PZC Rembrandt ging wel heel erg zijn eigen gang Gek op grote en kleine tractors Als je beweegt, raak je alleen lucht >18 dE jon&E ondcREOEKER SEBOEftï rrrfmrn Kikker wordt Frog op Broadway woensdag 30 april 2003 De Nachtwacht (1642) van Rembrandt van Rijn. Het leukste museum van Ne derland past in een doosje van negentien bij net aan veer tien centimeter. Ietsje groter, maar even vernuftig ruimte sparend is de Kunstmap voor kinderen met elf kunstwerken en nog wat leuks. Het bekendste schilderij van Nederland? 'De compagnie van kapitein Frans Banning Cocq en luitenant Willem van Ruyten- burgh maakt zich gereed om uit te marcheren.' Nooit van ge hoord? Dan toch in ieder geval van 'De Nachtwacht' (1642), de bijnaam van het beroemde ar"x kunstwerk. Het is een groeps portret, geschilderd door Rem brandt van Rijn (1606-1669) die er ruim een jaar aan werkte. Omdat het in de loop van de tijd erg vies en dof was geworden, veronderstelde men rond 1800 dat het een groep schutters voorstelde, die 's nachts in Am sterdam de wacht hield. In wer kelijkheid waren het vrijwilli gers die in tijden van gevaar de stad moesten verdedigen. Ze hadden ieder (omgerekend) on geveer vijftig euro betaald voor een mooi plekje op het doek. Pas toen het schilderij klaar was, zagen ze tot hun schrik dat Rembrandt,wel héél erg zijn ei gen gang was gegaan. Hij had de regels waar eén'schilder zich in die tijd bij een groepsportret aan moest houden aan zijn laars gelapt. Bovendien had hij op twee plaatsen ook zichzelf afge beeld. Nog minder waren ze te spreken over de opvallende plaats van een klein meisje in een gele jurk met aan haar riem een kip. Het doek van 364 x 437 cm zoals het tegenwoordig in het Rijksmuseum hangt was oorspronkelijk ongeveer 440 x 500 cm groot. Toen het in 1715 van het 'clubgebouw' naar het Stadhuis verhuisde, heeft men om het passend te maken er ge woon hele lappen afgesneden. Over 'De Nachtwacht' en Rem brandt kom je nog veel meer te weten op de cd-rom Het leukste museum van Nederland. Maar naast informatie over het be kendste schilderij van Nederlands beroemdste kunste naar, bevat de cd-rom boven dien veel interessants over 49 topschilderijen uit vier eeuwen van nog 34 schilders. Over, om er een te noe men, die andere beroemde Ne derlandse kun stenaar Vincent van Gogh. Wist je dat 'De aardappel eters' met een familie die bij het licht van een olielamp aan het avondeten zit zijn eer ste werk is waarop hij meerdere mensen af beeldde? Dat de stof fige kleur op hun ge zicht moest lijken op de kleur van een ongeschilde aardappel? En dat hij zo vaak geboeid naar arme boeren had geke ken, dat hij deze 'modellen' uit het hoofd schilderde? Met Het leukste museum van Ne derland wandel je zonder dat je er de deur voor uit hoeft langs vijftig be kende en beroem de schilderijen uit het Rijksmuseum, het Van Goghmu- seum, het Mau- ritshuis, Muse um Boijmans van Beuningen en het Centraal Museum. On derweg kun je je vermaken met leg- en schuifpuzzels, quizjes, animaties, memoryopdrachten, husselwoorden (EORPTTR) en andere uitdagend leuke spelle tjes waar j e goed voor moet kun nen kijken. Of als je dat laatste nog moeilijk vindt: spelender wijs een schilderij uitpluizend beter van leert kijken. Installe ren van deze interactieve cd- rom met ook nog een kunstency clopedie met uitleg over meer dan honderd onderwerpen (tus sen Abstract en Zelfportret) is zo simpel dat je al na een minuut of wat op pad kunt. Kijk, lees, luister, schuif, klik - en van dat alles het meest - ver baas je. 