PZC Nederlands elftal krijgt weer vleugels Hoek verstoort Oranje-feestje KNVB doet vrolijk mee met uitbuiting 22 Advocaat houdt vertrouwen in combinatie met Van Nistelrooij Cancellara wint proloog Romandië Lommei stapt uit competitie Nuijten nog niet voldoende fit Stijn Vreven naar Kaiserslautern Ajax en Babangida uit elkaar Bosnich negen maanden geschorst Spierscheuring voor Van Burik Alan Shearer breekt enkel woensdag 30 april 2003 Zelfzuchtiger Ver van elkaar Konijn Zwarte parels Driekleur Wanvertoning Depressie doorJaap van Essen KATWIJK - Aanvallers zat in Nederland, maar vindt als bondscoach van het Nederlands voetbalelftal maar eens een paar knappe verdedigers. Dick Advocaat had het er de voorbije dagen maar moeilijk mee. Uit eindelijk arriveerde Mario Mel- chiot gisteren in Katwijk. De speler van Chelsea werd gis terochtend pas getraceerd, op het trainingscomplex van zijn club. Alle pogingen die in de voorgaande veertien uur wer den ondernomen om hem aan de telefoon te krijgen bleven vruchteloos. Melchiot was niet de enige de fensieve kracht die benaderd werd om zich bij Oranje te mel den. Ook werd met Feyenoord gebeld om te vragen of Kees van Wonderen misschien beschik baar was. Tot grote verbazing van Advocaat was het antwoord dat de 33-jarige zich niet meer beschikbaar stelt voor het na tionale elftal. De bondscoach was verrast, al zou het bedan ken van de libero 'ergens bij de KNVB' al eens gemeld zijn. Het wordt dus nog meer dan voorheen zoeken naar defensie ve krachten. De selectie telt nu precies vijf verdedigers: De Boer, Ooijer, Ricksen, Zenden en Melchiot. Reiziger, Stam en Bouma zijn geblesseerd en dan is de hele koek wel op; er zijn ge woon niet meer verdedigers van een behoorlijk niveau. Middenvelders en aanvallers heeft Oranje genoeg en er die nen zich er weer heel wat aan. Sneijder, Kuijt en de maandag opgeroepen Arjen Robben bij voorbeeld. Zij mogen proeven aan Oranje. Of ze vanavond speeltijd krijgen valt nog te be zien. De basis tegen Portugal zal nog bestaan uit veel vertrouwde ge zichten. Opvallend is de terug keer van de vleugelspelers. Van avond zullen Overmars en Van der Meijde rechts- en linksbui ten spelen. Uit bij Noorwegen (september vorig jaar) had Oranje voor het laatst zo'n veld- bezetting. Sindsdien stonden aan de zijkanten vooral echte middenvelders geposteerd en was er voor de vleugelverdedi gers een zeer aanvallende taak weggelegd. Vermoedelijke opstelling: Van der Sar; Ricksen, Ooijer, Frank de Boer, Zenden; Van der Meijde, Bosvelt, Cocu, Overmars; Kluivert en Van Nistelrooij. GPD Discussie raakt Kluivert niet door Jaap van Essen KATWIJK - Er werd de laatste weken heel wat gemekkerd over de spitsen van Oranje. Vooral Patrick Kluivert moest het na de laatste interland tegen Molda vië ontgelden. Bondscoach Dick Advocaat liet er gisteren echter geen misverstand over bestaan: Kluivert en Van Nistelrooij zijn en blijven vooralsnog de centra le aanvallers van het Neder lands elftal. Nog voor Advocaat die duidelij ke keuze toelichtte, was er bij Kluivert geen spoor van twijfel te bekennen. „Ik heb wel iets van de hele discussie meegekre gen, maar heb me er geen moment druk over gemaakt. Ik weet zelf ook wel dat ik tegen Moldavië onder mijn niveau speelde, maar ik weet ook dat Ruud en ik samen goed moeten kunnen spelen. En de bondscoach vindt dat ook, hij houdt ook vast aan ons twee." Patrick Kluivert is op zijn 26e nog maar één treffer verwijderd van de eerste plaats op de eeu wige topscorerslijst van Oranje. Nu nog voert Dennis Bergkamp die lijst aan, met 37 doelpunten. Patrick Kluivert maakte er dus 36 en is nog lang niet klaar met zijn loopbaan. Eigenlijk is het toch wel een opvallend aantal voor een zo jonge aanvaller, te meer daar hij niet bepaald het type koele afmaker is. „Niet bepaald nee. Ik speel ook nauwelijks meer als diepe spits, ik ben al jaren meer de man die achter de echte spits de ballen GENEVE - De Zwitserse wielren'ner Fabian