PZC Aanpak haven Walsoorden kan zonder MER Armeens gezin voorlopig niet uitgezet PZC Gemeente moet haast maken met invulling van bouwplan Hoek Diamanten paar nog te jong voor middagdutje 13 Nieuwe gemeente Sluis geeft vergoeding naar aantal inwoners weekenddiensten woensdag 30 april 2003 Dubbele Poort Hulst even dicht Fibromyalgiedag Oet herstel van de haven van Walsoorden zal geen gevolgen hebben voor de natuur en het milieu, verwachten Gedeputeerde Staten. Voorronde van Zeeuwse Belofte in Kalashnikov Huisartsen: Tandartsen: Apotheken: Dierenartsen: Thuiszorg: Pastorale dienst: Onderhoud Westerscheldetunnel Celstraffen wegens mensensmokkel Clinge krijgt dorpshart Kratten bier gestolen Enquête leefbaarheid Hoek Prachtige aanwinst Open dag bij de Redding Maatschappij Dorpsraden oneens over subsidie door René van Stee SLUIS - Diverse dorps- en stadsraden in de gemeente Sluis zijn het oneens over de vergoe ding die zij voor hun werk moe ten krijgen. Na de herindeling is besloten een uitkering te ver strekken naar rato van het aan tal inwoners. Voorheen kregen de dorpsraden in de kernen van de gemeente Oostburg een vaste vergoeding van 1800 euro en een bedrag voor administratie- en bestuurskosten. Voorzitter A. de Keuninck van de dorpsraad in Nieuwvliet vindt dat dit principe in de nieu we gemeente Sluis moet blijven gehandhaafd. De dorpsraden in de kleine kernen blijven in zijn visie ook na de herindeling de grote initiators van een gedegen kleine kernenbeleid. Daarvoor moeten volgens hem voldoende middelen beschikbaar worden gesteld. Zijn collega S. Aar- noutse-Champion van de stads raad in Aardenburg is daarente- HULST - De Dubbele Poort in Hulst is dinsdag van 09.00 tot 12.00 uur afgesloten. Boven het weggedeelte wordt op die dag een loopsteiger aangebracht. Kort na de zomer van vorig jaar is gestart met de restauratie van de Dubbele Poort. De poort aan de zijde van de Stadsmolen werd eerst onder handen geno men. Deze werkzaamheden ver lopen voorspoedig. Medio juni wordt deze poort weer open ge steld voor het verkeer. Met de werkzaamheden aan de andere poort en de voetgan gerspoort wordt nu ook begon nen. Deze klus duurt ongeveer twee maanden. Om de overlast zo klein mogelijk te houden, is gekozen voor een steiger boven de weg aan beide zijden van de poort. Hierdoor kan tot medio juni aan deze poort worden ge werkt zonder dat deze wordt af gesloten voor het verkeer. gen van mening dat grotere kernen meer geld moeten krij gen dan kleinere plaatsen. „In Heille wonen 88 mensen. Zij krijgen bijna evenveel geld - 2013 euro tegenover 2371 euro - als het veel grotere Aardenburg. Ik denk dat deze verhoudingen onjuist zijn, omdat de inwoners van grotere kernen in het alge meen meer wensen hebben", al dus Aarnoutse tijdens een in- spreekbeurt bij de laatste raadsvergadering. Zij volgt hiermee de lijn die door het ge meentebestuur van Sluis is in gezet. Wethouder R. Leentfaar liet tijdens de campagne voor de laatste gemeenteraadsverkie zingen dezelfde geluiden horen. De Keuninck vindt dat inwo neraantallen er niet toe doen. Met name de mate waarin een dorpsraad zich manifesteert is volgens hem een belangrijk cri terium waarvan een vergoeding afhankelijk is. Ook is hij van mening dat in grotere kernen veel makkelijker kan worden meegelift met het werk van or ganisaties en instanties die veelal in die plaatsen zijn geves tigd. „Een grotere kern heeft in het algemeen toch al betere voor zieningen. Vergeet daarnaast ook niet dat een dorpsraad in een kleine kern veel vaker een belangrijkere rol speelt dan in een grote kern. Daar komen ze soms niet van de grond of moe ten ze regelmatig nieuw leven ingeblazen worden. Als ik na mens Nieuwvliet spreek, denk ik dat dorpsraad in die plaats zijn bestaansrecht al overtui gend heeft bewezen. Van veel andere dorpen in de nieuwe ge meente moet dat nog worden af gewacht", aldus