PZC Abu-Mazen wil pas op reis als Arafat vrij is Voor George Bush' spindoctor Karl Rove telt alleen de winst Feiten over nieuwe Europese grondwet Gelijktijdig optreden ziektes kan leiden tot dodelijk virus 29 april 1953 dinsdag 29 april 2003 Draaiboek Achtergrond Ontmantelen Vogelpest en griep slechte buren Deskundigen zijn het erover eens: het is niet de vraag óf er een volgende wereldwijde griepepidemie komt, maar wannéér. Een paar keer per eeuw slaat een nieuw, ernstig ziekmakend en besmettelijk griepvirus wereldwijd toe. Volgens bereke ningen vallen er in Nederland dan duizenden doden. Maar voldoende antivirale middelen hebben we niet. door Floor de Boys Nu er in Nederland een epi demie van het influenza A- virus heerst en ook het klassieke vogelpestvirus (aviaire influen za) is de kans op het ontstaan van een nieuw virus opeens een stapje dichterbij gekomen. Im mers, als iemand die al griep heeft tevens wordt besmet met vogelpest, kan uitwisseling van erfelijk materiaal tot stand ko men. Daardoor kan een virus ontstaan waartegen de mens geen afweer heeft. Die samenloop van omstandig heden is niet denkbeeldig en boezemt deskundigen angst in. Het zwarte scenario werd in 1997 bijna realiteit in Hong kong, toen daar tegelijkertijd vogelpest en griep heersten. Omdat het bij een griepepide mie altijd om een nieuw virus gaat, duurt het waarschijnlijk enkele maanden voordat er een vaccin beschikbaar is. De We reld Gezondheids Organisatie (WHO) en de Gezondheidsraad vinden het daarom nodig dat er door de Nederlandse regering voor elke burger antivirale mid delen worden ingekocht. In af wachting van een vaccin moe ten die worden ingenomen om te voorkomen dat het nieuwe griepvirus zich verder vermeer dert en verspreidt. Al in 2000 adviseerde de Ge zondheidsraad de regering om de middelen in te kopen. Maar de overheid heeft weinig tot niets met de adviezen gedaan. Volgens een zegsman van het ministerie van VWS 'hangt het besluit erover in een demissio naire staat.' ,,Dat kan nu niet worden genomen. Er is te veel geld, vele miljoenen euro's, mee gemoeid. Ee nieuw kabinet moet die beslissing nemen. De bij de Gezondheidsraad werkzame arts-bioloog J. Sek- huis, zegt: „Kennelijk loopt het demissionaire kabinet liever het risico dat de totale maatschap pij ontregeld raakt, dan dat het preventief de portemonnee trekt." Sekhuis vraagt zich af waarom datzelfde demissionai re kabinet wél voor 16 miljoen euro aan pokkenvaccins heeft ingeslagen toen de oorlog tegen Irak op uitbreken stond. „Ter wijl de Gezondheidsraad had geadviseerd dat een hoeveel heid van rond de 1,2 miljoen eu ro voldoende zou zijn bij een mogelijke uitbraak van pok ken." Ook viroloog prof. A. Osterhaus ergert zich aan de laksheid van de regering. Hij waarschuwt met regelmaat voor de vernieti gende kracht van een griepex- plosie. Volgens recente bereke ningen van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) zouden er in het geval van een pandemie (een wereld wijde epidemie) met een nieuw type influenza A in Nederland 15.000 doden kunnen vallen. Ruim 30.000 mensen worden ernstig ziek. Om de effecten van een pande mie in Nederland zo klein moge lijk te houden, ontwikkelt het ministerie van VWS een draai boek. Daarin wordt aangegeven wie welke taken, verantwoor delijkheden en bevoegdheden heeft bij (de voorbereiding op) een pandemie. Sekhuis vindt dat Nederland op dat gebied goed is voorbereid. „We hebben wereldwijd een voortrekkersrol als het gaat om het op tijd dia gnosticeren en traceren van vi russen. Juist daarom is het zo j ammer dat we dan niet die laat ste stap zetten en voldoende an tivirale middelen inkopen." Volgens farmaceutisch bedrijf door Ad Bloemendaal De