PZC Een appèl aan de weemoed IT De Geus dreigt in te grijpen bij dure huisartsenposten Celstraf geëist voor misbruik tweeling Bij Klaas Jan Terpstra draait het om de sfeer Nederland-België op het jazzpodium 12 IELICHT Jouw nieuwe droomauto vinden vanuit je luie stoel? (S) AutoTrack.nl Vergunning voor Ierse mosselen Rommelmarkt Veerdiensten kunst zaterdag 26 april 2003 Leemte Bonte avonden DEN HAAG - Het verzaaien van kleine, geïmporteerde Ierse mosselen in de Oosterschelde wordt zo goed als zeker moge lijk. Vergunningen die het Yersekse bedrijf Delisea had aange vraagd voor de invoer van die mosselen in 2000, 2001 en 2002 zijn alsnog door het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) verleend. Dit is gebeurd, nadat de Raad van State eerder dit jaar besloot dat LNV ten onrechte die vergun ningen had geweigerd vanwege vermeende hygiënische proble men. Delisea kan voorlopig weinig met de beslissing van LNV, om dat het om oude vergunningen gaat. Een nieuwe aanvraag voor 2003 is nog in behandeling bij LNV. Volgens een woordvoer ster is het ministerie bezig een regeling op te stellen voor de im port van te verzaaien Ierse mos selen, waarna over de vergun ningaanvraag wordt beslist. J. Dingemanse van Delisea is re delijk tevreden. ,,Dit is een stap vooruit. Maar voordat ik ga jui chen, wacht ik eerst liever de vergunning voor 2003 af." Deli sea heeft enkele duizenden ton nen halfwasmosselen in Ierland liggen en wil die verkopen aan Zeeuwse mosselkwekers. De verwachting is dat er vraag naar is, vanwege de huidige schaars te aan halfwasmosselen en mos selzaad in Nederland. De Ierse mosselen moeten aan dezelfde hygiëne-eisen voldoen als Ne derlandse. Handelsbedrijven halen ze al langer naar Yerseke, maar verzaaien in de Ooster schelde was tot nu toe niet mo gelijk. In de Oosterschelde kun nen de kleine Ierse mosselen uitgroeien tot grote mosselen, die met name Belgen zo graag willen hebben. KOEWACHT - Muziekvereni ging Eendracht Maakt Macht houdt zaterdag 26 april haar jaarlijkse rommelmarkt en an tiekveiling. De spulletjes staan vanaf 9.00 uur uitgestald in en nabij oefenlokaal de Roffel. De antiekveiling begint om 10.30 door Rinus Antonisse Na 175 jaar varen tussen overkanten zijn de geregelde veerdiensten in Zeeland weer terug bij af. Dat wil zeg gen: een autoloze veerverbinding tus sen Vlissingen en Breskens, met (straks) de door de provincie betaalde boten Prinses Maxima en Prins Willem Alexander en particuliere exploitatie door de Brabantse Buurtspoorwegen en Autodiensten. Zo begon het in 1828 ook, met het houten raderstoomschip De Schelde, en een gespreide - gemeen ten, provincie, Middelburgse handels huizen - exploitatie. Tussen toen en nu zijn er vele miljoenen passagiers en voertuigen veilig overge zet, zonder grote calamiteiten en met een redelijke dienstverlening. Welis waar hadden de Tweede Wereldoorlog en, in mindere mate, de Februariramp van 1953 desastreuze gevolgen voor de vloot van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) - en daarmee voor de dienstregeling - maar in het algemeen is er met de beschikbare riemen goed ge roeid. Volgens W.J.J. Boot, schrijver van het boek De Provinciale Boot, is dat vooral te danken aan de onvermoeibare inzet van directie en personeel van de PSD. Die slaagden er volgens hem, ondanks voortdurende politieke tegenwerking, steeds in de boten varende te houden en de reizigers naar beste kunnen te bedie nen. Zijn bewondering voor de PSD 'ers en zijn afkeer van het politieke bedrijf steekt Boot in zijn - door de uitgever tot standaardwerk verheven boek - niet onder stoelen of banken. Hij