Ongeluk voedt verzet tegen autorally Voorzitter Abvakabo dreigt met acties onder ambtenaren M bewindvoerder Garner richt zich in radiotoespraak tot bevolking Pietje Bell maakt Gent onveilig Vla gieten over bromfietsers leidt tot woede c^x'xcta D66 geeft referendum prijs Fracties eisen uitleg over steun Saoedi-Arabië aan terrorisme Menem op kop in Argentinië Krijgsgevangenen uit Marokko Doek valt voor Terneuzen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Seoul vreest bom Pyongyang 18° Regenachtig 246e jaargang no. 100 laandag 28 april 2003 l0S nummer 1,10 Nieuw in Zeeland Outlet Center Kopstuk Bewolkt en perioden met regen. Matige nind uit het zuiden en maximaal 18 gra den. BHHHHSB m. ■■■■HBHWHOHi ■BME Tuin en terras meubelen van metaal en Europees hardhout rechtstreeks uit de fabriek. Ruiterplaatweg 2A Kamperland V Furniture European Leisure 1^57 Geen tussenhandel is uw prijsvoordeel. Vrij., Zat, en Maandag van 09.00-17.00 uur VS pogen Irak gerust te stellen van onze redactie buitenland 8AGDAD - De tijdelijke imerikaanse bewind- loerder in Irak, generaal |,d. Jay Garner, heeft de Irakezen beloofd dat hij wil helpen bij het vormen tan een eerlijke regering. Garner hield gisteren een ladiotoespraak om de {roeiende scepsis onder de Irakezen over de Ameri kanen weg te nemen. Garner probeerde de luisteraars Ie verzekeren dat zij hun eigen tieke lot kunnen bepalen, ben hier maar voor korte lijd. Alleen maar om dingen op ierails te zetten." Garners opmerkingen lijken in tegenspraak met die van de .imerikaanse minister Rums- feld van Defensie en de com mandant van het Amerikaanse leger in de Golfregio, generaal tommy Franks. Zij hebben gis teren tijdens een bezoek aan de ïerenigde Arabische Emiraten jïAE) verklaard dat de Ameri- iaanse troepen de regio niet spoedig zullen verlaten. Franks zei dat voorlopig geen sprake is van een reductie van ie Amerikaanse militaire aan wezigheid in de Golfregio. Op 'ie korte termijn zullen juist taeer Amerikaanse militairen in let gebied nodig zijn, zei hij. ïeel Irakezen geven de Ameri kaanse militairen de schuld van ie soms chaotische situaties in Bagdad en andere Iraakse ste- ien. DEN HAAG - Minister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Za len moet zo snel mogelijk de ambassadeur van Saoedi-Ara- lië ontbieden om hem ophelde ring te vragen over financiële steun die vanuit zijn land wordt gegeven aan radicaal-islamiti- sche activiteiten. Het CDA, de LPF en WD schrijven dit in een zaterdag terzonden brief aan de minister. Dedrie fracties baseren zich op een brief van Binnenlandse Za ten die de afgelopen week naar ie Kamer werd gestuurd. Mi ester Remkes van Binnenland- Zaken schrijft daarin dat vanuit Saoedi-Arabië wereld tijd, dus ook aan Nederland, wordt gegeven aan radi- taal-, islamitische- en terroris tische bewegingen. De drie par- vinden de steun volstrekt «aanvaardbaar. ANP BUENOS AIRES - De omstre- tai oud-president Carlos Me- Jffli en de regeringskandidaat fetor Kirchner gaan door naar «tweede ronde van de Argen- öinse presidentsverkiezingen. Bat blijkt althans uit de eerste «tslagen van de zondag gehou- w eerste ronde. Van te voren ras al vrijwel zeker dat geen tan de vijf voornaamste kandi daten op voldoende stemmen kunnen rekenen om een weede ronde overbodig te ma- W.Het door een financiële cri- jsgeruïneerde Argentinië moet «ardoor op 18 mei opnieuw !aar de stembus om een keuze te «aken tussen de twee overge geven kandidaten. Definitieve «tslagen worden maandagoch- ®d verwacht. •tfflem moest drie jaar geleden «trekken op verdenking van Eruptie. In de aanloop naar de «kiezingen wierp hij zich op «sdeenige die Argentinië uit de jJMomische crisis kan helpen '«ruim een jaar geleden begon. o®s zijn tegenstanders is Wem juist zelf verantwoorde- voor de crisis. Van 1989 tot 1 was hij als president «antwoordelijk voor het op- °uwen van de immense bui- ®tandse schuld en het vast- wden aan de irreële koppeling j® de peso aan de Amerikaanse ar> redeneren zijn critici. AP Tal van Irakezen houden de Amerikanen onder meer ver antwoordelijk voor een explosie zaterdag in een wapenopslag plaats in Bagdad, Het was giste ren nog niet duidelijk wie voor de ontploffing verantwoorde lijk was en hoeveel mensen er door zijn omgekomen. Het In ternationale Rode Kruis sprak van zes doden en ongeveer vijf tig gewonden. Medewerkers van het belangrijkste zieken huis in de buurt zeiden dat er ze ker twaalf personen stierven en dat veertig mensen verwondin gen opliepen. De Amerikaanse militairen ge bruikten het depot als verza melplaats voor elders ontdekte munitie en wapens. Het was de bedoeling al het materiaal uit eindelijk naar een andere loca tie te brengen. Inwoners van Bagdad stelden dat de munitie en wapens al lang verplaatst hadden moeten worden. Het Centrale Commando van de Amerikaans-Britse coalitie in Qatar liet gisteren weten dat op nieuw een kopstuk van het voormalige Iraakse regime is opepakt. Het gaat om Hoesam Mohammed Amin al-Yasin, die hoofd was van de contactgroep voor de VN-wapeninspecteurs. Amin was nummer 49 op de lijst van meestgezochte Irakezen. De Amerikanen hebben nu dertien personen in handen van wie ze menen dat ze tot de top behoor den van het regime van Saddam Hoessein. Verder meldde het Centrale Commando dat Mohammed Zu- baidi is gearresteerd. Zubaidi had zich tot bestuurder van Bagdad uitgeroepen, maar vol gens het Centrale Commando had hij daarvoor niet de be voegdheid. In hun zoektocht naar massa vernietigingswapens hebben de Amerikaanse militairen dit weekeinde vaten met 'verdacht' chemisch materiaal gevonden in het noorden van Irak. ANP/RTR/AFP De Terneuzense schoolkinderen mogen figureren op de Gentse grachten. door Marco Hamelink GENT - De opnamen voor het vervolg op de succesvolle Nederlandse speelfilm Pietje Bell zijn in volle gang. Net als in deel één vertolkt de elfjarige Frensch de Groot uit Terneuzen de rol van Sproet; het beste vriendje van Pietje. In Gent werd gisteren de hele dag ge filmd. Frensch kon zich extra op zijn ge mak voelen. Al zijn klasgenootjes van de Terneuzense Zuidlandschool mochten figureren tijdens de opnames van Pietje Bell: De Jacht op de Tsarenkroon. De leerlingen uit groep zeven van de ba sisschool werden 's ochtends al om acht uur verwacht in Gent. Aangezien de film zich afspeelt in de jaren dertig van de vo rige eeuw was voor de meesten een be zoekje aan de kapper een van de eerste dingen die op het programma stond. De jonge Terneuzenaren ruilden hun 'tren dy' coupe echter graag in voor een jaren- dertigkapsel. Zo ook Jeroen Tromp. Tot gisterenochtend ging de donkerharige nog door het leven met geblondeerde spi kes op zijn hoofd. „Ik heb gevraagd of ik foto Peter Nicolai geen pet op mocht, maar dat kon niet. Ei genlijk had ik er wel rekening mee ge houden dat mijn haar eraf moest. Het is ook geen ramp hoor. We hebben toch twee weken vakantie en dus hoef ik niet voor gek te lopen