EC Recreatieteam Naar het graf van de laatste schoolmeester van Nederland arke niks aan je hoofd W3 Architectuur Varen Turf Groningen Raadselen zaterdag 26 april 2003 Turfmakers leef groot-leef vrij FREEDOM PARADISE De kinderen zien ons als vriendin Zondagochtend, half elf. Het recreatieteam van camping Westhove in Aagte- kerke draait op volle toeren. Tussen de veertig en vijftig kinderen springen in de re creatiezaal rond op accorde- onmuziek. Op de tafels staan bakjes met verf. Vanochtend staat eierenverven op het programma. Camping Westhove is een ty pische familiecamping. Met een restaurant, supermarkt en overdekt zwembad speelt deze camping duidelijk in op de markt van de luxe-minnende kampeerder. Bij de service van deze vijfsterrencamping hoort ook een recreatieteam. „We hebben tijdens het hoogseizoen, feestdagen en korte vakanties zoals Pasen, Hemelvaart en Pinksteren altijd een recreatie team", vertelt A. Leij dekkers, eigenaar van de camping. „Het team is vooral bedoeld om de kinderen te vermaken. Want - het is een bekend gezegde - als de kinderen het naar de zin heb ben, hebben de ouders ook ple zier." Als de kinderen zijn uitgedanst gaan ze aan de tafels zitten en recreatiemedewerkers Quirine Furster en Mirella Kosterman delen eieren uit. Binnen een mum van tijd zitten niet alleen de eieren maar ook de kinderen van top tot teen onder de verf. Met engelengeduld stropen Quirine en Mirella mouwen van truitjes op, dopen kwasten in de verf en beantwoorden de be langrijkste vraag van die och tend: wat gaan we straks doen. „Is er vanavond ook disco?", wil een meisje weten. Ze is diep te leurgesteld als blijkt dat er die avond een speurtocht is georga niseerd en geen disco. Het ge zicht van het meisje klaart pas weer op als haar moeder belooft dat ze bij die speurtocht ook haar mooie, nieuwe kleren aan mag. Quirine en Mirella houden on dertussen de kinderen scherp in de gaten. Een vallend ei wordt gered en een jongetje krijgt uit gelegd hoe hij ook de onderkant van zijn ei kan verven. „Gewoon een stukje wc-rol op de boven kant zetten en dan omkeren, dan staat 'ie op z 'n kop De kleine Belgische Kee gaat helemaal op in het verven van haar eitje. Geconcentreerd smeert de bijna tweejarige dik ke klodders donkergroene en donkerblauwe verf op haar ei tje. „Ze zit in haar sombere pe riode", verklaart opa de donke re kleuren op het ei. Dat de sombere periode snel overgaat blijkt als opa het verfbakje draait: plots liggen geel en wit binnen handbereik. Quirine en Mirella werken voor Top-recreatie uit Middelburg. Dit bedrijf levert sinds vier jaar recreatiemedewerkers aan campings door heel Nederland. „We kunnen niet alleen perso neel leveren. Voor ongeveer de helft van onze klanten beden ken we ook het recreatiepro gramma. Dat is dan helemaal toegespitst op de aard van het bedrijf. Als de campings er om vragen kunnen we zelfs bemid delen in activiteiten voor vol wassenen zoals workshops ba tik of natuurtochten", zegt P. Brouwer, eigenaar van Top- recreatie Top-recreatie heeft dit jaar on- kers hebben een opleiding die gericht is op werken met kinde ren. Daarnaast krijgen de aspi rant-recreatiewerkers een trai ningsweekend. Brouwer: „Sommige mensen komen aan bij het trainingsweekend en vragen meteen waar de drank geveer 300 medewerkers op de verschillende campings. Omdat het bedrijf zich richt op recrea- tiewerk voor kinderen worden de medewerkers daar ook op ge selecteerd. De meeste medewer- staat en willen roken en slikken. Die gaan dus direct weer met de bus terug naar huis. Quirine en Mirella volgen in het midden van het land een oplei ding voor kinderopvang. Vorig jaar wilden ze samen op vakan tie maar ze hadden geen geld. Daarom besloten ze maar te werken in een recreatieve omge ving. Vier weken recreatiewerk op een camping in Burgh- Haamstede. „Het is leuk