9 Gedoe om geld voor Oranjefeest Oogkliniek Zierikzee begin 2004 in gebruik passieux r I) fï Hof eist celstraf voor seksueel misbruik van stiefdochters Grote mantelmeeuw vestigt zich op Sehouwen-Duiveland Eén parkeerkaart gehandicapten bepleit Attent Ondernemers Zierikzee boos over afwijzing Mondragon zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 29 april 2003 Taakstraf voor winkeldief Bellen Alleen met Orange bel je in en naar Frankrijk gewoon met je beltegoed. Net zo makkelijk als thuis. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl orange iiia a Broedgeval HOEKMAF PZC J Kritiek op anti-theateractie CDA rfngrAli Pankow ZIERIKZEE - De Federatie On dernemersverenigingen Schou- iven-Duiveland (FOS) uit kri- liek op de CDA-fractie die alle moeite doet een punt te zetten achter de pogingen voor herle- nng van theater Mondragon in Zierikzee. De FOS begrijpt niet jat de christen-democraten volledig voorbij gaan aan de on dernemersbelangen die met een lernieuwd Mondragon zijn ge diend. Het CDA wijst een nieuw thea- lerin Zierikzee volledig van de i en kiest voor specifieke culturele activiteiten in de Nieuwe Kerk. Verder wil het CDA het aanbod aan theater voorstellingen beperkt houden jot enkele dorpshuizen op Sehouwen-Duiveland. De frac tie heeft deze mening kenbaar gemaakt in een brief aan de ge- Advertentie DE ALLERLAATSTE KONINGINNEDAGLOTEN! Koninginnedagloterij meenteraad. De ondernemers federatie betreurt die stelling- name van het CDA. Volgens het bestuur van de FOS kan een hernieuwd Mondragon bijdra gen aan een bruisend cultureel centrum en biedt dat kansen en mogelijkheden voor onderne mers in Zierikzee. De FOS benadrukt dat een thea tervoorziening in de historische binnenstad, gecombineerd met een conferentiecomplex, film zaal en horecavoorzieningen er toe leidt dat mensen langere tijd in de stad blijven vertoeven. „Daar gaat uitstraling en spin off vanuit", zegt voorzitter W. Ginjaar van de FOS. Hij geeft aan dat Mondragon, volgens de plannen die er nu liggen, meer wordt dan alleen een theater. „Er ontstaan ook mogelijkhe den om conferenties, vergade ringen en exposities te houden in een prachtige ambiance in de oude historische binnenstad." Ginjaar ziet daarin mogelijkhe den te over voor het bedrijfsle ven om op die kansen in te haken. Hij benadrukt dat de verdere opwaardering van Zie rikzee niet alleen de onderne mers, maar ook de bewoners ten goede komt. De ondernemersvoorman is niet te spreken over de huidige situ atie in de centrumgemeente. „Na sluitingstijd van de winkels is er weinig tot niets te beleven MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroor deelde gisteren een 40-jarige in woner van die stad voor een winkeldiefstal tot veertien uur werkstraf. De man had 24 maart vorig jaar bij een supermarkt in Middelburg snoepgoed gesto len. De verdachte verklaarde dat hij vergeten was het zakje snoep af te rekenen, maar offi cier van jusitie J. Groen vond dat de bekende smoes. „Dat wordt bij vaak gezegd." in Zierikzee." In dat verband betreurt hij de houding van het CDA des te meer. „Er zijn nogal wat horeca-gelegenheden die door de komst van bezoekers in Mondragon mee kunnen profi teren. Dat kan overdag zijn in de winkels, maar ook 's avonds in de restaurants en de cafés", al dus Ginjaar. Volgens hem wordt de juiste sfeer voor een stijlvol en levendig uitgaanscentrum al geschapen dankzij de histori sche museumhaven in Zierik zee. De FOS bepleit daarom krachtig dat het initiatief van de ondernemer die Mondragon wenst te gaan exploiteren, wordt gesteund door het ge meentebestuur. De