nieuwe Palestijnse pre- mieiv Machmoud Abbas (Abu-Mazen), heeft afgelopen weekeinde gedreigd dat hij geen officiële'bezoeken zal afleggen aan Washington, Londen of welke andere buitenlandse hoofdstad ook, zolang president Jasser Arafat opgesloten zit in diens residentie in Ramallah. Maar Israël zegt dat het reisver bod tegen Arafat onverminderd van kracht blijft en dat buiten landse leiders die hem ontmoe ten zullen merken dat premier ArielSharon 'geen tijd'voorhen heeft. De Israëlische regering wordt in het totaal negeren van Arafat gesteund door de VS. Deze week begint de Amerikaanse minister Powell van Buitenlandse Zaken een rondreis door het Midden- Oosten. Hij wil de Arabische landen er onder meer van over tuigen dat ze Arafat moeten boycotten en alleen zaken moe ten doen met Abu-Mazen. De New York Times schreef het afgelopen weekeinde dat de Amerikaanse regering de bin nenkort te publiceren 'routebe schrijving', het nieuwe interna tionale vredesplan, officieel wil aanbieden aan Abu-Mazen en niet aan Arafat. De Palestijnen bekijken die po litiek met bezorgdheid. Uit re cente opiniepeilingen blijkt dat de bevolking weinig vertrou wen meer stelt in politieke lei ders. Niettemin is Arafat popu lairder dan de nieuwe premier. In de bezette gebieden wordt Abu-Mazen geportretteerd als een Amerikaanse vazal en hij kan het zich niet veroorloven Arafat tegen zich te krijgen. „De premier zal niet de steun van het Palestijnse volk kunnen winnen zonder dat hij de vrijheid van president Arafat bewerkstel ligt", legde gisteren minister Nabil Sha'atuit. „Het zal aan de Palestijnse kant heel moeilijk zijn vorderingen te maken in het vredesproces als die twee niet samenwerken." Amerika en Israël menen daar entegen dat het proces alleen kans van slagen heeft als Arafat geheel naar de achtergrond ver dwijnt. De Israëlische politiek zal voortaan zijn dat buiten landse leiders die een bezoek aan Arafat op hun agenda heb ben staan, niet door Sharon worden ontvangen HouguH r*" Vaccinatie is het beste wapen tegen griep. Roche Nederland is er voor alle mensen die nü griep hebben en voor degenen die in aanraking komen met het vogelpestvirus, wél voldoende van het antivira le middel Tamiflu beschikbaar. „De combinatie van het rondwaren van griep en het vo gelpestvirus is wel een uitzon derlijke situatie", erkent E. Lo- riaux van Roche. „Maar er is geen enkel probleem zolang het om behandeling van relatief kleine aantallen mensen (enkele duizenden) gaat." De farmaceut zegt niet te zijn voorbereid op een pandemie. „Als we grote voorraden moeten leveren, is er wel een probleem. We kunnen op volle kracht gaan draaien, maar zo'n Tamiflu-capsule maak je niet in een uurtje. Antivirale middelen zijn op doktersrecept gewoon bij de foto Joop Boek/GPD apotheek verkrijgbaar. Maar de arts-bioloog vindt het niet no dig om burgers aan te raden ze zelf preventief in huis te halen. „Er is nu absoluut geen reden tot blinde paniek, maar de situ atie kan natuurlijk wel wijzi gen." GPD zullen ze mogen spreken met minister Silvan Shalom van Buitenlandse Zaken. De giste ren gearriveerde Japanse minis ter Yoriko Kawaguchi van Bui tenlandse Zaken is de eerste die deze behandeling ten deel valt. In de komende weken kunnen ook haar Franse, Griekse en Zweedse collega's ermee ken nismaken. Net als de VS en Europa heeft Is raël steeds aangedrongen op een hervorming van het Palestijnse Bestuur. Het heeft de benoe ming van Abu-Mazen toege juicht, maar vindt dat Jasser Arafat nog altijd te veel macht heeft. „Arafat blijft het Pales tijnse Bestuur leiden, met zeggenschap over financiën, veiligheidszaken en onderhan delingen", meent Dore Gold, een Israëlische diplomaat in de directe