88 Zeeuwen krijgen lintje Er is nog veel mis in gevangenissen 39,95 Landbouwministerie moet kwart van de ambtenaren kwijt 20 Balkenende hoopt met VVD en D66 op snelle afronding formatie VS weigeren overgave Al Sahhaf tj intratuin P'ukL De PZC op Koninginnedag PAKKER Glamour Is in, naakt is uit Prij EC wil meer geld voor onderzoek Het gaat niet best met Randstad Limiet in tunnel naar 100 km/u Kluivert laakt discussie Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Wisselend 246e jaargang no. 102 woensdag 30 april 2003 los nummer 1,10 Weerzin Bijzonder verdiensten 4 STUKS EUROPAlUIN 000002 18° 1 9' Vooral aan het einde van de ochtend zon nig. Vanmiddag enkele buien. Matige zuid westenwind en maximaal 18 graden. Nieuw kabinet is eind mei rond mnonze redactie binnenland DEN HAAG - Demissio nair premier Balkenende hoopt dat hij voor 1 juni zijn nieuwe kabinet kan presenteren. Balkenende zei dat gisteravond na af loop van de gesprekken met beoogd coalitiepart ners VVD en D6 6. De christen-democraten heb ben hun voorkeur voor D66 bevestigd. De wijze waarop Bal kenende dat bekend maakte, wekte niet alleen ergernis bij de kleine christelijke partijen, maar ook bij de informateurs Hoekstra en Korthals Altes. Zij hadden de optie van de 'Staphorster variant,' met de Christenunie en SGP, nog niet formeel afgeschreven. CDA, VVD en D66 praten mor genochtend verder. Op de agen da staan onder meer de financi en en bestuurlijke vernieuwing. Wel is inmiddels overeengeko men dat er aan het eind van de kabinetsperiode een begro tingsevenwicht moet zijn. Maar Zalm zei met een 'bijna-even- wicht' ook te kunnen leven. Ver der zal er geen lastenverzwa ring voor de burgers worden doorgevoerd. De partijen willen verder de regelgeving voor het bedrijfsleven verminderen. Balkenende vond de keuze voor D66 een lastige, omdat CDA en de kleine christelijke partijen meer gemeenschappelijk heb ben. „Maar de meningsverschil- CAIRO - De Iraakse voormalige minister van Informatie Mo hammed Said al Sahhaf wil zich overgeven aan de Amerikanen. De Amerikanen willen dat ech- terniet, omdat hij niet op de lijst met meestgezochte Iraki's staat. Dat meldde de Arabische krant Asharq al Aswat gisteren bij monde van een woordvoerder van de Patriottische Unie Koer- distan (PUK). .Al Sahhaf zou PUK-militairen in Mosul hebben gevraagd voor hem bij de Amerikanen te be middelen. ,,We hebben hem ver teld dat we hierin geen partij wilden zijn", aldus de PUK- woordvoerder. Al Sahhaf zou sinds vier dagen verblijven in het huis van zijn tante in Bag dad. De Arabische zender Al Arabia hood Al Sahhaf, die beroemd is geworden door zijn aanblijven de optimisme over een Iraakse overwinning in de oorlog en door zijn vindingrijke vervloe kingen van de Amerikanen, gis teren een baan aan. Al Arabia zei dat de tv-persoonlijkheid commentaar kan geven op de huidige situatie in Irak en dat hij met zijn ervaring analyses kan maken over de toekomst. De nieuwszender nodigt Al Sahhaf uit zich te melden om over het aanbod te komen pra ten. AFP Pagina 5: demonstratie tegen VS len met D66 zijn in het verleden wel eens groter geweest." Uit eindelijk had de weerzin van de WD om met SGP in een kabinet te gaan zitten de doorslag gege ven, hoewel Balkenende ervoor waakte dat met zoveel woorden te zeggen. Gisteravond zette Dittrich bij de onderhandelingen meteen hoog in, nu het alternatief met klein rechts is weggevallen. Dat Balkenende te vroeg de CDA- voorkeur bekend maakte, heeft daarbij geholpen, zo werd er kend. Dittrich eiste 'spijkerhar de garanties', met name op terreinen als onderwijs en de mocratische hervormingen. Echte struikelblokken zijn er niet meer, erkende Dittrich. De verdeling van het aantal minis ters is nog onderwerp van dis cussie. De meest voor de hand liggende verhouding is CDA ze ven, WD vij f en D 6 6 tweemaar de WD dringt aan op acht, zes, twee. Dan moet er wel een nieu we ministerspost worden gecre- eerd. De drie partijen zijn het zo goed als eens over voorwaarden die D66 heeft gesteld om deel te ne men aan een kabinet. Zo zullen er enkele honderden miljoenen extra worden geïnvesteerd in het onderwijs, zal het kiesstelsel worden herzien, komt er een ge kozen burgemeester en een on derzoek naar de gekozen