Can cellara He.eft gisteren de proloog van de Ronde van Romandië op zijn naam geschrevén. De 22-jarige coureur, tweevoudig wereldkam pioen bij de junioren en vorig jaar winnaar van de ZLM tour, legde de indivi duele tijdrit over 3,4 kilo meter in Genève in de snelste tijd af: 4.23 minu ten. Zijn landgenoten Alexan dre Moos (4.25) en Lau rent Dufaux (4.26) be landden eveneens op het podium. De Ameri kaan Tyler Hamilton ein digde twee dagen na zijn triomf in Luik-Bastena ken-Luik op de zesde plaats in 4.30. Vandaag staat de eerste van de vijf etappes op het programma. De rit gaat over 181,9 kilometer van Genève naar Fleurier, met onderweg drie bergen van de tweede en derde cate gorie. S ID/ANP BRUSSEL - De Belgische voet balclub SK Lommei komt dit seizoen niet meer in actie op het hoogste niveau. Voorzitter Dirk van den Boer liet gisteren weten dat zijn club niet meer in staat is de laatste vier duels in de competitie fat soenlijk af te werken, waaron der twee thuiswedstrij den tegen de topclubs Club Brugge en An- derlecht. Het noodlijdende SK Lommei probeert het volgend seizoen in de derde klasse op nieuw. Door het definitieve afhaken van Lommei kan Club Brugge komend weekeinde de landsti tel binnenhalen. De ploeg van coach Trond Sollied heeft daarvoor zaterdag aan een ge lijkspel tegen Sint-Truiden ge noeg. Het bestuur van de Belgische voetbalbond beslist 10 mei wat er met alle resultaten gebeurt die SK Lommei dit seizoen be haalde. De afgezwaaide club kwam de laatste drie speelron den al niet meer in actie, steeds met een reglementaire neder laag van 0-5 tot gevolg. ANP oppikt. In Oranje was ik alleen de voorste man wanneer Dennis Bergkamp speelde. Met hem vormde ik op de een of andere manier ook een heel goede com binatie. Dat gevoel met hem was er gewoon, maar Dennis is na tuurlijk ook een onvoorstelbaar slimme voetballer. „Nu ben ik dus de man die ach ter Ruud van Nistelrooij speelt en op zich bevalt die rol me pri ma. Wat ik de laatste tijd wei eens denk is dat ik weer wat zelfzuchtiger moet worden. In derdaad zie ik mezelf weieens terug op tv en dan leg ik alweer een bal af die ik ook gewoon zelf kan schieten. Daar moet ik een beetje van af, maar dat doe je niet zomaar. Je moet handelen zonder nadenken, draaien en knallen; dat doet een echte goal- tjesdief. Dat ben ik in mijn den ken dus niet. Misschien is het bescheidenheid, misschien hecht ik minder aan doelpunten en meer aan het spel zelf." Volgens Advocaat zijn Kluivert en Van Nistelrooij (die op de dag af precies even oud zijn) twee spitsen die 'complementair' zijn. Spitsen dus die elkaar aan vullen en samen goed uit de voe ten moeten kunnen. In de ogen van Advocaat zijn bijvoorbeeld Makaay en Van Nistelrooij twee dezelfde types. Aanvallers die altijd op het randje van buiten spel op hun kans loeren. Klui vert is van een ander slag, ie mand die zich laat zakken om de bal in de voeten te krijgen en vaak met de rug naar het doel speelt. En toch werpt de combinatie de laatste tijd weinig vruchten af, ze zijn samen minder goed dan de optelsom van hun kwalitei ten zou moeten zijn. Kluivert zelf denkt dat het vooral een kwestie is van veel samen spe len. „We hebben al met al maar heel weinig samengespeeld. En we trainen natuurlijk ook niet veel met elkaar. Maar daar kun je nu eenmaal niet veel aan doen." „Wel is het zo dat we de laatste wedstrijd veel te ver van elkaar kwamen te staan en daar is wel wat aan te doen. Ik moet bij bal verlies steeds terug, mee met de verdedigende middenvelder van de tegenstander. Bij balbe zit sta ik dan veel te ver van Ruud vandaan. Let op, ik vind het helemaal niet erg om dat verdedigende werk te doen. Maar als Ruud helemaal voorin blijft staan, is de afstand tussen ons twee veel te groot. Bij bal verlies zou hij ook wat terug moeten komen, anders kun je el kaar nooit bereiken." Dick Advocaat liet later in de middag weten dat hij de visie van Kluivert wel deelt. „Daar heeft Patrick absoluut