Laseroperatie vervangt bril of lenzen Baan naast uitkering levert doorgaans forse rekensom op 7 Eiffeltoren verandert in zee van licht lager perspectief deels gevolg oorlog Irak Kijkje over de grens. profijt vrijdag 25 april 2003 Openheid Nederlander is bezorgder over economie Benzine duurder, diesel goedkoper Ook Lidl weert legbatterij-ei Reorganisatie NLR kost 175 banen Nettowinst Sony schiet omhoog Saneringsplan UPC weer vertraagd JLM verwacht ien procent neer reizigers ip routes Europa '«"sobering '"krimping Flapje Fraude pzc Oeso is somber over herstel groei ynink van Willigen jjjIjS De zwakke groei van économie die een half j aar ge- gjenwerd voorzien, duurt lan- dan werd aangenomen. w de aanhoudende daling „ii de aandelenkoersen en de 1(rke schommelingen van de iSeprijzen en de wisselkoersen ulerniet eerder dan in de twee- j,helft van dit jaar sprake zijn n kleine opleving. Stschrijft de Oeso, de Organi- jtievoor Economische Samen- itrking en Ontwikkeling, in (Advertentie infodag Wonen België zondag 27 april. te Nederlanders en Belgen nenefhuiskriebels. Kom naar. tale-Nassau Rabobank, Singel 4 Bergeijk i, Burg. Magneestraat 12 Rabobank, Capurijnerplein 24-26 Mei Rabohuis, Markt 7 Eede Rabobank, Brieversstraat 70 Ossendrecht 'Roosendaal Rabobank, Laan van Limburg 2 ■Sint Jansteen Rabobank, Van Hovestraat 8 Sas van Gent Rabobank. Westkade 107 Sluis Rabobank, Sint Annastraat 10 zijn halfjaarlijkse economische vooruitzichten. De landen in de eurozone beleven dit jaar een groei van 1 procent in plaats van de eerder geraamde 1,8 procent. Volgend jaar bedraagt de groei 2,4 procent tegen de 2,7 procent die de Oeso eerder noemde. Een terugval naar een recessie kan niet geheel worden uitge sloten, maar de kans erop is zeer klein. Het meest waarschijnlij ke scenario is een gestaag, zij het niet spectaculair herstel van de wereldeconomie, zo schrijft de organisatie in haar Economie Outlook. De Oeso schrijft de magere vooruitzichten voor een deel toe aan de gevolgen van de oorlog in Irak. De Oeso mag dan voor de euro zone de ramingen hebben ver laagd, voor de Verenigde Staten is het percentage voor volgend jaar verhoogd. Ging de Oeso eerder uit van een groei van de Amerikaanse economie met 3,6 procent, nu houdt de organisa tie het op 4 procent. Dit jaar valt de groei met 25 procent nog wel een fractie kleiner uit dan de 2,6 procent die in de vorige ramin gen stond. Voor Japan zijn de percentages voor dit jaar en voor volgend jaar opgetrokken. De Oeso ver hoogde voor 2003 haar groeira ming van 0,8 tot 1 procent en voor volgend jaar van 0,9 tot 1,1 procent. Van de longziekte sars en de gevolgen daarvan maakt de instelling in haar rapport geen gewag. Dat doet de We reldbank in een tussentijds rap port wel. Sars brengt de econo mie in Oost-Azië dit jaar een schade toe van zeker 15 miljard dollar, zo maakte Jemal-ud-din Kassum, vice-president van de Wereldbank gisteren bekend. Het sterkst getroffen wordt de dienstensector, met daarin het toerisme, de zakenreizen, het transport en de detailhandel. Hongkong, Singapore en Tai wan krijgen de hardste klappen. Volgens Kassum zijn de uitwer kingen van sars vrijwel volledig het gevolg van de angst onder de bevolking. Kassum pleit dan ook voor grote openheid in de getroffen landen om de econo mische schade zo klein mogelijk te kunnen houden. Sars en de gevolgen van de oor log in Irak resulteren in een af name van de groei in de regio. De ontwikkelingsbank gaat er nu vanuit dat de economische groei dit jaar uitkomt op 5 procent. In een eerdere prognose noemde zij een percentage van ruim 6. Voor China, een van de landen die het hardst door sars is ge troffen, gaat de Wereldbank voor dit jaar nog wel uit van een stevige economische groei van 7,2 procent. China houdt zo de exportmogelijkheden van an