Minder doden door snellere bromfiets Gezondheidsraad noemt overgewicht ernstige epidemie 20% korting VOORDEEL 0.99 5.39 1.89 Meer mannen willen seks in vaste relatie Hulpgoederen voor Irak Byrne prijst Nederlandse aanpak klassieke vogelpest 25 jaar Glashandel Moerstee Brinkhorst: regeren met SGP en CU idioot dinsdag 29 april 2003 Overvaller vlucht met medewerkster Probleem TeamAlert stopt dacampagne na bedreigingen Verwarrend Vergrijzing Niet reëel Wachttijden plastische chirurgie Vergrijzing rijst de pan uit na 2010 Studiecentrum Fortuyn in Italië Zaak Vaatstra vergt grafschennis Werkstraf voor politieagent op onze glazen meubelen van ma. 28/4 t/m vrij. 2/5 Ch Bloemkool per stuk Ch Slavinken kilo, Z38 Ch Oranje Tompoucen 4 stuks, 3^8 cn Nü een vollere tas voor minder geld KC D66 gaat bijna zeker verder met VVD-CDA tan onze redactie binnenland pEN'HAAG - CDA en VVD ron- jen vandaag de verkennende iormatiebesprekingen met D66 l Gistermiddag waren na zes ,jur onderhandelen alle moge lijke struikelblokken tussen de «oogde coalitiepartners gemi- oimaliseerd. ChristenUnie en SGP vallen EINDHOVEN - Een bankovervaller heeft na een bankoverval in Eind hoven een medewerkster van de bank enige tijd ge gijzeld. Hij heeft de vrouw na enkele uren vrijgela ten. De gijzelnemer is nog voortvluchtig. Dat meldde een woord voerder van de politie gis teravond. De man overviel het ABN Amro-filiaal aan de Vest dijk aan het eind van de middag. Het gaat om een Engels sprekende man van ongeveer vijftig jaar oud en ongeveer 1,80 me ter lang. Hij richtte een pistool op het hoofd van de medewerkster en eiste geld. Het is niet bekend of hij geld heeft meegekre gen. Daarna vluchtte hij te voet, samen met de vrouw. De overvaller heeft de vrouw vrijgelaten op het treinstation van Eindho ven. Zij kreeg instructies de politie pas te bellen na dat hij weg wasDe politie heeft de vrouw inmiddels gehoord. ANP echter vrijwel zeker uit de 'for matieboot'. De onderhande laars van CDA en D66 raadple gen vanochtend hun fracties. CD A-fractievoorzitter Maxime Verhagen zei gisteren na afloop van de formatiebesprekingen met D66 dat tussen de partijen 'op tal van punten goede vorde ringen zijn gemaakt'. Verhagen wilde in het openbaar geen voorkeur voor een combinatie (met D66 of met CU/SGP) uit spreken. „Dat is niet netjes", zei hijAchter de schermen viel vo rige week al de keuze op D66. „Voor ons is van belang dat we straks verder kunnen bouwen aan een kabinet. Dat moeten we nu zeker stellen", aldus Verha gen. Volgens ingewijden ligt er tus sen CDA/WD en D66 geen on overbrugbare kloof meer. „Er is eerder sprake van twintig din gen waarover nog geen absoluut akkoord bestaat", aldus onder handelaar Joop Wijn (CDA). Bronnen rond de informateurs zeggen dat de drie het nog niet eens zijn over extra geld voor onderwijs (kenniseconomie) en natuur, over bestuurlijke ver nieuwing (kiesstelsel op basis van districten) en over de minis tersposten (D66 wil er twee). Oud-minister van Landbouw Brinkhorst (D66) noemt een mogelijke regering met Chris tenUnie en SGP een 'idiotie'. „Het is toch onvoorstelbaar dat je met die partijen een modern beleid kunt voeren." Brinkhorst pleit daarom sterk voor een re gering van 'links- en rechts-li- beralen met het CDA'. Dat zei Brinkhorst gisteren tijdens een bijeenkomst van het Politiek Café Brussel VVD-leider Gerrit Zalm beves tigde dat de door de sociaal-li beralen gewenste bestuurlijke vernieuwing een probleem is. Het zondag door Dittrich op gegeven correctief referen dum wordt door de WD niet gezien als een handreiking. „Dat is geen concessie maar je neerleggen bij een onont koombaar feit." De benodigde meerderheid in de Tweede Kamer en de Senaat had D66 nooit kunnen krijgen, aldus Zalm. GPD/ANP door Wilko Voordouw AMSTERDAM - Nu het eco nomisch allemaal wat min der gaat, grijpt de Neder landse man ook in zijn seks leven terug naar traditionele waarden en normen. Mannen kiezen er steeds vaker voor om alleen nog maar seks te hebben binnen een vaste re latie, terwijl