constateert dat de voortdurende po litieke bemoeienissen met de geregelde veerdiensten in Zeeland meer goed dan kwaad hebben gedaan. Er zijn, aldus Boot, maar heel korte perioden geweest waarin de PSD tot een rendabel veerbe- drijf had kunnen uitgroeien, met name tussen de Eerste en de Tweede Wereld oorlog. „Daarna en daarvoor heeft de De Prins Willem I loopt binnen in de haven van Zierikzee; het boek De Provinciale Boot biedt met oude foto's een mooi over zicht van de ontwikkeling van de veerdiensten in 175 jaar. foto Ochtman, gemeentearchief Schouwen-Duiveland beslissende politiek belangrijke beslis- monumenten laten liggen." Boot vindt dat de politiek (in Den Haag en Middelburg) te gemakkelijk de PSD heeft prijs gegeven. Hij erkent dat, 'ge geven de ontwikkeling van de tech niek', aan een vaste verbinding over de Westerschelde niet te ontkomen was. „Een meer rendabele exploitatie van de Westerscheldeveren zou die echter wel licht nog langer hebben uitgesteld. Het oplopen van de tekorten, enerzijds ver oorzaakt door onvoldoende beleids ruimte en sturingsinstrumenten voor de PSD-directie, anderzij ds door de on gecontroleerde onkostenstructuur van na 1960 die de overheid veroorzaakte, hebben de WOV dichterbij gebracht dan bij een lonende exploitatie van de PSD mogelijk zou zijn geweest." In zijn boek heeft Boot zich niet geba seerd op de 'gebruikelijke Besluiten en Redeneringen van Provinciale en Gedeputeerde Staten', maar is hij uit gegaan van 'het inzicht zoals de PSD- directie haar bedrijf moet hebben be leefd'. Hoe goed bedoeld ook, het is te gelijk de makke van De Provinciale Boot. Want de geregelde veerdiensten in Zeeland waren onlosmakelijk ver bonden met de politiek. Het reilen en zeilen van de PSD (die pas in 1945 als diensttak van de provincie ontstond) werd in belangrijke mate bepaald door de inzichten en besluitvorming in de Abdij en het Binnenhof. Door op de beweegredenen van de da mes en heren politici inhoudelijk niet in te gaan (op de herhaalde verwijzing naar de kiezersgunst na), zorgt Boot voor een forse leemte in de geschied schrijving. In een standaardwerk is dat een gemis. Dat geldt eveneens voor de naar verhouding beperkte aandacht die de laatste 25 jaar van de PSD-histo- rie is toebedeeld. Ter gelegenheid van het 100- en 150-jarig bestaan van de ge regelde veerdiensten werd de periode tot circa 1978 al in boeken beschreven. Boot doet dat, weliswaar met aardige gegevens aangevuld, nog eens over, maar het was interessant geweest de laatste kwart eeuw uitgebreider vast te leggen voor het nageslacht. Desalniettemin heeft hij in De Provin ciale Boot een grote hoeveelheid infor matie vastgelegd, tot en met platte gronden over de boten die in dienst zijn geweest toe. Ook zijn er veel oude foto's opgenomen, die een mooi beeld geven van de ontwikkeling van de veerdien sten in 175 jaar: van raderboot tot fast ferry en zowel op de Wester- als Ooster schelde. „Het is voorbij. Ons leven neemt een andere wending, maar de weemoed knaagt", schrijft de laatste PSD-direc- teur H.E.C.M. Thomaes in een voor woord. Boots boek appelleert vooral aan de weemoed. Nu de auto's volop door de Westerscheldetunnel razen, alsof er nooit gewacht moest worden voor de veerboten, is het zinvol dat een brok karakteristieke Zeeuwse geschie denis te boek is gesteld. De presentatie is vandaag, aan boord van de veerboot tussen Vlissingen en Breskens. De Provinciale Boot. Honderdvijfenzeven tig jaar Provinciale Stoomboot Diensten in Zeeland. Door Willem J.J. Boot. Uitgeverij Van Wijnen, Franeker. Prijs 42,50 euro. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister De Geus van Volksgezondheid dreigt in te grijpen om de kosten van cen trale huisartsenposten in de hand te houden. Ook de kwali teit van de posten baart De Geus zorgen door de vele klachten over de slechte bereikbaarheid van huisartsen. De Inspectie voor de Volksgezondheid gaat dit onderzoeken. Met name de investeringen in de gebouwen voor huisartsenpos ten en het wagenpark zijn het ministerie van Volksgezondheid zwaar tegengevallen. Gemid deld liggen die vijftig procent hoger dan het departement had geraamd. Het College Tarieven Gezondheidszorg (CTG) heeft opdracht gekregen daar iets aan te doen. Als dat te weinig ople vert, zal De Geus het CTG vra gen de kosten zo vast te stellen dat ze 'op zo kort mogelijke ter mijn' binnen de ramingen van het ministerie komen. Het CTG heeft ook gesignaleerd dat onder patiënten veel klach ten leven over de hoge tarieven van huisartsenposten. Een con- suit bij een 'gewone' huisarts is veel goedkoper dan bij een huis artsenpost. Dat is zeker in Zee land het geval, waar de nieuwe huisartsenposten in Vlissingen Goes en Zierikzee tot de duurste van het land behoren. Over het algemeen is De Geus toch niet ontevreden over de komst van centrale huisartsen posten. De werkdruk van de deelnemende huisartsen is fors gedaald, meldt hij in een brief aan de Tweede Kamer, en hun inkomen is verbeterd. Hij vindt het ook een vooruitgang dat huisartsenposten 'herkenbare instellingen' zijn. Patiënten we ten waar ze 's avonds, 's nachts en in de weekeinden terecht kunnen. Tegelijkertijd zijn de klachten over de bereikbaarheid van huisartsen toegenomen. De Geus wil kijken of daar inder daad iets mis mee is. De Inspec tie voor de Volksgezondheid is een onderzoek begonnen. door Frank de Klerk DEN HAAG - Voor verkrach ting van en ontucht met een achtjarige tweeling is gisteren in hoger beroep tegen een 39-ja- rige man uit Burgh-Haamstede een celstraf geeist van tweeën half jaar. Volgens de aanklager bij het Haagse gerechtshof F. van Es heeft de man de kinderen meer dere malen ernstig misbruikt. De aanklager rekende de ver dachte het misbruik extra aan omdat het plaats had binnen een asielzoekerscentrum, waar ge vluchte mensen zich juist veilig moeten kunnen voelen. De ge- eiste straf is hoger dan het von nis van de rechtbank in Middel burg, die de man veroordeelde tot een celstraf van twee jaar waarvan een half jaar voor waardelijk. De verdachte ontkent, maar er is hard bewijs in de vorm vat een dna-onderzoek. Dit toonde aan dat het sperma in het onder goed van de jongen vrijwelze- ker van de verdachte afkomstig is. De kinderen, een jongen en een meisje en hun ouders eisten een schadevergoeding voor het aan gedane leed vanl8.000euro.Als het aan de aanklager ligt, krij gen de twee kinderen samen een voorlopig bedrag van 3500 euro toegewezen. Uitspraak over twee weken. Eline Muller: „Uit de opstel ling van het Nederlandse team blijkt dat we voor het offensief kiezen. 'Aanvalluh' is het parool. In gitarist Jesse van Ruller hebben we een wereldspits. Hij is de Marco van Basten van de jazz, met inmiddels meerdere wereld titels op zijn naam, zoals winst in de prestigieuze The- lonious Monk Jazz Competi tion. Ook onze spelverdeler, altsaxofonist Benjamin Her man, is van wereldformaat. In binnen- en buitenland is hij succesvol met zijn eigen elftal The New Cool Collecti ve. Naast deze ervaren muzi kanten hebben we in het Ne derlandse team een aantal jonge honden. Dat moet ook wel, want het Belgische team heeft zoveel jong talent dat we verwachten dat het op een conditieslag gaat aankomen. Naast Van Ruller staat alt saxofonist/klarinettist Joris