De Hoop stikt bijna tussen al die bomen Struinen door de Middelburgse weilanden Vrijwilligers ploeteren op het proefveld üsssssê^ dinsdag 29 april 2003 NATUURLIJK ZEELAND Nieuw venster op het Zwin De rubriek Windstreken besteedt aandacht aan de Zeeuwse molens, aan de mensen erachter en aan depositie van de windgemalen in het landschap. Vandaag: molen De Hoop in Tholen. Artist impression van de uitbreiding van het vogelpark in Het Zwin. Het vogelpark in natuur reservaat Het Zwin tus sen het Zeeuws-Vlaamse Retranchement en het Belgi sche Knokke staat een groot scheepse herinrichting te wachten. Het park met het bijbehorende bezoekerscen trum voldoet niet meer aan de eisen van de tijd. Ook de voortrekkersrol die de com binatie van natuurreservaat en educatief vogelpark ja renlang vervulde, is op de achtergrond geraakt. Om die redenen noemt con servator K. Struyf het hoogst noodzakelijk dat de ver anderingen worden doorge voerd. Een belangrijk uitgangs punt bij de plannen van eige naar Compagnie Het Zoute is het volgen van een duurzaam beleid. Ook is het de bedoeling om de belevingswaarde van het ruim twaalf hectare grote park aan de Graaf Leon Lippens- dreef in Knokke-Heist aanzien lijk te vergroten zonder er een pretpark van te maken. „Enkel door zelf op een duurza me manier het bezoekerscen trum te organiseren, kunnen we op een zinvolle manier een voor beeld betekenen voor onze be zoekers. Daarom krijgen be grippen als waterzuivering, groene energie, duurzame ma teriaalkeuze en afvalbeheer een concrete en realistische invul ling. Het nog te bouwen ecohuis met een waterzuiveringsinstal latie is hiervan een goed voor beeld", aldus Struyf. De accommodaties voor bezoe kers worden uitgebreid met ont vangst- en presentatieruimten, uitkijkmogelijkheden en een educatieve speeltuin. De kleine vogelkooien maken plaats voor zogenaamde grote doorwandel- volières, waarin de vogels vol gens landschapstype worden gepresenteerd. „Dat zal gebeuren volgens een logische wandelroute, zodat de bezoekers de overgang van De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zee land' doen medewerkers van de ze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse natuurge bieden: onverwachte vondsten en bijzondere gedragingen, kortom, het wel en wee van die ren, planten en paddestoelen passeren wekelijks de revue. En natuurlijk ook de successen en mislukkingen in het beheer. De avond ervoor was het laat geworden. Tot na elven be zig geweest met allerlei admini stratieve klusjes. Een ervan was het leveren van een bijdrage aan het commentaar op de provinci ale discussienota Beeldkwali teit. Een uitgebreide en kleurige nota waarbij je voortdurend uitroeptekens naast de tekst zou willen zetten, omdat er zoveel behartenswaardige zaken aan de orde komen. Je kan zo'n nota heel cynisch afdoen als vrijblij vend gepraat, maar dan doe je de betekenis tekort. Het is bui tengewoon nuttig dat er nage dacht en gediscussieerd wordt over glastuinbouw, hoogbouw, bedrijventerreinen en hun land schappelijke impact. Die ochtend stond een weidevo geltelling op het Platte van Wal cheren op het programma. Een stuk langs de Oude Veerseweg bij Middelburg langs de voet van het Kanaal door Walcheren. Een stuk van achttien hectare is al aangekocht en nog eens ruim die oppervlakte zal aan Het Zeeuwse Landschap worden toebedeeld in het kader van de strand naar duinen, van slik naar schor en ingepolderd schor zelf kunnen ervaren. Een per manente tentoonstelling over