A IUM Ik zal de kinderen wel missen Grote schoonmaak Pareltjes op popplaat Knippen en plakken Apple begint met cd-winkel op internet M 29 Eerste namen Parkpop bekend woensdag 30 april 2003 Verdedigen 1. Jamai - Step Right Up (1 2. Coldplay- Clocks (5) 3.50 Cent - In Da Club (2) 4. K3 -De 3 Biggetjes (10) 5. Will Young - You And 113) 6. Gareth Gates Anyone Of Us (Stupid Mistake) (4) 7. Scooter - Weekend! (7) 8. Intwine - Happy(6) 9. Eminem - Sing For The Moment 18) 10. Sugababes - Shape (1 1 11. Simply Red - Sunrise O) 12. Madonna - American Life 21 13.Snoop Dogg- Beautiful03) 14. Daniel Bedingfield - If You're Not The One 114) 15. Room 5 Ft. Oliver Cheatha - Make Luvfl 2) 16. Evanescence - Bring Me To Life 118) 17. R. Kelly - Ignition 115) 18. J. Lopez Ft. LI Cool J - All I Have 116) 19. Bust - Year 3000125) 20. Bad Candy - Spin Around (20) 21. Xander De Buisonje - Ik Zie/ Helden 122) 22. Shania Twain - Ka-Ching! 119) 23. Gareth Gates - Unchained Melo dy)-) 24. Blue - U Make Me Wanna 128) 25. Kelvin - Alive And Kickin' 117) 26. Robbie Williams - Come Undone (26) 27. Stuart - Free (Let It Be) 124) 28. Do - Heaven 129) 29. Kelly Rowland - Can't Nobody 171) 30. Blue Ft. Elton John - Sorry Seems To Be... 123) 31. The Roots - The Seed 132) 32. B2k Ft. P. Diddy - Bump Bump Bump 127) 33. Idols - Here We Are!-) 34. Christina Aquilera - Beautiful (31) 35. Charlotte - No Doubt About It (-) 36. Pink - Family Portrait 130) 37. Big Brovaz - O.K. 142) 38. Girls Aloud - Sound Of The Un derground 137) 39. Craig David Ft. Sting - Rise Fall (-) 40. Linkin Park - Somewhere I Be long 133) 41. Dj Galaga - It's On You 140) 42. Kane - My Best Wasn't Good En ough 134) 43. Gebroeders Ko - Ik Heb 'N Toeter Op M'n Waterscooter 141 44. Celine Dion -1 Drove All Night (38) 45. Ja Rule Ft. Ashanti - Mesmerize (35) 46. Avril Lavigne - I'm With You 136) 47. Big Brovaz - Nu Flow 139) 48. Shakira - The One 143) 49. Drumatic Twins - Feelin' Kinda Strange 144) 50. Mis-Teeq - Scandalous (-) 1. Use Delange - Clean Up 13) 2. Norah Jones - Come Away With Mef[) 3. Simply Red - Home 12) 4. Madonna - American Life (-) 5. Celine Dion - One Heart 15) 6. Coldplay - A Rush Of Blood To The Head 16) 7. Rowwen Hèze - Dageraad 14) 8. Robbie Williams - Escapologyl8) 9.50 Cent - Get Rich Or Die Trying (9) 10. Linkin Park - Meteora (7) 11. Jan Keizer - Going Back In Time 2 150) 12. Sugababes - Angels With Dirty Faces! 15) 13. Shania Twain - Up! 110) 14. Trijntje Oosterhuis - Trijntje Oos terhuis 111 15. Gareth Gates - What My Heart Wants To Say 13) 16. Kane - So Glad You Made It 112) 17. Eminem - The Eminem Show 114) 18. Justin Timberlake - Justified 137) 19. Macy Gray - The Id (-) 20. Paul Mc Cartney - Back In The World 126) 21. De 3 Biggetjes - De Musical 116) 22. Aida - De Musical 119) 23. Blue - One Love 131 24. Shakira - Laundry Service (22) 25. Bief - Blauwe Ruis 117) 26. Will Young - From Now On (23) 27. Avril Lavigne - Let Go 118) 28. The Sound Of Music - De Musical (38) 29. Christina Aguilera - Stripped (20) 30. Xander De Buisonje - Hemels breed 125) 31. Robbie Williams - Swing When You're Winning 121 32. Pink - Missundaztood 124) 33. Era - The Mass (-) 34. Pink Floyd - Dark Side O/T Moon (30th Ann. Ed.) 130) 35. Evanescence - Fallen (-) 36. Meat Loaf -1 Couldn't Have Said It Better 140) 37. Roxette - The Pop Hits (21) 38. Josh Groban - Josh Groban (32) 39. 