11 Kleurige stillevens uit kinderhanden Olympische Spelen voor senioren Met frisse ideeën voor recreatie zal regio opbloeien Brugman Lijsttrekker Leefbaar Zeeuws-Vlaanderen schuldig aan omkoping Nieuw plan windmolens voor kust verrast Sluis www.hilltop.nl Prachtig Bedrijven veroorzaken volgens MER-commissie nauwelijks overlast - super PC voor 1195,- zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 26 april 2003 Tankreiniging Boete voor vals kenteken Stom Volkssport Kansen Amusementspaleis I VAN 12.00 TOT 18.00 UUR Kunst blijft mikken op Koegors jnnrHarold de Puysseleijr IERNEUZEN - De vestiging ,an het bedrijf in organische meststoffen, Kunst Ecoservice, in de Koegorspolder nabij Sluiskil leidt niet tot noemens waardige stank- en geluids overlast voor de omgeving. Tot dat oordeel komt de lande lijke commissie voor de milieu effectrapportage (MER-com- nüssie) na bestudering van de plannen die de onderneming uit Oostburg heeft met het terrein vanzo'n acht hectare, dat enke le jaren geleden is aangekocht van de gemeente. De conclusie van de gezagheb bende MER-commissie is voor Kunst een stevige steun in de nig, Het bedrij f worstelt met het negatieve imago dat er in de Koegorspolder een 'mestfa- briek' moet verrijzen die veel overlast met zich meebrengt, jfoar dat is absoluut niet het geval", benadrukt commercieel directeur W. Nielen van Kunst Ecoservice. „Daardoor worden we in diskrediet gebracht, want onze activiteiten zijn veel bre der. We gaan daar niet alleen dierlijke mest verwerken. Ster ker nog, de landbouw is een krimpende markt en daarmee krimpt ook de markt voor de af- zetvandierlijkemest. Nogmaar twintig procent van onze omzet is afkomstig van dierlijke mest stoffen. De overige tachtig pincent komt uit industriële meststoffen, kunstmest en transportactiviteiten Kunst wil drie bedrijven vesti gen in de Koegorspolder: de ïandelin hoogwaardige organi sche meststoffen (Kunst Ecoser vice), de verwerking van vloei bare dierlijke meststoffen (Mest Recycling Terneuzen), en een bedrijf dat zich bezighoudt met de reiniging van tanks uit zowel de voedsel- als de chemische in dustrie (Tank Cleaning Terneu zen). Bij het bedrijf werken mo menteel 35 mensen. 1ERNEUZEN - Een 45-jarige man uit Hulst moet van de Ter- neuzense politierechter 900 eu roboete betalen voor een aantal overtredingen. De Hulstenaar reed vorig jaar mei in Terneuzen met zijn motor tegen een vrachtwagen. Het kenteken van de motor bleek vals. De onverzekerde motor werd in beslag genomen. De man krijgt de motor terug als hij alles in orde brengt. Hoewel de procedures rondom de diverse ontwikkelingen in de Koegorspolder (behalve de ves tiging van Kunst gaat het om de bouw van een slibverwerkings- fabriek en een windmolenpark) uitermate stroef verlopen, ant woordt Nielen 'volmondig ja' op de vraag of Kunst zich nog wel wil vestigen in Terneuzen. „Er is voor ons geen enkele aan leiding ons plan te laten varen", zegt de commercieel directeur. „Natuurlijk duurt het voor een onderneming altijd te lang, maar we begrijpen dat er proce dures gevolgd moeten worden. Wij wachten geduldig, maar hebben alle vertrouwen in de politiek en de ambtenaren in Terneuzen." De belangen van Kunst in de Koegorspolder zijn groot. Om te beginnen is die plek volgens Nielen de enige in de streek waar de vestiging van zo'n be drijf op grond van de milieuei- sen mogelijk is. Daarnaast is de centrale ligging in de regio aan trekkelijk, en liggen er kansen voor nieuwe klandizie in de vorm van de geplande glastuin bouw. Bijproducten van het be drijfsproces van Kunst zijn bio gas, groene stroom, demi-water en diverse edele nutriënten (kunstmest), die mogelijk te le veren zijn aan de tuinders. Ten slotte is er voor het Oostburgse bedrijf nog een andere financië le reden om de bouw in de Koegorspolder door te zetten. Kunst maakte tot nu toe al een miljoen euro voorbereidings- kosten. Door al die factoren is het volgens Nielen 'moeilijk nu nog uit de trein te springen'. Hij durft zich niet te wagen aan een voorspelling wanneer voor het bedrijf de eerste schop de grond in kan. „Over een half jaar be ginnen met bouwen moeten we in elk geval vergeten. Ik denk niet dat het op zeer korte ter mijn in beeld is." Kunstenaar Anton Vrede laat Myrthe, Justin en Veerle (vlnr) fruit natekenen. