PZC PZC SAS PAAUWE Kritiek op enquête over buitengebied Meer ecologische landbouw op Tholen 13 's Nachts lossen bij loswal Bruinisse taboe Vertrek cardiologen stelt ziekenhuis Walcheren voor problemen speelt zaterdag 26 april 2003 Ruud Stoop flamenco Driekleur vanaf toren lang niet altijd vanzelfsprekend Veiligheid Helios - een zonnig ontwerp, praktisch en flexibel in gebruik M E U B E L E N Wiebeltrap Nieuwkomers bij Rondje Kunst Jonge bakkers in de prijzen Brommobiel rijdt 70 km per uur Chloorwater wordt afgevoerd Rijverbod voor drankrijder Ongelukje Basis Gegevens mm J doorHarmen van der Werf DEN HAAG - Met een redelijk tevreden gevoel verliet omwo- ende J. Storm van de nieuwe loswal in de vluchthaven bij Bruinisse gisteren de Raad van State in Den Haag. gij had aan de rechtszaak over de milieuvergunning voor de loswal het idee overgehouden dat hij en zijn medebezwaarma kers aan de winnende hand zijn. 's Nachts laden en lossen aan de loswal lijkt zo goed als zeker van de baan. Staatsraad W. Ko nijnenbelt kreeg die toezegging min of meer los van vertegen woordigers van de gemeente Schouwen-Duiveland. Storm zou het liefst zien dat alleen van zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds gewerkt mag wor den. Of Konijnenbelt die eis over neemt, bleef duister. Hij leek wel te willen toestaan dat er on der strikte voorwaarden voor stof- en geluidshinder twaalf keer per jaar geladen en gelost mag worden in de avonduren. Al zat de staatsraad vol vragen over de berekening van de ge luidsnormen door de gemeente. Binnen zes weken verwacht Ko nijnenbelt uitspraak te doen in de zich voortslepende kwestie. Storm herinnerde zich al vijf of zes keer bij de Raad van State te zijn geweest over de loswal in de vluchthaven van Bruinisse. „Wij hebben al voor elkaar ge kregen dat er minder vrachtau to's op een dag mogen komen. Ook de geluidsnorm is verlaagd. En er mag niet meer met meer dan één mobiele kraan worden gewerkt." Storm benadrukte dat hij en zijn medebezwaarma kers economische activiteiten in Bruinisse niet in de wielen wil len rijden. „Maar wij willen 's avonds en 's nachts geen lawaaierige acti viteiten vlakbij onze woningen. Dat is toch niet onredelijk. En de gemeente moet de milieu voorschriften goed handha- Opnieuw tekort aan specialisten jnnrMeiita Lanting VLISSINGEN - In ziekenhuis Walcheren in Vlissingen dreigt opnieuw een tekort aan hart specialisten te ontstaan. De car diologen P. Peereboom en A. van Wylick vertrekken per 1 okto ber. Beide Belgische artsen wer ken sinds de zomer van 2001 in \1issingen. Cardioloog C. Kla zen en J. Walpot (nu nog in op leiding) blijven wel actief in het Vlissingse ziekenhuis. Met het vertrek van de twee hartspecialisten raakt de afde ling cardiologie opnieuw vleu gellam. „We moeten zo snel mogelijk op zoek naar nieuwe cardiologen, maar ik moet zeg gen dat de huidige arbeids- narktsituatie mij niet optimis tisch stemt", zegt directeur J. van den Blink van het zieken huis. „Er is landelijk een tekort aan cardiologen, dus je moet net iemand treffen die hier zin in heeft. Wc zetten binnenkort een advertentie en dan is het af wachten of we een reactie krij gen. Ik maak we wel zorgen." Peereboom en Van Wylick zijn met vakantie en niet bereikbaar voor een reactie. Volgens Van denBlink is hun vertrek een per soonlijke keuze. „Mensen ver trekken nu eenmaal. Kennelijk heeft Walcheren niet gebracht wat ze er van hadden verwacht. Van mij hadden ze niet weg ge hoeven." Van don Blink vertelt dat de cardiologen in Vlissingen te maken hebben met een zeer hogewerkdruk. „Het is een klei ne maatschap en dat maakt je heel kwetsbaar. Van de drie car diologen is er altijd wel iemand afwezig. Dat betekent dat je ZIERIKZEE - Hij heeft de flamenco leren spelen waar je die moet leren spe len: in de Spaanse provin cie Andalusië. Vanavond om acht uur kunnen mu ziekliefhebbers in de Lu therse