dere landen in Azië in stand. De groei is wel minder dan de 8 pro cent waarop de Chinese econo mie in 2002 uitkwam. ANP AMSTERDAM - Nederlanders maken zich meer zorgen over economie en werkgelegenheid. In 2002 zat 5 procent van de be volking in over de Nederlandse economie, nu geldt dat voor 18 procent van de mensen. Dat blijkt uit een opiniepeiling van het nationaal comité 4 en 5 mei naar het thema vrijheid en economie. Een meerderheid van de bevolking vindt dat de over heid moet zorgen dat de inko mensverschillen niet te groot zijn. Arme mensen zouden hulp moeten krijgen. Eenderde van de ondervraag den vindt wel dat als in je in Ne derland arm bent, dat aan jezelf ligt. ANP PARIJS - Klimmers installeren knipperlichtjes op de Eiffeltoren in Parijs. Een team van dertig berg- klimspecialisten heeft sinds begin dit jaar wind en regen getrotseerd om, met een tussenafstand van tachtig centimeter, twintigduizend knipperende lichtjes op het monument te installeren. De Eiffelto ren zal elke dag van zonsondergang tot diep in de nacht, zo'n tien uur per dag, licht uitstralen. foto Philippe Wojazer/RTR DEN HAAG - Marktleider Shell heeft gisteren de prijzen van benzines verhoogd en die van diesel verlaagd. Een liter super plus en euro ongelood zijn 1,6 cent geklommen tot een advies prijs van respectievelijk 1,219 en 1,165 euro per liter. Automobilisten die rijden op diesel zijn goedkoper uit. De brandstof is een cent per liter goedkoper geworden en komt uit op een prijs van 78,5 cent. Shell baseert de prijzen van au tobrandstof op internationale productnoteringen. ANP AMSTERDAM - Ook supermarktketen Lidl gaat voor 2004 stoppen met de verkoop van legbatterij-eieren. Dat heeft de keten gisteren aan actiegroep Wakker Dier laten weten. Wak ker Dier heeft de geplande acties bij Lidl afgeblazen. Vorige week beloofde supermarktketen Aldi al te stoppen met de verkoop van legbatterij-eieren. Aldi en Lidl zijn samen goed voor een omzet van 17 0 milj oen eieren per j aar. Alle grote supermarkten in Nederland gaan nu op de scharreltoer. Wak ker Dier noemt haar legbatterij-campagne het 'grootste suc ces in haar jonge bestaan'. ANP AMSTERDAM - Het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlabo ratorium (NLR) schrapt 175 van de 840 banen. De directie denkt dat daarbij ongeveer honderd gedwongen ontslagen vallen. De noodzaak tot reorganisatie vloeit voort uit een stagnerende omzet en stijgende kosten, aldus het NLR giste ren. De reorganisatie wordt in de tweede helft van 2003 doorge voerd. Het NLR verwacht de komende jaren geen verbetering van de omstandigheden. Het werkterrein is de laatste jaren steeds verder verschoven van vliegtuigontwikkeling naar luchtruim- en vliegtuiggebruik. Bovendien sneed de grootste opdrachtgever, de overheid, flink in de budgetten. ANP TOKIO - Sopy heeft in het eind maart afgesloten boekjaar 2002/2003 zijn nettowinst sterk opgevoerd. Het resultaat was met 115,5 miljard yen (866 miljoen euro) 7,5 maal groter dan de 15,3 miljard yen van het boekjaar ervoor. Het Japanse elektronicaconcern liet gisteren weten dat de sterke verbetering het gevolg is van kostenbesparingen, groei in de filmdivisie en een goede gang van zaken bij de videospel letjes. De muziekdivisie draaide minder goed. Voor het lopende boekjaar is Sony niet echt optimistisch. Het concern denkt een nettowinst te behalen die nog niet de helft is van die over het afgelopen boekjaar, die al kleiner uitviel dan het had verwacht. ANP AMSTERDAM - Het schuldsaneringsplan van het kabelbe drijf UPC loopt verdere vertraging op. Het Amerikaanse investeringsfonds InterComm Holdings (ICH) is in cassatie gegaan bij de Hoge Raad tegen een beslis sing van het gerechtshof, dat recentelijk stelde dat UPC schulden mag ruilen voor aandelen. UPC heeft de aanmel dingstermijn nu