voorzitter: „Dit soort initiatieven en plan nen van ondernemers komen niet vaak voorbij. Stimulerend en voorwaardenscheppend overheidsbeleid is daarbij van essentieel belang. Het is wat ons betreft een unieke kans die niet verloren mag gaan." doorAb van der Sluis MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland wil dat er één Zeeuwse parkeerkaart komt voor gehan- Icapten. W. Hirdes, lid van de provinciale welzijnscommissie voor de Par- !ij voor Zeeland (PvZ), heeft over de kwestie schriftelijke wagen gesteld. De fractie heeft jeconstateerd dat er in veel ge meenten verschillende soorten parkeerkaarten voor gehandi- fapten zijn. Dat is niet alleen foor invaliden, maar ook voor i medeburgers onduidelijk zeer verwarrend, aldus de PvZ. Gemeenten zijn sinds anderhalf ;aar zelf verantwoordelijk voor iet beleid voor invalidenpar keerplaatsen. Sommige ge meenten rekenen parkeergeld speciale invalidenplaatsen, naar anderen niet. Bovendien mogen houders van een invali- denparkeerkaart van sommige gemeenten gratis parkeren op 'gewone' parkeerplaatsen en moet op andere plaatsen de par- keermeter wel worden gevuld. Vlissingen en Veere vragen geld voor invalidenparkeerplaatsen, terwijl gehandicapten in Sehouwen-Duiveland hun auto gratis mogen parkeren. De PvZ noemt het 'niet meer van deze tijd' dat er in één provincie verschillende regels zijn voor invalidenparkeerplaatsen. Vol gens het commissielid Hirdes is dat slecht voor het imago van de provincie en de gemeenten. De fractie wil dat het dagelijks provinciebestuur alles in het werk stelt om snel te komen tot één Zeeuwse gehandicapten- parkeerkaart. De PvZ gaat er vanuit dat de regeling tot stand komt in overleg met alle ge meenten en de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. door Ali Pankow OUWERKERK - De gemeente Sehouwen-Duiveland zou zich best wat loyaler mogen opstellen tegenover de Oran jeverenigingen op het eiland. Die hartekreet uit bestuurslid John Hage van Oranjevereni ging Prinses Beatrix in Ou werkerk aan de vooravond van Koninginnedag. „Het is nu een hand geven en meteen weer vier vingers terugnemen", luidt zijn omschrijving van het huidige beleid. Hage moppert niet graag. Het organiseren van gezellige dorpsfeesten vindt hij veel leuker, maar al het gedoe rond subsidie, vergunningen en le ges begint hem danig te storen. Hij vindt het onzinnig dat zijn Oranjevereniging 150 euro subsidie van de gemeente krijgt, maar daar direct weer 80 euro op moet inleveren aan legeskosten voor het verkrij gen van de vergunning. „Veel gedoe om weinig geld. Waar om kan dat niet wat simpeler en ruimhartiger? De gemeente hecht zoveel belang aan de leefbaarheid in de kleine ker nen. Laat ze er dan voor zorgen dat er op Koninginnedag op een aardige manier feest voor de kinderen kan worden ge vierd", zegt Hage. Op een aar dige manier is voor hem onder meer een springkussen voor de kleintjes, een maaltijd met frites en worstj es voor alle kin deren en leuke prijsjes voor de deelnemers aan het spelletjes circuit. Hij weet uit ervaring dat er dan al gauw 1500 euro nodig is. Het lukt uiteindelijk wel om het geld bij elkaar te krijgen, want zelfs in een klein dorp als Ouwerkerk is het be drijfsleven graag bereid tot sponsoring. Ook de contribu tie van de leden komt altijd vlotjes binnen. Hage vindt echter dat de gemeente alleen uit beleidsmatige overwegin gen al wat flexibeler zou moe ten zijn voor de Oranjevereni gingen. Vooral het afgelopen jaar kostte het hem immers nogal wat moeite om zowel die 150 euro subsidie als de vereiste vergunning binnen te