PZC PZC Grote kuis met de grijptang Gemengde reacties op echec autoloze zondag in Hulst Kaaiplein Aardenburg krijgt ronde vormen Gent wijst voorstel af om scheepvaart in spitsuur stil te leggen r. 15 Excursies 't Duumpje T ekort bestuursleden baart ANBO zorgen Plan voor appartementjes bij fruitverwerkingsbedrijf donderdag 24 april 2003 Pril stadium 't Zonnehuisje bestaat elf jaar Openbare les muziekschool lil li 1 Gewenning Omzetten Waterkrachtcentrale in Kanaal Gevangenisstraf voor wegpiraat Boete voor wildkampeerders Twintig fietsen vernield Celstraf voor woninginbraken Kortzichtig J Ouderenwoningen op boerderij jnnrRené van Stee BIERVLIET - Steeds meer ge handicapten, mensen met psy chische klachten en (demente rende) bejaarden bezoeken wekelijks een of meerdere dag delen een zorgboerderij voor een zinvolle dagbesteding. Naar aanleiding van de opmars van deze nieuwe vorm van zorg, heeft Theo van Wei jnsbergen uit Biervliet het idee opgevat een woonvorm voor ouderen te in troduceren op zijn fruitverwer- kingsbedrijf aan de Zuidlange- weg tussen Driewegen en Hoofdplaat. „Het is de bedoeling een combi natie te maken tussen een zorg boerderij en een volwaardige voorziening voor zelfstandige functionerende bejaarden die op het platteland willen wonen. In feite gaat het niet om een redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ac terneuzen Tel: (0115) 645769 fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe Ichef) M Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Renévan Stee Erits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 ab hulst tel: (0114) 372776 fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sdeilavan Doorsselaer centrale redactie Uostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 fex: (0118) 470102 c-mail: redactie@pzc.nl 'nternet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zorgvoorziening zoals we die nu al kennen, maar eerder om het inspelen op de toenemende ver grijzing en de mogelijkheden die deze ontwikkeling biedt", verklaart Van Weijnsbergen. Het plan wordt ondersteund door Buitenkans, centrum voor ondernemen op het platteland. Evenals Van Weijnsbergen zien zij kansen voor het project dat kansen biedt om op het eigen bedrijf inkomsten te verwerven met nevenactiviteiten. „Zoals bekend staat de landbouwsec tor al geruime tijd onder druk. Om te overleven is het hoogst noodzakelijk andere dingen er bij te doen. De initiatieven die ik wil ontwikkelen doe ik dus niet puur voor de lol. Er is ook een zeker winstbejag aan verbon den" legt Van Weijnsbergen uit. Een concrete invulling van zijn plannen heeft Van Weijnsber gen nog niet. Hij denkt aan units met vier of vijf appartementjes die ruimte bieden aan maxi maal twintig bejaarden en van alle gemakken zijn voorzien. Zijn ideaalbeeld is de realisatie van een woongemeenschap waar de bewoners gezamenlijk activiteiten ontplooien. Van Weijnsbergen denkt hierbij on der meer aan groenten kweken en gezamenlijk koken of eten. Ook wil hij zijn gasten op vrij willige basis de mogelijkheid bieden kleine klusjes te doen op de boerderij. Vooralsnog verkeren de plan nen van Van Weijnsbergen in een pril stadium. Ook beseft hij dat de haalbaarheid van een groot aantal factoren afhanke lijk is. „Allereerst is de realisa tie van een woningcomplex in de polder bestemmingsplanma- tig gezien een moeilijke zaak. Daarnaast moet nog worden af gewacht hoe de buurt reageert en hoe snel er vergunningen en subsidies worden verleend. Dit alles neemt echter niet weg dat ik voldoende aanleiding zie om verder te gaan met de uitwer king van mijn ideeën." SAS VAN GENT - Het Sasse kinderdagverblijf en de buiten schoolse opvang 't Zonnehuisje bestaat zaterdag 17 mei elf jaar. De verjaardag wordt van 11 tot Huurgevierd. Voor de kinderen is er een