Wim Hendrikstrofee zonder Belgen Ronde van Nederland heeft vlinders in de buik van Zeeland Van Pelt in race voor hattrick én trilogie 19 Goese neo-amateur combineert wielrennen met mountainbiken Dennis Wondergem naar Hoek RCS-speler Backx naar Kloetinge Brons voor zwemster De Ridder Tennissters verslaan Ierland Daviscup-team speelt in Zwolle Routeschema Hendrikstrofee Schrier blijft bij Zwaluw/VFC Stefano Garzelli wint in Trentino Maradona wil voetbalschool in China openen Spectaculaire rentree van Andretti (63) vrijdag 25 april 2003 Tweestrijd Relaxed Koewachtse organisatie vaart een eigen koers Vrijwilligers Rentmeester gaat zij n eigen gang jfrnrSyen Remijnsen GOES - Grootspraak hoef je van itni niet te verwachten. Ruud Rentmeester is een bescheiden jielrenner, die met gemak de overstap van de junioren naar jtneo-amateurs lijkt te hebben gemaakt. Geen hooggespannen Verwachtingen, geen druk; ge hoon lekker bezig zijn. „Daar voel ik me het best bij." frijwel meteen na de finish van aeZLM Tour in zijn woonplaats Goes kreeg Rentmeester 19za- terdag de vraag voorgelegd of hij voelde voor deelname aan de firn Hendriks Trofee, de club- tompetitieklassieker die zon dag in Zeeuws-Vlaanderen wordt verreden. Zijn ploeg Theo Middelkamp zou hem goed kun- nen gebruiken, zeker nadat hij ach in zijn eerste ZLM Tour zo uitstekend had geweerd tussen desemi-profs en topamateurs. Eentmeester legde het verzoek beleefd naast zich neer; in Ha- velte is diezelfde dag een natio nale mountainbikewedstrijd en die gaat voor. Het is tekenend voor de twee strijd waarvoor de eerstejaars espoir zich soms ziet geplaatst. Al jaren combineert hij moun tainbiken met het wielrennen op de weg. Van beide kanten wordt aan hem getrokken, soms tot vervelens toe. „Ik kan niet kiezen en ik wil het ook niet", zegt Rentmeester. „Als het ene wat minder zou gaan dan het andere, was het makkelijker om een keuze te maken. Maar het gaat juist zo goed. Gewoon goed plannen en maar één wedstrijd perweekeinde rijden. Twee zou tezwaar zijn." ij geeft toe dat de weg voor rang zou hebben gekregen als bij onderdak had gevonden bij een sponsorploeg. Er waren contacten met Van Vliet-EBH, waar ook zijn streekgenoot Ri chard Slabbekoorn tot wasdom kwam, maar tot een concrete overgang kwam het niet. Om die reden bleef Rentmeester zijn teams trouw: Theo Middelkamp op de weg en Beebikes bij het mountainbiken. Vooral op de weg wilde hij voorzichtig begin nen. „Niet meteen de klassie kers, maar eerst een paar wedstrijden in België die ik kon uitrijden. Meteen in de eerste koers eraf gereden worden is na tuurlij k helemaal niet goed voor je moraal." Zijn eerste mountainbikerace tussen de experts viel eveneens mee. Rentmeester werd twaalf de in Berlicum en was daarmee de vij fde neo,Ik dacht eerst dat het toeval was", bekent hij. Dat was het niet. Rentmeester ein digde als negende in Oldenzaal en afgelopen maandag, twee da gen na de ZLM Tour, als achtste in Nieuwkuijk; in beide natio nale wedstrijden was hij de der de neo-amateur. In de wegklassieker zat hij bijna vijf uur op de fiets; in de ATB- race nog geen twee.,Het was zo voorbijlacht hij's Avonds na de ZLM Tour had ik al spierpijn. Het viel niet mee om de trap op te lopen. Gelukkig werden mijn benen weer los na een goede massage." Die kreeg hij van zijn vader Bas, die een cursus sport massage heeft gevolgd om zijn wielrennende zonen bij te staan. Behalve over Ruud ontfermt hij zich ook over diens jongere broer Niek; hij won afgelopen maandag nog een juniorenkoers in Made. Tel daarbij op een fietsende moeder en een zeer actieve fa milie, van wie oom Cees een paar jaar prof is geweest, en Ruud Rentmeesters fascinatie voor de sport lijkt verklaard. Lijkt, want eerst vond hij het maar niks. „Op vakantie gingen wij fietsen