8 Mile Original Soundtrack 128) 40. Janine Jansen - Janine Jansen (-) 41. Roxette - The Ballad Hits (34) 42. Marco BorSato - Onderweg (33) 43. Bee Gees - Their Greatest Hits - The Record 129) 44. Dayna Kurtz - Postcards From Downtown 148) 45. Silkstone - For A Reason (43) 46. R. Kelly - Chocolate Factory 141 47. Ramses - Muziek Uit De Film (35) 48. Kelly Rowland - Simply Deep (-) 49. N*E*R»D - In Search Of(-) 50. Ibrahim Ferrer - Buenos Herma- nos (-) Rapper Ali B (r) met zangeres Karima: „Gewoon eikaars culturen leren begrijpen, dan kom je een heel eind." Ali B blijft hopen dat de angst ooit verdwijnt Ik ken de Sjonnies én de Achmeds, vertelt een lachende Ali B (21), terwijl hij aan één stuk doornaar mensen zwaait en links en rechts een hand schudt. En dat is ook zijn missie: de problemen in onze multiculturele samenleving oplossen.,Er bestaat zoveel angst tussen groepen, en dat komt vaak door vooroordelen. Gewoon eikaars culturen leren begrijpen, dan kom je een heel eind." De Marokkaans-Nederlandse rapper Ali B gaat met zijn muziek de strijd aan tegen onrechtvaar digheid. Met zijn single 'Waar Gaat Dit Heen' laat de jonge rapper horen wat hem bezig houdt. De problemen in de we reld stapelen zich op, van oorlog en onderdrukking tot armoede en discriminatie. Ali B rapt er over en schenkt de opbrengst van de single aan Amnesty In ternational. Wereldproblemen houden Ali B, een afkorting van zijn volledige naam Ali Bouali, al langer be zig. „Eigenlijk sinds ik zelf be wuster ben gaan leven", vertelt hij. „Op m'n zeventiende was ik ineens niet zo gelukkig met het leven dat ik op dat moment leid de, met alle stoerdoenerij. Ik merkte dat een heleboel mensen om me heen deden 'alsof'. Neem een onderwerp als seks. Al die stoere praat als je seks met een meisje had gehad. Uiteindelijk was dat helemaal niet meer zo bijzonder en ik dacht: waarom al die ophef!Ali B kwam eer lijk uit voor zijn mening, stopte met het roken van jointjes en si garetten en ging niet meer uit om daar een kick uit te krijgen 'omdat het moet'. Ook merkte hij dat wat in de rest van de wereld gebeurde hem steeds meer begon te boeien. „Vooral het eeuwige probleem van hongersnood in arme lan den, dat trek ik echt niet. Afrika, dat ooit het rijkste continent was van de wereld, en waar te gelijkertijd de grootste armoede heerst", zegt een hoofdschud dende Ali B. Hij vindt het niet eerlijk. „En dan kan ik wel doen alsof er niets aan de hand is, en als opa de pijp uitgaan zonder ooit iets gezegd te hebben. Nou, daar leg ik me dus niet bij neer. Ik zal niets doen waar ik niets mee bereik en echt veel is het misschien ook niet. Maar wat ik kan doen, doe ik." En dat doet hijin de vorm van rappen. Zijn teksten snijden ge voelige onderwerpen aan, waarbij 'vooroordelen' een gro te plaats innemen. Hij schreef niet voor niets het refrein van de hitsingle 'Kutmarokkanen' van rapcollega Raymzter. In zijn ei gen single 'Waar Gaat Dit Heen' haalt hij ook uit naar het be staan van discriminatie. „En dat heeft vele vormen. Discri minatie vanwege het uiterlijk, irriteert me net zo. Dikkere mensen op school, hele kleine klasgenoten of met veel puk kels, ze vielen vaak buiten de boot. Door het systeem van deze tijd moet je maar mooi zijn. Mooie mensen krijgen meer aandacht, terwijl die minder mooiere misschien veel meer kan betekenen voor de maat schappij." Zelf heeft Ali B ook de nodige ervaring met discriminatie. „Ja, m'n ras hè", vertelt hij. „Maar dat heeft puur met vooroordelen te maken. Het beeld dat de afge lopen jaren is gevormd rondom Marokkanen: de vechtjassen, de stoere jongens, de dieven, de he lers, de jochies die wel een lap topje voor je kunnen regelen. Hoe