minis ter-president. Het correctief referendum heeft D66 laten val len. ANP/GPD pagina 4: CU moet slikken commentaar G. Timmerman uit Vlissingen is onderscheiden als lid in de Orde van Oranje Nassau, onder meer voor zijn inzet voor de Schotse muziekgroep Inter Scaldis pipes and drums. foto Ruben Oreel door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Bij de lintjesregen ter gelegenheid van Koninginnedag heb ben 88 inwoners van Zeeland een ko ninklijke onderscheiding gekregen. Dat is sinds de herziening van het deco ratiestelsel in 1996 het hoogste aantal. Van de onderscheidenen werden er 67 lid in de Orde van Oranje Nassau (zesde graad) en 21 ridder in deze orde (vijfde graad). Bijna alle lintjes werden gister morgen uitgereikt. I. A. de Regt uit Kamperland kreeg zijn onderscheiding maandagavond al. Met name in de drie nieuwe gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen konden de bur gemeesters flink uitpakken: 16 medail les in Terneuzen, 8 in Hulst en 6 in Sluis. Uitschieter was hier woonkern Sas van Gent met 8 lintjes. Boven de Wester- schelde regende het vooral oranjeme taal in de gemeenten Middelburg (12) en Schouwen-Duiveland (11). Laagste score had Noord-Beveland met één on derscheiding. De lintjes werden toegekend wegens bijzondere verdiensten voor de samen leving. Directeur P. van den Beemt van gehandicapteninstelling Arduin, oud burgemeester G. de Groot van Kapelle, de Terneuzense predikant C. Harinck, agrariër J. IJsebaert uit Hulst, provin ciaal consulent geschiedbeoefening A. de Klerk, CZAV-voorzitter J. van Nieuwenhuijze uit Kloetinge en oud burgemeester A. Vogelaar van Bruinis- se en Hontenisse, behoren tot degenen die ridder vijfde graad werden. Zoals gebruikelijk vielen de meeste lintjes in Middelburg. Deze plaats staat ook nummer één in het overzicht van toegekende koninklijke onderschei dingen op 30 april, sinds in 1996 het decoratiestelsel wijzigde: 41 stuks. Ge volgd door Vlissingen (30) en Terneu zen (19). Opmerkelijk is dat van de Zeeuwse steden en dorpen met de mees te inwoners, Goes slechts op de dertien de plaats komt (10), evenveel als vis sersdorp Bruinisse. Van de kleinere steden hadden inwo ners van Hulst (17), Axel (16) en Tholen (15) verhoudingsgewijs de meeste kans op koninklijk eremetaal. Maar ook in kleinere plaatsen als Sint Annaland (13), Nieuwerkerk en Kloosterzande (beide 11) regenden de lintjes gestager dan elders in de provincie. Er zijn ech ter heel wat plaatsen waar het sinds 1996 bij Koninginnedag altijd 'droog' gebleven is, bijvoorbeeld in Baarland, Hoedekenskerke, Ovezande, 's Heer Arendskerke, Hengstdijk, Ossenisse, Kapellebrug, Schore, Nieuw en Sint Joosland, Geersdijk, Waterlandkerkje, Dreischor, Kerkwerve, Meliskerke. pagina 3: bekende en omstreden Nederlanders geëerd Maarten 't Hart buigt toch voor Nederlandse Leeuw pagina 15: eremetaal komt niet automatisch pagina 16: portretten onderscheiden Zeeuwen van onze redactie binnenland HILVERSUM - Er is volgens de Arbeidsinspectie nog veel mis in gevangenissen. Personeel werkt Advertentie LJ HET GROENE WARENHUIS nog steeds te lang. Minister Donner van Justitie stelt dat hij al diverse maatregelen heeft ge nomen, maar hebben die nog niet het gewenste effect. In januari kwam de inspectie al met kritiek. Het ging toen om het eerste kwartaal van 2002. In een rapport over het laatste kwartaal van 2002 constateert zij dezelfde tekortkomingen. De inspectie deelde 180 processen- verbaal uit aan gevangenissen in de Randstad, blijkt uit het rapport waar het televisiepro gramma Nova gisteravond uit citeerde. Gevangenissen kam pen al jaren met een gebrek aan personeel. Dat moet daardoor te hard werken. Het ziektever zuim is hoog. Tweede-Kamerlid Wolfsen (PvdA) is boos op Donner. „Bij Advertentie het vorige rapport zei hij dat al les onder controle was. In wer kelijkheid overtreedt de over heid de wet op de Arbeidstij den." Abvakabo FNV-woordvoerster Merlijniszich 'rotgeschrokken'. „In het eerste kwartaal van 2002 ging het om ongeveer 1500 te kortkomingen over heel Neder land. In het laatste kwartaal constateerde de inspectie 1200 punten, maar dan alleen al in de Randstad." Osteospermum Margarita® (Spaanse Margriet) Kleuren paars, roze en wit, hoogte ca. 20 cm, potmaat 10,5 cm. Van 1,99 K0UDEKERKE, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond. Advertentie Op Koninginnedag, 30 april, zijn alle PZC-kantoren gesloten. Voor bezorgklachten zijn wij 's ochtends bereikbaar tussen 08.00 uur en 12.00 uur op het (gratis) nummer: 0800-0231231 Directie PZC Voor dringende zaken belt u met ons kantoor in Vlissingen:0118-484000 Helaas voert PTT geen postbestelling uit, zodat postabonnees de PZC een dag later zullen ontvangen. TUINMEUBEL KUSSENS Comfortabele hoge rugkussens in zesdessins. A.S. ZONDAG OPEN OOSTBURG.