'Alles mag en niets moet. Jij bent de baas' staat ergens in No 49 van de BoekieBoekie-kunst- map voor kinderen. In kleuren heet de map. Het lijkt een tijd schrift, maar het wordt een kof fertje door de twee flapjes bin nenin tot handvatjes te vouwen. Met een handomdraai maak je zo een handig opbergsysteem met ruimte voor elf kunstpos ters en elf kleurplaten van elf kunstenaars. De posters (24 cm x 32,5 cm) zijn afbeeldingen van schilderijen in olieverf of acryl, maar 'Ubi Uber Ibi Tuber' van Harriët van Reek bijvoorbeeld is gemaakt van papier-maché, stof en plasticfolie. Peter Rijns burger en Marieke Noort moes ten voor hun 'Zoen' zagen, plak ken, timmeren, patroontekenen en naaien. Maar het moeilijkst van allemaal zal Gerrit Jan Fukkink het gehad hebben ter wijl hij werkte aan 'Dropmas kers'. De achterkant van elke kunstposter is een kleurplaat die uitdagend anders is dan an ders. Jan Smeekens Het leukste museum van Neder land. Interactieve cd-rom voor kinderen vanaf 9 jaar over kunst. Kunst Kids (www.kunst-kids.rrl); 24,95. Voor scholen is er een netwerk versie inclusief lespakket en les suggesties beschikbaar (www.heutink.nl). In Kleuren, Kunstmap voor kinderen. Auto ped (www.boekie-boekie.nl); €6,50. Hij is elf jaar en rijdt al geregeld op de tractor van zijn pa. Het lijkt wel of de liefde voor het boerenvak in zijn genen zit. Peter Geer se uit Koudekerke is verzot op tractors en kan bijna niet wachten tot hij zelf oud ge noeg is om zijn tractorcerti ficaat te halen. Tot die tijd moet hij het doen met zijn uitgebreide verzameling mi niatuur-landbouwvoertui gen. Daarmee won hij eerder de voorronde van het Natio naal Kampioenschap Spa ren in Zeeland. Nu dingt de jonge boerenzoon mee naar de titel Nationale Spaar- kampioen 2003. Afgelopen zaterdag is hij sa men met de andere Zeeuwse deelnemer Anne van Maaren uit Middelburg, die markclips ver zamelt, naar Amsterdam geto gen om een deel van de verzame ling uit te stallen in het KIT Tropenmuseum. Daar prijken tot en met 22 juni vierentwintig verzamelingen van jonge deel nemers uit heel Nederland. Het is al de tweede keer dat Peters verzameling in een museum te zien is. Hij behoorde tot de elf Zeeuwse kinderen die in het Zeeuws Museum in Middelburg een tentoonstelling over hun verzameling hadden ingericht. De voorronde verliet hij met een beker voor de eerste prijs van de publieksjury. Sinds die tijd staat Peter volop in de belangstelling met zijn mi niatuurtractors en de daarbij behorende werktuigjes. ,,Er is zelfs al een cameraploeg van de AVRO thuis geweest om opna mes te maken!roept hij en thousiast. Hij vond het grappig zichzelf op tv te zien in een afle vering van de NK Sparen Nieuwsflits. Peter Geerse doet met zijn verzameling miniatuur-landbouwvoertuigen mee aan het Nationaal Kampioenschap Sparen. foto Lex de Meester Aan media-aandacht dus geen gebrek. Trots en bepaald niet verlegen toont Peter de verza meling miniatuur-landbouw voertuigen die in een grote vitrine op zijn kamer staat uit gestald. Op driejarige leeftijd sloeg hij al aan het sparen. ,,Ik speelde graag met minitractors en vroeg voor mijn verjaardag altijd spullen om mijn verzame ling uit te breiden." Later reed hij als zesjarige knul mee op de tractor van zijn va der.Ik kroop dan op schoot om te sturen.Zo dra hij zelf bij de pedalen kon, reed hij rondjes over het erf. Te genwoordig vormt het Trekker Trek evenement in Aagtekerke een jaarlijks hoogtepunt voor vader en zoon. Volgens Peter is dat 'the place to be' voor trac torfanaten. Hij-is helemaal op de hoogte van de nieuwste snuf jes op tractorgebied en heeft duidelijk voorkeuren. „Maar", zo vindt hij, „de oudste exem plaren rijden nog het beste. Ik houd niet zo van al dat automa tische. Hoewel ik later best een nieuwe John Deere zou willen hebben." Naast miniatuurvoorwerpen spaart Peter ook posterspetten, plakboeken en stickers van tractors. Aan de muren van zijn slaapkamer prijkt behang met tractorprint en hij slaapt onder een heus tractordekbedover trek. En alsof dat nog niet ge noeg is, heeft hij vanuit zijn slaapkamerraam uitzicht op al le voorbijrijdende tractors van de buren. In de verte krijgt hij een donker rode Ford 6640 in het oog. „Meestal zie ik aan het type tractor welke boer er bezig is op het land", zegt hij lachend. Dat hij zelf ook boer wordt, staat buiten kijf. „Dan kan ik mijn verzameling tenminste uitbrei den met échte tractors Margritta van den Berge Het NK Sparen is een