Doornik/T ournai ANWB-dochter FOX lonkt naar reizende single W5 Archeon GTI Zand Atelierroute Oman Cruisegevoel \ïum zaterdag 26 april 2003 Oppermachtig Rubens Ruzie Een Franse verrassing in België Volgens Shakespeare zou de naam er niet toe moe ten doen. 'Ook al zou een roos anders heten, dan nóg geurt hij even zoet', schreef de En gelse bard met verpletteren de logica. Maar dan wandel je door de straten van wat je altijd Doornik hebt ge noemd. En kom je al ras tot de conclusie dat het toch echt Tournai behoort te zijn. Jawel, we zijn hier nog steeds in België. Maar kan het Franser? Op weg naar Tournai al, slaat de verwarring toe. Bij Rui en fiets je nog langs de Schelde; vijf minuten verderop is het zo maar de Escaut. Geen schemer gebied, niet een kilometer of wat wennen - nee pang: hier spreekt men Frans! De Kware- mont, fameus obstakel in de Ronde van Vlaanderen ligt nog net op het randje. Drie kilome ter zuidelijker al zijn we in Wal lonië. En allez hè?, daar stuur je de coureurs natuurlijk niet doorheen tijdens de hoogmis van het Vlaamse wielerleven. Zo zou trouwens iedereen die vanuit het noorden komt, naar Doornik, pardon Tournai, moe ten reizen. Eerst een stuk - kan alleen op de fiets - over het langs de Schelde leidende jaagpad en dan links uit de flank, recht streeks de Vlaamse Ardennen in. Dit is het België van Karei Van Wijnendaele. Bedenker van de Ronde van Vlaanderen, maar bovenal de man (Joris Jacobs in 'Het Nieuwsblad' van 17 april 1965) 'die zijn volk leerde lezen'. De Koppenberg, de Kortekeer, de Oude Kwaremont; het zijn drie lieflijke met woeste kassei en bezaaide hellingen die ogen blikkelijk doen terugdenken aan die onvergetelijke, al dui zend keer geciteerde regel van Van Wijnendaele: 'Toen schru- welden onze wegen nog de el lende uit van hun bestaan en spraken de taal van Arm Vlaan deren.' Tournai is vanaf die verrukke lijke heuveltoppen nog niet te zien. Wel het stil golvende land met daarin de grote, witte boer derijen, de huisjeS en de kerk spitsen van Zottegem, Ronse en - bij helder weer - ook Kortrijk. Waar ligt Wallonië? Dat bereik je van de één op de andere mi nuut, als je vanaf de Kluisberg het kleine Orroir binnen dok- kert. En vervolgens naar Escan- a ff les, Pottes en Herinnes fietst. Daar, bij dat laatste plaatsje, in een bocht van de rivier, doemen totaal onverwacht, de vijf to rens op van de kathedraal van Tournai. Hoog, grijs en opper machtig. Dat overkomt een mens natuur lijk wel vaker. Dat hij zoiets in drukwekkends ziet, dat hij er onmiddellijk naar toe wil. Voor de kathedraal van Tournai geldt dat in dubbele mate. 'De mooi ste van België' leert het mee gevoerde reisboek (in dit geval de Agon Cultuur Reisgids Bel gië en Luxemburg) 'en mis schien wel de belangrijkste in de Nederlanden'. Kan best we zen, maar nu even niet. Ja, de afsluiting van het koor (doks aal, blijkt zoiets te worden ge noemd), uitgevoerd in Ant werpse renaissance doet de mond openvallen van bewonde ring. Maar meteen nadat de Unesco het godshuis tot werel derfgoed had uitgeroepen (in 1999) werd er begonnen aan een grootscheepse restauratie. En een jungle van aluminium bouwsteigers maken zelfs dit interieur, waarin de Notre Da me van Parijs twee keer past, er niet mooier op. Snel naar buiten daarom maar weer. Naar de pretentieloze op gewektheid van de in mei 1940 volledig plat gebombardeerde en vervolgens met zorg her bouwde Grand Place, een drie- De vijf torens (oorspronkelijk moesten het er negen worden) van de kathedraal van Tournai met op de voorgrond de Gatenbrug. foto Rob van den Dobbelsteen/GPD hoekig plein omzoomd door talloze estaminets, eethuisjes en slechts een enkele winkel. Als we in de herberg waar we een café filtre drinken voorzichtig onze teleurstelling spuien over de buik van de kathedraal, vraagt de waard: 'Heeft u die Rubens gezien?' Zo zie je maar weer, ga nooit af op een eerste indruk. Bij het tweede bezoek - een kwartier later - blijven we zó lang hangen voor het in een vergeten hoekje hangende schilderij van de Vlaamse mees ter ('De verlossing van