geschiedenis, landschap, fauna en flora, zal hen een uitnodi gend beeld geven van het reser vaat, waardoor ze gestimuleerd zullen zijn om ook daar te gaan wandelen of om vanuit de ob servatieposten een kijkje te ne men." Het nieuwe bezoekerscentruni wil zo een venster zijn op de Zwinstreek met zijn rijke na- tuur- en cultuurgeschiedenis. De bonte vogelwereld die zo ty pisch is voor het reservaat blijft echter een belangrijk onderdeel van het verhaal. Een enthousi- Landinrichting. Als tenminste de bezuinigingen geen roet in het eten gooien. Ik heb met Erwin van de be- heersdienst afgesproken bij de picknickplaats en van daaruit starten we te voet. Het stuk dat vorige week geteld is, speuren we vanuit de auto nog even af met de verrekijker en het is ver bazend hoezeer het beeld het zelfde is gebleven. De twee paar kieviten zijn er nog steeds en het ene stel is hevig aan het bakke leien met een troep rond struinende kauwtjes. Toch benieuwd hoeveel jonge weide vogels er vliegvlug worden, want naast tientallen kauwen zijn ook enkele eksters en een paar zwarte kraaien present en onder de weidevogels is het bij na permanent alarm. Het man netje smient dat hier vorige week rond zwom zit er nog aste Struyf hierover: „Zo willen we het geheel van gegevens over getijden, weersomstandighe den en de aankomst en het ver trek van vogels in en rond het re servaat (ruim 150 hectare groot) op een originele en aantrekke lijke wijze presenteren in de vorm van een 'Internationale Luchthaven voor Vogels'." De kosten van de veranderingen zijn geraamd op zeven miljoen euro. De conservator verwacht dat de werkzaamheden op zijn vroegst eind 2004 zijn afgerond. Het park moet hierdoor waar schijnlijk een jaar dicht. Het vogelpark mikt na de herinrich ting jaarlijks op zo'n driehon derdduizend bezoekers, even- steeds en ook het paartje kuif- eenden en de slobeenden zitten op nog geen vijftig meter van de plek waar ze vorige week zaten. Broedvogels karteren is lang niet zo'n hachelijke onderne ming als het voor sommigen lijkt. Over de weiden heb je een adembenemend zicht op Mid delburg. De Lange Jan, de Oost- veel als tijdens de hoogtijdagen en ruim honderdduizend meer dan in de laatste jaren. Op educatief vlak zijn ook ver schillende kleine initiatieven gestart. Een voorbeeld is de bio- belletax. Bij dit project is ach terbank van de voor de Vlaamse kust zo kenmerkende belletax (trapauto) vervangen door een koffer met allerlei schuiven en kastjes. Een gids of een werk student geeft bezoekers zo de kans kennis te maken met vond sten uit het reservaat en op het strand. Ook kunnen bezoekers na hun wandeling op het strand uitleg krijgen over hun eigen vondsten. „Een ander publiekgericht pro- kerk en de abdijze zijn min stens even indrukwekkend als wanneer je in de stad loopt. En de enorme kranen die langs het kanaal bezig zijn aan het nieu we stadhuis zijn niet eens deto nerend. Ze accentueren de be drijvigheid van de stad en in je achterhoofd zit toch ergens de geruststellende wetenschap dat ze binnenkort weer vertrekken. Meer naar het noordwesten is de horizon minder lieflijk. De wo ningbouw in de Veerse Poort kan model staan voor het begrip witte schimmel aan de rand van de bebouwing. Het is een en al nieuwbouw en je kan alleen maar hopen dat de aangeplante groenstroken snel aanslaan. Al zullen de fel oranje zonnescher men van het Jacob Roggeveen huis wel tot in lengte van dagen dominant zichtbaar blijven. Een lage plek achter de vroegere vuilnisbelt