PZC Atjeh en Jakarta ruziën over akkoord Tareq Aziz was westers gezicht van Irak 1 Leolux in de aanbieding! 20 tot 50% korting pot Overleg tussen VS en Noord-Korea eindigt met vage verklaring Rellen in Warschau Benelux protesteert tegen komst vaste EU-voorzitter Strenge maatregelen voorgesteld op conferentie in Maleisië AXEL Militairen VS gedood door Taliban Bloedbad in dorp Bangladesh Pakistaanse legerheli neergestort Aanslag op rechtbank in Kashmir Rebellen nemen Soedanese stad in zaterdag 26 april 2003 Meisje (9) raakt rnstig gewond door bom in pen Winnie Mandela krijgt 5 jaar cel Op zaterdag van 9.30 tot 18.00 uur én zondag van 13.00 tot 18.00 uur: Omdat wij ruimte moeten maken voor de nieuwe Leolux-collectie, kunt u enorm profiteren van een eenmalige stuntverkoop van onze grote collectie. Waarnemers Historisch Azië bindt strijd aan tegen sars jnnrRnbert Bloemen KUALA LUMPUR - In de strijd tegen de longziekte sars willen üiatische landen en Canada sn reisverbod voor mensen die ervan worden verdacht aan de longziekte te lijden. De landen pleiten ook voor controles op itensen die met mogelijke vi rusdragers in contact zijn ge west. Ook wordt gestreefd naar ©nge grenscontroles van vliegtuig- en scheepspassa giers. De voorgestelde maatregelen zijn gisteren geopperd op een speciale vergadering van minis ters en functionarissen van Volksgezondheid, in Maleisië, die tot en met vandaag voort duurt. Daaraan wordt deelge nomen door vertegenwoordi gers uit China, Zuid-Korea, Japan en tien andere zuidoost- TREVISO - Een 9-jarig meisje is inltalië ernstig gewond geraakt toen een bom ontplofte die was verstopt in een gele mar keerstift. Het meisje vond de pen tijdens een picknick bij de rivier Piave voor de viering van de Itali- bevrijdingsdag. Toen ze de pen opraapte, explodeerde die. Artsen in de stad Treviso hebben kaar arm moeten amputeren en meisje heeft ernstige ver- wondingen aan een oog. Het is niet de eerste keer dat in de regio Veneto een explosief is verborgen in een alledaags voorwerp. De politie legde het verband met de geheimzinnige r, door de Italiaanse media Unabomber gedoopt, die bom- heeft verstopt in een tube tomatenketchup, een speel goedpistooltje, een bloempot en eenkaars. Daardoor zijn al ver scheidene mensen gewond ge raakt. AFP/DPA PRETORIA - Een rechtbank in Zuid-Afrika heeft Winnie Ma- dikizela-Mandela (66) gisteren veroordeeld tot vijf jaar gevan- jj genisstraf waarvan een voor waardelijk. Zij had de ex-vrouw van oud-president Nelson Man ila een dag eerder schuldig be vonden aan fraude en diefstal. Hechter Peet Johnson veroor- je deelde bovendien effectenma kelaar Addy Moolman tot zeven jaar cel waarvan twee jaar voor- t waardelijk. Moolman en Man dela hadden leningen ter waar de van 120.000 dollar bij een tank verkregen op naam van «iet-bestaande leden van de WC-vrouwenafdeling. Daar- 'ffl is Winnie Mandela voorzit ter, rechtbank achtte Winnie Mandela schuldig aan 43 geval- van fraude en 25 van dief- L Zij zal waarschijnlijk ne- (en maanden in een cel moeten doorbrengen. De rest van het vonnis wordt omgezet in taak- Wfen, aldus de BBC. Winnie Mandela heeft steeds ontkend «atzevan de fraude op de hoog- ■«was. Ze zegt dat ze onbewust «ocumenten heeft getekend die •«fraude mogelijk maakten. Je veroordeelde wordt door 'aar aanhangers nog altijd •feeder des vaderlands' ge- Wmd wegens haar strijd tegen apartheid. Haar tegenstan- ®shebben haar echter het eti- iet Loeder des vaderlands' op plakt, omdat Winnie Mandela J meermalen in aanraking 3'am met justitie. iïP/ANP/RTR Aziatische landen. Als enig land buiten Azië is Canada vertegen woordigd omdat sars ook daar flink om zich heen grijpt. Canada houdt komende week een internationale conferentie over de besmettelijke longont steking in Toronto, de stad waarvoor de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) een ne gatief reisadvies uitgaf om dat de epidemie daar levens eiste. Volgens de Canadese pre mier Chretien trok de WHO de verkeerde conclusie. Hij wil maandagavond in Toronto overnachten en het kabi netsberaad van dinsdag van Ottawa naar die stad verplaat sen. Wereldwij d nemen landen aller lei eenzijdige