werk en niet zo moeilijk", vertelt Qui rine. „Kinderen die niet mee willen doen komen niet. We ac cepteren namelijk geen kinde ren die hier door de ouders ge dumpt worden, we zijn geen crèche." Quirine en Mirella heb ben het druk met het recreatie- werk. „We zijn de hele dag in touw, van 's ochtend vroeg tot in de avonduren." Ze wonen tijde lijk in een stacaravan op de camping. „Nu is dat geen enkel probleem. Maar vooral in de zo mer, als je langer achter elkaar op een camping staat, heb je geen moment meer voor jezelf. De kinderen beschouwen je ge woon als hun vriendin, iemand met wie ze kunnen spelen. Ze staan om de haverklap aan de deur. Maar ach, dat is ook wel weer leuk", vertelt Mirella. Quirine en Mirella werken deze zomer niet op de camping in Aagtekerke want ze willen nu zelf op vakantie. Een ander team zal de honneurs waarne men want het motto op Westho ve spreekt voor zich: 'kinderen uit de tent houden, dat is onze bedoeling'. Melita Lanting We kennen ze allemaal: de grote toeristische trekkers van Nederland. Maar er is meer, veel meer, te beleven in vaak de kleinere plaatsjes van ons land. Blokzijl, Baarlo en Muggenbeet bijvoorbeeld. Dan kom je van zelf bij J. de Dood (1833-1892), de 'laatste schoolmeester van Nederland.' Wie de vergankelijkheid van het leven aan 'den lijve' wil onder vinden, die make een tocht naar het monumentale Blokzijl en doet en passant de buurtschap pen Baarlo, Nederland (ja, écht het bestaat) en Muggenbeet aan. De gevelstenen van Blokzijl en de grafstenen op het kerkhof van Baarlo, ze lijken in al hun wijs- én zwaarmoedigheid een logische verbinding met elkaar te hebben. De teksten zijn soms zo 'zwaar' dat je er gebukt onder zou gaan. Maar als opbeurende tegenhanger is daar dan óók - bijvoorbeeld - de regionale VW die wervend vanaf haar affiches roept: 'De Kop van Overijssel: Verrassend Veelkleurig.' Zo is het maar net, want wie ge niet er niet van de pracht en praal van de talloze Hendrick de Keyser-panden, de nauwe glop- pen in hartje-Blokzijl, de be faamde Sluis (bij 'Kaatje'), de weidse Kolk-met-kanon ener zijds en anderzijds de prachtige vergezichten in nationaal park De Weerribben (3500 hectare) waar we hier tegenaan zitten. Een 'dagje Blokzijl en omge ving' brengt je van de diepste melancholie even zo vrolijk naar de toppen van gelukzalige blijdschap. Neem Hotel-Café-Restaurant De Weide, aan de Zeedijk 1. Op deze zonnige donderdagmorgen zit uitbater Geert van Ens (75) aan de stamtafel met Evert-Jan van Benthem (83). Al 57 jaar zwaait Geert de scepter vanach ter zijn houten toog. Glimla chend wijst hij op de gevelsteen, zichtbaar in het pand aan de overkant: Leeft vromelick - 1630. Goed lezen, waarschuwt Geert goedmoedig: „Veel mensen le zen: 'leeft vrolick.' En die twee letters, da's toch een heel ver schil." Al gauw komt het gesprek op nog een andere gevelsteen die we aantroffen op onze wande ling door het statige vesting stadje Blokzijl. Hoog inhetfraai gerestaureerde pand aan de Kerkstraat 26 staat daar: Haet en Nit sol wel verdvinen dat elck hem moidt met het sine. Peinzend proberen we de bete kenis te ontraadselen: 'Wees te vreden met wat je hebt?' „Komt aardig in de buurt", zegt Evert- Jan van Benthem. De letterlijke betekenis: „Haat en Nijd zullen verdwijnen als iedereen zich be moeit met het zijne." Dan verhaalt Geert van Ens over de begraafplaats in Baarlo, hier ruim een kilometer van daan. Daar zou een grafsteen staan van de 'laatste school meester van Nederland.' Bij de poort van het eeuwenou de kerkhof biedt een vergeeld pamflet informatie: 'In 1336 zou bij de Baerle Sijle Baarlo- se sluis) een veldslag tussen de Geldersen en de Friezen gele verd zijn, die de Friezen verlo ren.' En dan - het staat er bijna achte loos - 'Waarbij 2000 doden vie len.' Tweeduizend doden, hier in deze vredige omgeving