op school", zei Jeroen. Zijn haar werd gemillimeterd. zie pagina 9: Terneuzense scholieren spelen in Pietje Bell II AMSTERDAM - Verkeersvei ligheidsorganisatie TeainAlert overweegt haar vlacampagne te staken omwille van bedreigin gen. De campagne is gericht op het dragen van bromfietshel men. Bromfietsers die geen helm dra gen, worden door medewerkers van TeamAlert met vla overgo ten. Dat leidde tot een stroom boze brieven en e-mailtjes, al dus een woordvoerder van de organisatie zaterdag. „Maandag (vandaag, red.) komt ons bestuur bij elkaar en praten we over doorgaan of niet. De kans dat we ermee stoppen is vrij groot, want het loopt uit de hand met de bedreigingen", al dus de woordvoerder. Volgens hem vonden de brom fietsers het niet eens zo erg als ze werden betrapt en met vla overgoten. „Het waren vaak de ouders die zo fel rea geerden." TeamAlert, een door het Rijk ge subsidieerde jongerenorganisa tie, was sinds vorige week maandag met vijf teams op pad om bromfietsers op het gebruik van de helm te wijzen. In 2000 kwam er veel kritiek op een andere actie van TeamAlert. Toen werden borden geplaatst op plekken waar jongeren in het verkeer waren omgekomen. Vooral nabestaanden reageer den daar negatief op. ANP door Jan Jansen LAMSWAARDE - Een over de kop geslagen auto, twee licht gewonden en een reeks goed af gelopen slippartijen voedden zaterdag het verzet tegen de au torally in het Land van Hulst. Voor zowel actievoerders als het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren is de maat vol: 'Dit mag hier niet meer gebeuren'. Een groot deel van de rally over de polderwegen tussen Wals oorden en Lamswaarde, de der tiende editie alweer, stond in het teken van de regen. Het slechte weer drukte het aantal toeschouwers en vergrootte het risico van uitglijers op de gladde wegen. Het ernstigste ongeval gebeurde op de Boudeloodijk bij Lams waarde, waar een deelnemer in de berm raakte en vol op een be tonnen constructie van het wa terschap knalde. De auto sloeg over de kop. Bestuurder en bij rijder wisten er zelf uit te krui pen, maar werden voor alle ze kerheid toch overgebracht naar het ziekenhuis. De rally lag na het ongeluk een uur lang stil. Afgezien van protestborden Door een ongeval op de Boudeloodijk bij Lamswaarde lag de rally een uur lang stil. foto Peter Nicolai overal langs het parcours, hiel den actievoerders zich zaterdag koest. Ze wilden de deelnemers niet in gevaar brengen. Maar het 'zie je wel' klonk alom. A. van Dun uit Kruispolderha ven die namens de SP een actie op gang bracht, ziet nu 'alle te genstand samenkomen'. „De raad Hulst zal nu naar de bewo ners moeten luisteren." Tegenstanders vestigen ook hoop op de nieuwe burgemees ter van Hulst, J. Mulder. Hij volgt binnenkort A. Kessen op, die als rally-liefhebber een be langrijk pleitbezorger was van het evenement. Van Mulder Marokkaanse jongeren bezoeken morgen het militaire kerk hof in Kapelle, waar Marokkaanse krijgsgevangenen uit de Tweede Wereldoorlog begraven liggen. De Zeeuwse bevol king ging destijds zeer gemoedelijk om met de 'vreemdelingen in soepjurk', blijkt uit een tentoon stelling van Kees Buizer. Door een 3-2-nederlaag bij UNA degradeerde Ter neuzen gisteren naar de eerste klasse. Na veertien nederlagen, zes gelijke spelen en slechts vijf over winningen viel het doek voor de formatie van Paul Telussa, die ook vol gend seizoen de selectie van Terneuzen onder zijn hoede heeft. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 6; zeeland: 7,9 en 13; sport: 15,16,17,18,19,20,2122,23 en 24. door Sylvia Marmelstein en Hans van Soest DEN HAAG - Als de plannen van het beoogde nieuwe kabinet om zwaar te bezuinigen op het ambtenarenapparaat doorgang vinden, ontstaat er sociale on rust. Dat zegt Guus van Huyge- voort, voorzitter van de grootse ambtenarenvakbond Abvaka bo. Volgens Van Huygevoort kan het nieuwe kabinet zijn belofte om minder te gedogen niet na komen, als de voorgenomen be zuinigingen op het ambtenaren apparaat worden doorgevoerd. Volgens hem leiden de voorge nomen bezuinigingen er toe dat veel beleid onuitvoerbaar wordt. In een interview met deze krant zegt Van Huygevoort dat de ko mende vier jaar op sommige mi nisteries de helft van het aantal ambtenaren moet verdwijnen als de bezuinigingsplannen van CDA en WD doorgaan. „Dat is draconisch", stelt hij. „De amb tenaren moeten steeds meer wensen van de politiek uitvoe ren met steeds minder mensen. Door alle bezuinigingen van de laatste jaren is alle lucht er al uit. Als het kabinet nog meer wil bezuinigen, dan moet het maar aangeven welke taken de over heid niet meer moet uitvoeren." Als voorbeeld noemt Van Huy gevoort de roep om meer hand having door de overheid na de rampen in Volendam. „Sinds Volendam moet ieder café ge controleerd worden op brand veiligheid. Wil het kabinet dat dat soort dingen niet meer ge beurt? Met minder ambtenaren kan het gewoon niet.." GPD pagina 3: ambtenarenkorps is al ver uitgekleed (Advertentie) PZC wordt meer afstand verwacht. Het waterschap nam met gezon de tegenzin een verkeersbesluit voor de rally en hoopt dat het de laatste keer is geweest. „De pol der is geen Zolder", zegt water schapsbestuurder F. Hamelink met een knipoog naar het Belgi sche racecircuit. Hij was zater dag kort na het ongeluk op het parcours. Onder de indruk: „Je laadt toch een flinke verant woordelijkheid op je als je dit toestaat. Door het weer was het nog gevaarlijker, maar dit hoort gewoon niet in deze omgeving. Dit hoort op een circuit." Organisator N. Biesheuvel van de Stichting Autosport Promo tie Nederland betreurt de inci denten. „Nee, dit konden we ui teraard niet gebruiken. Toch wordt volgens mij het verzet overtrokken. Ik heb met veel mensen in de omgeving gespro ken en de meesten hobbelen maar mee. Als ik nou van de deur was geschoten, had ik ge zegd: we stoppen ermee, maar dat is niet gebeurd." Biesheuvel overweegt volgend jaar het par cours te verleggen richting Nieuw-Namen. pagina 24: regen dicteert rallysprint «>999 C KRANT VOOR ZEELAND noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. voorletters:m/v Ik geef daarbij eenmalig straat:nr.3 toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). O per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) D66-kopstukken als Terlouw en Brinkhorst gaven zaterdag en zondag aan dat het referendum tijdens de formatiebespre kingen niet langer heilig behoort te zijn voor de partijGister avond volgde ook partijleider Dittrich. Hij gelooft niet in voldoende steun van het parlement voor een volksraadpleging. Zuid-Korea is nog altijd als de dood voor het atoomprogramma van Noord-Korea. Dat gaf eind vorige week onom wonden toe kernwapens te kunnen maken. Daar om drong Seoul gisteren tijdens overleg met verte genwoordigers van de Noord-Koreaanse rege ring aan op stopzetten van het het nucleaire programma van de noorderbuur. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1