Te vaak etiket woonzorgproject ROC Westerschelde opent congrescentrum in voormalige gymzaal «s» Gemeenten moeten meer vluchtelingen onder dak brengen 9e Boot Is Aan biedt Provinciale Staten petitie aan Zeeuwse vestigingen Spaar Select failliet Broedplaats wijkt voor Kluizendok Ara zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 25 april 2003 Urand in machinekamer landschip Werkgroep Andere merken roepen dat je spotgoedkoop kunt bellen. Maar niet dat je apart moet betalen voor bellen in het buitenland, sms'en en je voice-mail afluisteren. Alleen bij Orange kan dat allemaal gewoon vanuit je beltegoed. Zo weet je altijd waar je aan toe bent. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl Inzet Scheldeboulevard afgesloten ifUarnld de Puysseleijr tXELDe vestigingen van fi- cieel adviesbureau Spaar Ject in Middelburg en Axel jjn door de rechtbank failliet Bator R. Nobus hoopt voor «deel van het personeel ander -trk te kunnen regelen via het 'jofdkantoor van Spaar Select ',Etten-Leur. In totaal waren 33 mensen in vaste dienst en werkten nog eens dertig mensen als oproepkracht. De directie van de twee Zeeuw se bedrijven, die zelfstandig op franchisebasis beleggingspro ducten voor Spaar Select aan de man brachten, vroeg het faillis sement zelf aan. Volgens Nobus waren de activi teiten vanuit de vestiging in Middelburg al eerder gestaakt en was het personeel onderge bracht bij de Axelse vestiging. „Maar er was sprake van terug lopende omzetten", zegt Nobus. Die kreeg van de directie te ho ren dat de dalende omzetten on der meer te maken hadden met tegenvallende resultaten op de effectenbeurzen. Spaar Select kampte eerder landelijk gezien al met tegen slag. Door de kwakkelende eco nomie kiezen meer en meer mensen er voor hun geld op een veilige spaarrekening te zetten. Voor de beleggingsproducten die Spaar Select aanbiedt, is be duidend minder belangstelling. Ook het beperken van fiscale af trekmogelijkheden op financië le producten heeft er toe geleid dat bedrijven als Spaar Select de klandizie zien teruglopen. Eerder ontsloeg Spaar Select daarom al zestig van de zeshon derd medewerkers, terwijl ook twaalf van de 32 kantoren hun deuren sloten. Nobus vertelde gisteren dat hij in onderhandeling is met het hoofdkantoor van Spaar Select over de overname van personeel en de kantoorinventaris van de twee Zeeuwse vestigingen. „Ik streef ernaar daar zo snel moge lijk uitsluitsel over te krijgen." Strijd tegen tarief veer gaat door IwRaymond de Frel [IESKENS - 'Waarom moeten ji fie voor werk, school of an- ItBzins dagelijks het water iielen oversteken, vele hon- ijrden tot zelfs duizenden eu- op jaarbasis extra neertel- jrfDat kan er bij ons echt niet j!'Het mag duidelijk zijn, de fet-Zeeuws-Vlaamse actie- joep De Boot Is Aan is fel tegen i huidige tarieven van het jds-voetveer tussen Breskens dVlissingen. psteren bood het comité Pro- jnciale Staten een petitie aan. iendelegatie van de actiegroep, een samenwerking tussen de emeente Sluis en vijftien West mws-Vlaamse dorpsraden - via fastferiy en trein naar iddelburg, om daar tijdens de jgadering van de Statencom- cissie verkeer en vervoer ge- bik te maken van het in- ireekrecht. De groep vindt dat Kuws-Vlamingen recht heb- i een speciaal tarief, zoals at ook bij de veerdiensten het ival was. „De grote partijen i vooral weten welke ta- even wij in gedachten hebben, ij denken aan een tarief onge ler gelijk aan het strippen- lartensysteem in het openbaar üvoer. De kleine partijen, de LPF, SP en Groen- jkskonden zich direct in onze ieeën vinden", aldus André comers van de dorpsraad IJ- endijke, die de petitie namens (actiegroep aanbood. leBoot Is Aan roerde zich ruim |e maanden geleden ook al. Alle West-Zeeuws-Vlamingen werden opgeroepen hun onvre de te uiten middels het plaatsen van een protestkaart voor het raam. Aan dat verzoek werd massaal gehoor gegeven. Op za terdag 8 februari overhandigde de actiegroep, ondersteund door vierhonderd