Kerk in Zierikzee komen luisteren naar deze muziek. In Cordoba heeft Ruud Stoop les gehad van de be roemde flamencogitarist Paco Pena. Ook studeerde de gitarist vier jaar aan het conservatorium daar. Inmiddels is Stoop vol leerd in de drie belang rijkste facetten van het flamenco-gitaarspel: de dansbegeleiding, de zang begeleiding en de concert gitaar. Stoop laat het pu bliek in de Lutherse Kerk in Zierikzee horen hoe de flamenco klinkt. Tussen de muzikale bedrijven door zal hij tekst en uitleg geven over de verschillen de stijlen die er in deze gi taarmuziek bestaan. redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famkevan Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boog'ert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Pax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl heel veel bereikbaarheidsdien sten draait. Iemand met een hartinfarct moet nu eenmaal di rect worden geholpen, ook al is het twee uur 's nachts." Van den Blink heeft inmiddels een eerste gesprek gevoerd met het ziekenhuis in Antwerpen over de ontstane situatie. „Als we er niet in slagen om voor ok tober nieuwe cardiologen aan te trekken, zullen we moeten pro beren een oplossing te vinden. Het ziekenhuis in Goes heeft zo zijn eigen problemen en onze huidige samenwerking met het ziekenhuis in Antwerpen ver loopt heel prettig." Van den Blink wil verder niet vooruitlo pen op eventuele oplossingen. „We wachten eerst de reacties op de advertenties af en in juni gaan we verder praten. Het is niet de eerste keer dat het ziekenhuis Walcheren een groot tekort heeft aan cardiologen. Begin 2001 was er ook al sprake van een noodsituatie. Ook toen was er maar één cardioloog in het ziekenhuis. Die problemen zijn in de loop van de zomer van dat jaar opgelost met de komst van Peereboom en Van Wylick. De voorzitter van de Zeeuwse Huisartsenvereniging, P. de Doelder noemt het 'te treurig voor woorden' dat de specialis ten alweer vertrekken. „Het is ontzettend beroerd. De acute hulpverlening is de laatste twee jaar in orde maar voor het ove rige zit het organisatorisch slecht in elkaar. We hebben te maken met wachtlijsten en het steeds weer verschuiven van af spraken met patiënten. Wat ge beurt er als de cardiologen straks vertrokken zijn?" De Doelder hoopt dat de directie van het ziekenhuis niet alleen snel nieuwe cardiologen vindt, maar de zaken organisatorisch ook goed op de rails zet. Me vrouw P. Maas van patiënten vereniging Hartezorg reageert gelaten op het vertrek. „Ik hoop alleen dat we niet in dezelfde si tuatie komen als twee jaar gele den. Dat zou heel vervelend zijn, want hartpatiënten maken zich sowieso al veel zorgen en als dit er dan nog weer bij komt is dat niet leuk." De patiëntenvereni ging heeft in juni weer overleg met het ziekenhuis. llililllfi I De tocht naar het vlagluikje bovenin de kerktoren van Noordwelle is, weet gemeentewerker R. Oosterboer, niet zonder risico. Voorlopig wordt in het dorp daarom vanaf het grasveld voor de kerktoren gevlagd. foto Dirk-Jan Gjeltema Veilig vlaggen is een kunst door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het is niet zo makkelijk als het lijkt: goed en veilig vlaggen. En het is al hele maal niet vanzelfsprekend dat op Koninginnedag of Bevrij dingsdag de nationale driekleur vanaf elke toren op het eiland wappert. Als de veiligheid van de vlagger in gevaar komt, gaat het feest niet door, heeft de ge meente Schouwen-Duiveland besloten. Althans niet op grote hoogte. Op verzoek van de ge meente stelt de Arbo-dienst een onderzoek in naar de veiligheid en de werkomstandigheden van de vlaggers. Vlaggen zijn wereldwijd een communicatiemiddel. Een wit te vlag is het internationale te ken van overgave, en een vlag halfstok betekent overal ter we reld rouw. Een vlag kan uiting geven aan zowel vreugde als verdriet, en een vlag is bovenal een symbool dat met respect be