en bleef Ruud achter op de camping", herinnert zijn vader zich. Pas op zijn dertiende werd hij lid van mountainbike vereniging X-Treme. Twee jaar later volgde de stap naar Theo Middelkamp. Rentmeester, die een hts-oplei- ding werktuigbouwkunde volgt aan de Hogeschool Zeeland, is altijd van het mountainbiken blijven houden. „Het is een re laxed wereldje, voor en na de wedstrijd wordt er ontspannen met elkaar omgegaan. Alleen tijdens de wedstrijd is het vech ten voor je plaats. Als hij al specifiek op de moun tainbike traint, doet hij dat op het parkoers van X-Treme in de Boswachterij Westerschouwen. „Ik kan hier een dijk oprijden, maar dat heb je na een paar keer ook wel gezien." De wedstrijden vinden veelal plaats in de mooi ste natuurgebieden van het land. „Alles is ver weg, maar dat heb je er voor over als het goed gaat. Als je in de eerste ronde al langs de kant staat met pech, is het minder.Hij heeft in de weg- wedstrijden profijt van de ex plosiviteit die hij bij het moun tainbiken opbouwt. „Je moet elke keer opnieuw aanzetten en rijdt bijna voort durend in het rood. Op de weg rijd je soms volle bak en soms op het dooie gemak. Je kunt eens lekker in het wiel gaan zitten. Mijn snelheid op de weg kan ik weer gebruiken op de moun tainbike. Ik zie het dus zelf niet als een nadeel dat ik beide on derdelen combineer. Ik heb er veel voordeel van." Ruud Rentmeester wedt in zijn prille wielercarrière nog op twee paarden: wielrennen en mountainbiken. foto Willem Mieras VLISSINGEN - Dennis Wondergem speelt met ingang van komend seizoen voor zaterdaghoofdklasser Hoek. De acht tienjarige doelman uit Terneuzen is afkomstig van de jeugd van RBC Roosendaal. Wondergem was twee jaar geleden de eerste jeugdspeler die een contract tekende bij RBC. Die over eenkomst werd na twee seizoenen niet verlengd. Dennis Won dergem, die zijn voetbalcarrière begon bij Terneuzen, wordt bij Hoek de vervanger van Björn van Avermaete, die naar Kemzeke vertrekt. Oostkapelle heeft komend seizoen de beschikking over Jacco Nelen. De doelman verruilde RCS aan het begin van dit sei zoen voor SSV'65, maar kwam daar weinig aan spelen toe en vertrok tussentijds bij de Goese club. Nelen trainde daarna met Kloetinge mee, maar koos voor Oostkapelle. KLOETINGE - Kloetinge krijgt met ingang van volgend voetbalseizoen versterking van Isar Backx. De zeventienjari ge middenvelder is nu nog actief bij zondag-derdeklasser RCSBackx speelde in het verleden in de jeugd van Feyenoord en kan zowel op links als centraal op het middenveld uit de voeten. Hij is de eerste aanwinst voor Kloetinge. Tegenover de komst van Backx staat het vertrek van Niels Lodewijk. De middenvelder heeft te veel last van blessures. De kans bestaat dat hij overschrijving aanvraagt naar Zierikzee. Lodewijk speelde vijf seizoenen bij Kloetinge. AMSTERDAM - De 15-jarige Carmen de Ridder van Zwem- club Koewacht heeft op de eerste dag van het NK 50 meterbad een bronzen medaille gehaald. De zwemster kwam op de 400 meter wisselslag tot een nieuw Zeeuws record bij de meisjes jeugd. Haar tijd was 5.25,47. De overige Zeeuwse deelnemers eindigden bij de beste twintig, waarbij de tijd van Marinka Bil (De Stormvogel) op de 800 meter vrije slag met een tijd van 10.01.81 een nieuw Zeeuws record opleverde bij de 16-jari- gen. Stefan de Die van De Schelde uit Terneuzen werd elfde op de 200 meter rugslag in 2.20,08. Dat leverde de vierde tijd op bij de 17-jarigen. Bij de 100 meter vlinderslag meisjes werd Stephanie Rombout uit Hulst vijfde in 1.10,33. Carmen de Ridder zette de klokken stil op 1.13,97. Dat leverde een acht ste plaats op. ESTORIL - Het Nederlands vrouwentennisteam heeft giste ren in het Portugese Estoril het derde groepsduel in de Fed Cup gewonnen. Het vrouwendubbel Oremans/Boogert be