Vlissinger zat 14 maanden onschuldig vast Acht jaar cel voor doodslag Steegmans A temkes overweegt verbod bij bewijs voor banden met Al Qaeda heel ander geluid is een Duitse politie beëindigt kaping bus Poplegende McCartney even in Nederland Betfnt het zo te fcrieMen? jQ\ Aosfratië 1173r Canada en Azië strijden tegen sars Lijsttrekker schuldig aan omkoping Kuijt en Sneijder bij Oranje Nasleep van een Clingse zedenzaak Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- KOOPZONDAG VLISSINGEN Kans op regen ii6e jaargang no. 99 Jerdag 26 april 2003 osnummer 1,65 713214 000019" I DEN DEKKER MUZIEK JAGUAR w VLISSINGEN Jeugddetentie Seminars Fervoer kuikens li Zeeland stil Tip van onze vafcantTe-ex^ertr; Ij 15° '10° W- Veel bewolking en soms regen. Maxima rond 15 graden bij een matige tot vrij krachtige zuidwestenwind. internet: www.pzc.nl Islamitische stichting onder vuur Op een speciale vergade ring van ministers en functionarissen van Volksgezondheid in Ma leisië, hebben de Aziati sche landen en Canada flinke maatregelen afge kondigd in de strijd tegen de longziekte sars. Men sen die het virus mogelijk onder de leden hebben, krijgen een reisverbod §3C opgelegd. Lijsttrekker C. van Corstanje van Leefbaar Zeeuws-Vlaan deren is door de politierechter schuldig bevonden aan het om kopen van mensen voor een handtekening op de ondersteu- ningslijst voor de gemeenteraadsverkiezingen. De rechter volstond met een schuldigverklaring zonder strafoplegging. Bondscoach Dick Advo caat heeft Utrecht-spits Dirk Kuijt en Ajacied Wesley Sneijder (foto) op geroepen voor de oefenin terland van het Neder lands elftal tegen Portu gal, volgende week woensdag in Eindhoven. Ook Mare Over- mars is geselee- teerd. De familie Schell uit Clinge heeft vier moeilijke jaren achter de rug, nadat een bejaarde buurtgenoot zich schuldig maakte aan seksueel misbruik van twee meis j es uit het gezin. Eind vo rige maand werd de ontuchtpleger veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf en betaling van een schadevergoeding aan zijn slachtoffers. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20; reportage: 21,22,23, 25 en 27; reizen: W1, W3 en W5; wonen: W9, W10, W11 en W13. door Jacques Cats i VLISSINGEN - Oud-marine man W. Tabak uit Vlissingen be reidt een schadeclaim voor tegen de Portugese regering om dat hij onschuldig gevangen heeft gezeten. De man verbleef 14 maanden in een cel in Faro op verdenking van moord. Na onderzoek bleek dat hij niets met de affaire te maken heeft gehad. De schadeclaim be draagt anderhalve ton. De 65-jarige Tabak reisde begin vorig jaar naar Portugal af om een Belgische kennis te hulp te komen die iemand zocht om op zijn vijf appartementen te let ten. In die periode werd de Vlis singer op een nacht door de poli tie van zijn bed gelicht. Er was een dode man bij de accommo datie gevonden. Tabak werd er van beschuldigd dat hij met die man - een Oekraïner - in gevecht was geraakt en hem dodelijk had verwond. De Vlissinger wist niet wat hem overkwam. „Maar ja ik was een vreemde, zat daar alleen en kende geen Portugees. Ik was dus een ideaal slachtoffer om mij zo'n zaak in de schoenen te schuiven." In het begin van zijn voorarrest beleefde Tabak hachelijke mo menten. Als hartpatiënt had hij dringend medicijnen nodig, maar die werden hem niet ver strekt. Door tussenkomst van de Nederlandse ambassade in Por tugal kon hij uiteindelijk toch over de medicamenten beschik ken. Na een proces van enkele dagen is de Vlissinger onlangs op vrije voeten gesteld, omdat duidelijk was geworden dat hij part noch deel aan het misdrijf had gehad. (Advertentie) m/v voorletters: straat: postcode: plaats telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I 1 T I I I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens In de colofon treft u nadere informatie aan. noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) ffi noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - v p per maand met automatische incasso 20,50). 