De Keuninck. SLUISKIL - De Zeeuwse pati ëntenvereniging Fibromyalgie Eendrachtig Sterk (FES) houdt zaterdag 10 mei een informatie markt in 't Meulengat in Sluiskil. De FES vraagt aan dacht voor de bindweefselziek te. Niet alleen leden, maar ook alle andere belangstellenden zijn welkom tussen 13.00 en 17.00 uur. door Conny van Gremberqhe WALSOORDEN - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen hoeft geen milieu effectrapportage (MER) op te stellen voor de voorgenomen herstelwerkzaam heden aan de havendammen bij Wals oorden. De verbeteringswerken aan de glooiingsconstructie van de havendam men zullen geen gevolgen hebben voor de natuur en het milieu. Dat constateren Gedeputeerde Staten van Zeeland. Het provinciebestuur meldde het waterschap gisteren dat een MER niet noodzakelijk is. In het kader van het project Zeeweringen zijn de ha- vendammen bij Walsoorden onderzocht en werd geconcludeerd dat de steenbe kleding niet voldeed aan de veiligheids normen. De steenbekleding op de zuide lijke en noordelijk havendam is te licht en moet over een lengte van 590 meter worden verzwaard. Voordat het herstel kan beginnen, moest worden vastgesteld of de werkzaamheden gevolgen zouden hebben voor de naaste omgeving. Die effecten vallen wel mee, stellen GS nu vast. Door de werkzaamheden verandert het uiterlijk van de haven van Walsoorden - deels overslaghaven, deels jachthaven - niet. De cultuurhistorische elementen in de dijkvakken, de suatiesluis en de veer- foto Camile Schelstraete stup, blijven ook na de herstelwerken in tact. Het strandje van Walsoorden kan tijdens de werkzaamheden, ettelijke we ken, niet worden gebruikt. De haven blijft tijdens de werkzaamheden open, maar enige hinder voor de scheepvaart wordt niet uitgesloten. In samenspraak met gemeente en bedrijven wordt een tij delijk gebruikersregime voor de haven opgesteld, waardoor de hinder beperkt kan blijven. door Raymond de Frel GROEDE - Het Armeens-Azer- beidzjaanse gezin Kniazian mag voorlopig in Nederland blijven. De familie heeft een nieuwe aanvraag voor een ver blijfsvergunning ingediend. In afwachting vertoeft het gezin in een woning in Groede. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De familie Kniazian werd eind vorig jaar uit het asielzoekers centrum Hedenesse in Cadzand gezet, nadat het was uitgepro cedeerd. Om onderdak af te dwingen, bivakkeerden de Kni- azians een week voor het ge meentehuis in Oostburg. Diver se families schoten te hulp en boden het gezin de afgelopen maanden onderdak. De rechter bepaalde vorig jaar dat de familie - vader, moeder en drie kinderen - terug moest naar Rusland, het land van waaruit zij naar Nederland was gevlucht. Dat was echter onmo gelijk, omdat het gezin niet over de benodigde paspoorten be schikte. De toenmalige gemeen te Oostburg was door het aan gescherpte asielbeleid machte loos. Ook de Vreemdelingen dienst, de Immigratie- en Natu ralisatiedienst en de stichting Inlia - die uitgeprocedeerde asielzoekers opvangt - konden niets voor de familie betekenen. De Kniazians vluchtten in 1989 vanwege etnische problemen van Armenië naar Rusland. Tot 1998 leefden zij illegaal in Rus land. Totdat het Russische leger Ashot Kniazian - naar eigen zeggen - wilde inzetten tegen de Tsjetsjenen. Hij weigerde en kreeg te horen dat hij zijn biezen kon pakken. De vlucht eindigde uiteindelijk in Cadzand. Onlangs verklaarde de Armeen se ambassade dat zij Ashot, Stella, Meri, Peri en Haik Knia zian geen paspoorten kan ge ven. Daarom kon de familie een nieuwe aanvraag voor een ver blijfsvergunning indienen. Zo lang er geen definitieve uit spraak is kunnen de gemeente en stichting Inlia hulp bieden. De uitspraak wordt over een jaar verwacht. door Jeanette Vergouwen KOEWACHT - 'Welkom in ons nestje' staat op de deurmat. Gisteren vierden Florent van Poecke (83) en Maria van Poecke-Aper (80) uit Koe