PZC Een jochie tussen de vedetten Vitesse krijgt licentie onder voorwaarden André Agassi is oudste nummer één Omstreden Stefan Effenberg haalt gram met autobiografie Wesley Sneijder leeft op een roze wolk bij Oranje Nederlander Jan Verhaas leidt finale WK snooker 18 Oranje zwaar gehavend in duel met Portugal Makaay wil weg bij Deportivo Antic mag blijven bij Barcelona Faber breekt beentje in hand Henry speler van het jaar Atleet Samson Kitur (36) overleden Mendes da Silva terug naar Sparta MVY vraagt geduld van spelers Popovich coach van jaar in NBA Schalken verder in München Kaartverkoop EK 2004 op internet gestart dinsdag 29 april 2003 Roze wolk Erotische foto's WÊÊÊÊÊ NOORDWIJK - Bondscoach Dick Advocaat kampt met per sonele problemen voor de oe feninterland tegen Portugal van morgen. Gisteren haakten liefst drie spelers van Oranje af. Ronald de Boer meldde zich vanuit Glasgow af wegens een blessure. Later op de dag ver trokken Mark van Bommel en Michael Reiziger eveneens met kwetsuren uit het hotel in Noordwijk. In de resterende selectie van ne gentien spelers zitten boven dien nog een paar twijfelgeval len. Zo worden Dirk Kuijt en Jerrel Hasselbaink de vandaag intensief behandeld en is het maar de vraag of zij morgen avond fit zullen zijn. Ook Edwin van der Sar en Philip Cocu, bei den net terug van vrije zware blessures, zijn nauwelijks inzet baar. De bondscoach haalde voor de oefeninterland tegen Portu gal voor het eerst een aantal nieuwe spelers bij de selectie: Sneijder, Kuijt en Overmars, die meer dan een j aar niet aan de bak kwam. De toediening van vers bloed was volgens Advocaat gewenst. ,,Dit is een vriendschappelijk duel en tegen Moldavië was ik over een aantal mensen niet te vreden. Daarom is dit een heel goed moment om spelers er bij te betrekken die bij hun clubs heel goed bezig zijn. Voor hen is dit ook een hele duidelijke stimu lans." GPD NOORDWIJK - Roy Makaay wil weg bij Deportivo la Co- runa. De 28-jarige spits is te leurgesteld in eerdere onder handelingen over een nieuw contract. Nu de Spaanse club wel wil praten over een verbe terde verbintenis is dat voor de topschutter te laat. „Mijn zaakwaarnemer en ik hebben vaak geprobeerd om mijn huidige contract open te breken. De voorzitter deed ons echter nooit een acceptabele aanbieding. Ik ben nu met een heel goed seizoen bezig. Daar om zou ik nu plotseling wel inte ressant zijn." ANP door Jaap van Essen NOORDWIJK - Wesley Sneij der genoot vrijdag van een vrije dag. Met zijn vriendin bezocht hij de Elfteling. Het werd een sprookjesachtige middag, want in Kaatsheuvel hoorde hij van zijn selectie voor Oranje. „Ik ge loofde het totaal niet. Ik werd ook eerst gebeld door journalis ten, van hen hoorde ik dus het nieuws. Het was echt te gek, van de Efteling heb ik eigenlijk he lemaal niets gezien." Later die dag was het feest in huize Sneijder in het Utrechtse dorpje De Meern. Groot feest. Bij de familie Sneijder draait al les om voetbal. Geen wonder, want niet alleen Wesley voet balt bij Ajax. Ook zijn jongere broertje, Rodney, draagt het shirt van Ajax, in de D2. En de oudste zoon, de 21-jarige Jef frey, voetbalde ook negen jaar in de jeugd bij de Amsterdam mers. Hij komt nu uit voor Stormvogels Telstar. Sommige voetbalvaders zouden er alles voor over hebben om één kind bij Ajax te kunnen laten spelen, Barry Sneijder is dus de trotse vader van drie van zulke zoons. Toch is hij volgens zoon Wesley niet genetisch verant woordelijk voor de ruime bede ling aan voetbaltalent bij zijn nazaten. „Mijn vader voetbalde wel, maar nooit echt hoog." Bij Ajax werd het talent van Wesley al snel onderkend. Hij werd net als zijn broers wegge plukt bij DOS in Utrecht en gold binnen de opleiding van Ajax altijd als een van toekomstige parels. Vorig jaar nog kreeg hij de titel 'beste Ajax-jeugdspeler' van de club. Iedereen