PZC Kerkorgels mogen van gemeenteraad op monumentenlijst )fficier eist drie jaar :el voor dealen van op Bevelanden Kerktoren in het nauw Goes denkt na over stadsetiquette Cursus vrijwilligers stemt clubs tevreden 11 alleen D66 vindt plan voor Tholen nog onvoldragen agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 25 april 2003 Discussies Hofleverancier Zwembad weer open De Betho in televisiespel Rondleiding in Geerteskerk Zangavond Oecumenische bijeenkomst Concert Horeca Drankrijder Tholen kent weer vloekverbod Sneller scheepsafval-systeem Politie neemt wapens in beslag Skatetocht van de baan Kaars zet tafel in vuur en vlam Enthousiast Evaluatie Bingomiddag Raad stemt in met toekomstvisie frnrfimffan ter Maat SINT - MAARTENSDIJK - De toekomstvisie Bestemming Holen is tijdens de raadsverga dering van gisteravond in meer derheid door de raad aangeno- „en, Niet unaniem, zoals lurgemeester W. Nuis graag lad gezien, maar wel in gro te meerderheid. D66 was als enige tegen de visie van het col lege. Hoewel de meeste partijen de „sie steunden, ging er een hele discussie aan het definitieve ja woord vooraf. Er werden zeven amendementen en één motie in gediend. Meerdere fracties had den kritiek ten aanzien van de weinige aandacht in de visie mor economische zaken en cul- tuurzaken. Sommigen waren ook niet tevreden op het punt van woningbouw. D66 stemde uiteindelijk tegen de visie omdat de partij vindt dat het nog niet op hoofdlijnen af is. J. van den Donker zei dat zijn partij het nog te vroeg vond om grenzen vast te stellen. Zou dit wel gebeuren dan zou dit zijns inziens de latere discussie alleen maar frustreren. Het college heeft in de voorbe reiding ook al de nodige discus sies met de bevolking gevoerd. Uiteindelijk deed het college er twee jaar over om tot de visie te komen. In de visie wordt inge gaan hoe het op een termijn van 25 jaar moet zijn gesteld met het leven, werken en wonen in de gemeente Tholen. Het is daarbij niet de bedoeling om gedetai- loorRob Paardekam IflSSENKERKE - De twee or gels in de hervormd gerefor meerde kerk van Wissenkerke irijgen zo goed als zeker de sta ns van Rijksmonument. De ge meenteraad van Noord-Beve- and ging daar gisteren mee ikkoord. )e kerkeraad heeft de Rijks- fienst voor de Monumenten- »ig gevraagd om het Müller- ngel en het Vollebregtorgel op le monumentenlijst te plaat- en. Op die manier zouden wel- icht subsidies voor de res- luratie van de orgels kunnen /orden aangevraagd. De ker- eraad zelf kan dat maar ge- eeltelijk financieren. De rijks- ienst heeft de gemeenteraad m advies gevraagd. Die liet isteren in grote meerderheid eten dat de orgels behouden loeten blijven en dus op de mo- lorAector Doorns IDDELBURG - Officier van stitie A. Flikweert verklaarde steren voor de rechtbank in iddelburg dat de laatste jaren /vallend veel Bevelandse jon- ren verslaafd zijn geraakt aan «lovende middelen. Een 23- tige drugsdealer uit Bergen op /om zou hiervoor grotendeels rantwoordelijk zijn. [Brabander had zich de laat- iaren ook beziggehouden it de uitvoer van harddrugs ar België en het in stand hou- n van een hennepkwekerij in ipelle. Toch legde de officier t zwaartepunt van zijn eis, ie jaar celstraf, bij de handel cocaïne, amfetaminen en xtc- len. Daarvan waren volgens officier voornamelijk jonge- luit Goes, Kapelle en Yerseke dupe geworden. ,,U heeft de- jongelui ernstig de vernieling Beholpen", zei Flikweert. Hij o het de verdachte kwalijk REDACTIE REVELANDEIM/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 W60 AA goes fel: (0113) 273000 fax: (0113) 273030 Mtlail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'ugrid Huibers Miekevan der Jagt R°h Paardekam Rtoffan ter Maat centrale redactie uostsouburgseweg 10 ostbus 18 <380AAVLISSINGEN [el: (0118) 484000 ;ax: (0118) 470102 :'Hail: redactie@pzc.nl nternet jww.pzc.nl ■'Hail: web@pzc.nl dat die puur uit winstbejag had gedeald. „U had er zo uit kun nen stappen, want u bent niet verslaafd." Raadsman A. Neels verschilde duidelijk