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst TERNEUZEN - Anton Vrede profileert zich liever niet als gekleurde kunste naar. Niet dat hij zijn Antilliaanse ach tergrond verdonkeremaant, maar hij woont al 42 jaar in Rotterdam en voelt zich in de eerste plaats kunstenaar. Toch liet hij zich overhalen om tijdens het Festival Cultureel Gekleurd Neder land naar de Kunstuitleen Terneuzen te komen. Natuurlijk omdat er tot en met vrijdag 20 mei een expositie van etsen (rozen en tomaten) en een aantal oudere schilderijen van hem te zien is in de ar totheek. Maar meer nog omdat hij sa men mocht schilderen met twintig kin deren van vijf tot tien jaar. De kinderen van de basisscholen Sint Willibrord en De Groene Zwaan konden tijdens het maken van een stilleven - bananen, ap pels en bloemen - vragen stellen aan de kunstenaar. Vragen over techniek of kleurgebruik kreeg Vrede echter niet te horen. Een meisje wilde alleen weten of hij ge trouwd is. De jonge kunstenaars bleken overigens voor een groot deel natuurta lenten. Fel kleurgebruik en doordachte composities sierden veel tekenvellen, oordeelde Vrede. Samen met kunstuit leenbeheerder F. Kegels bepaalt hij welk kind het mooiste kunstwerk maakte. Aan het eind van de tentoon stellingsperiode krijgt de winnaar zijn schilderij in een mooie lijst terug. door René Hoonhorst MIDDELBURG - Lijsttrekker C. van Corstanje van Leefbaar Zeeuws-Vlaanderen heeft vorig najaar enkele mensen omge kocht om genoeg namen op de ondersteuningslijst voor de ge meenteraadsverkiezingen te krijgen. Maar met de uitreiking ran enkele tientallen euro's Mt Van Corstanje de 'demo cratie niet aan het wankelen ge tracht'. Politierechter B. Doorewaard Boekhout volstond daarom met fffl schuldigverklaring zonder strafoplegging. Van de vier Ter- neuzenaren die geld zouden «ebben aangenomen om de on dersteuningslijst te tekenen, staat onvoldoende vast dat ze rich bewust hebben laten om- zopen. Ze kregen daarom vrij maak. Officier van justitie Jeuken had zestig dagen kerkstraf voor Van Corstanje °°"ist en 150 euro boete of drie len zitten voor de omgekoch te De officier beraadt zich er ®g over of hij in beroep gaat. an Corstanje betoogde dat hij - ®zaam burger en vader van jtet kinderen - vorig najaar ge- fel te goeder trouw had gehan- c' en nooit 'de intentie had tensen in problemen te bren- 8® Zijn dochter zou er voor jofgen dat de nieuwe partij eetbaar Zeeuws-Vlaanderen joor de verkiezingsinschrijving ■teitig ondersteuningsverkla- tegen had. De dochter werd teter ernstig ziek en op het aatste moment kwam de lijst rekker nog enkele handteke- tekort. Hij besloot die bij j'^keurige voorbijgangers in Terneuzense uitgaanscen tra te zoeken. j vroeg een aantal jongeren lan "egin twintig of ze de lijst wilden tekenen. De jongeren werd vijf of tien euro in het vooruitzicht gesteld. Maar dat bedrag was niet voor de onder tekening van de lijst, maar be doeld als 'gebaar voor de moei te'. De ondertekenaars moesten tenslotte hun paspoort thuis op halen en mee naar het gemeen tehuis voor ondertekening van de lijst, betoogde Van Corstanje. Zijn slachtoffers, van wie er drie ter zitting verschenen, lieten weten dat ze nauwelijks wisten waar ze voor tekenden. Eén van hen meldde dat hij nog op het gemeentehuis had gevraagd of hij moeilijkheden zou krijgen met het ondertekenen van de ondersteuningslijst. Toen hem daar was verteld dat hij rustig kon tekenen, dacht hij juist zijn democratische plicht gedaan te hebben. Officier Jeuken stelde zich op het standpunt dat de omge kochte jongeren beter hadden moeten nadenken. Rechter Doorewaard Boekhout vond de officier echter te streng. Hij was het met Jeuken eens dat de man nen zich 'materieel gezien' had den laten omkopen, maar oor deelde dat niet vast stond dat ze dat bewust hadden laten gebeu ren. Van Corstanje daarentegen had wel degelijk geweten dat hij 'ontzettend stom bezig was ge weest', maar nam, dacht de rechter, het risico omdat hij geen andere mogelijkheid zag zijn partij op tijd in te schrijven. Daarmee handelde de lijsttrek ker verkeerd en was hij dus schuldig, maar Doorewaard Boekhout geloofde niet dat Van Corstanje 'criminele intenties' had. „Ik volsta dus met een schuldigverklaring, omdat het opleggen van straf niets toe voegt." door Raymond de Frel GENT - Tai chi, frisbee of boog schieten, je kunt het zo gek niet