sympathisan ten, op het veer Breskens-Vlis- singen namens de bevolking 8500 protestkaarten aan de lijsttrekkers van alle politieke partijen. Dat gebeurde met de achterliggende gedachte de toe komstige bestuurders tot actie te bewegen, maar die oproep vond nauwelijks gehoor. Nu de zetels in de Staten zijn verdeeld en de gedeputeerden op het plu che hebben plaatsgenomen, hoopt het actiecomité de be stuurders alsnog te overtuigen. Soomers: „Wij vinden dat de be- IEBNEUZEN - Aan boord van ictzandschip Stormvogel (806 a)uitTerneuzen is gisteroch- adbrand uitgebroken. (Schipper ontdekte de brand s de machinekamer toen het (kip, op weg van Avelgem naar fardé, op de Westerschelde iwTerneuzen voer. Het Belgi- iebinnenschip Elise, dat zich 'de buurt bevond, maakte di st langszij vast en bracht de tanvogel terug naar de Oost- bitenhaven. Daar meerde het Endschip af aan het remming- rak. Het vuur, vermoedelijk fitstaan door kortsluiting, was door zuurstofgebrek al Andeels gedoofd. De issleepboot Wandelaar van Unie van Reddings- en Mpdiensten hoefde niet meer lactiete komen. De brandweer alerneuzen beperkte zich tot ^inspecteren van het schip, -schade in de machinekamer (omvangrijk. Vlnr Maatje van de Luyster, André Soomers (met petitie) en les Jacobse op het fiets-voetveer, onderweg naar de provincie in Middelburg. foto Peter Nicolai door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen hebben de indruk dat projectontwikke laars soms te gemakkelijk het etiketje 'woonzorgcomplex' op hun bouwplannen plakken om sneller gemeentelijke medewer king te krijgen. Dat bleek gisteren tijdens de al gemene vergadering van de ge meenschappelijke regeling Budgetbeheer Woninggebon den Subsidies (BWS). Dat is het samenwerkingsverband dat verantwoordelijk is voor de ver deling van het geld dat de ge meenten van het Rijk krijgen voor sociale woningbouw. De portefeuillehouders van de drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten besloten gisteren dat de BWS ook een rol kan vervullen bij het opstellen van een regio naal spreidingsplan woonzorg. De provincie wil dat wonen en zorg extra aandacht krijgen, maar vindt ook dat de term woonzorg momenteel te pas en te onpas wordt gebruikt. Het ontbreekt volgens de provincie aan voldoende sturing, afstem ming, spreiding en zicht op de hoeveelheid projecten. De pro vincie stelt tot 2010 extra wo ningcontingent beschikbaar als de gemeenten samen een regio naal spreidingsplan opstellen, waarin alle plannen voor wonen en zorg tot 2010 zijn opgeno men. De BWS besloot gisteren alvast een ambtelijke werkgroep te formeren om alle plannen in Zeeuws-Vlaanderen op een rij tje te zetten. Wethouder A. van Waes (Terneuzen) stelde dat eerst moet worden vastgesteld wat precies onder woonzorg moet worden verstaan. Volgens wethouder J. Provoost (Sluis) staan in de gemeente Sluis de projectonwikkelaars bij wijze van spreken in de rij om vergun ning te vragen voor allerlei bouwplannen. „Ik heb de in druk dat daar te snel het etiket j e woonzorg op geplakt wordt", aldus Provoost. Zijn betoog le verde instemmend geknik op bij de andere portefeuillehouders. Wethouder E. de Deckere van Hulst was wel van mening dat het spreidingsplan zo snel mo gelijk gestalte moet krijgen. „Want het is belangrijk dat we dat extra woningcontingent kunnen binnen halen", stelde hij. Ambtelijk secretaris E. Cohen van de BWS wees er op dat er weliswaar extra contingent be schikbaar wordt gesteld, maar dat de provincie daaraan wel al lerlei voorwaarden verbindt, zoals het leveren van 24-uurs zorg. „Dat geldt niet alleen voor projecten van woningbouwcor poraties, maar ook voor woon zorgplannen van particulie ren", benadrukte hij. Advertentie zeker weten door Kris Naudts GENT - In de Gentse kanaalzo ne moeten broedplaatsen voor zeldzame vogels wijken voor de aanleg van het Kluizendok. Baggeraars zijn er begonnen met het opspuiten van een braakliggend terrein, tegen de zin van milieuverenigingen. Volgens