had hoge verwachtingen van de middel ste Sneijder, maar het ging alle maal nog veel harder dan ver wacht. Halverwege dit seizoen werd hij toegevoegd aan de selectie van Ronald Koeman. Tot dusverre speelde hij niet meer dan twaalf wedstrijden in de eredivisie. Hij was altijd vaste klant in de na tionale jeugdselecties, maar speelde een maand geleden voor het eerst in Jong Oranje, tegen Tsjechië. door Hans van Essen ZEIST - Vftesse krijgt van de KNVB een licentie voor het vol gende seizoen. Voorwaarde is echter wel dat het gemeentelij ke reddingsplan wordt aange nomen. De Arnhemmers hebben daarom een licentie gekregen 'onder opschortende voorwaar den'. Twee weken geleden moesten alle clubs hun 'definitieve' li- centieaanvraag indienen bij de voetbalbond. Voor veel clubs was dat nogal lastig, aangezien zij zwaar in de financiële pro blemen zitten en daar alleen met overheidssteun uit kunnen ko men. In veel gemeenten is het besluit over steun echter nog niet gevallen. Vitesse diende twee weken gele den een begroting voor 2003- 2004 in, ervan uitgaande dat het gemeentelijke reddingsplan van in totaal 30 miljoen euro door de gemeenteraad inmid dels zou zijn aangenomen. De beslissing over dat plan werd vorige week echter uitgesteld. De Arnhemse raad beslist nu op zijn vroegst op 3 juni over de redding. Dan pas bekijkt de KNVB of er een definitieve li centie wordt verstrekt. Gisteren gingen bij de voetbal bond 36 brieven van de licentie commissie de deur uit. Alle clubs krijgen dus vandaag zwart op wit of zij in het bezit doorTim Senden HOUSTON - Andre Agassi is de oudste nummer één in de tenniswereld ooit. De Ameri kaan won enkele dagen voor zijn 33e verjaardag het toer nooi in Houston. In de eind strijd was hij in drie sets te sterk voor zijn landgenoot Andy Roddick: 3-6 6-3 6-4. Agassi had al voldoende aan zijn zege in de halve finale (tegen de Oostenrijker Jur- gen Melzer) om de Australiër Lleyton Hewitt op de mon diale ranglijst te passeren. De kortgeschoren Ameri kaan moest na die overwin ning naar woorden zoeken. Met zijn 'record' lost hij zijn landgenoot Jimmy Connors af. Die veroverde de topposi tie in juni 1983 op 30-jarige leeftijd. Agassi voerde voor het laatst in september 2000de wereld- ranglijst aan. „Het is een ge weldig gevoel", zei Agassi na het bereiken van de mijlpaal. „Dit is het resultaat van heel hard werken en veel toewij ding." Agassi won dit jaar 23 van zijn 24 partijen. Alleen de Zweed Enqvist versloeg de Amerikaan, in Scottsdale. Op zijn erelijst staan onder meer acht grandslamzeges. RTR Rafael van der Vaart werd eerst even in de wachtkamer gezet voor hij door de nieuwe bonds coach werd opgeroepen. Mare Overmars moest zelfs een jaar geduld uitoefenen. Sneijder wordt al heel snel goed genoeg geacht. „Sneijder heeft uitzon derlijke kwaliteiten, dat is een heel ander type dan andere ta lenten", aldus de bondscoach. „Trouwens, ik heb ook Seedorf en Kluivert als jochies van acht tien laten debuteren. Die zijn volgens mij ook niet zo slecht te recht gekomen." Inderdaad, in 1994 mochten de jonge Ajacieden Kluivert en Seedorf onder Advocaat het Oranje-shirt voor het eerst aan trekken. Seedorf was bij zijn de buut 18 jaar en 256 dagen oud, Kluivert 18 jaar en 138 dagen. De twee staan daarmee respec tievelijk vijfde en derde op de ranglijst van jongste debutan ten ooit. Als Sneijder morgen speeltijd krijgt is hij iets ouder, 18 jaar en ruim tien maanden. De eerste plaats op de ranglijst van jon kies in Oranje is overigens voor Gerald Vanenburg, ook een Utrechts jochie dat voor Ajax speelde. De huidige jeugdtrai ner van PSV was achttien jaar en veertig dagen oud bij zijn eer ste interland. Wesley Sneijder kent de cijfers niet, maar ze doen hem zicht baar genoegen. Zoals hij toch het gevoel heeft een beetje op een roze wolk te leven. „Het is echt