bedenken of het is mogelijk op de Senior Games in de Top sporthal Vlaanderen in Gent. Doorgaans een hal waar afge trainde atleten met uitmunten de prestaties geschiedenis pro beren te schrijven, nu - van woensdag tot en met zondag - het theater voor de 'Olympische Spelen voor vijftigplussers'. Een kleine 2500 fanatiekelin gen lieten zich gisteren van hun sportiefste kant zien, onder wie 170 Zeeuwen. De Senior Games worden ge houden vanwege het tienjarig bestaan van de Belgische senio rensportfederatie S-Sport. Hongaren, Ieren, Belgen en Ne derlanders, het is in Gent een bonte verzameling van sportie ve ouderen. Sport Zeeland, dat het evenement in 2005 dolgraag naar de eigen provincie ziet ko men, fungeert als coördinatie punt voor de Nederlandse deel nemers. Patrick de Guchteneire (22), student aan de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Breda en stage lo pend bij Sport Zeeland, schreef talloze Zeeuwse sportclubs en instellingen aan. Hij kreeg uit eindelijk drie bussen vol, die vanuit Kruiningen, Goes en Vlissingen naar Gent tuften. „En dan zijn er nog Zeeuws- Vlamingen die op eigen gele genheid zijn gekomen", vertelt hij in de imposante sporthal. Het is vandaag snuffelen aan meer dan vijftig uiteenlopende vormen van sport. In de och tenduren is er massa-aerobics, in de middaguren staan onder meer fietstochten, koersbal en bowling op het programma. Op de tribune smult Leny Verlaan (76) uit Goes in de vroege mid daguren van een broodje. „Via de bowlingvereniging in Goes zijn wij hier terechtgekomen. Een deel van de Zeeuwse deelnemers is bezig met koersbal. Het is heerlijk om zo te sporten en bovendien is het heel gezel lig. Je legt hier snel contacten. Zometeen gaan we nog koers- ballen, maar we moeten even wachten op de prijsuitreiking." Op dat moment bestijgen drie Zeeuws-Vlaamse koersbal- teams het podium om vervol gens op de tredes één, twee en drie de armen in de lucht te ste ken. „Mooi man, een compleet Zeeuws podium!", voorziet De Guchteneire het plaatje van commentaar. „Maar wat wil je, koersbal is in Zeeland volks sport nummer één! Het team van Ludo Taelman uit Sas van Gent eindigde net ach ter de koersbalcollega's uit Westdorpe, maar het enthousi asme is er niet minder om. „Dit evenement is fantastisch geor ganiseerd, al is het wel typisch op 'zijn Belgs'. Vraag je om tien matten, krijg je er acht. Een kwartier later is dan alles als nog goed geregeld. Nog een voorbeeld: geeft het programma aan dat je om één uur moet be ginnen, komen ze om half twee aan. Maar op onverklaarbare wijze lossen ze toch alles perfect op", vertelt Taelman. Cor Huissen (71) uit Heinkens- zand blaast ook al de loftrompet op het evenement. „Zeker voor foto Peter Nicolai herhaling vatbaar. We hebben net zo'n twintig kilometer ge fietst in en om Gent. Ik doe nor maal gesproken aan 55-plus- sersgym, maar heb nu eens voor iets anders gekozen." Kitty de Bruin (69) uit Lewedorp is voor al voor de gezelligheid meege gaan. „Ik ben pas geopereerd aan mijn heup, dus ik kan nog niet veel doen. Ik heb wel mee gedaan met aerobics, maar heb nog te weinig kracht in mijn be nen om meer te doen. Ik ben al lang blij dat ik weer zonder krukken loop Advertentie door Wout Bareman TERNEUZEN - De drie ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen moeten de stapels rapporten vol toekomstvisies terzijde schui ven en veel meer praktijkge richt te werk gaan. Ze moeten meer naar de eigen bevolking, vooral naar de ondernemers, luisteren, in plaats van naar du re adviesbureaus. Ariël Meeusen uit Terneuzen vindt dat ambtenaren zich moe ten richten op het opwaarderen van de eigen streek, door goede marketing, communicatie en presentatie. „De starheid en kneuterigheid die heel veel ini tiatieven verlamt, moet worden doorbroken. Gemeenten zijn veel te afhankelijk van hun ei gen of andermans achterhaalde visies en dat houdt een flexibel, verfrissend beleid tegen. Zou den ze meer uitgaan van eigen capaciteit en kracht en vervol gens de schouders eronder zet ten, dan zouden ze al snel suc cessen boeken. Want we hebben in Zeeuws-Vlaanderen goud in handen", aldus Meeusen. Eerder deze week deponeerde hij de notitie Altijd Wat te Doen, vol ideeën voor een volkomen nieuwe aanpak van vooral re creatie en toerisme, bij de drie gemeenten en tal van organisa ties, waaronder de Recron, de