oud ze zijn of waar ze van daag komen, doet er niet toe. Mensen halen nog steeds uit naar Marokkaanse jongeren in het algemeen. Het lijkt een ein deloos probleem. Een probleem dat Ali B al (te) lang bezighoudt. „Als een schip dat weg wil varen, waarbij mijn anker me steeds op dezelfde plek houdt. Alsof ik me er mee bezig móet blijven houden en alsof ik mensen moet verdedi gen die ik helemaal niet ken." De rapper noemt het cliché dat maar al te vaak wordt uitge sproken: die groepen verpesten hetvoor de rest. „Maar dan denk ik: what the fuck, ik ben gewoon een mens. Volkert heeft het toch ook niet voor alle Nederlanders verpest? En die ene racistische skinhead die op mij spuugde toen ik een kleine jongen was, die heeft het toch ook niet voor alle kale jongens verpest? Het mag gewoon niet zo zijn dat mensen die ik niet ken über haupt iets voor mij zouden kun nen verpesten. Het hele systeem zal moeten veranderen." Ondanks zijn sterke stem ziet Ali B een rol in de politiek toch niet voor zichzelf weg gelegd. „Ik ben al zo'n type van: hou je bek en laat me uitpraten als je me wilt begrijpen. En in de posi tie waarin ik nu zit, heb ik veel meer zelf in de hand. Ik heb het gevoel dat politiek toch sterk gestuurd wordt door de media." E en tij dj e geleden liep de rapper toevallig Wouter Bos tegen het lijf op het CS met naast hem een journalist. „Ik legde hem het probleem uit dat de media ne gen van de tien keer negatief be richten over Marokkanen en moslims. Staat er iets in de krant wat met de islam te maken heeft, dan gaat het altijd over extremisme. Eigenlijk alles wat eindigt op isme: gaat het over specialisme, dan bedoelen ze bomspecialisme." Ali B lacht erbij, maar vervolgt serieus: „Ik vind dat je als media én als poli tici de verantwoordelijkheid moet nemen om het volledige beeld te geven. Dus ik vroeg Wouter of hij daar nou straks in de politiek geen invloed op heeft. 'Nee, nee, we kunnen daar niets aan doen', zei hij met een beetje angstige blik. Het lijkt er eerder op dat ze het grootste probleem zelfs vertegenwoordi gen, namelijk die angst die heerst tussen groepen." Hij zucht tot slot even. „Ik hoop echt, echt, dat die angst in onze multiculturele samenleving verdwijnt in de toekomst." Kyra Goede De single 'Waar Gaat Dit Heen' van Ali B (met zang van Karima) ligt in de winkel. De opbrengst gaat naar Amnesty Internatio nal. Meer weten over de rapper: www.alib.nl. Ik ben Bregje van de Ven, 26 jaar oud en ik kom uit Zeeland. Nu woon en werk ik in de provincie Tamil Nadu in Zuid-India. Ik geef Engels en dansles op de Jeugdtheaterschool in Kanchi- puram. Ik woon in het schoolge bouw met achttien jongens en drie meiden van acht tot twaalf jaar oud, twee families en een kok. De school is opgericht door Rajagopal en zijn vrouw Hanne de Bruin, ook een Zeeuwse. £faoete*t> uit Nog tweeëntwintig en een half uur te gaan! Wie be weert dat lange treinreizen door India leuk zijn, is gek. Constant lawaai, tocht, hitte, stank en al gemene ongemakkelijkheid. Vanochtend om vier uur maakte de kok mij wakker met koffie. Ik had alles al klaar staan en nog voordat alle kinderen opge staan waren, vertrok ik naar het Kanchipuram-busstation. Van af daar achtendertig uur treinen en bussen naar Nepal. Naar Nepal om lekker vakantie te houden, maar ook om 'zaken' te doen. Ik moet namelijk India uit om Ramamurthi heeft veel zin in de zomervakantie. foto Bregje van de Ven een nieuw visum aan te vragen. Mijn Indiase visum verloopt over anderhalve week en in India kan ik geen nieuw visum