PZC Zoekt de verschillen Haast geboden bij bouwen zorgwoningen voor ouderen Justitie wijst kritiek op dna-onderzoek af Kritiek Van Zwieten op Poppelaars valt slecht in Staten 15 J Europees netwerk voor grensoverschrijdende bemiddeling zaterdag 26 april 2003 Provincie zwaait bestuurders uit Inbraak camper ■MM Toetsen Corporaties Brief kcELN 1JAI2.M Provincie houdt geld over Risico's ammoniak in beeld Onteigening bij Doel voor natuur Hotelgast besteelt andere logés Geen zin Boete voor slaan chef supermarkt van was taal Arbeidsbureau voor grensstreek jnnrWout Bareman GENT - Werkgevers en werkne mers in de Vlaams-Zeeuwse trensstreek kunnen vanaf dit Laar met de meest uiteenlo pende vragen terecht bij Eures Scheldemond, onderdeel van het Europees netwerk voor grensoverschrijdende bemidde ling- Eures is een initiatief van de Eu- regio Scheldemond. Het is een omvangrijk netwerk, waarin de arbeidsbemiddelaars, werkge- MIDDELBURG - Bestuurlijk Zeeland nam gisteren afscheid van vier oudgedienden in de provinciale politiek. De sinds woensdag oud-gedeputeerden Daan Bruinooge (PvdA) en Jaap Hennekeij (VVD) waren twaalf jaar dagelijks bestuurder, Gert van Zwieten (VVD) en Lous Coppoolse (CDA) maakten bei den acht jaar vol. Het drukbezochte afscheids feestinde kloostergangen droeg een ongedwongen karakter, met drankjes en hapjes. De cadeau tafels raakten aardig gevuld. Als ambteloos burger hoeven de ontvangers zich niet meer af te vragen of ze die geschenken wel mogen accepteren. Van Zwieten kwam in 1978 in de Staten, was er gewoon lid, frac tievoorzitter en vanaf 1995 ge deputeerde voor ruimtelijke ordening. Zijn partijgenoot Hennekeij werd in 1982 in de Staten gekozen, was eveneens fractievoorzitter en vanaf 1991 gedeputeerde voor verkeer en vervoer. Coppoolse nam in 1987 plaats in de refter van de Mid delburgse Abdij en bracht het in 1995 tot dagelijks bestuurder, met name voor welzijn. Bruin ooge belandde bij zijn aantre den in 1991 meteen op de zetel van gedeputeerde en beheerde financiële en economische za ken. :KEABBENDIJKE - Terwijl de eigenaren lagen te slapen, is gis ternacht op een parkeerplaats langs de A5 8 hun camper open gebroken. Er werden foto- en filmapparatuur, papieren en •geld meegenomen. vers en werknemers én de pro vincies Oost- en West-Vlaande- ren en Zeeland nauw samen werken. Het secretariaat wordt onderge bracht bij dat van de Euregio in Gent. De participanten gaven elkaar al in januari het ja woord door ondertekening van een kaderovereenkomst. Daar na werden een ontwikkelings plan en activiteitenplan opge steld, op basis waarvan bij de Europese Commissie een start subsidie (voor het eerste jaar) van 250.000 euro werd aange vraagd. Volgens secretaris A. van Trigt van de Euregio rea geerde 'Brussel' direct positief op de aanvraag. ,,Er was vooral enthousiasme over de manier waarop de Euregio namens de drie provincies de partijen bij elkaar had gebracht, terwijl dat in een eerder stadium helemaal was mislukt. Ook de participan ten waren enthousiast. Iedereen beseft namelijk terdege dat er nog ontzettend veel onduide lijkheden bestaan rond grens overschrijdende arbeidsbemid deling en alles daaromheen. Werknemers zitten met vragen en weten niet waar ze daarmee naar toe moeten. Werkgevers willen goed worden geïnfor meerd over bijvoorbeeld grens overschrijdend zaken doen. Eures wordt voor hen de vraag baak. En dat alles met één nobel doel voor ogen: het bevorderen van de grensoverschrijdende arbeidsmobiliteit, ofwel: het wegnemen van drempels om aan de andere kant van de grens aan de slag te gaan", aldus Van Trigt. In het recente verleden waren arbeidsbemiddelaars, de vak bonden en bedrijven wel al ac tief op de grensoverschrijdende arbeidsmarkt. Van Trigt: ,,De Kamers van Koophandel heb ben bijvoorbeeld al een rijke er varing opgedaan met het weg wijs maken van bedrijven aan de andere zijde van de grens, van directeuren die overwogen daar een vestiging