11 Cursisten maken rit met scootmobiel door supermarkt Zeeuwse ombudsman gooit handdoek in ring Dertigjarige uit sloot gered Arnemuidenaren eisen actie tegen parachutespringen College stelt voor dat gemeente drie ton aan project Kerkwerve betaalt Casanova 0800 - 0231 231 (GRATIS) Dat is gewoon Edah zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 30 april 2003 Werkstraf na vechtpartij in Vlissingen Rijverbod voor automobilist Jeugdhonk Training Niet onafhankelijk Anoniemer Lord aardappelschijfjes pak 750 gram 4^29* Diverse maten 48 24 Bavaria pils of malt 6 blikjes a 330 ml, PZC Nog geld nodig voor servicepunt rioor Famke van Loon KERKWERVE - Het college van Schouwen-Duiveland wil 300.000 euro investeren in het zogeheten lokaal servicepunt voor Kerkwerve. Op die manier betaalt de gemeente de helft van de totale rekening voor dit pro ject. De andere drie ton wordt betaald met behulp van subsi dies van de provincie Zeeland en Brussel. 'Een fors bedrag' geeft wethou der A. van der Wouden (lokaal sociaal beleid) toe. Maar het geld is er. De gemeenteraad heeft immers in het programma van het Investeringsbudget Ste delijke Vernieuwing (ISV) al 1,3 miljoen euro opzij gezet voor 'dit soort projecten'. Wanneer de fracties daadwerkelijk drie MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 41-jarige in woner van Vlissingen voor po ging tot zware mishandeling conform de eis veroordeeld tot zestig uur werkstraf. De Vlissinger had 23 februari dit jaar kopstoten uitgedeeld aan een man, nadat ze ruzie hadden gekregen in een plaatse lijk café. Beide mannen hadden veel gedronken toen ze het met elkaar aan de stok kregen. Daarbij sneuvelde een ruit van het café. Het slachtoffer hield er een gebroken neus en een be schadigd gebitsplaatje aan over. Daarnaast moest zijn arm op dertien plaatsen worden ge hecht. Het slachtoffer had na de vechtpartij zijn aangifte willen intrekken, omdat de relatie tus sen de twee weer goed was. Daarmee werd door de politie rechter rekening gehouden in de strafmaat. DOMBURG - De politie heeft gisterochtend om half drie een negentienjarige automobilist uit Ede aangehouden voor rij den onder invloed. De man werd aangehouden op de Domburgseweg in Domburg. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een proces-verbaal. Daarnaast kreeg de Edenaar een bekeuring voor het rijden zonder verlichting en een kapot remlicht. ton daarvan wil gebruiken voor het project in Kerkwerve, kan wat betreft de wethouder be treft de definitieve aftrap voor de komst van het servicepunt gegeven worden. Hij hoopt dat begin 2004 de verbouwing van dorpshuis Zuudende tot servi cepunt kan beginnen. Bewoners van kleine kernen zijn steeds meer aangewezen op de grotere steden en dorpen in de omgeving als het gaat om voorzieningen. Omdat voor een klein aantal inwoners zaken als een pinautomaat of een post agentschap niet rendabel zijn te maken, worden deze gesloten. Maar ook kleine buurtwinkels of een bakker vertrekken uit de kern. En dat is niet goed voor de leefbaarheid in een dorpje. Te meer omdat het aantal plekken waar de dorpsbewoners elkaar kunnen ontmoeten en een praatje kunnen maken snel te rugloopt. Een lokaal servicepunt moet die 'negatieve spiraal' doorbreken. Door zowel commerciële in stanties als een bank, post agentschap of huisarts en niet- commerciële organisaties als een jeugdhonk onder één dak te brengen moeten voorzieningen voor een dorp behouden blijven én die belangrijke, centrale ont moetingsplaats voor de bewo ners ontstaan. De komst van een dergelijk servicepunt in Kerk werve is naast één in de gemeen ten Tholen en Noord-Beveland voor Zeeland als pilotproject aangewezen. Hierdoor kan de gemeente op flinke, financiële steun rekenen om plannen te maken en voor te bereiden. Volgens Van der Wouden is al snel duidelijk geworden dat de bouw van een dergelijke