noodmaatregelen om verdere verspreiding van het sars-virus tegen te gaan. Nadat de Chinese regering donderdag al ingrijpende maatregelen had afgekondigd, droeg zij gisteren studenten en werknemers die van buiten Peking komen, op voorlopig in de Chinese hoofd stad te blijven. De laatste dagen waren er steeds meer berichten over een massale vlucht uit de stad. Het aantal sars-patiënten in Peking steeg met 103 nieuwe gevallen tot 877. Van hen stier ven er 42. De WHO meldde gis teravond dat sars in 28 landen aan 274 mensen het leven kostte. Meer dan 4600 mensen in die landen lijden aan de ziekte. China (inclusief Hong kong) telt het hoogste aantal ge vallen en zeker 230 doden. ANP/RTR/DPA K«.> ■H WARSCHAU - Leden van de Poolse vakbond Solidari teit proberen de stralen uit waterkanonnen van de poli tie te ontwijken. Ongeveer 20.000 Poolse arbeiders pro testeerden gisteren in Warschau tegen de grote werk loosheid en het economische beleid van de regering. De demonstranten verzamelden zich bij het kantoor van premier Leszek Miller. De werkloosheid in Polen is op gelopen tot bijna 19 procent door de wereldwijde eco nomische neergang en de hervorming van inefficiënte staatsbedrijven uit het communistische tijdperk. Het laatste gaat gepaard met massale ontslagen. De rege ring van de oud-communist Miller beloofde bij haar aantreden in 2001 juist meer welvaart en een daling van de werkloosheid. De populariteit van de regering is ge daald tot 10 procent. foto Czarek Sokolowski/AP van onze redactie buitenland JAKARTA - Bemiddelaars ho pen het vredesakkoord tussen de Indonesische regering en de Beweging voor een Vrij Atjeh (GAM) nog te kunnen redden. Jakarta heeft afgezegd voor spoedoverleg over schendingen van het in december getekende akkoord. Het beraad zou giste ren in Genève worden gehou den. De Indonesische troepen in Atjeh zijn in hoogste staat van paraatheid gebracht. Jakarta beschuldigde de rebel len ervan het vredesverdrag te schenden. Zij zouden toch blij ven streven naar afscheiding in plaats van de overeengekomen door Clemens Inqwersen BAGDAD - De Iraakse heerser Saddam Hoessein kon het zo gek niet maken of zijn trouwe medewerker Tareq Aziz wist de acties van de leider naar voren te brengen als de redelijkste on der de heersende omstandighe den. De in 1936 in Noord-Irak gebo ren Tareq Aziz spreekt vloeiend Engels en is ook begiftigd met de Britse stijl om extremen kalm in gematigde taalvormen te gie ten. Zo werd hij het gezicht van het Iraaks regime voor de bui tenwereld. Tareq Aziz was bovendien een mooi visitekaartje voor het regi me, omdat hij geen Saddam- kloon was uit de streek van Ti krit. De kleine man met dikke brilleglazen is een zoon van een ober uit het noordelijke Mosul en een (Assyrische) christen. Hij studeerde Engelse literatuur in Bagdad en werd journalist. Eind jaren vijftig leerde hij de politieke avonturier Saddam kennen. Tareq Aziz werkte voor de pro- paganda-afdeling en voor be langrijkste krant van de Baath- partij en rolde later de top van het regime binnen. In de jaren zeventig was hij minister van Informatie en in 1977 trad hij toe tot het selecte gezelschap dat het land regeerde, de Revo lutionaire Commandoraad. Tareq Aziz overleefde zuiverin gen en een moordaanslag, ge pleegd door sjiitische radicalen in 1980. Wereldfaam behaalde Tareq Aziz toen zijn chef de regio be gon te veroveren. Hij wist als minister van Buitenlandse Za- Tareq Aziz ken nauwe economische ban den met de Sovjet-Unie op te bouwen en paaide met succes de VS. In 1984 herstelde Washing ton de betrekkingen met Bag dad, nadat Tareq Aziz in het Witte Huis president Reagan ontmoette. De VS steunden Irak in de oorlog tegen Iran (1980 - 1988). In de oorlog tegen Koeweit in 1990, vloog Tareq Aziz de we reld rond om de invasie te verde digen. Hij werd in plaats van minister van Buitenlandse Za ken vice-premier, maar zijn re presentatieve functie bleef het zelfde. In hoeverre hij ooit Saddam be- invloedde is onduidelijk. De Russische Arabist en diplomaat Jevgeni Primakov omschreef Tareq Aziz hem als trouwe boodschapper zonder macht. Toch bezorgde zijn boodschap de Saddam cruciale buiten landse steun. De