Fracties willen trein de stad uit Wie mag de rolstoel duwen Voor Walcheren dreigt weer tekort aan hartspecialisten Muziek en feesten in Griekenland Loven en bieden voor meer ecoboeren www.hilltop.nl Lijsttrekker Leefbaar Zeeuws-Vlaanderen schuldig aan omkoping Een super PC voor €1195,- Prachtig PvdA en GL: alles langs A58 zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 26 april 2003 Scholieren leren omgaan met zwaar gehandicapten ^menwerking Treurig Vogels Breakdance Medemenselijkheid Stom Opbieden Verkoping AwRolf Bosboom GOES - Binnen de Goese ge meenteraad gaan stemmen op iBihet treinverkeer volledig uit destad te weren. In plaats daar van zou een spoorlijn langs de ,158 moeten komen, niet alleen voor het goederen- maar ook voor het personenvervoer. Nabij jet Oosterscheldeziekenhuis Jan dan een nieuw station wor den gevestigd. Door de komst van met name de fcsterschelde Containertermi- nal(WCT) neemt het goederen- vervoer per spoor de komenden r„. aanzienlijk toe. Dat leidt tot extra hinder en overlast op de Bevelanden, met als voor naamste gedupeerde Goes. Eer- deris daarom het idee geopperd _.o de A58 een apart goede- venspoor aan te leggen. Een uit- id onderzoek toonde on- aan dat het idee nauwe- haalbaar is vanwege de enorme kosten, die kunnen op lopen tot 300 miljoen euro. De Goese politiek weigert het ideevoorgoed te verlaten. PvdA en Groenlinks doen de sugges tie om ook de personentreinen richting de snelweg te verplaat sen. Het gaat dan om het gedeel te tussen de aansluiting op het Sloespoor (ter hoogte van Le- wedorp) en het Kanaal door Zuid-Beveland. Groenlinks ziet er veel voorde in. Het ziekenhuis krijgt een „jde treinverbinding, de risi co's van het vervoer van gevaar lijke stoffen worden beperkt, de kinderlijke spoorwegovergan gen in de stad verdwij nenreno- jvatie van het spoorwegviaduct bij 's-Heer Arendskerke is niet meer nodig en de gronden die door de verplaatsing van de spoorlijn vrijkomen zijn aan- trekkelij k voor de bouw van wo ningen en kantoren. Groot nadeel is dat het station voor veel Goesenaren verder weg komt te liggen. Daarom zou er een goede openbaar-vervoer- verbinding tussen de stad en het nieuwe station moeten komen of dient het transferium te wor den uitgebreid. Ter hoogte van het ziekenhuis moet de A58 een volwaardige afslag krijgen en niet een die alleen bestemd is voor ambulances, zoals nu de bedoeling is. GroenLinks zou het liefst zien dat de nieuwe spoorlijn in de middenberm van de A58 wordt aangelegd. Dat idee wordt inhet onderzoek vrij snel terzijde ge schoven, onder meer omdat de berm daarvoor niet breed ge noeg is. De partij ziet daarvoor desondanks wel mogelij kheden, door een extra strook asfalt langs de weg aan te leggen. Een spoorlijn ten noorden of ten zui den van de A5 8 is voor haar ech ter wel 'bespreekbaar'. Binnen de gemeenteraad wordt niet bij voorbaat afwijzend ge reageerd op het idee om de gehe le spoorlijn te verplaatsen naar de snelweg, nader te bekijken. Afgesproken is de suggestie mee te nemen in de brede discussie die de gemeente de komende maanden wil voeren over de toe komst van de totale infrastruc tuur van Goes. Een alternatief voor verplaat sing van het treinverkeer is het verdiepen of 'ondertunnelen' van de huidige spoorlijn. Hoge school Zeeland is bezig met een onderzoek naar de mogelijkhe den en onmogelijkheden daar- foto Willem Mieras Leerlingen van de Schuttevaer wandelen met Ronald over het schoolplein. door Patrick de Block GOES - Zorg- en dienstverle ningsorganisatie Zuidwester regio De Bevelanden is dit jaar weer begonnen met het schoolintegratieproject. Meer voudig complex gehandicapten bezoeken tijdens dit project ba sisscholen en trekken op met de leerlingen. „Het belangrijkste doel is we derzijdse