PZC De aantrekkingskracht van het windorgel Wil New Lanark, beschermd erfgoed <7 q Verrassing in België <2 Watermolens *'V f) É>s sf SCHOTLAND ENGELAND J iiiuprtentie-exploitatie. f H en Midden-Zeeland: 0118-484369; Miws-Vlaanderen: 0114-372770. Redactie: 0118-484413 jfljjw.pzc.nl 'mail' redactie@pzc.nl lostbus 18,4380 AA Vlissingen. zaterdag 26 april 2003 New Lanark, het laat achttiende eeuwse modeldorp in Midden-Schotland, was begin negentiende eeuw een speeltuin voor sociale vernieuwing. Tegenwoordig is het dorpje aan de oevers van de wilde Clyde beschermd wereld erfgoed. In vijf jaar tijd is New Lanark uitgegroeid tot één van de belangrijkste toeristische attracties van Schotland. Jaarlijks komen er zo'n half miljoen bezoekers om te verne men hoe de utopist Robert Owen ('Who? Michael Owen?') de ze vroeg-industriële pleisterplaats op de wereldkaart pro beerde te zetten. Een impressie. Het boemeltje naar Lanark vertrekt elk uur vanaf de perrons 14 en 15 van Queen Street Station in het hartje van Glasgow. De perrons liggen diep onder de grond, ver van het hoofdstation verwijderd en al leen bereikbaar na een lange tocht door lange, slecht verlich te gangen en trappen. De trein loopt het station bin nen, spuwt mensen uit en slokt een nieuwe lichting op. Een fluit klinkt. Langzaam komt de die sellocomotief op gang. Glas- gow-Zuid scheert voorbijrij op laird (heer) van New Lanark, dacht begin 19e eeuw veel en vaak. Over het leven, de econo mie, onderwijs aan de lagere klassen, het verbeteren van de levensomstandigheden van zijn personeel en anderen. Over godsdienst, over geboortebe perking. Robert Owen zag het levenslicht in 1771. In het plaatsje Newton in Wales. Zijn vader was zadelmaker en post meester en had in het stadje een sleutelfunctie. De schrandere Owen groeide op in een redelijk beschermd milieu. Hij hielp van rij kleurloze woningen gebukt gaand onder torenhoge grijze flats. Oost is nog erger. Het spoortracé is één grote vuilnis belt. Een lint van kilometers af val. De rijkdom van Glasgow- centrum staat in schril contrast met het troosteloze suburbia. Rutherglen, Cambuslang, New ton. Station na station. Het ene nog naargeestiger dan het ande re. Een groep frisse schoolmeis jes maakt plaats voor wat opge schoten jongeren gewapend met een ghetto-blaster en getergd door katers. Hiphop-muziek dendert door de coupé, kelen worden geschraapt, rochels zei len door de raampjes naar bui ten. ,,Oy, lukt het een beetje!" Het volume van de muziek gaat omlaag, het gedrag wordt fat soenlij k en er klink een gemeend 'sorry sir'. Motherwell, Wishaw, Carluke. De cadans van de wielen stimu leert het denken. Op weg naar Lanark. Burchtstadje in de Schotse Lowlands. Welvarend reeds in de veertiende eeuw. Ge boorteplaats van William Wal lace, de bevrijder van de Schot ten in donkere tijden. Wallace, die door Hollywoodster Mei Gibson zeven jaar terug in het filmepos Braveheart neergezet werd als een wilde hooglander in kilt en permanent zwaaiend met slagzwaard. Wallace was een schapenboer uit Lanark met de gave des woords, maar in de Australisch-Amerikaanse per ceptie verworden tot een rouw- douwer die zich uiteindelijk liet vierendelen. Het geeft te den ken. Denken, denken. Robert Owen, kinds af aan vader in de zaak en moeder stimuleerde hem om zo veel mogelijk te lezen. De jon gen deed dat en bleek ook aan leg te hebben voor cijferen. Als kind hield hij pa's boeken bij en hielp hij bij de postale handelin gen. Op iets latere leeftijd hielp hij mee de winkels te runnen van buren en kennissen. Zijn gevoel voor handel en cijfers brachten hem via een zadelmaker in Lon den bij een groothandel in tex tiel in Stamford. Als inkoper van stoffen kwam hij in contact met textielfabrikanten in Man chester, Glasgow en andere plaatsen. Zo ook met de Schot David Dale, die grote textielfa brieken had laten bouwen aan de oevers van de rivier de Clyde in Zuid-Schotland. Owen viel voor Dale's dochter Caroline, trouwde met haar en werd in 1800 benoemd tot directeur van de New Lanarkfabrieken, waarin hij overigens voor zijn huwelijk al een aandeel in had gekocht. New Lanark bestond in die tijd uit vier textielfabrieken van zestig meter lang en 15 meter breed met een hoogte van zes verdiepingen. Rond het com plex stonden diverse rijen eta