een punt waaraan we werken." De bondscoach weet dat er nog wel wat te verbeteren valt bij het duo voorin, maar lijkt er vooral van uit te gaan dat de twee straks in aanloop naar het EK (als Oranje dat haalt) meer dan genoeg tijd zullen hebben om aan de samenwerking te slij pen. Dan zijn er pakweg vijf weken voorbereiding met dage lijkse trainingen en veel oefen duels. Dan kan 'het gevoel' tus sen twee spitsen ontstaan die in potentie het beste aanvalsduo van Europa en misschien wel de hele wereld vormen. GPD Bondscoach Dick Advocaat (midden) overlegt tijdens de training met Patrick Kluivert (links) en Phillip Cocu. fotoToussaintKluiters/ANP door Frits Bakker HOEK - Het voetbalelftal van Hoek heeft ongewild de mooiste nacht van het jaar in Hoeven een bitter tintje gegeven. De mega- party in het Brabantse dorp, aan de vooravond van koninginne dag, kreeg een kleine domper te verwerken toen bekend werd dat de plaatselijke voetbaltrots in Hoek uit de bekercompetitie was gekegeld. De Zeeuwse hoofdklasser rekende in een rap tempo af met de vier klassen la ger spelende zondagclub: 7-0. Hoek liep voor de rust al uit naar 3-0, nam toen even gas terug, maar speelde Hoeven in het laatste kwartier van het veld. De opvallendste speler in die slotfase was Jabarra, die twee keer scoorde. Het uitstapje van de Braban ders was sportief gezien ge doemd om te mislukken en had ook de sfeer tussen de twee clubs op voorhand al aardig bedor ven. Dagenlang was er heen en weer gebeld tussen de besturen om een datum te vinden voor de wedstrijd. Richard van Ooster hout, trainer van Hoeven: „We zijn nog nooit zo ver gekomen, dus voor ons had deze wedstrijd een hoogtepunt moeten wor den." Hoek hield (met de regels van de KNVB in de hand) uiteindelijk toch vast aan de datum die voor af was gepland. Dat was tegen de zin van Hoeven, dat van plan was om met drie bussen suppor ters af te reizen, maar nu met een kleine aanhang naar Hoek was gekomen. De jongere fans bleven achter op het feest, waar het dorp al een jaar naar uitkeek en waar een sprekend konijn als topattractie was ingehuurd. Wat een mooie avond had moe ten zijn, werd nu niet meer als een vervelend potje voetbal. Het argument van Hoek klonk wel aannemelijk. Vice-voorzitter Guido van Schaik: „Het was geen onwil, maar wij konden niet uitwijken. Dat hebben we Hoeven duidelijk gemaakt, maar ze bleven maar vragen om uitstel. Wij wilden niet op don derdag, omdat we dan twee da gen voor de wedstrijd tegen Kloetinge zaten." En dat vond Richard van Oosterhout weer een belachelijk excuus: „Alsof ze nog wat te winnen hebben in die wedstrijd." Hoek wilde in elk geval niets aan het toeval overlaten. Het speelde gisteravond iets meer dan een uur in de sterkst moge lijke opstelling (Gunther de Meijer was geschorst en Mare Minnaart een dag eerder vader geworden) en kwam bijna spe lenderwijs binnen een kwartier op een 2-0-voorsprong. Twee keer gaf Thomas Ragut vanaf rechts de voorzet, beide keren rondde Rieno van Oost van dichtbij af. De kleine Belg, die over een paar weken afzwaait in Hoek, had er nog twee voor het intikken, maar schoot zelfs één keer op een meter voor de doellijn naast een lege goal. Het werd voor de rust toch nog 3-0, toen Leon van den Ouden doorliep op een steekpassje en de Brabantse keeper Patrick Hommel met een schuiver het nakijken gaf. Cees Houtepen haalde na een uur eenrichtingsverkeer één van de twee zwarte parels van de bank om in te vallen. Sunny Nwachukwu, die nog een halve kop kleiner is dan Van Oost, mocht zich net voor zijn vertrek uit Hoek nog in de kijker spelen. Hij kopte één keer uit een hoek schop van Bart Poppe achter waarts in. De bal werd van de lijn gehaald door een Brabantse verdediger. Voor de laatste twintig minuten Arjan Human soleert door de verdediging van Hoeven. Rechts Rieno van Oost. foto Peter Nicolai mochten ook Jean Claude Ja barra en Arjen Oostdijk het veld in en speelde Hoek met een ge- improviseerde aanval. Arjan