integratie", zegt N. de Vos, medewerkster van Zuid wester in Goes. Leerlingen leren zo om te gaan met zwaargehan- dicapte mensen en de gehandi capten kunnen gedeeltelijk deelnemen aan en genieten van het 'echte leven'. Het schoolintegratieproject, dat onderdeel is van het over koepelende project Zorg op Maat, begon in 2000. Een vrou welijke medewerkster van Zuidwester vroeg haar man, die directeur is van basisschool Schuttevaer in Hansweert, om iets te doen voor gehandicapten op de school. „Ze heeft er flink voor moeten praten maar uit eindelijk trok ze hem over de streep', legt De Vos uit. De eerste gehandicapten zijn toen naar de school gegaan en hebben deel genomen aan bepaalde lessen. „Het bleek zo'n succes dat we het jaar erop zijn gaan kijken wat de mogelijkheden waren om het uit te breiden", vertelt B. Rabijns, van Zuidwester. Ze vonden basisschool De Horizon uit Rilland en De Holtkamp- ÏL;S L school uit Goes bereid om deel te nemen aan het project. De gehandicapten brengen het grootste deel van de dag door in huize Den Berg. Toch is het voor hen leuker om af en toe eens ac tiviteiten buitenshuis te heb ben. De busreis naar de school is vaak al een beleving op zich.De leerlingen van de deelnemende scholen moeten zelf allerlei ac tiviteiten bedenken om de ge handicapten bezig te houden. Zo lezen ze regelmatig een boek voor en doen de gehandicapten, voor zover dat mogelijk is met de rolstoel, mee aan de gymles sen. Toch hadden sommige kin deren in het begin wel moeite met de gehandicapten. „Het is toch iets waar ze niet dagelijks bij stilstaan. Door dit project le- door Melita Lantinq VUSSINGEN - In ziekenhuis Walcheren in Vlissingen dreigt opnieuw een tekort aan hart specialisten te ontstaan. De car diologen P. Peereboom en A. van Wj'lick vertrekken per 1 okto ber. Beide Belgische artsen wer ken sinds de zomer van 2001 in Vlissingen. Cardioloog C. Kla zen en J. Walpot (nu nog in op leiding) blijven wel actief in het Vlissingse ziekenhuis. Iet het vertrek van de twee hartspecialisten raakt de afde ling cardiologie opnieuw vleu gellam. „We moeten zo snel mogelijk op zoek naar nieuwe cardiologen, maar ik moet zeg gen dat de huidige arbeids marktsituatie mij niet optimis tisch stemt", zegt directeur J. jan den Blink van het zieken- huis. .Er is landelijk een tekort aan cardiologen, dus je moet net ie mand treffen die hier zin in awft. We zetten binnenkort een advertentie en dan is het af pachten of we een reactie krij- §en. Ik maak we wel zorgen «ereboom en Van Wylick zijn met vakantie en niet bereikbaar joor een reactie. Volgens Van denBlink is hun vertrek een per soonlijke keuze. „Mensen ver tokken nu eenmaal. Kennelijk toeft Walcheren niet gebracht Jat ze er van hadden verwacht. Van mij hadden ze niet weg ge- toeven." Vanden Blink vertelt dat de car- Wogen in Vlissingen te maken ebben met een zeer hoge werk- ™k. „Het is een kleine maat- s®ap en dat maakt je heel jwetsbaar. Van de drie cardio- °genis er altijd wel iemand af- ®g. Dat betekent dat je heel ooi bereikbaarheidsdiensten aait. Iemand met een hartin- moet nu eenmaal direct orden geholpen, ook al is het "toe uur 's nachts." V® den Blink heeft inmiddels 11 eersVe gesprek gevoerd met ziekenhuis in Antwerpen er de ontstane situatie. „Als we er niet in slagen om voor ok tober nieuwe cardiologen aan te trekken, zullen we moeten pro beren een oplossing te vinden. Het ziekenhuis in Goes heeft zo zijn eigen problemen en onze huidige samenwerking met het ziekenhuis in Antwerpen ver loopt heel prettig." Directeur Van den Blink wil verder niet vooruitlopen op eventuele oplossingen. „We wachten eerst de reacties op de advertenties af en in juni gaan we verder praten Het is niet de eerste keer dat het ziekenhuis Walcheren een groot tekort heeft aan