sigaren roken de man uit Mosul heeft het regi me zo bestendigd. ANP Advertentie BEKENDMAKING MODELLEN: ANTHONIA NOBLE CARABITA BORGIA ECHNATON CALUMET E-DORADO CARABAS FIABO LAPITA MAHARADJA MEROPIDA PALLONE ROOBY SAGA SCYLLA SOLYMI Tevens diverse opruimingsmodellen van o.a. Rolf Benz, Jori, Gelderland, Montis en Label Pot Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. SieMatic keukenstudio Ie verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl KABOEL - Tijdens vuurgevechten tussen vermeende Tali- banstrijders en Amerikaanse militairen in oostelijk Afgha nistan zijn gisteren twee Amerikanen om het leven gekomen. Volgens media in de VS raakten verscheidene andere Ameri kaanse soldaten gewond. De gevechten hadden plaats in de provincie Paktia, nabij de grens met Pakistan. In die regio zijn Amerikaanse militairen al lange tijd op zoek naar Al Qaeda en Talibanstrijders en naar gewapende aanhangers van krijgsheer Hekmatyar. Die heeft zich tegen de regering-Karzai in Kaboel gekeerd. ANP DHAKA - Een groep van ongeveer 25 met vleesmessen gewa pende rebellen heeft gisteren een bloedbad aangericht in een boerendorp in het noordwesten van Bangladesh. Ze sleurden er zes mannen uit hun bed om hen vervolgens te doden, meld de de politie. Volgens de autoriteiten is de aanslag het werk van maoïsti sche rebellen. Die willen van Bangladesh een communistische staat maken. De opstandige Bengalese Proletarische Partij Purba Bangla wordt echter nauwelijks gesteund door de be volking. De rebellen komen aan hun geld door afpersing van rijken. Ze vermoorden mensen die weigeren geld te geven. AP ISLAMABAD - Een Pakistaanse legerhelikopter is gisteren tegen een berg in de Noord-Pakistaanse Himalaya gevlogen. Alle dertien militairen aan boord kwamen om het leven, zo maakte het leger bekend. De helikopter zou een routinevlucht hebben gemaakt naar de Astore Vallei, 250 kilometer ten noordoosten van Islamabad. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. AP SRINAGAR - Een bomexplosie in een rechtbank in de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir heeft gisteren aan drie mensen het leven gekost, heeft de politie gemeld. Zeker 34 mensen raakten gewond. De politie wist nog niet of de bom in het gerechtsgebouw was geplaatst of naar binnen gegooid. De aanslag vond plaats in de stad Pattan, 35 kilometer ten noorden van de zomerhoofd- stad van de deelstaat, Srinagar. In Indiaas Kashmir zijn moslimrebellen actief die strijden voor onafhankelijkheid of aansluiting bij het islamitische buurland Pakistan. AP CAIRO - De rebellenbeweging SLA heeft gisteren gezegd dat haar troepen de stad Al Fasher, in het noordwesten van Soe dan, in handen hebben. SLA-leider Mani Arkoi Minawi heeft gisteren gezegd dat daar hevige gevechten met het leger aan zijn voorafgegaan. Volgens Minawi zijn er veel soldaten gesneuveld. Buiten de stad wordt nog steeds gevochten met het Soedanese leger. Mi nawi zei dat zijn eigen troepen het hoofdkwartier van het le ger hebben ingenomen en de voornaamste legerplaatsen. Vier legerhelikopters en drie vliegtuigen zouden zijn neergehaald. Volgens de regering zijn SLA-rebellen juist verdreven uit het gebied Jebel Marrah, ten zuidwesten van Al Fasher. Ook zou den rebellenkampen zijn overmeesterd. In het Afrikaanse land wordt al veertig jaar gevochten. Een vorig jaar oktober afgesproken bestand moet leiden tot een vredesregeling.AFP doorCorde Horde nd Lu autonomie. Indonesië zei de bij eenkomst te hebben afgezegd na het opwerpen van procedurele problemen door de GAM, cul minerend in een verzoek om twee dagen uitstel. Volgens GAM wilde de Indone sische regering het overleg in Jakarta houden. De rebellen weigerden dat. Tegen de tijd dat de regering instemde met Genè ve, waar onder toezicht van het Henri Dunantcentrum ook de eerdere besprekingen zijn ge houden, was het hun onmoge lijk daar op tijd te zijn, zeiden zij gisteren in een verklaring. De GAM zegt het besluit van Ja karta te betreuren. De rebellen beschuldigden de Indonesische autoriteiten ervan hen met drei gementen van een militair of fensief onder druk te zetten. Ook verweten zij de regering burgers die het vredesproces