handeld dient te worden. De vlagetiquette schrijft voor dat een vlag niet te pas en te onpas mag worden gehesen. De over heid heeft zeven dagen per jaar als vlagdagen benoemd. Alleen in Den Haag kent men nog een achtste: daar mag - op de derde dinsdag in september - de vlag in top ter gelegenheid van Prinsjesdag. De Nederlandse driekleur - ont staan omstreeks 1630 tijdens de Tachtigjarige Oorlog met Span je - dient op vlagdagen bij zons opgang te worden gehesen en bij het ondergaan van de zon weer neergehaald. Blijft de vlag 's nachts in de mast dan schrijft de vlagetiquette voor dat hij door schijnwerpers verlicht moet zijn. Het is absoluut ver boden de Nederlandse vlag te gebruiken voor reclame-doel einden. De Oranjewimpel mag alleen op Koninginnedag en op verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis worden gehe sen. Op Schouwen-Duiveland wordt, weet gemeentelijk ge bouwenbeheerder J. Haaij, op Advertentie Helios, dat is Grieks voor zon. De Spaanse meubeldesigners van Carré hebben die naam gegeven aan een uiterst intelligent meubelsysteem. Het combineert boekenkast, televisie- of geluids meubel en opbergruimte. Dat gebeurt op een zó doorzichtige en verrassend geconstrueerde manier, dat de ruimte zelf licht en doorzichtig blijft. Het is universele schoonheid. Het is praktisch. Het is flexibel. Past zich aan de ruimte aan. Dat kan de woonkamer zijn, de studeerkamer, of zelfs de slaapkamer. De Helios rust op de grond en houdt zijn evenwicht aan het plafond. Vrijstaand. Soms ook steunend op een muur. Wie de allure van deze mediterrane afkomst wat nader wil bekijken moet naar Sas Paauwe gaan! Marconistraat 15B Goes, 01 13 - 226962 negentien vlaglocaties waaron der elf kerktorens, gevlagd. De kerken zijn eigendom zijn van kerkgenootschappen, maar de bijbehorende kerktorens zijn van oudsher in eigendom en be heer van de gemeente. Hetgeen betekent dat het vlaggen nor maliter door gemeenteperso- neel verzorgd wordt. En dat is niet overal even veilig. Haaij: „Maar wij zijn als gemeente wel verantwoordelijk voor de vei ligheidvan onze mensen. En dus willen we graag een onafhanke lijk oordeel over die veiligheid." In het merendeel van kerktorens valt het allemaal nog wel mee volgens Haaij. De meeste zijn voorzien van een stenen wentel trap met leuning. Geen pro bleem. Anders wordt het als dat soort vaste trappen ontbreekt. Als voorbeeld noemt Haaij de kerktoren van Noordwelle. ,,Ik zou me kunnen voorstellen dat de Arbo daar een streep haalt door het vlaggen vanaf de toren. We willen in ieder geval geen onnodige risico's. We vlaggen in Noordwelle dit jaar op het gras veld voor de kerk." Een bezoekje aan de kerktoren van Noordwelle verklaart de opvatting van Haaij. Vanaf de begane grond voert een los in de ruimte staande wiebelige hou ten trap naar de eerste verdie ping. Gemeentewerkman R. Oosterboer klimt gerouti neerd naar boven, minder erva ren klimmers hebben wat meer tijd nodig. Van de eerste naar de tweede verdieping wederom een houten trapje. Net zo wiebelig, maar nog ietsje smaller. Hoe verder de toren vordert, hoe smaller de trapjes en de trapga ten. De geur van oud hout dringt in de neusgaten. Vermengd met een vleugje vogelnest en duim dik stof op de vloeren. Helemaal bovenin de toren ligt de vlag op geslagen. Nog even een luikje weghalen en de vlag kan uitge stoken worden. Nu is het alleen nog zaak weer beneden te zijn BURGH-HAAMSTEDE - Kunst bewonderen op twaalf ver schillende plekken in de Kop van Schouwen tussen Nieuw- Haamstede en Westenschouwen. Het Rondje Kunst door de Westhoek biedt dit jaar opnieuw op de laatste zondag van april deze mogelijkheid. Voor 27 april hebben zich twee nieuwkomers voor het kunstrondje gemeld. Danielle Orelio deed als enkele jaren mee met haar tjalk in de haven van Burghsluis, maar ontvangt de kunstliefhebbers nu voor het eerst in haar huis in Burgh. Marian van