servi ce- en ontmoetingsplaats een 'forse investering' vraagt: de to tale kosten om het lokaal servi cepunt in Kerkwerve te realise ren worden geschat op zes ton. De provincie heeft inmiddels beloofd 150.000 euro bij te leg gen en er is volgens de wethou der 'voldoende reden' om aan te nemen dat Brussel met zogehe ten Leader-subsidie van een zelfde bedrag over de brug komt. Blijft er drie ton over, die Schouwen-Duiveland zelf in het project moet steken. Van der Wouden wil hiervoor een deel van het geld gebruiken, dat de gemeenteraad in het ISV- programma opzij heeft gezet voor het eilandelijke project duurzame sociale ontwikke ling. In een brief aan de raad geeft het college de fracties de stand van zaken van het project in Kerkwerve en de financiële consequenties hiervan voor de gemeente. Op dit moment wor den de bouwkundige schetsen gemaakt, hoe bijvoorbeeld het vervallen jeugdhonk is onder te brengen bij het toekomstige Zuudende. Het streven is begin 2004 daadwerkelijk van start te gaan met de bouw van service punt. Van der Wouden: „Het is belangrijk dat je dat snel doet omdat het dorp zelf er zo inten sief bij betrokken is." f Sp* ''^-v -JS door Famke van Loon BROUWERSHAVEN - Het valt niet mee: de eerste keer in een scootmobiel stappen. Voor ouderen en jongeren is het een drempel waar ze zich overheen moeten zetten. Maar eenmaal gewend en het voertuig de baas is het karretje onmisbaar. „Ik ben er nu blij mee. Anders kan ik niet weg." M. de Bruijne heeft een aantal drempels moeten nemen voor dat ze zich aanmeldde voor de rij vaardigheidstraining voor elektrische rolstoelen en scoot - mobielen. „De eerste keer, toen ik die brief zag van de Stich ting Welzijn Ouderen. Ik dacht: ouderen? Daar ga ik dus niet naar toe.Want pas 24 jaar oud was de stap in de scootmobiel extra moeilijk. Een paar trai ningsmiddagen tussen de seni oren zag ze helemaal niet zit ten. Maar achteraf is ze blij dat ze zich heeft laten overhalen. Met de scootmobiel kan ze er weer zelfstandig op uit trek ken. En op de trainingsmidda gen blijkt dat ook de oudere deelnemers van de cursus die zelfde drempel over moeten. Het scootmobiel examen bestond onder meer uit een rondje door Brouwershaven. foto Mechteld Jansen Voor J. de Looff van de Stich ting Welzijn Ouderen (SWO) Schouwen-Duiveland is dat 'lotgenoten contact' een be langrijk onderdeel van de rij- vaardigheidstraining. Dat naast verkeersveiligheidsor- ganisties 3VO en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) deze keer ook het Platform voor mensen met een beperking Schouwen-Dui veland heeft meegedaan aan de organisatie van de cursus juicht zij toe. Zodoende komen niet alleen de ouderen, maar ook mensen die op j ongere leef- tijd met een scootmobiel te ma ken krijgen, naar de training toe. De afgelopen drie weken heeft deze groep van zeventien cur sisten de rijvaardigheidstrai- ning, die dit jaar voor de vierde keer gehouden werd, doorlo pen. De verkeersregels maar vooral de praktijk - hoe rijd je veilig door het verkeer en ma noeuvreren met het voertuig - komen daarbij aan bod. Giste renmorgen was voor de cursis ten het uur van de waarheid: een rondrit door Brouwersha ven en de plaatselijke super markt om het geleerde in de praktijk te brengen. De scoot- mobielers sturen hun voertui gen behendig door de smalle steegjes en van de hellingen af. „De eerste keer is dat best wel eng", geeft De Bruijne toe. Nu de rijvaardigheidstraining in vier dorpen en steden - Zie- rikzee, Burgh-Haamstede, Bruinisse en Brouwershaven - gegeven is, wil SWO bekijken of en hoe de cursus in de toe komst verder gaat. De Looff denkt daarbij om de cursus misschien uit te breiden met een ogentest en een bewegings cursus. Na een bezoek aan Veghel, waar ook de scootmobieltrai- ning gegeven wordt, is De Looff in ieder geval wel duide lijk geworden dat één dag om