vrouwen juist meer voor vrijheid kiezen. Die 'seksuele inhaalslag' is een van de opvallende resul taten uit het onderzoek 'Life Living' van NFO Trend box. Volgens het onderzoeksbu reau hebben carrièrevrou wen steeds minder moeite met seks met iemand met wie ze geen relatie hebben. Het is een bewijs voor het feit dat vrouwen willen tonen dat ze onafhankelijk zijn, aldus Trendbox. „De ambitieuze man en vrouw groeien ten aanzien van hun opvattingen over relaties en seks uit el kaar." Volgens Trendbox neemt de hang naar het conservatisme toe. Vooral de mannen zeg gen te streven naar meer ze kerheid en veiligheid. Steeds vaker wordt de vrije tijd thuis doorgebracht. Jonge Nederlanders die ervoor kie zen om carrière te maken, kijken eerder naar de televi sie of luisteren naar muziek, dan dat ze uitgaan. „Ze eten liever thuis met vrienden of familie, dan dat ze hun geld uitgeven in res taurants. Thuis knus de tijd doorbrengen is helemaal niet meer burgerlijk. Gourmet ten, kruiswoordpuzzels ma ken of bordspellen spelen: het hoort er weer helemaal bij. De moderne mens spaart geld, terwijl het enkele jaren geleden nog als norm gold om flink te spenderen. Die ver andering is een teken van on zekerheid over de toekomst" aldus Trendbox. GPD 1MSTERDAM - Verkeersvei- igheidsorganisatie TeamAlert al bromfietsers die geen helm Iragen niet langer overgieten net vla. Onder druk van bedrei- [ingen heeft het bestuur giste- en besloten te stoppen met de lacampagne, die daarmee een teek heeft geduurd. )e ludieke aanpak heeft geleid ot een stroom boze brieven en ^mailtjes waarin ouders dreig- lenmet juridische stappen. Ook reeg TeamAlert signalen bin- ien van jongeren die het voor meld van de organisatie wilden olgen, staat in een verklaring. )e campagne was erop gericht mbromfietsers te wijzen op het elangvan een helm. olgens TeamAlert was het niet e bedoeling om 'helmplicht- 'eigeraars' te treiteren, maar m hen er van te doordringen at ze zo kwetsbaar zijn. Het antal omgekomen brom- en lorfietsers is vorig jaar met 25 rocent gestegen tot ruim hon- erd, bleek gisteren uit voorlo- igecijfers van het Centraal Bu- »uvoor de Statistiek (CBS) en ijkswaterstaat.AlVP MAASTRICHT - Op Maastricht Airport worden hulp goederen ingeladen die bestemd zijn voor Irak. De zoge noemde emergency healthkits kunnen 10.000 mensen drie maanden voorzien van de basisgezondheidszorg. De kits zijn afkomstig van de internationale oganisatie Islamic Relief. De hulp is dringend nodig; de Iraakse bevolking staat te springen om zuiver water, zo meldde gisteren een woordvoerder van Unicef. Afgelopen weekeinde wer den in drie uur tijd driehonderd mensen naar het Al- Noorziekenhuis in Bagdad gebracht met diarree. Onder hen waren veel kinderen, foto Marcel van Hoorn/ANP door Mayke Calis DEN HAAG - Als brommers harder mogen rijden in de be bouwde kom, gebeuren er min der ongelukken. Dat meent Menno Olman, plaatsvervan gend directeur generaal Perso nenvervoer van Verkeer en Wa terstaat. Om de verkeersveiligheid van brommerrijders te vergroten rijden zij sinds vorig jaar op de rijbaan in plaats van op het fietspad. Nu mogen brommers in de bebouwde kom maximaal dertig kilometer per uur rijden en auto's vijftig kilometer per uur. „Wanneer de snelheid van het verkeer beter op elkaar wordt afgestemd gebeuren er vermoe delijk minder ongelukken"zegt Olman. „Je zou bijvoorbeeld brommers veertig of vijfenveer tig kunnen laten rijden, maar de opleiding voor het brommerrij den moet dan wel worden ver beterd." Uit gisteren gepubliceerde cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en de Adviesraad Verkeer en Vervoer (AW) blijkt dat het aantal do delijke ongelukken met brom mers, snorfietsen en motors het afgelopen jaar is gestegen. In 2000 verongelukten 110 brom- en snorfietsers. Een jaar later was dat aantal gedaald tot 78. Vorig jaar steeg het aantal do den weer tot 106. Of de stijging te maken heeft met de nieuwe verkeersregel over het brommen op de rijweg is nog niet duidelijk. Pas na twee jaar kunnen we conclusies