Puyvelde is als vaste bezoekster van de Kunstschouw een echte nieuwkomer. In haar tuin in het duingebied van Nieuw-Haamstede stelt zij haar bronzen en stenen beelden tentoon. De twaalf locaties van het Rondj e Kunst, die herkenbaar zij n aan de vlag van het rondje, zijn zondag geopend van twaalf uur tot vijf uur 's mid dags. De route is te verkrijgen bij de deelnemers en bij Galerie Haamstede. VLISSINGEN - Vijf jonge Zeeuwse bakkers hebben tijdens de Nederlandse kampioenschappen jeugdvakwedstrijden bakken in Wageningen goede resultaten geboekt. Alle deelne mers vielen in de prijzen. Jacob Riemens uit Meliskerke won de tweede prijs bij het allround broodbakken. Hij werkt bij bakkerij Koppejan in Meliskerke. Zijn collega Marien Verhage uit Zoutelande ging eveneens met een tweede plek naar huis in de categorie brood- en banketbakken. Richard Huisman uit Aagtekerke won een tweede prijs allround brood- en banketbakken. Hij werkt bij bakkerij De Vreeze in Oostkapelle. Collega Wim Koppejan uit Meliskerke ging naar huis met de derde prijs assistent bakker. Boris de Bruijn uit Yerseke, werkzaam bij banketbakkerij Van Opdorp in Goes, legde beslag op de derde prijs banketbakken. De deelnemers werken vier dagen in een erkend leerbedrijf en volgen één dag in de week een opleiding in brood- en/of ban ketbakken aan het ROC Zeeland in Middelburg. KAPELLE - De politie betrapte gisterochtend rond half zes op de Noordweg in Kapelle een brommobiel die veel te hard reed. De 48-jarige bestuurder liet 70 kilometer per uur note ren, terwijl 45 toegestaan is. Hij kreeg dan ook een bekeuring. SINT MAARTENSDIJK - Twintigduizend liter vervuild ri oolwater is in Sint-Maartensdijk gisteren gedoseerd via de riolering afgevoerd. De andere tachtigduizend liter vervuild afvalwater wordt begin volgende week afgevoerd. Uit onder zoek van Het Waterschap en de gemeente Tholen bleek dat er geen actief chloor meer in het water zat en dat de ph-waarde neutraal was. Dit betekent dat het chloorbleekloog dat sinds dinsdag in het water zat, al zodanig is verdund en afgebroken, dat afvoer via het rioolstelsel geen kwaad kan. Het chloor bleekloog kwam dinsdag in de riolering terecht nadat er aan passingswerkzaamheden waren verricht aan de pompinstal- latie van zwembad Haestinge. GOES - Een 39-jarige automobilist uit de gemeente Goes werd gisternacht aangehouden in de De Graaffstraat in Goes. Hij bleek twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol te heb ben gedronken en kreeg daarom een rijverbod van vier uur. voordat de grote bronzen kerk klok begint te slaan.Noordwelle is voor Haaij een redelijk duide lijk geval van 'onveilig'. Elders ligt het wat lastiger. Haaij: „In andere torens heb je bijvoor beeld wel een stenen wenteltrap met leuning, maar die gaat dan maar tot op zekere hoogte. Daarboven moet je dan vaak weer met losse trapjes verder. In dat soort gevallen kun je er bij voorbeeld voor kiezen de vlag niet helemaal van bovenin de toren, maar een of meerdere ver diepingen lager uit te hangen. Mits dat op een veilige manier kan. Want het is natuurlijk ook niet de bedoeling dat je als een soort acrobaat half uit een toren moet hangen om de vlag uit te kunnen steken." Moderne communicatietech niekkan helpen. Haaij: „Jekunt bijvoorbeeld bedenken dat ie mand die naar boven gaat om de vlag uit te steken een GSM-tele- foon bij zich heeft. Stel dat je bovenin onwel wordt, dan kun je op die manier in ieder geval hulp inroepen." Kerktorens kri tisch op veiligheid bekijken is in de visie van Haaij zeker geen overbodige luxe. „Het is inder daad nog nooit misgegaan. Ge lukkig niet. Maar een ongeluk is zo gebeurd en je bent als ge meente wél verantwoordelijk voor de veiligheid van je perso neel." Districtshoofd West van de buitendienst van de gemeen te S. de Feijter onderschrijft de woorden van HaaijHij voegt er wel meteen aan toe dat sleutelen aan