PZC Nog een keer dan! Relatie VS en Iran op scherp Stap in april voordelig over op ISDN. Verzet in SPD tegen saneren dure Duitse verzorgingsstaat Commissie verwerpt voorstellen van Giscard Crisisberaad Noord-Korea iruchteloos Arafat en Abbas sluiten op nippertje akkoord over kabinet Even oversteken op Cyprus (3e paasdag...) xtulp Proces tegen Bashir begint Uitgeput na berging Menselijk schild Amerikanen houden tieners vast DNA ontdekt dankzij condoom Verdachte moord Joesjenko gepakt Meer dan tien miljoen Moskovieten Moordenaar nonnen geëxecuteerd donderdag 24 april 2003 Corruptie op op! Hulpverleners Met de Webvox huiscentrale van 143 voor 99. J BRUSSEL - De Europese Com missie verwerpt de voorstellen an Conventievoorzitter Gis- jrdd'Estaing om een voltijds- voorzitter voor de Europese luie te benoemen. [n de ogen van de Europese Commissie druisen de ideeën -an Giscard in tegen de menin gen in de Conventie, de -enktank die bestuurlijke her vormingen in de EU voorbe- jidt. Ze vormen ook 'geen (eerspiegeling' van de Europe- stop van een week geleden in Athene. Giscard wil een voltqdsvoorzit- <er voor de Europese Raad, het «ezelschap van regeringslei- ders,die2,5 jaar aanblijft en één keerherkiesbaar is voor dezelf- ae periode. Die voorzitter zou naast grote bevoegdheden een ligen staf van zeven leden krij- «en. Volgens de commissie komt éohetbestaande evenwicht tus sen de instellingen in gedrang. Net het voorstel schaart Gis- card zich achter de grote landen tn kiest hij stelling tegen een grote groep kleinere, waaronder ftderland. Die namen in Athe ne nadrukkelijk afstand van zon vaste voorzitter, uit vrees jat zij daardoor aan macht en invloed verliezen. ANP PEKING - De eerste dag van het crisisberaad in Peking over het «treden Noord-Koreaanse nucleaire programma is gister avond zonder resultaat afgeslo- len. Tijdens het overleg zijn alleen standpunten gewisseld, zonder daterzicht was op een oplossing van het conflict. Het beraad tart tot en met morgen.Vol gens ingewijden wilde de Noord-Koreaanse afgevaardig de gisteren niet bevestigen dat het land een programma heeft voor de verrijking van uranium, zoals de VS zeggen. ANP/AFP WENEN - De 31 vermiste toe risten in de Algerijnse Sahara, onder wie een Nederlander, worden door een terroristische Splintergroep gebruikt als menselijk schild tegen de strijd krachten. Dat meldt het Oostenrijkse weekblad Profil gisteren.Onder de verdwenen avonturiers zijn onder anderen vijftien Duitsers en tien Oosten- rijkers. ANP/DPA Palestij nse regering gered vari onze redactie buitenland RAMALLAH - De Palestijnse leider Arafat en de nieuwe pre mier Mahmoud Abbas hebben gisteren een akkoord gesloten over de samenstelling van een nieuwe Palestijnse regeerploeg. Dat heeft een hoge Palestijnse functionaris gezegd. Het akkoord betekent het einde van een langdurige impasse in de besprekingen over het toe komstige Palestijns bestuur. De overeenkomst kwam tot stand enkele uren voor het verstrijken van de termijn waarbinnen het nieuwe kabinet moest worden gepresenteerd. De Amerikaanse regering noemde het einde van de machtsstrijd een positieve stap. Palestijnse kopstukken riepen de internationale gemeenschap op om 'onmiddellijk" het eerder aangekondige vredesplan voor de regio bekend te maken. Het conflict tussen Arafat en de hervormingsgezinde, door het buitenland gesteunde Abbas (alias Abu Mazen) ging uitein delijk over de invulling van de post van minister van Binnen landse Zaken. De gedoodverfde premier wilde op deze plek de voormalige chef van de veilig heidsdienst in Gaza, Moham med Dahlan. Die is een tegen stander van Arafat. Arafat wilde echter zijn invloed op het veiligheidsapparaat niet verliezen. Het compromis voor ziet erin dat Abbas zelf Binnen landse Zaken zal leiden en dat Dahlan de verantwoordelijke minister zal zijn voor Veilig heidszaken. Volgens functionarissen die nauw bij de gesprekken betrok ken waren, weigerde Abbas uit eindelijk rechtstreeks overleg met Arafat. De spanningen wa ren zo hoog