PZC in het licht Emancipatie voltrekt zich ook achter slot en grendel Criminele meiden 22 RUDEN RIEMENS zaterdag 26 april 2003 o Slachtoffers ÉS il O R A Criminele meiden emanciperen. Vroeger was een vrouwelijke ge vangene bijna altijd het vriendinnetje van een pooier, drugshandelaar of an dersoortige boef. Tegenwoordig gaan ze zelf het criminele pad op. „Ik vond die ontvoering gewoon stoer en grap pig." Ze is opgepakt voor ontvoering, mishan deling en poging tot doodslag. Joy (18), lang blond haar, zwarte hoofdband, een brutale blik in haar ogen: „Samen met een man en twee andere vrouwen'heb ik een ou de vriendin van mij ontvoerd. Ze was zwan ger. We hebben haar vernederd, geschopt en geslagen." Joy zit vast in de gesloten jeugdinrichting 'De Doggershoek' in Den Helder. Het ge bouw, voorzien van camera's en omringd door vijf meter hoge muren, ziet er van bin nen modern uit. Gezellige huiskamers, goed uitgeruste sportzalen, een lekkere tuin. Meiden en jongens zitten 'op kamer' in plaats van 'op cel', maar net als in een ge vangenis gaan 's avonds alle deuren op slot. In dit 'zwaarste geschut voor jongeren' ver telt Joy zonder schroom over haar delict. „Zo'n ontvoering vond ik wel spannend. Ik deed het samen met volwassenen, ik hoorde er bijEr is op die meid geplast, haar haar is afgeknipt, en onder dwang moest zij dat op eten. Ze was met de vriend van een vriendin van ons naar bed geweest, daarom ontvoer den wij haar." „Nu ik hier zeven maanden zit, denk ik: 'Hoe heb ik zo diep kunnen zinken?' Ze is achttien jaar mijn vriendin geweest, was zwanger! Het kindje is gelukkig gezond ge boren Ik heb me laten meeslepen, maar ik ben volledig verantwoordelijk. Wat je doet, doe je zelf. Nu heb ik spijt, maar op dat mo ment vond ik die ontvoering gewoon stoer en grappig." Joy heeft een zogeheten pij-maatregel ge kregen: een straf die bestaat uit een ge dwongen behandeling, vergelijkbaar met tbs voor volwassenen. Tot januari 2005 zit ze vast. „Ze zeggen hier dat ik vroeger peda gogisch verwaarloosd ben. Zelf vind ik dat wel meevallen. Thuis was er wel veel gezeik - m'n vader zat bijna ieder weekend in de bak wegens openbare dronkenschap - maar ik was geen hangjongere die over straat zwierf. Ik zat vaak bij mijn tante of oma." Vroeger was een vrouw in de bqk bijna per definitie het vriendinnetje van een pooier, drugshandelaar of andersoortige boef. De liefde voerde dames naar de mysterieuze onderwereld waar zij in opdracht van hun minnaar drugs verkochten of op verboden plekken als prostituee werkten. De tijd dat bijna alle vrouwen het 'criminele vak' van manlief leren, is voorbij„Ze zijn in de minderheid, maar bij ons komen er meis jes binnen die zelfstandig opereren. Ook in de criminaliteit is de emancipatie zicht baar", vertelt Taco Keulen, directeur peda gogisch beleid van jeugdinrichting De Dog gershoek. „De meesten hebben ongewenste seksuele contacten gehad. Aanranding, verkrachting of incest. Een belangrijk ver schil met vroeger is dat deze meisjes niet blijven hangen in hun rol van slachtoffer. Ze zijn weerbaarder geworden en kiezen voor de aanval: nemen wraak op de incestueuze vriend van hun moeder en plegen een ge weldsmisdrijf." Vooral de geweldsdelicten, waarbij meiden worden gevoed door wrok, jaloezie of wraak, zijn de afgelopen jaren toegenomen. Uit Meisjescriminaliteit in Nederland, het recentste rapport van het Wetenschappelijk Onderzoek -en Documentatiecentrum (WODC) van het Ministerie van Justitie, blijkt dat in 1996 meisjes 926 geweldsdelic ten pleegden. De onderzoekers, die de pe riode van 1980 tot 1996 bestudeerden, spre ken over een sterke stijging. Wel plaatsen ze een kritische kanttekening: het 'vrouwelij ke' aandeel is een fractie van de totale ge weldscriminaliteit onder jongeren. Criminele vrouwen ouder dan achttien ma ken zich voornamelijk schuldig aan drugs delicten. „En dan gaat het echt niet alleen om bolletjesslikkers die in opdracht van mannelijke dealers werken. Vrouwen zijn ook lid van de georganiseerde misdaad, opereren als leider van een drugsbende of worden verdacht van een meervoudige moord in verband met drugshandel", ver telt Monique, penitentiair inrichtingswer ker op de vrouwenafdeling van de Bredase gevangenis. Meisjes in de gesloten jeugdinrichting De Doggershoek. Op haar afdeling zitten 130 dames vast, in heel Nederland zijn er zo'n 800 vrouwelijke gedetineerden. Ruim eenderde zit voor een drugsdelict. In