krijgen. „Ik had vorig najaar al de aan vraag daarvoor ingediend en de bevestiging ervan ontvan gen. Dan krijgen we na maan den te horen dat we dit jaar niks krijgen omdat ze we geen verzoek zouden hebben inge diend. Vervolgens tonen we aan dat het wel is gebeurd en moeten we nog drie of vier keer bellen voordat het geld wordt overgemaakt", aldus Hage. Terwijl John Hage van de Oranjevereniging Prinses Beatrix in Ouwerkerk de slingers ophangt, oe fent plaatsgenoot Isaa van der Meyde alvast met haar stokpaard voor Koninginnedag. Hage vindt het organiseren van het feest leuk, maar stoort zich aan het gedoe rond subsidies. foto Mechteld Jansen Ook haalt hij nog eens even zijn schouders op over het feit dat hij afgelopen vrijdag nog bij de gemeente van het kastje naar de muur werd gestuurd voordat hij eindelijk te horen kreeg dat de vergunning voor het feest nu echt op de post was gegaan. „Waarom toch zo moeilijk doen? Dat je voor gro te feesten een vergunning no dig hebt, snap ik best, maar dit gaat toch maar om een klein schalig kinderfeest op een dorp?" Het bestuur van Oran jevereniging 'Prinses Beatrix' laat zich overigens niet ont moedigen. „We hebben zeven leden die zich allemaal enorm inzetten voor het feest. zegt Hage. Het Oranjefeest in Ou werkerk staat dit jaar in het te ken van het 'Wilde Westen'. Het gaat 's ochtends al vroeg van start met een lawaai-op- tocht voor de kinderen om hun ouders wakker te maken. Dat lijkt geen overbode luxe met de 'Nacht van Oranje' die vanavond vanaf 21.00 uur in het dorpshuis wordt gehouden met medewerking van de mu- ziekformatie Face to Face. Advertentie liberté, egalité, mobilité door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Stichting Oosterscheldeziekenhuizen wil nu vaart zetten achter de bouw van een oogkliniek in Zierikzee. Het streven is erop gericht de bouw van de nieuwe kliniek ui terlijk 15 oktober gerealiseerd te hebben. De volledige inrich ting zal daarna nog ruim twee maanden in beslag nemen, zo dat de oogkliniek per 1 januari 2004 in gebruik kan worden ge nomen. Het zwaartepunt van de oog heelkundige zorg ligt nu nog in Goes terwijl de vestiging van het voormalige Rode Kruiszie- kenhuis in Zierikzee als depen dance wordt gebruikt. Recent onderzoek naar gewenste ver schuiving van activiteiten bin nen de Stichting Oosterschelde ziekenhuizen heeft geleid tot het besluit de oogheelkundige activiteiten in de nabije toe komst hoofdzakelijk in Zierik zee te laten plaatsvinden. Binnen de oogheelkunde brei den de poliklinische activiteiten zich steeds verder uit terwijl de klinische behandelingen die een meerdaagse opname vergen steeds minder belangrijk worden. In Goes ontbreekt de ruimte voor uitbreiding met een oogheelkundige polikliniek. Derhalve kiest de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen voor concentratie in Zierikzee. Het bestuur ziet daarin moge lijkheden voor kwalitatieve verbeteringen evenals voor een snellere behandeling van een groter aantal patiënten. Het re sultaat daarvan dient te zijn dat de wachttijd voor oogheelkun dige ingrepen fors wordt terug gebracht. Bovendien biedt concentratie op één locatie meer mogelijkhe den om hier nieuwe ontwikke lingen binnen de oogheelkunde te laten plaatsvinden. Ook de centrale ligging van Zierikzee maakt het volgens clusterma nager A. de Viet mogelijk dat in de toekomst activiteiten die nu nog elders plaatsvinden, hier worden uitgebreid. Om de verschuiving van de oog heelkundige activiteiten naar Zierikzee te realiseren, is een projectorganisatie opgestart. Op korte termijn wordt begon nen