opgelopen dat Ab bas enkele malen dreigde zijn premierspost op te geven. De chef van de Egyptische veilig heidsdienst Omar Suleiman be middelde in het conflict. Pas na zware druk van Israël en de Verenigde Staten ging Arafat ermee akkoord een premier te benoemen. De regeringsleider moet verregaande hervormin gen doorvoeren, een einde ma ken aan de corruptie binnen de Palestijnse Autoriteit en de op stand (intifada) stoppen. De VS hebben gezegd het vre desplan, de 'routekaart' die moet leiden tot de oprichting van een Palestijnse staat, pas te presenteren als een premier is geïnstalleerd. Het plan is mede opgesteld door de Verenigde Naties, de Europe se Unie en Rusland. ANP/AFP/RTR/DPA NICOSIA - Griekse en Turkse Cyprioten verzamelen zich bij de controlepost Ledra Palaca in Nicosia. Bijna drieduizend Cyprioten zijn gisteren de grens tussen de twee delen van hun eiland overgestoken. Het was voor het eerst in 29 jaar dat dat mogelijk was. Volgens de Grieks-Cypriotische politie waren aan het begin van de avond meer dan 2000 Turkse en 600 Griekse Cyprioten van de ene kant van de grens naar de andere ge lopen. Voor middernacht moesten zij weer terug. Advertentie Op verzoek verlengen wij onze grandioze paasaktie (50% korting op keukenkasten een gratis Siemens vaatwasser t.w.v. 1.149,-) nog één keer want kip. De keuken van je leven KEUKENS I Goes Nobelweg 2-26 (0113) 216230 ™t/mvr 10.00 -18.00 uur, za 9.00 -17.00 uur bh koopavonden wo en do tot 21.00 uur. van onze redactie buitenland BAGDAD - De Verenigde Sta ten hebben de toch al moeizame relatie met Iran gisteren verder op scherp gezet. Het Witte Huis waarschuwde Teheran zich niet met de sjiitische bevolking in Irak te bemoeien om de Iraanse invloedsfeer in het buurland te vergroten. „We hebben het Iran duidelijk gemaakt dat we ons zullen ver zetten tegen elke inmenging van buitenaf in de Iraakse weg naar democratie", verwoordde de zegsman van president Bush gisteren het Amerikaanse standpunt. „Infiltratie van agenten om de sjiitische bevol king te destabiliseren valt zeker in die categorie", zei hij. Volgens de Amerikaanse krant The New York Times zijn in Iran opgeleide agenten de grens met Irak overgestoken om bevriende sjiitische geestelijken te steu nen en er mogelijk een islamiti sche regering te vestigen naar Iraans model. Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buiten landse Zaken noemde gisteren de uitlatingen van Rumsfeld een 'schaamteloze inmenging' in de binnenlandse aangelegenheden van Iran. Hij beschuldigde Was hington ervan er een dubbele politieke standaard op na te houden, getuige de steun aan dictatoriale regimes. Het bestand dat de Amerikanen met de radicale verzetsbewe ging Moedjahedien Khalq heb ben gesloten, zal in Teheran ook niet in goede aarde gevallen zijn. De gewelddadige groep die er een mengvorm van marxisme en islam op nahoudt, strijdt al sinds de islamitische revolutie van 1979 tegen het Iraanse be wind. Zij opereert vanuit Irak, genoot lang steun van Saddam en mag naar eigen zeggen van de VS doorgaan met de strijd tegen Teheran. De door Iran gesteunde Iraakse sjiitische leider Mohammed Baqir al-Hakim benadrukte gisteren dat er van een Islamiti sche Republiek Irak vooralsnog geen sprake zal zijn. „We kun nen de vergelijking tussen het Iraakse en Iraanse volk niet ma kenHet karakter van het Iraak se volk is anders dan dat van het Iraanse volk", meent de leider van de belangrijkste sjiitische oppositiebeweging SCIRI. De eerste VN-hulp verleners keerden gisteren terug in Irak. Volgens een mededeling van de volkerenorganisatie zijn mede- C Advertentie 1CN weet u 2e|(er {jat u altijd bereikbaar bent en altijd kunt communiceren. Of u nu )e't, faxt of internet. Ook tegelijkertijd. Want met ISDN beschikt u over twee aparte v'er telefoonnummers, gratis NummerWeergave en nog veel meer. i het u extra aantrekkelijk te maken, krijgt u tot en met 30 april maar liefst 44 0 9 op de Webvox huiscentrale. Dus bel vandaag nog naar 0900-0244 of kijk op ***kpn.com SAN