Human miste in de slotfase voor open goal (ver over), Jabarra deed het beter. De gladde spits kronkelde zich langs een verde diger en passeerde de keeper te- genvoets: 4-0. Björn Lange veld legde kort voor tijd aan voor 5-0 en kort voor het affluiten vlogen er nog twee goals langs de Brabantse keeper. Arjan Human en Jabar ra legden de eindstand vast: 7-0. Hoek speelt in de halve finale te gen ASWH, dat gisteren in Zwijndrecht met 2-1 won van WGZ. Voor ASWH scoorde Izaak Verhoeven voor rust (uit een strafschop die door Onno Doeland was versierd) en Jan Scheurwater tien minuten na de rust. In die tweede helft werd een doelpunt van Doeland afge keurd. De wedstrijd Hoek-ASWH wordt zo goed als zeker op 10 mei in Hoek gespeeld. De andere halve finale gaat tussen Tricht en UNA. Tricht won met 1-0 bij OJC Rosmalen, UNA boekte in Leerdam een 2-0-zege op LRC. Hoek-Hoeven 7-0 (3-0). 11. Rieno van Oost 1-0,14. Rieno van Oost 2-0, 41. Leon van den Ouden 3-0, 77. Jean Claude Jabarra 4-0, 85. Björn Langeveld 5-0, 89. Arjan Human 6- 0, 90. Jean Claude Jabarra 7-0. Scheidsrechter: A. Sardjoe (Vlissin- gen). Gele kaartLeon van den Ou den (Hoek), Ronald Buijssen en Eric de Pijper (beiden Hoeven). Aantal toeschouwers: 300. Hoek: Jürgen Belpaire; Thomas Ra- gut, Johan Mücher, Djamel Buyse, Franky Standaert; Bart Poppe (73. Arjen Oostdijk), Björn Langeveld, Arjan Human, Frank de Wispelaere; Leon van den Ouden (62. Sunny Nwachukwu) en Rieno van Oost (70. Jean Claude Jabarra). BEEKBERGEN - Bondscoach Frank Louter kan ko weekeinde bij het achtlandentoernooi turnen in Gron"16'11' naast Verona van de Leur ook niet beschikken over Mon^6" Nuijten en Renske Endel. Het tweetal is nog niet hersteld"'116 een virusinfectie. Van de Leur kampt nog met de naweeën een voetblessure. Louter koesterde nog de hoop dat N dM lands beste turnster in Groningen haar rentree zou mal/1' maar uit een scan bleek dat de Waddinxveense een bntlm zing heeft. ANP eu~ UTRECHT - Stijn Vreven heeft een akkoord met 1. FC K serslautern, dat momenteel tiende staat in de Duitse Bund/ liga. De rechtsback van FC Utrecht bereikte overeenstem" ming voor drie jaar met de club, waar Vrevens landgenoot Eric Gerets trainer is. De transfer is nog niet helemaalbeklon ken, omdat FC Utrecht nog een afkoopsom kan vragen Dat zal overigens geen struikelblok worden, omdat FC Utrecht heeft verzuimd 250.000 euro tekengeld voor de Belg in het pensioenfonds te storten. Vreven ziet van die claim af als FC Utrecht meewerkt aan een transfer. Ook de transfervrije FC Utrecht-doelman Harald Wapenaar is bijna rond met een an dere werkgever. Hij krijgt deze week een aanbieding Ajax. GPD s AMSTERDAM - Ajax en Tijjani Babangida gaan morgen uit elkaar. De Amsterdamse voetbalclub en de Nigeriaanse aan valler hebben gisteren besloten het onderlinge contract dat nog tot 30 juni 2004 liep, per 1 mei te beëindigen. Babangida speelde al enkele jaren niet meer in het eerste van Ajax, ANP DEN HAAG - De Australische doelman Mark Bosnich (31) is gisteren door de Engelse voetbalbond een schorsing van ne gen maanden opgelegd. Hij is schuldig bevonden aan cocaï negebruik. Vorig jaar reageerde Bosnich positief op een dopingtest. Omdat de schorsing in december 2002 al was in gegaan, is de oud-keeper van Chelsea, Manchester Uniteden Aston Villa vanaf 23 september weer speelgerechtigd. De maximale straf op dopinggebruik is twee jaar. Bosnich be weert dat de cocaïne in het Londense nachtleven in zijn drankje is gestopt. GPD BERLIJN - Hertha BSC-coach Huub Stevens kan waar schijnlijk tot het einde van het seizoen geen beroep doen op zijn landgenoot Dick van Burik. De verdediger blijkt afgelo pen weekeinde in het thuisduel met Hannover 96 een spier scheuring in de kuit te hebben opgelopen. ANP NEWCASTLE - Newcastle-spits Alan Shearer komt dit sei zoen niet meer in actie. Shearer blij kt zaterdag in het duel met Sunderland een enkelbreuk te hebben opgelopen en is twee maanden uitgeschakeld. Newcastle