te openen. Hetzelfde geldt voor het Cen trum voor Werk en Inkomen en de Vlaamse Dienst voor Ar beidsbemiddeling. In Eures wordt al die kennis en ervaring nu gebundeld en vervolgens heel transparant uitgedragen." De ombudsfunctie staat daarbij centraal; via een helpdesks wor den mensen en bedrijven straks wegwijs gemaakt. Binnenkort wordt een coördinator voor Eu res aangesteld. Er wordt ook een website opgezet. Naast de Euro pese Commissie dragen de drie provincies bij in de kosten. Logo voor Wella haarverzor- gingsproducten. door A. J. Snel OUWERKERK - Zoekt de ver schillen en gij zult ze vinden na luttele momenten. Hetzelfde geldt voor de overeenkomsten. Het watersnoodmonument in Ouwerkerk, een ontwerp van Gust Romijn uit Dreischor, doet onvermijdelijk denken aan het kunstwerk dat Dies de Jonge uit Rotterdam tien jaar geleden maakte en dat aan de oever van de IJssel in Krimpen aan de IJssel staat. Beide werken zijn bedoeld ter herinnering aan de ramp van 1953. In beide beelden wordt een horizontale golfbeweging zichtbaar gemaakt binnen een oprijzende zuil. Het beeld in Krimpen is ge plaatst in een voet van basalt blokken en bestaat uit een houten meerpaal waarin krui selings één gestileerde golf is opgenomen. Het beeld in Ouwerkerk, dat dit jaar werd opgericht, is in een dijklichaam verankerd. Het bestaat uit een betonnen muur die aan de bovenzijde is afgebrokkeld en waarin vier vloeiende golfbewegingen zijn verwerkt. Het werk van De Jonge is zo'n vierenhalve meter hoog, de maatvoering van dat van Romijn komt uit op onge veer het dubbele. Romijn heeft intussen laten weten dat geen sprake is 'mmm ■SIPS sSS - 1 lil m «8 Het kunstwerk van Dies de Jonge in Krimpen aan de IJssel. fotoMechteld Jansen Het watersnoodmonument van Gust Romijn bij Ouwerkerk. foto Mechteld Jansen van plagiaat of een afgeleid werk en De Jonge reageert laconiek. Hij vindt dat het werk van zijn collega wel heel veel lijkt op het zijne, maar wil geen schadevergoeding ei sen. Of sprake is geweest van beïn vloeding valt niet vast te stel len. De beschouwer van de twee beelden kan daar zelf zijn gedachten over vormen. Waar bij hij met enige kwade wil tot de slotsom kan komen dat bei de kunstenaars zich bewust of onbewust hebben laten inspi reren door het beeldmerk van Wella haarverzorgingsprodue- ten. Ook daarin wordt een golfbeweging weergegeven. door Emile Calon VLISSINGEN - Haast is gebo den om voor 2010 alleen al in Zeeland 1600 extra zorgwonin gen voor ouderen beschikbaar te hebben, waarschuwde direc teur F. Bordui van de zorginstel ling SVRZ gisteren tijdens een studiemiddag over Zeeland als Woonzorgland. ffij rekende voor dat het mini maal vier tot vijf jaar kost om een woningcomplexje neer te zetten. Vooral de voorberei dingsfase neemt door allerlei procedures erg veel tijd in be slag. Als nu niet iedereen aan de slag gaat lukt, het niet die aan tallen voor 2010 gereed te heb ben. Ook andere sprekers waar schuwden dat er snel actie on dernomen moet worden om over zeven jaar niet geconfronteerd teworden met alleen al een forse achterstand wat betreft wonin gen voor zorgbehoevende oude ren. Directeur F.van Doorn van de woningcorporatie Zeeuwland stelde dat de provincie zelf ook met te veel tijd mag nemen voor net toetsen van allerlei bouw plannen. Door de vergrijzing van de bevolking en allerlei ont wikkelingen in de zorg zijn er over zeven jaar vele honderden zorgwoningen voor ouderen no dig, zo heeft de provincie bere kend. Tot nu toe is in het geheel niet duidelijk of het lukt die 1600 te bouwen. Er is immers geen goed overzicht van de plannen bij de verschillende instanties, er wordt nauwelijks samen ge werkt en visies ontbreken.In de visie van de provincie worden de komende jaren in alle kernen en wijken woonzorgcomplexen ge bouwd, zodat die ouderen niet vereenzamen en deel kunnen blijven uitmaken van de samen leving. Allerlei partijen die met die problematiek van wonen en zorg