PZC Polen in de greep van corruptiezaak Rood-groene coalitie steunt economische plannen van Schroder P FF C CENTR mm Sars-virus verspreidt zich verder in China Wapen vereniging VS viert feestje Frankrijk en Duitsland hebben weinig zin in afspraken ALLEEN OP KONINGINNEDAG GELDIG Aids-medicijn goedkoper dinsdag 29 april 2003 Datingbureau levert dode vrouw Rusland verjaagt onderzeeër VS Doden op legerbases in Thailand Opvolger RAF op handen Turks gezin dood door kolenkachel Zijn mijn lijfrentepremies nog aftrekbaar?7 Belastingdienst Woensdag 30 april, geopend van 08.00-15.00 uur Wetsontwerp EU-referendum De Superstore voor kantoor Reisadvies Burgemeester Antwerpen niet geïnstalleerd Sterk Europa Uitgaven Vier koorleden lichtgewond bij ongeval Litouwen All-in-0ne HP Officejet PSC-2115 J PEKING - Een bejaarde man uit Peking heeft een datingbu reau voor de rechter gesleept nadat die hem had gekoppeld aan een vrouw. Of de twee genoeg overeenkomsten hadden voor een bloeiende relatie is onbekend. Een belangrijk ver schil was er wel. De vrouw was al enkele maanden dood. De man ontdekte van een familielid van de vrouw dat zijn eventuele geliefde al lange tijd dood was toen hij belde voor een afspraakje. De rechtbank heeft het bureau opdracht ge geven het inschrijfgeld van bijna 40 euro terug te betalen, al dus de krant South China Morning Post van gisteren. DPA VLADIVOSTOK - De Russische vloot heeft afgelopen week tijdens een grootschalige oefening een spionerende Ameri kaanse duikboot ontdekt. Een aantal gevechtsvliegtuigen be geleidde de onderzeeër uit de Russische wateren, zo meldde de Russische marine gisteren. Rusland ontdekte de duikboot in de territoriale wateren in het verre oosten bij het schiereiland Kamtsjatka toen meer dan 10.000 militairen en tientallen schepen, duikboten en vliegtuigen bezig waren met een twee weken durende oefe ning. AFP BANGKOK - Bij aanvallen op twee legerbases in het zuiden van Thailand zijn gisteren vier soldaten gedood en drie ge wond geraakt, hebben de autoriteiten gemeld. In de provincie Narathiwat viel een groep van vijftien gewa pende mannen een barak binnen waar militairen lagen te sla pen. De aanvallers openden het vuur op de militairen en doodden vier van hen. Voordat zij wegvluchtten, maakten de daders een voorraad geweren buit. Bijna gelijktijdig werd in de provincie Yala een ander legerkamp aangevallen door een groep gewapende mannen. Een militair raakte daarbij ge wond. Ook daar gingen de daders er vandoor met een aantal geweren. Het is nog onduidelijk wie achter de aanvallen zit. Premier Shinawatra schreef ze toe aan moslimextremisten die vanuit Maleisië het land zouden zijn binnengekomen. AP HAMBURG - Vijf jaar nadat de beruchte Rote Armee Frak- tion (RAF) zichzelf ophief vormt zich in Duitsland een nieuwe extreem-linkse terreurorganisatie. Dat schrijft de krant Bild gisteren op basis van een geheime nota van het Bundeskrimi- nalamt, de Duitse federale recherche. De organisatie noemt zich de Militante Gruppe (MG). De re cherche houdt de MG verantwoordelijk voor zeker zestien aanslagen, op onder meer overheidsgebouwen en legervoer tuigen. Met name is de recherche bezorgd over de vondst van een door de MG opgestelde lijst met namen, adressen en ken tekennummers van sociale rechercheurs, die zwartwerkers moeten opsporen. AP ERZURUM - Een kapotte kolenkachel heeft een Turks gezin in de oostelijke provincie Erzurum het leven gekost. Zeven gezinsleden, onder wie vier kinderen tot negen jaar, kwamen om door gassen die uit de slecht trekkende kachel waren ont snapt. Dat hebben Turkse kranten gisteren gemeld. De politie vond de lichamen nadat buren alarm hadden gesla gen. In het huis woonde een 62-jarige vrouw die dit weekende haar zoon met zijn gezin te logeren had. DPA van onze redactie buitenland ders beschouwen de maatrege- len als een te zware last voor BERLIJN - De Duitse bonds- werknemers, kanselier Gerhard Schroder Schroder zei na afloop van lan- heeft gisteren de steun van de ge discussies binnen het SPD- rood-groene coalitie verworven bestuur dat de 'Agenda 2010' voor zijn economische hervor- met 28 stemmen voor, vier tegen mingsprogramma. en vier onthoudingen was goed gekeurd. Op vijf punten moeten Kort voor de bijeenkomst waar- werkgroepen nog wel details op het bestuur van de