cardiologen. Begin 2001 was er ook al sprake van een noodsituatie. Ook toen was er maar één cardioloog in het ziekenhuis. Die problemen zijn in de loop van de zomer van dat jaar opgelost met de komst van Peereboom en Van Wylick. De voorzitter van de Zeeuwse Huisartsenvereniging, P. de Doelder noemt het 'te treurig voor woorden' dat de specialis ten alweer vertrekken. „Het is ontzettend beroerd. De acute hulpverlening is de laatste twee j aar prima in orde maarvoorhet overige zit het organisatorisch slecht in elkaar. We hebben te maken met ellenlange wacht lijsten en het steeds weer ver schuiven van afspraken met patiënten. Dat wordt maar niet beter. Wat gebeurt er als de car diologen straks vertrokken zijn? "De Doelder hoopt dat de direc tie van het ziekenhuis niet al leen snel nieuwe cardiologen vindt, maar de zaken organisa torisch ook goed op de rails zet want dat is volgens hem hard nodig. Mevrouw P. Maas van pa tiëntenvereniging Hartezorg reageert gelaten op het vertrek. „Ik hoop dat we niet in dezelfde situatie komen als twee jaar ge leden. Dat zou heel vervelend zijn, want hartpatiënten maken zich sowieso al veel zorgen en als dit er dan nog weer bij komt is dat niet leuk." De patiëntenvereniging heeft in juni weer overleg met het zie kenhuis. Anneleen van de Linde en Caroline van Koeveringe terug uit Griekenland: „Het was echt een ervaring die we niet wilden missen." foto Willem Mieras Advertentie door Patrick de Block KRUININGEN - Anneleen van de Linde (25) en Caroline van Koeveringe (21) uit Kruiningen hebben deelgenomen aan het Europese Gitaar en Mandoline Jeugd Or kest, dat van 13 tot en met 20 april in het Griekse Patras werd gehouden. „Het was echt een ervaring die we niet wilden missen", roepen beide dames in koor. Het Jeugd Orkest bestond uit 45 mu zikanten, die afkomstig waren uit tien Europese landen. „De meeste van de deel nemers zaten in hun land op het conserva torium", zegt Caroline. „We hebben van die mensen nog heel wat kunnen le ren." De zes muziekstukken die ze in Grieken land moesten spelen waren speciaal voor het Jeugd Orkest gecomponeerd. Acht weken voor vertrek kregen ze de muziek stukken toegestuurd, zodat ze thuis nog een beetje konden oefenen. „De stukken waren echt moeilijk. Van modern classic tot romantisch", zegt Anneleen. Een van de componisten had in zijn stuk zelfs een stilte ingelast. Tijdens deze pauze moes ten alle muzikanten verschillende woor den roepen, waarvan soms in hun eigen taal. „De eerste keer toen we dat moesten oefenen kon niemand zijn lach inhou den." Het was een zware week voor de twee jon ge vrouwen, 's Ochtends om negen uur be gonnen de repetities. Deze gingen door tot half twee. Daarna werd er weer gerepe teerd van vier tot negen. Ook 's avonds hadden de dames geen moment rust. „Ie dere avond hadden we wel een feest dat doorging tot in de late uurtjes", zeggen ze lachend. Het repeteren was wel ergens goed voor, want het orkest gaf twee concerten in Griekenland. Een op het eiland Kefalonia en een op de universiteit van Patras. Daarnaast heeft het orkest een cd opgeno men. „Tijdens de opnames moesten we sommige maten wel vijftien keer opnieuw spelen omdat de vogels op het dak van de zaal veel lawaai maakten", zegt Anne leen. De twee spelen al van kleins af aan man doline. Anneleen kreeg het met de paple pel ingegoten. Haar grootvader heeft het mandolineorkest Exelsior uit Kruiningen opgericht. Caroline kwam met het instru ment in aanraking via de moeder van een vriendin. „Op mijn negende ben ik begon nen met het nemen van lessen en daarna ben ik bij Exelsior gaan spelen.Twee jaar geleden is Caroline overgestapt naar de mandola. Dit instrument lijkt op een mandoline maar is iets groter. Verder is het geluid van de mandola een octaaf la ger. De