staat vol met zout- planten. De lichtgroene blade ren van de zulte contrasteren fraai met de donkergroene pol len zilte rus en daartussen staan nog andere zoutplanten als het schorrezoutgras en de gerande schijnspurrie. Op een akker iets verderop doen twee kluten een manhaftige poging om een kraai te verjagen en uit de sloot die op de kaart als Sprink staat aange geven vliegt luid alarmerend een paartje kuifeenden weg. Tussen het riet ratelt het zenuw achtige liedje van de rietzanger en ook de blauwborst laat zich volop horen. We hebben nu al een paar keer de lepelaar in het vizier gekregen. Waarschijnlijk steeds hetzelfde exemplaar, die in de slootjes op zoek is naar ste- ject is alvast uniek voor ons land. Vanaf half augustus tot eind september - de vogeltrek is dan volop aan de gang - brengen we het ringwerk onder de aan dacht van onze bezoekers. Jaar lijks worden in Het Zwin dui zenden vogels geringd. Vroeger gebeurde dat meestal ergens achter de schermen. Nu halen de ringers de vogels op de vang- plaats op en brengen ze naar een soort veldstation in het vogel park. Daar kunnen de bezoe kers straks van heel dichtbij kennis maken met een hele reeks zangvogelsoorten en met professioneel ringwerk." René van Stee keibaarzen en misschien ook kleine garnaaltjes. Voor ons liggen een paar door meidoornhagen omringde wei landjes en daarachter ver schijnt massief en majestueus de Grote Kerk van Veere. Maar ook dat silhouet is alweer be dorven. Een opdringerige zend mast vormt een kras op het netvlies en de idylle van het on gerepte landschap wordt er enorm door gestoord. Nieuws gierig geworden zoeken we het gevaarte op en het blijkt een bij de dienst beheer en onderhoud van de gemeente Veere onderge brachte zendmast. 'Verboden voor onbevoegden' meldt een bordje met een telefoonnummer dat bij 'incidenten' gebeld kan worden. Verder helemaal niets. Het blijft dus in het duister aan welk belang de ongerepte hori zon is opgeofferd en de eigenaar van de zendmast blijft verscho len achter een anoniem tele foonnummer. Beeldkwaliteit? Het mocht wat. Veranderingen gaan langzaam. Veel te langzaam vaak voor wie het belang van natuur en land schap aan het hart gaat. Maar toch gloort er hoop. Er wordt in ieder geval over de zaken ge praat. Over die negen bouwla gen die de skyline van Middel burg zo aantasten. Over de verschimmeling van de steden en dorpen en over de verromme ling van delen van het buitenge bied. Chiel Jacobusse Chiel Jacobusse is Hoofd exter ne betrekkingen van Het Zeeuwse Landschap. Opschietend groen en molens zijn eikaars natuurlijke vij anden. Molen De Hoop, fraai ge legen op het zuidwestelijke bol werk aan de Oudelandsepoort in Tholen, is daar een duidelijk voorbeeld van. Het gemaal stikt bijna tussen het uitbundige ge boomte. Dat is fnuikend voor de windvang en bemoeilijkt zo doende het draaien, laat staan malen. Vrij willig molenaar Oscar Huis kamp (54) hoopt dat De Hoop op afzienbare termijn meer lucht krijgt. Vorig jaar sprak hij het nieuwe Thoolse college van B en W. Hij legde het probleem op ta fel en kreeg een luisterend oor. Het gevecht met het geboomte is al heel oud, zo vertelt Huis kamp. „Toen Tholen nog een verdedigbare stad was werd de vesting boomvrij gehouden. Men had immers alle belang bij een vrij zicht. Na het slechten van de vesting werden de wallen beplant, nota bene met een pro- ductiebos!" De molen was oorspronkelijk een grondzeilen Ergens in de tweede helft van de negentiende eeuw, wanneer precies