Natuurpunt Gent ver biedt Europese regelgeving de uitvoering van werkzaamheden in broedgebieden. In het water rijke gebied langs de westelijke oever van het kanaal Gent-Ter- neuzen komt de kluut voor, evenals de blauwborst, visdief, ijsvogel, slechtvalk en watervo gels als krakeend, slobeend, ta feleend en lepelaar. Natuurpunt stelt dat volgens Europese richtlijnen dergelijke vogelrijke gebieden moeten worden be schermd. De natuurorganisatie begrijpt dat de kanaalzone moet worden gebruikt voor economische ont wikkeling. Bij wijze van com pensatie wil ze een strook op de zuidelijke oever van de Moer vaart en enkele kleine 'eiland jes' in de kanaalzone reserveren voor broedende vogels. Volgens havenschepen D. Ter- mont beschikken de baggeraars over de vereiste vergunningen. De werken stilleggen tot na het broedseizoen is onmogelijk. „Dan krijgen we te maken met een hoop schadeclaims", aldus Termont. De havenschepen is bereid in overleg met Natuur punt naar een oplossing te zoe ken. „We hebben de ambitie om de groenste haven van Europa te zijn", aldus Termont. Advertentie stuurders hun huiswerk op nieuw moeten doen. Ze gaan de zaak nu in elk geval weer bekij ken." pagina 13: prijs buskaartje moet maatgevend zijn door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Het ROC Wes terschelde in Terneuzen is een congrescentrum rijker. Het za lencomplex, dat is vernoemd naar oud-Dow-topman en ROC-bestuursvoorzitter Roelof Ruules werd gisteren feestelijk in gebruik genomen. De ope ningshandeling werd verricht door mevrouw B. Ruules en de huidige Dow-manager D.Schipper. Het centrum bestaat uit een gro te zaal, uitgerust met moderne audio-visuele presentatiemid delen, die in vier kleinere ruim ten kan worden ingedeeld. Voorheen was de zaal in gebruik als gymzaal. Daarnaast zijn in het complex, dat geheel binnen het schoolgebouw is opgeno men, nog een aantal les- en pre sentatielokalen opgenomen. Bij de bouw van het centrum kwam heel wat kijken, omdat het bin nen het bestaande - net in 1999 verbouwde schoolgebouw moest worden geïntegreerd. Het project kostte uiteindelijk zo'n half miljoen euro. Voor de in richting en technische installa ties kwam er nog eens een ton bovenop. Volgens voorzitter A. Huijs- mans van de Raad van Bestuur van het ROC bleek enkele jaren geleden al dat de school behoef te had aan een eigen congres ruimte van beperkte omvang. „De vraag om specifieke scho ling- en congresruimte kwam hoofdzakelijk van onze grotere klanten, de bedrijven waar wij cursussen voor verzorgen. Het is dus niet de bedoeling dat wij de ze ruimten echt commercieel gaan exploiteren. Voor de ver huur aan derden zal altijd een relatie met het onderwijs be staan", zei Huijsmans. De feestelijke opening van het zalencentrum stond niet op zich. Tijdens de bijeenkomst in het Terneuzense instituut werd ook de stichting Samen-Scho len gepresenteerd. Dat is een sa menwerkingsverband van ROC andere onderwijsinstellingen in Zeeland en het Zeeuws-Vlaam- se bedrijfsleven, dat de komen de tijd gaat proberen om de vraag naar onderwijs en het on derwijsaanbod dat bedrijven en onderwijsinstituten kunnen verzorgen op elkaar af te stem men. Voorzitter G. Lernout van Sa men-Scholen sprak de hoop uit dat de nieuwe stichting kan fun geren als onderwij smakelaar. „Nu is het zo dat veel bedrijven naar onderwijsinstitutenbuiten de regio moeten uitwijken voor specifieke cursussen voor per soneel. Zouden we die in de ei gen regio kunnen verzorgen, dan zou dit de bedrijven veel be sparen. Daar komt bij dat we ook jonge mensen uit Zeeuws- Vlaanderen in de eigen regio kunnen scholen. Ook dat is - ge let op de vergrijzing van het per soneelsbestand van sommige bedrijven - ontzettend belang rijk, omdat we ze dan hier kun nen houden", zei Lernout. Het welslagen van Samen- Scholen zal, zo liet de voorzitter doorschemeren, van de inzet van het bedrijfsleven zelf af hangen. De bijeenkomst werd afgesloten met de presentatie