waar tientallen ganzen de weilanden 'begakken' Verwonderd én nieuwsgierig gaan we op zoek naar die éne grafsteen en jawel, daar is-ie: 'Hier rust het stof'lijk overschot van J. de Dood, geb. te Steen- wijk 6 april 1833, overl. te Ne derland, 23 januari 1892, in le ven H. de S. te Nederland.' H. de S.? Tja, dat moet wel Hoofd der School zijn. Een paar honderd meter verder ligt het daar in al zijn verstilde schoonheid: de buurtschap Ne derland. Geen school meer te bekennen, vijf, zes boerderijen slechts én een ANWB-informa- tiebord: 'Overijssel ligt in Ne derland, maar Nederland ligt ook in Overijssel.' En: 'In de 19e eeuw was de ne derzetting veel groter. Het dorp bestond destijds uit drie delen: Noord-Belt, Nederland en Zuid-Belt. Er was een eigen school waar J. de Dood, overle den in 1892, de laatste school meester was. De bevolking leef de van de vervening maar toen die activiteit langzaam op schoof richting Wetering en Ka- Het graf van J. de Dood, de laatste schoolmeester van Nederland. foto Ron Nagtzaam/GPD lenberg verplaatsten de verve- ners, de turfmakers en de school zich ook.' We verlaten Nederland en zet ten koers naar Muggenbeet waar een horecea-stop wel móet eindigen in de eeuwenoude ge lagkamer van het bruine café Geertien, vroeger het 'trefpunt' van turfmakers, handelaren, schippers, vissers, boeren en riettelers, nu dé pleisterplaats van watersporters, fietsers en schaatsers. Ook hier weer een wijze les aan de wand: 'Wat va der doet is nimmer goed, wat va der zegt is altijd slecht. Maar er wordt zo vaak vergeten dat van vaders centen wordt ge geten.' Zo keren we terug, aan het einde van een fraaie winterdag, in Blokzijl, waar een laatste rond gang door het stadje nieuwe wijsheden op oude gevelstenen oplevert. Zoals bijvoorbeeld die in het vroegere Maurits Wees huis, nu restaurant Prins: 'Uit liefde, door liefde, tot liefde.' Welk een onbaatzuchtigheid spreekt hier uit en wat dan te denken van die andere tekst op een grafsteen in het kerkhof van Baarlo: 'Tot den morgen der op standing rust alhier het stof lijk omhulsel van Pieter Buisman (1836-1911). Het sterven was voor hem gewin.' Laten we eindigen met een vro lijker wijsheid, opgetekend uit de mond van Evert-Jan van Benthem: „Het is overal mooi, zeker hier in Blokzijl, als je het maar wilt zien." Nico Hoffer Blokzijl is goed bereikbaar, ook per openbaar vervoer. Vanaf station Steenwijk buslijn 75. In formatie: 0900-9292. Meer toe ristische informatie: VW-Giet- hoorn: 0521-316248/362111. Natuuractiviteitencentrum Os- senzijl, Hoogeweg 27, 0561- 477272/477743. Op architectuurgebied valt er in Amsterdam zo langza merhand echt wel wat meer te bekijken dan de grachtengor del. Zo zijn er op de 'eilanden' langs het IJ, zoals het Java- en KNSM-eiland, opvallende staaltjes eigentijdse architec tuur te zien, en hetzelfde geldt voor nieuwbouwprojecten in de oostelijke binnenstad. Amster dam wil zich de komende jaren dan ook nationaal en interna tionaal profileren als belangrij ke architectuurstad; 2004 wordt dat betreft zelfs een themajaar, waarin bezoekers van de hoofd stad kennis kunnen maken met architectonische meesterwer ken uit het (soms verre) verleden én het heden. Allerlei evenementen, die er in dat kader plaatsvinden, zijn ge bundeld in de gratis brochure Amsterdam Architectuur 2003. De brochure is verkrijgbaar bij VW's, musea en hotels. Meer info op de websites www.lekkerweg.nl en www.visitamsterdam.nl Het vaarrouteboek 'Varen door de Kop van Overijssel' is uit. In het boekwerk wordt de Kop van Overijssel geïntrodu ceerd als nieuwe vaarroute in het concept Nederland Water land. Onder deze noemer stimu leren regio's het gebruik van toeristische voorzieningen op de wal, tijdens onderbrekingen van het varen. Het boek kost 11,50 euro en is verkrijgbaar bij VVV's, ANWB's en boekwin kels. Komende