de zielen uit het vagevuur', je komt ogen te kort), dat we te laat zijn voor de afspraak met Frans Sin- ke. Ernstige gevolgen heeft dat ge lukkig niet. Sinke haalt de ver loren tijd makkelijk in. Spring vooral een gat in de lucht als het Office du Tourisme hem aan wijst om u te vergezellen tijdens uw ontdekkingstocht door Tournai, maar trek wel uw hardloopschoenen aan. De in Yerseke geboren Sinke, bouwde - sinds hij naar België verhuisde - zo'n passie op voor zijn stad, dat niets onbesproken mag blij ven, alles moet gezien worden. Hij rent als een marathonloper door straten en stegen en zelfs de 257 treden naar de omloop van het 70 meter hoge Belfort krijgenhem niet klein. „Wat een uitzicht hè?", juicht hij eenmaal boven aangeland, „die toren staat hier al vanaf liet eind van de 12e eeuw. Het is de oudste van het land." De oudste, de mooi ste, de gaafste! Waar in België hoor je die woorden vaker dan in Tournai? Dat kan je zo hebben, dat je totaal niet van gobelins houdt. Maar dan zie je in het Museum voor Tapijt- en Textiel kunst het zinsbegoochelende 'De hongersnood van Jeruza lem' en merk je dat je dat oor deel toch op z'n minst enigszins zal moeten nuanceren. „Had u daar echt nog nooit iets van ge hoord of gezien?", vraagt Sinke. En opnieuw verbaast hij zich oprecht over die 'relatieve onbe kendheid' van Tournai. Maar is het niet zo, dat de stad juist daardoor zo verrast? Zonder meer. Neem alleen al de geschie denis. Sinke kletst er met gemak een uur over vol. En laat in wil lekeurige volgorde namen val len van nauw met de glorie van Frankrijk verbonden dames en heren als Clovis, Lodewijk XIV, Jeanne d' Are, Karei VII, Frans I en Phillipe August. De gids: „Dat zie je er nu misschien niet meer zo aan af, maar voordat Clovis zijn hof in de 6e eeuw overbracht naar Parijs, was Tournai zelfs de hoofdstad der Franken. Ik bedoel maar. We hebben niet voor niets zoveel kunstschatten. Toch mag niet alles worden her leid tot die roemrij ke geschiede nis. Want dat Victor Horta juist voor Tournai zo'n aanvallig Mu seum voor Schone Kunsten ont wierp, was domweg het gevolg van een pesterijtje, ontstaan uit een knetterende ruzie tussen verzamelaar Henri van Cutsem en zijn woonstad Brussel. In Tournai zijn ze er blij mee. Want welk provinciestadje kan geu ren met onbedaarlijk mooie doeken van beroemde schilders als Manet, Rubens, Seurat, Mo net en Ensor? Niettemin: ook hier verrast Tournai. Want hoe bekend en bejubeld het in dit museum hangende 'Argentueil' van Manet ook moge zijn; de echte verbazing komt pas bij het zien van het portret dat Emile Claus maakte van zijn vrouw. En dan moet het gevoelige 'Meisjes in Schoore' van Theo dore Verstraete - even verderop - nog komen. Rob van den Dobbelsteen Beeld van een tekenende Rogier van der Weyden die in Tournai werd geboren. foto Rob van den Dobbelsteen/GPD Tournai (Doornik) ligt op ongeveer 300 kilometer van Amster dam. Aanbevolen route: E17 Antwerpen - Gent - Kortrijk - E427Tournai. De stad ligt aan de spoorlijn. Tournai heeft meerdere hotels variërend van luxueus (vier sterren) tot eenvoudig (een ster). Ook is er een jeugdherberg, een camping en meerdere chambres d'hötes. Het aantal restaurants in Tournai is legio. Door het Office du Tourisme is een rondleiding uitgezet die circa anderhalf uur duurt. Ook vertrekken er vanuit Tournai boottochten over de Schelde. De kathedraal wordt als de mooiste van België beschouwd, maar van het interieur is wegens een intensieve restauratie helaas weinig te zien. Hoogtepunten: een schilderij van Rubens en het doksaal. In de schatkamer van de kathedraal staat één van de zogeheten 'zeven kunstwonderen van België', het door Nicolaas van Verdun gemaak te schrijn van Onze Lieve Vrouwe Het Museum voor Schone Kun sten is op zich zelf al een bezoek waard. Het is één van de latere meesterwerken van de architect Victor Horta. De permanente ex positie met schilderijen van onder meer Rogier Van der Weyden Louis Gallait, Monet, Seurat en Van Gogh past daar uitstekend in. Alle musea (waaronder onder meer ook nog met Museum