steunen aan te vallen en pro-In donesische milities te steunen die volgens hen kantoren van waarnemers van het Henri Dunantcentrum in brand heb ben gestoken en de waarnemers hebben geïntimideerd. Het cen trum besloot daarop de waarne mers terug te trekken naar de relatief veilige hoofdstad Bandah Atjeh. „Ondanks al de ze problemen, die de regering creëerde om het vredesproces te ondermijnen en ons de schuld te geven, voelen wij ons nog altijd gehouden de vredesovereen komst uit te voeren", zeiden de rebellen. Een woordvoerder van het Hen ri Dunantcentrum zei dat de vredesovereenkomst van de cember zo'n historische gele genheid voor vrede biedt, dat de recente problemen moeten kun nen worden opgelost. Japan, de VS en de Wereldbank zeiden gisteren in een gezamenlijke verklaring 'zwaar teleurge steld' te zijn over de afzegging. De landen betreurden dat de GAM procedurele kwesties liet prevaleren, maar hopen dat het conflict vreedzaam kan worden opgelost.De strijd voor afschei ding van het olie- en gasrijke Atjeh kostte sinds 1976 aan cir ca 10.000 mensen het leven.AP samen met België en Luxem burg gisteren een protestbrief opgesteld tegen het voorstel om de roulerende voorzitterschap pen van de Europese Unie af te schaffen en te vervangen door een permanente voorzitter. De Benelux-landen richten hun protest aan Giscard d'Estaing, voorzitter van de Conventie, een denktank die een nieuwe Euro pese grondwet voorbereidt. Giscard d'Estaing is persoonlijk een warm voorstander van een voltijds voorzitter van de Euro pese toppen. „Dit voorstel weerspiegelt niet de teneur van onze discussies van de afgelopen vijftien maan den en is geen echt compromis tussen de verschillende stand punten die in de Conventie zijn uitgedragen", staat in de brief. Veel kleine lidstaten zijn tegen een vaste voorzitter omdat ze verlies aan invloed vrezen. Gro te landen zoals Frankrijk en Duitsland zijn juist voor. In de vergadering van EU-rege- ringsleiders vorige week in Athene bleek een grote meer derheid niets teizien in een vaste voorzitter, merken de Benelux- landen op. In hun brief kondi gen ze aan aan medestanders te zoeken voor alternatieven. ANP van onze redactie buitenland PEKING - De besprekingen tussen de Verenigde Staten en Noord-Korea over Pyongyangs nucleaire programma lijken weinig te hebben opgeleverd. Na ruim twee dagen praten in de Chinese hoofdstad Peking zijn de partijen volgens een Chinese verklaring 'uit elkaar gegaan met de intentie om het conflict vreedzaam op te lossen en te blijven praten via diplomatieke kanalen.' Over specifieke plan nen voor nieuw overleg wordt in de verklaring niet gerept. Het overleg was bedoeld om een einde te maken aan de crisis tus sen de VS en Noord-Korea die oktober vorig jaar ontstond. De Amerikaanse onderminister Kelly van Buitenlandse Zaken zei toen tijdens een bezoek aan het land dat hij over bewijzen Advertentie beschikte dat Pyongyang over verrijkt uranium beschikt, wat in strijd is met een verdrag met de VS uit 1994. Daarin beloofde Noord-Korea af te zien van nu cleaire activiteiten. Op 12 april verklaarde Noord- Korea zich plotseling bereid tot 'multilaterale' besprekingen waarop de Amerikanen steeds aandrongen. Eerder wilde Noord-Korea alleen recht streeks met de VS praten, ter wijl dat land juist gezamenlijk met China, Rusland, Japan en Zuid-Korea wilde praten. Het communistische China als gast land leek een compromis. Na de tweede dag leek het over leg achter gesloten deuren al voortijdig te eindigen. Ameri kaanse regeringsfunctionaris sen meldden dat de Noord-Ko- reaanse delegatie zou hebben toegegeven dat het over nucle aire wapens beschikt. Tot ieders verrassing ontmoet ten de delegaties van China, Noord-Korea en de VS elkaar gisterochtend opnieuw. Noord- Korea meldde na afloop dat het de VS „een nieuw stoutmoedig voorstel" heeft gedaan over het nucleaire programma. Wat dit voorstel inhoudt wordt niet dui delijk. Ook van Amerikaanse kant worden nauwelijks mede delingen gedaan. Gastland Chi na blijft optimistisch en gelooft 'dat er een betere verstandhou ding tussen de VS en Noord-Ko rea is ontstaanANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5