sociaal- bespreken, maar aan de kern democratische SPD over de her- van de hervormingen wordt vormingen vergaderde, had hij niets veranderd, impliciet gedreigd op te stap- De bondskanselier is ervan pen, als linkse rebellen binnen overtuigd, dat de bijzondere zijn partij het programma in- SPD-partijvergadering op 1 ju- grijpend zouden willen wijzi- ni het intern omstreden concept gen. ook zal goedkeuren. Daarna Met zijn sociaal-economische zouden alle SPD-parlementsle- programma 'Agenda 2010' wil den 'hun bijzondere verant- Schröder het bedrijfsleven te- woordelijkheid moeten nemen' gemoetkomen door onder meer en het plan aan een meerderheid regels ter bescherming van in de Bondsdag helpen, zei werknemers te versoepelen en Gerhard Schöder. Het bestuur de werkloosheidsuitkeringen te van de Groenen heeft de 'Agen- verlagen. Ook de gezondheids- da 2010' ook goedgekeurd, zorg en de pensioenen worden Partijleider Reinhard Bütikofer minder riant. De hervormingen zei na bestuursoverleg van zijn moeten een nieuwe impuls ge- partij: „Wij zullen ons deel bij ven aan de Duitse economie, die dragen zodat de hervormingen nauwelijks groeit en een hoge gerealiseerd kunnen worden." werkloosheid kent. Tegenstan- DPA/RTR/AFP Advertentie Ja, maar alleen als u een pensioentekort heeft. De aftrekbaarheid van uw lijfrentepremies is per 1 januari 2003 veranderd. Zo is de basisruimte van 1069,- komen te vervallen. U kunt alleen nog premies aftrekken als u een aan toonbaar pensioentekort heeft. De gevolgen hiervan berekent u eenvoudig op www.belastinadienst.nl. Daar vindt u alles over de veranderingen rond de aftrek van lijfrentepremies. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. Ze zijn ter observatie in het zie kenhuis opgenomen. Geen van iegewonden verkeert in levens gevaar. 3atheeft voorzitter L. La Riviè- t van de CNV-Kunstenbond- 'Continental Sound laten we en, Twee gewonden hebben het iekenhuis weer verlaten. De indere twee moeten er naar ver pachting nog enkele dagen blij- 'en. The Continental Singers naken in de gehele wereld gos- dmuziek. In Europa zijn onge ler 25 groepen die in wisselen- Ie samenstelling optreden, 'e groep die bij het ongeval be rokken is geraakt, bestaat uit Leden, onder wie 21 Neder- anders. De bus reed volgens La livière op een voorrangsweg bij et plaatsje Vilkaviski toen de uschauffeur moest uitwijken oor een personenauto die de 'eg op reed. Daarbij raakte de ns van de weg af. ANP door Runa Hellinqa BOEDAPEST - Over dik een maand moeten de Polen naar de stembus bij het referendum over de Poolse toetreding tot de EU. Maar de Poolse politiek en de kiezers hebben het vooral druk met een andere kwestie: Ry win- gate, het corruptieschandaal dat Polen nu al maanden in de greep houdt. Gisteren moest premier Leszek Miller voor de parlementaire onderzoekscommissie Rywin- gate verschijnen. Miller ontkent ten stelligste iets met het schan daal te maken te hebben. De kwestie wordt volgens hem door Advertentie rechtse partijen misbruikt om hem en zijn regering in diskre diet te brengen. Aan corruptie zijn de Polen wel gewend, maar ditmaal gaat het om de hoogste politieke krin gen: Miller, president Kwas- niewski en Adam Michnik, de zeer invloedrijke hoofdredac teur van de grootste Poolse krant Gazeta Wyborcza. En om Lew Rywin, een filmproducent (co-producent van Schindlers' List en The Pianist), die medio 2002 probeerde 17,5 miljoen dollar af te troggelen van Agora de uitgeverij die eigenaar is van de Gazeta Wyborcza. Agora wilde het tv-station Polsat kopen. Maar dat plan werd gedwarsboomd door een wetsontwerp dat het bezit van zowel een dagblad als een tv- zender verbiedt. Rywin, die claimde te handelen namens een 'groep in de macht', zei dat hij voor 17,5 miljoen zou zorgen dat de wet werd aangepast. Michnik nam onmiddellijk contact op met premier Miller, die Rywins claim onzin noemde. In februari begon de Sejm, het Poolse parlement, een parle mentaire enquête naar de affai re. Nu was het Millers beurt om te getuigen. Op de vraag waar om hij toen hij van Michnik over de kwestie hoorde geen straf rechtelijk onderzoek had gelast, De Poolse premier Leszek Miller bij aanvang van de ondervraging door de parlementaire onderzoekscommissie. foto Tomasz Gzell/EPA zei hij dat hij de zaak destijds niet erg serieus nam. De