is tot nu toe niet achterhaald, is besloten tot verhoging, waardoor De Hoop een stellingmolen werd. De werking van de molen werd toen al bemoeilijkt door het om ringende loof. Door deze in greep werden de hogere verdie pingen bijzonder smal, zo smal dat de bovenste drie decimeter van de molen met rode baksteen zijn uitgebouwd. Anders had de kap er niet meer opgepast. Oscar Huiskamp is in oktober 1980 gediplomeerd als vrijwil lig molenaar. „De technische belangstelling op dit gebied erf de ik van mijn vader, de cultu- reel-historische van mijn moe der. De opleiding is zwaar, maar dat vind ik een goede zaak. Ver geet niet dat je wel een kostbaar monument onder je hoede hebt, dat meestal met behulp van veel gemeenschapsgeld is gerestau reerd." Toen Huiskamp in 1980 op De Hoop belandde verkeerde het monument vooral van binnen in een deplorabele staat. De zol ders stonden op instorten en werden op alle mogelijk manie- ift Oscar Huiskamp legt de zeilen op. ren gestut. De mulder begon slagvaardig aan acties tot her stel. Voor 1.500 gulden kocht hij de achterpagina van De Een- drachtsbode. Vervolgens vulde Huiskamp die ruimte met ad vertenties van sponsors. Opbrengst: 7.000 gulden. De nettowinst van 5.500,- over handigde de molenaar aan het gemeentebestuur als startkapi taal voor het herstelZes j aar la ter had Tholen stad weer een prima molen. Oscar Huiskamp heeft zich heel verdienstelijk gemaakt voor het Gilde van Vrijwillige Mole naars. Hij was vijftien jaar voorzitter van de provinciale afdeling. In die periode vocht hij onder meer voor het behoud van de Zeeuwse draaipremierege- ling, toen die dreigde te verdwij nen. Huiskamps pleidooi in de Middelburgse Statenzaal droeg vrucht. Om de oude maalwerk- tuigen zoveel mogelijk in wer king te houden stelt de provin cie nog steeds een draaipremie beschikbaar. Die bedraagt 50 eurocent per driehonderd om wentelingen. Daarmee kan een actieve molenaar maximaal 2.000 euro verdienen, want er is helaas een bovengrens. Niette- minis zo'n extraatje meestal een welkome aanvulling voor het broodnodige onderhoud. De Hoop is in 1738 gebouwd als opvolger van een houten stan derdmolen. Hij verrees in op dracht van het stadsbestuur. Daaraan herinnert nog een ge velsteen met de tekst Onder het bestier der regerende burge meesters Mr Maurits A. de Sa- vornin Mr Joahan Bodel en oud burgemeesters Mr Corn Y. Cromstrien Mr Willem H. Nolt- henius heeft de thesaurier Ho- han Plevier den eersten steen gelegt den XXVI Maert MDCCXXVI. De Hoop ging in 1806 over in particuliere han den. De laatste twee beroeps molenaars waren leden van de familie Dorst die de molen ex ploiteerden van 1891 tot 1955. In dat laatste jaar werd de mo len opnieuw eigendom van de stedelijke overheid. En zo was de cirkel weer rond. Willem Staat foto Willem Mieras Het Platte van Walcheren bij Middelburg. foto Chiel Jacobusse Adrie Albrechtse, Albert Ebbens en Laurens Kamp werken op proefboerderij De Rusthoeve in Colijns- plaat. Op 85 hectare pol- dergrond doen zij, in op dracht van onder meer Zeeuwse boeren, proeven met akkerbouw- en soms tuinbouw gewas sen. 