twee muzikanten denken erover om volgend jaar weer mee te doen met het Jeugd Orkest. Dan moeten ze afreizen naar Luxemburg of Venetië. „Het is ge woon leuk. Daarnaast leren we er veel bij omdat we les krijgen van professionele ren ze al op jonge leeftijd om te gaan met zwaargehandicapte mensen", zegt Rabijns. „Ze ma ken nu af en toe al ruzie over wie de rolstoel terug naar het busje mag duwen." Bij het veertigjarig bestaan van Zuidwester, voorheen stichting Arduin, is een van de deelne mende scholen naar het gebouw in de 's-Heer Hendrikskinde- renstraat gekomen. De leerlin gen hebben doen een break- dancevoorstelling gegeven voor de gehandicapten in het ge bouw. Het project loopt op het moment zo goed dat de organi satoren erover nadenken om het uit te breiden naar kinderdag verblijven en crèches. door René Hoonhorst MIDDELBURG - Lijsttrekker C. van Corstanje van Leefbaar Zeeuws-Vlaanderen heeft vorig najaar enkele mensen omge kocht om genoeg namen op de ondersteuningslijst voor de ge meenteraadsverkiezingen te krijgen. Maar met de uitreiking van enkele tientallen euro's heeft Van Corstanje de 'demo cratie niet aan het wankelen ge bracht'. Politierechter B. Doorewaard Boekhout volstond daarom met een schuldigverklaring zonder strafoplegging. Van de vier Ter- neuzenaren die geld zouden hebben aangenomen om de on dersteuningslijst te tekenen, staat onvoldoende vast dat ze zich bewust hebben laten om kopen. Ze kregen daarom vrij spraak. Officier van justitie R. Jeuken had zestig dagen werkstraf voor Van Corstanje geëist en 150 euro boete of drie dagen zitten voor de omgekoch- ten. De officier beraadt zich er nog over of hij in beroep gaat. Van Corstanje betoogde dat hij - eerzaam burger en vader van acht kinderen - vorig najaar ge heel te goeder trouw had gehan deld en nooit 'de intentie had mensen in problemen te bren gen'. Zijn dochter zou er voor zorgen dat de nieuwe partij Leefbaar Zeeuws-Vlaanderen voor de verkiezingsinschrijving twintig ondersteuningsverkla ringen had. De dochter werd echter ernstig ziek en op het laatste moment kwam de lijst trekker nog enkele handteke ningen tekort. Hij besloot die bij willekeurige voorbijgangers in het Terneuzense uitgaanscen trum te zoeken. Hij vroeg een aantal jongeren van begin twintig of ze de lijst wilden tekenen. De jongeren werd vijf of tien euro in het vooruitzicht gesteld. Maar dat bedrag was niet voor de onder tekening van de lijst, maar - be halve als uiting van 'medemen selijkheid' - bedoeld als 'gebaar voor de moeite'. De onderteke naars moesten tenslotte hun paspoort thuis ophalen en mee naar het gemeentehuis voor on dertekening van de lijst, be toogde Van Corstanje. Zijn slachtoffers, van wie er drie ter zitting verschenen, lieten weten dat ze nauwelijks wisten waar ze voor tekenden. Eén van hen meldde dat hij nog op het gemeentehuis had gevraagd of hij moeilijkheden zou krijgen met het ondertekenen van de ondersteuningslijst. Toen hem daar was verteld dat hij rustig kon tekenen, dacht hij juist zijn democratische plicht gedaan te hebben. Bovendien zou hij het hem aangeboden geld niet heb ben aangenomen. Een tweede verdachte gaf onomwonden toe dat hij zo naïef was geweest om het 'makkelijk verdiende tien tje' zonder meer aan te pakken. Hij was bereid om de door de of ficier geëiste boete te betalen als straf voor zijn onoplettendheid. Officier Jeuken stelde zich op het standpunt dat de omge kochte jongeren zich misschien niet helemaal bewust waren dat ze strafbaar handelden, maar beter hadden moeten nadenken Rechter Doorewaard Boekhout vond de officier echter te streng. Hij was het met Jeuken eens dat de mannen zich 'materieel ge zien' hadden laten omkopen, maar oordeelde dat niet vast stond dat ze dat bewust hadden laten gebeuren. Van