Overwerk slokt volgens bonden massa banen op Aannemer erkent grove fout na instorten balkons Opnieuw twee arrestaties in bouwfraudeonderzoek Monument voor slachtoffers joodse werkkampen Kamer: meer Partij geniet voorkeur boven CU/SGP bij vorming kabinet erstrekken Kijkje over de grens. Rellen na bijeenkomst Molukkers Jongens bekennen brandstichting Kamperen voor dennenscheren Twintig jaar voor dubbele moord Toegangsverbod gemeentehuis Groep jongeren terroriseert verwarde vrouw Prins jarig Asielzoekster laat kinderen kinderen achter zaterdag 26 april 2003 ouden Pennetje aar journalist an BN/De Stem Vernieuwing pzc K*T D66 heeft sleutel in handen DEN HAAG - In de omgeving van De Uithof in Den Haag zijn gisteren negen mensen gewond geraakt en vernielingen aan gericht na afloop van een bijeenkomst van Molukkers. Vier personen raakten zwaargewond toen twee automobilisten op hen inreden, op een weg nabij de uitgang van het sportcen trum. Vijf anderen liepen lichte verwondingen op. De gemoederen laaiden hoog op door het ongeval. Een aantal jongeren gooide stenen naar de politie. Naar schatting 2500 Molukkers herdachten in het sportcentrum de proclamatie van de Vrije Republiek der Zuid-Molukken (RMS). Dat ge beurde op 25 april 1950 op Ambon. ANP MIERLO - Twee jongens van zestien en zeventien jaar hebben bekend dat ze drie keer brand hebben gesticht in het natuur reservaat de Strabrechtse Heide. Ze zijn donderdagmiddag aangehouden, nadat ze, kort na het uitbreken van twee bran den, door de brandweer waren gezien. Het duo, afkomstig uit Eindhoven en Nijnsel, zit nog vast. Een woordvoerder van de politie deelde dit gisteren mee. ANP HOENDERLOO - Wie de beheerders van nationaal park De Hoge Veluwe deze zomer gaat helpen met dennenscheren, een blokhut bouwen of hooien, mag in ruil daarvoor een of twee weken gratis kamperen op de natuurcamping van het park. Met dat aanbod hoopt de parkdirectie voldoende vrij willigers te vinden voor de tijdrovende onderhoudsklussen. In het nationaal park is elk jaar een groot aantal eenvoudige klussen te doen. De directie heeft niet te weinig geld om daar voor uitsluitend betaalde krachten in te zetten. ANP DEN HAAG - De dertigjarige Hagenaar die zijn 43-jarige zus en haar dertienjarige dochter op brute wijze vermoordde, is in hoger beroep opnieuw veroordeeld. Het gerechtshof in Den Haag legde de man gisteren overeenkomstig de eis een gevan genisstraf op van twintig jaar. De aanleiding voor de moorden in oktober 2001 zou een ruzie over geld zijn geweest. De twee vrouwen werden met een schroevendraaier in hun hoofd en hals gestoken. Een van hen stierf ter plekke, de ander overleed enkele dagen later in een ziekenhuis. De man ontkent dat hij iets met de steekpartij te maken heeft. Hij had eerder bij de politie bekend, maar ver klaarde later onder druk te zijn gezet. Het hof vond deze ver klaring niet aannemelijk. ANP NIEUWVEEN - Een inwoner van Nieuwveen (ZH) mag een jaar lang geen contact zoeken met bestuurders en medewer kers van de gemeente Liemeer. Dat bepaalde gisteren de rechtbank in Den HaagDe man haalde begin april in het ge meentehuis zijn bebloede duim over de handen van een aantal ambtenaren en riep daarbij dat hij aids had. De dorpeling, die penningmeester, secretaris en tijdelijk voorzitter is van de politieke partij Leefbaar Liemeer, heeft een geschil met de gemeente over onder meer een bouwaan- vraag. Liemeer zou die niet goed behandelen. Hij uitte zijn ongenoegen met een stroom van brieven, telefoontjes en be schuldigingen aan het adres van de ambtenaren en het college van burgemeester en wethouders en door tal van onaange kondigde bezoeken aan het gemeentehuis. ANP door Sentina van der Meer DEN HAAG - Werknemers wer ken structureel over en daar moet paal en perk aan worden gesteld, hetgeen een massa ar beidsplaatsen opvult. Dat stel den de vakcentrales FNV, CNV en MHP gisteren in de Sociaal- Economische Raad (SER). De vakbeweging beschuldigt werkgevers ervan de Arbeids tijdenwet geregeld te overtre den. ,Er worden momenteel tiendui zenden voltij dsbanen opgevuld met structureel overwerk. Als werkgevers niet willen meewer ken dit probleem op te lossen, moeten we misschien maar een