9 Vierde defensiefeest in Middelburg We kunnen straks geen oranje meer zien Paracentrum wil weer in weiland Sinoutskerke landen J J u a S 'Mei Pleidooi voor één parkeerkaart voor alle gehandicapten passieux lopers nieuwbouwhuis in Middelburg betalen mee aan strategische projecten Attent zeeuwse almanak WALCHEREN dinsdag 29 april 2003 Kwaliteit HOEKMAN*^# Middelburgseweg deels afgesloten Alleen met Orange bel je in en naar Frankrijk gewoon met je beltegoed. Net zo makkelijk als thuis. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl Bestemming Auto gestolen pzc J biljoenen winst op woningbouw wNadia_Berkelder ODDELBURG - De gemeente Middelburg verdient de komen- jejaren elf miljoen euro aan de erkoop van grond. Met het geld iordt een deel van de kosten m de strategische projecten ,ftaald. Vooral de ontwikkeling ande Mortiere, de Veersepoort Veldzigt leveren de gemeente reel geld op. ,a„en die in die gebieden een Slis kopen, betalen mee aan de jWw van bijvoorbeeld het ,ieuwe theater of het stadskan- loor Wethouder P. Bruinooge aetdaargeen kwaad in. „Als we jat niet zo doen, moeten we de onroerend zaakbelasting ver logen." De ontwikkeling van wonwijk en bedrijventerrein je Mortiere levert de gemeente isar verwachting vijf-en-half jiljoen euro op, de Veersepoort 1,2miljoen en Veldzigt 2,6 mil ten. Daar staan onrendabele Investeringen tegenover in bij voorbeeld de Sint Pieterstraat a op het Molenwater. Be vereniging Eigen Huis vindt jat winst op verkoop van grond 3 de eerste plaats ten goede met komen aan de kwaliteits- rerbetering van de woning en de roonomgeving. Huizenkopers loeten steeds meer betalen voor hun woning, zonder dat ze iaareen betere woning voor te ug krijgen, redeneert Eigen Dat ligt volgens Bruinoo- geniet alleen aan de grondprijs. Dat is maar een onderdeel van ie totale kosten. Uiteindelijk is iet de markt die de prijs van een woning bepaalt. De prijs van een woning wordt niet vastge steld door de gemeente. En op het moment dat de woning verkocht wordt, verdienen mensen die grondprijs ook weer terug." De gemeente Middelburg pro beert op strategische plaatsen grond in handen te krijgen, om projectontwikkelaars voor te zijn. Die proberen op hun beurt grond te kopen op plaatsen waar de gemeente bouwplan nen heeft. Zo hopen de bedrij ven bouwopdrachten binnen te slepen. „We moeten zorgen dat de grond in handen van de ge meente blijft", zegt Bruinooge. „Anders strijken projectont wikkelaars alle winst op." De gemeente loopt daarmee ook een risico. „Er zijn ook gemeen ten die grond hebben waar ze niets mee kunnen doen omdat er bijvoorbeeld een bonte knaag- kever in het gebied zit." De grondprijs voor woningen in Middelburg is niet exorbitant hoog, vindt Bruinooge. „Zeker als je het vergelijkt met andere Zeeuwse steden. In Gapinge kon je een paar jaar geleden nog voor honderd gulden per vier kante meter een kavel kopen, maar dat is natuurlijk heel iets anders. De bewoners van bij voorbeeld de Veersepoort beta len in hun totaliteit mee aan het voorzieningenniveau." Volgens Bruinooge probeert elke ge meente via grondverkoop zo veel mogelijk inkomsten te genereren. „Dat is de reden waarom gemeenten graag wil len ontwikkelen." Advertentie in Noordzandstraat 6 Yerseke iel.