Roelofs in de spits. Hij heeft onlangs het Stan Getz/Clif- ford Brown Fellowship ge wonnen. Benjamin Herman heeft links en rechts op het middenveld zangeres Fran- cien van Tuinen en trompet tist Rob van de Wauw naast zich, twee upcoming artists. Zij heeft enkele jaren geleden het Nederlands Vocalisten Concours gewonnen en hij is de Rotterdammer in het ge zelschap. Je kunt natuurlijk niet alleen Ajacieden opstel len. Onze verdediging bestaat uit bassist Jos Machtel en drum mer Joost van Schaik. Ik denk dat de aanvallen van onze zuiderburen hen niet kunnen verrassen, want ze spelen allebei in de Belgische competitie, namelijk bij het Brussels Jazz Orchestra en de groep van gitarist Philip Ca therine. Dus zij weten hoe de Belgen spelen. Ik wil wel benadrukken dat het om een vriendschappelij ke wedstrijd gaat. Het spel- plezier staat voorop. Samen met de Belgen willen we er een swingende pot van ma ken. Daar zal de scheidsrech ter, de in Kloosterzande ge boren en getogen saxofo nist Jan Menu, streng op let ten." Gitarist Jesse van Ruller, de Marco van Basten van de jazz. foto Carla Schoo door Raymond de Frel TERNEUZEN - Terneuzenaar Klaas Jan Terpstra is een per fectionist. Nooit voor honderd procent tevreden en altijd in voor vernieuwing. Het duurde alleen daarom al drie jaar voor dat zijn cd Remember the beau tiful days het levenslicht zag. En nog vindt hij dat het beter kan. Dan heeft hij het niet eens over het technische aspect van zijn liedjes. Daar mogen fouten in zitten, geen enkel probleem, vindt Terpstra. „Het gaat om de sfeer, het gevoel. Ik puzzel nooit met akkoorden, het moet van binnenuit komen. Je moet als het ware in een soort trance ra ken. Het mag absoluut niet ge forceerd zijn. Het nummer The mirror of your soul is daar een goed voorbeeld van. Samen met celliste Ninya de Wever en pia niste Nydia Sandrini ontston den er drie toestanden, die teza men meer dan de som van drie waren. Soms verbaas ik mijzelf als ik heb gespeeld. Hoor ik het terug en denk ik: wat heb ik nu weer gedaan? Als ik merk dat ik clichépaden heb bewandeld, gooi ik het gelijk weg", vertelt Klaas Jan Terpstra. Het is mede vanwege het ge voelsmatige aspect dat Terpstra niet onder zijn eigen naam werkt. Mushamanica kopt zijn cd, een samenvoeging van music en shaman. „Het contact met het onbewuste, dat is mijn ma nier van werken", aldus Terp stra. Remember the beautiful days is een cadeau dat Terpstra zichzelf gaf voor zijn vijftigste verjaardag. Het is tevens een af sluiting van een periode van zijn leven, want binnenkort verhuist hij naar Oosterhout. „Ik sluit een fase van mijn leven af. Dat geeft een dubbel gevoel. Ik neem afscheid van iets waarvan ik hou. Toch vind ik het tijd voor iets nieuws. Waar veel leeftijds genoten juist blijven hangen op de vertrouwde plek, doe ik dat niet." De Terneuzenaar werkte jaren lang als leraar op het Zelden- rust-Steelantcollege en gaf daar samen met leerlingen vrij wel elk jaar acte de présence op de bonte avonden. Voor zijn cd benaderde Terpstra een aantal oud-leerlingen. Zo neemt Do- rine Dieleman de vocalen voor haar rekening in het openings nummer Back Again, blaas^ Dirk van der Niet in hetzelfde nummer op zijn saxofoon en zingt Marian Kaijser in Neotr let you down een duet me Terpstra. Het gros van de in strumenten heeft Terpstra ec - ter zelf ingespeeld. Van gitaar tot bongo's, van triangel tor banjo. Remember the beautiful days een overzicht van de liedjes ie Terpstra in dertig jaar heeft ge schreven. Van zijn eerste song ooit, Grey Lonely Church - aai qua inhoud en sfeer geliFms: sen vertoont met Tom 31 The House Where Nobody