algeheel verbod op overwerk in stellen", opperde CNV-voorzit- ter D. Terpstra. Volgens de CNV-voorman is het in tijden van oplopende werk loosheid niet uit te leggen dat werkgevers hun personeel zo veel laten overwerken. Voorzit ter H. de Boer van MKB-Neder- land denkt daar heel anders over. De voorman van de organi satie voor middelgrote- en klei nere ondernemingen verwijt de vakbeweging krampachtig vast te houden aan 'ideologisch ge leuter'. ,,De discussie over arbeidstij den zou de vakbeweging in een ruimere context moeten zien. Als wij ons personeel eindelijk eens langer en vooral flexibeler zouden kunnen inzetten afhan kelijk van de vraag, zou dat enorm goed zijn voor de ar beidsproductiviteit in ons land", aldus De Boer. In de SER is de discussie over werktijden opgelaaid wegens de Advertentie Infodag Wonen België zondag 27 april. Vqör Nederlanders en met vefhuïskfïebèls. Zie elders in deze krant onze advertentie. Het is tijd voor de Rabobank. aanpassingen die het kabinet wil aanbrengen in de Arbeids tijdenwet. Werkgevers- en werknemersor ganisaties zijn het er wel over eens dat van de wet mag worden afgeweken als de onderne mingsraad en personeelsverte genwoordiging daarmee in stemmen. De vakbeweging vindt wel dat werknemers meer bescherming nodig hebben, vooral tegen structureel overwerk. De SER, waarin behalve sociale partners ook onafhankelijke kroonleden zitten, verwacht nog dit jaar een adviesaanvraag van het minis terie van Sociale Zaken. ANP WAALRE - Negen jongeren hebben maandenlang een ver warde en vereenzaamde vrouw in het Noord-Brabantse Waalre geterroriseerd. Ze mishandel den het 59-jarige alleenwonen de slachtoffer, richtten vernie lingen aan in haar woning en plunderden haar bankrekening. Hoe groot de materiële schade is, weet de politie nog niet. Een zegsman heeft dit gisteren mee gedeeld. De jongeren, zowel jongens als meisjes, variëren in leeftijd van dertien tot zeventien jaar. De oudste verdachte, een jongen uit Valkenswaard, zit nog vast. De politie verdenkt hem er ook van dat hij vorig jaar in de woning van de vrouw heeft ingebroken. De anderen zijn na verhoor naar huis gestuurd. Na die inbraak begonnen de jongeren in steeds wisselende groepjes vanaf eind vorig jaar de vrouw te bezoeken. Ze eisten geld en kregen dat ook. Later namen ze het bankpasje van de vrouw mee en pinden zelf geld. De terreur is tot voor kort door gegaan. Buurtbewoners waar schuwden de politie dat er ken nelijk wat aan de hand was met de vrouw. Het slachtoffer is in middels opgenomen in een ver pleeghuis. De politie sluit niet uit dat er nog meer jongelui bij de terreur betrokken zijn ge weest. ANP x x 5 DEN HAAG - Prins Willem-Alexander wordt morgen 36 jaar. foto ANP door Sander Kuypers en Remco Pols ROTTERDAM - Politie en justi tie hebben deze week opnieuw twee verdachten aangehouden in het strafrechtelijk onderzoek naar de bouwfraude. Het gaat om medewerkers van bouwbe drijven, zei woordvoerder W. de Bruin van het landelijk parket van het Openbaar Ministerie (OM) gisteren. Hij wil niet zeg gen om wie het gaat. In totaal heeft justitie dit en vo rig jaar 66 verdachten laten ar resteren in verband met de bouwfraude. Er zitten nu nog vijf verdachten vast, aldus De Bruin. De verdachten die nu nog in voorarrest zitten, zijn alle maal werknemers van bouwbe drijven. Onder de 66 aangehouden per sonen zijn directeuren en andere werknemers van onder meer de Groningse bouwer Koop Tju- chem, de Rosmalense aannemer Heijmans, van Koninklijke We genbouw Stevin, van Dura Ver meer en van bouwconcern BAM, waartoe sinds vorig jaar ook HBG behoort. Ook vier ambtenaren hebben in voorar rest gezeten. De Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) heeft overi gens vier bouwondernemingen boetes opgelegd van in totaal 1,2 miljoen euro. De wegenbou wers Koop Tjuchem, Ballast Nedam, Gruno en Stevin over traden de mededingingswet bij de aanbesteding van het wegen- onderhoud in de Groningse ge meente Scheemda. Dat heeft de NMa gisteravond bekendgemaakt. Het zijn de eerste boetes in het grote NMa-onderzoek in de bouw. ANP ir^I? redactie binnenland 0 HAAG - Staatssecretaris Ipss (Volksgezondheid) is er ■isteren niet in geslaagd de Ut