onvoorstelbaar. Het is wer kelijk prachtig om dit mee te maken, zeker wanneer je zo j ong bent als ik. Ik ben achttien en loop hier nu tussen al die vedet ten. Allemaal gasten die bij top clubs in Europa spelen. Het is echt prachtig." Sneijder wandelde gisteren dus ook met een speler als Edgar Davids over het strand, de voet baller met wie hij vroeger bij Ajax altijd werd vergeleken. ,D oordat iedereen dat alt ij d zei ging ik wel extra op hem letten. Posters had ik niet aan de muur hangen, maar ik volgde hem wel extra. En nu zit ik met hem bij Oranje. Geweldig!" GPD Debutant bij Oranje, Wesley Sneijder (links), loopt met Ajax-ploeggenoot Rafael van der Vaart langs de waterlijn in Noordwijk. foto Toussaint Kluiters/ANP komen van een nieuwe licentie. Maar het merendeel van de clubs heeft inmiddels al monde ling bericht van de licentiecom missie ontvangen. In zeer veel gevallen wordt de licentie verstrekt onder aanvullende voorwaarden. Zo wil de KNVB- commissie van NEC meer dui delijkheid over de opgevoerde hoofdsponsor. Slechts een gete kend contract rechtvaardigt volgens de KNVB het opvoeren van dergelijke inkomsten. Vele clubs moeten aanvullingen geven op de door hen ingelever de financiële stukken. Een aan tal clubs zit echter in dezelfde moeilijke positie als Vitesse. Ook Utrecht, Sparta, en FC Twente zijn volledig afhanke lijk van een gemeentelijk red dingsplan. Feyenoord is een van de weinige clubs die zich niet in alle boch ten hoefde te wringen om een acceptabele begroting in te le veren. Woordvoerder Jan D. Swart: „Wij zien geen enkel ob stakel." Alle clubs die moeten voldoen aan aanvullende verzoeken van de licentiecommissie moeten ui terlijk 6 juni hun zaakjes op or de hebben. Dan namelijk velt de commissie haar eindoordeel. Voor de clubs die dan nog geen definitieve licentie hebben, rest dan de mogelijkheid om via de beroepscommissie een toetre ding tot het betaalde voetbal te krijgen. GPD door Wierd Puk BERLIJN - 'Alcohol, seks, drugs, miljoe nensalarissen'. Stefan Effenberg, de om streden en weinig geliefde Duitse voetbal legende, pakt in zijn boek 'Ich hab's allen gezeigt ('Ik heb 't iedereen laten zien') flink uit. Dit belooft althans het boulevardblad Bild, dat vanaf vandaag, voorafgaande aan de officiële verschijning van 'Effe's' auto biografie op 8 mei, in voorpublicaties alvast angst en beven zaait. Voetbalcoryfeeën als Paul Breitner, Günther Netzer, Udo Lattek en vooral Effenbergs voormalige ploeggenoot bij 'Rekordmeister' Bayern München, Lothar Matthaus mogen hun borst nat maken. „Wie mij ooit in het openbaar heeft bele digd, krijgt er nou zelf één voor z'n bek", kondigt de wraakzuchtige Effenberg (34) aan. De blonde prof met het immer norse uiter lijk, die dit seizoen zijn Duitse loopbaan be ëindigde en nog meer geld gaat verdienen in Qatar, staat niet bekend om diens fijnzin nigheid. Op z'n negentiende schoot Effen berg al eens de lampen in een hotelkamer aan flarden met een luchtbuks. Zijn middel vinger, die hij pleegt op te steken, werd be kend als 'Stinkefinger' en recent raakte hij nog in opspraak met pleidooien voor een verlaging van de werkloosheidsuitkeringen en voor de doodstraf. „Sommige mensen zullen wel denken dat ik niet goed wijs ben", etaleert de voetballer zijn zelfkennis. De heetgebakerde Effenberg beweert 'niet weg te lopen voor mijn fouten'. In zijn 350 pagina's tellende herinneringen heeft hij ook de minder fraaie momenten, waaronder een veroordeling wegens een vechtpartij en zijn verwijdering uit het nationale elftal, opgenomen. Veel lezers zullen afkomen op de 'erotische foto's' van Effe met zijn huidige vriendin, Claudia, die meer bekendheid geniet als Frau Strunz. Claudia was de echtgenote van medespeler Thomas Strunz tot Effen berg er met haar vandoor ging en zijn lang jarige vrouw, Martina, en de kinderen het nakijken gaf. Op