krijgen. Anderhalve week lijkt lang, maar dat is het in India niet. In India duurt alles twee keer langer dan je denkt en daarnaast heb je na iedere reis minstens twee dagen nodig om bij te komen. Terwijl ik naar Nepal reis heb ben de kinderen nog twee weken school, de laatste is een test- week. Zelfs op de lagere school moeten Indiase kinderen over gangsexamens doen. Heftig. Ik heb een Engelse test achtergela ten, die de wiskundeleraar af zal nemen. Ik ben benieuwd wat ze ervan bakken. Na de testweek begint de zo mervakantie. De school gaat twee maanden dicht en alle kin deren gaan naar huis. Tenmin ste dat hopen we. Aiyapan bij voorbeeld wil liever niet naar huis. Of misschien is hij wel bang dat hij daar niet welkom is. Hij heeft al gevraagd of hij niet in Kanchipuram mag blij ven. In ruil voor onderdak wil hij met de volwassenen theater groep meedraaien. Zo maakt hij zichzelf nuttig en leert hij ook nog wat. Ramamurthi heeft wel zin om naar huis te gaan. In de eerste maanden op school had hij veel heimwee. Dat is nu ge lukkig over, maar hij vindt het nog steeds heel fijn om naar huis te gaan en al zijn broers en zus sen weer te zien. Tsjonge, ik ga ze wel missen zeg. Soms zijn ze een beetje irritant. Om zes uur 's ochtend als ik nog niet helemaal wakker ben bij voorbeeld. Maar in vijf maan den zijn alle eenentwintig kind jes en het personeel als familie voor mij geworden. Hoe moet dat nu, twee maanden zonder Chandirans koffie, zonder Bo- waneshwaries engelenstemme tje, zonder blije kopjes aan mijn voordeur en dansfeestjes tus sendoor? Ik kan niet wachten tot de vakantie voorbij isEerst nog even de Himalaya beklimmen. Wat zullen we elkaar daarna veel te vertellen hebben. Eind oktober loopt ook mijn nieuwe visum af. Dan moet ik India weer uit. Dan ga ik echt stoppen. De school duurt vier jaar. Als ik vier jaar blijf moet ik nog zes keer India uit om een vi sum aan te vragen. Trouwens, ik moet toch een keer afscheid van de kids nemen. Ik zie er nu al als een berg in de Nepalese Hima laya tegen op. Bregje van de Ven Dit is de laatste aflevering van Groeten uit India. Clean Up, een toepasselijker titel had Ilse DeLange niet kunnen bedenken voor haar derde studio-album. De 'grote schoonmaak' slaat zowel op de muzikale ommezwaai die ze maakte, als op de achterliggen de periode waarin een Ameri kaanse doorbraak uitbleef. De nieuwe plaat staat mijlenver van haar debuut 'World Of Hurt' en gaat ook een stuk ver der dan 'Livin' On Love' (uit 2000). De softe countrypop heeft plaatsgemaakt voor stevi ge 'americana', al is die term niet op alle twaalf liedjes van toepassing. Feit is dat de plaat 'meer venijn en minder suiker' bevat, zoals de zangeres het zelf uitdrukt. Voor het eerst schreef ze de meeste teksten zelf. Com poneren deed Ilse samen met Bruce Gaitsch, die ooit 'La Isla Bonita' schreef voor Madonna, en Blue Miller (Isaac Hayes, Bob Seger). Het resultaat is persoon lijker en sterker dan haar eerde re werk, maar vermoedelijk minder toegankelijk voor de massa. Martin Groenewold Ilse DeLange: Clean Up (Warner), speelduur: 50.50 min. Uit het noorden van Zweden komt Isolation Years. Voor alsnog vrijwel onbekend hier, maar in eigen land al ontdekt en getekend door major Sony. Het jonge vijftal levert met de twee de cd It's Golden een mooie pop plaat af. De getalenteerde Jakob Nyström blijkt verant woordelijk voor het merendeel van de elf nummers en beschikt ook nog eens over een prachtige stem die soms herinnert aan Jim Morrison (The Doors). Het zijn pareltjes die