gewoningen, waarin de 1300 werknemers - veelal afkomstig uit de arme Hooglanden - ge huisvest waren. Voor de ener gievoorziening diende het snel- stromende water van de Clyde dat het rad van de watermolens continue in beweging hield. Om de energievoorziening ook in New Lanark foto's Conny van Gremberghe Alsof de tijd er stilstond droge periodes veilig te stellen, had Dale een kanalenstelsel la ten aanleggen. De werkomstan digheden in de fabrieken waren slecht. De grote hallen met spin- en weefmachines werden met gaslampen en kaarsen verlicht, ze waren tochtig en brandge vaar lag voortdurend op de loer. De arbeiders en hun kinderen waren ondervoed en de hygiëni sche omstandigheden waarin ze moesten werken en wonen wa ren ronduit slecht. Ook de hou ding van de meeste inwoners van New Lanark liet te wensen over. Ze waren ongemotiveerd, dronken, stalen en vochten. Van begin af aan zette Owen zich in om al die omstandighe den te verbeteren. Hij bedacht een systeem om werknemers te motiveren. Wie slecht werk ver richtte kon gaan, mensen die goed presteerde werden be loond. De werkomstandigheden in de fabrieken werden stap voor stap verbeterd en kleine Oude stoommachine in één van de vele katoenfabrieken die New Lanark rijk is. kinderen werden door Owen uit de werkruimten gehaald en ver plicht naar school gestuurd. Owen liet een kleuterschool bouwen en één voor basiseduca tiewat hij het instituut voor ka rakterontwikkeling doopte. De woningen in het dorp werden opgeknapt, voorzien van toilet ten en gaslampen. Voorts liet hij een winkel inrichten waar de New Lanarkers tegen lage prij zen inkopen konden doen. Wat in de winkel verdiend werd, werd vervolgens terug in het modeldorp gestopt. Owen zag zijn personeel als goed-kapitalist als productie middelen, maar in tegenstelling tot zijn tijdgenoten meende hij dat investeringen in mensen ook zouden leiden tot een groter ren dement van zijn bedrijf. En dat bleekook.In enkele j aren groei de New Lanark uit tot een mo deldorp, waar bovendien meer geproduceerd werd dan in an dere textielplaatsen en - fabrie ken. Owen was echter meer dan een industriële enterpeneur. Hij wilde het lot van de arbeidende massa verbeteren en drong erbij politici in Londen op aan om wetten te ontwerpen die, in eer ste instantie, de allerjongste fa brieksbevolking moesten be schermen. Die wetten kwamen er, maar Owen wilde meer. Hij wilde ook de levensomstandig heden van de laagste klassen veranderen, ze overal in den lande huisvesten als in New La nark, ze scholen, ze ontwikke len. Hij wilde coöperatieve win kels, vakbonden oprichten in een tijd die daar lang nog niet rijp voor was. Toen bleek dat Engeland niet op zijn modeldorpen zat te wach ten probeerde hij het in de Ver enigde Staten, waar de pionier- stad New Harmony werd gesticht, maar niet echt naar de gedachten van Owen van Lan ark werd ingericht. Owen zocht gelijkgestemden op in Mexico, Italië, Frankrijk, maar alle ini tiatieven bloeiden dood. De utopist Owen stak een gigan tisch kapitaal in zijn model- dorpplannen, reisde half de Orkney-eilanden <5 lnvernes%- L. Ness Aberdeen L.Lomond Glasgow Rutherglen^Motherwell Wishaw. Carluke New Lanarky Dundee Edinburgh NOORDZEE N-IERLAIMD Carlisle Isle of Man v, Liverpoo^ Leeds A| m Hull Manchester wereld rond, sprak met voor aanstaande politici en hervor mers in zijn tijd, maar belandde uiteindelijk rond 1830 weer in Engeland, waar hij betrokken raakte bij de oprichting van de Grand National Consolidated Trades Union, de eerste natio nale vakbond die binnen een mum van tijd meer dan een mil joen leden wist te werven en ijverde voor het instellen van een acht-urige werkdag (in 18341). Het vroeg-Victoriaanse Engeland was daaraan echter nog niet toe. De gevestigde orde roerde zich en wist de bond bin nen korte tijd te neutraliseren. Owen trok zich terug in New Lanark, bleef artikelen schrij ven over een betere samenle ving, over beter onderwijs, over de menselijke strijd naar geluk, over geboortenbeperking - waarmee hij de strenge Schotse kerkvoogden tegen zich in het harnas jaagde - en over coöpe ratieve gedachten. Lang na zijn dood in 1858 zouden zijn ideeën anderen - veelal socialisten - in spireren tot verdere actie. Het New Lanark van nu oogt nog precies als in de tijd van Owen. Alleen de gaslampen