JU AN - Onder de terreurverdachten die worden vastge houden op de Amerikaanse legerbasis Guantanamo bevindt zich een klein aantal jongeren van onder de 16. Het Ameri kaanse leger heeft dat toegegeven. Woordvoerder Barry Johnson van de basis op Cuba zegt dat alle tieners zijn opgepakt omdat ze meevochten tegen Ameri kaanse militairen. Ze worden ondervraagd omdat ze mogelijk beschikken over informatie die van belang is voor de Ameri kaanse strijd tegen het terrorisme. Amnesty International uitte scherpe kritiek. „Dat de VS er geen been in zien om kinderen op Guantanamo vast te houden en te ondervragen is een shockerend bewijs van hoe arrogant de regering van George Bush is geworden.AP LONDEN - De ontdekking van de structuur van DNA, een van de belangrijkste ontdekkingen van de vorige eeuw, was niet tot stand gekomen als niet een van de betrokken weten schappers een condoom op zak had gehad. Een groep wetenschappers onder leiding van professor Wilk- ins probeerde begin jaren vijftig foto's te maken van het DNA- molecuul met een nieuwe stralingstechniek. De camera werd daarbij gevuld met waterstofgas, maar door een lek in het ap paraat verdween het steeds weer. Uiteindelijk trok Wilkins een condoom uit zijn portemonnee en schoof die om de camera. Het gas bleef hierdoor binnen en er konden scherpe foto's worden gemaakt. Die bleken cruci aal voor het ontrafelen van de dubbele spiraal-structuur van DNA in 1953. ANP MOSKOU - De Russische politie heeft gisteren in Moskou een twintigjarige man gearresteerd die wordt verdacht van de moord op het parlementslid Sergej Joesjenko. De vader van de verdachte zat zes maanden in de cel, omdat hij de leider van de liberale partij een dreigbrief had gezon den. De zoon zou wraak hebben willen nemen, aldus de poli tie. Eerder dit jaar vond ook Joesjenko's partijgenoot en me devoorzitter van 'Liberaal Rusland' Vladimir Golovjev de dood in Moskou. AFP MOSKOU - Het aantal inwoners van de Russische hoofdstad Moskou is volgens officiële opgave opgelopen tot boven de tien miljoen. Volgens het Russische bureau voor de statistiek is het aantal Moskovieten sinds 1989 met liefst 17 procent gestegen. Het totale aantal Russen daalde met een kleine 2 miljoen tot 145 miljoen mensen. DPA SANAA - Jemen heeft gisteren een militante moslim geëxecu teerd voor de moord op drie nonnen. De man had de vrouwen - twee uit India en een van de Filipijnen - in juli 1998 met een machinegeweer op straat doodgeschoten. Dat gebeurde in de buurt van een ziekenhuis in de havenstad Hodeidah, ruim 225 kilometer ten westen van de hoofdstad Sanaa. De nonnen waren lid van de congregatie van de Mis sionarissen van Naastenliefde van moeder Teresa. De verklaring vermeldt niet hoe Abdullah Ali al-Nashiri ter dood is gebracht. Maar in Jemen is het gebruik dat een vuur peloton het vonnis voltrekt. DPA/RTR/ANP De openstelling van de grens is een beslissing van het Turkse Noord-Cyprus. Volgens de Grieks-Cypriotische regering wil de Turks-Cypriotische leider Rauf Denktash zo de aandacht afleiden van zijn weigering om akkoord te gaan met een door de VN voor gesteld herenigingsplan. Door die weigering kan op 1 mei alleen het Griekse deel van Cyprus zich aansluiten bij de Europese Unie. Turkije houdt sinds 1974 een deel van het eiland bezet en heeft er zo'n 40.000 militai ren gestationeerd. foto Katia Christodoulou/EPA werkers van het kinderfonds Unicef en het Wereldvoedsel programma vanuit Turkije Irak binnengegaan. De VN trokken 18 maart, twee dagen voor het begin van de oor log, hun internationale mede werkers terug. Secretaris-generaal Kofi An nan herhaalde gisteren dat hij vooralsnog vasthoudt aan de te rugkeer van de wapeninspec teurs naar Irak. In het noorden van het land komt een commissie die de ge schillen tussen Arabieren en duizenden onder het bewind van Saddam Hoessein verdre ven Koerden moet oplossen. Koerdische leiders hebben de Amerikaanse bewindvoerder Garner verzekerd dat de Koer den geen vergeldingsmaatrege len zullen nemen tegen Arabie