verho ren worden rechtstreeks uitge zonden. Millers uitspraken zijn voor veel kijkers interessant vanwege de inkijk in de politie ke macht. Uit de verhoren is een beeld naar voren gekomen van een politieke elite, die 's lands zaken vooral onder het genot van een goed glas en een goede maaltijd bekonkelt en van journalisten, zoals Michnik, die kind aan huis zijn bij sommige toppolitici. Dat beeld versterkt het vertrou wen van de kiezer in de politiek niet. Uit opiniepeilingen blijkt dat slechts 17 procent van de Polen de regering-Miller nog steunt en over het algemeen nog maar weinig geloof wordt ge hecht aan politici. Politieke waarnemers maken zich dan ook zorgen over het effect van de kwestie op het EU-referendum in juni. Voor een geldige uitslag moet 50 procent van de kiesge rechtigden naar de stembus. Zelfs bij gewone verkiezingen neemt nauwelijks meer dan de helft van de Polen die moeite. GPD ,fl INRUIL VAN UW OUDE PRINTER OF SCANNER GEEN 159,- MAAR 99,- Voor bedrijfskaarthouders Info: www.officecentre.nl of 0900-633 42 32 (910 ct p.m.) ZIE ELDERS IN DE KRANT van onze redactie buitenland BANGKOK - De longziekte sars verspreidt zich zeer snel in China, maar in andere landen lijkt de uitbraak te zijn be dwongen. Dat heeft de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) gisteren bekendge maakt. In Hongkong en Singapore is de sars-uitbraak over zijn hoogtepunt heen, in Vietnam lijken er geen nieuwe gevallen meer bij te komen en ook in de Canadese stad Toronto lijkt de ziekte zich niet verder te ver spreiden. In China daarentegen is vol gens de WHO sprake van een snel groeiend aantal besmet tingen, vooral in de dichtbe- volkte gebieden rond de hoofdstad Peking en de ooste lijke havenstad Shanghai. In Peking zijn ongeveer 7600 mensen in quarantaine ge plaatst. Sars is toegevoegd aan de lijst van ziektes die gemeld moeten worden aan de WHO in geval van een uitbraak. Tot nu toe gold dat alleen voor de pest, cholera en gele koorts. De tien leden van de Associatie van Zuidoost-Aziatische lan den (Asean) komen vandaag bijeen in Bangkok om een stra tegie op te stellen om sars te bestrijden. De ziekte kan als de verspreiding ervan de ko mende maanden aanhoudt een ernstige bedreiging worden voor de economieën van de Asean-landen. Vietnam is het eerste land dat erin geslaagd is de versprei ding van de longziekte sars te stoppen. De WHO heeft daar om gisteren haar negatief reisadvies voor het land inge trokken. Sinds 8 april zijn er in Vietnam geen nieuwe gevallen van sars gemeld. De WHO houdt als maatstaf voor het opheffen van reiswaarschu- wingen een periode aan van twintig dagen, ofwel twee keer de incubatietijd van de ziekte, waarin geen besmettingen mogen plaatsvinden. Angst heeft gisteren bezit ge nomen van de Oost-Indiase havenstad Calcutta, nadat bij een persoon in de stad sars is vastgesteld. Volgens het pers bureau United News of India is onder de bevolking een run ontstaan op mondkapjes in een poging zich te beschermen tegen de besmettelijke ziekte. Verscheidene patiënten in een ziekenhuis waar de sars-pati- ent is opgenomen, hebben het hospitaal verlaten. AP/DPA ORLANDO - Een gezin bekijkt op de jaarlijkse nationale bijeenkomst van de wa penvereniging in Orlando in de Amerikaanse staat Florida het tentoongespreide arsenaal wapens. De zondag begonnen jaarlijkse bijeenkomst heeft veel te vieren: een wapenvriendelijke president en congres, een aantal van vier miljoen vaste le den en de waarschijnlijke afschaffing van hun meest gehate wetstekst, het verbod op het bezit van militaire wapens. foto Shannon Stapleton/RTR BRUSSEL - De bestuurlijke trisis in Antwerpen, veroor zaakt door het schandaal rond misbruik van creditcards door irethouders, is nog niet afge rond. De installatie van de nieu we burgemeester Janssens kon Gisteravond niet doorgaan, om- jat tegen hem nog diverse on derzoeken van justitie lopen, provinciaal gouverneur Paulus, bede minister van Binnenland se Zaken moet adviseren over de benoeming van de burgemees- ter, heeft justitie gisterochtend om'extra informatie gevraagd. Paulus wil de zekerheid hebben dat er niet nog meer lij ken uit de tast vallen, om het extreem rechtse Vlaams Blok vlak voor de Kamerverkiezingen van 18 mei niet in de kaart te spelen. Desocialist Janssens zou partij - genote