koepel van recreatieonderne mers. De reacties waren direct positief. Meeusen ziet legio kansen voor zowel de verstedelijkte Kanaal zone als voor de flanken, die zich na de ingebruikname van de Westerscheldetunnel in de vergeethoek wanen. Uitgangspunt van Meeusen is dat de mens vandaag de dag steeds op zoek is naar nieuwe belevingen. Zeeuws-Vlaande- ren heeft daar tot op dit moment nog veel te weinig op inge speeld. „Ten onrechte, want de bevolking lijdt aan het pret parksyndroom. Nog even en Ne derland is één groot attractie park. Het is de vraag hoelang het platteland en de natuur die ontwikkeling nog buiten de deur weten te houden. Platte lands- en natuurbeleving wor den dé toeristische attracties van Zeeland. We moeten af van alleen maar 'zon, zee en strand', maar daar de meest uiteenlo pende belevenissen aan toevoe gen. Een aanbod van de slak- kenfarm in Aardenburg tot 'de put' op de Kauter in Nieuw-Na- men", schetst Meeusen. De centra Terneuzen, Hulst en Sluis dienen meer te bieden dan alleen winkels en horeca; er moet iets te beleven zijn, liefst steeds iets anders. Ze zullen zich ook moeten onderscheiden door bijvoorbeeld de aankleding en de keuze van thema's (historie). Kortom, van winkelcentrum tot amusementspaleis In Oost- en West-Zeeuws- Vlaanderen zijn er uitgelezen mogelijkheden om het water toerisme verder uit te bouwen. Kloosterzande aan Zee en Sluis aan Zee zijn buitenkansen, meent Meeusen. Hij pleit voor het opengooien van de kreken en watergangen, het opknappen van oude jachtwerf]es, boten verhuur en dat alles in combina tie met bijvoorbeeld culinaire belevenissen met producten van eigen bodem. En ook de polder biedt kansen, met de boer als groene dienstverlener. België dient als goed voorbeeld. Daar had men eind jaren tachtig al in de gaten dat het verblijf op au thentieke boerderijen een trend zou worden. Inhaken, vindt Meeusen, met hoevetoerisme als trefwoord, maar ook met boomhutten en drijf huizen. Survivals in het klein, gewoon op het Zeeuws- Vlaamse platteland. pagina 25: kooptoerisme staat onder druk door René van Stee SLUIS - De Belgische staatsse cretaris van Energie O. Deleuze heeft gisteren het licht op groen gezet voor de bouw ivan een windmolenpark op de Vlakte van Raan, vlakbij de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen. Tegen eerdere plannen rezen protesten van de voormalige ge meenten Sluis-Aardenburg en Oostburg, diverse Vlaamse kustgemeentes en Belgische kustbewoners. Met de komst van 36 windturbines vrezen ze voor een flinke horizonvervui ling. Ook zou het scheepvaart verkeer richting Nederland in gevaar komen door de vestiging van een grootschalig windener giepark. De Belgische Raad van State schorste eerder dit jaar de aanleg van het windmolenei land, op grond van procedurele fouten. Na een positief advies door de Belgische Commissie voor de Regulering van de Elec- triciteit en het Gas wil Deleuze nu een concessie verstrekken voor de bouw van windturbines die op een kilometer afstand van de eerder geplande locatie moe ten komen. De Sluisse wethouder van ruim telijke ordening J. Provoost toonde zich onaangenaam ver rast door het besluit. „Ik was er nog niet van op de hoogte. Als er procedureel mogelijkheden voor bestaan, ga ik er van uit dat de lijn die Sluis heeft ingezet, wordt voortgezet. Dit betekent dat we blijven ageren tegen het windmolenpark." Advertentie KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl Te Middelburg is een gezin verblijd met de komst van een prachtige dochter. Daar hoort ook een prachtige naam bij, meenden de ou ders. Ten stadhuize ver schoot de ambtenaar van de afdeling burgerzaken er bij na van: Genaya Moïme klinkt toch anders dan Truusje. Op het kantoor waar de va der zich betaald vermaakt, mochten ze gisteren delen in de vreugde. De aanblik van de traditionele traktatie wekte alom verbazing. Uit al le royaal met muisjes be strooide beschuiten bleek reeds een klein hapje te zijn genomen. Niemand geloofde het ver haal van een omstander dat de inkeping er door de bak ker in was gemaakt om de be schuiten gemakkelijk uit de rol te kunnen peuteren. Iedereen hield het erop dat Genaya Moïma haar leeftijd al ver vooruit is en er per soonlijk de tandjes in had ge zet. Daar zullen we nog meer van horen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 67