maand wordt een begin gemaakt met een uniek internationaal kunstpro ject waarin turf, met andere na tuurlijke materialen, een be langrijke rol speelt. Dat gebeurt in een nog origineel hoogveen gebied, naast het Veenpark in Barger Compascuum, vlakbij Emmen. Vijftien kunstenaars uit Neder land, Japan, Noorwegen, Duits land, Frankrijk, Engeland en Peru zullen daar op 20 mei aan de slag gaan. Ze creëren kunst op basis van die turf. Als alles klaar is wordt het tentoonge steld, van 6 juni tot 1 december. Om alles - gratis - te kunnen be kijken moet je zo'n 5 kilometer wandelen over het Peatpolis- terrein. Behalve de kunstwer ken zie je onderweg ook het ori ginele hoogveen-terrein, een authentieke schaapskooi met Drentse heideschapen en de monstraties turfsteken door vroegere veenarbeiders. Meer info op websites www.peatpolis.nl en www.veenpark.nl Hoewel Groningen bepaald geen provincie is die heel grote aantallen toeristen trekt, waarderen de mensen die er wél komen het toeristisch product Groningen toch met een dikke 7 Dat blijkt uit een onderzoek dat vorig jaar werd gehouden onder 3500 toeristen, die in Gronin gen, Friesland of Drenthe op be zoek waren. Friesland en Drenthe zijn wel uitgesproken toeristische pro vincies en die scoren dan ook goed, met rapportcijfers van tussen de 7,5 en 8 van zowel dag als verblijfstoeristen. Gronin gen krijgt een 7,4 van de dag toeristen en een 7,7 van de verblijfstoeristen. De geënquê teerden geven trouwens wel aan de toeristische faciliteiten, en dan met name de slechtweerac- commodaties, in het Noorden voor verbetering vatbaar te vin den. Hoe bouwden de Egyptena- ren hun kolossale pirami des? Het is zo'n vraag waarop je normaal gesproken eigenlijk geen antwoord weet. Dat ant woord wordt echter vanaf 24 mei in Interlaken, in het Zwit serse Berner Oberland, gegeven in een nieuwe attractiepark, het Mystery Park. Het park presenteert op multi mediale wijze de grote en nog al tijd niet verklaarde raadselen van de wereld, zoals de bouw van de piramide van Gizeh in Egypte. Het park is ontstaan naar een idee van bestsellerau teur Erich von Daniken. Het be staat uit 7 paviljoens op een ter rein van 70.000 vierkante meter De entree voor volwassenen gaat 32 euro kosten. Meer info op website www.mysterypark.ch foto Ruben Oreel Quirine Furster (links) en Mirella Kosterman van het recreatieteam: „We doen het voor de kinderen. Vertrekdata vanaf Amsterdam Vërkeersdag Reisduur in dagen 01 opf t/m 05 jun 2003 woensdag vrijdag 9 dagen 16 dagen 06 jun t/m 19 aug 2003 woensdag vrijdag 9 dagen 16 dagen 20 aug t/m 31 okt 2003 woensdag 8 vrijdag 9 dagen 16 dagen PRIJZEN P.RRN. 4-pk do/wc/bi 4-pers 3-pers 2-pers 1-pers Kinderprijs 2 t/m 11 jaar 1719 2649 1719 2649 1839 2899 2089 3389 749 919 1919 2849 1919 2849 2039 3099 2289 3589 899 1069 1719 2649 1719 2649 1839 2899 2089 3389 749 919 134 134 151 186 23 INCLUSIEF: EXCLUSIEF: vliegreis A'dam-Cancun v, v. met Martinair (T-klasse) Luchthavenbeiasting 74 pp Transfer luchthaven accommodatie v.v. Extra vtuchtkorting bij beschikbaarheid en boeking 7 of 14 overnachtingen o.b.v. All-inclusive In d© Martinair U-klasse: €44 p.p. per enkele rete Heeft u een ruimer© stoel nodig? Misschien is de Martinair Starclass voor u een goede optie! Toeslag Martlnatr Starclass (Z-klasse): vertrek 01 apr t/rn 26 jun 25 aug t/m 31 okt 2003: 506 p.p. per retourvlucht, vertrek 27 jun t/m 24 aug 2003: 530 p.p. per retourvlucht Boekingscod© in TUI OnHne voor uw reisburo of reizenverkopende bank: AR 03Z CUN40 01 www. freedomparadlse. com Advertentie Velen hebben inmiddels besloten om te beginnen met leven... wereld: aangse ih& s i f ie t d i y vocation aio a A1,"//1*" ■ep» JpP in de eetsfe "slze-frleodfy vakanfleciub" ter speciaal Comfortabel, exclusief, vüencieüjk en uniek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31