van mening met de of ficier. „Mijn cliënt heeft de drugs alleen aan weekendge bruikers verkocht. Dit zijn geen notoire verslaafden, maar vis sers uit Yerseke die in de week einden door een combinatie van alcohol en coke uit hun dak wil den gaan." De strafpleiter be streed ook de beschuldiging dat zijn cliënt een loods in Kapelle huurde voor een hennepkweke rij In de loods werden begin fe bruari dit j aar 16 8 0 wietplanten aangetroffen. „Zijn betrokken heid heeft hij altijd ontkend. Hij heeft wel zijn aandeel in de hen nepteelt op een boerderij in Nieuw- en Sint Joosland toege geven, maar dat wordt hem door het Openbaar Ministerie niet verweten." Neels pleitte ervoor de straf aanzienlijk te matigen. De officier nam de drugshandel hoog op. „De man is na het ver lies van zijn werk in 2001 gaan dealen. Hij leefde van het drugs geld, want hij genoot geen uit kering. Hij had geen rijbewijs, maar huurde een chauffeur in om hem regelmatig naar Zee land te brengen. Hij was de hof leverancier. Dat is bepaald niet iets om trots op te zijn, want steeds meer jongeren op Beve land gingen harddrugs gebrui ken." De Brabander had bij zijn aanhouding op 7 februari 46 gram coke op zak. Bij een kennis in Bergen op Zoom werd in een diepvriezer ook nog eens 917 gram amfetaminen gevonden, die van hem afkomstig zouden zijn. Dat laatste ontkende hij. De man hangt ook nog een ont nemingsvordering boven het hoofd. De rechtbank doet 7 mei uit spraak. HEINKENSZAND - Zwembad Stelleplas in Heinkenszand opent morgen zijn deuren. Deze dag zijn er weer verschillende introductielessen voor aqua- sportief en persluchtduiken. Het zwembad gaat om 9.00 uur open. leerd op zaken in te gaan, of om hier ook al concrete plannen aan te verbinden. Nuis wees hier tijdens de verga dering nog maar eens op, omdat hij het gevoel had dat de kritiek die er van de verschillende frac ties kwamen naar zijn mening al te veel op deze details inging. Wethouder M. Velthuis onder streepte de woorden van de bur gemeester aan de hand van een voorbeeld. „Het hoofdstuk cul tuur staat misschien niet expli ciet genoemd in de visie, maar tussen de regels door staat er wel het een en ander over in. Als het bijvoorbeeld gaat over de leefbaarheid van de kernen, dan valt cultuur hier ook automa tisch onder en kun je daar in de toekomst dan ook een invulling aan geven", legde de wethouder uit. Na de lange discussie werd een aantal amendementen inge trokken. Wel werd het amende- numentenlijst moeten komen. Alleen de VVD plaatste daar en kele kanttekeningen bij. De li beralen vinden dat de andere partijen te weinig beseffen wat plaatsing op de monumenten lijst inhoudt. „Als we dat doen, moeten we de orgels ook onder houden", sprak P. de Putter. En daar ligt het probleem voor de WD. Die vindt het onderhou den van één orgel in dat geval meer dan genoeg. De Putter vroeg zich sowieso af waarom de kerk twee orgels heeft. Die vraag werd snel beantwoord. „Het gaat om een gereformeerd orgel en een hervormd orgel", aldus wethouder Schipper. Toen de twee kerken samen gingen zijn de orgels bij elkaar geko men. Nu de raad een positief advies heeft gegeven, zal de Rijks dienst voor de Monumenten zorg de orgels zo goed als zeker als monument bestempelen. m %M «r S B «Pt KATTENDIJKE - De kerktoren van Kattendijke wordt momenteel flink onder handen genomen. Onlangs bleek dat renovatie weinig uitstel duld de, hoewel de volgende onderhoudsbeurt pas in 2009 was voorzien. De gemeente Goes stelde daarom in allerijl het benodigde geld beschik baar, zo'n 85.000 euro. Met dat geld wordt onder meer de leibedekking vervangen. Het werk, dat wordt uitgevoerd door de Middel burgse aannemers Jobse en Peters, moet over on geveer acht weken gereed zijn. foto Willem Mieras ment aangenomen dat er vol doende ruimte voor uitbreiding van bedrijven in de verschillen de kernen moet blijven. Ook werd aangenomen dat er ten minste woningbouw voor na tuurlijke groei moest zijn en er werd aangenomen dat er een prioriteitenlijst voor de