springkussen, een Vlaamse kermis en een ballon nenwedstrijd. Ook kan iedereen met een bekend stripfiguur op de foto. HULST - De Zeeuwse Muziek school aan de Baudelooweg in Hulst houdt vrijdag een open bare les Algemene Muzikale Vorming (AMV). Deles is bedoeld voor kinderen van zeven tot tien jaar. Docent Anton de Kort geeft vrijdag tus sen 15.45 uur en 16.30 uur les aan een eerstejaarsgroep. Ou ders en kinderen kunnen zo zien hoe de leerstof wordt aangebo den. OOSTBURG - Natuurbescher- mingsvereniging 't Duumpje houdt op zondag 11 mei een ex cursie door het 'Landje van Ca- lon' in Oostburg. George Calon leidt geïnteres seerden door het natuurgebied, dat 25 jaar geleden is aangelegd Tijdens de tocht is er aandacht voor de honderd soorten bomen, waterpartijen, zeldzame plan ten en vogels. Deelnemers ver zamelen zich om 18.00 uur op hetLedelplein in Oostburg. Op 23 mei wordt er naar nacht vlinders gespeurd in de Kievit- tepolder. De excursie staat on der leiding van Anton Baaijens van de vlinder- en libellewerk- groep Zeeland. Verzamelpunt is om22.00 uur bezoekerscentrum t Zwin in Cadzand-Bad Op 25 mei wordt vanaf het Le- delplein in Oostburg gefietst naar de boerderij van de familie Belderok in Zuidzande. De fietstocht is bedoeld voor kin deren van 7 tot 14 jaar. Er wordt uitleg gegeven over landbouw gewassen, vlinders, amfibieën en boerderijdieren. Aanvang: 13.30 uur. Vooraf aanmelden is gewenst. Het gereedschap voor de grote schoonmaak wordt uitgedeeld. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Handschoentjes en grijptangen zorgden er voor dat de 55 kinderen geen vieze handen kregen bij het opruimen van de Terneuzense wijk Oudelandse Hoeve. Maar voor besmet telijke, eventueel ziekteverwekkende, zaken als spuiten en condooms hoefden ze de hulpmiddelen deze keer niet te ge bruiken. Naast twee roestige fietsframes en een grasmaaier bestond de buit van de j aar- lijkse schoonmaakactie vooral uit rondslingerend papier en plastic. In ruim anderhalf uur werden zeventien huisvuilzakken troep van de straten en uit de plantsoenen gevist. De pannen koeken, die de Stichting Welzijn Ter- neuzen als traktatie voor de opruimers serveerde, vielen een aantal opruimers wat te zwaar op de maag, gezien het aantal baksels dat in de bouwcontainer belandde. Onder begeleiding van enkele gemeen tewerkers zuiverden kinderen uit heel Terneuzen de hele wijk Oudelandse Hoeve - het gebied tussen de Roosevelt- laan, de Alvarezlaan en de Guido Ge- zellestraat - gisteren van ongerechtig heden. 'Opzoomeren', noemt de Stich ting Welzijn Terneuzen de schoon maakactie, naar de trendsettende foto Camile Schelstraete schoonmaakactie in de Rotterdamse Opzoomerstraat. Coördinator Anneke Vereecken was tevreden over het resul taat. „We hadden nog iets meer kinde ren uit de wijk zelf verwacht. Maar de aanwezige jongeren hebben toch in korte tijd de hele wijk schoongemaakt. De weegschaal van het afvalstation wees uit dat de tien- tot twaalfjarige schoonmakers zo'n 280 kilo afval heb ben opgehaald." In, door René van Stee TERNEUZEN - In Zeeuws- Vlaamse winkelierskringen wordt verschillend gereageerd op het voortijdig afblazen van de zondagafsluiting van de Gentsestraat in Hulst. Het ging om een proef tot 1 okto- ber. Het Hulster college zwicht te na twee autoloze zondagen voor een groep ondernemers in de binnenstad die als gevolg van de afsluiting omzetdalingen constateerden. Ook dreigden ze met juridische stappen om de proef te doen stoppen. Coördinator A. Stoffels van Centrum en Management in Terneuzen noemt de stellingna- me van de Hulster winkeliers ten opzichte van zowel het ge meentebestuur als het winke lend publiek ronduit negatief. „Deze kwestie doet het imago van Hulst geen goed. Ik denk dat de winkeliers te voorbarig zijn en het verloop