voor Folk lore en het Museum voor wapens en militaire geschiedenis) zijn met uitzondering van dinsdag en op feestdagen dagelijks geopend en de entreeprijzen lopen uiteen van 1 tot 3 euro per persoon. Verdere highlights zijn onder meer het Belfort (het oudste van België), de Gatenbrug (pont des Trous), het Stadhuis (sleutel voor de crypte bij de balie), de op de Grand Canyon lijkende steengroeve van de CCB aan de Brusselse Steenweg (vier kilometer buiten Tournai) en de oudste Romaanse huizen van België aan de rue Barre-St-Brice. Verdere informatie: Office du Tourisme, 14 Vieux marché aus pote- ries, B-7500 Tournai, tel. 0032 - 69 22 20 45 en/of internet www.tournai.be In Nederland: Belgische Verkeersbureau voor Brussel en de Arden nen, Postbus 2324, 2002 CH Haarlem, telefoon 0900 - 202 01 07 en/of e-mail belgisch.verkeersbureau@wxs.nl Het valt, ook in de reiswereld, niet mee om wat nieuws te bedenken. Er is bijna geen plek je op de wereld meer waar je als toerist niet heen kan, dus moet verbreding van de markt in het aanboren van nieuwe, specifie ke doelgroepen gevonden wor den. 2003 lijkt het jaar van de 'single' te worden, de alleen staande, alleengaande, de 'solo', hoe je het ook maar wilt noe men. FOX Vakanties heeft begin dit jaar een speciale 'Single, maar niet alleen-gids' uitgebracht. De gids is niet gericht op jonge ren, of senioren, maar op de groep tussen de 25 en 55 jaar, die 'single', maar toch met anderen en dan géén stéljetjes, comfor tabel op reis wil naar een bij voorkeur verre bestemming en geen fikse toeslag wil betalen voor een kamer. En dat hóeft bij FOX dan ook nietAls j e zelf een reisgenoot regelt waarmee je een kamer wilt delen kun je zelfs korting krijgen! „Nu, na drie maanden ervaring met dit Single-programma, hebben we besloten om er defi nitief mee door te gaan", zegt Dick Broeke, directeur-eige naar van ANWB-dochter FOX Vakanties in Nieuw-Vennep. „Ondanks de moeilijke tijden voor de reisbranche loopt het zo goed, dat we al heel wat reizen van de aantekening 'gegaran deerd vertrek' hebben kunnen voorzien. Ja, de single-reizen... we hebben het een paar jaar la ten broeden, maar dit jaar zijn we er toch serieus mee begon nen. En we wisten dat zoiets dan in een paar maanden slaagt, of niet. En nu, na die drie maan den, hebben we gezegd: dit gaat een heel groot succes worden. Al kan dat uiteraard niet een- twee-drie." Het gunstige onthaal van de sin gle-gids heeft behalve tot een behoorlijk aantal boekingen ook al geleid tot de organisatie van een eerste FOX-singledag op zondag 27 april (morgen) in het Reistheater van deze tour operator in Nieuw-Vennep. Duizend mensen hebben zich er al voor aangemeldmaar er kun nen er nog veehpeer bijBroeke: „Ik ben blij dat het absoluut niet alleen om jongeren of ouderen gaat, integendeel. En blij ben ik ook dat onze boodschap dat dit beslist geen dating-reizen zijn, goed en duidelijk is overgeko men. We willen met die singles gewoon mooie reizen maken, ze samen met andere alleengaan- den op een ongedwongen ma nier op vakantie laten gaan." Nu lijkt het er misschien op dat die gigantische reismarkt van 2,5 miljoen singles door FOX voor het eerst ontdekt is, maar dat is niet helemaal waar. Er waren al reizen voor jongere singles (My Way bijvoorbeeld) en zeker ook voor senioren, mensen van boven de 55. KRAS Ster brengt al jaren een speciale 55+ gids uit. Arke ook. En er is een kleinere reisorganisatie als de Stichting Senior Vakantie Plan, die ouderen altijd met twee vrijwilligers waarvan een verpleegkundige is, op reis stuurt. Er zijn ook organisaties, die speciaal voor senioren over winteringsvakanties, 'all over the world', aanbieden. Maar eveneens is er, al sinds jaar en dag, een Vereniging Vakantie Partners in het Brabantse Rijs wijk, die alleengaanden en een oudergezinnen met elkaar in contact wil brengen, zodat ze samen met elkaar op vakantie kunnen gaan. Een club, opge richt door Paul Borsboom, een voormalig automatiseringsad viseur, met 3000 leden, in leef tijd variërend van 19 tot 91 jaar, met een gemiddelde leeftijd