haalde met gemak het beslissende punt binnen tegen het kop pel O'Riain/Curran: 6-0 6-0. Daardoor won Oranje de wed strijd tegen Ierland met 2-1 en heeft het nog altijd kans op een promotiewedstrijd voor de wereldgroep. Hopmans won tegen Ierland haar enkelpartijwaarna Oremans in de single onder uit ging. Het Nederlands team moet tweede worden in de pou le van vijf om de promotiewedstrijd te mogen spelen. ANP AMERSFOORT - Het Nederlands Daviscup-team speelt de promotie-/degradatiewedstrijd tegen India in de IJsselhallen in Zwolle. Dat heeft de Nederlandse tennisbond KNLTB gis teren bekendgemaaktHet duel wordt gespeeld opl9,20en21 september. Bij winst zijn de tennissers verzekerd van een plaats in de wereldgroep. ANP KOEWACHT - De Wim Hen drikstrofee, een wedstrijd voor de clubcompetitie over een af stand van 168.5 kilometer, gaat iondag om 13.00 uur van start op het Kerkplein in Overslag (België). Daarna rijdt het pelo ton 700 meter geneutraliseerd tiaar de eerste doorkomst in Zuiddorpe. Het parkoers ziet er verder als volgt uit: Bonte Koe, Axel (doorkomst Plattedijk), Oude Zeedijk, Kijk uit, Koewacht (doorkomst Em- mabaan), Overslag (rond 14.00 m), Zuiddorpe, Axel, Kijkuit, Koewacht, Overslag (door komst rond 15.00 uur), Zuid dorpe, Axel, Kijkuit, Nieuwe Molen Koewacht (doorkomst Eikenlaan), Moerbeke, Over slag, Zuiddorpe, Koewacht, Overslag, Zuiddorpe, Koe vacht. Aankomst rond 17.00 uur. WISSINGEN - Ron Schrier leeft zijn contract met Zwa luw/VFC verlengd. De oefen- ffleester, die afkomstig is uit «eland, heeft voor één iaar bij getekend. Schrier is aan zijn eerste seizoen z'g bij de zondag-eersteklas- seruit Vught. De trainer is op dit moment nog verwikkeld in de sjrijdom lijfsbehoud. Zwaluw/ TC staat twee wedstrijden voor het einde op een tiende P'aats, met 22 punten uit 20 duels. Oisterwijk is elfde met 20 pun- uit 20 wedstrijden. Vlijmen- 'f %S is al gedegradeerd, "dag speelt Zwaluw/VFC in "genhuis tegen Unitas. TRENTO De Italiaan Stefano arzelli heeft de openingsrit in e Ronde van Trentino gewon- De renner van Sidermec l °Pte na 170,5 kilometer zijn ^genoot Gilberto Simoni en "'Moveen Tadej Valjavec. garzelli maakte in Trentino een sTieuze comeback. De win- I?(1anrnvan de Ronde van Italië U) stond ruim tien maanden enspel, nadat hij tijdens de j 0 van 2002 was betrapt op Pöggebruik en een schorsing 'egdMFp maanden kreeS °Pge" door Peter van Kouteren OVERSLAG - Slapeloze nach ten Ludwig Kouijzer er nog net niet van gehad, maar hij geeft toe dat het doemscenario wel degelijk door zijn hoofd heeft gespeeld. De Wim Hendriks Trofee werd twee jaar geleden vanwege de mond- en klauw zeercrisis getroffen door een verbod om over Belgisch grond gebied te rijden. De dit jaar snel uitbreidende vogelpest luidde bij de organisatoren van de wedstrijd uit de clubcompetitie ook weer alarmfase één in. Secretaris Kouijzer moest twee jaar terug in een kort tijdsbe stek het parkoers ingrijpend wijzigen en haalde na het uit breken van de vogelpest en de vermeende besmetting in Bres- kens het draaiboek van destijds uit de kast. „Dat was een nood greep", zegt hij. „Voor wat de wedstrijd zelf betreft hadden we onverwacht een mooi en se lectief parkoers." Hij voegde er wel aan toe: „Ik heb wel steeds gehoopt dat we van problemen in verband met de vogelpest bespaard zouden blijven. Laat ons maar lekker over de grens rijden." De wielerklassieker, de derde in de reeks voor de clubcompetitie, wordt zondag voor de eenen twintigste keer verreden, maar kent ten opzichte van voorgaan de jaren toch een aantal wijzi gingen. Zo wordt dit jaar vanuit Overslag vertrokken en is de sa menwerking met de Belgische Wielerclub Vooruit uit Sint-Gil lis Waas verbroken. „We hebben geen ruzie", verzekert Kouijzer. „Ze zijn alleen nogal teleurge steld. We