep heeft. Als een dominee in zijn preek zou aanzetten tot verzet tegen de is lam dan zou hij tientallen orga nisaties over zich heen krijgen Heel erg is het gesteld met de heer Piet van Wijck, die het Pa lestijns verzet vergelijkt met het Nederlands verzet tijdens de oorlog (PZC 24-4). Hij is vast en zeker van harte welkom bij de terreurafdeling van de AEL. Hij wil dat de staat Israël wordt op geheven en plaats maakt voor een Palestijnse staat. Het is geen reactie waard, voor zoveel jo denhaat zijn geen woorden. On ze regering moet worden aange klaagd vanwege het feit dat moslimjongeren notabene in ons eigen land worden opgeleid tot terroristen, het is algemeen bekend en het gaat gewoon door. De AEL moet worden ver boden, er mag geen overheids geld worden gegeven aan isla mitische culturele instellingen het zal uiteindelijk worden ge bruikt om onze eigen cultuur en samenleving om te buigen tot een islamitische staat, en daai zal geen plaats zijn voor joden en christenen. Maar in het land der bangerikken voelen mos lims zich als een vis in het water Ze worden niets in de weg ge legd. mogen met overheidssteun gebedsruimten bouwen, ze zijn als het ware al een staat in eer. staat. Het paard van Troje is al jaren binnen, het wachten is op de uitbarsting! M. Vreekt De Zompe 26 Serooskerki onderwerp dan waar zij zich normaliter op toeleggen. Zo cre ëert Klaar Wolff bij voorkeur tulpenschilderijen in acrylverf. Op verzoek van Alexandra Stapff heeft zij nu poezen, die overigens wel haar lievelings dieren zijn, in fraai coloriet op het doek gezet. Maja Philips uit Giessendam werkt met acryl op linnen en pa neel. Zij presenteert haar katten in op stripverhalen lijkende schilderijen en portretten. Clazien Immink uit Rotterdam legt zich toe op zeefdrukken en olieverf. Ook zij creëerde nieuw werk voor deze expositie. Centijn Hoogenboezem komt van oorsprong ook uit Rotter dam, maar woont en werkt te genwoordig in Frankrijk. Zij Advertentie zondag 4 mei een hele dag lang op de Markt de grootste en leukste boekenmarkt van heel Zeeland een activiteit in het kader van de Kunst- en Cultuurroute

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13