in de Tweede Kamer weg „nemen dat erbij een beperkte «strekking van medicijnen te- ,(n tiet vogelpestvirus onnodi- itrisico's worden genomen. KU mime Kamermeerderheid «haar donderdag op 'ruim hartiger' te zijn, zoals ook in jelgië gebeurt. Behalve direct ïtrokkenen krijgen daar ook Bijvoorbeeld politieagenten en iimveehouders van preven ts geruimde bedrijven medi anen. Ross wil niet zover gaan. Kamerleden van VVD, PvdA en jroenLinks tonen zich daar gis- «avond uiterst ontevreden over. j een brief aan de Kamer ïhrijftRoss dat ze achter de ad- liezen van het Outbreak Mana gement (OMT) blijft staan. Dat adviseert dat iedereen die bloot- lesteld wordt aan besmet of «dacht pluimvee antivirale middelen en een griepvaccina- tt moet krijgen. Daaronder allen wat betreft het OMT nu uk medewerkers van destruc- liebedrijven. Opadvies van het OMT wil Ross met personen op preventief ge- aimde bedrijven van medicij- jen voorzien. Het OMT wil de «strekking beperken tot be lette bedrijven en plekken waar het vermoeden van vogel- ptis. Joss maakte gisteren bekend sat ze in samenwerking met het ministerie van Landbouw een onderzoek laat uitvoeren naar gezondheid van pluimvee houders en ruimers. Het moet meer gegevens opleveren over it invloed die het vogelpestvi- rusheeft op de gezondheid van demens. Ook moet het informa- ie verschaffen over de mate waarin het virus op de mens kan worden overgedragen, lotussen treft België verdere laatregelen tegen de vogelpest, «isteren werd een vervoersver- kod ingesteld voor kippen en ei- i «langs de grens met Noord - Brabant en Limburg. ANP 11 1MSTERDAM - Bas Koek, ournalist bij BN/De Stem, telt dit jaar het Gouden Pen- Ktje gewonnen. Hij krijgt de «dersclieiding voor een ver over de reconstructie van leBredase koffermoord, maak- lt initiatiefnemer het Neder- bds Genootschap van Hoofd- tedeteuren gisteren bekend. leGouden Tape ging naar Mar- be Tromp van TV West. Zij drie onderwerpen in die tóuitmaken van de 12-delige jsie 'Buiten Beeld', over men- B en kwesties die ons beeld au een gezonde, nieuwe sa- aenleving verstoren, leprijzen zijn bedoeld als aan- soediging voor jonge schrij- fflde journalisten en televisie- Blers. De winnaars werden ag in Amsterdam gehul- en krijgen een geldbedrag 3500 euro. De jury van het Ji huden Pennetje prees het therpe oog van Koek voor het ituselijke detail en de maat- mppelijke context. Over het «pk van Tromp zei de jury dat piet haar stijl en bijzondere «adering tot 'stijl- en smaak- televisie' komt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - D66 maakt nog steeds de beste kans door CDA en VVD uitgekozen te worden als derde regeringspartij. Voor waarde is wel dat de democra ten niet 'overvragen'. „D66 heeft de sleutel van deze forma tie in handen", aldus gisteren een CD A-bron. Vooral de WD regeert veel lie ver met de democraten dan met de combinatie Christen- Unie/SGP. Bij het CDA zijn de meningen verdeeld. Een flink deel van deze fractie zou liever met de christelijke partijen in zee gaan. Het probleem met D 6 6 is dat de ze partij inhoudelijk veel meer eisen stelt dan de twee christe lijke partijen. Die stellen zich volgens CDA'ers en WD'ers heel meegaand en bescheiden op. Fractievoorzitter Rouvoet van de ChristenUnie en zijn collega Van der Vlies van de SGP toon den zich gisteren na afloop van een geprek met CD A-leider Bal kenende en WD-voorman Zalm positief gestemd. Beiden zeiden geen onoverkomelijke struikelblokken te zien voor de vorming van een kabinet. Van der Vlies voegde er aan toe D66 graag te willen aftroeven als hij de kans krijgt, omdat hij weinig op heeft met de standpunten van die partij. Balkenende en Zalm praten maandag met D66 verder. CDA en WD kijken met enige span ning uit naar dat gesprek, om dat de onderhandelingen met D66-leider Dittrich donderdag nogal stroef verliepen. Dittrich was ontevreden over de tege moetkomingen die CDA en WD wilden doen. Die twee partijen zijn wel bereid extra geld voor onderwijs uit te trekken, zoals D66 eist, maar naar de smaak van Dittrich nog niet voldoen de. Ook over democratische ver nieuwing, een ander speerpunt van D 6 6zijn de partij en het nog niet eens. CDA en WD hebben gezegd te willen praten