Detiège moeten opvol- ten. Het Vlaams Blok diende echter een klacht tegen hem in, omdat hij als bestuurslid van een gemeentelijke stichting ook weet zou hebben gehad van fraude. Als raadslid en voorma- ligpartijvoorzitter bracht Jans sens juist diverse fraudegeval len ter sprake. ANP LONDEN - De belangrijkste producent van medicijnen tegen aids, GlaxoSmithKline, heeft gisteren bekendgemaakt dat het de prijs van het anti-virale mid del Combivir halveert tot min der dan 1 dollar per dag. Ditmedicijn is het belangrijkste onderdeel van de zogenoemde combinatietherapie. De prijsverlaging, die onder grote internationale druk is af gedwongen, is vooral bedoeld om de anti-virale middelen ook voor mensen in ontwikkelings landen betaalbaar te maken. Gezondheidsorganisaties en aids-activisten hebben hier al jaren op aangedrongen. Sinds kort komt de roep ,om goedkopere aids-medicijnen ook van grote internationale ondernemingen die in ontwik kelingslanden zijn gevestigd. Doordat ze steeds meer werkne mers verliezen door aids lopen bun bedrijfsresultaten snel te rug. RTR Geen steun voor ÈU-leger door Cor de Horde en Heieen Paalvast BRUSSEL - De twee grootste landen die meedoen met de door België georganiseerde Europese defensietop, Frankrijk en Duitsland, hebben geen zin in vergaande afspraken. Dat meldden gisteren de Vlaamse krant De Standaard en de Britse krant Financial Times. Vandaag komen de regerings leiders van Duitsland, Luxem burg en België en de president van Frankrijk bijeen in Brussel. Op initiatief van de Belgische premier Verhofstadt praten ze over de opzet van een Europees leger. De uitnodiging is ver stuurd in de aanloop naar de oorlog tegen Irak, toen deze lan den een anti-Amerikaans standpunt innamen. Maar nu de oorlog voorbij is, is er nog maar weinig animo voor stevige afspraken. De grote lan den hebben een Belgisch opzetj e geschrapt, waarin de deelne mers zich verbinden aan mini mumuitgaven aan defensie en de oprichting van geïntegreerde Europese gevechtseenheden. De nieuwe tekst benadrukt vol gens De Standaard dat het Bel gische initiatief gezien moet worden als een duwtje in de rug van het bestaand EU-beleid voor defensie. Frankrijk en Duitsland willen hun diplomatieke dispuut met Amerika niet aanwakkeren, zeggen diplomaten volgens de Financial Times. Door de ti ming van de mini-top zouden de Amerikanen de uitkomst kun nen uitleggen als anti-VS. De Belgische premier Verhof stadt vindt dat onzin. „We moe ten immers naar een nieuw Atlantisme met een sterke Eu ropese poot. Dat is in het voor deel van de Navo, van de VS en van Europa. We hebben er geen voordeel bij dat de Navo een groep blijft met een supermacht en daarnaast achttien grote en kleine dwergen die er achteraan hollen"zegt hij in een interview met De Standaard. Afspraken met een beperkt aan tal EU-landen over defensie, waar Nederland overigens niet veel in ziet, kunnen volgens Ver hofstadt de basis zijn voor een Europese defensiepolitiek. Hij wil niet wachten tot alle EU- landen er klaar voor zijn en re deneert dat de euro er ook geko men is met slechts twaalf van de vijftien lidstaten. Zijn bedoeling is ook dat de EU- ministers van Buitenlandse Za ken voortborduren op de defen sietop wanneer zij eind deze week bijeenkomen op Rhodos. Zij zullen verder praten over Irak en de transatlantische be trekkingen. Minister De Hoop Scheffer, ook aanwezig op Rho dos, is dan net terug van een be zoek aan Washington. EU-buitenlandcoördinator en oud-Navo-chef Solana is ook bijzonder kritisch over de plan nen van Verhofstadt voor een ei gen Europese generale staf voor EU-operaties, los van de Navo, met een eigen hoofdkwartier in Tervuren aan de oostrand van Brussel. De Europese landen zouden juist eerst hun defensie uitgaven, met name voor mili tair materieel, moeten optrek ken, bepleit hijANP VILKAVISKI - Vier Nederland se leden van The Continental Singers zijn gisterochtend bij ten busongeluk in Litouwen ge- mmdgeraakt. K'eurenprinter/flatbedscanner/copier HP PhotoREt IV voorbereid Meervoudig kopiëren tot 99 kopieën Piïntresolutie tot 2400 dpi Verkleinen/vergroten 50% tot 200% Printsnelheid tot 14 p.p.m. 10x15 foto's afdrukken zonder Scanresolutie 600 x 1200 dpi witrand (optisch), 48 bit USB (2.0) aansluiting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5