alles te leren te kort is. „Wij willen er de tij d voor nemen door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Zeeland heeft per 1 mei geen ombudsman meer. En dat terwijl hij in 2002 meer klachten kreeg dan het jaar ervoor. E. Meijer houdt de eer aan zichzelf. Want de stich ting waarvoor hij werkt en de Zeeuwse gemeenten willen niet meewerken, zegt hij. In een brief aan de Tweede Kamer pleit hij voor een onafhankelijker klachtenrecht dan het 'Zeeuwse model'. Of dat er in zit, is de vraag. Want er zijn plannen voor een ombudscommissie. Meijer: „Minder onafhankelijk en geregisseerd." In maart 2001 trad Meijer aan als ombudsman. Onafhankelijk van de gemeenten zou hij klach ten van Zeeuwen moeten be handelen. Tweehonderd heeft hij er beoordeeld. Maar van het begin af aan kon hij naar eigen zeggen zijn werk niet goed doen en namen niet alle gemeenten hem serieus. Zijn opdrachtgever, de stich ting Zeeuwse ombudsman, be staat veelal uit bestuurders van de Vereniging Zeeuwse Ge meenten. En dat terwijl hij Wachten moet behandelen van inwoners van die gemeenten. Meijer spreekt niet van moed wil. „Het is de Zeeuwse be stuurscultuur, die er één is van 'we regelen het onderling wel'. Ook de onafhankelijkheid van de ombudsman is volgens hem niet gewaarborgd. „Van het be gin af aan heb ik gevraagd om een kantoor, budget en juri disch medewerker. Ik heb ze niet gekregen. Waarom? Ik weet het niet. Maar als je die zaken niet krijgt, kun je als onafhankelijk ombudsman niet functioneren. Daarom ga ik weg." Kantoor hield Meijer dan maar vaak in de trouwzaal van het Middelburgse stadhuis. Al snel na zijn aantreden kreeg hij het idee dat gemeenten hem maar 'een lastig mannetje' vonden. Dat hij gemeenten voor de voe ten liep. „Kritiek wordt niet ge waardeerd", constateert Meijer teleurgesteld. In opdracht van Meijers op drachtgever, de stichting Zeeuwse Ombudsman, heeft een commissie het instituut om budsman nog eens grondig te gen het licht gehouden. Meijer: „Die stelt voor een ombudscom missie van drie mensen in te stellen. 99 procent van de klachten van Zeeuwen zal voortaan worden afgehandeld door ambtenaren van gemeen ten. Komen die er niet uit, dan mag de commissie zich er over buigen." Meijer vreest dat een ombuds commissie zoals die wordt voor gesteld niet onafhankelijk zal zijn. „Een ombudsman heeft een ge zicht. Is onafhankelijk. Een commissie is al weer een stuk grijzer, anoniemer. Bovendien ben ik bang dat de commissiele den zorgvuldig door bestuurders van gemeenten worden geselecteerd." Een aantal bevindingen in het evaluatierapport vindt Meijer 'onaanvaardbaar'. Hij heeft met het stichtingsbestuur afgespro ken een eigen rapport op te ma ken. „Maar ik heb het gevoel dat het een gelopen race is." In een brief aan de Tweede Ka mer pleit hij dan ook voor het veilig stellen van een onafhan kelijk rol van de ombudsman. Dat kan volgens hem onder an dere door per inwoner 0,25 euro te vragen en door betere regel geving. WOLPHAARTSDIJK - De brandweer lend in de wei, in het water beland doordat moest maandagavond in actie komen voor de omheining hem niet kon houden. De een paard dat aan de Noorddijk in Wol- brandweer gebruikte brandslangen als phaartsdi jk in een sloot terecht was geko- hijsband en met een tractor van een agrariër men. Het dertig jaar oude dier was, al rol- lukte het om het paard op de kant te trek- door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Een groep be woners van Arnemuiden wil dat de gemeente Middelburg op treedt tegen het parachute springen in de buurt van het dorp. Parachutespringen is in strijd met het bestemmings plan. De gemeente Middelburg wil de bestemming van vier stukken landbouwgrond wijzi gen, zodat het toch mogelijk blijft om te springen. Bewoners van Sinoutskerke hebben vorig jaar succesvol ge procedeerd tegen het parachu tespringen bij