mist zijn topschutterter- wij 1 de club nog volop in de strij d is om het bereiken van Euro pees voetbal. Shearer viel zaterdag in de 26e minuut uit met een gekwetste enkel. Onderzoek in het ziekenhuis wees uitdat het gewricht gebroken was. SID door Henri van der Steen NOORDWIJK - Geld maakt meer kapot dan je lief is. Maar dat zal de lui, die euro's zien glinsteren, worst zijn. Vanavond wordt er dus weer gevoetbald voor koningin en vaderland: Nederland-Por- tugal. Dick Advocaat keek een beetje mistroostig, gis termiddag, toen hij moest vertellen wie er op het idee was gekomen in tijden van ernstige overproductie de agenda verder te vervui len met een oefeninterland- je. „Het is voor de KNVB fi nancieel belangrijk, een must." De spelers zijn er klaar mee. Ruud van Nistelrooij klaagt intussen hardop over uitbui ting. „We worden uitge perst." Wie het leef- en werk schema van de midvoor be studeert, wordt het zwart voor de ogen: vliegen, over nachten in hotels, weer pak ken, tussendoor trainen, persconferenties, spelen, weer spelen, weer pakken, weer vliegen, etcetera. Van Nistelrooij heeft Advocaat inmiddels gevraagd zijn in zet te beperken tot een half wedstrijdje of zo. De gemiddelde voetballief hebber zal menen dat Van Nistelrooij niet moet zeuren vanwege de astronomische vergoeding die hij krijgt in ruil voor al zijn inspannin gen. Maar ook voetballers zijn mensen met een limiet in creativiteit en speelvreugde. En fysieke belastbaarheid. Van Nistelrooij speelt graag voor het Nederlands elftal - en liever 90 dan 85 minuten - al was het maar om zijn score op te voeren. Maar er is geen keuze meer. Zaterdag speelt hij zijn honderdste wedstrijd voor Manchester United, één van gewicht, die kan beslis sen over de titel. Dat is een ander kopje thee dan een wedstrijdje van Oranje dat er is om de kas van de bond te spekken. Spelen 'onze jongens' dan niet voor de eer? Voor het va derland? Als het kan wel. Maar al onder Lotsy - de be kende Oranje-menner uit de jaren dertig en veertig - was dat al niet altijd en automa tisch het geval. Lotsy mis bruikte nochtans zijn naïeve Oranjeklanten om hen met nationalistische lyriek op te zwepen alles te geven voorde nationale driekleur. Intussen verdiende ook toen de bond al grof aan het interland voetbalNu is het dus zelfs al een must geworden. Advocaat - die vorig jaar een interland in april nog tegen hield - maakt intussen van de nood een deugd door tegen Portugal wat te proberen, met Overmars en mogelijk wat debutanten. Of de wed strijd wat zal voorstellen, is afwachten, hoewel een over winning Advocaat ongetwij feld zal verleiden te conclu deren dat het met Oranje nog niet zo beroerd is gesteld. Gisteren somde Advocaat het nog even op. „We hebben negen keer gevoetbald en twee keer gelijk gespeeld! Foutje. Oranje heeft onder Advocaat zelfs al tien keer gevoetbald en pas twee keer gelijk gespeeld. Jammer ge noeg voor hem kan dat laat ste gelijkspel wel eens zwaar gaan wegen. De 1-1 tegen Tsjechië en de wanvertoning tegen Moldavië kunnen on mogelijk voor een eufori sche, niet eens een vrolijke stemming zorgen bij Oranje. Temeer daar de volgende in terland, uit tegen Wit-Kus- land, op een bijna onmoge lijk tijdstip is gepland, 7 juni, als overal de competities al zijn afgelopen. Ruud van Nistelrooij en de andere 'Britten' in de selectie zijn dan zelfs al bijna vier weken klaar. Dat is geen lek ker vooruitzicht. Voetbal lers, zeker van het niveau Van Nistelrooij, wordendooi het jaar heen zo uitgepö'5' dat na de competitie zelfs he woord voetbal al voor een spontane depressie kani zor gen. Maar ja, het geld- w moet zonodig om een Euro pees kampioenschap woi den gespeeld met deelnemers als de Faroer Eilanden en San Marino, met een kalen der tot gevolg die voor topspelers nauwelijks nog harden is. ft Kees van Wonderen hee daarom groot gelijk, J bedankt voor de eer va Oranje. GPD 'vV.-i''\

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22