wacht hun zestigjarige brui loft. „We zijn de 28ste voor de wet getrouwd en de 29ste voor de kerk. Het was midden in de oorlog en toen we op de fiets naar de fotograaf reden in Hulst om trouwfoto's te laten trekken, moesten we de sloot in omdat een vijandelijk vlieg tuig de weg mitrailleerde tus sen Heikant en Sint Jansteen", vertelt Maria van Poecke. „Dat was best spannend". Haar echtgenoot weet nog pre cies wanneer ze elkaar voor het eerst zagen. „Zoals bij veel paren toen: op de kermis tij dens het dansen. Ik wist me teen dat zij de ware was en het klikte meteen van twee kan ten." Maria en Florent van Poecke zijn geboren en getogen in Koewacht. Ze wonen al bijna zestig jaar in hun huis. Florent van Poecke vertelt met trots dathij meer dan vijftig jaarge- werkt heeft, zonder één dag te stempelen. „Altijd vast werk, eerst in het vlas en toen die branche achteruitging op de glasfabriek in Sas van Gent. We hebben even ingewoond bij de ouders van Maria, maar eind2003wonenwehierzestig jaar. Grote reizen daar zijn wij niet voor, we zijn gewoon graag thuis. We houden wat kippen en ik heb kanaries en Florent van Poecke (83) en Maria van Poecke-Aper (80) uit Koe wacht zijn zestig jaar getrouwd. foto Peter Nicolai de groentetuin vraagt veel tijd." Ook Maria weet wat werken is en eigenlijk doet ze ook niets liever. „Ik poets graag en alles moet altijd proper zijn. Ik sta elke morgen om half zes op, verzorg de beesten en zet het ontbijt klaar. Een middagdutje doen we nooit, daar zijn we veel te jong voor." TERNEUZEN - In het Terneu- zense jongerencentrum Kalash nikov wordt vrijdag de tweede voorronde van de Zeeuwse Be lofte 2003 - een door de Stich ting Popmuziek Zeeland geor ganiseerde popwedstrijd gehouden. De bands Style, Recess, Black Hole, Taste, Tapharheejl en An chor strijden vanaf 20.00 uur om een plaats in de finale. Deze vindt plaats in het Arsenaalthe ater in Vlissingen op zaterdag 28 juni. De Schouwse punkformatie For the Alliance sluit de avond af. Het kwartet uit Burgh-Haam- stede werd uitgeroepen tot beste live-band van Zeeland, stond vorig jaar in de finale van de Zeeuwse Belofte en won twee weken geleden de Walcherse ta lentenjacht Hooikoorts. woensdag 30 april ALARMNUMMER 112 Midden- en Oost- Zeeuws Vlaanderen (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluiskil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Klooster- zande. Hulst, Koewacht, St. Jansteen en Clinge), di. 17.00-do. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoe ken: Huisartsenpost De Honte, Wielin genlaan 2, Terneuzen in ziekenhuis De Honte), tel. 0115 643000 (eerst bellen). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), di. 17.30-do. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg. Huisartsenpost Antoni- usziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115 643000 (eerst bellen). Zeeuws-Vlaanderen: D. T. Thung, Dinkelstraat 10, Terneuzen, tel.10115) 630666. Spreekuren wo. 10-10.30/18-18.30 uur. Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoed 24 uur bereikbaar. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. (0114) 311156. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. (0114) 314255. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg en Zuidzande: Apotheek Oost burg, Burchstraat 16, tel (0117) 452170, Terneuzen, Axel, Zaamslag: Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Ax el, tel. 0115-561488. Spreekuur, wo. 11.00-12.00 uur. Hulst en Hengstdijk: J. J. L. M. Kop, Axel, tel. (0115) 561488. Spreekuur, wo. 11-12 uur, Bastionstraat 2, Axel. IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. (0117)348424. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. (0115) 619628. Kliniek voor gezelschaps dieren 'De Steenberghe', Van Steenber genlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. voor spoedpatiënten na telefoni sche afspraak, tel. 0115 (696425). Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: 'Dierenartsencentrum West', G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via .0117 454484. Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. (0117) 452103. Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel. (0115) 453800, spreekuur wo. 11.00- 12.00 uur. St. Jansteen e.o.: A.E. de Bruyn, Brouwe rijstraat 92, Kapellebrug, tel. (0114) 312701. Spreekuur 11.00 -12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer (0115) 442161. Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaande ren, voor spoed 24 uur bereikbaar: West- Zeeuws-Vlaanderen: Tel (0117) 456500, Kanaalzone: Tel (0115) 674500, Oost- Zeeuws-Vlaanderen: Tel (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zee land, kraamcentrum Zeeuws-Vlaande ren, 24 uur bereikbaar: (0113) 224022. Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Bereikbaar via mobielnummer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: Bereikbaar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen: Bereikbaar via mobiel nummer 06 53997850. TERNEUZEN - In de Westerscheldetunnel worden tussen vrijdagavond en zaterdagochtend opnieuw onderhouds- en controlewerkzaamheden uitgevoerd. Het gaat om de tweewe kelijkse 'beurt'. In verband daarmee is de tunnel vrijdag avond tussen 20.00 en 20.30 uur en zaterdagochtend tussen 7.30 en 8.00 uur volledig gestremd. In de tussenliggende tijd wordt het verkeer door één tunnelbuis geleid en moet dus re kening worden gehouden met tegemoetkomend verkeer. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren twee mannen (39 en 41 jaar) en twee vrouwen (31 en 21 jaar) uit Zevenbergen, Londen en Deventer voor hun betrokken heid bij mensensmokkel uit Sri Lanka veroordeeld tot cel straffen van twee maanden, een maand en twee maanden voorwaardelijk plus werkstraffen van 120 en 40 uur. Een 32- jarige vrouw uit Dordrecht werd ontslagen van rechtsvervol ging. Hun aandeel in de mensensmokkel beperkte zich vorig jaar tot het kopen van een reisticket, het verschaffen van onderdak en het gebruik van valse paspoorten voor twee vluchtelingen. De mannen hadden contacten met mensensmokkelaars uit Vlissingen, die eerder al veroordeeld zijn tot langdurige ge vangenisstraffen. CLINGE - Clinge krijgt een echt dorpshart. Dat is althans de bedoeling van de reconstructie van het gebied rondom de kerk. Het gebied wordt omgetoverd tot een plein. Het gekozen materiaal moet ervoor zorgen dat Clinge een echt dorpshart krijgt. De klus duurt vermoedelijk de hele maand mei. De re constructie van het gebied is onderdeel van de aanpak van de 's-Gravenstraat. Tussen de Kapelledreef en de Molenstraat is op 14 april be gonnen met rioleringswerkzaamheden. Deze werkzaamhe den worden waarschijnlijk medio juni afgerond. De tijdelijke verharding wordt als een van de laatste onderdelen van de ge hele reconstructie vervangen door de definitieve bestrating. De 's-Gravenstraat is vermoedelijk eind december klaar. TERNEUZEN - Uit een horecagelegenheid in de Nieuwstraat in Terneuzen zijn in de nacht van maandag op dinsdag tien kratten bier gestolen. Tevens werden uit het pand een tiental blikjes en diverse flessen sterke drank weggenomen. HOEK - De Terneuzense Onafhankelijke Partij (TOP) houdt een kleine leefbaarheidsenquête in Hoek en omstreken. De partij is nieuwsgierig of mensen behoefte hebben aan voor zieningen voor de jeugd. Raadslid G. van Boom, initiator van de 'dorpsraadpleging', denkt aan extra speeltuinen, een dierenparkje en een afdeling van de jeugdnatuurvereniging. Hij vraagt de dorpsbewoners tegelijkertijd of ze actief willen meehelpen bij de aanleg of het opzetten van de voorzieningen. De inwoners van Hoek kun nen in de enquête ook aangeven welke zaken de leefbaarheid in het dorp nog meer ten goede kunnen komen. De uitslag van de enquête zal door Van Boom worden doorgegeven