trekken, zeggen zowel het ministerie als de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). Moge lijke verklaringen kunnen volgens Olman wel zijn: de ma nier waarop de regel is inge voerd. In sommige gemeenten zijn brommers wel op het fiets pad blijven rijden. „De wisse ling van het wegbeeld in verschillende gemeenten kan verwarrend zijn." Volgens Olman zijn de cijfers in ieder geval niet te verklaren uit een toegenomen aantal brom mers of snorfietsen. De verkoop van de voertuigen is niet geste gen, aldus Olman. Het aandeel jongeren onder de verkeersdoden is hoog; ruim 30 procent is tussen de vijftien en dertig jaar. Net als voorgaande jaren zijn jonge mannen in de meerderheid. Olman pleit er voor de rijopleiding te verbete ren, bijvoorbeeld door deze lan ger te maken en de kandidaten een tijdje onder begeleiding te laten rijden. De vergrijzing zorgt ook in toe nemende mate voor problemen. Het aantal verkeersdoden van tachtig-plus steeg afgelopen jaar. Een verplichte oog- en rij test of een leeftijdsgrens voor het autorijden biedt soelaas, denkt Olman. In totaal kwamen vorig jaar 1066 personen om in het ver keer. Daarmee is het aantal in vergelijking met 2001 licht ge daald. GPD KAKKLR1 GüTLtwr ts> töc-H HELEMAAL WiLk vooL wo door Guus Mater DEN HAAG - Overgewicht heeft in Nederland epidemi sche vormen aangenomen. Omdat het gaat gepaard met tal van gezondheidsrisico's en hoge kosten voor de gezond heidszorg, is dat verontrus tend, stelt de Gezondheids raad in een gisteren versche nen advies. De raad vindt dat overheid, bedrijfsleven, gezondheids zorg en scholen moeten zorgen dat mensen meer gaan bewe gen. Ook moet overconsump tie worden ontmoedigd. Want bewegen doen Nederlanders te weinig en eten te veel. Vier op de tien volwassen Ne derlanders is te dik. Bij een op de tien is zelfs sprake van ern stig overgewicht, obesitas. Van de kinderen is een op de zeven te zwaar. De Gezond heidsraad is vooral verontrust over de sterke toename van te zware peuters en oudere kin deren. Als de huidige ontwikkeling doorzet, zal in 2015 een op de vijf volwassenen last hebben van ernstig overgewicht. Wie te zwaar is, loopt een grotere kans op diabetes, hart- en vaatziekten en verschillende vormen van kanker. Hoe gro ter het overgewicht, des te ho ger het risico. Volgens prof.dr. H. Kemper van de Gezondheidsraad over schatten veel mensen de om vang van hun lichamelijke ac tiviteiten en onderschatten ze wat ze eten en drinken. „Elke dag een beetje te veel eten leidt op termijn tot een flinke ge wichtstoename." Negentien jaar geleden advi seerde de Gezondheidsraad te zware mensen een streefge- wicht dat ideaal zou zijn voor hun lengte. Dat is volgens Kemper nu niet meer reëel. „Het streven moet nu zijn het huidige gewicht te handha ven. Afvallen blijkt namelijk heel moeilijk en gedragsver anderingen zijn moeilijk vol te houden." Staatssecretaris Ross (Volks gezondheid), die het rapport in ontvangst nam, voelt niets voor belasting op de vette hap ('snacktax'), maar vindt wel dat producenten zich meer moeten inspannen voeding ge zonder te maken. Verder vroeg de bewindsvrouw zich af waarom verkoopacties zich al tijd concentreren rond onge zonde producten. Flippo's bij de chips sprak haar niet erg aan. „En waarom is het drie flessen cola halen twee betalen en wordt dezelfde actie niet gevoerd met sinaasapppels?" ANP ENSCHEDE - De wachtlijsten voor plastisch chirurgische behandelingen zijn zo lang dat mensen anderhalf jaar op be handeling moeten wachten. Dit is negen keer zo lang als de overheid volgens eigen normen aanvaardbaar vindt. De Ne derlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie concludeert dat in een eigen onderzoek. Bij het gisteren vrijgegeven onderzoek zijn alleen patiënten betrokken die 'functionele' plastische chirurgie nodig heb ben. Cosmetische behandelingen, uitgevoerd in privé-klinie- ken, zijn buiten beschouwing gelaten. ANP RIJSWIJK - Na 2 010 neemt het aantal ouderen snel toe. Vanaf dat jaar bereiken de eerste babyboomers van de naoorlogse geboortegeneratie de leeftijd van 65 jaar. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat gisteren is gepubliceerd. Op 1 januari telde Nederland 16,2 miljoen inwoners. Volgens een bevolkingsprognose van het CBS loopt dit aantal op tot 17,7 miljoen rond 2040. De bevolking groeit niet alleen, maar wordt ook steeds ouder. Op dit moment is de 'grijze druk' 22. Dat betekent dat 22 van de honderd potentiële arbeidskrach ten 6 5-plussers zijn. ANP PROVESANO - Het gedachtegoed van Pim Fortuyn leeft voort in een studiecentrum in Provesano. In het Italiaanse dorpje wordt momenteel een voormalige boerderij verbouwd tot vergadercentrum, waar lezingen over de denkbeelden van Fortuyn zullen worden gehouden. Dat meldde gisteren Bruno Ambrosio, een vriend van Fortuyn uit Provesano. De drie noordelijke provincies Friuli, Veneto en Giulia dragen de kosten (1,4 miljoen euro). De Italiaanse professor De Bortoli, die op de universiteit van Milaan filoso fie doceert, gaat lezingen verzorgen. Ambrosio kocht de boerderij enkele jaren geleden met de be doeling om er later met Pim Fortuyn een restaurant te begin nen. ANP LEEUWARDEN - Justitie heeft vorige week in het onderzoek naar de moord op Marianne Vaatstra op een begraafplaats in Bolsward een stoffelijk overschot laten opgraven. Van het li chaam is DNA-materiaal afgenomen. Het gaat om een man van rond de vijftig jaar die een half jaar geleden is overleden. Dat heeft officier van justitie T. Wolters in Leeuwarden giste ren bevestigd. Wolters wil niet zeggen in hoeverre de man ver dacht is. „Grafschennis is zeer ongebruikelijk. Desondanks vonden we het nodig om zover te gaan." Morgen is het vier jaar geleden dat Marianne Vaatstra uit Zwaagwesteinde werd vermoord. ANP MAASTRICHT - De rechtbank in Maastricht heeft gisteren een 44-jarige politieagent uit Brunssum veroordeeld tot een werkstraf van 120 uur en vier maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. De uitspraak is conform de eis van het openbaar ministerie. De man werd schuldig bevonden aan het veroorzaken van een dodelijk ongeval op nieuwjaarsdag 2002 in Maastricht. Het Openbaar Ministerie legde hem onvoorzichtigheid en onop lettendheid ten laste. ANP van onze redactie binnenland BARNEVELD - Eurocommis saris Byrne (Volksgezondheid) steunt de manier waarop Ne derland de klassieke vogelpest bestrijdt. „Dit is de gróótste uit braak van vogelpest in Europa ooit, en de manier waarop Ne derland deze catastrofe aan pakt is professioneel en gron dig." Dat zei Byrne gisteren na een bezoek aan het crisiscentrum in Stroe en de gemeente Barne- veld. De eurocommissaris sprak sa men met minister Veerman van Landbouw en staatssecretaris Ross van Volksgezondheid met vertegenwoordigers van de pluimveesector, de burgemees ters van Barneveld en Weert, alsmede met gedupeerde boe ren. Naast alle complimenten die minister Veerman van Byrne kreeg voor de vogelpestbestrij- ding was er ook nog een punt van kritiek. De eurocommissa ris vindt dat de eerste reactie op de uitbraak van vogelpest in Nederland wel wat sneller had gekund. Ook de Tweede Kamer vindt het tempo waar- mee de bestrijding van het virus begin maart op gang kwam te laag. Over de toekomst van de pluim veesector moet volgens Byrne goed worden nagedacht. De commissaris wil daarom een onderzoek naar de vogelpe- stuitbraak instellen. Ook de toekomst van de intensieve pluimveehouderij zal hierbij aan de orde komen. Voormalig minister van Land bouw Brinkhorst (D66) vindt dat een nieuw kabinet moet kij ken hoe de pluimveesector kan worden ingekrompen. Dat heeft hij gisteren in het televisiepro gramma Twee Vandaag gezegd. „We moeten afstappen van de buikproductie", aldus Brink horst. ANP pagina 4: vogelpest en griep slechte buren Advertentie Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a Kapelle-Biezelinge (Advertentie VERS EN MARKTPRIJS 50% KORTING De Van/voor-aanbiedingen zijn alleen geldig met Ctl Bonuskaart tot en met 4 mei 2003. Proef de dag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3