(0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 GRIJPSKERKE - De Middel- targseweg, ter hoogte van de logelandseweg tussen Middel tonen Biggekerke, is sinds gis- leren voor de helft afgesloten. Bit houdt verband met de aan- van een fietspad langs de logelandseweg. letwaterschap Zeeuwse Eilan- is sinds eind januari bezig net het graven van nieuwe slo ten en de aanleg van het fiets- Om waterleidingen van Delta Nuts aan te leggen en om mkruispuntplateau te realise ren, is de Middelburgse gedu nde twee weken afgesloten. legang tot de Hogelandse- »egis eveneens versperd. Giste ren is begonnen met de aanleg an de waterleidingen. Dat wkgaat vandaag nog door. Daarna is de weg nog voor de ielft afgesloten in verband met aanpassing van de kruising iet de Hogelandseweg. Hier eordt een kruispuntplateau aangelegd en wordt het fietspad ingelegd. Evenals op de Defensiedagen 2001 zal ook dit jaar weer een helikopter een demonstratie verzorgen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Tijdens het defensie spektakel op de Loskade in Middelburg is ook dit jaar weer een aantal bijzonde re legervoertuigen te zien. Een Lynx helikopter verzorgt een reddingsde monstratie, de mijnenveger Schiedam ligt aan de kade en als het meezit komt er ook een crashtender. Het evenement, dit jaar op 16 en 17 mei, kreeg als motto mee 'Van verleden tot heden'Het is de vierde keer dat het eve nement aan de Loskade plaatsvindt. In 2000 en 2001 heette de happening 'De fensiedagen', vorig jaar de 'VOC-da- gen'. Ondanks de veranderde naam staat het evenement steeds in het teken van defensie. „Publieksvoorlichting is het hoofddoel", aldus marinevoorlich- ter J. van Zee. „We hopen draagvlak te creëren voor defensie." De activiteiten beginnen vrijdag 16 mei om 11.00 uur en duren die dag tot 21.00 uur. Op zaterdag duurt het evenement van 10.00 tot 17.00 uur. De Schiedam komt al op donderdag aan in Middel burg. In het Kanaal door Walcheren worden pontons gelegd, waar de heli kopter op kan landen. De duik- en de- monteergroep van de marine geeft duikdemonstraties in een grote tank. Mariniers zijn aanwezig met een klim wand en een parafan, een apparaat waarin een parachutesprong wordt ge simuleerd. Er zijn tanks en de organisa tie rekent ook op de komst van een crashtender, een reddingsvoertuig dat wordt gebruikt op vliegvelden. Leden van de Van Dixhoorn Reddings brigade en de genie geven een demon stratie op het water. Het publiek krijgt de mogelijkheid een stukje mee te va ren. Als het in de planning past, ver zorgt een Orion-verkenningsvliegtuig een 'fly-past' over het kanaal. Het wordt vanaf de kade binnen gepraat. Langs de kade liggen verder nog hoog aarzen, kottersklippers en hengsten en het opleidingsschip Zaandam van de zeekadetten. Op de kade staat een bib ber, een oude onderzeeër. 'Keep them rolling' is aanwezig met ongeveer twin tig oude legervoertuigen. Tijdens het evenement is meer te zien dan alleen defensiematerieel. De Delta reddingshondengroep laat zien hoe honden geleerd wordt om slachtoffers op te sporen. Ambachtslieden geven archieffoto Lex de Meester demonstraties, er is een kinderkermis en muziek. Op vrijdagavond treedt Champagne Charlie opzaterdag zijn er optredens van de bigband van de Zeeuwse muziekschool, het muziek- en showkorps Juliana en het shantykoor Het Veersche Scheepstuig. De Stichting Evenementen Middel burg, die de dagen organiseert, zegt de overlast voor de omwonenden zoveel mogelijk te beperken. Daarom zijn er dit jaar geen rondritjes met rupsvoer tuigen. Verder worden er maatregelen genomen om overlast van geparkeerde fietsen tegen te gaan. De zware leger voertuigen worden niet meer gelost aan de kant van het oude busstation. Bewo ners van de huizen aan het begin van de Loskade klaagden na de vorige edities over trillingsoverlast. door Anita Janse GRIJPSKERKE - De straten zijn weer rood-wit-blauw ver sierd en feesttenten schieten als paddestoelen uit de grond. Oranjeverenigingen werken zich deze dagen in het zweet om op tijd klaar te zijn voor Ko ninginnedag. In Grijpskerke is Advertentie