11 Woning veilingen stijgen dramatisch Hulst viert Koninginnenacht Actie Jazz-interland Terneuzen eindigt in een gelijkspel Ombudsman geeft het op Drie maanden cel voor mishandeling Bezoekerscentrum moet onderdeel worden van groter project Casanova Bromfïetsers gewond bij frontale botsing Burgemeester Sluis verbiedt bierfeest Wietkwekerij ontmanteld 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 30 april 2003 Applaus Niet onafhankelijk Anoniemer door Jan Jansen TERNEUZEN - Het aantal ge- wongen verkopen van particu liere huizen neemt de laatste tijd ook in Zeeuws-Vlaanderen fors toe. Vooral gewaagde financie ringsconstructies zijn daar volgens notaris J. Loof uit Ter- neuzen debet aan. Hij veilde dit jaar al negen woningen en dat is meer dan een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar. Loof stuitte daarbij op erg hoge financieringen. „Als ik dat soms zie, verwondert het me niet dat het fout gaat.', Niet zelden zijn tweede hypotheken in het geding. „Bij een verbou wing gaat dat nog, dan blijft de rente aftrekbaar. Dat is niet zo als ze er een auto van kopen of in aandelen beleggen. En hoe het met de aandelenmarkt staat, weten we." Loof is op het Terneuzense kantoor de specialist in execu tieverkopen en vertegenwoor digt in Zeeland de Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie als persnotaris. Volgens hem is het beeld overal hetzelfde. Naast de gebruikelijke oorza ken als sociale problemen en echtscheidingen ziet hij vooral torenhoge schuldenlasten die de emmer doen overlopen. „Ze stoppen het ene gat met het an dere. Het komt ook vaak voor dat andere financiële instellin gen dan de bank uiteindelijk beslag leggen op de woning." Loof wijst erop dat de gedwon gen verkopen nog maar het topje van de ijsberg laten zien. Er is dan echt geen andere op lossing. „Want een bank doet het liever niet zo. Die regelt het bij voor keur in der minne of probeert het huis onderhands te verko pen. Dat is in principe voor ie dereen beter." Uit zijn eigen loopbaan als no taris kan Loof zich niet zo'n slechte periode herinneren. „Maar iedereen weet nog wel hoe het was rond 1980 met de dalende huizenprijzen en de enorm hoge rente. Zo beroerd is het nu gelukkig nog niet." Reddingsplan voor Euregiotuinen door René van Stee OOSTBURG - Er is een red dingsplan in de maak voor de Euregiotuinen aan de Noord straat in Oostburg. Een extern adviesbureau en de Rabobank West-Zeeuws-Vlaanderen heb ben een businessplan opgesteld dat kan dienen als leidraad voor de exploitatie van het toeris- tisch-educatieve tuinenproject. Achter de schermen wordt ook gewerkt aan de vorming van een nieuw, daadkrachtiger bestuur. Het businessplan valt nog deze week in de bus bij de belangrijk ste subsidieverstrekkers: ge meente, provincie en Rijk. Gaan die akkoord, dan lijken de fi nanciële problemen waarmee de Stichting Euregiotuinen worstelt, opgelost. De Euregio Scheldemond is bereid op dat moment geld beschikbaar te stellen voor de inrichting van het al gebouwde bezoekerscen trum. Dit gaat deel uitmaken van een netwerk van vijf strate gisch gelegen bezoekerscentra in de regio. Deze centra vervul len een spilfunctie in een project om het bestaande wandel-, fiets-, ruiter- en autonetwerk in de provincies Oost- en West- Vlaanderen en Zeeland op te waarderen. Door middel van permanente tentoonstellingen verschaffen de centra toeristen straks infor matie over het gebied waar ze zijn gevestigd. De bezoekers- TERNEUZEN - Twee Terneu zense vrouwen op een bromfiets zijn gisterochtend gewond ge raakt bij een frontale botsing in Terneuzen. De aanrijding ge beurde rond twaalf uur op het fietspad naast de Guido Gezel- lestraat in Terneuzen. Een 53-jarige vrouw reed met haar bromfiets over de rijbaan van de Guido Gezellestraat ko mende uit de richting van de Rooseveltlaan. Ter hoogte van de doorsteek- plaats voor bromfietsers reed zij het fietspad op. Vanuit tegen overgestelde