de veiligheid ook weer niet mag betekenen dat er in een dorp niet gevlagd wordt. Het vlaggen met de nationale drie kleur is, weet De Feijter, be langrijk. Het rood-wit-blauw is een symbool. Een belangrijk symbool. De Feijter: „Kan vlag gen niet boven, dan moet het maar beneden. Maar er moét ge vlagd worden. Want daar wordt door de mensen enorm veel waarde aan gehecht." door Marcel Modde i ZIERIKZEE - SGP, Christen- Unie (CU) en Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) hebben grote kritiek op de enquête die de gemeente heeft uitgezet on der de bewoners van het buiten gebied. Volgens de fracties wordt daarmee onnodig werk verricht en is de vraagstelling van dien aard dat die nimmer als leidraad zou mogen dienen bij de beleidsbepaling voor het bui tengebied. Fractievoorzitter G. Houteka mer heeft bij wethouder L. Ge- luk-Poortvliet (CDA) aange drongen op een raadsbrede verspreiding van de vragenlijst, zodat voor iedereen duidelijk wordt wat de 'meerwaarde' van de enquête is. Naar zijn inschat ting is die er niet, omdat de ge gevens waar de gemeente op uit is, reeds periodiek door andere instanties worden verzameld en dus beschikbaar zijn. „Dit levert een onacceptabele administratie op voor de agrari ër én straks, bij het verwerken ervan, ook nog eens bij de afde ling ruimtelij ke ordening van de gemeente." Bij de CU en LSD zien ze de bui al hangen. J. van den Berge: „Ik heb de vragen ook gehad, ze uit eindelijk toch ingevuld en er toen nog eens een kwartiertje naar gekeken. Eerlijk gezegd heb ik de boel vervolgens in de prullenmand gemikt. Als dit de basis is voor een nieuw bestem mingsplan, dan hou ik m'n hart vast!" W. Stouten: „Ik heb ook geen idee wat ik er mee aan moet. Als ik allemaal zou invul len wat ik in de toekomst nog zou willen...." In de enquête wordt agrariërs onder meer gevraagd of ze plan nen hebben om een camping te beginnen. 'Losse flodders', vin den SGP, CU en LSD. Dat die partijen wel over de lijst be schikken en de andere raads fracties niet, is omdat hun zegs lieden tot de doelgroep horen en dus niet op de verzendlijst van de gemeente stonden. Hun irri tatie is voor de overige partijen reden genoeg zich aan te sluiten bij het verzoek van de SGP om een raadsbrede verspreiding van de vragen en een openbare discussie over de inhoud. Volgens wethouder Geluk kun nen de reeds beschikbare gege vens uit het oogpunt van de Wet op de Privacy niet voor het be stemmingsplan buitengebied worden gebruikt. Dat materiaal is namelijk voor andere doelein den aangeleverd. De wethouder benadrukt dat de vragen niet alleen aan agrariërs zijn verstuurd, maar ook aan burgers die buiten de kernen wonen. Het gaat om een totale oplage van enkele duizenden exemplaren. Het streven is zo tot in detail duidelijk te krijgen waarvoor de grond in het bui tengebied nu wordt gebruikt en hoeveel ruimte er in beslag wordt genomen door bedrijfs gebouwen en woningen. De in ventarisatie moet houvast bie den voor het nieuwe, allesom vattende bestemmingsplan voor het buitengebied dat over ruim twee jaar op tafel moet lig gen. door Steffan ter Maat SINT - MAARTENSDIJK - Vijftien procent van de land bouwbedrijven op Tholen moet in 2007 ecologisch werken. Dit streven is opgenomen in het milieubeleidsplan dat deze week door de raad van Tholen is aangenomen. Het aanvankelij ke percentage was vijfentwintig procent, maar dit werd via een amendement met tien procent teruggebracht. Middels het mi lieubeleidsplan 'Samen op weg naar meer duurzaamheid 2003 - 2008' streeft de gemeente naar een duurzaam beleid voor het milieu op het gebied van werk. recreatie en wonen. Een belang rijk onderdeel hierin vormt de ecologische landbouw op Tho len. Ook is voor de uitvoer van het beleidsplan al het milieu programma 2003 - 2006 opge steld. Het milieubeleidsplan is unaniem aangenomen. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 59