van de proef had den moeten afwachten", ver klaart hij. Stoffels denkt dat het met name een kwestie van gewenning is. In combinatie met goede par keervoorzieningen die niet te ver van het centrum liggen, moet het volgens hem mogelijk zijn een succes te maken van de gedeeltelijke zondagse afslui ting van het centrum in Hulst. Hij verwijst in dit verband naar een soortgelijke situatie in Ter neuzen waar de Markt enige ja ren geleden autoluw werd ge maakt en de doorgaande weg over het plein werd afgesloten. „Ook toen liepen de meningen uiteen. Nu is het overgrote deel van de middenstanders en de bezoekers positief. Over omzet dalingen of mensen die klaag den dat het centrum slecht be reikbaar zou zijn, heb ik nooit iets vernomen." Voorzitter C. Langenberg van de Middenstandsvereniging Sluis kan zich de grieven van zijn Hulster collega's voorstel len. „Als de winkeliers in Hulst verklaren dat ze er last van heb ben, ga ik er van uit dat dit klopt. Het is dus gewoon een verkeerde beslissing geweest", aldus Langenberg. Langenberg is een verklaard te genstander van het afsluiten van stadscentra voor autover keer. In Sluis zal het volgens hem nooit zo ver komen, omdat de Belf ortstad over een parkeer- geleidingssysteem beschikt dat het winkelcentrum al aanzien lijk ontlast. „Daar moet je niet verder mee willen gaan, anders snij je op den duur in je eigen vingers", vindt Langenberg. Voor zover hij weet heeft het au toluw maken van het centrum in Sluis geen negatieve gevolgen gehad voor de omzetten van de winkeliers. Toch maakt Langenberg een kanttekening. „De mensen doen er nu langer over om het cen trum te bereiken, waardoor ze later op de plek van bestemming zijn. Het gevolg hiervan is dat de ondernemers in kortere tijd hun omzetten moeten draaien." Voorzitter P. Ton van de Vereni ging Ondernemend Oostburg (VOO) toont eveneens begrip voor de Hulster winkeliers. Ruim twee jaar geleden werden de Oostburgse middenstanders met de afsluiting van de Burcht straat en de Brouwerijstraat ge confronteerd. Die maatregel is eind vorig jaar gedeeltelijk te ruggedraaid door de invoering van eenrichtingsverkeer in de Brouwerijstraat richting Markt. Het Aardenburgse Kaaiplein krijgt een nieuw aanzien. foto Camile Schelstraete door Ronald Verstraten AARDENBURG - Al weken zijn ze bezig en voordat het totale karwei is geklaard, is Aarden burg nog wel een paar maandjes verder. Het Kaaiplein en omge ving worden namelijk gerecon strueerd. Een klus die het nodi ge teweeg brengt, maar die moet leiden tot een aanzienlijke én historisch verantwoorde ver fraaiing. De vier kikkers die vroeger aan de rand van de fontein zaten, en waaraan het stadje zijn bijnaam ontleent, zijn even uit beeld. Maar de Aardenburgers hoeven zich geen zorgen te maken, want ze komen weer terug. Ze krijgen een plaatsje bij de nieuwe fon tein. Een andere gerusstelling: de kermis in juni kan gewoon op zijn vertrouwde plek doorgaan. Dat er nogal het een en ander ge beurt en nog staat te gebeuren, kan niemand ontgaan. De nieu we fontein op het Kaaiplein wordt er een met verdiepingen, waarbij water van de hoogste overvloeit naar de straat, om daar vanuit een goot weer naar boven gepompt te worden. De ronde vormen herhalen zich in het plein zelf, waar het markt- gedeelte kleur krijgt door ver schillende soorten bestrating, die weer doorlopen naar de Kaaipoort. De totale reconstructie omvat niet alleen het plein zelf, maar ook de aanleg van onder meer een doorgaande weg richting voormalige metaalwarenfa- briek (MIA) en de aanleg van een parkeerterrein achter de bankgebouwen van Rabo en ABN Amro. Als het marktge- deelte klaar is, wordt die door gaande weg aangepakt. Dat be tekent dat het Kaaiplein een tijdje voor het verkeer gesloten zal zijn, maar het is de bedoeling dat het in