verschoven naar 30 juni. De kabelaar probeert zijn schulden te verkleinen door onder meer obligaties om te ruilen in aandelen. ICH is een schuldei ser, en stelt nog 192 miljoen euro te goed te hebben van UPC. Het bedrijf heeft volgens UPC één aandeel in het bedrijf en een vordering van 1 euro. ANP lIISTELVEEN - De KLM ver acht door een nieuwe klasse- èling in de vliegtuigen jaar pa 10 procent meer passagiers (vervoeren in Europa. Door de irawe opzet is er op sommige •«les minder cabinepersoneel lit heeft het bedrijf gis- ®d gezegd tijdens de pre statie van de nieuwe indeling, k dienstverlening voor de nieuwe klassen loopt uit- van sober tot uitgebreid, a select ticket wordt het taste. Het vervangt de huidi- fbusiness class. De economy wordt economy en het ticket gaat base Hen. kKLM wil met de nieuwe op- H vooral meer zakenreizigers ®ften. Verder verwacht de Batschappij dat passagiers die 3 nog tegen lage tarieven met zogenoemde prijsvechters %n, een KLM-vlucht zullen Bnen. *t aantal zakenreizigers is de slopen dertien maanden 25 jwnt gedaald, aldus KLM. bedrijven hebben hun reis netten fors terugge beefd. Door select tickets Mkoper aan te bieden dan toss class tickets, hoopt op de Europese routes ^zakenreizigers te trekken. 15 de verwachte toestroom op 'angen, komen er in de Select zes in plaats van vij f stoe- a op een rij. die het goedkoopste hebben gekocht, krijgen F®r service. Een belegd odje en een drankje zonder 'Wol zit er nog wel in, maar ivoorbeeld de krant wordt meer gratis aangeboden. De l|s!® het base ticket ligt vol- •■1sKLM iets onder die van de "isvechters. f j6Ze vers°bering is er vol- de maatschappij op som- tf f°u'es minder cabineper- „Er wordt tijdens t minder uitgereikt. We daarom bezig met een plan 'Hindermensen in te zetten, ^overleggen nu met de bon- W»E. Varwijk, directeur ti, .Nederland. De maat- PPij haalt de bezem door de Daarbij schrapt zij k.? twee- en drieduizend zoals eerder al aange- ANP door René van Stee OOSTBURG - Altijd een helder zicht en nooit meer een bril of contactlenzen. Dit is mogelijk na een chirurgische ingreep bij het Dr Binkhorst Eye Center (BEC) in het Antoniuszieken- huis in Oostburg. Ruim een jaar na de oprichting in april 2002 loopt de kliniek - vernoemd naar de wereldberoemde Ter- neuzense pionier op het gebied van implantlenschirurgie - vol gens directeur en mede-eige naar Jan den Doelder als een trein. Meer dan driehonderd mensen lieten zich in die periode door middel van laseroperaties be handelen aan bijziendheid, ver ziendheid (of een combinatie hiervan) en astigmatisme (cy- lindrische afwijking). „Dit aantal ligt ver boven de verwachtingen. Wè schatten dat destijds honderdvijftig mensen van onze diensten gebruik zou den maken. Achteraf blijkt er sprake te zijn van een inhaal slag, omdat Nederland op dit gebied ver achterloopt bij grote delen in de rest van Europa." „Onze klanten - geen patiënten - komen overwegend uit Zee land en West-Brabant. De laat ste tijd komen er steeds meer mensen uit Vlaanderen en de rest van Nederland bij", ver klaart Den Doelder. Enkele ja ren geleden stapte hij samen met de Terneuzense opticiën Henno Cysouw en de Belgische oogarts Fernand De Wilde in het project. „Dereden hiervoor was even simpel als logisch. Ikzelf heb altijd veel problemen met mijn ogen gehad. Uiteindelijk kwam ik bij dokter De Wilde in Gent terecht, waar ik mijn ogen heb laten laseren. Het balletje ging toen al snel rollen. Ik zag een gat in de markt voor de re gio, omdat de dichtstbijzijnde en vergelijkbare klinieken in Utrecht en Rotterdam zijn ge vestigd. Uiteindelijk wist ik mijn partners te overtuigen. De drie investeerders spendeer den ruim 1,2 miljoen euro aan de inrichting van de kliniek op de vijfde verdieping van het Anto- niusziekenhuis. De aanschaf van laser- en