richting kwam een 18-jarige vrouw op een brom mer aangereden. Zij had een ge slotenverklaring genegerd. Bei de bestuursters probeerden el kaar nog te ontwijken, maar konden een aanrijding niet voorkomen. De 18-jarige vrouw klaagde over pijn in haar rechterenkel. De 53-jarige vrouw had pijn in beide benen. Ze zijn per ambu lance overgebracht naar het zie kenhuis. centra zijn onder meer geves tigd in Oostburg, Tielt en West- kapelle. Het businessplan zoekt ook aansluiting bij andere projecten zoals de Kustfietsroute tussen De Panne en Westkapelle. De gemeenten Sluis, Veere en Vlis- singen, waterschap Zeeuwse Eilanden, het ministerie van Economische Zaken en het Europees Fonds Regionale Ontwikkeling stellen hiervoor gezamenlijk 924.000 euro ter beschikking. In Zeeuws-Vlaanderen moet nog grond voor het traject wor den verworven tussen Het Zwin en Breskens. Ook moeten voor zieningen als fietsbruggetjes worden aangelegd. Door het gedeeltelijk mislopen van diverse Europese, landelij ke en provinciale subsidies kampen de Euregiotuinen al en kele jaren met financiële pro blemen. Op een begroting van bijna 3,9 miljoen euro liep het tekort op tot bijna 450.000 euro. De stichting liep diverse bijdra gen mis omdat zij door slechte weersomstandigheden geen kans zag tijdig de hoofdstruc tuur van de beplanting in de grond te krijgen. Dat is inmid dels wel gebeurd. In oktober Drie vriendinnen uit Kloosterzande en Lamswaarde genieten tijdens de Koninginnenacht in Hulst van het eerste optreden, de band Support Act. foto Peter Nicolai door Gino van den Broecke HULST - Hulst heeft sinds gis teren haar eigen Koninginne nacht. Initiatiefnemer voor dit festival is de ondernemersver- Advertentie eniging Hulst Reynaertstad. Vijf bands, met verschillende muziekstijlen, gaven optredens op de autovrije Grote Markt in het centrum van de vestingstad. Het evenement begon om 19.00 uur en rond 1.00 uur sloot de band Bad Candy deze eerste ko ninginnenacht in Hulst af. Over de gehele avond gezien waren ruim duizend bezoekers op het festival afgekomen. Support Act had de moeilijke taak om de Koninginnenacht van Hulst te openen. Met stevige rockmuziek geïnspireerd door bands als Rage Against The Ma chine ging het festijn dan ook gelijk stevig van start. Het publiek druppelde lang zaamaan het marktplein op en kon na Support Act genieten van een optreden van de Vlaam se formatie De Egels. Zij brach ten vooral Nederlandstalige co vers van onder andere Clouseau en The Scene. De regionale band The Teasers betrad na De Egels het Hulstersepodium. Zij speel den lekker in het gehoor liggen de rocknummers. Zij traden in deze samenstelling voor de eer ste keer op. The Nederbietels uit Rotterdam speelden typisch Hollandse Ga rage Beat, lichte punkmuziek en gaven daarbij een leuke show weg. De all-girl rockband Bad Can dy, opgericht door Golden Ear- ring-zanger Barry Hay, sloot de eerste editie van de Koningin nenacht af. Else Merit (zang), Ryanne (sologitaar), Chantal SLUIS - Burgemeester E. Brommet van de ge meente Sluis heeft een bierfeest verboden, dat motorclub The Hogs za terdag wilde houden. Het bierfeest zou plaats vinden in het clubhuis van de motorclub aan de Indu strieweg in Sluis. De ac commodatie voldoet vol gens de gemeente niet aan de eisen van brandveilig heid en algemene veilig heid. Bovendien beschikt de vereniging niet over een drank- en horecaver- gunning. Op lange termijn zal ook de wijze van vesti ging van het clubhuis na der worden bekeken, want die is in strijd met de bestaande bestemmings plannen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Onder het mot to 'hoe meer improvisatie, hoe beter' gingen twee jazzgezel- schappen uit België en Neder land elkaar gisteravond in de Terneuzense jazzclub Porgy Bess muzikaal te lijf. De strijd - die luisterde naar de titel Konincklijk Concert - ein digde zoals verwacht onbeslist, maar daar was niemand rouwig om. Drie