-10.00-17.00 UUR MOOI WEER GOES, 0113-215395, OOSTBURG, 0117 952279, RENESSE, 0111-461031 Vandaag presenteert de Europese Commissie een actieplan voor meer investeringen in onderzoek en ontwikkeling in Eu ropa. Als Europa serieus werk wil maken van haar ambitie om de meest concurrerende kenniseconomie ter wereld te wor den, dat moeten de uitgaven stevig omhoog, zo stelt Belgisch Europees commissaris Philippe Busquin (Onderzoek). Uitzendorganisatie Randstad heeft in het eerste kwartaal 3,3 miljoen euro verlies gele den. In dezelfde periode vorig jaar bedroeg het verlies nog 2,5 miljoen. De vraag naar uitzendkrachten in vooral Nederland en Duitsland loopt terug. Ook voor het tweede kwartaal verwacht Randstad rode cij fers. h.J De maximumsnelheid in de Westerscheldetunnel wordt per 1 mei opgetrokken naar honderd kilometer per uur. Vooral vrachtwagenchauffeurs hebben geprotesteerd tegen de hui dige limiet van tachtig kilometer per uuromdat het daardoor moeilijk was de helling naar de tunneluitgang te overbruggen. Uit metingen blijkt overigens dat de meeste mensen nu al honderd rijden in de tunnel. In Nederland werd de afge lopen tijd driftig gediscus sieerd over het spitsenkop- pel Kluivert/Van Nistel- rooijHet duo zou in Oranje veel te weinig brengen en niet echt goed samen kun nen spelen. Kluivert zelf heeft weinig mee gekregen van de discussie. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13 en 19; lintjes: 15,16 en 17; sport: 21 en 22; trends: 23, 24, 25 en 27; jong: 28 en 29. door Peet Vogels DEN HAAG - Op het ministerie van Landbouw moet de komen de drie jaar een kwart van het aantal ambtenaren verdwijnen. Het gaat om zeker 1200 mensen. Gedwongen ontslagen worden daarbij niet uitgesloten. Het is nog onduidelijk waar ge sneden gaat worden. De maat regel heeft geleid tot grote on rust onder het personeel. De vermindering van het aantal arbeidsplaatsen is veel groter dan eerder voorzien. In het Strategisch Akkoord, het re geerakkoord van het huidige demissionaire kabinet, was al afgesproken dat 851 mensen weg moesten. Dat was onder deel van een plan om minder be leid te ontwikkelen en minder regels op te stellen. Over de ge hele linie zou dat tot 7 procent minder ambtenaren leiden. 'Landbouw kampte echter met nog meer tegenvallers, zoals een tekort van tachtig miljoen euro op de begroting. Minister Veer man staakte onmiddellijk de aankoop van natuurgronden, maar dat bood geen soelaas. „We hebben inmiddels een te kort van 124 miljoen euro op de lopende begroting", aldus een Landbouwwoordvoerder. Secretaris-generaal Kalden, de hoogste ambtenaar op het de partement, heeft gezegd dat de opdracht van het ministerie voor de komende jaren 'minder beleid met minder mensen' zal zijn. Dat vertaalt zich in een on gekende sanering van het amb tenarenapparaat. In totaal wer ken, omgerekend naar voltijds banen, bijna vijfduizend men sen bij het ministerie. GPD Advertentie PZC Justitie heeft volgens Merlijn na het eerste rapport verbetering beloofd. Ze vindt het schokkend dat de overheid haar eigen wet ten aan de laars lapt. De bond wil dat het plan voor meerdere gevangenen in één cel wordt uit gesteld totdat Justitie 'de wet naleeft'.Volgens een Justitie- woordvoerder verbetert de situ atie. Zo zijn al tweehonderd nieuwe medewerkers aangeno men. „Het ziekteverzuim is al gedaald." ANP VOOR ZEELAN DKi voorletters:m/v straat:nr postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 713214 d noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) dn noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: :/Up per maand met automatische incasso 20,50). S," per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1