van het virtuele loket van Sa men-Scholen, waarop het totale cursusaanbod dat nu voorhan den is wordt aangeboden De site is op het net te vinden onder www.samen-scholen.nl TERNEUZEN - Op de Schelde boulevard in Terneuzen is van daag tot omstreeks twee uur maar één rijbaan beschikbaar tussen Stadhuisplein en Nieuw- straat. Er wordt gewerkt aan de entree van de parkeergarage on der de Westkolk. Van maandag 19 tot en met woensdag 2 8 mei is hetzelfde gedeelte van de Schel deboulevard helemaal afgeslo ten. I WÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^^^m door Euqène Verstraeten i TERNEUZEN - De voormalig gedeputeerde G. van Zwieten heeft de gemeenten op de vin gers getikt omdat ze te weinig woningen voor zogenoemde statushouders beschikbaar stellen. Dat zijn asielzoekers die de pro cedure hebben doorlopen en mogen blijven. Als de gemeen ten niet alsnog snel hun ver plichtingen nakomen, neemt de provincie zelf het heft in han den, uiteraard op kosten van de gemeenten. Wethouder A. van Waes van de gemeente Terneu zen deelde dat gisteren mee in de algemene vergadering van de gemeenschappelijke regeling Budgetbeheer Woninggebon den Subsidies Zeeuws-Vlaan deren (BWS). Van Waes had de boodschap meegekregen van Van Zwieten in de provinciale commissie Wo nen. Het probleem speelt overi gens niet alleen in Zeeland. Om dat er te weinig woningen be schikbaar komen zit het COA (Centraal orgeaan Opvang Asielzoekers) met enkele dui zenden statushouders die recht hebben op een onderkomen, maar geen huis kunnen krijgen. De minister wil dat de achter standen voor 1 juli van dit jaar worden ingelopen. De provincie vindt dat niet reëel, maar is wel van mening dat het inlopen van de achterstanden voor het eind van dit jaar haalbaar moet zijn. De provincie doet een beroep op de gemeenten om hiervoor zorg te dragen, eventueel door taak stellingen dit jaar van elkaar over te nemen. Volgend jaar kan dan een verrekening plaatsvin den. De situatie in Zeeuws- Vlaanderen is nu zo dat de ge meente Sluis nog 22 woningen voor statushouders beschik baar moet stellen en de gemeen ten Hulst en Terneuzen respec tievelijk 54 en 41 huizen. Tij dens de vergadering van de BWS bleken dat de vertegen woordigers van de gemeenten niet al te veel prioriteit aan de kwestie toekennen. „Maar de provincie tilt er wel zwaar aan", waarschuwde Van Waes. „Van Zwieten heeft gezegd, als jullie als gemeenten jullie verplich ting niet uitvoeren, nemen wij het op jullie kosten over. Bij deze heb ik dus de boodschap overge bracht." Zuidweg 20A, Zonnemaire. Tel. 0111-401318. www.interieur-paauwe.nl Was het hoogtevrees of triomf over de zojuist verworven vrijheid? De ara die uit zijn kooi in Goes was ontsnapt en een strategische positie in een hoge boom had verwor ven, liet zich met geen moge lijkheid naar beneden lok ken. De brandweer moest consta teren dat de grote papegaai onbereikbaar hoog zat. Daarop werd een in de buurt wonende boomverzorger op getrommeld. Die is gewend halsbrekende toeren tussen tak en blad uit te halen. Hij was bereid naar de ara te klimmen. Nu zijn ara's uitgerust met scherpe nagels en niet te ver geten, met een vervaarlijke snavel. De boomverzorger wilde de vogel wel gaan ha len, maar zou de ara wel mee willen? De eigenaar van het beest liet het dier altijd op een honkbalknuppel zitten om het zonder wederzijdse kwetsuren te kunnen vervoe ren. Met de gedachte in het achterhoofd dat hij de knup pel eventueel op een andere manier zou kunnen gebrui ken als de ara lastig zou wor den, begon de boomverzorger aan zijn klimtocht. Een steeds talrijker wordend publiek volgde ademloos zijn verrichtingen. Toen de klim mer bij de vogel was aange land, nam de ara welwillend plaats op de knuppel en liet zich alsof het de gewoon ste zaak van de wereld was, naar beneden brengen. Luid applaus was beider deel. „Oef", sprak de boomverzor ger. "Oef', sprak de ara.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43