ren. ANP/RTR/DPA van onze redactie buitenland JAKARTA - In de Indonesische hoofdstad Jakarta is gistermor gen het proces begonnen tegen Abu Bakar Bashir, de vermeen de leider van de islamitische terreurorganisatie Jamaah'Isla- miyah. Bashir staat terecht,we- gens hoogverraad. Nadat de aanklacht was voorgelezen, werd de zitting verdaagd tot volgende week woensdag. Bashir wordt ervan beschuldigd dat hij met een terreurcampag- ne de Indonesische regering om ver wilde werpen en een islamti- sche staat stichten. De Jamaah Islamiyah zit vermoedelijk ach ter de bomaanslagen op Bali, die in oktober vorig jaar 202 men sen het leven kostten. Daarop heeft de aanklacht te gen Bashir echter geen betrek king. De islamitische geestelij ke wordt wel persoonlijk ver antwoordelijk gehouden voor een serie aanslagen op kerken tijdens kerstavond 2000, waar door negentien doden vielen. Bashir wordt ook beschuldigd van het geven van zijn 'zegen' aan andere geplande terroristi sche aanslagen tegen westerse doelen in Zuidoost-Azië, waar onder een verijdelde bomaan slag in Singapore in 2001. Ver der handelt de aanklacht over overtreding van de immigratie- wet, vervalsing van documen ten en het afleggen van valse verklaringen tegen de politie. Toen de 64-jarige verdachte de rechtszaal binnenkwam, ging een oorverdovend „Allahu Ak- bar" (God is groot) op uit het pu bliek, meldde de Jakarta Post. Bashir heeft veel aanhang, vooral onder de leerlingen van de Islamitische kostschool op Java die hij heeft opgericht. Als Bashir schuldig wordt be vonden, kan hij levenslang krij gen. Hij ontkent alle beschuldi gingen en heeft steeds gezegd dat Jamaah Islamiyah niet eens bestaat. Het proces kan maanden gaan duren. ANP/RTR 8e*u*te bellers bellen KPN .42' kpn Altijd dichtbij DHAKA - Een reddingswerker in Bangladesh heeft twee dagen gewerkt tijdens de berging van de ge kapseisde veerboot MN Mitali (op de achtergrond). De veerboot had meer dan 300 mensen aan boord toen hij maandag omsloeg in een storm. Zeker 130 mensen kwamen om. foto Pavel Rahman/AP door Wierd Puk BERLIJN - De Duitse bonds kanselier Gerhard Schroder wordt bedreigd door een op stand binnen de eigen gelede ren. Het linkse deel van de soci aal-democratische SPD verzet zich met hand en tand tegen Schröders hervormingspro gramma: Agenda 2010. Gesteund door de vakbonden en de invloedrijke Oskar Lafontai- ne (ooit de machtigste man in de SPD) willen de kameraden door een enquête onder de leden voorkomen dat de regering 'tra ditioneel sociaal-democrati sche beginselen' overboord zet. De rebellen presenteerden gis teren hun alternatieve voorstel len. De linkervleugel van de SPD loopt met name te hoop tegen de plannen van de rood-groene re gering om hoogte van de werk loosheidsuitkeringen te verla gen en de duur te verkorten. Het voornemen om Duitslands 'be tonnen' ontslagrecht te versoe pelen, vormt een andere steen des aanstoots. Pogingen om tot een compromis te komen liepen de afgelopen dagen op niets uit. De eerzuchti ge Oskar Lafontaine, die een persoonlijke vete met de kanse lier uitvecht, verwijt Schroder terug te willen keren naar de maatschappelijke verhoudin gen uit de 19 de eeuw. Voor 1 juni heeft Schroder in Berlijn een buitengewoon par tijcongres bijeen geroepen, dat de Agenda 2010 zal bespreken. Onder invloed van de economi sche crisis wordt de kanselier door ondernemers, media, op positie en economische deskun digen opgeroepen om de dure verzorgingsstaat te saneren. Christen-democratische kop stukken hebben toegezegd rood-groen aan een meerder heid in het parlement te zullen helpen indien de linkse SPD-ers dwars blijven liggen. Anders dan Labour onder Blair of de PvdA onder Kok heeft de SPD zich nooit bekend tot een hervorming van het economi sche gedachtengoed. Binnen de partij afdelingen en de Bonds dagfractie zijn de vakbonden bovenmatig vertegenwoordigd. Zo'n honderd van de 251 SPD- afgevaardigden in de Bondsdag behoren tot de behoudende vleugel. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5