van 47 jaar. De WP geeft onder meer een Solovakantiegids uit, waarin onder meer enkele tien tallen reisorganisaties staan vermeld, die in meer of mindere mate voldoen aan de criteria die de vereniging heeft gesteld om het predikaat 'Alleengaande- vriendelijk' te krijgen. KRAS Ster (Borsboom: „Die hebben gezegd dat ze het dit moeilijke jaar wat rustiger aandoen met betrekking tot deze groep reizi gers.") en FOX („Hebben niet gereageerd op m'n verzoek om hun gids toe te sturen.") staan daar trouwens niet in. Rob de Vries In het Archeon, bij Alphen aan de Rijn, wordt op zaterdag 3, zondag 4 en maandag 5 mei een vijftiende-eeuws legerkamp opgeslagen. Door de groep Het Gelres Overkwartier zal het kampleven uit dat tijdperk ge demonstreerd worden, met ka nonnen, knijpbusssen, exerci ties, rechtspraak en dergelijke. Ook wordt getoond hoe er in die 15e eeuw gevochten én gewerkt werd. Ook de daarop volgende week ends staan in het teken van een bepaald thema: Napoleon op 10 en 11 mei, Oude Rituelen op 18 mei, een Middeleeuwse Jaar markt op 25 mei en een Western Weekend van 29 mei t/m 1 juni. Meer info: tel. 0172447744 of website www.archeon.nl of www.gelresoverkwartier.nl GTI-fans kunnen op zater dag 3 en zondag 4 mei te recht op een speciale GTI-beurs in het Autotron in Rosmalen. De nieuwste snufjes zijn er te zien, er worden demonstraties en clubpresentaties gegeven en wedstrijden gehouden. De toe gang tot de beurs kost 10 euro voor volwassenen, kinderen tot en met 11 jaar kunnen gratis naar binnen. Voor wie met openbaar vervoer komt is het Autotron vanaf het NS-station Rosmalen met bus of Treintaxi bereikbaar. Meer info: tel. 0735233300 of website www.full-speed.nl Op maandag 5 mei begint op het Strand in Scheveningen het traditionele 'Sandsculptu- re-festival'. 'Carvers' uit de hele wereld zullen opnieuw strijden om de prijs voor het mooiste zandkasteel. De toegang tot dit evenement, dat dankzij de im posante bouwwerken die uit zand 'gehouwen' worden altijd veel publiek trekt, is gratis. Het Scheveningse Strand is vanaf Station Den Haag Centraal met tram of bus bereikbaar. Meer info: tel. 0900-3403505 of website www.scheveningen.nl Dertig professioneel werken de beeldende kunstenaars uit Apeldoorn zullen op zater dag 10 en zondag 11 mei mee doen aan de tweejaarlijkse Open Atelierroute, die dit keer voor de vijfde keer wordt ge houden. De route kan afgelegd worden per auto, te voet of per fiets. Vijf van de 30 kunstenaars heb ben een fiets veranderd in een (rijdend) kunstwerk. Deze kunstfietsen worden bij de start van het evenement, op vrijdag 9 mei, onthuld. En zo'n kunstfiets is nog te winnen ook, want sa men met 19 andere recente kunstwerken wordt een kunst rijwiel onder de bezoekers ver loot. Meer info: website www.ateliersapeldoorn.nl In het Bijbels Openluchtmuse um in de Heilig Landstichting bij Nijmegen is de expositie Vor stelijk geschenk uit het Sulta naat Oman van start gegaan, die draait om een indrukwekkende collectie cadeaus, waaronder kleding, boten, zilveren dolken, parfumflesjes, bruidsornamen ten, wierookbranders en kame- lenzadels. Traditionele muziek instrumenten uit Oman, zoals trommels, de doedelzak en de rabaha, staan opgesteld bij de afdeling 'feest', net als objecten die horen bij de koffieceremo- nie. De expositie duurt nog tot en met 2 november; het museum is dagelijks open van 9 tot 17.30 uur, de toegang is 8 euro, kinde ren betalen de helft. Meer info op website www.bij- belsopenluchtmuseum.nl of op telefoonnummer 0243823110. DFDS, de ferrymaatschappij tussen IJmuiden en het En gelse Newcastle, houdt in het kader van de Week van de Zee op zaterdag 24 mei Open Huis of in dit geval Open Schip. Bezoe kers kunnen die dag gratis een kijkje aan boord van de 166 me ter lange cruiseferry nemen. Aan de Felison Terminal aan het Sluisplein in I Jmuiden is het op stappunt, de deuren van het cruiseschip zijn van 11 tot 15 uur geopend. Meer info op website www.dfdsseaways.nl of www.weekvandezee.nl ""•''''«Aiw.i Mlö

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33