.V1 221 Emancipatie achter slot en grendel Ontucht in Clinge WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ ier jaar lang stond ons gezin in het T teken van de rechtszaak. Na eerst een vrijspraak is de man die onze twee jongste dochters seksueel misbruikte in hoger beroep uiteindelijk toch veroordeeld. De juridische blunders, de zorgen om onze twee meiden en de rest van het gezin, de bijna ontelbare 'peuten' en'gogen' die ons gezin binnenstebuiten hebben gekeerd, het geloof en ook zeker ongeloof waarmee wij in onze omgeving temaken kregen, kunnen we achter ons laten. We zijn er als gezin sterker door geworden, maar we hebben een lange en zware weg moeten afleggen. En het eindpunt is eigenlijk nog niet eens in zicht." (Familie Schell, Clinge) AD I Kooptoerisme onder druk A I I Voetballen tussen de loopgraven Eindeloos zeuren Hard Rijk J srh/ertentie-exploitatie: H en Midden-Zeeland: 0118-484369; MWS-Vlaanderen: 0114-372770. jedactie: 0118-484413 rtW.pzc.nl Lil: redactie@pzc.nl postbus 18,4380 AA Vlissingen. aterdag 26 april 2003 m Oude mensen vertrouw ik niet meer 4T I Illustratie Wim Hofman Het Zeeuws-Vlaamse grensdorp Clinge werd in de zomer van 1999 opgeschrikt door een zedenzaak. Een 7 8-jarige Clingenaar had zich vergrepen aan twee meisjes, zusjes, bij hem in de straat. De zaak zou nooit aan het licht gekomen zijn, indien de destijds elfjari ge Stacy niet meteen aan de bel had getrokken nadat ze door haar buurman was betast. Stacy gaf haar toen veertien jaar oude zus Linsy de moed haar jarenlange stilzwijgen te doorbre ken. Linsy werd vij f j aar lang, van haar negen de tot haar veertiende, misbruikt in zijn huis. Wat begon met betasten, mondde al snel uit in seks. De man heeft altijd ontkend. Linsy (nu 17 jaar)„Toen hij uiteindelijk veroordeeld werd, vier jaar nadat ik het eindelijk durfde te zeg gen tegen mijn ouders, was ik niet blij. Ook niet opgelucht. Ik wist toch al lang dat hij het gedaan had..." Veel Clingenaren keken vreemd op toen de be jaarde dorpsgenoot op verdenking van seksu eel misbruik was opgepakt. Ze kenden hem als een vriendelijke man die erg betrokken was bij de plaatselijke voetbalvereniging. Zo kende de familie Schell hem ook. De kinderen gingen vaak in de weekeinden bij hem en zijn vrouw eten. Pannenkoeken of oliebollen, altijd lek kere dingen. Hij kwam ook bij hen over de vloer; even een praatje maken over de vijver, een borreltje drinken op een verjaardag. „Hij was als een opa voor hen", zegt vader Koos. „Ze kwamen jarenlang graag bij hem over de vloer. Alleen Linsy op een gegeven mo ment niet meer. Ik weet nog goed dat ze een keer bij een vriendin was gebleven, terwijl ze had afgesproken dat ze bij hem en zijn vrouw zou gaan eten. Ik ben toen kwaad op haar ge worden. Heb gezegd dat ze alsnog naar die mensen toeging, ze hadden oliebollen voor haar gebakken, ze rekenden op haar en ze was er niet. Nu kan ik mezelf wel voor mijn kop slaan. Ik heb haar nota bene zelf naar hem toe gestuurd..." Stacy wilde haar ervaring niet geheim hou den. Nog dezelfde dag dat de bejaarde buurt genoot haar had betast, vertelde ze het tijdens het avondeten aan haar ouders. Omdat ze hun buurman kenden als vriendelijk, schonken moeder Ankie en vader Koos er in eerste in stantie niet zoveel aandacht aan. Koos: „We zouden de volgende dag op vakantie gaan. Het was hectisch in huis en ik heb Stacy beloofd dat ik er bij thuiskomst met hem over zou pra ten. Op de vraag aan Linsy of er met haar wat was gebeurd, begon ze te huilen en kon ze er niet over praten. Tijdens de vakantie is er niet meer over gesproken. Pas bij thuiskomst, drong het tot ons door." Die dag zullen Koos en Ankie niet gauw verge ten. De buurman kwam even buurten, infor meren hoe de