Lives -tot het halverwege jaren negentig geschreven, mte The wind whispers your jum- „Het is een heel persoonlijKe c Een album met louter luis liedjes, hoewel ik ook hee simpele feestrock heb geschre ven. Dit is toegankelijkere:m ziek. Want als ik heftig ga, haken volgens mij veel men sen af", lacht hij. Remember the beautiful verkrijgen bij de Terneuz Audio0f tenzaken Sonora en Echo te bestellen bij Klaas Jan via terpstra@zeelandnet.n mei verzorgt Terpstra een op op de Terneuzense Markt. Advertentie door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Drie jaar na de eerste editie staat dins dag (20.30 uur) weer de jazzinterland Nederland-België op het prógramma in Porgy Bess in Terneuzen. De be doeling is van deze muzikale krachtmeting, waarop het Nederlandse publiek kennismaakt met Belgische talen ten en de Belgische toeschouwers een blik werpen op de Nederlandse jazzscene, een jaarlijks terugkerend eve nement te maken. Dat de swingende jamsessie wordt vergeleken met een voetbalwedstrijd heeft niet in de eerste plaats met het competitieve karakter te maken, maar vooral met de stelling dat jazz allerminst een eli taire bedoening is. Jazz is een volkssport. De PZC be schouwt de interland voor met de Nederlandse coach Eline Muller en de Belgische oefenmeester Luc de Baets. Beiden zijn voormalig programmeur en nu nog steeds adviseur van Porgy Bess. Luc de Baets: „Ik heb van de week naar de wedstrijd AC Mi- laan-Ajax gekeken op televisie. Als ik een vergelijking moet trekken, zou ik zeggen dat het Belgische team Ajax is. Wij heb ben het team met de aanstor mendejongeren die onbevangen gaan spelen, het Nederlandse team heeft veel ervaring, dus/ lijkt meer op AC Milaan. Eigen lijk hebben wij maar één man met flink wat internationale er varing. Dat is trompettist Nico Schepens, een muzikant met een behoorlijke reputatie. Hij is de Jari Litmanen van ons team, hij zal zijn ervaring overbren gen op de rest van de ploeg. De andere muzikanten steken alle maal hun neus net aan het ven ster van de jazzscene. Het is geen toeval dat ik Guy Vande- poel van het Antwerpse jazzcafé Hopper als assistent-coach meeneem. Hij is degene die als geen ander dit soort talenten weet te scouten. De ritmesectie is onze verdedi ging en ik kan de Nederlanders verzekeren dat die muzikanten uitstekend op elkaar zijn inge speeld. Pianist Jef Neve, bassist Piet Verbist en drummer Lieven Venken vormen namelijk een vast trio. De saxofonisten Robin Verheyen en Tom van Dijck zijn ons aanvallende middenveld. Ze hebben allebei in Nederland gestudeerd, dus ze kennen de trucs van de tegenstander. Trompettiste Marianne Stan- daert begint bij ons op de re servebank, maar pas op, zij is iemand die begint door te bre ken. Het kan beslissend zijn als we haar in de wedstrijd bren gen. Overigens denken we dat dit een derby van de lage landen is waarbij iedereen winnaar kan Trompettist Nico Schepens, de Jari Litmanen van het Belgische team. foto Jos Knapens zijn. Niet alleen de muzikanten, maar ook het publiek. We spelen om te beginnen niet twee helften maar drie sets. Dat geeft ons meer mogelijkheden de forma ties te wisselen. Waar het om gaat is dat Nederlanders en Bel gen hun individuele kunnen en staaltjes techniek laten zien. Natuurlijk zit daar een beetje competitie bij, net als bij de jamsessies vroeger in Amerika. Maar waar we op gokken is een wedstrijd met veel verlengin gen, misschien wel tot de vol gende morgen." Klaas Jan Terpstra: „Als ik merk dat ik clichépaden heb bewandeld, gooi ik het gelijk weg." foto Camile Schelstraete De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 52