liberté, ogcil ito, mobilité het oranjecomité met opge stroopte mouwen en rode hoof den in de weer om er ook dit jaar weer een geslaagde dag van te maken. „Er wordt hier heel wat af gela chen", vertelt Nicolien Wage naar enthousiast. Zij is voorzit ter van de Oranjevereniging in Grijpskerke. „Ik doe dit vooral omdat we ieder jaar veel lol hebben tijdens de voorbereidin gen." In de tent op het voetbal veldje in Grijpskerke heerst in derdaad een jolige sfeer, maar er wordt desondanks heel wat af- gezweet om op tijd klaar te zijn voor de feestdag. Mannelijke le den van het Oranjecomité sle pen zich een bult aan zware hek ken, de dames bekommeren zich vooral om de versiering van de tent en het speelveld. Dit jaar staat Koninginnedag in het teken van heksen en spoken. Behalve een vrolijke tint, krijgt het geheel dus ook een griezelige uitstraling. Een grote zwarte spin ligt bovenop de bar te wachten op een plaats in het reusachtige spinneweb dat in de tent komt te hangen. De dames zijn letterlijk en figuurlijk in touw om dit idee te doen slagen. „Je moet wel een beetje handig zijn hoor", vertelt Marieke Wouters. De vrouwen maakten ook een kasteel dat voor de in gang van de tent komt te staan. „Onze mannen dachten dat we het niet zouden klaarspelen, maar kijk eens", met een arm zwaai gebaart Marieke richting een stel grote oranje bouwpla ten. „Zelf gezaagd en geschil derd, ze moeten ons alleen nog wel even helpen met het opzet ten ervan." De vereniging wordt gesteund door vrijwilligers, zonder hen zou het niet lukken om alles op In de voorbereidingen op de festiviteiten gaat veel werk zitten. foto Lex de Meester tijd af te krijgen. „Veel mensen beseffen niet dat je voor één zo'n dag een heel jaar aan het orga niseren bent", aldus Nicolien. Gelukkig hebben de leden veel plezier in hun werk, want met Koninginnedag zelf hebben zij weinig tijd om te genieten. Ma rieke: „Je bent die dag eerder dan je dorpsgenoten op de been en zoekt als laatste je bed weer op. Na afloop zijn we echt uitge teld en kunnen we geen oranje meer zien." door Harmen van der Werf' DEN HAAG - Paracentrum Zeeland wil weer vluchten met parachutisten kunnen maken boven een weiland aan de Noordhoekweg bij Sinoutsker ke, gemeente Borsele. Verschil lende omwonenden zijn tegen. Ze vinden dat de vliegtuigen met de paraspringers hun rust verstoren en dat een weiland niet door parachutisten mag worden gebruikt om te landen. De rechtbank in Middelburg gaf de omwonenden vorig jaar ok tober gelijk en legde de gemeen te Borsele op tegen het parachu tespringen bij Sinoutskerke op te treden. Paracentrum Zee land, dat op het vliegveld Zee land Airport bij Arnemuiden is gevestigd, vocht de uitspraak gisteren bij de Raad van State in Den Haag aan. Uit principe, en omdat het de locatie bij Sinoutskerke terug wil hebben. „Moet het gebruik van een wei land door parachutespringers door een gemeente geregeld worden?", was de principiële vraag die de advocaat van het paracentrum stelde. Hij meende van niet, omdat het om 'zeer be perkt medegebruik' gaat. Een parachutespringer is volgens hemvergelijkbaarmet een wan delaar die over het land loopt of een visser aan de slootkant. Paracentrum Zeeland heeft de locatie Sinoutskerke bovendien nodig, als op de drie andere springplekken - bij Zeeland Airport, Kleverskerke en Arne muiden - niet kan worden ge sprongen. Sinoutskerke wordt erg weinig gebruikt, volgens de raadsman van het paracentrum: zeven tot zestien keer per jaar sinds 1999. Veel overlast kun nen de omwonenden dus niet ondervinden. Hun raadsman E. Dijk bestreed dat. Van incidenteel gebruik is naar zijn mening geen sprake. Omwonenden wonen achthon