zijn vervangen door elektrische. De textielfabrieken draaiden nog tot in de zestiger jaren, waarna ze gesloten werden. De meeste woningen in het dorp waren toen al verlaten. Ruim dertig jaar hadden weer en wind vrij spel in New Lanark. Het monu mentale dorp j e in de diepe vallei van de Clyde verpauperde, ver viel. In 1974 werd de New Lanark Conservation Trust opgericht, een genootschap dat het model dorp in oude luister wilde her stellen. Miljoenen werden sinds de oprichting gepompt in con- serveri^igs werken, restauratie projecten en verbouwingen. Er kwam een bezoekerscentrum, winkels, een hotel, een jeugd herberg. De woningen werden opgeknapt en verkocht. Inmid dels wonen er weer tweehon derd mensen in New Lanark. In 2001 werd het modeldorp door de Unesco tot World Heritage Site gebombardeerd en verwierf het daarmee mondiale bescher ming. En terecht, want wie in deze tijd van nieuwe normen en waarden behoefte heeft aan eni ge (zelf)reflectie komt in New Lanark ruimschoots aan zijn trekken. Conny van Gremberghe New Lanark ligt op een uurtje treinen of autorijden van Glasgow of Edinburgh. Het modeldorp is het hele jaar te bezoeken met uitzondering van 25 december en 1 januari. Een dagticket, dat toe gang biedt tot vrijwel alle gebouwen in het dorp - inclusief de ka toenfabrieken, de school, de winkel, de oude woonkazernes - kost 5,95 Britse pond sterling, een familieticket komt uit op 16,95 pond. Het ticket geeft ook toegang tot de New Millenium Experience (een kennismakingstocht per zweefgondel met Owens gedachtengoed) en de Annie McLeodstory (een beeld van het leven in 1820 door de ogen van een tienjarig meisje). Overnachten in New Lanark kan. Het Mill Hotel biedt viersterrenaccommodatie voor zo'n vijftig pond per nacht. Ook zijn er nog zes appartementen te huur. De jeugdherberg biedt budgetaccommodatie, maar alleen in het zo merseizoen. Voor meer info www.newlanark.org. A1 jaren s akon var staat het trots op de ™p van de Vlissingse Nol- jk: het windorgelHet heeft «weertype getrotseerd en 1 op bij stormachtige wind. ««huidige windorgel heeft Voorgangers gehad. De ja- instorm van 1976 was het «rste orgel te machtig. Het exemplaar was niet be stegen vandalen; in 1981 gelen zij acht van de twintig fn door. Het huidige orgel "teert van 1983. «'informatiebord van de toe- l^'^oeottractie is besmeurd w F,a en stickers. Er is nog -■ 'ezen dat het orgel deel •t - uitmaakt van een keten van windorgels vanaf de kust van West-Afrika tot aan Noorwe gen. De maker, Raphaël August Op- staele, wilde op die manier een universele verbinding maken tussen de volkeren door middel van geluid. Het geluid dat het orgel produ ceert, spreekt aan. De plek is bij zonder, met de zee, het strand en de Vlissingse boulevard in de nabijheid. Voorbijgangers wor den als het ware naar het wind orgel toe getrokken. Vraag het de opa en de oma, die met twee kleinkinderen naar het orgel luisteren. Ze komen er vrijwel elke dag. Oma is geïntri geerd door het geluid. De kinde ren rennen tussen de bamboe- pijpen door en proberen op het vuurtorentje te klimmen. Vraag het ook de twee Duitsers die elke zomer naar Vlissingen komen; ze kunnen het niet laten om minstens twee a drie keer in hun vakantie langs het windor gel te gaan. Opstaele liet zich insprireren door de Encyclopedie of berede neerd woordenboek van de we tenschappen van de schrijvers Diderot en d'Alembert (1774) waarin wordt vermeld dat de mens al vroeg blaasinstrumen ten had uitgevonden. Het kernidee was dat de wind het riet laat ritselen. Openingstijden worden bij het het windorgel niet gehanteerd. Het is altijd toegankelijk. Al leen als je het orgel 's nachts wenst te bezoeken, kun je de dorst die de zilte zeewind op wekt, niet lessen bij het nabijge legen strandpaviljoen Panta Rhei. Slapen kan je er wel altijd, als je het opschrift op de bunker mag geloven. In grote letters prijkt de spreuk Zimmerfrei op de zij gevel. Het is de moeite waard om je over te geven aan de mysterieu ze sfeer die het windorgel om ringt. Het geluid van het wind orgel komt het beste tot uiting bij harde wind. Een zacht bries je laat niet meer dan een soort gebrom van de bamboestokken horen. Valeska Nastaly Het windorgel aan de kop van de Vlissingse Nolledijk. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29