0 per kwartaal met automatische incasso 55,10). p per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) J Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! v/b Biitlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com UwRegionaal Jaguar Centrum: fcgaers Jaguar Breda B.V. IHieuw adres): Minervum 7118 W ZN Breda. Tel.: 076 - 5263800 www.bogaers-jaguar.nl (Advertentie 'PARTNERS i:"TE MAKEUAk - 616617 Advertentie feiere LAATSTE ZONDAG "ede maand KOOPZONDAG ■M WINKELCENTRUM doorlscha Willems ROERMOND - De rechtbank in Roermond heeft gisteren de 18- jarige hoofdverdachte van de doodslag op René Steegmans veroordeeld tot acht jaar cel en tbs met dwangverpleging. De veroordeelde gaat in hoger be roep. De 19-jarige medever dachte kreeg een jaar jeugdde tentie opgelegd, waarvan de helft voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat de hoofdverdachte op 22 ok tober Steegmans op een par keerplaats bij ,een supermarkt in Venlo heeft doodgeslagen en geschopt. Dat deed hij nadat de 22-jarige student hem had aan gesproken op zijn gedrag. De hoofdverdachte reed met zijn compaan op een scooter bijna een oude vrouw omver. De uit roep 'heb eens respect voor ou deren' van het slachtoffer deed de hoofdverdachte ontsteken in woede, waarna hij erop los sloeg. De 19-jarige vriend van de hoofdverdachte moedigde hem aan nadat Steegmans hem een klap terug had gegeven. Het overlijden van Steegmans, twee dagen later, veroorzaakte veel opschudding in Nederland. Officier van justitie L. Ummels had tien jaar en tbs geëist tegen de hoofdverdachte. Rechtbank president F. Oelmeijer hield bij zijn uitspraak rekening met de rapporten van gedragsdeskun- Politiefunctionarissen omsingelen de bus op de A7 bij Hildesheim. foto Christof Stache/AP Advertentie door Patrick Selbach HILDESHEIM - Een kaping van een Noord-Duitse lijnbus is gistermiddag zonder bloedver gieten beëindigd door de politie. De gewapende dader, een 17-j a- rige jongen van Libanese afkomst, hield aanvankelijk vijftien buspassagiers en de chauffeur in gijzeling. Een spe ciale eenheid van de politie kon hem na ongeveer zeven uur overmeesteren. Niemand raak te gewond. De jongen wilde met zijn daad de vrijlating van gedetineerde islamitische fundamentalisten bewerkstelligen. Die zou hij met zijn bus in München oppikken om vervolgens door te reizen. De dader zou onder meer hebben gepleit voor de vrijlating van de in de VS gedetineerde Ramzi bin al-Shaiba. Deze Jemeniet heeft volgens de Amerikanen een co- ordinerende rol gehad bij de or ganisatie van de aanslagen van 11 september 2001.De politie onderhandelde door de geopen de busdeur met de gijzelnemer. Dat resulteerde in de vrijlating van eerst vier en later nog eens twee gegijzelden. Eerder liet de kaper al een gegijzelde met hartproblemen uitstappen. In de bus zaten uiteindelijk nog zes mensen. ANP/DPA/AFP digen, die concludeerden dat de 18-jarige verdachte een begin nende narcistische persoonlijk heidstoornis heeft en vermin derd toerekeningsvatbaar was. Hij is ij del en heeft een kwets baar zelfbeeld, zo stelde Oel meijer vast. ,,U voelde zich ge krenkt en vernederd, vooral toen u aan uw haar werd getrok ken." Steegmans trok enkele plukken haar uit het 'goedver zorgde' kapsel van de hoofdver dachte. Die moet overigens ook ruim 2500 euro betalen aan de ouders van Steegmans, voor de begrafeniskosten. Tegen de 19-jarige medever dachte was twee jaar jeugdde tentie geëist wegens het mede- plegen van doodslag, hoewel hij Steegmans niet had aange raakt. De rechtbank achtte het primair ten laste gelegde echter niet bewezen. Hij werd wel ver oordeeld wegens 'het openlijk en in vereniging geweld plegen'. Oelmeijer stelde dat de aanmoe digende woorden van de mede verdachte het gewelddadig handelen van zijn vriend onder steunde. De 19-jarige werd eveneens ver minderd toerekeningsvatbaar geacht. „Zwakbegaafd zelfs, iemand die moeilijk de con sequenties van zijn handelen kan voorzien." Daarom is hij berecht onder het minderjari- genstrafrecht. Het leverde hem zes maanden onvoorwaardelij ke jeugddetentie op. Omdat hij al maanden in voorarrest zit, komt hij binnen twee weken vrij. Het Openbaar