aan de raad. Het TOP-raadslid zal de in zijn ogen realiseerbare idee- en aan de gemeenteraad voorleggen met het voorstel ze zo snel mogelijk te realiseren. door René Hoonhorst 1 HOEK - De gemeente Terneu zen mag niet langer wachten met het bouwrijp maken van het bouwplan Windlust in Hoek. Steeds meer jongeren verlaten het dorp, omdat er geen uitzicht is op woonruimte in Hoek. Maar in het plan Windlust, genoemd naar de molen waarachter het bouwterrein is gelegen, is ruim te voor de bouw van meer dan zestig woningen. Dat stelt de Terneuzense Onaf hankelijke Partij (TOP). Raads lid G. van Boom van die partij dringt er bij burgemeester en wethouders op aan dat snel een verkavelingsplan wordt opge steld. Van Boom weet dat het terrein van de voormalige graanhandel De Putter bij het plan Windlust is getrokken. Hij weet ook dat het terrein rondom en onder gebouwen en silo's licht verontreinigd is. Er moet dus eerst een sanering plaats vinden alvorens nieuwbouw op het graanhandelperceel kan plaatsvinden. „Maar de voor malige graanhandel ligt aan de rand van de voorziene wijk. De rest van de bouwgrond kan wor den uitgegeven voor de grond van het terrein van De Putter wordt verkocht." Volgens Van Boom, inwoner van Hoek, kunnen in Windlust in eerste instantie ruim twintig huizen komen, waarna nog plaats is voor nog zo'n veertig woningen. Het mooie van het bouwplan in Hoek is, betoogt Van Boom, dat de gemeente alle grond in eigendom heeft. „Door de grond rechtstreeks aan geïn teresseerde bewoners te ver kopen, kunnen dure projectont wikkelaars buiten de deur wor den gehouden. Op de relatief goedkope bouwgrond kunnen daardoor veel jonge inwoners van het dorp een eigen huis zet ten", verwacht Van Boom. Het raadslid is niet bang voor een rommelige wijk als elke ko per een woonhuis naar eigen idee en draagkracht neerzet. „We kunnen als gemeente wel wat richtlijnen aangeven en de welstandscommissie zal ook een oogje in het zeil houden. Nee, Windlust kan een prachtige aanwinst voor het dorp zijn." Van Boom heeft zijn ideeën in gebracht bij de raadsgriffier en gaat er vanuit dat zijn voorstel volgende maand in de commis sie Economie Beheer of de commissie Samenleving wordt besproken. Wethouder A. van Waes is gaarne bereid dan uitleg te geven. Het college wil meewerken aan het spoedig opstarten van bouwactiviteiten in Hoek, maar Van Waes waarschuwde wel dat nog niet alle benodigde proce dures zijn doorlopen. De wet houder wist ook niet direct hoeveel woningen in het uit breidingsplan kunnen komen. „Maar ik zal voor de commissie vergaderingen nog eens in de dossiers duiken en hoop dan over enkele weken de verschil lende mogelijkheden aan te kunnen geven." BRESKENS - De Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij houdt zaterdag 3 mei voor de tiende keer de Nationale Reddingbootdag. Ook de red dingsstations in Breskens en Cadzand zetten hun deur open. In heel Zeeland staan op de red dingsstations de bemanningsle den bezoekers graag te woord over het werk van de Redding Maatschappij. Per station zijn verschillende activiteiten. In Cadzand kunnen bezoekers de verrichtingen van de red dingboot Zeemanshoop bekij ken en in Cadzand de kunsten van de Winifred Jucy Verkade- Clark. Op beide stations zijn de bemanningsverblijven te be zichtigen. De Reddingbootdag wordt ge houden van 10.00 tot 16.00 uur. De open dagen zijn ingevoerd om de donateurs van de KNRM. en iedereen die deze maatschap pij een warm hart toe draagt, de kans te geven het werk van de de Redding Maatschappij van dichtbij te leren kennen. In 1999 bestond de KNRM 175 jaar. De Redding Maatschappij is voor haar voortbestaan ge heel afhankelijk van giften en donaties. Op enkele grote sta tions zijn de schippers in vaste dienst, maar de bemanningen van de reddingboten werken ge heel op vrijwillige basis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47