ver schillende onderwerpen moet komen. Naast de amendementen die worden opgenomen in de visie, werd ook de motie aangenomen waarin optreden tegen stank overlast werd verwoord. Het college is echter niet verplicht een motie op te nemen in de vi sie. GOES - Een team van sociale werkplaats De Betho in Goes doet zondag 4 mei mee aan het Knoop-spel. Dat is een onderdeel van het Teleac-tele- visieprogramma Knoop in je Zakdoek, dat zich richt op vol wassenen met een verstandelij ke handicap. De Betho neemt het op tegen stichting De Baan uit Haarlem. Het programma wordtvanaf 17.00 uur uitgezon den op Nederland 1. KLOETINGE - De Geerteskerk in Kloetinge is woensdag en maandag 5 mei open voor pu bliek. Kerkgidsen lichten uitge breid de historie en de beziens waardigheden van deze kerk toe. De Geerteskerk is beide da gen geopend vanaf 10.00 uur. GOES - Het mannenkoor ELIM uit 's-Gravenpolder houdt woensdag een Oranje-zang- en orgelavond in de Grote of Maria magdalenakerk in Goes. Het koor staat onder leiding van A. Overbeeke en H. Ruiten beek. Het concert begint om 19.30 uur. STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meubelen; Zaal Betho (volg bordjes Buurtwerk Goese Polder), 14.00 uur: Bingomiddag senio ren; 20.00 uur: Superbingo met grote verloting; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 9.30 uur: Jeu de boules; KLOETINGE - Consistorie Geerteskerk, 10.00-14.00 uur: Taxatie en inkoopdag oude en antieke boeken; KRABBENDIJKE - Dorpsplein, 21.00 uur: Vertrek lampionoptocht; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietrai ning bij Omni-Sport Reimerswaal; Jo- hanneskerk, 19.30 uur: Oranjezang avond; RILLAND - Vliedberg, 14.00 uur: Bingo 55-plus; Voormalige brandweerkazer ne, 19.30 uur: Knutselclub De Plakvin- gers groep 2; Grensweg naast schiet sportcentrum, 21.00 uur: Dijkrock; Tent en terrein open vanaf 20.00 uur: YERSEKE Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Rondvaart Oos- terschelde; Gereformeerde kerk, 19.30 uur: Zeeuwse Koor- en Zangavond. ELLEWOUTSDIJK - In het kerkje van Ellesdiek wordt zon dag een oecumenische bijeen komst gehouden. De overwe ging wordt verzorgd door ds. K. van der Jagt uit Ouwerkerk in het dialect van Schouwen- Duiveland. De bijeenkomst be gint om 14.30 uur. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes gaat nader bekijken welke bijdrage zij kan leveren aan de discussie over normen en waarden. Dat leidt mogelijk tot het opstellen van een 'stadsetiquette'. Tijdens de raadscommissie middelen bleek gisteravond dat de meeste fracties daar mogelijkheden voor zien. Het debat was aangezwengeld door het CDA, dat vindt dat de gemeente een stimulerende rol moet spelen in de bewustwor ding van normen en waarden. De fractie heeft daarover twee maanden geleden een gedachte gang op papier gezet, die gister avond werd besproken. Een van de ideeën daaruit is het opstellen van een stadsetiquet te, zoals dat bijvoorbeeld in Rotterdam en Gouda ook is ge beurd. De etiquette bestaat uit een reeks eenvoudige richtlij nen, die vooral zijn bedoeld om de prettige omgangsvormen te rug te brengen in de stad. De andere partijen in de Goese gemeenteraad reageerden wel willend op het initiatief van het CDA om normen en waarden op de agenda te zetten, al vond me nigeen het wat lastig om de zaak concreet te maken. Alle fracties waren het er in elk geval over eens dat de gemeente in diverse opzichten het goede voorbeeld moet geven, bijvoorbeeld door burgers met respect te behande len en beloften na te komen. „Doen wat je zegt en zeggen wat je doet", vatte burgemeester D. van der Zaag samen. Over het opstellen van een stadsetiquette waren de menin- KAPELLE - Het Koor Lichte Muziek A58 geeft zondag om 15.30 uur een promotieconcert in De Vroone in Kapelle. Het koor bestaat volgend jaar vijf jaar en gaat daarom dit jaar op promotietour. Het zingt onder meer een medley van Ab- ba-liedjes en nummers van Boudewijn de Groot, Lennaert Nijgh en Henk Westbroek. Bart Orye begeleidt het koor op de