omgeving van premier Ariel Sharon. De Palestijnse po litie en de preventieve veilig heidsdiensten zullen in de nieu we opzet onder leiding staan van kolonel Mohammed Dah- lan, die het vertrouwen geniet van premier Abu-Mazen. Maar Gold wijst erop dat Arafat heeft bedongen dat hij de macht be houdt over cle Algemene Inlich tingendienst. Volgens Dore Gold heeft Arafat al duidelijk gemaakt dat hij zal blijven weigeren de gewapende Palestijnse milities te ontwape nen, waaronder de Aksa-briga- de van zijn eigen Fatah-organi- satie. Dat is een van cle eisen van Abu-Mazen en tevens een eis van Israël voor vooruitgang in het onderhandelingsproces. Is raël is bang dat het Palestijnse Bestuur de milities zal overha len tot een wapenstilstand zon der ontwapening. In dat geval zouden de radicale organisaties, die het afgelopen jaar militair sterk zijn verzwakt, zich in alle rust kunnen voorbereiden op een nieuwe ronde in de gewa pende opstand. Daarom wil het zijn militaire operaties in de be zette gebieden pas verminderen als het Palestijnse Bestuur met een duidelijk ontwapenings plan komt. De Palestijnen op hun beurt zeggen dat ze geen ontwapening kunnen afdwin gen zolang Israël doorgaat met zijn afsluitingen van bevol kingscentra, zijn aanslagen op Palestijnse militieleiders en an dere acties. En dat is een visie die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell deelt. GPD George Bush noemt hem 'geniaal jong' of 'mestbloem'het is maar hoe zijn pet staat. Karl Rove is de mees- terstrateeg in het Witte Huis met maar één ding voor ogen: de herverkiezing van George Bush in 2004. door Ans Bouwmans Niets ontsnapt aan de aandacht van Karl Rove (52). De politiek adviseur - ook wel het 'brein van Bush' genoemd - heeft een stem in alle beslissingen die de Amerikaan se president neemt op binnenlands terrein. Hij is de Republikeinse partijstrateeg, de 'spindokter' van het Witte Huis. Niemand in de Amerikaanse politiek laat zich nog door zijn bollige babyface bedrie gen. De joviale Rove koppelt een scherp in tellect aan een niets ontziende vechters mentaliteit. Het enige dat telt, is winnen. Het was dan ook een onaangename verras sing voor Rove dat het omvangrijke pakket belastingverlagingen van Bush voor het paasreces door een compromis in de Senaat werd gehalveerd van 726 tot maximaal 350 miljard dollar. Naar verluidt heeft hij sena tor Bill Frist, de Republikeinse meerder heidsleider die daarmee akkoord ging, in niet mis te verstane bewoordingen de man tel uitgeveegd. Houd vast aan je boodschap, is het motto van Rove, de man met het plan. Wie wil win nen, moet een standpunt innemen en daar voor vechten. Die strategie keert telkens terug in het be leid van het Witte Huis, niet altijd met suc ces overigens. Ondanks de Republikeinse meerderheid in beide huizen is het Congres geen volgzame club volksvertegenwoordi gers die de wensen van president Bush ac cordeert. De 'je-bent-voor-ons-of-tegen- ons'-mentaliteit werkt niet altijd, zoals maar weer eens bewezen is rond het groei en banenpakket van Bush. Maar opgeven komt niet voor in het vocabu laire van Rove. Bush en andere leden van de regering zijn over het hele land uitge zwermd om de fiscale heilsbelofte 'banen, banen, banen' te verkondigen. De strijd is pas gestreden, als de laatste zet is gedaan. En Karl Rove - die de bijbel over machtspo litiek van Macchiavelli bij wijze van spre ken onder zijn hoofdkussen heeft liggen - is niet alleen creatief en meedogenloos, hij is ook geduldig. Dat heeft hij aangetoond in Texas waar hij de drijvende kracht was ach ter de transformatie van die staat van tradi tioneel Democratisch bolwerk tot Republi keinse krachtcentrale. Dat proces staat uitvoerig