Ministerie wil eerst de vonnissen in de zaak be studeren voordat het besluit over hoger beroep. ANP Untvsredactie binnenland EINDHOVEN - Minister [Hnkes van Binnenlandse laken sluit niet uit dat de jiliodox-islamitische lichting Al Waqf al-Isla- ai in Eindhoven ontbon- |tn zal worden als de lichter oordeelt dat een ltstuurslid Al Qaeda heft gefinancierd. Dat iatste zegt het onder- loeksbureau JCB Consul ting in Parijs te hebben ijstgesteld. takes vindt dat het Openbaar lünisterie moet beslissen om vordering aan de rechter jor te leggen. Dat schrijft de ïwindsman in een brief die hij isteren aan de Tweede Kamer ituurde. Seine delen van de moslimge- jeenschap in Nederland zijn pdicaliseerd door cursussen jan de orthodox-islamitische itichting Al Waqf al-Islami in Éindhoven. Ook is het 'zeer wel iegelijk' dat personen die hier- deelnamen, betrokken wa tt bij islamitisch-terroristi- j ilie netwerken, antwoordt lemkes op Kamervragen. takes vindt het echter te ver san om te stellen dat deel- ameaan de bijeenkomsten van 1 Waqf al-Islami onvermij- ielijk leidt tot directe betrok- lenheid bij de gewelddadige iad of terrorisme. Honderden ioslims hebben de afgelo- EN HAAG - Het vervoer van lendagskuikens en broedeieren iZeeland en de rest van zuid- «t-Nederland is door het mi- liiterie van Landbouw verbo- fcnjwegens vogelpest in België. It verbod geldt in het gebied lat wordt begrensd door Nieu- it Waterweg, Nieuwe Maas en iWaal tot aan Zaltbommel. De Dstkant wordt begrensd door ïA67 en A2, de westkant door iNoordzee. ANP (Advertentie pen jaren in Eindhoven semi nars bijgewoond van deze stich ting. Tochzouden minstens vijf leden van de Hamburgse Al Qaeda-cel één of meerdere keren in Eind hoven cursussen van Al Waqf hebben gevolgd. Dat blijkt on der meer uit gegevens van de Duitse justitie. Volgens Remkes onderhouden de stichting Al Waqf al-Islami en de Al Four- qaan-moskee in Eindhoven 'hechte religieus-ideologische, financiële, organisatorische en juridische banden'. Geld vanuit Saoedi-Arabië wordt soms gebruikt of mis bruikt om radicaal-islamitische of terroristische activiteiten te steunen. De Algemene Inlich tingen- en Veiligheidsdienst AIVD probeert hier zicht op te krijgen en werkt bij het onder zoek nauw samen met buiten landse inlichtingen- en veilig heidsdiensten. WD-Kamerlid Wilders wil we ten welke organisaties, moskee- en en scholen in Nederland geld ontvangen van organisaties en individuele donoren uit Saoedi- Arabië en met welk doel. Het gaat volgens Wilders om de eer ste echte erkenning dat Saoe- disch geld op deze manier wordt aangewend. Dat gebeurt niet al leen in Nederland maar wereld wijd. Remkes wil evenwel geen bij zonderheden openbaren over 'de schaduwzijde van de Saoe- dische structuren', omdat dat het kennisniveau van de AIVD zou openbaren. Hij zal wel een speciale Kamercommissie ver trouwelijk informeren. Wilders is teleurgesteld dat Remkes niets zegt over de be stemmingen van het Saoedische geld en evenmin een beleidslijn aangeeft wat hij eraan gaat doen. Ook wil de liberaal dat het doek voor de stichting en de moskee onmiddellijk valt als blijkt dat het Al Waqf-bestuurs lid Al Hussaini dezelfde persoon is die voorkomt op een lijst van geldschieters van Al Qaeda. GPD ARNHEM - Poplegende Paul McCartney trad gisteravond op in het Gelredome in Arnhem. De ex-Beatle bleek behoorlijk Nederlands te kennen. Hij sprak het pu bliek regelmatig toe in Nederlandse vol zinnen. McCartney trad op in het kader van zijn Back to the World-tour 2003 die hem al voerde langs podia in de VS, Mexico en Japan. Het concert in Arnhem (het eerste sinds veertig jaar) is het enige (en het eerste sinds tien jaar) dat hij in Nederland geeft. McCartney speelde twintig Beatlesnum mers, vijftien songs die hij met zijn band Wings op plaat zette en een aantal num mers van zijn soloalbums.Onder het pu bliek bevonden zich niet alleen ouderen, maar ook veel jongeren. In totaal geno ten een kleine 30.000 mensen van het concert. foto Robert Vos/ANP vX J Reizen en Recreatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1