jaar geleden troffen beide teams elkaar ook al. Toen was het evenement een succes en op verzoek van veel jazzliefheb bers werd gisteravond de re turn-wedstrijd gespeeld. Onder toeziend oog van een kleine honderdvijftig toeschouwers wonnen de Nederlanders de toss. Aanvoerder en gitarist Jes se van Ruller vroeg de Belgen vriendelijk of zij wilden begin nen op het met doelnet en Belgi sche en Nederlandse vlaggen uitgedoste podium. Na het fluitsignaal van scheids rechter Jan Menu zetten Nico Schepers (trompet), Robin Ver- heyen (sax), Tom van Dijck (sax), Jef Neve (piano) en Mari anne Standaert (trompet) onder de stuwende begeleiding van contrabassist Piet Verbist en drummer Lieven Venkende de toon voor een ontspannen avond, waarin de meest gekke muzikale uitspattingen met luid applaus werden gewaardeerd. De opmerking 'de essentie van jazz is improviseren en dat gaan we vanavond zien' van Porgy 2002 ging de gemeenteraad van - toen nog - Oostburg onder strikte voorwaarden akkoord met een garantie voor een lening van 750.000 euro, die het moge lijk zou maken de tuinen verder te ontwikkelen. Tot heden heeft het stichtingsbestuur nog niet aan die voorwaarden voldaan. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Zeeland heeft per 1 mei geen ombudsman meer. En dat terwijl hij in 2002 meer klachten kreeg dan het jaar ervoor. E. Meijer houdt de eer aan zichzelf. Want de stich ting waarvoor hij werkt en de Zeeuwse gemeenten willen niet meewerken, zegt hij. In een brief aan de Tweede Ka mer pleit Meijer voor een onaf hankelijker klachtenrecht dan het 'Zeeuwse model'. Of dat er in zit, is de vraag. Want er zijn plannen voor een ombuds- commissie. Meijer: „Minder onafhankelijk en meer geregis seerd." In maart 2001 trad Meijer aan als ombudsman. Onafhankelijk van de gemeenten zou hij klach ten van Zeeuwen moeten be handelen. Tweehonderd heeft hij er beoordeeld. Maar van het begin af aan kon hij naar eigen zeggen zijn werk niet goed doen en namen niet alle gemeenten hem serieus. Zijn opdrachtgever, de stich ting Zeeuwse ombudsman, be staat veelal uit bestuurders van de Vereniging Zeeuwse Ge meenten. En dat terwijl hij klachten moet behandelen van inwoners van die gemeenten. Meijer spreekt niet van moed wil. „Het is de Zeeuwse be stuurscultuur, die er één is van 'we regelen het onderling wel'. Zeeuwse gemeenten hebben zich niet gerealiseerd wat een ombudsman is. Als die rappor ten maakt en aanbevelingen doet om een geschil op te lossen, moet je bereid zijn om zaken in de organisatie aan te passen. Die bereidheid is er veelal niet. Ook de onafhankelijkheid van de ombudsman is volgens hem niet gewaarborgd. „Van het be gin af aan heb ik gevraagd om een kantoor, budget en juri disch medewerker. Ik heb ze niet gekregen. Waarom? Ik weet het niet. Of het aan mijn persoon ligt? Geen idee. Maar als je die zaken niet krijgt, kun je als on afhankelijk ombudsman niet functioneren. Daarom ga ik weg." Kantoor hield Meijer dan maar vaak in de trouwzaal van het Middelburgse stadhuis. Al snel na zijn aantreden kreeg hij het idee dat gemeenten hem maar 'een lastig mannetje' vonden. Dat hij gemeenten voor de voe ten liep. „Kritiek wordt niet ge waardeerd", constateert Meijer teleurgesteld. In opdracht van Meijers op drachtgever, de stichting Zeeuwse Ombudsman, heeft een commissie het instituut om budsman nog eens grondig te gen het licht gehouden. Meijer: „Die stelt voor een ombudscom- missie van drie mensen in te stellen. Negenennegentig pro cent van de klachten van Zeeu wen zal voortaan worden afge handeld door ambtenaren van gemeenten. Komen die er niet uit, dan mag de commissie zich er over buigen." Meijer vreest dat een ombuds- commissie zoals die wordt voor gesteld niet onafhankelijk zal zijn. „Een ombudsman heeft een gezicht. Is onafhankelijk. Een commissie is al weer een stuk grijzer, anoniemer. Boven dien ben ik bang dat de commis sieleden zorgvuldig door