te maken hebben waren gisteren in Vlissingen bijeen om daarover te praten. Bordui stel de klip en klaar dat allerlei par tijen tot nu toe te lang hebben gewacht. De laatste jaren is vol gens hem op het gebied van bou wen voor zorgbehoevende ou deren nauwelijks wat van de grond gekomen.De provincie vindt dat er regiobreed samen gewerkt moet worden om te ko men tot regiovisies. Wethouder A. de Vries (Middel burg) toonde zich daar geen en thousiast voorstander van. Vooral niet omdat Middelburg al volop bezig is met het maken van allerlei plannen en hij geen zin heeft om nu ook met Vlissin gen en Veere om de tafel te krui pen. Dan ontstaat er een vertra ging van twee tot drie jaar, al dus de wethouder. Zijn collega A. van der Wouden (Schouwen-Duiveland) toonde zich ongerustover de financie ring van woonzorgcomplexen. Vooral omdat er veel geld vanuit welzijn nodig is om de plannen uit te voeren. Gedeputeerde G. van Heukelom wees vervol gens naar de woningcorporaties omdat volgens hem daar nog wel wat geld valt te halen. Alsof ze door adders werden aange vallen, zo verontwaardigd werd er vervolgens door enkele direc teuren van corporaties gerea geerd. Ze hielden hem voor dat ze nu al volop geld steken in de bouw van onrendabele woning wetwoningen en dat de provin cie maar beter de spreidings plannen kan afschaffen om de bouw van zorgwoningen niet nodeloos ingewikkeld te ma ken. door Jacques Cats MIDDELBURG - Het Open baar Ministerie in Middelburg wijst de kritiek op de wijze waarop in Sint Philipsland het dna-bevolkingsonderzoek is uitgevoerd van de hand. Daar bij zou de privacy van de deel nemers ver te zoeken zijn ge weest. Terugkijkend op het on derzoek is er volgens justitie geen aanleiding voor de consta tering: stom, dat hadden we an ders moeten doen. Persofficier van justitie: „Wij zien geen re den om het boetekleed aan te trekken." Landelijk dna-expert Peter de Knijff noemt de sociale pressie rond dit onderzoek onverant woord. Hij vindt dat er een pri- cipiële discussie moet komen over de vraag of een grootscha lig dna-onderzoek in een zo kleine dorpsgemeenschap wel mag. De Knijff houdt zich als dna-onderzoeker op het Sylvi- uslaboratorium in Leiden bezig met contra-expertise in strafza ken. Zoals bekend strekte het onder zoek in Sint Philipsland zich uit tot tachtig mannelijke dorpe lingen vanaf veertien jaar. Het betrof hier personen die op eni gerlei wijze met de om het leven gekomen bejaarde vrouw te ma ken hadden gehad, van familie tot buren en bekenden. Zelfs de postbode werd uitgenodigd voor een dna-test. De afname van wangslijmvlies op vrijwilli ge basis vond plaats in het dorpshuis De Wimpel. In het dorp waar iedereen el kaar kent, kon zo gemakkelijk worden waargenomen wie er voor het verzamelen van dna- materiaal waren opgeroepen. Dat bracht een roddelmachine op gang over wie er mogelijk verdacht zou kunnen zijn. Niet meewerken was ook geen optie omdat je dan alleen maar extra aandacht op je vestigt. Persofficier van justitie Luuc Boogert meent dat er voldoende zorgvuldigheid is betracht bij het opzetten van het dna-onder zoek. Hij wijst erop dat de door de politie geselecteerde tachtig dorpelingen op normale wijze een brief hebben ontvangen met een uitleg en uitnodiging om COR DE JONGE WGPKWjk /\U£S Qxee<-ky\A(2 'J. IK Mawpz DUS PAT&zAMSeBew iveep OzK. WNNEN IN \yiTTe- PAkrtc&u.zezetCEN PATGP e&H weWkivAó uw kcASS/eKe Alle vPouwen Neen StPML van5okm Mo&7&/ $/\P6HDa n Hei 'ZWEET WEEDlk Ir/fAte£. PPe/eNT/er WoHpen éeeu/MP ee i eeuxkgg L/\é H\M)ke Rust té. haast Ale 7E~ duuPozees Pond...anaséejjpeesi/r©v slepen-Srec je vccp- z&g dp&bü'JkW- /Ar veeztme H\e hed/4 mme gsv ia&elp TbtfPGfc. MIDDELBURG - De provincie heeft over 2002 ruim 3,6 mil joen euro over gehouden. Dit gunstige financiële resultaat is voor een belangrijk deel bereikt doordat uitgaven voor diver se projecten zijn doorgeschoven naar 2003. Het gaat daarbij om een bedrag van 2,8 miljoen