met het bouwklaar maken van de vleugel voor de onder steunende dienst van de polikli niek oogheelkunde. In de periode tot de start op 1 ja nuari 2004 worden de conse quenties voor patiënten en medewerkers verder in kaart gebracht. Een speciaal gevormde commu nicatiewerkgroep dient te zor gen voor uitgebreide bekend making van alle ontwikkelin gen, zowel in- als extern. De Viet benadrukt dat er voors hands alleen sprake zal zijn van reguliere oogheelkundige zorg in Zierikzee. Meer gespeciali seerde zorg op het gebied van oogheelkunde zal zowel bouw kundig als organisatorisch pas in een latere fase worden inge voegd. Advertentie OOSTWAL 1 - GOES - 0113-228895 door Katja Loqtenberg STAVENISSE - Voor het seksu eel misbruik van zijn drie stief dochters (destijds 14,17 en 20 jaar oud) is gisteren bij het Haagse gerechtshof een gevan genisstraf van anderhalf jaar waarvan een half jaar voor waardelijk geëist tegen een 47-jarige man uit Stavenisse. De man was in hoger beroep ge gaan, omdat volgens hem het merendeel van de aantijgingen van de meisjes niet waar zou zijn. In 1994 deed de oudste dochter al eens aangifte tegen de ver dachte omdat hij zijn vingertjes niet thuis zou hebben kunnen houden. Zij schreef naderhand een brief waarin stond dat hij haar niet had misbruikt. „Dat moest ik van mijn moeder", zei ze gisteren. De dochter verliet het gezin al op jonge leeftijd. In november 1999 wilde ze weer thuis komen wonen. Volgens de oudste dochter mocht dat alleen als ze eerst een week met de ver dachte mee zou gaan in zijn vrachtwagen. Ze ging samen met de vrachtwagenchauffeur een weekje naar Frankrijk. Toen ze op een parkeerplaats in de kleine slaapcabine wilden gaan slapen, zou de man haar hebben betast en verkracht. „Ik had geen geld en sprak geen woord Frans. Ik was doodsbang dat hij me alleen achter zou la ten. Daarom moest ik het wel over me heen laten komen", zei ze gisteren. Toen ze weer thuis kwamen, vertelde de verdachte aan de moeder van het meisje dat er iets was voorgevallen. In eerste instantie zei hij dat het meisje had voorkomen dat hij echt met haar naar bed was ge gaan. Ook bij de politie ver klaarde hij dat. Later verander de hij zijn verhaal en vertelde hij dat het meisje hem had verleid. De verdachte bleef ontkennen dat hij haar had verkracht. Wel gaf hij ook gisteren toe dat hij aan haar billen en borsten had gezeten. Ongeveer een maand na de trip naar Frankrijk, toen het meisje een eigen woning in de buurt had, zouden de stiefvader en de dochter zelfs een verhouding hebben gekregen. Volgens de verdachte zat hij 'gevangen in haar spinnenweb'. De moeder betrapte de twee toen ze onuit genodigd bij haar dochter op vi site wilde gaan. De dochter deed open in een niets verhullend nachtjaponnetje en de verdach te lag met ontbloot bovenli chaam in haar bed. De moeder kon haar vriend vergeven, maar haar eigen kind niet. „Ik weet hoe mijn dochters zijn", ver klaarde ze gisteren. De dochter zei dat ze nooit echt een vei hou ding met de verdachte had ge had. Ze zou haar moeder alleen maar hebben willen laten zien dat de man niet te vertrouwen was. Ook de twee andere doch ters deden aangifte tegen hun stiefvader. In juli 2001 zou de man de destijds 17-jarige doch ter hebben betast, toen zij met de man in zijn vrachtwagen een tripje maakte door Duitsland. In januari 1995 zou hij het 14-jarige meisje een half urn- lang over haar borsten hebben gestreeld toen ze bij hem en haar moeder in bed lag. Volgens de verdachte en zijn vriendin logen de meisjes. De oudste dochter zou haar jongere zusjes hebben opgestookt