initiatief van de Nederlandse Museum vereniging en de AVRO. Het evenement is speciaal bedoeld voor kinderen tussen de 9 en 12 jaar. Donderdag 29 mei wordt uit de vierentwintig finalisten de Spaarkampioen 2003 geko zen door een vakjury. De finale wordt vanaf 16.00 uur live uit gezonden door de AVRO op Ne derland 3. Rust roest. Een waarheid als een koe. Om 'roestplekken' te voorkomen is beweging op z'n tijd dus broodnodig. Maar Vin cent en Desmond Heynsdijk denken daar toch iets anders over. Sporten? Oké, maar bij het beoefenen van hun favoriete sport is bewegen voor de Vlis- singse broers absoluut uit den boze. „Concentratie, daar draait alles om", legt Desmond (20) uit. Hij pakt z'n handboog en demonstreert hoe een goede schutter moet staan bij het rich ten op het doel. Onbeweeglijk als een standbeeld. De wang te gen de boog gedrukt. Het vizier op scherp. „Kijk, zo trek je de pees van de boog naar achte ren." Langzaam beweegt z'n arm naar achter. „Ja ja, dat kost veel kracht. Let op: vervolgens richt je de pijl op het blazoen en probeer je de roos te raken. Be weeg j edan kim j e het wel ver geten. Dan raak je alleen maar lucht." Desmond kwam via school in aanraking met de handboog sport. „Een keertje wezen kij- Handboogschutters Desmond (1) en Vincent Heynsdijk: „Concentratie, daar draait alles om. foto Ruben Oreel ken bij handboogvereniging d' Eendracht hier in Vlissingen. Dat beviel uitstekend. Ik was meteen verkocht. Nee, een handboog heb ik niet. Maar da's geen probleem. Op de club kun je gebruik maken van clubma teriaal. Je leert eerst hoe je een boog vast moet houden. Daarna hoe je de pees moet spannen en vervolgens het richten op het doel. De afstand is in het begin niet zo groot. Een meter of tien. Maar voor een beginneling is het al een hele kunst om de roos te raken." Broer Desmond - 'nee, nog nooit gesport' - bevalt het eveneens uitstekend. „De trainingsavon den zijn hartstikke gezellig. We beginnen altijd met een war- ming-up. Vooral je armspieren moeten 'wakker' zijn. Ook de controle van je ademhaling is heel belangrijk. Inademen als je je booghand in de greep zet en uitademen als je je vingers op de pees plaatst. Dat in- en uitade men moet je heel rustig doen. Tussen richten en schieten zit pakweg tien seconden. Adem je verkeerd, dan verstoort dat het richten en schieten." De banen variëren in lengte van tien tot wel negentig meter. Vei ligheid staat voorop. Na het schieten is het wachten op het sein veilig. „Zo'n pijl gaat dwars door je lijf", waarschuwt Des- mond. „Daar moet je geen gein tjes mee maken." Toch raken de pijlen ook wel eens een ander doel dan het blazoen. Ballonne tjes bijvoorbeeld. „Leuk om te doen, maar wel lastig. Schieten op een beweeglijk doel zijn we niet gewend. Cd'tje schieten is ook geinig om te doen. Elke cd levert dan een aantal punten op." Vincent heeft thuis een zoge naamde compoundboog in bruikleen. De duiven in de boom achter het huis hebben niets te vrezen. „Nee, dat laat ik wel uit m'n hoofd. Is zelfs strafbaar, dus mijn pijlen bewaar ik mooi voor de trainingen in het club gebouw." Hans Segboer De Zoen van Peter Rijnsburger en Marieke De musical Kikker gaat in november naar Broadway in New York en maakt daarna een tournee van vier maanden door de Verenigde Staten en Ca nada. De jeugdvoorstelling is geba seerd op de gelijknamige prentenboeken van Max Velthuijs. Kikker staat een maand onder de titel Frog, in het Victoria Theatre, naast shows als 'The Lion King' en '42nd Street'. Net als in Nederland speelt Theo Terra de titelrol. Christa Lips is te zien als moeder en Eend, Jawi Bakker is Varkentje en Rat, en Dick Feld, die ook het script en de liedteksten schreef, speelt de rol van Haas. Dat alles onder regie van Koen van Dijk. Kikker loopt dit seizoen met veel succes in de Nederlandse theaters en keert daarom volgend theaterseizoen terug. [jury 'fnrhXc bun. üJun- -Ln. Gx cunj»vt<juvt- BOOM getekend met VIGEigAAR HOUT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28