piano. gen minder eensluidend. Met name de WD zag daar weinig heil in, omdat zij vindt dat de gemeente geen opvoedende rol heeft en omdat de vrijheid voor burgers bij haar voorop staat. Andere partijen zagen wel voor delen in een lijst met gedragsre gels, maar dan vooral om de dis cussie los te maken. De commissie droeg het college van B en W op zich verder in het onderwerp te verdiepen, al bleef het vaag wat zij precies ver wacht. Van der Zaag zegde toe met een voorstel te komen. „Dat zou wellicht kunnen uitmonden in een stadsetiquette. Maar dan moeten we het wel op een aan sprekende wijze doen, zodat het iets bij mensen losweekt en zij erover gaan praten." De burgemeester wees erop dat in Goes al initiatieven in die richting zijn ondernomen. Zo hebben gemeente en horecaon dernemers gezamenlijk een lijst met gedragsregels opgesteld, die bij de ingang van cafés en andere uitgaansgelegenheden hangt. Ook het Halt-bureau, dat zorgt voor alternatieve straffen voor minderjarigen die de fout zijn ingegaan, heeft een rol in het bijbrengen van normen en waarden. S. de Putter (SGP/ChristenUnie opperde de invoering van een vloekverbod, zoals bijvoorbeeld Reimerswaal en sinds gister avond ook Tholen hebben, maar kreeg daarvoor niet direct steun. Van der Zaag achtte een dergelijk verbod, als dat er zou komen, te beperkt, omdat er meer vormen van verbaal ge weld zijn. „Je zou dan de taai verruwing in het algemeen moe ten aanpakken." HANSWEERT - Een 41-jarige automobilist uit Kapelle moest gistermiddag aan de Zeedijk zijn rijbewijs inleveren, omdat hij met te veel drank op achter het stuur zat. De man werd rond half zes in Hansweert gecontro leerd. Uit de ademanalyse bleek dat hij ruim 3,6 maal te veel had gedronken. Tegen de man is pro ces-verbaal opgemaakt. SINT-MAARTENSDIJK - Het vloekverbod is weer opgeno men in de Algemeen Plaatselijke Verordening (APV) van de gemeente Tholen. Bij de vorige raadsvergadering staakten de stemmen met negen tegen negen, bij afwezigheid van het SGP-raadslid C. Koopman. Tijdens de raadsvergadering van gisteravond kwamen de stemmen op tien voor en acht tegen. WD'er F. Goossen was dit keer afwezig, maar dit was voor de besluitvorming niet van invloed. Volgens de christelijke frac ties moet het verbod heringevoerd worden, gezien het belang van normen en waarden in de huidige samenleving. Daarbij werd wel aangemerkt dat dit vooral symbolisch moet worden bekeken. PvdA-raadslid M. van der Linde gaf in eerdere dis cussies aan dat hij vond dat er geen wettelijke grond voor het verbod bestaat. De meningen bleven hierover verdeeld en dat kwam vooral door het verschil van opvatting over hoe tegen de wettelijke grond aangekeken moet worden. DEN HAAG - Onder druk van de Tweede Kamer komt er waarschijnlijk volgend jaar al een sluitend systeem voor het inzamelen van oliehoudend scheepsafval in Nederlandse ha vens. Minister De Boer van Verkeer en Waterstaat mikte vori ge week nog op 'halverwege 2005'. PvdA en SP dienden giste ren een motie in om De Boer op te porren meer vaart te maken. Dat bleek niet meer nodig. De Rotterdamse haven lijkt name lijk 'om'. Die wil per 1 januari 2004 vrijwillig een nieuw sys teem invoeren, waarbij schepen hoe dan ook via het haven geld moeten betalen voor afvalverwerking, al geven ze niets af. Ze zijn het geld toch kwijt, dus zullen ze eerder afgeven en minder in zee lozen, is de gedachte. PvdA'er DSamsom wilde van De Boer weten of andere havens het voorbeeld van Rot terdam volgen. Dat zal voor de zomer duidelijk zijn, meldde De Boer. Samsom hield daarop zijn motie aan. ARNEMUIDEN - Bij een huiszoeking in Arnemuiden heeft de politie gisteren enkele wapens aangetroffen en in beslag ge nomen. Er werden een gasluchtdrukwapen, twee zelfge maakte vuurwapens, een luchtdrukgeweer, pijlen en vuurpij len van schepen en vuurwerk gevonden. Tegen de bewoner, een 28-jarige Arnemuidenaar, is proces-verbaal opgemaakt. De huiszoeking was een vervolg op de aanhouding van de man op Schiphol. Bij controle