Corstanje daarentegen had wel degelijk geweten dat hij 'ontzettend stom bezig was geweest', maar nam, dacht de rechter, het risico omdat hij geen andere moge lijkheid zag zijn partij op tijd in te schrijven. Daarmee handelde de lijsttrek ker verkeerd en was hij dus schuldig, maar Doorewaard Boekhout geloofde niet dat Van Corstanje 'criminele intenties' had gehad. „Ik volsta dus met een schuldigverklaring, omdat het opleggen van straf niets toe voegt." door Steffan ter Maat SINT - MAARTENSDIJK - Vijftien procent van de land bouwbedrijven op Tholèn moet in 2007 ecologisch werken. Dit streven is opgenomen in het mi lieubeleidsplan dat deze week door de raad van Tholen is aan genomen. Middels het milieubeleidsplan 'Samen op weg naar meer duur zaamheid 2003 - 2008' streeft de gemeente naar een duurzaam beleid voor het milieu op het ge bied van werk, recreatie en wo nen. Een belangrijk onderdeel hierin vormt de ecologische landbouw op Tholen. Ook is voor de uitvoer van het beleids plan al het milieuprogramma 2003 - 2006 opgesteld. De VVD en het Algemeen Be lang Tholen (ABT) vonden het niet reëel om na te streven dat 2 5 procent van de landbouwbe drijven in 2007 ecologisch moet werken, zoals in het programma stond. „Je moet niet iets nastre ven dat niet haalbaar is", ver klaarde R. Ravensteijn van de WD. „Het is een goed en ambi tieus plan, maar wat betreft de ecologische landbouw ligt de lat te hoog en dat kunnen we dan beter direct bijstellen", vond ABT'er J. Boulogne. Wethouder W. van Kempen zei dat het plan dan aan ambitie verloor. Bovendien gaat het er volgens hem ook meer om dat het beleid een bepaalde kant op gaat en zijn cijfers daarbij van minder groot belang. Het ABT en de WD bleven te gen en dienden een amende ment in waarin het percentage van 25 procent was terugge bracht naar 5 procent. Volgens Üe ChristenUnie streefde je daarmee na, wat je nu al hebt. Boulogne was het hier niet mee eens. Hij was van mening dat de ecologische landbouw zelfs nog af zou nemen. Het zou daarom al mooi zijn als in 2007 nog een percentage van vijf procent zou worden bereikt. Behalve de indieners leek zich niemand in het amendement te kunnen vinden, totdat SGP'er R Hoek opteerde voor een percen tage tussen de vijf en vijfen twintig procent. Bij een percen tage van 10 procent wilde hij meegaan met het amendement. Met deze opmerking was het op bieden begonnen. Terwijl de discussie nog werd gevoerd werd er dwars door de raadzaal geseind wat het percentage voor partijen moest zijn om akkoord te gaan met het amendement. Uiteindelijk waren de indieners bereid om 15 procent te laten noteren. Het CDA en de SGP steunden dit voorstel en daar mee was er een meerderheid. THOLEN - In en rond de Neder lands-hervormde kerk in Tho len wordt vandaag van 10.00 tot 15.30 uur een verkoping/rom melmarkt gehouden. De op brengst is bestemd voor het jeugdwerk van de kerk. Te Middelburg is een gezin verblijd met de komst van een prachtige dochter. Daar hoort ook een prachtige naam bij, meenden de ou ders. Ten stadhuize ver schoot de ambtenaar van de afdeling burgerzaken er bij na van: Genaya Moïme klinkt toch anders dan Truusje. Op het kantoor waar de va der zich betaald vermaakt, mochten ze gisteren delen in de vreugde. De aanblik van de traditionele traktatie wel ke alom verbazing. Uit alle royaal met muisjes bestrooi de beschuiten bleek reeds een klein hapje te zijn geno men. Niemand geloofde het ver haal van een omstander dat de inkeping er door de bak ker in was gemaakt om de be schuiten gemakkelijk uit de rol te kunnen peuteren. Iedereen hield het erop dat Genaya Moïma haar leeftijd al ver vooruit is en er per soonlijk de tandjes in had ge zet. Daar zullen we nog meer van horen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51