tegen hem. Ze zouden er nooit aan hebben kunnen wennen dat hij strenge regels hanteerde in huis. Hofaanklager mr. J. Wittop Ko ning was er van overtuigd dat de slachtoffers de waarheid had den gesproken. Hij achtte in te genstelling tot de rechtbank in eerste instantie ook de ver krachting van de oudste dochter bewezen. De aanklager was al leen van mening dat hij te wei nig bewijs had tegen de ver dachte in de 'Duitse kwestie'. De rechtbank veroordeelde de man vorig jaar tot een gevange nisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Het hof doet over twee weken uitspraak. door Piet Kleemans i SEROOSKERKE - Met de komst van de grote mantel meeuw heeft zich een nieuwe broedvogelsoort gevestigd op Sehouwen-Duiveland. Op ver schillende buitendijkse locaties zijn nestplaatsen gesignaleerd. Voorlopig gaat het om slechts enkele broedparen. Dat schrijft T. Sluijter in een artikel in Ster- na, het tijdschrift van de Na tuur- en Vogelwacht Sehou wen-Duiveland. De grote mantelmeeuw is de grootste meeuwensoort ter we reld. De vogel broedt bij voorkeur aan de kust, mits daar voldoen de voedsel in de vorm van vis, schaaldieren, afval en vogels voorhanden is. Een mantel meeuw is, doceert Sluijter, een kleptoparasiet. Wat betekent dat hij voedsel afpakt van ande re vogels. Het eerste Nederlandse broed- geval van de grote mantel meeuw werd in 1993 in de omge ving van het Veerse Meer ontdekt. Daarna werden ook in Euro poort, Grevelingen, Volkerak en Markizaat broedgevallen vast gesteld. In 1999 werden voor het eerst een broedgeval van de gro te mantelmeeuw op Sehouwen- Duiveland geregistreerd. Bij dat ene broedgeval is het, stelt Sluijter, niet gebleven. De vogel had het in het Schouw- Se kennelijk goed naar de zin want in 2001 en 2002 werden opnieuw broedgevallen ontdekt en wel op een dam bij het eiland Dwars in de Weg en in natuurge bied De Schelphoek. In vrijwel alle gevallen werd vastgesteld dat meerdere jongen uitvlogen. Sluijter:,Het ziet er naar uit dat de grote mantelmeeuw zijn ni che in het Deltagebied gevon den heeft. De soort is er al enige jaren broed vogel en het ziet er naar uit dat hij dit blijft." Sommige vogelaars kijken, zegt Sluijter, met enige argwaan naar de ontwikkelingen. De grote mantelmeeuw is geen lie verdje. Er is in de visie van Sluijter ech ter geen enkele reden voor pa niek. De kustvogels in Prunje en Gre- •"Ningen lopen volgens hem gt i gevaar. „Zolang er maar v ioende broedparen van de veel kleinere maar o zo agressie ve kokmeeuw blijven, zijn zij waarschijnlijk in staat de grote mantelmeeuw van repliek te dienen." Advertentie Noordzandstraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 KOOKMAGAZIJN Natalie uit Goes is een zelfbe wuste jongedame die vrij en onverveerd de wereld tege moet treedt. Tot in Zuid-Afri ka toe; waar ze nu in het ka der van een studentenuitwis seling kortgeleden naar af reisde. De voorbereidselen van haar studiereis vulden haar laatste dagen in het Zeeuwse van ochtend tot avond. Dus moeder, blij nog even wat voor haar kind te kunnen doen, voldeed graag aan Natalies verzoek nog even een verjaardagskaart te halen. Heel attent van haar dochter, vond ze, om tussen de bedrijven door de sociale kalender niet te vergeten. Hoe attent precies, merkte moeder lang nadat Natalie bepakt en bezakt was afge reisd. En wel op moeders ver jaardag. Daar kwam de kaart, die ze zo zorgvuldig had uitgezocht. 'Ik weet dat je verjaardag niet hetzelfde zal zijn omdat ik er niet bij ben', stond erop. Ze had 'm nog zelf betaald ook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27