hebben tien jaar met hen samengewerkt en zijn onze koers tot vorig jaar in Sint-Gil lis Waas begonnen. Helaas heeft de KNWU in 1999 besloten dat er geen Belgische renners meer mogen starten. Ze hadden be grip voor de vervelende situatie, maar doordat er geen Belgen meer meededen, stonden er in Koewacht bij de aankomst veel minder mensen. Een Belg neemt nu eenmaal zijn familie mee." Toen de Nederlandse organisa toren aangaven om vanuit de woonplaats van comitévoorzit ter Walter van Acker te willen vertrekken en bovendien de op nieuw bestrate en aan de zijkan ten van vijftig centimeter asfalt voorziene kasseistrook in Klein Sinaai links te laten liggen, haakten de Belgen af. „We staan nu voor iets nieuws", zegt Kouijzer. „We starten in Over slag en rijden, doordat er een aantal omloopjes zijn, in totaal nog een kleine veertig kilometer over Belgisch grondgebied." Over een afstand van 168,5 kilo meter zijn zeventien kasseistro ken opgenomen. De langste daarvan ligt aan de Plattedijk, nabij Axel. Eenentwintig ploe gen zorgen voor een deelne mersveld van 126 renners. We zouden er wat meer kunnen laten vertrekken, maar van de KNWU mogen geen Belgen meedoen, omdat er dan sprake zou zijn van competitieverval sing in de clubcompetitie. Dat snap ik niet zo. De winnaar krijgt dertig punten. Als een Belg wint, krijgt de eerst aanko mende Nederlander dertig pun ten." De secretaris, voorzitter Walter van Acker en erevoorzitter Piet Apers, worden tijdens de uit voering gesteund door tachtig vrijwilligers. Die zijn dit jaar door een apart afgesloten verze kering tegen calamiteiten ge dekt. Kouijzer: „Je kunt het niet riskeren om te werken met men sen die onverzekerd zijn. Stel je voor dat ze jarenlang medische hulp nodig zouden hebben. Dat kost weer wel anderhalve euro per persoon. Wij merken het na tuurlijk ook dat het financieel overal moeilijker tijden zijn. Veel sponsors doen de kraan wat dicht." Met zelfwerkzaamheid heeft het comité daarop ingespeeld. „We hebben van de winter een sponsoravond gehad, waarbij een beddenfabrikant een soort marketingavond hield. Aan el ke klant die is binnengekomen, hebben wij een bedragje overge houden. Daarvóór hadden we al met mensen uit Overslag twee honderd kilogram mosselen in gekocht, eigenhandig klaarge maakt en verkocht. Ook daaraan hebben we enkele hon derden euro's overgehouden. Verder moeten we het vooral hebben van de kleine sponsors. Als die wegvallen, hebben we gewoon niks meer. Die koeste ren we dus." doorSven Remijnsen VLISSINGEN - Jurgen van Pelt kan zondag zowel een unieke hattrick als een trilogie voltooien. Wint de wielrenner uit Nuenen de Wim Hendriks Trofee, dan is dat niet alleen zijn derde overwinning op rij in de clubcom petitie van dit jaar, maar ook zijn derde zege in de historie van de Zeeuws-Vlaamse klas sieker. Van Pelt, die rijdt voor Trap Met Lust, won de Wim Hendriks Trofee eerder in 1999 en 2 0 01Dit seizoen heerst hij als vanouds in de clubcompetitie. Hij was de snelste in de Om loop van de Haarlemmermeer en de Omloop van de Braakman. Zondag moet hij het op nieuw opnemen tegen de vluchtgenoten die hij in Philippine klopte: Roy Curvers van Groenewoud en Cas Graafmans van De Jonge Renner. Willebrord Wil Vooruit vertrouwt weer op de ervaring van Frangois Franse, Rob Koole, Wally Buurstede en John Leijs. Bre- da-Knooppunt is wederom Zeeuws getint ggg§§ Het peloton in de Wim Hendrikstrofee rijdt nog zo'n veertig kilometer door België en krijgt onder meer de lastige kasseistroot van de Plat tedijk voorgeschoteld. foto Wim Kooyman met Roelof Tolman en Dennis en Raymond Raadtgever. Wielervereniging Zeeuws- Vlaanderen levert drie renners aan de com- binatieploeg met De Hoekse Renners (Dan ny Schaut, Martin de Jaeger en Peter Mets- ke) en ZRTC Theo Middelkamp