beschreven in 'Boy Genius', een boek van drie politieke journalisten over Karl Christian Rove. Diens obsessie met presidentiële macht be gon eigenlijk al op 25 december 1950, zijn geboortedag. Hij groeideop in het conserva tieve westen van de VS, een klimaat waarin hij zich een vis in het water voelde. Rove was al snel op zichzelf aangewezen, zijn vader ging er vandoor en zi jn moeder pleegde zelf moord. Hij ging naar de universiteit, maar maakte die niet af want het politieke hand werk bij de Republikeinse Partij lonkte. In 1977 vertrok hij naar Texas, waar hij een bloeiend adviesbureau voor Republikeinse kandidaten opbouwde. Hij wordt ervan verdacht niet altijd even frisse methoden te hebben toegepast. Rove zou eens zijn eigen kantoor hebben uitgerust met afluisterap paratuur om een Democraat zwart te ma ken. Ook de roddelcampagne tegen John McCain - de belangrijkste concurrent van Bush tijdens de Republikeinse voorverkie zingen van 2000 - verried de hand van Rove. Onfeilbaar is hij niet, zijn conduitestaat vertoont ook mislukkingen zoals het over lopen van de Republikein Jim Jeffords naar de Democraten en het mislukte initiatief van Bush om kerken te subsidiëren voor hun maatschappelijk werk. Roves specialiteit in Texas was het vinden van de juiste kandidaat voor de juiste post. Dat kunstje herhaalde hij vorig jaar op lan delijk niveau. Hij zocht hoogstpersoonlijk kandidaten in allerlei staten en districten, die meer kans zouden maken op verkie zingswinst. Vriend en vijand schreven de door de Republikeinen gewonnen Congres verkiezingen aan hem toe, en aan Bush na tuurlijk. Rove was een van de eersten die in Bush 'ju nior' een toekomstige president van de VS zag. De twee groeiden uit tot een hecht en ef fectief duo, alhoewel Bush er een hekel aan heeft als Rove te veel eer krijgt toegezwaaid. Een van de eerste wijze lessen die ze leerden in Texas was 'blijf bij je boodschap', en die tactiek wordt nog steeds consequent toege past. GPD Eind juni moet het klaar zijn: het ontwerp van eennieuu ropese grondwet waaraan de Conventie, een denktank 105 leden, meer dan een jaar heeft gewerkt. Vorige weekV spraken de leden voor het eerst de belangrijkste wetsvoo t i len, die gaan over de verdeling van de macht in de nieuw r ropese Unie. door Cor de Horde enToinevan Lierop Hoe luidt het voorstel van de leiding van de Con ventie en wat verandert er ten opzichte van de huidige situatie? Een feitenover zicht. - Het voorzitterschap. Dit is het meest in het oog sprin gende en ook het meest om streden onderdeel. Momen teel mag elke lidstaat een halfjaar de voorzittershamer vasthouden. Als er straks meer dan 25 landen bij de Unie horen, is dat niet meer vol te houden, menen sommi gen. Het voorstel luidt: de Europese Raad (de vergade ring van regeringsleiders van de EU-landen) krijgt het stempel van 'instelling'. De regeringsleiders kiezen een voltij ds voorzitter die 25 jaar aanblijft, met mogelijk heid tot verlenging met nog eens 2,5 jaar. Die bereidt de driemaandelijkse vergade ringen (de 'toppen') voor. - De Europese ministerra den. Daar worden de wets voorstellen besproken. Ook daar vervalt het halfjaarlijk se voorzitterschap. Elke vak- raad benoemt een lidstaat die een j aar lang voorzitter is Bij stemmingen geldt een dubbele meerderheid. Niet alleen dient een meerderheid van de vanaf 2004 25 lidsta ten in te stemmen, zij dienen ook minimaal 60 procent van de totale EU- bevolking te vertegenwoordigen. - De minister van Buiten landse Zaken. Het huidige systeem, waarbij de EU twee verantwoordelijken heeft voor het buitenlands beleid (Commissielid en Hoge Com missaris), moet plaatsmaken voor deze nieuwe functie. De 'minister', benoemd door de