bleek hij een onderdeel van een vuurwapen te bezitten. VLISSINGEN - De 2 5 kilometer lange skatetocht tussen Vlis- singen en Middelburg van de Stichting Groene Route uit Vlis- singen gaat niet door. Volgens de organisatoren zijn er te veel slechte stukken in het parcours. Knelpunten zijn onder meer de Oranjedijk (te veel grind), het Bellamypark en de Van Woelderenlaan (klinkerbestrating met veel bobbels en gaten). Vorig jaar is de tocht voor de eerste keer gehouden; het zou een jaarlijks terugkerend evenement moeten worden. De organi satoren willen pas doorgaan als de knelpunten zijn opgelost. YERSEKE - In een huis aan de Van Rooijenstraat in Yerseke vatte gisterochtend rond half negen een tafel vlam, door een brandende kaars. De brandweer moest de bewoonster met een ladder van de eerste verdieping halen. De hele woning liep rookschade op. door Patrick de Block i GOES - De vrijwilligersèursus die onderdeel is van het breedte sportproject krijgt in het najaar een vervolg. De zes voetbalver enigingen uit de gemeente Goes die het project als eerste hebben gevolgd, zijn zeer tevreden over de cursus. Het project is een initiatief van J. van Meeteren van SMWO- welzijn en R. Aartsen, stagiair van de sportopleiding Cios Goes. Samen met C. Corstanje en K. Timmer van de Voetbal- school Zeeland bezoeken ze de clubs om per vereniging de situ atie te bekijken en daarna ad viezen en opdrachten te geven. Hier moeten de clubs mee aan de slag. Voor sportverenigingen is het tegenwoordig moeilijk om vrij willigers aan te trekken of zelfs te behouden. Jongeren kiezen vaak voor een betaald baantje zodat ze merkkleding kunnen kopen of in het weekend uit kunnen gaan. Daarnaast moe ten vrijwilligers binnen een ver eniging steeds vaker aan be paalde eisen voldoen en krijgen ze een grote verantwoordelijk heid. Verder is het vrijwilligers werk niet altijd even goed geco ördineerd. Vaak nemen kleine groepjes veel werk op zich. Als een van deze mensen dan af haakt, zijn er gelijk problemen. Een van de verenigingen die deelnemen aan het project is SSV'65 uit Goes. R. Nuytinck en J. Planken zijn daar de coördi natoren die met het project aan de slag gaan. „Onze club wil na dit project een vrijwilligers- coördinator aanstellen", legt Nuytinck uit. „Deze moet voor de club alles gaan regelen op het gebied van vrijwilligers." Maar net zoals bij de meeste vereni gingen is het moeilijk om men sen te vinden. „Iedereen vindt het een goed idee en is enthousi ast. Maar toch komt het ook bij ons meestal op dezelfde perso nen neer en deze hebben het meestal al zo druk." Een ander voorbeeld is voetbal vereniging Goes. Zij wil na de cursus beginnen met het opzet ten van een goed allochtonenbe leid en de aanstelling van een vrijwilligerseoördinator. Het project begon op 22 januari met een centrale bijeenkomst in Sportpunt Zeeland. Bij deze bij eenkomst waren naast SSV ook Wolphaartsdijk, Robur, 's-Heer Arendskerke, Goes en Kloetin ge aanwezig. Daarna volgde nog een plenaire bijeenkomst waarbij alle verenigingen aan wezigwaren. „Deze bijeenkom sten waren zeer zinvol. De clubs konden zo onderling van elkaar leren, zowel in positieve als ne gatieve zin", zegt Nuytinck. Begin mei wordt het project af gerond. De mensen van SMWO- welzijn en van de Voetbalschool Zeeland brengen dan een be zoek aan voetbalvereniging Goes. Daarna moeten de vereni gingen die aan het project heb ben deelgenomen een evaluatie formulier invullen. „Aan de hand van deze formulieren eva lueren de Voetbalschool Zee land en wij de cursus", zegt Van Meeteren. Als uit de evaluatie blijkt dat het project op bepaal de punten niet goed uit de verf komt, wordt de cursus op deze punten aangepast. Van Meete ren wil er in de toekomst voor zorgen dat ook andere sportver enigingen deel kunnen nemen aan de cursussen. GOES - Wijkvereniging Goes- Oost houdt woensdag 7 mei een bingomiddag. De bingo begint om 13.30 uur en wordt gehou den aan de Bergweg 12 in Goes. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31