onderzoeksappa ratuur, een systeem voor de behandeling van de luchtvoch tigheid en een luchtafzuigin- stallatie in de operatieruimte vormde de grootste kostenpost. In een aparte ruimte is ook een televisiescherm geïnstalleerd waar de operaties live kunnen worden gevolgd. Aanvankelijk zou de kliniek in Terneuzen worden gevestigd. Onder meer planologische be zwaren stonden de voortgang van het project in de weg. Dank zij contacten en samenwerking met ziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren werd het BEC een ruimte in het Antoniusziekenhuis te huur aangeboden. Den Doelder was voor die samenwerking in eerste instantie zeer huiverig in verband met de bureaucrati sche rompslomp die hij op zich af zag komen. „Dat viel reuze mee. Uiteinde lijk biedt de samenwerking gro te voordelen. Zo zijn wij een van de weinige privéklinieken die onder direct toezicht van de In spectie Volksgezondheid staan. Hierdoor voldoen we aan de strengste voorschriften en ver eisten." Een behandeling in het BEC kost per oog tussen de 1250 en 1850 euro. Dit is inclusief een IMaam Dr. Binkhorst Eye Center Plaats Oostburg Opgericht 2002 Omzet 1 miljoen euro Aantal werknemers 13 vaste krachten Een behandeling in hetDr Binkhorst Eye Center kost per oog tussen de 1250 en 1850 euro. Dit is inclu sief een uitgebreid vooronderzoek en nazorg gedurende een jaar. foto Wim Kooyman uitgebreid vooronderzoek en nazorg gedurende een jaar. In het algemeen worden de kosten niet door zorgverzekeraars ver goed. Voorafgaand aan een ope ratie, refractiechirurgie ge naamd, worden onder meer het hoornvlies, het netvlies, de oog- druk en de pupildiameter ge controleerd. Bij de laserbehandeling, voor het merendeel uitgevoerd met de uiterst moderne Lasiktech- niek en Zyoptix, wordt met een speciaal apparaatje een flapje in het hoornvlies gesneden dat opzij wordt gelegd. Daarna wordt met de laser het hoorn vlies bijgeslepen totdat de idea le kromming wordt bereikt die de oogafwijking opheft. Nadat het flapje terug op zijn plaats is gebracht, is de behandeling klaar. De ideale kandidaten voor een Lasikbehandeling - een nage noeg pijnloze ingreep waarbij het genezingsproces ten opzich te van vroeger veel sneller ver loopt - zijn mensen ouder dan achttien jaar en met een stabiel brilvoorschrift. Mensen met oogziekten en algemene ziekten als reuma of slecht gecontro leerde diabetes komen niet in aanmerking. De behandeling gebeurt poliklinisch. Na de in greep, die per oog ongeveer een kwartier duurt, mogen de pati ënten meteen naar huis. Een dag later kunnen ze bijna al hun da gelijkse activiteiten hervatten. „Bij ongeschiktheid moeten we dus mensen teleurstellen, om dat we geen enkel risico willen nemen. Vooralsnog zijn de re sultaten in het BEC uitstekend. Hoewel bij maximaal vijftien procent van de cliënten met ho ge refractie-afwijkingen een nabehandeling noodzakelijk is, hebben we nog niemand met onoplosbare klachten terugge zien. Desondanks geeft refrac tiechirurgie niet altijd een perfect zicht. Zo kunnen ouder- domsverzienheid en het lees brilfenomeen niet geheel wor den gecorrigeerd", aldus Den Doelder. Momenteel zijn de Belgische chirurgen Fernand De Wilde en Dirk Vereist aan het BEC ver bonden. Daarnaast werken er vier optometristen (oogmeet- kundigen) en vier operatie-as sistenten. Het succes van de kliniek smaakt volgens Den Doelder naar meer. Hij sluit niet uit dat er op termijn meer capa citeit komt om laserbehandelin- gen uit te voeren. Ook worden de mogelijkheden onderzocht om lensimplantaties, staaropera ties, glaucoomingrepen (wegne men van verhoogde oogdruk) en ooglidcorrecties in het BEC uit te voeren. door Brenda van Dam i De Anbo, een van de bonden voor vijftigplussers, krijgt veel vragen van ouderen over fi nanciële zaken. Bijvoorbeeld over bijverdienen