vakantie geweest was, maar op het moment dat hij voet in de tuin zette, kromp Stacy ineen en verschool zich achter haar moeder. Ankie: „Dat is echt niks voor haar." Die gebeurtenis deed uiteindelijk Linsy be sluiten ook haar verhaal te vertellen. „Het begon op mijn negende, wist ik veel dat wat er gebeurde niet normaal was, daarom vertelde ik het ook niet thuis. Hij heeft me maar een paar keer gedreigd het thuis niet te vertellen. Toen hij in de gaten kreeg dat ik niks zei, kon hi j zij n gang gaanIk liet hem maar be gaan." Bij Koos sloegen alle stoppen door op het mo ment dat Linsy met haar verhaal naar buiten kwam. „Ik heb meteen naar de politie gebeld. 'Als jullie nu niet meteen komen, vallen er do den De politie kwammaar greep in eerste in stantie niet in. Koos: „Wij wilden dat die agen ten naar hem zouden gaan en zeggen dat hij niet meer welkom was bij ons in huis. Dat za gen ze niet zitten. Wel wilden ze een achter grondonderzoek naar hem verrichten, maar dat was het dan wel. Na eindeloos zeuren van onze kant, gaf de agent toe. Hij is op hem afge stapt en heeft hem duidelijk gemaakt dat hij uit onze buurt moest blijven." Een dag later volgde de officiële aangifte. De ontuchtpleger werd opgepakt voor drie dagen verhoor. Koos heeft op straat staan kijken hoe hij werd ingerekend.,Ik wilde het met mijn ei gen ogen zien." Het nieuws van de arrestatie ging door Clinge als een lopend vuurtje, met als gevolg dat het huis van de man, waar zijn vrouw nog woonde, werd beklad. Ankie:,,Wij hebben dat niet ge daan, dat kwam helemaal niet in ons op om zo iets te doen. Wie het wel was, weten we niet." De vrouw verhuisde, het voorarrest van de man werd verlengd met dertien dagen. Hij kreeg een 'Clingeverbod', tot de uitspraak van de rechter een feit wasGroot was de schok van de familie Schell toen ze hem korte tijd later weer gewoon in de straat zagen. Koos:,,'U hoeft niet meer bang te zijn, u ziet die man niet meer'. Dat zei de politie. Foutje van justitie. Linsy en Stacy kwamen die dag in tranen thuis omdat ze hem hadden gezien, ge woon in de straat. Hij was zijn huis aan het leeghalen. Daarvoor had hij een ontheffing ge kregen. Als ze dat nou ook aan ons hadden verteld, hadden we er rekening mee kunnen houden, hoefden wij onze dochters niet te troosten, die weer nachtmerries kregen, in bed plasten. Zo'n verdachte heeft meer rechten dan de slachtoffers." Slachtofferhulp werd ingeschakeld, hoewel de familie Schell dat in eerste instantie af wees. „We wilden niet zo iemand over de vloer. Maar de vrouw die ons jarenlang heeft bijge staan was een grote steun. Ze heeft ons er alle maal doorheen gesleept." Het duurde uiteindelijk zo'n anderhalf jaar voor de eerste zitting in Middelburg plaats had. Anderhalf jaar en een week. Toen de fa milie Schell met knikkende knieën de recht bank binnenkwam, bleek dat hen niet verteld was dat de behandeling van de zaak een week was verschoven. „Zit je daarvoor in de zenu wen, dat kan er ook nog wel bij." Die anderhalf jaar was een periode van ver klaring op verklaring afleggen, psychologi sche testen, stress en verdriet. Volgens Ankie trokken de meisjes het op een gegeven moment niet meer. Linsy: „Ze wilden precies van me weten wat er op een bepaalde datum gebeurd was en hoe vaak het allemaal was gebeurd. Wist ik veel! Ik heb het echt niet geteld. Als er ook maar de kleinste verandering in mijn ver haal zat, dan werd ik daar op afgerekend. Het liefst wilde ik helemaal niks meer zeggen." Volgens Ankie is Linsy van de spontane meid die ze vroeger was, veranderd in een gesloten meisje, met een hoge muur om zich heen waar bijna niemand doorheen komt. Linsy:,,Ik heb wat tegen oude mensen. Ik vertrouw ze niet meer. En overal waar ik ook maar kom, elk