de foto's tonen Effe en Claudia - die we kenlang de schandaalpers in hun greep hiel den - hun 'nieuwe, persoonlijke tatoeages'. „Zij passen bij ons, vertellen iets over liefde en seks", aldus Effenberg. De kersverse auteur gokt op een herhaling van het succes van Dieter Bohlen, de immer gebruinde muzikant/componist van Mo dern Talking, die bovenal furore maakt als 'Bekende Duitser'. De schaamteloze Bohlen liet vorig jaar in de bestsellerlijsten ieder een achter zich met zijn openhartige ont hullingen over zijn leven als seksidool en vrolijke multimiljonair. Juridisch zit het allemaal wel snor, weet Ef fenberg. „Alles is afgeschermd." Over mo gelijke wraakacties van bijvoorbeeld Lo- Bayern-aanvoerder Stefan Effenberg, die het hier aan de stok heeft met Real Madrid-speler Fernando Hierro, neemt geen blad voor de mond in zijn autobiografie. foto Matthias Schrader/DPA BARCELONA - Trainer Radomir Antic mag zich actief bemoeien met het transf erbeleid voor het komende seizn Barcelona. De Joegoslaaf kreeg gisteren van het bestuur t horen dat hij „in principe" ook volgend seizoen als coach de Catalaanse topclub fungeert. De clubleiding maakte één voorbehoud: de nieuwe voorzitter van Barcelona d juni wordt gekozen, moet akkoord gaan met de contract? 'n lenging. AFP lver- EINDHOVEN - Ernest Faber blijkt zaterdag een midde handsbeentje gebroken te hebben tijdens de wedstrijd D~ Graafschap-PSV. Hij krijgt de komende dagen een special! bandage om zijn linkerhand. GPD LONDEN - De Fransman Thierry Henry is gekozen tot voet baller van het jaar in Engeland. De spits van Arsenal volst Ruud van Nistelrooy op. De aanvaller van Manchester United was ook deze keer genomineerd, maar zijn collega's van de spelersvakbond kozen voor Henry. Ook Paul Scholes (Man chester United), Gianfranco Zola (Chelsea) en James Beattiè (Southampton) hadden bij de verkiezing het nakijken. „De titel zegt me heel veel", zei Henry. „Vooral omdat an dere spelers op me hebben gestemd. Ze hebben tenslotte de meeste kennis, omdat ze tegen me spelen. Ik ben blij dat ik bij ze ben opgevallen." Henry staat momenteel met 22 treffers tweede op de Engelse topscorerslijst, achter Beattie RTR NAIROBI - Samson Kitur is zondag in Ziwa in het westen van Kenia overleden. De Keniaan won brons op de 400 meter tij dens de Olympische Spelen van 1992 in Barcelona. Hij werd 36 jaar. RTR AMSTERDAM - Ajax ziet af van de aankoop van David Men des da Silva. De verdediger maakt het seizoen af in Amster dam en zal daarna terugkeren naar Sparta, waar hij nog een doorlopend contract heeft. Dat heeft Ajax gisteren bekendge maakt. De verdediger zat dit seizoen drie keer op de bankbij de A-selectie van Ajax maar werd niet ingezet. Voor Jong Ajax kwam hij acht keer uit. ANP MAASTRICHT - Het bestuur van de noodlijdende eerstedivi- sieclub MVV heeft de spelersgroep gevraagd tot 15 mei geen actie te ondernemen en geduld te tonen. Voor die datum wilde club een oplossing zien te vinden voor de acute geldproble men. Beide partijen spraken gisteren in Maastricht over de penibele situatie. De spelers beraden zich nog met een verte genwoordiging van de vakbond WCS over het voorstel. Ze benadrukten na het overleg geen faillissement te willen aan vragen. Ook het bestuur huldigt dat standpunt. De spelersgroep en ander personeel van de Limburgse club hebben het salaris over de maanden maart en april nog niet ontvangen. Het gaat om een bedrag van circa 60.000 euro op maandbasis. De spelersgroep gaf gisteren wel aan dat denood hoog is. Enkele voetballers zouden al een deurwaarder op be zoek hebben gehad. ANP thar Matthaus maakt hij zich dan ook niet druk. Een heel hoofdstuk wijdde hij aan de voormalige aanvoerder van het Duitse na tionale elftal. De eerste pagina daarvan is echter wit gelaten 'omdat elk woord over hem eigenlijk één teveel is'. Maar 'zo