euro. Accountant Deloitte Touche vindt overigens dat het overhevelen van kredieren naar een volgend jaar, teruggedrongen moet worden. Het da gelijks provinciebestuur wil het overschot toevoegen aan de algemene reserve. Voor het berekenen van de financiële ruim te die de provincie in 2003 voor nieuwe zaken kan vrijmaken komt één miljoen euro beschikbaar. TERNEUZEN - Het Bestuurlijk Overleg Veiligheid Wester- schelde hoopt tegen het eind van dit jaar een duidelijk beeld te hebben van de risico's die verbonden zijn aan het vervoer van gevaarlijke stoffen op de Westerschelde. Daarbij gaat extra aandacht uit naar ammoniaktransporten. Binnenkort krijgt een gespecialiseerd bureau opdracht de risico's te inventari seren en zodanig te actualiseren dat er voor de komende tien jaar een duidelijk zicht is op verdere ontwikkelingen. Zodra de studie gereed is, bekijken Zeeuwse en Vlaamse overheids diensten welke extra maatregelen eventueel nodig zijn. Dankzij afspraken tussen de twee ammoniaktransporterende concerns - Hydro Agri Sluiskil en Basf in Antwerpen - is het transport van ammoniak in het westelijk deel van de Wester schelde al met 100.000 ton per jaar verminderd. Daarnaast zijn nautisch-technische maatregelen genomen en is een aantal andere ingrepen (beloodsing, vaarplanning, geulnavi- gatie) in de maak. KIELDRECHT - Het Vlaamse poldergebied op de linker Scheldeoever ten oosten van de grens wordt bedreigd. Boeren en bewoners van de Doelpolder-Noord werden deze week op geschrikt door een brief van het Aankoopcomité voor Ontei gening van de Vlaamse regering, waarin onteigening van hun landbouwgrond en boerderijen werd aangekondigd. In totaal gaat het om 190 hectare. De onteigening is volgens de Vlaam se ministers van Leefmilieu en van Openbare Werken in over eenstemming met het eerdere besluit de Doelpolder te gebrui ken als compensatiegebied voor de nieuwe containerhaven het Deurganckdok, ten zuiden van Doel. De landbouwgrond krijgt straks een andere bestemming: kreken en natte weide gebieden. Volgens het ministerieel besluit kunnen de gronden direct worden opgeëist. Woordvoerder Jan Creve van het ac tiecomité Doel 2020, dat al jaren ijvert voor behoud van het polderdorp en directe omgeving: „Dit is een praktijk die nog niet eerder werd vertoond. Want in het dorp zelf werden wo ningen enkel op vrijwillige basis verkocht. En wat de aanleg van dat kreken- en weidegebied betreft: dit gebeurt zomaar, zonder voorafgaande studie en zonder vergunningen. Dit is één grote schijnvertoning, want de zogenaamde natuurgebie den die men nu wil creëren, moeten volgens de planning op termijn weer verdwijnen voor verdere havenuitbreiding." Tijdens eenactievergadering, gisteravond, besloten het comi té én de boeren opnieuw de barricaden op te gaan. De gemeen te Beveren is gevraagd de acties te steunen. WESTKAPELLE - De politie heeft gisterochtend om vier uur een 20-jarige man uit Den Helder opgepakt voor diefstal. De man verbleef in een hotelkamer in Westkapelle. De bewaking vond in zijn kamer spullen van andere hotelgasten. mee te werken aan het onder zoek. ,Het is dan aan de persoon of hij daar ruchtbaarheid aan geeft aan zijn omgeving." In de brief werd voorts aangegeven dat men bezwaar kon aanteke nen tegen een komst naar het dorpshuis of dat men liever een andere locatie wenste om de test te ondergaan. Daarnaast bleef het onderzoek niet tot één sessie beperkt. De geselecteerden konden ook op een ander tijdstip hun opwach ting maken. Boogert: ,,In die zin hebben wij waarborgen genoeg gegeven en ook hebben we de vrije keuze gelaten om al dan niet mee te werken. Daarbij hebben we altijd gezegd dat het niet meewerken je nog geen ver dachte maakt." Slechts in vijf gevallen wensten opgeroepen personen op een an dere plaats dan De Wimpel aan de afname van celmateriaal mee te werken. Dat had mede te ma ken met verblijf elders. In die si-, tuatie gebeurde het onderzoek in het