klinken alsof ze er altijd al geweest zijn, popsongs met kop, staart en onweerstaan bare melodieën. Een lekker or geltje zorgt voor wat psychede lica en er zijn knap gedoseerde toevoegingen van strijkers en blaasinstrumenten. De onder toon blijft aan de weemoedige kant, maar daarmee weet Isola- isaaïlon years Us Gcfcten m ito (ingff iTii tion Years wel een bijzonder aangename sfeer op te roepen. Dit schreeuwt om aandacht. Peter van der Heide Isolation Years: It's Golden (Stickman/Konkurrent), speelduur: 39.44 min. Drie jaar geleden verraste het Amsterdamse Zea met het debuut 'Kowtow To An Idiot', een interessante mix van smeu- ige gitaarpopliedjes en elektro nica. De band werd door muzi kale meningsverschillen gere duceerd tot een duo, en de nieu we plaat Today I Forgot To Com plain maakt duidelijk waarom het ging. Gitarist De Boer en synthesizer man Muermans hebben een wel bijzonder eigenzinnigeibenade- ring van het begrip alternatieve popmuziek. Ze knippen en plakken alles aan en door elkaar: toegankelijke popdeun tjes en ballads, heftige gitaar rock, protopunk en psychedeli ca, lo-fi indiepop, nerveuze break- en gabberbeats en ge stoorde bliepjes. Het album laat zich door zijn warrige, incohe rente karakter moeilijk door gronden en zeker niet snel ken nen, maar nodigt wel uit tot een Z0<\ t°<)N I focOol grondiger beluistering. En wie weet blijkt Today I Forgot To Complain dan een baanbreken de plaat. We zijn overigens zeer benieuwd hoe ze dit live gaan aanpakken. Rob Broere Zea: Today I Forgot To Com plain (Transformed Dreams/ Konkurrent), speelduur: 40.40 min. De Amerikaanse computer fabrikant Apple heeft een muziekwinkel op internet ge lanceerd waar de consument nummers kan downloaden voor 99 dollarcent (90 eurocent) per stuk. In samenwerking met de vijf grote muziekconcerns wor den in eerste instantie ruim 200.000 songs aangeboden aan Apple-gebruikers in de Ver enigde Staten, maar het is de be doeling het project op korte ter mijn flink uit te breiden. De nieuwe dienst, iTunes Music Store, kent vrijwel geen kopi eerbescherming en maakt het mogelijk zonder schending van auteursrechten nummers te branden op cd's. Tot het reper toire behoort werk van bekende namen als Bob Dylan, U2, Emi nem, Sheryl Crow en Sting. De software van de dienst is toege sneden op Apple-producten als de Macintosh-computer en de draagbare mp3-speler iPod. Aan het eind van dit jaar moet er ook een Windows-versie zijn om het grote publiek te bereiken. De overeenkomst tussen Apple en de muziekbranche is opmer kelijk omdat het computercon- cern twee jaar geleden nog veel wrevel wekte met zijn slogan 'Rip. Mix. Burn'. De muziekpro ducenten zagen daarin een aanmoediging tot piraterij. Kennelij k beschouwen ze nu het initiatief van Apple als de beste mogelijkheid om de illegale praktijken via internet in elk geval enigszins in te dammen. Tot halverwege 2001 was het mogelijk gratis muziek van in ternet te halen via de ruilbeurs Napster. Dat bedrijf moest slui ten nadat het een langdurig juridisch gevecht met de mu ziekindustrie had verloren. De organisatie van Parkpop heeft de eerste namen be kendgemaakt van artiesten die op zondag 29 juni in het Zuider park in Den Haag op de podia zullen staan. Het gaat vooralsnog om Krezip, Brainpower, Morgan Heritage, Ska-P, Ozomatli, Van Katoen en Corey. Eind deze week hoopt de orga nisatie van het grootste gratis toegankelijke popfestival van Europa de contracten rond te hebben met de overige arties ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53