regeringsleiders, wordt per definitie vice-voorzitter van de Europese Commissie en zit ook het maandelijkse overleg van Europese minis ters van Buitenlandse Zaken voor. - Het Europees Parlement Dit krijgt voortaan ook zeg genschap over de onder» pen justitie, asiel en buiten- landse zaken. Op laatstgenoemd terrein zouden de lidstaten ook meer initiatieven gezamenlijk kunnen ondernemen. Op de ze gebieden verdwijnt ook het vetorecht voor de lidsta ten. Het EP zou maximaal 700 leden moeten tellen, in plaats van de 732 die volgend jaar nog verkiesbaar zijn. El- ke lidstaat levert naar even redigheid van inwonertal de leden, maar minimaal vier per lidstaat. - De voorzitter van de Euro pese Commissie. Daar veran dert niets: de regeringslei ders schuiven een kandidaat naar voren en het europarle ment mag ja of nee zeggen, net als nu. - De leden van de Europese Commissie. Tot nu toe leve ren de EU- landen voor elk lid een kandidaat. Straks moeten ze drie namen noe men (onder wie die van een vrouw), waaruit de voorzit ter van de Commissie een keuze maakt. Het europarle ment moet zijn fiat geven aan de Commissie als geheel-net als nu. - DeomvangvandeEuropese Commisie. Deze telt maxi maal vijftien leden; de voor zitter en de ministervanBin- tenlandse Zaken zijn daarbij inbegrepen. Dat zijn er vijf minder dan nu, zodat niet langer elk land zijn eigen commissaris heeft. Wel kan de Commissievoorzitter maximaal vijftien gedele geerde of hulpcommissaris sen aanstellen. ANP SPEELTUIN - De Vlissingse speeltuinen kampen met fi nanciële problemen. Het ge meentebestuur is bereid bij te springen, zolang van de speei- tuinbesturen voldoende acti viteit uitgaat. De gemeente overweegt een centrale orga nisatie in het leven te roepen die het speeltuinwerk kan ver sterken en verbeteren, maar waarin de speeltuinbesturen wel zelfstandig blijven. Ook wordt gezocht naar een tijds besteding voor oudere kinde ren. DUIKBOOT - Vandaag begint het proces tegen de gezagvoer der van het Zweedse vracht schip Naboland, die maf wordt beschuldigd de dool van 101 Turkse zeelieden ver oorzaakt te hebben. Ka vrachtschip ramde onlangsdei Turkse duikboot Dumlupinarj die daardoor zonk. Als de zagvoerder schuldig wordtbej vonden, kan hij tot vijf jaarj gevangenisstraf worden ver-, oordeeld. KONINGIN - Koningin Mij ana ontvangt morgen ter gele genheid van haar verjaardag deputaties uit de drie ramp- provincies op paleis Soestd:;k. Ook een groep Zeeuwen zal haar de gelukswensen kumres] aanbieden. PZC Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L, Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag crturende de openingstijden; iags tot 12.00 uur. At nementen 08i -0231231 (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag. 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6%Biw Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentieweze Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoc zondag: van 16.00tot 18.00uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Voor gewone advertenties. Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax: (0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lntemet:www.pzc nl/advertere 0 edotxc Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concBvQOf c0Ze aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt g<Hiensten en pro- (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevanter® .geëerde ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldigs deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden dij op deze informatie geen Postbus 3229. 4800 MB Behoort tot IJUGGGnGr 'M»> George Bush jr. en zijn raadgever Karl Rove in de tuin van het Witte Huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4