politiebureau in de ver blijfplaats. Bij drie anderen kwam het beter uit monsterne ming thuis te laten plaats vin den. door Rinus Antonisse i MIDDELBURG - De Staten fracties van CDA, D66 en SP zijn boos op oud-gedeputeerde J. van Zwieten (VVD). Ze vinden dat hij deze week, immers nog 'in dienst' zijnde, de provincie had moeten vertegenwoordigen op de zitting van de Raad van State over de Westerschelde Container Terminal (WCT). De drie fracties zijn er ook over gebelgd dat Van Zwieten zich in een recent PZC-interview - waarin hij zijn afwezigheid uit legde - kritisch uitliet over gedeputeerde A. Poppelaars (CDA), die nu voor de Raad van State de Zeeuwse belangen ver dedigde. „Het is hoogst onver standig zijn oud-collega-gede- puteerde publiekelijk zo te beschadigen", aldus CDA-frac- tieleider C. van Beveren. Gvan der Giessen van D 6 6ook sprekend namens de SP, consta teert spottend dat Van Zwieten zich als 'de grote roerganger' opwerpt. Zij beschouwt hem als dé aangewezen man om de Zeeuwse zaak voor de Raad van State te bepleiten. „Hij zegt het voor de Raad zeker gered te heb ben. Daarmee spreekt hij na drukkelijk een oordeel uit over het gevoerde verweer van de provincie en gedeputeerde Pop pelaars. Dat verwondert ons." CDA'er Van Beveren gewaagt in een open brief van natrappen en een onthutsend gebrek aan col legaliteit. „We waren van Van Zwieten op dit gebied wel wat gewend, maar dit gaat te ver en daarom moet daar ook publie kelijk afstand van worden ge nomen." Volgens hem is de kern van de zaak dat Van Zwieten er gewoon geen zin meer in had. „En daar mee werd Poppelaars met de verdediging opgezadeld en had deze tussen de bedrijven door nog een paasweekeinde be schikbaar om zich op de materie in te lezen." De fractieleider signaleert dat er ook een politieke kant aan de affaire zit, die mede de VVD raakt. „Van Zwieten heeft door op het laatste moment zelf de eerste verantwoordelijkheid ontlopen, de indruk gewekt dat hij een negatieve uitspraak van de Raad van State in het WCT- dossier ziet aankomen. Door zichzelf terug te trekken, zou in dat geval de schuld eenvoudig bij een ander - gedeputeerde Poppelaars - neergelegd kun nen worden", stelt Van Beveren. Hij onderstreept dat het WCT- plan jarenlang is voorbereid. „Waarvoor in het vorige college van Gedeputeerde Staten Van Zwieten de eerstverantwoorde lijke was." Van Beveren meent dat de oud-gedeputeerde met zijn handelwijze de zaak van de WCT én het aanzien van de Zeeuwse politiek in ieder geval een buitengewoon slechte dienst heeft bewezen. Hoewel D66 en de SP in tegenstelling tot het CDA tegen de komst van de WCT zijn, achten beide partijen het optreden van Van Zwieten desondanks beneden de maat, verduidelijkt Van der Giessen. Ze wijst erop dat de Raad van State het WCT-project in zijn totaliteit beoordeelt en niet op onderdelen „De uitkomst van de zitting wordt minder veroor zaakt door een slechte verdedi ging, maar door het negeren van de noodzakelijke procedures door het vorige college, dan wei de heer Van Zwieten. Ook de D66-fractieleider be toogt dat de voormalig dagelijks bestuurder ten onrechte een persoonlijke aanval deed op ge deputeerde Poppelaars. „Het hoort in de politiek om de in houd te gaan. Ook zijn door hemzelf aangekaarte gebrek aan motivatie doet afbreuk aan het vertrouwen in de politiek." TERNEUZEN - Een 41-jarige Terneuzenaar deelde 8 mei vorig jaar een klap uit aan de bedrijfs leider van Albert Heijn in Ter- neuzen, omdat hij zich bedro gen voelde. De gsm, die hij bij de super markt had gekocht, maakte op de meest ongewenste tijden ge luid. Het had hem zowat elke nacht rond half vier uit zijn slaap gehouden. Hij wilde een beroep doen op de garantie maar werd door het personeel 'van het kastje naar de muur ge stuurd'. De uithaal naar de be drijfsleider kwam hem gisteren, bij de Terneuzense politierech ter op een boete van 155 euro te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15