stelt onder anderen Mare Blok en Wilco Jonker op. Op de voorlopige deelnemerslijst valt ook de naam van Louis de Koning op, de Delta-ve teraan die in zowel de Omloop van de Braakman als de ZLM Tour in de voorste li nies meestreed. door Roeland van Vliet KAMPERLAND - De organisa tie van de Ronde van Nederland wil met de profkoers in de nabije toekomst vaker Zeeland aan doen. Het moet niet zo zijn dat het vertrek van de Ronde op 19 augustus uit Middelburg iets eenmaligs is, zo zei vice-voor- zitter Henk van Mulukom van het rondebestuur gisteren in Kamperland. „Het is nu 25 jaar geleden dat de Ronde van Nederland door Zee land is gereden. Dat we zolang zijn weggebleven komt deels door de geografische ligging van de provincie, maar als Olympia's Tour en zelfs de Tour de France hier langskomen, kunnen wij niet achterblijven", zei Van Mulukom. De eerste stap is inmiddels ge zet. Middelburg is dit jaar het beginpunt van de 43e Ronde van Nederland en vervolgens rijdt het peloton zo'n honderd kilo meter door de provincie. In Vlis- singen, Serooskerke en Veere zijn tussensprints. Rond de or ganisatie in Zeeland was het meeste al bekend, maar gisteren werd daar nog maar eens op ge toost tijdens de ondertekening van de contracten tussen de ge meente Middelburg en de Stich ting Ronde van Nederland. De organisatie liet bij die gele genheid weten vlinders in de buik te hebben van Zeeland. Van Mulukom: „Ik denk dat Zeeland niet alleen een vertrek plaats moet willen hebben, HONGKONG - Voetballegende Diego Maradona heeft plannen om een voetbalschool in China te openen. De Argentijn wil zelf de leerlingen selecteren en die hoogstpersoonlijk een aantal jaren coachen. Medewerkers van Maradona ar riveerden gisteren in China om gesprekken te voeren met po tentiële investeerders in de on derneming, berichtte de South China Morning Post. Maradona wordt alom beschouwd als een van 's werelds beste voetballers allertijden. Hij hielp Argentinië in 1986 aan de wereldtitel. DPA rpaar ook eens een finishplaats. Bij ons is het de gewoonte dat steden een optie tekenen voor drie starts of finishplaatsen in tien jaar. Dat moet in Zeeland ook kunnen." Koos Schouwenaar, burge meester van Middelburg en kar- trekker van de Stichting Wie- Ierevenementen Middelburg, keek zover nog niet vooruit. Hij toonde zich al tevreden met de etappe van dit jaar. „Ik ben blij me het binnenhalen van het wielrennen in Middelburg. Het is een mooie sport die elkaar bindt en altijd positief is"grap te hij. Hij kreeg er de lachers mee op zijn hand. De oud-renners Kees Bal en Jo de Roo, net als Cees Priem en Jan Janssen aanwezig in De Roompot, lachten als boe ren met kiespijn. Zij leven na melijk al een tijdje in onmin met elkaar na een affaire bij de Goe se toerclub Mid-City. INDIANAPOLIS - De 63-jarige autosportheld Mario Andretti heeft in Indianapolis een spec taculaire rentree gemaakt in het wedstrijdcircuit. De voormalig formule-1-kampioen (1978) crashte hard tijdens trainings wedstrijden voor de komende Indy 500. De krasse Amerikaan stapte ongedeerd uit zijn zwaar beschadigde Dallara-Honda. Op de ovale baan in Indianapo lis sloeg Andretti diverse keren over de kop nadat zijn bolide in aanraking was gekomen met af gebroken onderdelen van een andere auto. „Ik heb veel geluk gehad", erkende Super Mario. Andretti senior keerde op ver zoek van zijn zoon Michael (40) terug in de cockpit, omdat de twee vaste coureurs van het An- dretti-team door blessures niet beschikbaar waren. Tweevoudig winnaar Arie Luy- endijk wil voor de achttiende keer deelnemen aan de race- klassieker. De Nederlander, die al vele jaren in de Verenigde Staten woont, hoopt zich in het team van Mo Nunn met een G Force-Toyota te kwalificeren. SID/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19