over de gekozen burgemeester en een wijziging van het kiesstelsel, maar niet over de invoering van het correctief referendum, iets waarvoor D66 al sinds zijn op richting pleit. In tegenstelling tot Christen- Unie en SGP, die vooral positie ve signalen uit de achterban ontvangen, vinden veel D66- aanhangers dat de partij niet in een kabinet met CDA en WD moet stappen. De fractie weet zich in zijn opstelling echter wel gesteund door het partijbestuur. ANP BLESDIJKE - In de Friese plaatsen Blesdijke en Elsloo zijn gistermiddag monumen ten onthuld bij twee voormalige jodenkampen. Deze lagen net over de grens met Drenthe. Ben Pijnappel is één van de weinigen die Elsloo overleefde. Hij onthulde het monument daar. Overlevende Sjaak Stibbe (rechts op de foto) deed dat in Blesdijke. De Stichting Joodse Werkkampen in Friesland en Drenthe nam het initiatief voor de monumenten. Sinds vorig jaar staan er al gedenktekens bij de werkkampen Diever en Fochteloo. foto Siep van Lingen/GPD AALDEN - Een 30-jarige uitge procedeerde asielzoekster uit Angola is al ruim een week zoek. Ze heeft haar drie minderjarige kinderen achtergelaten in het asielzoekerscentrum (azc) in het Drentse Aalden. De vrouw verliet op 17 april het azc om in Brussel documenten op te halen voor haar terugreis naar Angola en is sindsdien spoorloos. De vrouw is als ver mist opgegeven bij de politie, die een opsporingsverzoek heeft uitgevaardigd. Een politiewoordvoerder zei gisteren dat er niet wordt ge vreesd voor een misdrijf. „We verwachten dat ze er tussenuit is geknepen en in de illegaliteit is verdwenen" Volgens hem zijn de kinderen jonger dan twaalf jaar. ANP I, PmT5 d£ wuO Ev&M QE_ Kop HouV TAhl I KUKJ/V£jV GENIETEIV VAN tJ^SriL-EEL van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Bij de con structie van de balkons van het Maastrichtse appartementen complex Patio Sevilla is een grove fout gemaakt. Dat zei gis teren P. Smeets van het gelijk namige Limburgse bouwbedrijf dat het complex bouwde. „We weten niet wie of hoe, maar we willen de onderste steen bo ven hebben", aldus Smeets. Vijf balkons van het complex in Maastricht stortten donderdag avond naar beneden. Een man (64) en zijn echtgenote (58) kwamen daarbij om het le ven. Burgemeester Leers van Maas tricht zei in een reactie op de uit latingen van Smeets dat als blijkt dat de balkonconstructie in Patio Sevilla structureel on veilig is, dit consequenties heeft voor het hele land. Volgens Smeets is de ophanging van de balkons niet iets typisch-Lim- burgs, maar wordt het systeem overal in Nederland toegepast. Hij kon niet zeggen of er in het Maastrichtse complex afwij kende materialen zijn gebruikt. Leers en wethouder Volkshuis vesting Hazeu menen dat Bouw- en Woningtoezicht van de Limburgse hoofdstad geen fouten heeft gemaakt bij de bouw van appartementencom plex Patio Sevilla. Volgens de bestuurders heeft de gemeentelijke dienst goed werk verricht. Zij maken zich geen zorgen over het strafrechtelijk onderzoek dat justitie uitvoert naar de oorzaak van het drama. „Ik kan garanderen dat alle bouwinspecties door de ge meente goed zijn verlopen", zei burgemeester Leers gisteren. Donderdagavond rond zeven uur kwamen de vij f balkons van complex in de nieuwbouwwijk Ceramique in 15 seconden naar beneden. De slachtoffers woon den op de vierde verdieping. Ze werden bedolven onder 50 ton puin. Het pand was nog geen half j aar in gebruikTNO is vrij - dag begonnen met een bouw kundig onderzoek naar de in storting. De leverancier van de balkons is Granito Betonindustrie uit het Limburgse Ittervoort. De direc teur van het bedrijf zei gisteren het volste vertrouwen te hebben in het systeem waarmee de bal kons zijn opgehangen. Het wordt volgens hem al jaren ge bruikt in binnen- en buitenland. De zogeheten iso-korven, waar mee de balkons aan het gebouw hangen staan als betrouwbaar bekend, zei de directeur. „Er zijn veel mindere systemen in de handel." De verslagenheid bij de bewo ners van het appartementen complex en de buurt was groot. Bewoners van vijftig woningen in Patio Sevilla mogen voorlo pig niet terug naar hun flat. Ze worden opgevangen in een ho tel. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3