'De Rusthoeve' volgt weke lijks de belevenissen van de mannen van de proef boerderij. A Y De proeven van De Rusthoe ve vinden lang niet alle maal plaats op de Peelandse grond. Zo trekt Adrie Albrecht se op donderdag naar Sint-An- naland, waar een proefveld voor onkruidbestrij ding bij de bloemzaadteelt wordt aange legd. Negen mensen zijn daar de hele dag mee bezig. De meeste van hen komen van de Studie club Tholen en werken mee op vrijwillige basis. „Allemaal mensen die bereid zijn een dag uit hun bedrijf te stappen om dit mogelijk te maken", zegt coör dinator Wil Boogaard. Op een stuk grond van ruim een hectare gaan zo'n dertig soorten bloemzaden de grond in. Op elk zaad worden vervolgens ruim twintig bestrijdingsmiddelen getest. Niet zozeer om te bekij ken of die middelen wel werken. „Dat weten we wel", aldus Boogaard. Maar om er achter te komen of de bloemen er wel te gen kunnen. Het gaat groten deels om middelen die in andere sectoren al gebruikt worden. De proef moet uitwijzen of ze ook geschikt zijn voor het kweken van bloemen. „We brengen vooral advies uit aan overheids instanties", vertelt Boogaard. „Die moeten uiteindelijk een beslissing nemen." Het onder zoek is nadrukkelijk niet be doeld voor de kwekers zelf. Het wordt dan ook niet openbaar gemaakt. Volgens Boogaard gaat het om een uniek project. „Ik denk niet dat ergens anders in Europa een dergelijk proef veld te vinden is." De aanleg van het veld bij Sint- Annaland is niet weken van te voren gepland. Eigenlijk is pas een paar dagen geleden besloten het vandaag te doen. „De ideale situatie is dat we bij droog weer kunnen zaaien, maar dat het en kele dagen later wel gaat rege nen.", legt Boorgaard uit. „We houden de weerberichten daar om goed in de gaten. Omdat ze allemaal voorspellen dat we over enkele dagen neerslag krij gen, zaaien we vandaag." Het is een absolute noodzaak dat die regen ook daadwerkelijk komt, want anders gaat een deel van de proef verloren. Bij droog weer zullen de planten zich wel ontwikkelen, maar het bestrij dingsmiddel zal niet dieper ko men dan anderhalve centimeter. Het onkruid kan zich in dat ge val gewoon ontwikkelen. Boog aard zegt er alle vertrouwen in te hebben dat het snel gaat rege nen. „Maar het blijft altijd een gok", geeft hij toe. Het zelf bere genen van het zaad heeft vol gens hem geen zin. De mannen van de studieclub zijn om negen uur 's ochtends begonnen met zaaien. Als alles meezit, is dat aan het eind van de middag voltooid. De zaadjes worden verdeeld in honderden kleine vakken van 2 bij 2,5 me ter. Er wordt nauwkeurig opge schreven welke bloem in welk vak zit en met welk middel het is bespoten. Die bestrijdingsmid delen gaan er vanmiddag overi gens meteen op. Als de plantjes zich over twee of drie weken bo ven de grond laten zien volgt nog een zogeheten 'na-op komstbehandeling'. Dat houdt in dat de bloemen nog een keer of drie worden bespoten. De re sultaten worden aan het eind van het jaar verwacht. Volgens Boogaard is onkruidbestrijding van wezenlijk belang voor de bloemensector. De afgelopen twintig jaar, want zolang zijn er al proefvelden in Sint-Anna- land, is al veel vooruitgang ge boekt. Toch blij ft onderzoek no dig. Zeker omdat er constant middelen verdwijnen en er weer nieuwe voor in de plaats komen. Een middel dat al het onkruid weghoudt, is volgens Boogaard een utopie, al wordt daar na tuurlijk wel naar gestreefd. „We spreken van een goed middel als het 80 procent van het onkruid bestrijdt." Rob Paardekam strand ort zott, slikko ert schorre restaurant met| educatieve speeltuin] avontuurlijke route vogelkieukeh ringstation ecohuis met waterzuiveringsinstallatie rpcicisM.,,,„Wmsft-,.. bezoekerscentrum met onthaal «ri tentoonstelling li}t«rtiertJon.tl hint airport insactarlum hat lavanswab over ecologische netwerken j kljkhut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22