derd meter van de springplek. En, het belangrijkste: het ge bruik van het weiland door pa rachutisten is in strijd met de agrarische bestemming. Uit de vragen van de leden van de Raad van State viel niet op te maken wie zij zullen steunen. Eén van hen vroeg wel hoever de bezwaarmakers van de locatie wonen. Tijdens de zitting kwam naar voren dat de gemeente Borsele ooit heeft voorgesteld het aantal sprongen tot vier a vijf per jaar te beperken. Een omwonende zei wel eens acht keer geopperd te hebben, maar dat het paracentrum de handen liever vrij wilde houden. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL) mengde zich ook in het geschil. Als het paracen trum Zeeland deze zaak ver liest, kan dat volgens de KNVvL grote gevolgen hebben voor de parasport. Uitspraak binnen zes weken. Advertentie DE ALLERLAATSTE KONINGINNEDAGLOTEN! Koninginnedagloterij door Ab van der Sluis i MIDDELBURG - DeParJij voor Zeeland wil dat er één Zeeuwse parkeerkaart komt voor gehan dicapten. W. Hirdes, lid van de provinciale welzij nscommissie voor de Par tij voor Zeeland (PvZ), heeft over de kwestie schriftelijke vragen gesteld. De fractie heeft geconstateerd dat er in veel ge meenten verschillende soorten parkeerkaarten voor gehandi capten zijn. Dat is niet alleen voor invaliden, maar ook voor hun medeburgers onduidelijk en zeer verwarrend, aldus de PvZ. Gemeenten zijn sinds anderhalf jaar zelf verantwoordelijk voor het beleid voor invalidenpar keerplaatsen. Daardoor zijn grote verschillen ontstaan. Sommige gemeenten rekenen parkeergeld op speciale invali- denplaatsen, maar anderen niet. Bovendien mogen houders van een invalidenparkeerkaart van sommige gemeenten gratis parkeren op 'gewone' parkeer plaatsen en moet op andere plaatsen de parkeermeter wel worden gevuld. Vlissingen en Veere bijvoorbeeld vragen geld voor invalidenparkeerplaatsen, terwijl gehandicapten in de ge meente Schouwen-Duiveland hun auto gratis mogen parke ren. De PvZ noemt het in schriftelij ke vragen aan Gedeputeerde Staten 'niet meer van deze tijd' dat er in één provincie verschil lende regels zijn voor invaliden parkeerplaatsen. Volgens het commissielid Hirdes is dat slecht voor het imago van de provincie en de gemeenten. De fractie wil dat het dagelijks provinciebestuur alles in het werk stelt om op zo kort moge lijke termijn te komen tot één Zeeuwse gehandicaptenpar- keerkaart. De PvZ gaat er van uit dat de regeling tot stand komt in overleg met alle ge meenten en de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. VLISSINGEN - Op de Wijen burg in Vlissingen is tussen zon dag 17.00 uur en gisteren 11.00 uur een auto gestolen. Het be treft een grijze Opel Ascona met het kenteken PY-69-BT. Advertentie OOSTWAL 1 - GOES - 0113-228895 KOOKMAGAZIJN Natalie uit Goes is een zelfbe wuste jongedame die vrij en onverveerd de wereld tege moet treedt. Tot in Zuid-Afri ka toe, waar ze in het kader van een studentenuitwisse ling kortgeleden naar afreis de. De voorbereidselen van haar studiereis vulden haar laatste dagen in het Zeeuwse van ochtend tot avond. Dus moeder, blij nog even wat voor haar kind te kunnen doen, voldeed graag aan Na- talies verzoek nog even een verjaardagskaart te halen. Heel attent van haar dochter, vond ze, om tussen de bedrij ven door de sociale kalender niet te vergeten. Hoe attent precies, merkte moeder lang nadat Natalie bepakt en bezakt was afge reisd. En wel op moeders ver jaardag. Daar kwam de kaart, die ze zo zorgvuldig had uitgezocht. 'Ik weet dat je verjaardag niet hetzelfde zal zijn omdat ik er niet bij ben', stond erop. Ze had 'm nog zelf betaald ook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9