de huiskamer van de 'piv', zoals de vrou wenvleugel in Breda wordt genoemd, ver schijnt Petra (26). Donkeruiterlijk,gekleed in strak topje, kort jasje en spijkerbroek. „Ik ben gepakt voor groothandel in drugs. Dat is pas echt goed geld verdienen!Met enige trots vertelt ze over haar 'zaken'. „De mees te dealers verkopen een paar grammetjes, maar ik handel liever in grote partijen. Hon derd gram bruin (heroïne), 200 gram wit (cocaïne), weer 50 gram bruin. Ik verdien er duizenden euro's mee. Sinds vier jaar is Petra verslaafd aan heroï ne. In een drugsbende die onlangs is opge rold, speelde zij een belangrijke rol. Als eni ge vrouw werkte zij samen met vier jongens voor een grote drugsbaron. Petra beheerde het pand waar de groothandel plaats vond. „Via telefoontaps zijn we uiteindelijk gepakt." Ze weet niet hoe lang ze vast zit, haar zaak moet nog voorkomen. Spijt heeft ze niet. „Het is mijn eigen schuld. Ik wilde snel geld verdienen." Als ze vrij komt, gaat ze terug naar haar oude vak: de prostitutie. „Dat is niet strafbaar en je verdient goed geld. De emancipatie achter slot en grendel wordt langzamerhand zichtbaar. Maar vrouwen die 'voor of door mannen' de bak in draaien, zullen nooit verdwijnen. Van alle minderja rige meisjes belandt de meerderheid als slachtoffer in het criminele circuit. Van de 2300 plaatsen in gesloten jeugdin richtingen in Nederland, komen de meeste mm sa foto Roland de Bruin/GPD meisjes via een zogeheten ots-maatregel (onder toezicht stelling, red.) Ze moeten worden beschermd tegen gevaren in de sa menleving. Regelmatig vallen minderjarige meisjes in handen van 'loverboys', jongens die hun vriendinnen dwingen tot prostitu tie. ,Deze meiden hebben ook wel het een en ander uitgespookt, hoor," vertelt Taco Keu len, directeur pedagogisch beleid in jeugd inrichting De Doggershoek. „Winkeldief stal, een beetje drugs verkopen. Maar als het om lichte criminele activiteiten gaat en de meisjes hebben een verleden van vijf tehui zen, vijftig opvoeders en drie gezinsvoog den, dan zijn ze in onze ogen niet volledig toerekeningsvatbaar. Dat geldt bijvoorbeeld voor Kim (17), nu een half jaar in de gesloten inrichting. Op haar veertiende van huis weggelopen en verzeild geraakt in het loverboys-circuit,^ Haar relaas voldoet aan alle clichés: g op school, ruziënde ouders, ze kreeg alskini te weinig aandacht en was overgevoelig voor aantrekkelijke, charmante jongensdie haar de hemel in prezen. Dat Kim gedwon gen werd tot seks met andere mannen,:1"" de haar niet zo. Ook zijn er nog steeds volwassenen vrou wen die via de liefde voor een man de foutin gaan. De 26-jarige Xandra liet zich betove ren door de charmes van een vent die een psychopaat bleek. Nu zit ze vier jaar vast m de vrouwengevangenis in Breda voor mis handeling en wederrechtelijke vrijheidsbe roving. Tegen haar wil, zo zegt ze zelf, heeft ze een half j aar lang prostituees van straat gehaald die door haar toenmalige vriend werden mishandeld en vernederd. Onder dwang moest ook Xandra de vastgebonden prosti tuees schoppen, slaan en aan de harentre ken. „Ik ben doodsbang geweest voor die klootzak," vertelt Xandra. „Hij dreigde met: 'Ik bepaal wanneer jij in- en uitadem Zelfmoord was mijn enige manier om teon snappen. Ik ben schuldig, samen met hem heb ik in totaal negen vrouwen mishar.ae Maar ik werd er toe gedwongen. Ik heb ai nooit gewild." Of ze nu zelfstandig of via een foute man verkeerde pad op gaan, uiteindelijk duu de 'criminele carrière' voor de meeste mei jes en vrouwen maar kort. Ze recidiveren minder en doen tij dens hun detentie vee ter hun best om hun leven weer op temou wen. Keulen van De Doggershoek: zijn eerder geneigd tot een huisje-boomp) beestje-bestaan. Over het algemeen gaa veel eerder dan jongens een bindingaan waardoor ze zich beschermen tegen on ring." De 18-jarige Joy uit De Doggershoek,me nog tot januari vast zit, wil als ze vn] i een normaal leven. Een baantje alsve koopster in een winkel, een kindmaa huwelijk. „Na al die scheidingen inon milie geloof ik niet zo in trouwen. Ze hoopt dat ze nooit meer de fout m g maar eerlijk gezegd, weet ze het nie Mijmerend: „Stel: over 20 jaar ben ik®0 dochter wori politie bellen. Zo'n vent schiet ik een kog der en mijn dochter wordt verkrachtAk de dader tegenkom, ga ik echt niet door zijn kop." Carine Neefjes interviewde meisjes en vrouwen gefing1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22