hun dorp. Ook daar werd gesprongen op terrei nen met een landbouwbestem- ming. De rechter was van oordeel dat de gemeente daartegen moest optreden. Afgelopen maandag diende de zaak bij de Raad van State. Als die het oordeel van de rechter volgt, kan dat beteke nen dat er helemaal niet meer gesprongen kan worden vanaf Zeeland Airport. In januari heeft een groep bewo ners uit Arnemuiden al ge vraagd om het bestemmings plan te handhaven. Volgens hen is het gebruik van de spring plaatsen in de omgeving van het dorp illegaal. „Het is een taak van de gemeente om het bestem mingsplan te handhaven", zegt W. Marteijn. „Het paracentrum is in overtreding en de gemeente ziet het al jaren door de vin gers." Marteijn wil, op dezelfde manier als de bewoners van Si noutskerke, een verbod afdwin gen via de rechter. Een spontane handtekeningenactie leverde de steun op van tachtig bewoners van Arnemuiden. Intussen is bekend geworden dat de gemeente het bestem mingsplan tijdelijk wil wijzi gen, zodat het toch mogelijk is om vier percelen als spring plaats te gebruiken. Volgens het college van B en W komt het voortbestaan van het vliegveld in gevaar als er niet meer ge sprongen kan worden. Het pa racentrum zorgt voor een be langrijk deel van de inkomsten van het vliegveld. Marteijn is daar niet van onder de indruk. Zij vindt dat het woongenot van de bewoners van Arnemuiden niet mag worden opgeofferd voor een bedrijf dat zijn klanten voor het grootste deel van bui ten de provincie haalt. Volgens de groep bewoners lig gen de vier terreinen die het col lege wil aanwijzen te dicht bij het dorp. Er moet gezocht wor den naar een plaats die verder weg ligt, vinden ze. De omwo nenden van het vliegveld heb ben vooral last van het rondcir kelen van de vliegtuigen. „Het is altijd in een rustig weekeinde als je lekker buiten zit." Verder maken ze zich zorgen over hun veiligheid. De parachutisten worden afgezet boven het dorp. „Als er een keer een scherm niet open gaat, ligt er een dode para chutist in mijn tuin", aldus Marteijn. Het paracentrum wil zo dicht mogelijk bij het vliegveld sprin gen, het liefst op het vliegveld zelf. De directie van Zeeland Airport staat dat echter niet toe. Het vliegveld is daar te klein voor. Vorige week werd bekend dat de provincie, de betrokken gemeenten, de directie en het paracentrum op zoek gaan naar een andere springlocatie die dicht bij het vliegveld ligt, maar die geen overlast voor de omwo nenden oplevert. Advertentie KRANT Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Advertentie Actie prijs per kilo 79 prijs per liter 1.0 Aanbiedingen geldig van 28 april t/m 4 mei ken. Daar werd het schoongemaakt en warmgewreven met stro. Voor zover bekend heeft het geen nadelige gevolgen ondervon den van diens uitglijder. foto Erik Schwartz Wanneer Amor's pijlen een maal doel treffen, kan eenpu- perende dwarse jonge knul van de ene dag op de andere veranderen in een galante ridder. In dat Zuid-Bevelands gezin kunnen ze daar over meepra ten. Een van de zonen kwam laatst voor het eerst met een meisje thuis. En warempel. Hij bestond het om keurig de deur voor haar open te hou den, netjes haar jas te gaan halen, met mes en vork te eten, en zelfs om gewoon ge zellig te doen. Moeder glom van trots toen ze haar zoon zich zo zag uit sloven. Daar kwam een deukje in toen haar oogappel enkele dagen later, en al veel te laat op de avond, naar huis belde om te zeggen dat hij bij z'n verkering thuis bleef sla pen, en dat haar ouders daar mee hadden ingestemd. Zoonlief, vond ze, liep beden kelijk hard van stapel. Toen hij de volgende dag weer boven water kwam, vond ze het nodig daar wat van te zeggen. ,,Me joengsje, da moe je noe nie meh doe...'k ei d'êle nachte geen öog dig gedae.Waarop de jeugdige Casanova glunderend sprak: Ikoknie!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37