ieder geval open is tij dens de bouwvakvakantie. De plaatselijke Vereniging On dernemend Aardenburg ziet met grote tevredenheid toe op de werkzaamheden, die deels met Europees geld worden be taald. „Wezijnhierblij mee.Het wordt een prachtig plein, dat kun je nu al zien. Het lijkt ook veel lichter en groter, wellicht door de gebruikte materialen", zegt bestuurslid I. van Haneg- hem. De reconstructie is een lang gekoesterde wens van de ondernemers. Wat de ondernemers betreft blijft er echter nog wel een en ander te wensen over. „De wal len staan nog op het programma en ook de Markt. De laatste moet meer het karakter van een echt marktplein terugkrijgen", vindt Van Haneghem. Hij denkt dat de aanpak van beide de uit straling van Aardenburg kan vergroten. „Je kunt dat zien als wisselgeld voor de aanleg van de rondweg en het verlies van de passage", legt hij uit. De recon structie van het Kaaiplein en omgeving zullen naar verwach ting in augustus klaar zijn. TERNEUZEN - De Terneuzense Onafhankelijke Partij (TOP) denkt dat er schone energie kan worden gewonnen uit het Ka naal van Gent naar Terneuzen. De partij vindt daarom dat bij de studie naar een nieuwe zeesluis in Terneuzen voor 150.000 tons schepen ook de bouw van een waterkrachtenergiecen trale moet worden meegenomen. TOP heeft dat verzoek neer gelegd in een brief aan het Ministerie van Economische Zaken en Rijkswaterstaat. De gedachten van de Terneuzense partij gaan daarbij uit naar de aanleg van een spuikanaal bij de sluis om het overtollige water van het Kanaal in de Westerschelde te spuien. Wel op een manier zodat daarbij het scheepvaart verkeer niet wordt gehinderd. In het aan te leggen spuikanaal zou dan volgens TOP een waterkrachtcentrale gebouwd kun nen worden met een reactie-turbine, die voorzien wordt van een tandwielkast. Die moet dan weer geplaatst worden voor de generator. Ook moet volgens TOP de kracht van het vol- en leeglopen van dezeelsluis bij de studie worden meegenomen. MIDDELBURG - Een achttienj arige inwoner van Meliskerke is gisteren in Middelburg voor een aantal ernstige verkeersde licten veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, een rijontzegging van drie jaar en negen maanden, 240 uur werkstraf, 28 uur leerstraf alcoholdelin- quentie en 845 euro boete. De rechtbank achtte bewezen dat de jonge wegpiraat onder invloed van alcohol een ernstig ver keersongeval (2 9 mei vorig j aar in Veere) heeft veroorzaakt en die dag zonder rijbewijs en zonder verzekering had gereden. Ook heeft hij 11 januari dit jaar in Vlissingen dronken een au to bestuurd. Verder heeft hij levensgevaarlijke risico's geno men door met hoge snelheid te rijden om zodoende aan de aandacht van de politie proberen te ontsnappen. Dat lukte hem niet. Uit een rapport van de reclassering, kort voor het verkeersincident in Vlissingen was gebleken dat de kans op herhaling groot was, omdat hij de ernst van zijn gedragingen niet inzag. VEERE - Twee Franse toeristen en een Duitser zijn dinsdag avond bekeurd voor illegale recreatie. Zij hadden hun camper opgesteld aan de Kanaalweg Westzijde in Veere. Ook op de Veersedam zijn twee eigenaren van campers op de bon geslin gerd voor wildkamperen. De nationaliteit van deze mensen is onbekend. VEERE - Twintig fietsen en een reclamebord zijn vernield op een camping in de gemeente Veere. Dat is gebeurd tussen dins dag 21.00 uur en woensdag 8.00 uur. De fietsen zaten met een ketting aan elkaar vast. De banden zijn lek gestoken en kop lampen en achterlichten zijn vernield. De schade bedraagt een paar honderd euro. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 35-jarige inwoner van Vlissingen voor een aantal wo ninginbraken veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf plus drie maanden voorwaardelijk met toezicht van het ZCAD. De Vlissinger heeft de woninginbraken in Vlissingen en Oost-Souburg, gepleegd in oktober vorig jaar en maart dit jaar, bekend. Aan slachtoffers moet hij 1056 euro schadever goeding betalen. De man is al jaren verslaafd aan harddrugs. i bereid tot enige toegeving. Tus sen België en Nederland be staan daarover internationale akkoorden en die moeten wor den nageleefd." Volgens Ter- mont moet de Nederlandse overheid op zoek gaan naar an dere oplossingen om het land- verkeer bij Sluiskil en Terneu zen vlotter te doen verlopen. Bij de rederij Tor Line, die in staat voor een dagelijkse klok- vaste scheepvaartlijn tussen Gent en Göthenborg, is irritatie ontstaan nadat schepen de jongste weken tot twee keer toe vertraging opliepen omdat de brug van Sluiskil langer dicht bleef door het groot aanbod van autoverkeer. Tor Line in Gent heeft bij het coördinatiecen trum van Rijkswaterstaat geïn formeerd naar de verdere be doelingen met de bediening van de bruggen in Sluiskil en Sas van Gent. „Onze schepen die nen elke dag uiterlijk om 21 uur in Gent te zijn", zegt Stefaan Debrouwer van Tor Line. „Van af de Westsluis in Terneuzen tot aan het Mercatordok in Gent is het tweeënhalf uur varen. Rond 19 uur moeten de schepen dus de brug van Sluiskil kunnen passe ren. Als de brug tussen 16.15 en 17.15 uur niet zou draaien, is er voor ons niet echt een probleem. Tenzij er daardoor voor de slui zen of op het kanaal een file van zeeschepen zou ontstaan." door Kris Naudts i GENT - De Gentse havensche pen D. Termont reageert fel af wijzend op het voorstel van de LPF in de gemeenteraad van Terneuzen om tijdens de avond- spits het scheepvaartverkeer op het kanaal een uur stil te leggen. De LPF stelt die oplossing voor om de lange files te voorkomen die dagelijks ontstaan bij de brug van Sluiskil door het ver keer uit de Westerscheldetunnel en door huiswaarts kerend per soneel van Dow. Termont zei gisteren nog door niemand te zijn gecontacteerd over het voorstel van de LPF. „Als we die vraag mochten krij gen dan komt vanuit Gent een beslist neen", zegt de haven schepen. „Tegen mogelijk oponthoud bij de kanaalbruggen zullen we ons krachtdadig verzetten. Jaren geleden heb ik al gewaar schuwd voor verkeersproble men na de opening van de Wes terscheldetunnel. Nederland is gewoon niet klaar met de ver keersafwikkeling in Zeeuws- Vlaanderen. Het gevolg van een kortzichtig beleid. Gent mag daar in geen geval het slachtof fer van worden. Wat de vrije doorvaart betreft, zijn we niet door Euqène Verstraeten HOEK - Het gewest Zeeland van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) maakt zich grote zorgen over de kleine bezettingsgraad van sommige afdelingsbesturen. Ook het gewestbestuur kampt met een tekort aan bestuursle den. Voorzitter E. Velthuijsen-Mat- tijsen van het gewest Zeeland schetste de problemen in haar openingswoord tijdens de alge mene ledenvergadering in de Braakman in Hoek. Het is vol gens Velthuijsen geen uitzonde ring dat de bestuursfuncties mi nimaal bezet zijn, of dat één persoon een hele afdeling draai ende houdt. „Hierdoor kan de belangenbehartiging voor de le den wel eens in de knel komen." Daarnaast zitten bestuursleden van afdelingen vaak ook nog in een seniorenraad, een bonden- beraad, of een ander overlegor gaan. Dat vergt extra inzet voor een klein groepje mensen. „Ook in het gewestbestuur vindt kaalslag plaats", betoogde Velt huijsen. Drie zittende leden ne men afscheid en voorlopig komt er nog maar één verse kracht voor terug. Het gewest is daar om dringend op zoek naar een penningmeester en een secreta ris. „We moeten alle zeilen bij zetten om met zón kleine bezet ting de belangen van onze leden te kunnen blijven behartigen", aldus de voorzitter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53