grijs hoofd is hij." De verdediging speelde het spel hard. Zo werd een hele jaargang van het tienerblad Break Out, waar Linsy op geabonneerd was, doorge vlooid door de advocaat van de bejaarde on tuchtpleger. Linsy zou het hele verhaal verzonnen hebben; alles wat ze had verklaard, zou ze uit het blad hebben gehaald, de rest er bij verzonnen, samen met haar vriendin. Lin sy: „Dus als puber mag je je ook al niet meer op een jongerenblad abonneren. Had ik soms de Knipmode moeten lezen? In de Break Out stonden inderdaad verhalen van meisjes die misbruikt zijn. Net zoals ik." Ook Ankie kreeg het te verduren. De verdedi ging voerde aan dat als Linsy verkracht zou zijn, zij dat had moeten weten. Door de onder broekjes in de wasmand... Ankie: „Als ik niet zo stevig in mijn schoenen stond, had ik me die beschuldiging heel erg aangetrokken. Vreemd genoeg ging het volledig langs me heen. Hallo zeg, ik heb vier kinderen, denk je nou echt dat ik hun kleren uitpluis voordat ik ze in de was doe? Die hele verdediging was uiterst zwak, maar ja, die advocaat moest ook wat." Groot was de teleurstelling én het ongeloof toen twee weken later de uitspraak volgde: vrijspraak. De rechtbank achtte de feiten niet overtuigend bewezen. Ankie: „Vertel dat maar eens aan je dochters. Dat bericht kun je niet brengen." Ankie kreeg zo'n slag dat ze in de ziektewet te rechtkwam. Stacy raakte in paniek, was als de dood dat ze hem weer ergens tegen zou komen. Door de vrijspraak werd het 'Clingeverbod' immers opgeheven. Linsy kon niet verkrop pen dat ze niet geloofd werd. Ze moest in the rapie. Blaasproblemen, hoofdpijn, buikpijn. Klachten waarvan ze tot op de dag van van daag nog steeds last heeft. De therapeut leerde Linsy te praten over wat haar was overkomen. Moeder Ankie: „We hebben er gelukkig altijd goed als gezin over kunnen pratenPraten wel, maar lezen was moeilijk. Het dossier was dui- mendik en het was heel confronterend te lezen wat er met onze dochters was gebeurd." Het Openbaar Ministerie ging in beroep, maar die zitting in Den Haag liet nog ruim een jaar op zich wachten. Na de vrijspraak kwam de roddelmachine in het dorp weer op stoom. De vrouw van de da der was inmiddels overleden, de man zelf het dorp uit gepest. Sommigen hielden de familie Schell hiervoor persoonlijk aansprakelijk. De gang van zaken binnen het gezin was volledig verstoord. Meelopen in de carnavalsstoet bij voorbeeld, liever niet; straks staat hij langs de kant van de weg te kijken. Dan is de lol weer over. Vader Koos: „Er zijn momenten dat het goed gaat, maar dat maakt het juist zo zwaar. Je wéét dat je weer heel die mallemolen in moet, je kan geen kant op." Moeder Ankie: „Die hele zaak had ons hele gezin uit elkaar kunnen drijven, we waren altijd zo strijdlus tig, maar na die vrijspraak hadden we geen energie meer." In afwachting van het hoger beroep in Den Haag, werden de twee meisjes weer door de mangel gehaald. Een forensisch deskundige psycholoog werd erbij gehaald om nog eens kritisch te kijken naar de verklaringen van de meisjes. Linsy: „Moest ik wéér alles vertellen." N a vier jaar kreeg de familie Schell eind vorige maand het antwoord waar ze zo lang op had gewacht. De inmiddels 82-jarige dader werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van een jaar met een proeftijd van twee jaar. Daarnaast moet hij een forse scha- dergoeding aan Linsy en Stacy betalen. Stacy was de enige die een gat in de lucht sprong toen ze de strafmaat hoorde. „Ik ben rijk!riep ze toen ze van de schadevergoeding vernam. Lin sy ziet dat niet zo. „Het is besmet geld. Bij alles wat ik er van koop zal ik denken dat hij dat voor me gekocht heeft." Sheila van Doorsselaer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21