bestuurders van gemeenten worden geselecteerd." Een aantal bevindingen in het evaluatierapport vindt Meijer 'onaanvaardbaar'. Hij heeft met het stichtingsbestuur afgespro ken een eigen rapport op te ma ken. „Maar ik heb het gevoel dat het een gelopen race is." In een brief aan de Tweede Ka mer pleit hij dan ook voor het veilig stellen van een onafhan kelijk rol van de ombudsman. Dat kan volgens hem onder an dere door per inwoner 0,25 euro te vragen en door betere regel geving. (gitaar/zang), Janneke (bas- /zang) en Stefanie (drums) speelden onder andere het num mer Spin Around, waarmee ze in de hitlijsten staan. Vandaag staat Bad Candy op het Konin ginnedagfestival in Amsterdam in de Radio538 tent. „We zijn tevreden met de op komst, zeker omdat het de eer ste keer is. Hopelijk kunnen we hiervan een jaarlijks terugke rende traditie van maken", zei medeorganisator Patrick Roe- lands van Het Feest. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Goes is gisteren door de Middelburgse politie rechter G. Nomtjs wegens mishandeling, verduistering en diefstal bij verstek veroordeeld, tot drie maanden cel. Aan de slachtoffers moet de 1094 euro schadevergoeding be talen. De Goesenaar mishandelde op 14 augustus vorig jaar een man in Wissenkerke na een ruzie om een parkeerplaats. Het slacht offer liep daardoor oogletsel en een gebroken pink op. Eind vorig jaar huurde de Goe senaar in Borsele een ingerichte caravan. Hij verkocht een video en een kleurentelevisie van de verhuurder om in zijn drugsver slaving te kunnen voorzien. In februari dit jaar stal de man vier fietsen bij het station in Goes. In de strafmaat was ook een winkeldiefstal bij een bouw markt in Vlissingen inbegrepen. Voor officier van justitie G. Oos- terveld gold het strafblad van de verdachte als strafverzwarend in haar eis van vier maanden ge vangenisstraf. KAPELLE - In een loods op een bedrijventerrein aan de Fleer- bosseweg in Kapelle heeft de politie maandagmiddag een hennepkwekerij ontmanteld. Alle 563 hennepplanten en de benodigde apparatuur zijn in- beslaggenomen. Diezelfde avond is een 22-jarige Rotter dammer aangehouden. Hij wordt verdacht van betrokken heid bij de zaak. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Bess-voorzitter Hans Zuider- baan werd al in de eerste minu ten onderstreept. Nadat de jonge Belgische ploeg van coaches Luc de Baets en Guy Vandepoel een waarschu wing had gekregen vanwege tijdsoverschrijding en daarom 'strafpinten' moesten drinken, betrad de Nederlandse equipe de bühne. Coach Eline Muller had een soortgelijke tactiek als de Bel gen uitgedacht. Contrabas en drums vormden de verdediging, de blazers en gitaar mochten onbezorgd aanvallen. Na de pauze sloegen beide teams de handen ineen en wis selden elkaar doorlopend af, om Zuiderbaan nog maar eens ge lijkte geven: „Deze avond is één grote verrassing", wist hij. Wanneer Amor's pijlen een maal doel treffen, kan een pu- perende dwarse jonge knul van de ene dag op de andere veranderen in een galante ridder. In dat Zuid-Bevelands gezin kunnen ze daar over meepra ten. Een van de zonen kwam laatst voor het eerst met een meisje thuis. En warempel. Hij bestond het om keurig de deur voor haar open te hou den, netjes haar jas te gaan halen, met mes en vork te eten, en zelfs om gewoon ge zellig te doen. Moeder glom van trots toen ze haar zoon zich zo zag uit sloven. Daar kwam een deukje in toen haar oogappel enkele dagen later, en al veel te laat op de avond, naar huis belde om te zeggen dat hij bij z'n verkering thuis bleef sla pen, en dat haar ouders daar mee hadden ingestemd. Zoonlief, vond ze, liep beden kelijk hard van stapel. Toen hij de volgende dag weer boven water kwam, vond ze het nodig daar wat van te zeggen. „Me joengsje, damoejenoeniemehdoe..Tc ei d'êle nachte geen öog dig gedae." Waarop de jeugdige Casanova glunderend sprak: Ikoknie!" -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45