genadig' mocht de in Duitsland veel bespottte Lothar er nou ook weer niet afkomen, vindt Effenberg. Het publiek heeft recht op de 'hele waarheid'. Dus zal Duitsland eindelijk vernemen in welke wedstrijden Matthaus, die bekend staat als een matennaaier, zich 'vreselijk heeft ge drukt'. GPD van onze sportredactie SHEFFIELD - Jan Verhaas uit Brielle is aangewezen als arbi ter voor de finale van het we reldkampioenschap snooker in Sheffield. Daarmee is de 36-ja- rige Verhaas de eerste niet-Brit- se arbiter in de historie van het WK die de eindstrijd leidt. „Het is een enorme eer", zei Ver haas gisteren in Sheffield. „Ik voel me gestreeld." Vanaf 1995 is hij een van de abiters op het WK in The Crucible in Shef field. Twee keer leidde hij een halve eindstrijd, nooit een fina le. „Finales waren voor Britse scheidsrechters. Dat was min of meer historisch gegroeid. Ik ben de eerste buitenlander die in de finale staat." Verhaas is een van de zes arbi ters die volledig in dienst zijn van de WSA, de World Snooker Association. „Per jaar ben ik SAN ANTONIO - Greg Popo vich is gekozen tot basketbal- coach van het jaar in de Ameri kaanse profcompetitie NBA. Popovich voerde de San Anto nio Spurs in het reguliere seizoen naar de derde opeenvol gende titel in de midwest-divi- sie. Popovich volgde in decem ber 1996 Bob Plill op als coach van de Spurs. Hij leidde de ploeg naardeenige NBA-titel in 1999. RTR MUNCHEN - Sjeng Schalken heeft zich simpel gekwalifi ceerd voor de tweede ronde van het tennistoernooi in München. De Limburger versloeg gisteren op de openingsdag van de BMW Open de Duitser Lars Burg- smüller met 6-3 en 6-1. In de tweede ronde stuit de nummer drie op de plaatsings lijst op de Australiër Wayne Ar thurs. Schalken was binnen het uur klaar met de Duitser, die erg passief op de baan op baan stond. Burgsmüller, de nummer honderd van de wereldranglijst, kon tot 3-3 mee in de eerste set. Daarna was zijn verzet voorbij. Hij veroverde nog slechts een game. ANP ongeveer 230 dagen met snooker bezig." Het WK is het laatste toernooi van het seizoen. „Daarna heb ik vier maanden vrij." Jan Verhaas rolde per toeval in het vak. „Ik had een vriendindie in Rotterdam in een snooker centrum werkte, waardoor ikin dat wereldje belandde. Veel ta lent als speler had ik niet, daar om ben ikin 1989opamateumi- veau gaan arbitreren. Twee jaar later hield de WSA een rankingtoernooi in Rotterdam. De NOS wilde een Nederlandse inbreng en ik was de hoogst ge kwalificeerde arbiter, dus kwam de televisie bij mij te recht. Op dat toernooi ben ik met een groot woord doorgebro ken." Vanaf 1992 is hij in vaste dienst bij de WSA. „Het is een wereld- baan", geeft hij eerlijk toe, met een bovenmodaal salaris. „Ver gelijkbaar met de umpires in de ATP-tennistour. Die reizen net als ik de hele wereld over. Alleen denk ik dat ik wat meer vrij heb." ANP PARIJS - De kaartverkoop via internet voor het Europee* kampioenschap voetbal 2004 in Portugal is gisteren begonnen. Op het adres www.euro_ 2004.com zijn tot 16 juni 200 ongeveer 450.000 tickets be schikbaar. Dat is 38 procent van het totale aanbod aan kaarten in de tien EK-stadions. De prijzen lopen uiteen van 210 euro voor een mooie zitplaat de finale tot 35 euro voor een modale plek bij een groepswe strijd. Fans kunnen via interne maximaal vier kaarten per pei- soon reserveren. Indien vooree wedstrijd de vraag het aan o overstijgt, worden deticketsv loting toegewezen. Alle in schrijvers krijgen voor or j bericht. ,nn4 De organisatie van Euro l houdt er rekening mee dat vo 16 juni nog niet alle internettic- kets verkocht zijn, aangez het speelschema voor het ei toernooi 12 juni - 4 juli) dan»g niet bekend is. De verkoop in dat geval tot in de herfs 2003 door onder het motto het eerst komt, wie het eei maalt". AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18