naast een uit kering of AO W-pensioen. Een bijbaan als receptioniste, koe rier of organisatieadviseur is zinvol en levert sociale contac ten op. Zijn de bijverdiensten van invloed op het inkomen? Wie een AOW-pensioen heeft, hoeft weinig te vrezen, maar met bijvoorbeeld een Anw-, WW- of WAO-uitkering is het opletten geblazen. Werken na je 65ste is voor alle partijen aantrekkelijk. Bijver diensten worden namelijk niet gekort op de eigen AO W-uitke ring. Daarnaast is een 65-plus- ser aantrekkelijk voor werkge vers, omdat zij voor hem of haar geen sociale premies hoeven af te dragen. Waar wel bij moet worden stil gestaan, is de ziektekostenver zekering. Particulier verzeker den hebben de mogelijkheid, wanneer het belastbaar huis- houdinkomen lager is dan 20.200 euro, vrijwillig over te stappennaarhetziekenfonds. Is het belastbaar inkomen vanwe ge de extra inkomsten hoger, dan is die mogelijkheid er niet. Ziekenfondsverzekerden moe ten er nog rekening mee houden dat zij zelf over hun salaris nog ziekenfondspremie (werkge vers- én werknemersdeel!) zul len moeten afdragen. Hoe zit het met de Algemene Nabestaandenwet? De Anw houdt wel degelijk rekening met eigen inkomsten. Een deel is gelukkig vrijgesteld: 624 euro plus eenderde van het inkomen boven dit bedrag. Een voorbeeld. Marianne ontvangt een nabestaandenpensioen van 969 euro bruto per maand. Ze besluit te gaan werken en verdient daarmee 1000 euro per maand. In haar geval is 750 euro vrijgesteld. Erwordt dus 250 euro gekort op haar nabestaandenuitkering. Zou Marianne maandelijks bruto 2077 euro of meer verdienen, dan zou de gehele uitkering ver vallen. Voor werkloze of arbeidsonge schikte ouderen is het vaak las tig om weer helemaal terug in het arbeidsproces te komen. Deeltijd werken of een paar uur per week is soms wel mogelijk. Bij de WW is het aantal uren dat het werk wordt hervat, bepa lend. Wie minder dan vijf uur per week werk hervat, wordt ge kort in geld: zeventig procent van het verdiende loon wordt verrekend met de WW-uitke- ring; dertig procent blijft be houden. Wie voor het ontslag ten minste tien uur werkte en nu minimaal vijf uur weer aan het werk gaat, maar nog wel voor ten minste vijf uur werkloos blijft, wordt door het Uitvoe ringsinstituut Werknemersver zekeringen (UWV) gekort in uren. De hoogte van een WAO-uitke- ring is vastgesteld op basis van het percentage dat men arbeids ongeschikt is. Wie tachtig tot honderd procent arbeidsonge schikt is, ontvangt een uitkering van zeventig procent van het dagloon, meestal het vroegere salaris. Bij de vaststelling van het arbeidsongeschiktheidsper centage wordt gerekend met de zogeheten restverdiencapaci- teit: een schatting van wat men mogelijk nog zou kunnen ver dienen. Wanneer je met een WAO-uitkering gaat bijverdie nen, maakt het UWV een nieuwe berekening op basis van dit daadwerkelijke salaris. Als dit salaris hoger is dan de geschatte restverdiencapaciteit, zal dit een lager arbeidsongeschikt heidspercentage opleveren. En daarmee wellicht een lagere WAO-uitkering. Het bovenstaande is natuurlijk maar een heel beknopte uitleg van de diverse sociale zeker heidswetten. Wie een uitkering of AOW ontvangt en aan de slag wil, doet er goed aan zelf nadere informatie op te vragen. Boven dien is het zaak bijverdiensten altijd aan de uitvoerende in stantie te melden. Fraude is op dit moment een behoorlijk heet hangijzer. Bovendien kan een instantie met je meedenken. Een verzekeringsarts kan op verzoek bijvoorbeeld regelen dat de eerste drie jaar het oude arbeidsongeschiktheidpercen tage in de boeken blijft staan. Mocht het in de praktijk toch mis gaan, dan behoud je het recht op de oude (hogere) uitke ring. Anbo Raadslijn: 0900 233 00 88 Site van SZW: www.socialezekerheid.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7